lidteGowwnt Papierbakken in Leiden STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) .75 ■tion De Vink volgende maand open RENTE 53/4% leidse spaarbanks Privatisering ambulance vervoer geen oplossing Appartementen Korevaarstraat TIG belicht hypocriete wereld DINSDAG 14 MO 198S PAGINA 13 geeft zich aan irgen vriendin - Een 20-jarige man uit Ei- am zich gistermorgen bij de tie melden met de medede- j in Eindhoven zijn vriendin ord. Hij zou haar hebben ge- Üaarna op een trein zijn ge stapte hij weer uit, maar zijn jeelde hem parten. Hij meld- geiden op het bureau. Na on- >ek de vriendin van de man en te zijn. De vrouw werd hekenhuis overgebracht en erd aan de gemeentepolitie t>ven overgedragen. Omroep Rijnland vanaf 18 mei weer in de lucht LEIDEN Omroep Rijnland zal vanaf 18 mei weer in de lucht zijn. Om drie uur heeft minister E. Brinkman toege zegd het officiële startsein te geven. Mocht hij door dringender zaken wor den verhinderd dan zal burgemeester S.J. Scheenstra van Oegstgeest de offi ciële handeling verrichten. In het programma dat om drie uur start op de 88.1 Mhz FM worden de mede werkers aan de omroep voorgesteld, is er een vragenspel met de burgemeester en worden er platen gedraaid. Daarna zal er dagelijks weer een programma van Omroep Rijnland te beluisteren zijn. Fietsenstalling naast Stadhuis LEIDEN De nieuwe be waakte fietsenstalling naast het Stadhuis gaat morgenmid dag om één uur open. De stal ling is gevestigd in de Kapel steeg en bereikbaar vanaf de Aalmarkt. De stalling is op woensdag en vrijdag van tien tot kwart over zes, op donder dag van tien uur tot half tien 's avonds (koopavond) en op zaterdag van tien tot kwart over vijf open. De stalling is op zondag, maandag en dins dag gesloten en wordt beheerd door medewerkers van de dienst sociale werkvoorziening van de gemeente. Vlam in de pan LEIDEN Een gewonde man en een klein brandje waren gistermiddag het resultaat toen twee pannen vet vlam vatte. De eerste pan die vlam vatte stond op het gasfornuis in een woning aan de Lammenschansweg. Een 64-jarige bovenbuurman ontdekte de over verhitte pan en wilde het vuur doven door water in de pan te gooien. Het resultaat was natuurlijk dat het hete vet als vuurwerk in de keuken naar alle kanten uit de pan spatte. Een deel van het vet kwam over de hals van de man. Hij moest overge bracht worden naar het Academisch ziekenhuis. Even later moest de brandweer uitrukken naar een woning aan de Marislaan. Daar was ook de vlam in de pan geslagen. De bewoonster had in eerste instantie goed gehandeld door het deksel op de pan te gooien. Ze gooide er echter ook nog een deken over, maar vergat het vuur onder de pan uit te doen, waarna de deken vlam vatte. De brandweer heeft het gas uitgedraaid. Kakkerlakken in gekraakte woning LEIDEN De Leidse moeder, die gisteren haar toegewezen woning aan de Arendshorst wilde betrekken werd in de woning gecon fronteerd met een vlooien- en kakkerlak- kenplaag. De woning was gekraakt geweest en kort daarvoor ontruimd door de Leidse politie. Nadat de vrouw bij de gemeente het Bestaan van het ongedierte had gemeld, werd de bestrijdingsdienst ingeschakeld. De moeder en de twee kinderen vertrokken weer en 's middags zou de reiniging het huis ontsmetten. Toen deze gemeentelijke instan tie echter artriveerde bleek het huis op nieuw gekraakt door een dierenvriend. De politie heeft het huis opnieuw moeten ont ruimen, waarna de bestrijdingsdienst haar reinigende werk kon aanvangen. Provinciale SP-fietsdag LEIDEN Sijthoff Pers, uitgeefster van onder meer de Leidse Courant, houdt in samenwer king met toerclubs in Zuid-Holland op Hemel vaartsdag de Provinciale Sythoff Pers Fietsdag. Vanuit 12 gemeenten kan met het hele gezin een fietstocht van 30 of 60 kilometer gemaakt worden. Voor de