„Sinds ik hem gezien heb, kan ik niet meer stoppen met huilen Êeidóc Qowta/nt Paus wijst katholieken op hun band met Rome Paus verdedigt keus van mgr.Ter Schi Houd ons vast, niemand uitgezonderd KLEIN MAAR ENTHOUSIAST PUBLIEK BU ONTVANGST IN DEN BOSCH MAANDAG 13 MEI 1985 PAGINA 6 De intocht van de paus in Den Bosch. De matige belangstelling leek hem geheel niet te deren. Wuivend en lachend reed hij in de pausmobiel naar de Sint Jan. DEN BOSCH Het pu bliek dat zaterdag in den Bosch een glimp wilde op vangen van de paus had zijn ellebogen niet nodig. Iedereen kon in alle rust een plekje uitzoeken langs de route, die de Maria- bidtocht de richting van de Sint Janskathedraal volgde. Van geduw en ge schreeuw of van menigten van rijen dik was nergens sprake. Het enthousiasme van de gelovigen, die zich soms al twee uur tevoren achter de dranghekken hadden geposteerd, was er niet minder om. Half drie: Over een uur moet volgens het programma de bidtocht beginnen. Voor som migen wordt de spanning te veel. Een bejaarde dame op krukken barst spontaan in huilen uit, als een wagen van de gementereiniging de route nog even schoon komt vegen. „Ik dacht dat het de pausmo biel was", excuseert ze zich even later. Ook als de geur van wierook de komst van de tocht aankon digt, blijft het betrekkelijk rustig langs de straat. Voorop gaan de misdienaars, gevolgd door ongeveer 1250 pelgrims. Bejaarden, invaliden, gezin nen, gezinnen met kinderen en punks lopen biddend en zingend voor de pausmobiel Sommige bezoekers raakten door de vele afzettingen in Den Bosch de weg kwijt. Maar dan was er altijd wel een behulpzame Bosschenaar, die de weg naar de Sint Jan kon wijzen. De politie had het in Den Bosch bijzonder rustig. De agenten op deze foto hadden zodoende alle tijd om zich bezig te houden met de mensen achter de afzetting, waarbij ze deze twee religieuzen van een kopje koffie voorzagen. Popie Jopie op de mobilofoon DEN BOSCH Geen zwaaisjaaltjes, but tons of namaakpauzen kwamen onder de ogen van Johannes Paulus II tijdens de uitzonderlijk rustig verlopen Maria-bid tocht zaterdag in Den Bosch. De énige val se noot was afkomstig van een politiea gent. Terwijl hij midden tussen het publiek stond te wachten op de dingen die komen gingen, weerklonk uit zijn mobilifoon plot seling luid en duidelijk het omstreden Po pie-Jopie. Een radiopiraat was er in ge slaagd de politiefrequentie binnen te drin gen. De agent, een Rotterdammer, voelde zich duidelijk niet zo op zijn gemak met deze muzikale verrassing, maar zei de actie „wel ludiek" te vinden. uit. De een met een rozen krans in de hand, de ander met een opvouwbaar vissers- stoeltie. Kan bisschop Ter Schure van Den Bosch, die de paus in zijn mobiel vergezelt, nog volstaan met hier en daar een knikje naar het publiek, de paus blijft zwaaien. Soms krijgt de paus last van een vermoeide arm; hij leunt dan eenvoudig met zijn hand tegen het glas. De pausmobiel houdt nu en dan even stil, vooral op de plaatsen waar podia zijn opgesteld met zangkoren. De koorleden die het zonder microfoon moeten stellen, spannen zich tot het uiterste in om het geluid van de helikopters te overstemmen die uit veiligheidsoverwegin gen laag over de stad vliegen. De stoet wordt gesloten door leden van allerlei gilden in hun traditionele dracht, ven- delzwaaiers, priesters en non- Ontroering Grote ontroering en onver- schillgheid zijn beide te vin den onder het publiek. Twee jongens met bromfietsen sla gen er in achter de