in diepe rouw IË FC Den Haag blijft optimistisch ondanks nederlaag Jong Oranje stabiel team STEVENS VERVANGT SPELBOS BU ORANJE SOKBOMMEN MOGELIJKE OORZAAK RAMPZALIGE BRAND EEN VAN DE ERNSTIGSTE WEDSTRIJD KOMT RECHTSTREEKS OP TV MAANDAG 13 MEI 1985 om sc. a(of1ry J°në kiest zïl Feyenoord at de\ i koldAG Harry de Jong komt in ugé iifje voetbalseizoen uit voor Feye- id wae zestienjarige spits van de Voor- ^/pimateur-hoofdklasser Wilhelmus 77 kjfie c'e R°ttefdamse stadionclub %rij Jz Den Haag en Sparta, die hem te jiedingen hebben gedaan. tj0 3rd is gewoon de club, die mij het pspreekt. Ik ga er voorlopig voor e'naar toe". Het ligt in de bedoe- 0nJTItde jonge Hagenaar, die vandaag n <Jt74jecjeriancjs jeugdelftal tot zeven- ae[naar het EK in Hongarije ver- vj Feyenoord in het komende sei- ^uitkomen in het landelijke jeug- chenli q Noodweer jaagt poloërs bad uit DUISBURG Bondscoach Georg Geurtsen heeft de laatste voorbereidingen van de Nederlandse waterpoloploeg op de zwa re openingswedstrijd van het toernooi om de FIN A-beker, van daag tegen de favoriete Westduitsers, in de war gestuurd gezien door het weer in Duisburg. Een hevige onweersbui hield de laat ste training gisteren beperkt tot enige banen inzwemmen en en kele sprintoefeningen. Het eerste dreigende gerommel in de ver te was al een aanslag op de concentratie van de Nederlanders, de eerste verre bliksemschicht deed hen ijlings in de kleedka mer belanden op last van Geurtsen, die terecht geen enkel risico wilde nemen. De meeste landenteams die 's middags nog door een zonnetje beschenen het trainingsschema afwerkten, achten de beslissing van de organisatoren de FIN A-cup in het buiten bad te betwisten geen gelukkige. Vooral de waterpoloërs uit de Verenigde Staten. Spanje, Griekenland en Italië vinden Duis burg in mei nog maar bar koud. De smeekbeden van het organi satiecomité voor een ook voor de zuiderlingen aangename tem peratuur, kreeg gistermiddag vooralsnog een erg kil antwoord. GESTAAKT DUEL WORDT MOGELIJK NIET UITGESPEELD LEEUWARDEN De voetbalwedstrijd in de eer ste divisie tussen SC Cambuur en Helmond Sport, die zaterdagavond in Leeuwarden na 74 minuten werd gestaakt bij de stand 0-1 door scheidsrechter J.B.F. van Vliet, wordt mogelijk niet uitgespeeld. Het vervolg van de ontmoeting is afhankelijk van een uitspraak van de tuchtcommissie. Indien blijkt dat één van de twee ploegen schuld heeft aan het staken van de wedstrijd kan de commissie straffen opleggen zoals een boete, of zelfs winstpunten in mindering brengen. Volgens competitie-leider Jan Huybregts is het waarschijnlijk dat de wedstrijd slechts dan zal worden uitgespeeld wanneer het re sultaat nog van belang is voor de stand in de com petitie of de vierde periode. Scheidsrechter Van Vliet nam die maatregel, omdat hij vond. dat de be zoekende spelers gevaar liepen. Vanaf de staantri- bune waren voorwerpen in het veld gegooid. e roet :e correspondent Ro ger Simons) fC^, ID1 fORD De ramp- inirand, die zaterdag- ts var (je overdekte te#une van bet ]3 |Veld van Bradford A. Mjlledig in de as leg du'2 slachtoffers eiste, Hetbnnen onder een 'wei| stoel op de derde oede erin blok G waar i de politie enkele Dachei tijdens de wed- vanegen Lincoln met reel gtnmen hadden ge- 1 Specialisten van de •eer hebben deze [isteren ontdekt, amenj 