Ruding noemt CD A-program onaanvaardbaar Mgr. Bar toch even in de marge van 8 mei-manifestatie Prijs superbenzine zal weer gaan dalen koers dollar aagt winst tardgas op Gas kan schoner Leidse ondernemers blij met Arameo Luxe BON DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 9 mei 196S, 76e jaargang no. 23189 •j Uitgave Westerpers, behorende totSijthof! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl f 0,61 per mm, kleintjesf 0,43 per mm. Losse nummers f 1.00. Jan Lenferink met RUR op Ned. I om 21.15 uur. Om 22.00 uur speelfilm „The getaway" van Sam Peckinpah. Op Ned. II om 19.38 uur in „Kenmerk" het andere gezicht van de kerk. Om 20.00 film „Het dagboek van Anne Frank". Op Duitsland 3 om 22.15 uur film „Mord in Hollywood". HET WEER Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 9 graden, maximumtemperatuur om streeks 18 graden, in de kust gebieden enkele graden lager. Matige noordwestenwind. Zon op: 05.54, onder 21.19; hoog water Schev.: 07.19 en 20.04, laag water 03.15 en 14.38. uders naar (vangenis wegens jsluiten zoontje ME Een Romeins gerechtshof heeft ouders van een* vierjarig doofstom jon- e tot vier jaar en acht maanden gevan- isstraf veroordeeld, omdat zij hem in i woning even ten noorden van Rome en kooi hadden opgesloten. De bewus- cooi, anderhalve meter lang en bijna meter breed, werd voor de rechtbank >ond. De ouders worden verder voor periode van zeven jaar uit de ouderlij- macht ontzet. Volgens de aanklager it het echtpaar het jongetje telkens op meer zij het huis verlieten. De ouders len dit te hebben gedaan omdat hij an- 5 zou zijn weggelopen. Prins Bernhard waarschijnlijk vandaag thuis LEIDEN Prins Bernhard zal waar- schijnliik vandaag uit het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden ontsla gen. Zijn behandelend arts dr. Hers neemt daarover in de loop van de dag een beslissing, na een laatste onder zoek. De prins werd twee weken gele den geopereerd aan de alvleesklier en maakte gisteren in een rustige omge ving een wandeling met zijn arts. Vol gens de Rijks Voorlichtingsdienst (RVD) is het niet zeker of de prins vandaag al naar huis kan, maar zal hij zich in elk geval voor het weekeinde weer bij zijn gezin kunnen voegen. ROTTERDAM De prijs voor een liter superbenzine zal zich niet lang op twee gulden kunnen handhaven. Tenzij de dollarkoers de komende we ken fors stijgt, duikt de benzi neprijs al snel onder de grens van twee gulden. Op de Rot terdamse vrije markt (spot- markt) is de prijs voor super benzine duidelijk over zijn hoogtepunt heen. Dit zei vanmorgen desge vraagd professor Odell, direc teur van het economisch-geo- grafisch instituut aan de Eras mus-universiteit in Rotterdam. De lezing van Odell wordt be vestigd door oliehandelaren op de Rotterdamse spotmarkt. De prijs voor een ton super benzine schommelt in Rotter dam na een scherpe stijging in april al enkele dagen rond de 290 dollar. Volgens Odell leren de seizoenbewegingen op de spotmarkt (waar de prijs van olieprodukten door vraag en aanbod bepaald wordt) dat binnenkort een neerwaartse trend wordt ingezet. Odell: „Het aanbod van benzi ne neemt toe, omdat een aan tal grote raffinaderijen na het winteronderhoud weer in pro- duktie is genomen. De vraag naar benzine zal afzwakken, als de meeste landen eind mei hun voorraden hebben aange vuld. Bovendien is het ver bruik van benzine in de zo mermaanden traditioneel la- fer. Bijgevolg zal de prijs van enzine wel omlaag moeten. Want van de Opec zijn bin nenkort ook geen prijsmaatre gelen te verwachten". Kans op kankergroei na operatie of bloedtranf usie ROTTERDAM Onderzoek aan het Academische Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam heeft aangetoond dat ope raties en bloedtransfusies bij dieren de groei van kankergezwellen en uitzaai ingen van kwaadaardige cellen kun nen bevorderen. Dit heeft dr. J. Jeek- el van de afdeling chirurgie meege deeld aan het eind van een driedaags congres van de Europese Vereniging voor Chirurgisch Onderzoek in Rot terdam. Het is nog niet bekend hoe het me chanisme werkt en in^hoeverre de re sultaten van de in Rotterdam verrich te dierproeven ook bij de mens van toepassing zijn. Er zijn evenwel aan- wijzigingen dat chirurgische ingrepen en bloedtransfusies bij kankerpatiën ten de kankergroei kunnen stimule ren. Nader onderzoek is echter