toeschou wers langs te knetteren. Ver volgens zetten zij hun voertui gen in de berm en leggen, ge leund tegen de dranghekken, een kaartje. Als de pausmobiel langs komt zijn ze al te ver in hun spel verdiept om op te kij ken. Aan de overkant staat een va der van twee kleuters luid te huilen. Zijn vrouw zegt: „Dit is toch schitterend. Dit is toch ongelooflijk. Dit maak je van je hele leven niet meer mee". „Ik krijg het er helemaal be nauwd van", verklaart een in woonster van Den Bosch. Een stadgenoot van haar staat nog lange tijd nadat de pausmobiel voorbij is gegaan met betraan de wangen op de weg te kij ken. „Sinds ik de paus gezien heb, kan ik niet meer stoppen met huilen". Protesten tegen de paus zijn er langs de route nauwelijks. Een jonge man met een gevouwen krant op zijn hoofd laat door middel van een sticker op zijn rug weten, dat dit bezoek ons Nederlanders 9 miljoen gulden per kilo paus kost. Een bos kleurige ballonnetjes komt overvliegen, er onder hangt de tekst „Pope, go Rome". Maar feen enkele keer tijdens de idtocht hoefden leden van de Mobiele Eenheid, van wie sommigen uit andere grote ste den naar Den Bosch zijn ge haald, in actie te komen. „Straks bij de Europacup Il-fi- nale EvertonBayern zal het bij ons heel wat rustiger zijn", aldus een Rotterdamse agent. Ronduit onthutst zijn de drank- en broodjesverkopers. Met grote stapels blikjes had den zij zich aan het trottoir ge zet. „Ze hadden ons 150.000 mensen beloofd. Er zijn er vol gens de politie niet meer dan 8 a 10.000 geweest. Ik heb mis schien vijftig blikjes verkocht, hooguit honderd, aldus een verkoper. „De politie is nu wel mijn beste vriend geworden. Die agenten hebben mij nog aan een beetje omzet geholpen. Want ja, die hadden ook niks te doen". Nonnetjes De enigen aan wie de veilig heidsmensen van de paus nog een beetje werk hebben, zijn een paar nonnetjes die bij de ingang van de Sint Jan hun kans afwachten. Ondanks de strenge veiligheidstip— len, op het riskante tot Johannes Paulus gausmobiel verlaat en -■ innen loopt, weten I de zusters brutaal bi dringen. Terwijl de he der zijn misgewaden omgehangen probeert! een hand te geven. D(A/ mislukt, maar als troojijg iemand uit het gevolg! paus haar een rozen» de hand. P® De gelukkigen die d£0 vespers in de kerk bijj j wonen wacht na afl^^. een kleine koude doucL® wijl de menigte zich de deur om de vertrt* paus nog even van dipp! zien, wordt Johannes£p II via een zij-uitgang [fpS uitgeloodst. Ook degel v denken nog iets van dij kunnen zien als hij Qn kerk naar het provi' rijdt, waar een ontmoeP het katholiek onderwij. derlapd plaats vindt,' bedrogen uit. De pa - dwijnt in een snelle w a/ met donkere gepantse^ ten, waarbij het zicht iyai eens wordt belemmek y zes veiligheidsfunctioLj die op de treeplanken L e Een flinke tegenvalli val het groepje Polen, datjja naar de Benelux is om Johannes Paulus t*cral tijdens zijn reis. Als deQ vliegende vaart voorbj 're komen rollen zij huriva, vlaggetjes maar weer t Direct na aankomst op het vliegveld Welschap kuste de paus, zoals inmiddels gebruikelijk is, de grond. Even later kuste hij het hem voorgehouden Evangelie. VELDHOVEN Paus Johannes Paulus 2 heeft bij het begin van zijn be zoek aan ons land de rooms-katholieken in Ne derland gewezen op het belang van de band met Rome. Door „zich niet in zichzelf op te sluiten en zich niet te distantiëren van het centrum van de eenheid" groeit de vitali teit van de plaatselijke kerken of wordt zij op nieuw gewekt", zo