untiatuur Den Haag onneembare vesting Ceidóe Qo Zwak applaus, maar geen kreten Buitenlandse pers vindt pausbezoek „moeilijk" mn je ziet effectief optreden ME en „Hollandse kruistocht ")e „rebelse katholieken van Nederland" iNederland dreigt zich te blameren „Duivel achter Popie Jopie" MAANDAG 13 MEI 1985 PAGINA 7 -katholieke kerken hten tevergeefs op tekst •Sa RDAM De niet-katholieke kerken die vandaag de paus htmoeten, hebben zich niet goed kunnen voorbereiden op die ing doordat zij de toespraak van de paus niet hebben ontvan- 1 is hun toespraak reeds een half jaar geleden naar het Vati- [onden. Ze zullen derhalve onvoorbereid op de toespraak van trioeten reageren. Ds. W. Bley, oud-voorzitter van de Luther- je, betreurt deze gang van zaken. „Wij hebben herhaalde ma lde tekst van de paus gevraagd. Pas op het laatste moment I we definitief dat we daar niet op hoefden te rekenen", fcfeer voor de ontmoeting is volgens hem kortgeleden negatief ki door uitspraken van mgr. Simonis, waarin deze benadrukte jkerkelijk recht verbiedt dat protestanten deelnemen aan de jtie. Deze opmerking kan ernstige consequenties hebben voor 1 gehuwden, aldus Bley. „Daarom is dit gesprek met de paus Jgrijk. Mocht hij dezelfde opvatting als Simonis hebben, dan |ij gemengd gehuwden moeten waarschuwen dat zij erg moei den tegemoet gaan". 1500 SYMPATHISANTEN COMITÉ PAUS-KUS MEEDHUIZEN Ruim 1500 personen hebben de open brief van het comité Paus-kus ondertekend. Daarin dringt het comité er bij de paus op aan dat diens kus geen judas-kus" zal zijn. Het comité meent dat de paus, als hij de Nederlandse grond kust, een aantal principiële zaken moet onderschrijven, zoals de rechten van homofielen en vrouwen. Voorts wordt de paus erop gewezen dat Nederlanders hun bestuur lie ver zelf kiezen dan van bovenaf laten aanwijzen. In het comité hebben niet alleen katholieken als oud-vakbondsbestuurder Herman Bode en oud-deken W. Meijs van Hoensbroek zitting, maar ook iemand als de joodse publicist H. Bleich. Volgens de heer D. Los in Meedhuizen, die nauw bij het comité betrok ken is, ondersteunen talrijke priesters en kloosterzusters, maar ook predikanten en mensen van joodsen huize de brief. Humanisten en vrijdenkers behoren eveneens tot de ondertekenaars. De advertentie is in twee talen opgesteld: Nederlands en Latijn. De open brief is enkele weken geleden aan de paus toegestuurd. Het Vati- caan heeft de ontvangst van de brief schriftelijk bevestigd. Oud en jong, blank en zwart, arm In arm wachtend op de paus. Paus in februari naar India DEN HAAG De paus zal in februari 1986 een bezoek brengen aan India. Dat heeft de Duitse hoogleraar voor islami tische studies aan de pauselijke theolo gische faculteit in New Delhi, dr. Chris tian Troll, bekend gemaakt De Kerk van India beschouwt het pau selijk bezoek als een belangrijke bijdra ge aan de wereldvrede, aan het streven naar ontwapening en een nieuwe eco nomische wereldorde. De paus zal gele genheid krijgen zich in India op de hoogte te stellen van de problemen tus sen de wereldreligies en kennis kunnen maken met religieus en cultureel plura lisme onder een neutrale regerings vorm, aldus de hoogleraar. Paus Paulus VI is in 1964 al in India geweest. ?n. DjAAG Het Haag- Cassidy volstrekt niets Slechts de politie en mensen s troojiiek kan van dg zjen £)e wijde omgeving met speciale pasjes hebben toe- ,Q ^st en het vertrek van de nuntiatuur is, op §an8tot dit gebied. Op de uren pr,vBee!