liefhebbers behoort ook 90 km tot de mogelijkheden. Er kan worden gestart tussen 09.00 en 14.00 uur onder meer in Lisse bij het VVV-kantoor aan de Grachtweg 53a, in Leiden bij Café Nieuw Cronesteyn aan de Vlietweg 2 en in Alphen aan de A. van Buren- laan. De kaartverkoop ƒ2,50 per persoon (in Alphen 4,50 ten bate van het Roae Kruis) is bij de startposten. Alle deelnemers ontvangen na het afleggen van de afstand een medaille, terwijl men op de controleposten onderweg een aardige attentie ontvangt. Voor inlichtingen: tel. 070-190544/190577. oldoende matie iderwijs- ete Ouders van inde kinderen Dende vertrouwd aspecten van de ;nde levensbe- ijke richtingen in gezet onderwijs. en Gedeputeerde an Zuid-Holland Intwoord op vragen ïtenlid E.H. Schuy- tover een enquête Nijmeegse Instituut gepaste Sociologie. Fzoek vond plaats Jders van school- Inderen in de re ien en de Bollen- jond de bij de en- rstrekte informatie lide waar het de uit- l.et onderscheid tus- I(lillende richtingen I derwijs betrof. GS I at een beschrijving I doet aan de ideolo- elk van de richtin- vangrijk is. Daarbij kening gehouden eit dat de geênque- ders recentelijk een )or hun kinderen •kozen. Volgens GS rvaring geleerd dat h zo goed mogelijk de bestaande eden. TWINTIG CONTAINERS JAARLIJKS GOED VOOR HONDERD TON\ LEIDEN Twintig pa pierbakken worden bij wijze van proef door heel Leiden geplaatst. De bakken moeten een bij drage leveren aan het zo veel mogelijk scheiden van de verschillende af valstoffen aan de bron. Over een jaar wordt be keken of de proef een succes is. Het college van B en W heeft een voor stel van deze strekking aan de gemeenteraad voorgelegd. Het plan om papierbakken in de stad te plaatsen is niet een eigen initiatief van de ge meente, maar komt voort uit een verzoek van het Rotter damse bedrijf De Paauw. Dat bedrijf heeft Leiden en nog een aantal andere gemeenten gevraagd of de papierbakken geplaatst mogen worden. Het plaatsen van één bak waarbij van een speciale vrachtwagen wordt gebruikt kost dat bedrijf 1.750 gul den en daar komen de kosten voor het legen van de bak ken nog bij. De gemeente wordt echter geen kosten in rekening gebracht, omdat de firma de kosten denkt te kunnen dekken uit de op brengst van oud papier. In een ambtelijke notitie wordt een vergelijking ge maakt met steden als Den Haag en in West-Duitsland en daaruit wordt geconclu deerd dat papierbakken ook in Leiden haalbaar moeten zijn. In Den Haag werd eind vorig jaar de honderdste pa pierbak geplaatst en daar zouden de ervaringen goed zijn. Wekelijks wordt daar 10.000 kilo papier via de bak ken verzameld. Het in brand steken van de bakken zo als wel als bezwaar wordt aangevoerd zou daar nau welijks voorkomen. Ook de Haagse verenigingen die oud papier ophalen om de kas wat te spekken, zouden geen moeite hebben met de bak ken. In West-Duitsland zijn volgens de gemeente papier bakken al behoorlijk inge burgerd. Zo staat in de stad Bochum één bak per duizend inwoners. In Leiden wordt dat één per tweeduizend in woners (evenals de glasbak ken). Volgens de gemeente bestaat ongeveer twintig procent van het huisvuil uit oud papier. Voor Leiden komt dit neer op 5000 ton papier per jaar. Scholen en verenigingen ha len nu ongeveer 2.900 ton per {'aar op en daar zou door de jakken maar zo'n 100 ton bij komen. De gemeentereini ging haalt jaarlijks 31.000 huisvuil op. Honderd ton pa pier minder zou daarom geen gevolgen hebben voor de fi nanciële situatie van de vuil verbranding. De gemeente wil acht bak ken plaatsen in de Meren- wijk, vier in Zuid-West, één in de Stevenshof, viif in de Mors, één in de Vogelwijk en één in de Raadsherenbuurt. De raadscommissie economi sche zaken en energie buigt zich morgen over dit plan van B en W. De Kooi vraagt maatregelen tegen hondepoep LEIDEN