1 was»lute zekerheid te krij- ?E J/fent de oorzaak van de in de Noordengelse ,1en deze deskundigen S:x -og veel meer aanwijzi- misschien zelfs selen van zogeheten •xiSivimen moeten vinden, sprake van kinderen, r de houten vloer van ne een vuurtje ge lden hebben, uurzee kwamen ten personen, onder wie linderen, om. De poli- acht dat dit cijfer nog ?n. Op dat moment op de lijst van ver- iog 28 namen voor, •lgens de politie had- niet alle families, van ind levend uit het sta- gekomen, zich de jetroost om de autori- iervan op de hoogte te ÏTj rokende puin van de iribune (de Britse voet je hebben er nog vele 5! soort; deze van Brad- 1 was al 76 jaar oud) listermiddag 51 stoffe- Jerschotten weggehaald, ■slachtoffer overleed in lenhuis. Er zijn 211 ge- van wie er gistermid- 55 in diverse zieken- uerpleegd werden. rkenbaar tie van Bradford wor- et het probleem, dat h alle supporters die nen in de brand, on- )aar verkoold zijn. Hun it zal pas achterhaald worden met aanteke- van tandartsen en door van niet verbrande sie- trouwringen en horlo- rwacht wordt, dat dit Ijerscheidene dagen in al nemen. Bradford was gisteren rouw gedompeld, iggen hingen halfstok kathedraal werd een ipgedragen ter nage- is van de slachtoffers voetbaltragediedie, de iinds 2 januari 1971, het Schotse Glasgow tune instortte. Daar niet minder dan 66 gedood en 145 ge- op het terrein van 1 City begon zaterdag- met een niet bepaald lellend rookwolkje in li terbovenhoek van de pbune, waarop naar j 3500 tot 4000 suppor- Idden plaats genomen. waren 10.000 sport tere aanwezig. Er heer- opgewekte stemming; Mer Grote zwarte rookwolken geven een macaber beeld aan het stadion van Bradford, dat zaterdag in enkele minuten veranderde in een inferno. DEN HAAG De brand in Bradford is één van de ernstigste ongelukken van de laatste veertig jaar bij voetbalwedstrijden. Het tot nu toe grootste aantal slachtoffers viel in mei 1964 in Lima. Bij onlusten na de inter landwedstrijd tussen Peru en Argentinië kwamen 350 mensen om en raakten meer dan 500 toeschouwers zwaar gewond. Een overzicht van de ernstigste rampen is: 1946: 33 doden en meer dan 500 gewonden bij het be kerduel tussen Bolton Wanderers en Wolverhampton Wanderers. 1957: 120 gewonden bij het kampioensduel tussen Flo rentine en Juventu8 toen een tribune instortte. 1959: 65 gewonden in Napels toen bij het duel van Napo- li tegen Genua de toeschouwers het veld opstormden. 1961: vijf doden en 300 gewonden bij de Interlandwed strijd tussen Chili en Brazilië In Santiago de Chili toen een deel van de tribunes inzakte en het publiek naar beneden stortte. 1964: 350 doden en ruim 500 gewonden bij onlusten tij dens een duel tussen Peru en Argentinië. 1964: 84 gewonden bij de interlandwedstrijd tussen Tur kije en Bulgarije toen er paniek op de tribunes uitbrak. 1966: 300 gewonden bij het duel Zamalek National Sporting in Cairo toen teleurgestelde toeschouwers het stadion verwoestten en het leger hard Ingreep. 1971: 66 doden toen in het stadion Ibrox Park In Glas gow een trap op de tribune het begaf. 1977: een dode en 15 gewonden voor het duel Hambur ger §C - Bayern Miinchen toen meer dan 100 toeschou wers van de trappen vielen. 