$ha- de,uri,n dat df-„pafher lie d^o heet de residen- vertoeft, namelijk taboe driemaal op de nuntiatuur pronuntius mgr. voor iedereen. zorgen circa vijftig politiemen- rk bij sen voor de permanente bewa king van het gebouw en de wijde omgeving. Wanneer de paus niet in het gebouw aan wezig is, is alleen de zeer di recte omgeving van de nuntia tuur „verboden gebied" en annes gang degel 'an óf k'Uionze correspondent Prov,bme, Cees Manders) itmoe Gemeenteraads- V'Jingen en de verove- 'In Nn de voetbaltitel door PjJ zijn de zaken die Ita- a afgelopen weekeinde ai\~elebben gehouden. Voor zicht iyan paus naar Ne- ,1 was wel aandacht, Inc °bet mate. Korte flitsen en tv, en enkele ar- an beperkte omvang l' aaijiagbladen: daar moest 1S qs het mee doen. Zijn f,.Ttrant, de Osservatore *jo, trachtte daarente- i/ooroj rejs proporties te 1 11 van „een historische veer gebeurtenis zonder weerga". Maar dit lukte niet erg omdat de Osservatore van zondag zaterdagmiddag al uitkwam en gisteren niet werd ge drukt. Zeer uitvoerig was Ra dio Vaticaan, die de plechtig heid in de St. Jan van Den Bosch en de bijeenkomst en de mis in de Utrechtse Jaar beurshallen geheel en recht streeks uitzond. In de reportages van de Itali aanse media (behalve de Va ticaanse) is melding gemaakt van de koele en geestdriftlo ze ontvangst die de Neder landers de paus bereid heb ben in Eindhoven, in Den Bosch en in Utrecht. Volgens II Tempo, een conservatief- -katholieke krant uit Rome, moeten de „uitdrukkingen van timide enthousiasme ge meten worden met de meet lat van een noords volk". De Corriere della Sera (neutraal) schrijft dat de ontvangst „wellicht de koudste is die hij ooit heeft ontvangen in lan den van het oude christen dom". De Corriere della Sera is het opgevallen dat zelfs de mensen die voor de paus wa ren uitgelopen zo weinig spontaan, zo weinig enthou siast deden. „Een zwak ap plaus, maar geen kreten", zegt hij. De kranten laten niet na te wijzen op een „primeur" van Nederland: het feit dat de paus na de landing in Eind hoven het evangelie heeft ge kust als blijk van bewijs dat ook een paus ondergeschikt is aan Het Woord. President Pertini had ook be richten over mogelijke aan slagen op de paus gelezen. En toen hem zaterdag tijdens een receptie in zijn paleis een Nederlandse vrouw werd voorgesteld, riep hij „Alstublieft, stuurt u hem me veilig en wel terug. Hij is mijn vriend". pnze correspondent in Paul van der va Voort) SÉLONA Slechts an- ve minuut heeft de .e staatstelevisie gister- gewijd aan het bezoek je paus in Nederland, kjoenen televisiekijken- jajaarden kregen in die lijd echter wel iets te pt met recht „kort en krachtig" kan worden ge noemd. „Vanavond gaan we de paus vermoorden'Dit was vol gens de tv-presentatrice de slogan waarmee drie- tot vierduizend manifestanten tegen de paus in Utrecht te gen de paus in Utrecht heb ben gedemonstreerd. Waar schijnlijk voor het eerst in de geschiedenis kon het stom verbaasde Spaanse tv-pu- bliek de effectiviteit bewon deren van de Nederlandse ME. De keiharde politie- -charges en de achtervolging van de manifestanten namen bijna de helft van de reporta ge in beslag. De andere helft van de 90 seconden werd ge vuld met een close-up van de paus tijdens de redevoering in Utrecht van mevrouw Wasser. De demonstraties tegen het pausbezoek en de conflicten in de Nederlandse kerk wa ren ook de centrale onder werpen van de uitzending die de Spaanse staatstelevisie zondag heeft verzorgd. De manifestaties van feministen, punks en homosexuelen kre gen praktisch de volledige aandacht in het verslag. 