'inanciële positie van ciderdorp rooskleurig yip BI Nieuwbouw voor Bavo in Rotterdam in zicht Protesten tegen overlast Hema rkeers- gnmissie veiligheid £!&or fietsers Nf Zwemuurt je patiënten Saneta Maria geschrapt Warmond krijgt onderwijswerkplaats UEN OMGEVING CeidaeSommii DINSDAG 14 MEI 198S PAGINA 17 promis over noodgebouw K tNBURG Vier bewoners van tegenover de commissie uiteen geen be- Êg Irschoterweg en de gemeente zwaar te maken tegen het gebouwtje W een compromis bereikt over de zelf maar alleen tegen de gekozen an een horeca-accommodatie in plaats. Ook de toiletten en de geplande :;::::.vivhiedijkse polder. Tijdens een telefooncel zouden niet op de goede vïing van de raadscommissie plaats staan. De bewoners stelden de ;::::::::::*:'iike ordening kwamen bewo- gemeente voor het bouwsel 15 meter te gemeente gisteren tot overeen- verplaatsen. Burgemeester N. van 't Wout voorspelde dat bij handhaving van de bezwaren van de bewoners de jners hadden het college van B bouwplannen zeker twee maanden ver- •rder laten weten dat de precie- traging zouden oplopen. Eigenlijk had s van het noodgebouw dat de het noodgebouw er gisteren al moeten en van dienst moet zijn hun staan, aldus Van 't Wout. zou wegnemen. Bovendien zou Uiteindelijk werd men het toch nog zen plaats niet in overeenstem- eens: de horeca-accommodatie zal 40- jn met eerdere plannen van B meter uit de grens van de woningen aan de Voorschoterweg worden ge- ioners zetten gisteren nog eens plaatst. Geen subsidie voor watertrappelen NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijker hout zal het Kokkerbad geen subsidie geven voor het orga niseren van een wedstrijd watertrappelen. Deze wed strijd werd vorig jaar voor het eerst gehouden in navol ging van het paalzitten. Nu werd subsidie aangevraagd maar daar voelt noch het college noch de raadscom missie welzijn iets voor. „Dit is geen promotie van het zwembad, dit is ongein", al dus de EZP. Vlam in de pan NOORDWIJK Een vlam die in de pan sloeg, heeft er gister middag voor gezorgd dat een keuken van een woning aan de Voorstraat totaal is uitgebrand. Rond drie uur gebeurde het en in een oogwenk stond de keuken in lichterlaaie. De brandweer heeft twintig minuten nodig gehad om de zaak te blussen. Niemand raakte bij de brand ge wond. Noordwijkerhout weigert subsidie aan comité NOORDWIJKERHOUT Het comité Anti-fascisme en anti-racisme zal geen sub sidie krijgen van de gemeente. Gisteravond lichtte het comité de aanvraag toe in de raadscommissie welzijn. Men maakte zich zorgen om het toenemende aantal haken kruisen en racistische teksten in tunnels en bushokjes in de streek. Het comité heeft daarom activiteiten op touw gezet die voornamelijk op het gebied van de voorlichting liggen. Zo zijn er ten toonstellinkjes ingericht, er is toneel opge voerd en videobanden worden vertoond. Daarvoor benaderde men vooral de biblio theek en de scholen. Om het werk voort te kunnen zetten werd aan de gemeente een bijdrage gevraagd van 1350 gulden. B en w vond dat de groep te eenzijdig bezig was. Niet alleen fascisme moest bestreden worden, maar dan ook het communisme, aldus wethouder Van der Klaauw. Me vrouw Ruigrok van de VVD zei dat links extremisme een even groot gevaar vormde als het rechts-extremisme. Maar D'66 was verbijsterd en de PvdA stond met stomheid geslagen over de omvang van de kloof die er lag tussen de denkwijze van het college en de linkse partijen. Mevrouw Hof (PvdA) vond het maar vreemd dat geen subsidie werd gegeven omdat er niet nog een comité werd opgericht, nl. tegen het communisme. Maar ook het CDA steunde het college dat een groep met zo'n beperkt doel geen geld van de gemeenschap kon verkrijgen. Vanaf de publieke tribune legde een van de leden van het comité de commissieleden nog uit dat Fascisme zowel rechts als links extre misme inhoudt. Bloemencorso toch succesvol