1977: 70 gewonden bij onlusten na de wedstrijd Bayem München - Hamburger SV. 1981: 21 doden en 54 gewonden bij de wedstrijd Olympl- akos Piraeus - AEK Athene toen de toeschouwers na het einde van de wedstrijd werden opgehouden door een gesloten hek. 1982: een onbekend aantal doden en gewonden toen na de Europacup wedstrijd Spartak Moskou - Haarlem on der het publiek paniek uitbrak. 1982: 24 doden en ruim 50 gewonden na de wedstrijd America - Deportivo Cali toen toeschouwers op de bo venste ring naar beneden urineerden, brak paniek vensie ring naar Deneoen urineeroen, oran panien un. 1982: 8 doden en meer dan 600 gewonden in Algerije Toeschouwers trachten in grote paniek een veilig heen- toen het dak van een tribune de last van enkele tiental- komen te zoeken in de onbeschrijfelijke chaos, die In luttele ogenblikken door de brand ontstond. len kinderen niet kon dragen en Instortte. Rookwolkje Maar het rookwolkje veran derde in vlammetjes die steeds groter werden. De sterke noordoostenwind wakkerde deze aan. In een mum van tijd stond de hele rechterboven hoek van de tribune in lichter laaie. Daarna verspreidde het vuur zich bliksemsnel over de tachtig meter lange houten tri bune, die begon te branden als een toorts. De vlammen sloe gen over het metalen dak en er stegen dikke, donkergrijze rookwolken op. In nauwelijks vier minuten was de tribune volledig afge brand. Alleen het metalen ge raamte, het dak en de beton nen vloer bleven over. De rest was rokende as. De meeste supporters waren in paniek naar het speelveld gevlucht. Ooggetuigen vertellen, dat sommige supporters brandend op hun plaats bleven zitten. Anderen liepen met hun haar en hun kleren in brand het terrein op, waar meer fortuin lijke supporters de vlammen probeerden te doven. Vele van deze kleine en grote drama's werden opgenomen door de camera's van de com merciële televisie-maatschap pij Yorkshire TV, die bij de wedstrijd aanwezig waren om de wedstrijd Bradford-Lincoln te verelaan. De beelden waren bestemd om gistermiddag uit gezonden te worden. De ver slaggever merkte het begin van de brand. De camera's werden op het bewuste deel van de tribune gericht en regi streerden het hele drama in al zijn gruwelijkheid. De politie heeft van deze video-opnamen een kopie gevraagd. Vergrendeld Het lijdt geen twijfel, dat vele supporters het leven hebben verloren omdat alle uitgangen van de tribune stevig vergren deld waren. Men kon alleen ontkomen via het terrein. Vol gens het bestuur van Bradford City was dit normaal. Alle deuren werden gesloten ge houden om te voorkomen dat men binnen kon komen zon der te betalen. Er hingen ook nergens brandblustoestellen. Deze waren op last van het be stuur verwijderd omdat ze in het verleden door voetbalvan dalen misbruikt werden. De Britse sportminister Neil Macfarlane bracht gistermid dag een bezoek aan het terrein van Bradford City. Hij zal over de voetbaltragedie een verklaring afleggen in het La gerhuis en naar alle waar schijnlijkheid diverse onder zoeken aankondigen. De ramp in Bradford zal allicht tot ge volg hebben dat de brandrisi co's van alle Britse voetbalvel den onderzocht worden. NIJMEGEN Slechts één man maakte bij FC Den Haag een aangeslagen indruk. Huub Smeets kon er zelfs een half uur na het einde van NEC-FC Den Haag (1-3) niets van begrijpen waarom hij de eerste nederlaag van zijn club sinds 28 oktober 1984 (verlies van 3-0 bij SC Cambuur) inleidde. En hoe. Vanaf