99 (Van onze correspondent in Parijs, Bob van Huet) S De „Hollandse kruistocht" van de paus is dit inde door de Franse media op de voet gevolgd. Televi- idio en schrijvende pers deden dagelijks uitgebreid ver- an wat hier wordt genoemd „de meest delicate reis ooit tn paus gemaakt". komst van de paus in Eindhoven, zo meldde het twee- visienet zaterdagavond, werd de kerkvorst door slechts ;en begroet. „In plaats van protestdemonstraties gaven iollanders door hun afwezigheid blijk van hun afkeu- .an het bezoek", aldus Antenne-2. In eerdere uitzendin- "a was de Franse televisie al ingegaan op de crisis in de <kenfcheurde Nederlandse kerk" en op de al dan niet daar- ans^rerk°nC'en kedre'f>'n8en door de diverse anti-paus comi- deöeeste kranten hadden een verslaggever vooruitgestuurd e situatie in het dissidenten Holland te peilen. Tot het t sensationele verhaal kwam de rechtse „Figaro", die in I De woo gde: zijn veel gelezen weekeindmagazine maar liefst 7 pagina's aan het bezoek wijdde. Volgens het blad zijn de Nederlandse katholieken „de meest linksen ter wereld". „Het bezoek van Johannes Paulus II kost 50 miljoen francs. Dat is net zoveel als de 22.000 heroïne-verslaafden in Nederland in een week uitgeven", snoert Le Figaro de critici de mond. Beduidend gematigder van toon was de berichtgeving in Le Monde, Liberation en Le Quotidien de Paris. De laatste krant schrijft over een terugval van het katholieke geloof in Neder land, maar noemt deze veel minder spectaculair dan in Frankrijk. „De Hollandse katholieken hebben problemen met de dogma's van Rome", aldus Le Quotidien. De socialistische Matin zet op zijn voorpagina dat de paus de „Nederlandse hel" gaat bezoeken. Wat verder in de krant volgt een schets van de verscheurde katholieke kerk in Holland en een op merking over mogelijke banden van Nederlandse autonomen met de Franse terreurgroep Action Directe. Liberation con stateert een „nerveus klimaat" in Nederland en schrijft over de buitengewone veiligheidsmaatregelen van de politie. onze correspondent ishington, Mare de Ko- 1 ninck) pilINGTON In de L ^kaanse pers wordt uit- t bericht over de rebel- ag kolieken waartussen de jeizich op zijn reis door de (land bevindt. Met lateitnaakten verschillende jeu^kaanse media op verb aan P toon melding van de Popie Jopie die diei „zelfs op de dag dat de Heili ge Vader aankwam, op de Nederlandse televisie te zien was" en van de aansporing op pamfletten van radicale groepen om de paus te ver moorden. Vooraanstaande kranten als de New York Times hadden hun lezers voor afgelopen weekeinde al gedetailleerd op de hoogte gebracht van de stand van zaken in de Neder landse kerkprovincie. Het Amerikaanse publiek werd op de hoogte gebracht van de KRO-enquêtes waaruit de massale afwijking onder Ne derlandse katholieken van de officiële leerstellingen blijkt, met name inzake echtschei ding, geboortebeperking, het celibaat en de rol van vrou wen en homofielen in de Kerk. Ook de namen van dissidente katholieken als Ed Schillebeeckx, Tine Halkes, Arie Kuyper, Frans Haarsma en Richard Auwerda duiken dezer dagen voortdurend op in de Amerikaanse media. Verder worden de bisschops benoemingen uit de doeken gedaan, waarmee het Vati caan de afgelopen periode „het extreem liberale kerk bestuur in Nederland heeft omgevormd tot een traditio neel". de,T.