Buurtcentrum De Kooi heeft er in een brief aan burgemeester en wethouders op aangedrongen dat de ge meente snel maatregelen treft om het hondepoep-probleem in het Kooipark aan te pak ken. De buurtbewoners willen dat de gemeente voorlichting geeft over de plaats van het zogenaamde hondentoilet in het park en dat dit terrein met borden duidelijk wordt afgeba kend. In de rest van het park moe ten borden komen met het op schrift „speelterrein, verboden voor honden". De bewoners hopen dat er op die manier iets verandert in de situatie in het Kooipark. In de brief aan B en W klagen de buurtbewo ners, dat er niets wordt onder nomen tegen het feit dat het hele park bezaaid ligt met vuil, zodat de kinderen er niet meer kunnen spelen. iten, ?ram iwe Leidse NS-station De Vink is sinds enkele sn luchtbrug rijk. Als het station met ingang van ve dienstregeling op zondag 2 juni in gebruik jpnomen, kunnen de reizigers zich met behulp Drug over het spoor van en naar de beide per- ^even. Het nieuwe station is vooral bedoeld voor Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie, i - Daarboven 1% retourrente. DE DICHT BU HUIS BANK reizigers uit Voorschoten en de nieuwe wijk Stevenshof. Twee maal per uur stopt een trein In de richting Den Haag en twee maal per uur een trein in de richting Am- sterdam-Rai. Alle andere treinen stoppen niet bij Station De Vink. LEIDSCHENDAM Privatisering op zich biedt geen oplossing voor de knelpunten in het ambulancevervoer. Dit staat in het eindrapport van een onderzoek naar de organisatie van het am bulancevervoer in Nederland. Het rapport is opgesteld door het onderzoeksbureau Twijnstra Gudde NV uit Deventer en giste ren door staatssecretaris Van der Reijden van WVC ontvangen. Vorig jaar hebben CDA en VVD in de Tweede Kamer gepleit het ambulancevervoer zoveel mogelijk in handen te geven van het particuliere bedrijfsleven. Volgens deze fracties zou dat goedkoper zijn dan wanneer de overheid het ziekenvervoer ver zorgt. Voor de Haagse Centrale Post Ambulancevervoer (door de GG en GD) was dat reden om de particuliere vervoerder Het Witte Kruis te laten deelnemen in het ziekenvervoer, met uit zondering van de spoedeisende (high risk-) gevallen. Het rapport komt echter met vier adviezen om knelpunten bij het ambulancevervoer op te lossen en daar staat privatisering niet bij. De omvang van de gebieden van de CPA's moeten wor den aangepast aan de regio's voor ziekenhuisvoorzieningen, CPA's moeten worden ondergebracht in stichtingen die door de provincie worden opgericht, de interne leiding van CPA's moet vorm krijgen en de rijksoverheid moet zich meer richten op de hoofdlijnen van het beleid. Wethouder D. Tesselaar schroeft morgen de eerste paal de grond in voor dit gebouw met 12 appartementen en bedrijfsruimten aan de Korevaarstraat. De appartementen zijn voor een groot gedeelte al verkocht. Het Is nog niet bekend welke bedrijven zich op de begane grond zullen vestigen. Het project is ontwikkeld door Erica Beheer uit Den Haag. Riolering Roomburgerweg gisteren be gonnen met de aanleg van een gemeenteriool in de Roomburgerweg. De werk zaamheden beginnen aan de kant van de Wilhelminabrug en gaan tot de Kasteelhof. De bewoners zijn zelf verant woordelijk voor de aanslui ting van de huisriolering. Gedurende de werkzaamhe den is geen verkeer mogelijk op de Roomburgerweg. Breehuys Scholierencentrum ,,'t Bree huys" aan de Breestraat 19 is donderdag, op Hemelvaart- dag, gesloten. Zaterdag 18 mei is het centrum wel open van acht ot twaalf uur 's a- vonds. Er zal allerlei soorten muziek worden gedraaid. De toegang bedraagt twee gul den. Dinsdagavond 21 mei is er weer een meiden-avond van half acht tot elf uur. Er wordt een modeshow gehou den. Deelnemers kunnen zelf hun leukste of gekste kleren meenemen. Van de show