5.45 lubbers vraagt paus Êfc blijven strijden oor gerechtigheid 7i CeidóeSomo/nt „Om twee uur naar bed en om half zes weer op" eucharistieviering Houtrusthallen zee van geel-wit MaanDinsWoensdag Voordeel Bij V&D; etfTMOETING MET KABINET OP CATSHUIS Protestants Nederland niet optimistisch DEN HAAG De praeses van de Hervormde Synode, ds. H.Huting, die voorafgaande aan een oecumenische gebeds dienst vanavond in de Pieters kerk te Utrecht als verte genwoordiger van alle protes tantse kerken in ons land een ontmoeting zal hebben met de paus, was vanmorgen bepaald niet optimistisch over de uitkomst van deze dialoog over de oecumene. „Wij gaan naar de ontmoeting met de paus omdat wij niet willen, niet kunnen ontken nen dat de paus het hoofd is van een christelijke kerk", zo verklaarde hij vanmorgen in een vraaggesprek met de NCRV-radio. „Bovendien is er al jarenlang en dat is een vrij groot unicum in de wereld een goede samenwerking tussen de kerken en ook de rk-kerk in de Raad van Ker ken in Nederland. Door naar de ontmoeting met de paus te gaan willen we voorkomen, dat die dialoog verbroken zal worden", aldus ds.Huting. Hij verklaarde pessimistisch te zijn gestemd over de toekom stige oecumenische samenwer king „De gesprekken in de Raad van Kerken zijn tot nu toe uiterst plezierig verlopen, maar ik vrees dat ook de rk- gesprekspartners in de Raad van Kerken stevig de duim schroeven krijgen aange draaid. De Oecumene heeft de laetste tijd een stevige druk gekregen en we zullen de paus vragen daar wat aan te doen", aldus ds.Huting. Hij zei te vrezen dat de ver draagzaamheid steeds kleiner zal worden in kwesties als ge mengde huwelijken, gezamen lijke eucharistievieringen en de samenwerking in parochies en gemeenten. ADVERTENTIE i «F Geidig t m a s uventdag Palingworst vers van 't mes, 100 gram-kt? Vers gemalen rundergehakt 500 gram Oók boodschappen doet u bij V&D. Concele branten in Houtrust De paus werd bij de Eu charistieviering in de Hout- rusthallen geassisteerd door de concelebranten: kardinaal J. Willebrands van het secretariaat van de eenheid, de pauselijk pro nuntius mgr. E. Cassidy, de bisschoppen van Rot terdam en Haarlem, mgr. R. Bar en mgr. H. Bomers, diens hulpbisschop mgr. J. Lescrauwaet, de pauselijk staatssecretaris kardinaal A. Casaroli; voorts waren concelebranten de bene dictijner ambt G. Mathij- sen, de vicarissen J. Zuid geest, J. Bergen en C. van Bockxmeer, de ziekenpas- tores A. Goedhart en W. Kuttschrütter, deken J. Kwaaitaal van Den Haag en vicaris-generaal G. Geukers van Haarlem. Dia kens waren de heren L. van den Hoven en J. van der Mee. Ambassadeur Israël bij ontvangst op nuntiatuur DEN HAAG De ambas sadeur van Israël, J. Ne- chustan, is gisteravond aanwezig geweest bij de ontvangst van de in Den Haag geaccrediteerde am bassadeurs door de paus. Volgens het oorspronkelij ke programma zou de paus zondagavond een gesprek hebben met vertegenwoor digers van de joodse ge meenschap in Nederland. Dit gesprek ging niet door, omdat het Vaticaan wei gert de staat Israël te er kennen. De paus voelde bovendien niets voor een open gesprek over de hou ding van het Vaticaan in de oorlog. Volgens de persattaché van de ambassade onder houden Israël en het Vati caan op diplomatiek ni veau wel contacten, ook al zijn er geen formele be trekkingen tussen de twee staten. De pauselijke pro nuntius was onlangs ook aanwezig op een receptie ter gelegenheid van de Is raëlische onafhankelijk heidsdag. De woordvoer ster van de ambassade wees er verder op dat de Israëlische premier Peres enige maanden geleden in Rome een bezoek heeft ge bracht aan de paus. De aanwezigheid van de Israëlische ambassdeur bij de ontvangst moet zeker niet worden uitgelegd als desavouering van de jood se gemeenschap in Neder land. „Het is hun beslis sing. Wij respecteren die volkomen", aldus de woordvoerster. MAANDAG 13 MEI 1985 PAGINA 3 lis kj son) fie u| digei nrdel levei i atfnze Pariementa're re* icste»HAAG Premier }rs heeft de paus het middaguur in 1 rel%tshuis verwelkomd hodofcn toespraak, waarin ieuvtyensen waren ver der Mij vroeg de paus „te ze dfi ijveren voor de uitslkliging van de rech- nen%n de mens en te ■s en^ vermanen, wan- te gemakkelijk voorbijgegaan aan l welde en onderdruk- 3p ht Ook sprak hij de weltuit „dat u uw stem „krfverheffen, wanneer le p^s worden gekocht in plaats van brood". Bij de ontmoeting