LISSE Ondanks de barre koude is het Bloemencorso dit jaar toch positief ontvangen. Dit deelde coreovoorzitter Bonkenburg gisteravond tij- gom mee Ook de opkomst van het publiek is nog meegeval len, al was het dit keer moei lijk schatten, want vele kijkers bleven in de auto's en/of bus sen zitten. Het publiek vond de praalwagen „Venetie" van de afdeling Bennebroek, Heemstede en Vogelenzang het mooist d. Op erdag- na het Würz- en^RDORP Het sdiner.986 wordt voor de u naajnte Leiderdorp een Haagjk financieel jaar, de vooruitzichten de daaropvolgende zijn zonder meer g te noemen. Deze isie kan worden ge- »n uit de vooijaars- aen 1985 die het college r en urgemeester en wet- jies, rs heeft gepubli- smede Een lastenverzwa- jarije 00r de burgers in de ier* van belastingverho- wordt daarom niet icht. n en ele- 90882 vrijdag de eerste keer dat het met een voorjaarsnota komt, waarmee een toezegging aan de gemeenteraad wordt ingelost om tussentijds een overzicht te geven van de hui dige en toekomstige financiële positie van de gemeente. Een overzicht van de budgetruimte toont aan, dat bij ongewijzigd beleid in 1986 een tekort wordt verwacht van 427.000 gulden. Voor de jaren 1987 en 1988 wordt rekening gehouden met een voorschot van 474.000 gudlen respectievelijk 1.052.000 gulden. Het tekort over 1986 was nog hoger uitge vallen wanneer in de begro ting 1985 geen rekening was gehouden met een structurele bezuiniging van 317.000 gul den waardoor dit bedrag in 1986 en de daarop volgende ja ren extra ter beschikking komt. Het college verwacht het tekort te kunnen dekken met een deel van het over schot dat door financiële mee vallers in 1983 is gerealiseerd en door een deel van het be groting kan worden aangebo den. Rampjaar Volgens wethouder J. Bezemer (PvdA), die in het college de portefeuille financiën beheert, is de relatief gunstige financië le positie van de gemeente te danken aan bezuinigingen de in het verleden zijn doorge voerd. „In 1979 zijn we daar al mee begonnen. 1982 is voor ons een rampjaar geweest. Toen moest er voor een bedrag van twee miljoen gulden wor den bezuinigd. Dan verzet je de bakens op een ingrijpende manier, maar daarna pluk je er de voordelen van. Hoe lan ger je bezuinigingen uitstelt, hoe moeilijker het wordt. We zijn in ieder geval zo tijdig be gonnen dat het nu nog te over zien is", aldus Bezemer. Beze mer vindt dat aan de gepre senteerde cijfers geen overdre ven verwachtingen mogen worden ontleend. „De voor jaarenota is niet meer dan een aanwijziging hoe de toekomsti ge financiële positie van de ge meente er uit kan gaan zien. Wel wordt een belangrijk per spectief gegeven voor de over zienbare problemen. In deze opstelling is rekening gehou den met de meerkosten van een aantal knelpunten, zoals de renovatie van het zwem bad, extra onderhoudskosten voor met name De Bloemerd, het kinderdagverbljf, de uit voering van de kunstnota en het kunstgrasveld van Alecto". De gunstige financiële positie van Leiderdorp in de jaren na 1986 is gebaseerd een op een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds als gevolg van het toegenomen inwonertal. Wanneer de woningbouw duktie in Buitenhof-Midden- /West op gang komt wordt in 1988 het inwonertal geschat op 22.155. De opbrengst uit de on roerend goedbelasting zal hier door aanzienlijk stijgen. Na de totstandkoming van de meu belboulevard wordt jaarlijks een extra opbrengst uit de OGB verwacht van 72.000 gul den. Kröllei ionlnk' itte- r Veltij RDWIJK De ver in re-«commissie heeft gis- KEh ond uitvoerig van ge- ten gewisseld over de ideling van de Nieu- Sïeweg en de Huis ter traat. De commissie- hadden daarbij de uit een aantal alter- Wen, die elk voor zich en nadelen hadden. W VII. bespreking van de va- in stond de veiligheid te fietsers centraal. Va- ,111, waarvoor het colle- ïft gekozen, voorziet af- end in een fietsstrook