worden een film en foto's ge maakt Vormgeving In de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 is tot en met zaterdag 25 mei de ten toonstelling Kijk en Verge lijk" te zien. Het is een expo sitie over vormgeving. Deze tentoonstelling wil het be wust waarnemen van de om geving bevorderen. De bi bliotheek is dagelijks geo pend. Bom De studiegroep luchtoorlog '39-'45 bestaat 10 jaar en houdt daarom vanaf morgen tot en met zondag 19 mei een tentoonstelling in het Anto- nius clubhuis aan de Lange Mare. Op de expositie is een model van een 1000-ponder te zien, een Engelse vlieg tuigbom zoals er één onlangs in Leiden werd geruimd. K&O-film de titel van een jeugdfilm die morgen vanaf half drie bij k&Ö wordt vertoond. De film is geschikt voor kinde ren vanaf 8 jaar oud. de toe gangsprijs is drie gulden. Open repetitie Muziekvereniging Jong K&G houdt morgen en woensdag 22 mei open repetities in het clubgebouw aan de Ooster straat K&G is op zoek naar jongens van acht tot veertien jaar oud die lid willen wor den. Enige muzikale voor kennis is absoluut niet nood zakelijk. De open repetities beginnen om zeven uur 's avonds. LEIDEN Toneelvereniging Tot Ieders Genoegen voerde fisteravond in de Leidse chouwburg „Alles voor de tuin" van Edward Albee op. De groep leverden hiermee een goede prestatie. Richard en Jenny zijn ver huisd naar een betere buurt en moeten meedoen met het te dure leven dat hun nieuwe so ciale omgeving hen oplegt. Het kwelt hen dat ze niet helemaal meekunnen: Richard kan ei genlijk niet zonder motormaai er, Jenny's liefste wens is een kasje voor de tuin. Jenny wil haar steentje bijdragen en een baantje nemen, maar Richard verbiedt dat. Dan komt me vrouw Tooth langs, die met geld smijt en Jenny haar bor deel in weet te loodsen. De eeuwige zorgen zijn over. Ze kan haar beroep echter niet voor haar man verborgen hou den, en hij reageert furieus. Op het feestje, dat dankzij de nieuwe inkomsten op stand georganiseerd kan worden, blijkt dat de bevriende echtpa ren op dezelfde manier twee verdieners zijn. Zij hebben de situatie allang geaccepteerd. kunnen niet buiten het geld. Het is een hypocriet gezel schap, dat steeds bezig is tegen elkaar op te bieden en zich discriminerend uitlaat over jo den en negers. Alleen Conny, de dochter van Richard en Jenny, protesteert daartegen. Als de echt rijke en dronken buurman Jack erachter komt waar de extra inkomsten van daan komen, vermoorden de mannen hem, en begraven hem in de gekoesterde tuin. Het doet me goed dat toneel- verenijging Tot Ieders Genoe gen dit keer met koos voor een avondje ongecompliceerd lachen, maar een wel degelijk ook komisch stuk nam waar wat meer van blijft hangen. Het stuk kwam wat langzaam op gang, maar was vooral in de ruzies tussen Richard (John Donders) en Jenny (Corry van Doorn) zeer realistisch. Het is verbazend dat die twee niet echt met elkaar getrouwd zijn. Corry van Doorn gaf met haar spel haar 25-iarig jubileum ex tra glans. Wil van Leeuwen had de rol van de dronken buitenstaander Jack een wat originelere en humoristischere invulling kunnen geven. An- gelique Toet was als Conny een fris en natuurlijk tegen wicht tegen de corrupte vol wassenen. prima gespeeld. DICK VAN TEYLINGEN Witsnuitdolfijn inheemse soort Dit embryo van een wits nuitdolfijn werd aangetrof fen In een drachtige dolfijn die op 4 mei 1983 aan spoelde op het strand van Noordwljk. Het dier werd onderzocht in het Rijksmu seum van Natuurlijke His torie In Leiden. Daar stelt men vast, dat witsnuitdol- fljnen steeds meer een in heemse soort worden. Het aanspoelen van deze die ren op de Nederlandse kusten komt dan ook veel vuldig voor. Het aanspoe len van een drachtig vrouwtje behoort echter nog steeds tot de bijzon derheden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13