de middellijn wilde hij terugspelen op de in de basis weerge keerde doelman Jan Nederburgh. NEC's troetelkind Danny Hoekman kon daardoor het eerste van zijn drie doelpunten ma ken. Al geruime tijd voordat de Nijmeegse vleugelspits Neder burgh passeerde had Smeets al van ontzetting de handen voor de ogen geslagen. Prompt werd hij getroost door Jan Kuyt. Al zijn andere collega's vielen hem evenmin af. Jan Nederburgh en Bram Rontberg („Ik weet niet, waar ik volgend seizoen voetbal Ik wacht maar af"), die beiden voor de verandering weer eens de reservebank konden wisselen voor in actieve rol in het \-eld wezen op de zeventien treffers, waarmee de Limburger op de tweede plaats van de topscorerelijst staat en op de zeker vijftien, zestien voorzetten waaruit anderen FC Den Haag aan treffers hielpen. Huub Smeets, die volgend seizoen bij MVV wordt terug verwacht, was er zelf nauwelijks mee getroost. „Als het nu alle maal nog misloopt zullen de mensen dit mij aanwrijven". Ook trainer Rob Baan maakte geen teneergeslagen indruk. „Waar om? Wij hebben alles nog in eigen hand. RKC is nu wel koplo per, maar die club krijgen wij op Tweede Pinksterdag thuis, za terdag krijgen wij De Graafschap thuis en de laatste wedstrijd gaan wij naar Vitesse. Dit alles behoeft geen reden te zijn tot paniek. Ook al zijn wij vandaag van de eerste naar de vierde plaats geduikeld, wij hebben nog altijd alle kans om rechtstreeks naar de eredivisie te promoveren". Zie verder pagina 2. BOEDAPEST De wedstrijd Hongarije - Nederland, die mor genavond wordt gespeeld in Boedapest, wordt rechtstreeks op televisie uitgezonden. De uitzending begint op Nederland I om 19.25 uur. De vermoedelijke opstellingen van beide ploegen zijn Nederland: Van Breukelen; Wijnstekers, Van de Korput, Van Tiggelen, Boeve; Van de Kerkhof, Rijkaard, Schoenaker, Taha- mata; Van Basten en Kieft. Hongarije: Andrush; Sallai, Roth, Garaba, Varga; Nagy, Detari, Kardos; Kiprich, Nyilasi en Bodonyi (of Szokolai). BOEDAPEST Jong Oranje blijft de meest stabiele nationale voetbalselectie van de laatste jaren. De ploeg van Jan Rab jdie vandaag in het stadion van Ferencvaros tenminste gelijk rooet spelen om zich te plaatsen voor de kwartfinales van het toernooi om het Europese jeugdkampioenschap, is in principe sinds 16 oktober vrijwel ongewijzigd gebleven. Er zijn slechts spelers verdwenen door blessures, er waren een paar veranderingen door „promotie" naar of „degradatie" uit het A-elftal. Opmerke lijk is ook dat de belangstelling van de spelers groot is. Edwin Bakker mocht zelfs van zijn club Willem II gisteren mee naar Hongarije hoewel zijn eigen vereniging in het veld moest tegen Wageningen toen de linkerspits ergens tussen Schiphol en Boe dapest vloog. Van het elftal, dat tegen de Hongaren speelt, stonden slechts Si looy en Bijl niet in de basis bij de vorige wedstrijd tegen Oosten- ïiden Verkuyl en Jong Oranje speelt vandaag in de volgende samenstelling: Sno dere (FC iSvente); Silooy (Ajax), Godee (Utrecht), Rutjes (Excel sior) en Boessen (Fortuna S); Boerebach (GA Eagles), Bijl (Heer enveen) en Roossien (Groningen); Schmidt (Sparta). Bosman (Ajax) en Bakker (Willem II). De wisselspelers zijn Menzo (Ajax), Ten Caat (Twente), Reynere (Fortuna S), Van de Boo gaard (PSV) en Eykelkamp (GA Eagles). •enhakker en Rinus