fietspad. (PPR/PSP) en me- v Voorham (PvdA) za- "\et met variant III wel j, echter met dien ver dat een afzonderlijk lad werd aangelegd. het kruispunt Nieuwe [eg-Duinweg betreft, zag pam wel iets in een if-strook op de Nieuwe leg. Willms (CDA) voel bar niet voor. Maak de In van de Nieuwe Zee- Izo krap, dat de auto's 1 achter elkaar moeten •r pleitte de verkeers- list van het CDA voor lietsstrook, afgescheiden le rijbaan. Een andere itie van Willms was haaks op de Huis ter straat te parkeren, maar in. Een idee dat ook Smit (WD) werd ge- rd. In de plannen van (college bleek ook het 'plein betrokken. Amb- e deskundigen wilden lushalte aan het einde de Huis ter Duinstraat tsen naar het Pické- en van deze markante loek een busroute ma- De parkeergelegenheid aatse zou echter behou- blijven. Dit plannetje geen schijn van kans te n. De VVD is tegen, aarde Rubingh. Deze had duidelijke uit- ken gedaan bij het voor- tot reconstructie van de Zeeweg, deelde Smit mee. Laten zoals het as zijn advies. k HI he: Ulihet (CDA) zag al even- Wheil in een experiment het Picképlein. Ook van irk (D'6o) deelde mee, reconstructie van het p niet te zien zitten. Al- i Plug (PPR/PSP) en me- |iw Voorham spraken B1! voor een busbaan uit. öjp juni a.s. zullen de bewo- van de Nieuwe Zeeweg ■^le Huis ter Duinstraat ge- [A|nneerd worden over de l£*^nen van de gemeente. NA KLACHTEN VAN ZWEMBADBEZOEKERS NOORDWIJKERHOUT De directie en begeleiders van het psychiatrisch ziekenhuis Sane ta Maria, de bedrijfsleiding van het zwembad 't Kokker- bad en de gemeente Noordwij kerhout gaan binnenkort overleggen over perikelen rond het zwembad en Sancta Maria-patiënten. Dit gebeurt naar aanleiding van een re- centelijke wijziging in het rooster van het zwembad en de daardoor ontstane commo tie. Die wijziging heeft betrekking op een zwemuurtje van een groep patiënten van Sancta Maria. Zij deelden op woens dagochtend 't Kokkerbad met enkele moeders met baby's. Volgens de bedrijfsleider van 't Kokkerbad, de heer Kik kert, ging dat slecht samen. „Het zijn nogal verschillende groepen die niet goed te com bineren waren." Kikkert er kent dat er klachten zijn ge weest van bezoekers over de patiënten. Dat is de reden dat de Sancta Maria te verstaan is gegeven dat de patiënten niet meer op dat bewuste uur in het zwembad terecht kunnen. Volgens de bedrijfsleider kun nen de betrokken patiënten ook gewoon op een ander uur gaan zwemmen. Verder wil Kikkert geen commentaar le veren, hij wacht eerst het overleg af. Geneesheer-directeur Verhage van Sancta Maria heeft naar aanleiding van de roosterwijzi- ging contact gehad met de ge meente. „Die ambtenaar heeft uitgelegd hoe de zaak in el kaar zat. Hij noemde alleen re denen van praktische en orga nisatorische aard", aldus Ver hage. Het gedrag van patiën ten is daarbij niet ter sprake gekomen. „We zijn wel be nieuwd naar een nadere ver klaring. Vandaar dat ik heb aangedrongen op een tweede gesprek, dan met de leiding van 't Kokkerbad en onze be geleiders erbij". Little Menken voor 't eerst naar buiten Onder de veilige beschutting van moeder Manja, kwam de één week oude „Little Menken Landbouw" gisteren voor het eerst naar buiten in het Wassenaars Dierenpark. De giraffebaby zag op 8 mei het levenslicht. Het diertje stond al vrij snel op eigen (wankele) benen, maar de temperaturen lieten een ommetje in de buitenlucht nog niet toe. Gistermorgen kon Little Men ken voor het eerst van het felle licht genieten. Ondanks de voor ons aangename temperatuur gaf het beestje nog de voorkeur aan de warme moeder. Directeur Jac. Dooyeweert opperde de naam Little Menken Landbouw uit dankbaarheid omdat de gelijknamige Wassenaarse zui velfabriek de eerste boreling van Manja heeft geadopteerd. De naam is overigens nog niet officieel geregistreerd. Menken voert sinds kort een ondersteuningsactie voor het dierenpark. Door zestien