-,., vijs. paus (Van onze correspondent o! in Bonn, Gerard Kessels) ijs N „Met verwondering", schrijft de gerenommeerde 'ar (cfurter Allgemeine Zeitung over de oproep tot een aan- in v)p de paus, „heeft men in het Vaticaan vastgesteld hoe- ïichtpeelruimte extremistische warhoofden in Nederland ei- stelljk krijgen, die met zulke gruwelijke dingen de spot drij- in olet Vaticaan is niet alleen bezorgd over het verloop van iekausbezoek in Nederland, maar ook over de reputatie van maèderlanders, die zich voor de ogen van de hele wereld it hén te blameren". oudti achtergrondverhaal over de Nederlandse kerk schrijft madant dat het beleid van het Vaticaan bij bisschopsbenoe- it atn tot een nieuw soort polarisering heeft gevoerd. „Het liscHct in de Nederlandse kerk speelt zich vandaag de dag it bneer af tussen de gelovigen, tussen „rechtsen en link sen", maar tussen de leiding van de kerk en het kerkvolk, aan wiens kant zich ook de meeste priesters geschaard heb ben". De „Süddeutsche Zeitung" schetst al met al een positief beeld van de ontwikkelingen in de Nederlandse katholieke kerk. „Van de katholieken in Nederland die naar veranderingen streven, houdt de overgrote meerderheid zich heel serieus en zorgvuldig bezig met het probleem hoe de christelijke bood schap overgebracht kan worden in een wereld, waarin deze boodschap meer dan ooit uit de tijd lijkt te zijn". Terwijl de officiële kerk in Duitsland het contact en de discussie met de basis „al lang heeft ingeruild voor een vrome zelfgenoeg zaamheid, zijn in Nederland de verbindingen tussen gelovi gen, priesters en zelfs bisschoppen nooit verbroken", schrijft de Süddeutsche. kan het verkeer normaal over de Carnegielaan rijden. Tij dens afwezigheid van de paus wordt ongeveer de helft van het politiepersoneel terugge trokken. De aankomst bij de nuntiatuur en het vertrek van de paus en zijn escorte is steeds weer een indrukwekkende demonstratie van de strakke regie van de veiligheidsvoorzieningen. De komst van het gezelschap werd zaterdagavond al ruim van tevoren aangekondigd door het laag overvliegen van twee rijkspolitie-helikopters, die de stoet vanuit de lucht be- feleidden. Zondagmorgen bij et vertrek waren het één he likopter en een vliegtuigje die voor controle uit de lucht zorgden. Gisteravond was er, als gevolg van het onweer, geen enkel toestel in de lucht, maar vanmorgen was de be waking weer present. Bij de aankomst van de paus en zijn gevolg stormt eerst een motoragent in volle vaart de Carnegielaan op. Direct hierna rijdt dan de nele pauselijke stoet het afgegrendelde gebied dat een oppervlakte van een vierkante kilometer heeft binnen: een omvangrijke motorescorte van de rijkspoli tie, zo'n tien Mercedessen, met daarin de paus die vriende lijk naar het publiek zwaait tal van prelaten en veilig heidsfunctionarissen, een ter reinvoertuig, eveneens bevolkt met veiligheidpersoneel, een autobus voor het transport van de in het Promenadehotel lo gerende prelaten en tenslotte een ambulance van de GG en GD. Kogelvrij De gepantserde en van kogel vrij glas voorziene Mercedes waarin de paus zit, draait ver volgens de oprijlaan naar de nuntiatuur in. Terwijl de paus nog naar de in een speciaal persvak opgestelde verslagge vers zwaait, zijn de veilig heidsfunctionarissen onder wie zo'n vijftien Vaticaanse lijfwachten uit hun auto's gesprongen en in looppas naar het gebouw gesneld om de Heilige Vader daar zorgvuldig af te schermen. Na het souper in de nuntiatuur vertrekt het grootste deel van het gevolg van de paus met de eerdergenoemde autobus naar het Promenadehotel. Daar heerst bij aankomst en vertrek van de prelaten slechts rust. Alleen de aanwezigheid van twee geüniformeerde agenten in de lobby wees op de aanwe zigheid van de hoge gasten. Vredesmissie Als gevolg van de enorme vei ligheidsmaatregelen hebben zich bij de nuntiatuur geen problemen voorgedaan. Anti paus-demonstranten werden er niet gesignaleerd. Wel wa ren zaterdagavond onder de belangstellenden drie leden van de „Vredesmissie Nicara gua", die de paus persoonlijk een petitie hadden willen