nodig. Dr. Jeekel heeft het Wilhelmina Kan kerfonds verzocht dit moeilijke en omvangrijke onderzoek te subsidie- ren. Het is immers niet duidelijk of de bloedtransfusie of de operatie zelf tu- morgroei zouden kunnen veroorza ken. De consequenties van een den ontdekking zijn volgens de damse chirurg „gigantisch". Bij trans plantaties en het weghalen van tumo ren krijgen de patiënten in vele ge vallen een bloedtransfusie. Het ge bruik van kunstbloed, dat thans nog in ontwikkeling is, zou uitkomst kun nen bieden. Tegelijk zal echter ge zocht moeten worden naar middelen om de negatieve gevolgen van een on ontbeerlijke bloedtransfusie teniet te doen. (Van onze parlementaire redactie) OOSTERBEEK CDA-minister Ruding (Financiën) vindt het ontwerp- verkiezingsprogramma van zijn eigen partij „volstrekt onaanvaard baar". Op de jaarverga dering van de christelij ke werkgeversvereni ging NCW rekende hij vanochtend voor dat er drie keer zoveel bezui nigd dient te worden als het CDA voorstaat, wil het rijk enigszins het hoofd kunnen bie den aan de stijgende rentelasten. Die groeien jaarlijks met 2,5 tot 3 miljard. Voor een stabi lisatie van de rentelast op het hoge niveau van 1986 zijn volgens Ru ding ombuigingen van minstens zes miljard gulden per jaar nodig. Het ontwerp CDA-pro- gram gaat uit van 11 miljard in vier jaar tijd. Voor verlaging van de be- lastingen en premies is in Rudings berekeningen nog geen rekening gehouden. „Een verlaging van het te kort met een half procent per jaar is derhalve vol strekt onvoldoende", aldus de minister. Zou het CDA- programma worden uitge voerd dan kost dat jaarlijks vijf miljard gulden meer aan rentebetalingen en nog veel grotere bedragen na 1990. „Dat zou onvermijde lijk een verdringing van nuttiger overheidsuitgaven betekenen of een belasting verhoging", benadrukte Ru ding vanmorgen. „Dan spreek ik nog niet eens over de aflossingsverplichtingen énde vraag of het tekort nog wel financierbaar is". Ruding noemt een stabilisa tie van de rentelast „een weinig ambitieuze en dus broodnodige, minimale norm". Hij wil terug naar een overheidstekort van drie procent in 1990. De be windsman gaat in zijn bere keningen overigens uit van hetzelfde percentage groei van de economie als het CDA, maar vindt de becijfe ringen in het CDA-pro- gramma „aan de optimisti sche kant". Hij acht het on juist ervan uit te gaan dat dit kabinet zijn doelstelling een overheidstekort van 5,7 procent wel zal halen. De minister wees daarbij nog eens op het verschil tussen de bruto ombuigin gen die worden gepland en de netto ombuigingen die uiteindelijk worden ge haald. Pag. 9: Geen ruimte voor lichtere lasten bedrijfsle- RONINGEN Dank zij i hoge dollarkoers is vo- jaar 2,9 miljard gulden ;er verdiend aan het lerlandse aardgas. Dat ijkt uit het vandaag ge- lesenteerde jaarverslag in de Nederlandse Gasu- e. De omzet van de Gas- lie steeg in 1984 van 27,2 iljard naar 30,4 miljard llden, terwijl het aantal jbieke meters aardgas echts „in bescheiden ate" steeg. "j extra winst op het gas imt ten goede aan de over- id, DSM en de bij de gas- inning betrokken oliemaat- happijen Shell en Esso. Elke jging van de dollar met een ♦as Ibbeltje levert de overheid leen al per jaar 250 miljoen llden meer op. fc huishoudens in Nederland unen vorig jaar iets meer gas dan in 1983: in totaal 300 iljoen kub meer. In haar trwachtingen voor de toe- mist tot het jaar 2000 gaat de asunie ervan uit, dat de huis- ludens nog fors op energie lllen bezuinigen als gevolg w betere isolatie en ander Dokgedrag. ond de eeuwwisseling moe- n huishoudens 30 procent jnder gas verstoken dan en- tle jaren terug. De industrie volgens de Gasunie nog t 13 tot 33 procent op het erbruik besparen, aandeel van het Groning- gasveld is nu 63%, maar zal 1990 gedaald zijn naar min- „r dan 40%. Om de voorraad l Groningen te sparen, zullen )rst de kleinere gasvelden op ie en op het vasteland aange broken worden, orig jaar zijn nieuwe export- ïntracten gesloten. Een en rider houdt ir., dat Nederland leverancier voor de Eu- feese gasmarkt zal blijven, dus het jaarverslag. Ming-dynastie Twee maanden na de opening van het Lente Festival in de Ming Vallei in het Gushangebergte in de Chinese provincie Fujian hebben al ruim tweehonderdduizend bezoekers een kijkje genomen in het gebied, waar de levensstijl van