melkverpakklngen te sparen, kan men een gratis toegangskaartje tot het park krijgen. NOORDWIJKERHOUT Het psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo is weer een stapje verder met de nieuwbouw- plannen in Rotterdam en Ca- pelle. Het ministerie van volksgezondheid heeft het programma van eisen dat voor die nieuwbouw is opgesteld, goedgekeurd. Dat betekent nog niet dat er ook daadwer kelijk gebouwd mag worden; daarvoor zullen eerst nog de definitieve bouwtekeningen en inschrijvingen op de bouw moeten worden goedgekeurd. Nu is de volgende stap dat de voorlopige schetsen worden uitgewerkt tot definitieve bouwtekeningen. Als alles dan zo vlot blijft verlopen, kan be gin 1986 met het eerste stukje van de nieuwbouw en renova tie in Rotterdam en Capelle aan den IJssel worden begon nen. Eind 1986 kan gestart worden met de rest en direc teur Koenen van de St. Bavo verwacht dat in 1988-1989 al les klaar is. Volgens een schat ting zal de uitvoering van het totaal-plan veertig miljoen gulden vergen, een bedrag dat in het ministeriële bouwpla- fond al is gereserveerd. Door de nieuwbouw en reno vatie op vijf plaatsen vier in Rotterdam een één in Capelle kan het beddentotaal van de Bavo in Noordwijkerhout op den duur van 600 worden teruggebracht naar 230. Dat is overigens 1982 al vastgelegd in het Globaal Plan Psychiatrie Zuid-Holland waarin wordt aangedrongen op spreiding van psychiatrische voorzienin gen over de provincie. De re gio Leiden-Bollenstreek heeft een overcapaciteit en moet dus inkrimpen en Rotterdam en omgeving zijn een zogeheten „witte vlek". Al jaren bestaan de plannen voor de verhuizing van een deel van de Bavo naar Rotter dam. In Noordwijkerhout blij ven op den duur alleen de af delingen „Beschut Wonen" en het centrum voor klinische psychotherapie bestaan. Ver wacht wordt dat de rest van het beddenbestand pas na 1990 echt helemaal is verdwenen uit de Bollenstreek. Overigens hebben de Sancta Maria en St. Bavo met het oog op de inkrimping van het bed denbestand in de regio Lei den-Bollenstreek al in februari 1983 een fusie-overeenkomst gesloten. De Sancta moet na melijk 100 „bedden" inleveren en raakt bovendien nog eens 160 bedden kwijt doordat er geen patiënten vanuit Noord- Holland meer mogen worden opgenomen in de toekomst Beide psychiatrische zieken huizen gaan vergaand samen werken en brengen alle bezit tingen in een stichting onder. Overigens heeft de Sancta Ma ria ook overeenstemming be reikt om een psychiatrische voorziening per 1 januari 1988 te openen in Alphen aan den Rijn. Ook deze gemeente is een zogeheten „witte vlek" op dit gebied. Net als de nieuw bouw in Rotterdam gaat het hier om moderne voorzienin gen: kleinschalig en zoveel mogelijk gericht op dagbehan deling en zoveel mogelijk zelf standig laten functioneren van de patiënten. Het personeel kan zoveel mogelijk meever huizen naar de nieuwe vesti gingen. De directie van de Bavo heeft steeds laten weten dat er geen arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. Sterker "nog: men verwacht zelfs extra personeel te moeten gaan aan trekken op den duur. Onderscheiding in Sassenheim Burgemeester A. Kret heeft gisteravond in Sas senheim de heer C. Guyt een zilveren eremedaille in de orde van Oranje Nas sau opgespeld. Hij deed dit naar aanleiding van het feit dat de heer Guyt ruim 38 jaar in dienst is bij het autoschadebedrljf Jong- mand In Sassenheim. Hij gaat 16 mei in de VUT. De heer Jongeman prees de Inzet van de heer Guyt. HIJ overhandigde de schel dende autospuiter een compact disc-speler. Als laatste sprak de heer Post- ma van de werkgeversor ganisatie „FOKWA" loven de woorden, en reikte een legpenning, plus oorkonde uit aan de heer Guyt. NOORDWIJK De be woners van de Binnenweg zijn in opstand gekomen tegen de overlast, die zij ondervinden van de grote vrachtwagens, waarmee de Hema bevoorraad wordt. Voor