zei de paus zaterdag bij aan komst op het vliegveld Welschap bij Eindhoven. Overigens is de gehechtheid van de Nederlandse rooms-ka tholieken met de zetel van Rome „dieper dan uit sommige bladzijden van de godsdiensti ge geschiedenis van het heden zou kunnen blijken", zo zei de paus, die zijn waardering uit sprak voor de door mgr. Simo- nis betuigde „gehechtheid van de Nederlandse katholieken met Rome". De fundamentele reden voor de reizen van een paus ligt in het wezen van de kerk van Christus, die tegelijk wereld kerk en particuliere (landelij ke en plaatselijke) kerk is. Die gemeenschap is een geloofsge geven, aldus de paus. Het doel van de reizen is de evangeli sche boodschap te verkondi gen, de eenheid te bevorderen en de activiteit van de particu liere kerken te stimuleren. De paus noemde de aanwezig heid van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) als vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering „een teken van de goede band tussen dit Pauspodium „kaalgeplukt" VELDHOVEN Het po- dium bij vliegveld Wel schap waarop de paus zijn eerste toespraak in Neder land heeft gehouden, is na afloop „kaalgeplukt". De paus was nog niet verdwe nen of toeschouwers, gil- debroeders en EHBO'ers plunderden de geelwitte bloemenpracht. Ook op een enkele politiewagen was later een ruiker te zien, die eerst het podium had gesierd. De souvenir- iagers moesten het met de bloemen doen, want veel meer was er van het podi um niet te halen. land en de Heilige Stoel" als mede van „de blijvende wil tot begrip en samenwerking in het belang van Nederland en van de mensheid". Hij herinnerde in zijn toe spraak aan de veertigste vie ring van de bevrijding in ons land. De paus bracht eer aan allen die hun leven voor de vrijheid hebben gegeven. In dit verband noemde hij ook het tragische lot en de offers van vele duizenden joden. „Wij bidden hun God, die ook onze God is, dat het uitverko ren volk voortaan in vrede en veiligheid mag leven." „Graag zou ik u langer willen bezoeken," aldus de paus, die onder meer de oude steden, dorpen, musea, polders en ha vens had willen aandoen. „Vriendschap ontstaat en groeit door echt met anderen kennis te maken, die altijd an ders blijken te zijn dan men gedacht had". De paus herinnerde ook aan zijn voorganger Leo IX, de enige paus die (in de elfde eeuw) ons land heeft bezocht, aan Adrianus VI, de enige Ne derlandse paus en de laatste niet-Italiaanse paus totdat hij zelf in 1978 „als eerste Slavi sche paus" werd gekozen, en aan Paulus VI die het initiatief heeft genomen voor de aposto lische reizen. Aan het einde van zijn toe spraak bood de paus zijn ver ontschuldigingen aan voor het feit dat zijn uitspraak van de Nederlandse taal niet foutloos is, „maar ik vertrouw op uw clementie". Hij besloot zijn toespraak op het vliegveld met het uitspreken van het Onze Vader. De paus was verwelkomd door aartsbisschop dr. A.J. Simonis van Utrecht die daarbij herin nerde aan „de blijvende be langstelling die de pausen voortdurend voor het wel en wee van de katholieken in Ne derland hebben getoond". Hij prees de huidige paus om diens „intense belangstelling" voor de rooms-katholieke Kerk van Nederland die zo duidelijk is gebleken. „Deze belangstelling bevestigt U nu door een bezoek, dat wij te meer waarderen, daar uw zorg voor alle Kerken ons zo wel bekend is," aldus mgr. Simo nis. De paus weet maar al te goed dat de kerk in ons land deelt in de geestelijke crisis waarin heel de westerse