met de paus was een uitgebreide delegatie uit het kabinet aanwezig. Be halve de premier de ministers Van den Broek, Korthals Al- tes, Rietkerk, Brinkman, Ru- ding, Braks, De Koning en Hernandez (gevolmachtigd mi nister van de Antillen), de staatssecretarissen Ginjaar- Maas, Hoekzema en Van Zeil en de kamerleden Steenkamp (voorzitter van de Eerste Ka mer, Cornelissen (vice-voorzit ter van de Tweede Kamer), alsmede vice-president Schol ten van de Raad van State. Premier Lubbers zei in zijn toespraak verder, dat de kerk „een bondgenoot moet zijn in de strijd tegen het kwaad dat mensen ontluistert en ontred dert". „Ook wij in Nederland verlangen immers naar een kerk, die nooit verwordt tot een schild voor de sterken, voor de machthebbers, maar naar een kerk die de mens, ie dere mens, de eenzamen en de zwaksten vooral, bemoedigt". In zijn toespraak vroeg Lub bers voorts, aan de hand van een korte historische schets over onze volksaard, om be grip voor de kerkelijke en maatschappelijke situatie in Nederland, „waar wij plurifor miteit en tolerantie als brede rivieren door het land willen laten lopen". Hij wees erop dat de moeilijkheden en de ver deeldheid waarmee de paus te maken heeft, geen enkele overheid vreemd zijn. „Ook de regering van dit land onder vindt dat binnen deze gemeen schap niet iedereen op dezelf de manier wordt aangespro ken door de geweldige uitda gingen van deze tijd". Dat geldt, aldus de premier, ook voor de katholieke gemeen schap hier te lande. „Rome lijkt hier soms ver weg en het woord Rome ik wil dat niet verhelen roept bij velen in dit land een gevoel van gere serveerdheid, ja soms van wantrouwen op. Ik denk ech ter dat vanuit Rome gezien Nederland niet minder ver verwijderd lijkt en evenzeer bezorgdheid oproept". Uit die „gelijkenis van indrukken" vloeit volgens Lubbers „een opgave tot overbrugging en herstel van vertrouwen voort". Voorzien van een bordje met het portret van de paus volgt deze patiënt de eucharistie viering in de Haagse Houtrust- hallen. PATIËNTENVERVOER NAAR HOUTRUST: DEN HAAG Het is kwart over zes in de och tend, wanneer vier rol stoelwagens en een ambu lance van het Rode Kruis hun post aan de Haagse Balistraat verlaten, op weg naar de patiënten. Sophie Ruiters en de ver pleegkundigen mevrouw Roera en De Jong nemen de Peugeot en gaan op weg naar de Jan van den Hoornstraat in Schevenin- gen. Daar woont mevrouw Korver (70). „Het is alle maal vrijwilligerswerk", zeggen de verpleegkundi gen. „Wij hebben hiervoor een snipperdag moeten opnemen. Niet speciaal omdat de paus komt. Het is ons werk". Als we de straat inrijden, zit mevrouw Korver op nummer 51 al klaar. Met een traplift wordt zij van eenhoog naar be neden gehaald. Eenmaal in de auto genesteld vertelt me vrouw Korver dat ze al drie jaar in een rolstoel zit. „Ik heb al reuma vanaf mijn kinderja ren. Of ik vannacht geslapen heb? Ik ben om twee uur naar bed gegaan en om half zes was ik al weer wakker. Ik slaap ei genlijk nooit. Nee, ik ben niet erg zenuwachtig. Het is wel een bijzondere belevenis om de paus te ontmoeten. Ik vind het erg interessant. Ik ben vroeger wel eens in Rome ge weest op audiëntie bij paus Pius XII. Dat was in 1951. Ik heb nooit gedacht de paus ooit weer eens terug te zien. Giste ren heb ik de hele dag voor de televisie gezeten. Ik vond het wel spannend. Ik vind de paus een bijzonder innemende man. Of ik progressief ben? Ach, ik hou niet van rellen, maar ik ben wel ruimdenkend. Ik heb een zuster die in het klooster zit. Achttien jaar heb ik haar al niet gezien. Dat kwam door dat ik dertien jaar met mijn buurman heb opgetrokken. Hij was Nederlands Hervormd. Hij zorgde voor me. Mijn broers en zussen heb ik ook al niet meer gezien sinds die tijd. Ik heb geen contact meer met die mensen. Om het geloof zou je kunnen zeggen". Met ambulances, particuliere auto's, militaire auto's en bussen kwamen zieken, rolstoelpatiënten en gehandicapten bij de Hout- rusthallen aan. vond ik schandalig. Dat vind ik zo'n onzin. Maar lang niet alle jongelui zijn zo hoor! Met de meesten kan ik heel goed opschieten". De bus arriveert inmiddels in de Badhuisstraat. De chauffeur stapt uit en belt aan bij een huis. Vijf minuten later komt hij terug Hij heeft het ver keerde adres gekregen. Me vrouw Botteweg die op dit adres zou wonen, woont hier gewoon niet. De chauffeur neemt contact op met de cen