de vijfde ach tereenvolgende maal raakte een Hema-wagen onlangs de dakgoot van het pand Binnenweg 19. Voor de bewoner van het pand was toen de maat vol. Hij besloot tot actie en hij blokkeerde de in gang tot het parkeerter rein van de Hema. Na zijn weigering om de auto weg te halen, werd de man meegenomen naar het po litiebureau. Daar werd hem te verstaan gegeven, dat de politie, zolang er geen alternatief is, niet zou optreden. De dag daarop ontstond we derom een conflict met een bewoner van de Binnenweg.» Deze had z'n auto op de juiste wijze in de Binnenweg gepar keerd, maar niettemin werd hem gesommeerd de wagen weg te halen, omdat een grote wagen van de Hema het par keerterrein van het bedrijf niet op kon rijden. De bewo ners weigerde. De politie heeft daarop de wagen van de ande re (verboden) kant de Binnen weg laten inrijden. Bewoner A. van der Niet deed een en ander uit de doeken tijdens de uitoefening van het spreek recht in de commissie voor verkeerszaken. Hij releveerde een reeks gebeurtenissen van af de bouw van het Hema- pand. De narigheid begon al met de aanvang van de douw, toen bij de graafwerkaamhe- den omliggende panden be gonnen te verzakken. Daarna kwam het bij herhaling voor, dat grote vrachtwagens de straat volledig blokkeerden, ondanks de aanwezigheid van een bord, dat auto's breder dan 2.20 meter en hoger dan 3 me ter het smalle dorpsstraatje niet mogen inrijden. Deson danks trad de politie niet ver baliserend op. in de steek gelaten. Meer dan een eens bleek volgens Van der Niet schade te zijn ont staan. Op een gegeven mo ment blijkt zelfs het verbods bord te zijn verdwenen. Als weer eens een dakgoot door een vrachtwagen wordt ge kraakt ontstaat ruzie met een chauffeur. Deze neemt de vol gens hem „onjuiste aantijging" niet en bedreigt een tweetal Binnenwegbewoners met een ijzeren staaf. Na deze bloemlezing uit jaren van overlast en narighed, deed Van der Niet onlangs de sug gestie om de Hema door kleine vrachtwagens te laten bevoor raden. De meest effectieve maatregel zou zijn, aldus Van der Niet, dat de Hema de ove rige huizen van de Binnenweg zou aankopen. De problemen zouden dan als vanzelf ver dwijnen, Van der Niet deelde tot slot van z'n betoog mede, dat tegen de voorgenomen aanleg een paar protestschrij- vens waren binnengekomen. Een punt van discussie was nog het benutten van de ruim te na een uur. Uiteindelijk be sloot de commissie akkoord te gaan met de aanleg van de los- en laadhaven aan de Hoofd straat, echter met gebruik van parkeermeters na 13 uur voor parkerende automobilisten. unaniem welwillend tegenover de plannen van lienst om een onderwijswerkplaats in te richten aan systeembegeleidere binnen de dienst enigszins kunnen kompenseren. Een onderwijswerkplaats kan door school teams worden gebruikt om bijvoorbeeld kennis te maken met de nieuwe systemen, computers, leidinggeven e.d. Via de werkplaats kunnen scholen, die met dezelfde proble men worstelen, tegelijk begeleid worden. Een verschuiving binnen het voorlopige budget van de dienst zou dan moeten plaatsvinden. Over de financiële konsekwenties op langere termijn sprak de kommissie welzijn zich echter niet uit maar liet dat over aan de kommissie financiën. De Stichting Zuidhollands Verzetsmuseum in Gouda hoeft door Warmond niet financieel gesteund te worden vinden de commissieleden. Er is al een landelijk verzetsmuseum in Amsterdam. De meeste commissieleden zien het nut van een nieuw museum in Gouda niet in. Daarnaast bleek niet dui- deliik uit de stukken wat er zo specifiek is aan het Zuidhol lands verzet Tenslotte leidde het gegeven dat de stad Gouda alleen als vestigingsplaats is gekozen omdat de gedeputeerde die het idee heeft gelanceerd daar woonachtig is, ertoe dat geen van de commissieleden bereid bleek daar geld voor uit te trekken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17