wereld mo menteel verkeert. Hij sprak de hoop uit dat er onder de mil joenen in ons land die dikwijls het Onze Vader bidden, er heel velen zijn ook onder de jongeren die in de paus „een grote profetische verkon diger van Gods Koninkrijk" weten te zien. DEN BOSCH De paus heeft zaterdag de eerste de beste gelegenheid aan gegrepen om zelf te reage ren op het veelgehoorde verwijt, dat hij zich onvol doende of onjuist laat in formeren over de situatie in de Nederlandse kerk provincie. In zijn preek tijdens de Vesperdienst in de St. Jan in Den Bpsch zei de paus: „Dit lijden van de kerk doet mij pijn. Maar weest ervan over tuigd dat ik werkelijk ge luisterd, goed overwogen en gebeden heb". In een duidelijke verwijzing naar de kritiek op de benoe ming van mgr. Ter Schure tot bisschop van Den Bosch zei de paus: „Ik heb ten overstaan van God diegene benoemd, die ik het meest geschikt achtte. Accepteert hem omwille van de liefde van Christus als de gene die temidden van u de Goede Herder van de kerk vertegenwoordigt". De preek die de paus „in deze mooie kathedraal" uitsprak week overigens op verschil lende plaatsen af van de offi ciële tekst, die kort tevoren door het Vaticaan was ver spreid. Zo liet hij een passage weg, waarin hij zei te weten „dat u moeilijke weken door gemaakt hebt. De recente bis schopsbenoemingen hebben sommigen van u zeer getrof fen. Zij vragen zich af: waar om deze spanningen". Ook de zinnen „Moet hij (de paus) zijn keuze toelichten? De discretie laat het niet toe" en „Mijn aanwezigheid hier in uw mid den is een teken van de een heid van de Nederlandse kerk met de kerk van Rome en bij gevolg van de wereldkerk liet de paus weg. De paus voegde verder aan zijn preek toe dat hij als opvolger van Christus „alles wil doen dat in mijn vermogen ligt om de ver zoening te bevorderen". Vrijheid De paus waarschuwde het Ne derlandse volk. „dat zijn vrij heid liefheeft", geen misbruik te maken van de vrijheid. Ook in het kerkelijk leven moet zij zich ontplooien in eerbied voor het gezag van de bisschoppen. „De ervaring leert dat de vrij heid zich het best ontwikkelt als zij zich houdt aan de regels van de zedenwet en als zij de bisschoppelijke richtlijnen aanvaardt". Het verlangen om volgens het Evangelie te leven op een wij ze die is aangepast aan onze tijd, is prijzenswaard. Maar een samenleving als de Neder landse met haar vooruitgang op wetenschappelijk en tech nisch gebied „heeft des te meer geestelijke inspiratie no dig" en „behoefte aan de mo rele krachten waarmee zij de hindernissen kan overwinnen die een authentieke ontwikke ling in de weg staan". De kerk biedt deze geestelijke inspira tie en morele krachten, aldus de paus. Begroeting De paus was tevoren door de nieuwe Bossche bisschop Ter Schure begroet. „Welkom Hei- Een aantal Delftse Binnenhof-lezers was ge- mensenmenigte staan ze nog tuige van het bezoek van de paus aan Den nieten. „Het was echt een indrukwekkenfchei Bosch. De heer en mevrouw Rethans en het beuren, ik heb de paus nog nooit v£erb echtpaar Van Muilbrecht zijn erg onder de in- dichtbij gezien", zegt mevrouw Rethans. druk van Maria-bidtocht die ze in de paus- hele sfeertje, dat was prachtig. Het dee^^ plaats hebben meegelopen. Midden in de wel wat". e sil lige Vader, ook omdat U hier gekomen bent als vereerder van Maria. Hier bent U in het heiligdom van de Zoete Moe der van Den Bosch. U wilt ge heel de hare zijn totus tuus beschikbaar voor God". Mgr. Ter Schure verwees naar de verering voor Maria van de paus, die afkomstig is uit het Mariagezinde Polen, en de wa penspreuk van de paus „Totus Tuus" (geheel de Uwe). Na zijn preek wijdde de paus met heilige olie het nieuwe al taar van de pas gerestaureerde St. Janskathedraal. Di tigheid werd bijgewoo zo'n 1.500 genodigder j| wie de Brabantse com K van de koningin Van nister Korthals-Al tcs, i voorzitter Bukman, eipjj: leider Nijpels. 