trale. Na enig heen en weer gepraat blijkt dat hij in de Bakhuizenstraat in Spoorwijk had moeten zijn. De chauffeur besluit daarom eerst naar de Rudolf Steinerkliniek te gaan. waar ook een patiënt moet worden opgehaald. Bij de kli niek vangen we opnieuw bot. Wij blijken al de derde wagen te zijn. die hier een mevrouw komt ophalen, maar ze is al lang weg. Verpleegkundige mevrouw De Jong verontschuldigt zich om dat het normaal altijd perfect verloopt. „Maar dit is zo'n or ganisatie en het loopt over zo veel schijven, dat er wel eens iets mis kan gaan. Daar bent u nu getuige van". De chauffeur besluit uiteinde lijk met één passagier naar de Houtrust te rijden. „Dan is zij in elk geval op tijd", zegt hij. Niet alleen ambulances en particuliere wagens, maar ook militaire voertuigen zijn van morgen ingezet om zieken en gehandicapten te vervoeren naar de Houtrusthallen. Eén van de militairen, die mensen uit De Lier in het Westland had opgehaald: „Ze keken wel gek op. De patiënten dachten met een luxewagen te worden opgehaald en hun verbazing was dan ook groot toen zij in een militair voertuig moesten stappen". In de omgeving van de Hout- rust is op dit vroege uur wei nig publiek op de been. Een vrouw uit de Vogelbuurt trot seert echter de kille mist, zij heeft de vlag uitgestoken en vervolgens enige uren in de kou staan wachten. Twee bejaarde Delftse dames, van wie een in een rolstoel, en beiden 75 jaar oud, zeggen om half zes te zijn opgestaan. „Dit is een hoogtepunt in ons le ven", aldus de dames witjes van de spanning. Bij de ingang staat een Engelse dame al uren te wachten. Zij heeft de over tocht speciaal gemaakt om de paus te zien. De voorzitter van de paus-fanclub afdeling Rot terdam deelt vlaggetjes uit, te gen betaling van een donatie De pausmobiel staat al gereed voor de korte tocht naar het Catshuis na afloop van de eu charistieviering. roe& rijen staan de bedpatiënten en rolstoelers in de Houtrusthallen opgesteld. Zij worden allen vergezeld door verzorgers, heef crum uit Poeldijk onder lei ding van Jos Vranken. De voorbeden werd gelezen door zieken, invaliden en ver zorgsters in de zaal. Na de zegening van de zieken zegen de de paus ook de kruisjes, ge maakt naar het voorbeeld van het kruis op zijn bisschopsstaf, die aan alle deelnemers aan de viering in de Houtrusthallen werden meegegeven. Tijdens de offerande werd de aus bedolven onder geschen en. DEN HAAG In de Houtrusthallen hebben 42 bedpatiënten, 280 rolstoe lers en 700 andere gehan dicapten (onder wie blin den en doven) de paus met een daverend applaus verwelkomd. Op zijn weg naar het altaar drukte de paus talloze handen en drukte hij een klein jon getje tegen het hart. De paus arriveerde, omgeven door veiligheidsmensen, van morgen rond tien over half negen bij de Houtrusthallen voor de eucharistieviering voor zieken en gehandicapten. Hij werd begroet met een har telijk applaus van de enkele tientallen toeschouwers, die zich buiten al vroeg van een plaatsje achter de dranghek ken hadden verzekerd. Zoals ook elders overheerste ook hier het politieblauw in het beeld van de belangstellenden. In een zee van geel-wit van de bloemen in de hal in dezelf de kleuren waren de dekens en lakens op de bedden van de patiënten vonden de plech tigheden plaats, die waren voorafgegaan door een voor programma van een uur, inge leid door mgr. R. Bar, bisschop van Rotterdam. Op en rond het podium waren vruchten en bloemen uit het Westland aangebracht als teken van een nieuwe lente. Voor de paus en zijn gevolg waren de zitplaatsen in de Houtrusthallen heel wat com fortabeler dan die gisteren in Utrecht. Voor het gevolg wa ren er grote zetels en voor de paus was een zeer moderne zitmeubel geplaatst. Ter weerszijden van het altaar stonden twee zuilen: op de lin kerzuil was de tekst „Ook gij moet getuigen" aangebracht. Deze woorden waren het uit gangspunt van de viering in Houtrust. Op de rechter zuil stond het Onze Vader. Matrozenkoor De liturgische gezangen wer den verzorgd door het Haags Matrozenkoor onder leiding van Sipke de Jong. Nog twee andere koren waren aanwezig om de viering op te luisteren het Kathedrale koor van de St. Bavo in Haarlem en Deo Sa- Bisschop Bar van Rotterdam, onderhoudt zich met twee zusters uit het Tanzamaanse bisdom, waarmee het Rotterdamse diocees banden onderhoudt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3