overhandigen. Deze twee pa ters en één zuster kregen hier toe echter geen gelegenheid. In de brief verzoeken zij de paus de dialoog tussen de ker kelijke hiërarchie in Nicara gua en de gelovigen, die door het bezoek van de paus twee jaar geleden ernstig in het slop zou zijn geraakt, weer op gang te brengen. Een vermoeide paus tijdens een van de plechtigheden in het afgelopen weekeinde. UTRECHT Het bezoek van de paus aan Nederland wordt door de meeste van de honder den buitenlandse journalisten die het moeten verslaan als vrij gecompliceerd ervaren. Een bezoek aan het perscen trum in Utrecht, van waaruit de meeste buitenlanders het gebeuren volgen, leert dat men vooral de ingewikkelde verhoudingen tussen de ver schillende groeperingen „moeilijk te doorgronden" vindt. „Popie wie? O ja, die!" De Schotse journalist Steward La- mont van de Glasgow Herald blijkt goed op de hoogte te zijn van de satires die in ons land aan het pausbezoek vooraf zijn gegaan. Heel wat journalisten hebben zich verdiept in se rieuze en minder serieuze pro testen die deze dagen in Ne derland zijn waar te nemen te gen het bezoek van de paus. De Glasgow Herald van zater» dag vermeldt dan ook tal van voorbeelden hiervan, zoals ook de posters die op diverse plaat sen hingen met een afbeelding van een „grond kussende f»aus. De begeleidende tekst uidt: „Ik ben m'n kontaktlen- zen kwijt". Een groot deel van de buiten landse journalisten heeft ook bezoeken aan andere landen meegemaakt. Onder hen wordt de sfeer in Nederland omschreven met begrippen als „kil" en „gereserveerd Men blijkt maar moeilijk te kunnen wennen aan de wat minder geestdriftige manier van ont vangen die de Nederlanders erop na blijken te houden. De rellen in de Utrechtse bin nenstad zijn een dankbaar ob ject voor de filmers onder de buitenlanders. Zo ook voor David Ensor die met zijn tv-ploeg van het Amerikaanse ABC-News de demonstratie registreert. Als het biina tradi tionele robbertje vechten tus sen demonstranten en Mobiele Eenheid is begonnen, spreekt Ensor op het slagveld zijn commentaar in, dat eindigt met de woorden „Vanuit een gewelddadig Utrecht in Hol land was dit David Ensor, ABC-News". Achteraf zegt Ensor zich nog geen oordeel te hebben ge vormd over de betekenis van de rellen. „Ziin het alleen maar jonge punks, die wel van een verzetje houden, of zit hier meer achter? Ik kan wel zeg gen dat Nederland wellicht de meest gecompliceerde is van alle kerkprovincies die de paus heeft bezocht. Ik vind de situatie hier erg moeilijk te doorgronden", aldus Ensor, als hij met zijn ploeg op weg gaat naar een volgende locatie. Onenigheid De buitenlandse journalisten blijken in hun verslagen alge meen de nadruk te leggen op de manier waarop de onenig heid in de Nederlandse katho lieke kerk tot uiting komt. Het is interessant om te zien wat buitenlanders als „waarheid" krijgen voorgeschoteld over de Nederlandse kerkprovincie In dit kader is enige opwinding ontstaan over een rode docu mentatiemap die onder de bui tenlanders is verspreid. Het door het Katholiek Nieuwsblad volgeschreven werkje veegt de vloer aan met vernieuwers binnen en buiten de kerk en met tal van min of meer kritische groeperingen. In het hoofdstuk over de stro mingen in de kerk wordt de buitenlanders geleerd dat pro gressieve krachten als KRO- radiopastor Jan ter Laak en de Mariënburggroep het bij het verkeerde eind nebben. Voor al Ter Laak krijgt er van langs, onder meer omdat hij gezegd zou hebben zich af en toe „tussen het volk en de offi ciële kerk" te willen stellen. „En dan te bedenken dat Jan ter Laak door de kérk is ge zonden als