11 DEN BOSCH „Begrijp ons en onze ouders en alle katholieken in ons land. Houd van ons en houd ons vast, niemand uitgezon derd". Die oproep kreeg de paus mee van kleuters van de Sint Agnesschool in Den Bosch tijdens de ontmoeting met het ka tholiek onderwijs, zater dagavond. De kleuters on dersteunden het appèl door een rode roos aan te bieden. De paus nam de bloemen dankbaar in ont vangst; hij haalde elk kind aan, kuste sommigen van hen en fluisterde en kelen iets in het oor. De kleuters boden de paus het resultaat aan van het kateche- se-project rond het Onze Va der: een versierde doek met daarop de woorden. „God, wees hoofd, hart en handen voor mij". De paus kreeg tijdens de har telijke ontmoeting met 700 vertegenwoordigers van het Tijdens de onderwijsbijeenkomst In het Brabantse provinciehuis kreeg de paus door kleuters rozen aangeboden. Nederlandse katholieke onder- geven. wijs veel informatie. In een Namens het georganiseerde speciaal voor de gelegenheid katholieke onderwijs sprak dr. gemaakte film kon hij zien G. Brenninkmeijer, voorzitter noe katholieke scholen bezig van de Nederlandse Katholie- zijn de r.k.-identiteit vorm te ke Schoolraad (NKSR). On- bei danks de bevoorrechte positie zei hij dat het gezag v\olii van het bijzondere onderwijs wassenen door de jei?lch in ons land, hebben katholieke wordt erkend als de fai scholen diverse problemen. Er is de worsteling om nieuwe in houden en vormen gestalte te geven, aldus dr. Brenninkmeij er. Hij sprak de hoop uit dat het pausbezoek bijdraagt tot een hernieuwd inzetten voor de vormgeving van de grond waarden in het bestaan. „Al leen dan mogen wij er op ver trouwen dat scholen zelf weer bron van nieuwe hoop voor de toekomst van de katholieke geloofsgemeenschap kunnen zijn", aldus de NKSR-voorzit- ter. Hij zag overigens in de cri sisverschijnselen niet noodza kelijk een teken van neergang. „De crisis zou ook wel eens voorwaarde kunnen zijn voor nieuwe opgang en bloei". In zijn toespraak benaderde de Eaus de unieke kansen voor de atholieke scholen in Neder land om het onderwijs naar ei gen inzicht in te richten. Hij wordt erkend als de i door hun doen en lateiJJ132 maken wat ze de jeugkaa: houden. „Het omgaan s ttx kaar en heel de or^ van het onderwijs dien halve doortrokken te a voorbeeldige trouw christelijke waarden ei antwoorden aan de i ting van de kerk", paus. Dr. J. van Kemenade, i nister van onderwijs, een reactie dat de paus derlandse wetgeving o bijzonder onderwijs N heeft geroemd. Maar ifun gaat wel voorbij aan u>p de ke problemen die zichjpeel voordoen. De paus steltik kr aan de besturen van (Het1 len is om de katholiekfeusbi de slag te bewaken, maederl Kemenade vindt dat hen t( een taak voor de oudti acl Volgens Van Kemenadant i zag als grote taak van dat on- dat de paus terecht a*n tt derwijs een „geschikt christe- besteed aan de etniscHct ir lijk antwoord te geven op de derheden, maar dit bmeer nieuwe maatschappelijke pro- °°k dat voor hen het r blemen". Tegen de docenten eigen onderwijs moet g

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6