Michels overleggen over de te volgen «Ie in het duel van morgenavond tegen Hongarije. PAPENDAL Interim- bondscoach Leo Beenhak ker heeft te elfder ure een wijziging moeten aanbren gen in zijn selectie voor het kwalificatieduel tegen Hongarije, dat morgen in Boedapest wordt gespeeld. Op Papendal bleek zater dag dat Ronald Spelbos te veel hinder ondervond van een ribblessure. De Ajacied werd vervangen door PSV-er Huub Ste vens. Diens teamgenoot Willy van de Kerkhof bleek geen last meer te hebben van een lichte hersenschudding, die hij afgelopen week opliep bij een auto-ongeluk. Beenhakker had geen enkele moeite met de schorsing van Huub Stevens, die in zijn situ atie als geschorste en geselec teerde voor de nationale ploeg slechts één voorganger kende: Hugo Hovenkamp. De coach: „Stevens is voor de competitie uitgesloten, niet voor het Ne derlands elftal, en daar gaat het op het moment om. Toen vrijdag in Papendal bleek dat Spelbos niet vooruit ging, inte gendeel, hebben we een lijstje gemaakt van de mogelijke vervangers. Dat waren Duut, Silooy en Stevens. De eerste viel ook af wegens een blessu re, Silooy is slechts voor be paalde taken geschikt en om dat ik een kopsterke man te rug wilde, viel de keus auto matisch op Stevens. Op dit moment telt niet wat er bij Fortuna - PSV is gebeurd, maar alleen het belang van het Nederlandse voetbal' Huub Stevens hoorde vrijdag avond tijdens een zitting van de tuchtcommissie van zijn se lectie. Hij wil zich overigens niet zomaar neerleggen bij de uitspraak van de commissie, die hem voor dit seizoen alleen de wedstrijd PSV - Ajax en mogelijk de bekerfinale nog over laat. „Ik wil in beroep gaan, maar de beslissing moet door de club worden genomen. De waarnemer bij die wed strijd. Van der Molen uit Hoensbroek, heeft een aantal verklaringen afgelegd die vol gens mij en volgens onze advo caat tegenstrijdig zijn. Ook zijn verklaring over mijn slag naar Holverda klopt niet met wat Wout heeft verteld. Er zijn wat incidentjes geweest. De waarnemer zei dat wij elkaar gezocht hebben, maar dat is natuurlijk nonsens. Holverda speelde spits en ik stopper, dan is het toch logisch dat wij el kaar af en toe ontmoeten". Beenhakker wacht met de sa menstelling van het elftal voor morgen tot Kieft zich vandaag in de Hongaarse hoofdstad heeft gemeld. De spits van Pisa vloog gisteren nog van Milaan naar Wenen en maakt vandaag het laatste wipje naar Boedapest. Extra man „Hij heeft alle telefoonnum mers. hij kan ons dus bereiken als er iets mis zou zijn", stelde de coach. „Ik heb niet overwo gen een extra man mee te ne men als een soort verzekering Met Kieft is het nog nooit mis gegaan". het dag nogal sceptisch het drukke sportcentrum Papendal met z n groep binnengestapt Za terdag, toen de ploeg zich voor de overnachting en een bezoek aan Freek de Jonge in Carré naar Amsterdam begaf, was hij opgelucht. „Die dagen Pa pendal hebben ons goed ge daan. De stemming is hele maal opgekrikt en dat was no dig ook. Voor ons zelf en met het oog op de tegenstander. Want Hongarije is natuurlijk niet alleen Kiprich, Estcrhazy en Nyilasi De kracht ligt op het middenveld, Kardos en vooral Delari. Daar begint het allemaal en wanneer je dat kunt voorkomen zal er heel wat minder te genezen zijn".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15