priester", zo staat in het rode boek te lezen. „Hij verkreeg die invloedrijke stem op het podium door de kerk. Nu breekt hij de kerk met be hulp van de autoriteit van die kerk", aldus de als min of meer onpartijdig gepresenteer de informatie. Desgevraagd laat Jan Smul ders als woordvoerder van de Stichting Pausbezoek weten dat het hier en daar als po lariserend ervaren boekje geen initiatief is van de stich ting. Een nadrukkelijk zich distantiëren van de inhoud er van blijft echter uit. „Ik weet zo langzamerhand niet meer wie ik moet gelo ven", zegt dan ook een journa list van een Franse krant, ter wijl hij na het maken van zijn verhaal de schrijfmachine weer opbergt. Simonis vergat zijn koffertje EINDHOVEN Aartsbis- schop Simonis was zater dag veel dank verschul digd aan een motorordo- nans van de Veldhovense politie, die ervoor zorgde dat hij vlak voor het begin van de dienst in de St Janskathedraal toch weer zijn koffertje met beno digdheden voor de litur- f ie viering in handen reeg. De aartsbisschop had het koffertje bij de aankomst van de paus op het vliegveld Welschap in bewaring gegeven bij een politieman, maar vergat het mee te nemen in de helikopter die het pauselij ke gevolg naar Den Bosch vloog. De motorordonans arriveerde net op tijd voor de Sint Jan. Paus bij vertrek van Schiphol niet te zien SCHIPHOL Voor het ver trek van de paus naar Luxem burg, woensdag vanaf Schip hol, zijn zulke regelingen ge troffen dat het publiek de paus niet zal kunnen zien. Naar Schiphol komen om het ver trek gade te slaan is dan ook volstrekt zinloos, aldus een woordvoerder van SchiphoL De promenades van het sta tionsgebouw zullen voor het publiek gesloten blijven. De paus zal woensdagmorgen rond kwart over acht per heli kopter uit Amersfoort op Schiphol aankomen. In een speciaal daarvoor opgezette tent zal de paus daarna af scheid nemen van ongeveer vijftig kerkelijke en wereldlij ke hoogwaardigheidsbekle ders. Zo zijn alle Nederlandse bisschoppen aanwezig. De paus zal daar een korte toespraak houden. Ontmoeting met ambassadeurs DEN HAAG Gister avond heeft de paus, na in stromende regen op de nuntiatuur te zijn gearri veerd, een ontmoeting ge had met zestig ambassa deurs die daarom hadden gevraagd, omdat daarvoor in het Vredespaleis, waar de paus vandaag het Inter nationaal Hof van Justitie toespreekt, geen gelegen heid is. Zaterdagavond werd de paus op de Carne gielaan verwelkomd door burgemeester F. Schols van Den Haag en de heer S. Patijn, commissaris van de koningin in Zuid-Hol land. DEN HAAG Via de televi sie zorgt de duivel ervoor, dat half Nederland geniet van een „vogelvrije bespotting" van de paus, „een belachelijk maken van de persoon van onze heili ge Vader". Dat schrijft pater Hugo Bekkers ofm cap in het informatieblad voor katholie ken „Waarheid en Leven" van deze maand. Naar zijn mening is de „enorme pastorale inzet van de paus er oorzaak van, dat de duivel tot „een bijna wilde razernij" wordt ge bracht Pater Bekkers vraagt zich af, of de Nederlandse regering bii een bezoek van bij voorbeeld de koningin van Engeland ook zulke bespotting zou toelaten. Dan zou er ten minste in de Tweede Kamer over zijn geïn terpelleerd, denkt hij. De paus zal er volgens pater Bekkers zeker over zwjjgen „en niet aan de door de duivel opgezweepte massa" gehoor geven. Naar zijn mening zijn ook oversten van religieuze orden in ons land slachtoffer van moderne dwalingen ge worden. Zij verdienen naar pater Bekkers meent medelij den en moeten worden be klaagd als ten prooi gevallen aan net neo-modern isme

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7