de Ming-dynastie wordt nagebootst. GRONINGEN Het is technisch mogelijk de uitworp van stikstofoxyden bij de verbranding van aardgas nog verder te verlagen, aldus de Gasunie. „Weliswaar is het totale aandeel van aardgas in de uitstoot slechts 17% (verkeer: 60%), maar toch is het zoeken naar methoden om de uit worp te beperken zinvol". De Gasunie gaat op dit terrein dan ook meer onderzoek doen. LEIDEN De ondernemers aangesloten bij de Leidse afdeling van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel zijn blij met de komst van het Arabische multinationale bedrijf Arameo Overseas Company naar de Sleutelstad. Dit bleek gis termiddag tijdens een lunchbijeenkomst van de afdeling. Voor deze bijeenkomst was de president van Arameo Overseas Company, de heer A.M. Al-Sabti, als gastspreker uitgenodigd. Dit bedrijf, dat zich november vorig jaar aan de Plesmanlaan vestigde, heeft ongeveer 900 werknemers in dienst. Hoewel de inkoopactiviteiten van het bedrijf zich world-wide uitstrekken heeft de komst ervan toch ook gevolgen voor Leiden. Zo wor den voor nieuwe arbeidsplaatsen Leidse werkzoekenden aange trokken en worden veel artikelen noodzakelijk voor de interne huishouding, zoals kantoorbenodigdheden, papier en levensmid delen (het bedrijf heeft een kantine met 180 zitplaatsen) bij de Leidse ondernemers aangeschaft. Bijzondere vondsten in Valkenburg De archeologische opgravin gen, die gisteren in Valkenburg (ZH)van start zijn gegaan, heb ben al bijzondere vondsten op geleverd. Zo stuitten de onder zoekers op een nederzetting uit het eind van de derde eeuw, waarvan het bestaan tot nu toe niet werd vermoed. Er werden de skeletten van een jong echtpaar van tussen de 22 en 25 jaar oud en een baby van enkele maanden gevon den. Het rijksmuseum voor Oudheden in Leiden heeft in middels een zaal ingericht, waarin de Valkenburgse vond sten direct na hun opgraving tentoon worden gesteld. Pag 19: Onbekende nederzet ting in Valkenburg. Amsterdam krijgt goudtermijnmarkt AMSTERDAM Op 29 mei wordt in Amsterdam een goudtermiinmarkt geopend. Gehandeld zal worden in con tracten van 500 gram fijn goud. De notering geschiedt in guldens en stuivers per gram goud. De belangstelling voor het lidmaatschap van de nieu we termijnmarkt vanuit bij voorbeeld de bankwereld is groot, aldus een woordvoerder van de NL Kas (vroeger Li- quidatiekas geheten). Rijswijkse supporter neergestoken SCHIEDAM De Haagse wethouders Vink en Van Otterloo hebben gisteren in Schiedam persoonlijk kunnen aanschouwen in welke sfeer FC Den Haag zijn punten biieen moet sprokkelen om de koppositie in de eerste divisie te behouden. Aan SVV moest één punt (1-1) worden afgestaan, maar de totale schade was groter en van veel ernstiger aard. Bij rellen voor, tijdens en na het competitieduel maakten supporters van beide clubs zich schuldig aan openlijke geweldpleging en vernielingen. In totaal hield de politie zeven man aan, onder wie drie Schiedammers die een inwoner van Rijswijk messteken in de arm hadden toe gebracht. Pag. 21: Onrust op de tribunes. Camping PIETERZIJL 7Vee Groningse vrou wen zijn in Pieterzijl in de Groningse ge meente Grijpskerk gestart met de inrich ting van de eerste Nederlandse vrouwen- camping: „De Hooimijt". Vanaf Pinkste ren kunnen de eerste gasten er terecht De vrouwencamping zal officieel worden geopend op vrijdag 31 mei door staatsse cretaris Kappeijne van de Coppello (emancipatiezaken). Zij zal dat doen tij dens de „Beurs voor ondernemende vrou wen" in Amsterdam. De camping gaat van start met dertig staanplaatsen en en kele huurtenten. Volgens de initiatief neemsters is er behoefte aan campings voor vrouwen „die ongestoord en re laxed" op vakantie willen. Volgens hen hebben ook vrouwen in andere provincies plannen voor dergelijke campings. DEN HAAG De bis schop van Rotterdam, mgr. Bar, heeft zich giste ren toch nog even in de marge van de 8 mei-mani festatie van kritische ka tholieken opgehouden. Hij bezocht 's middags de Haagse Paschaliskerk, waar indien het slecht weer zou zijn, op verzoek van de organisatoren van de manifestatie op het Ma lieveld de eucharistie zou worden gevierd. De gunstige weersomstandig heden maakten het echter mo gelijk deze bijeenkomst in een tent te houden, zodat mgr. Bar slechts enkele gelovigen in de kerk aantrof. In antwoord op vragen van een KRO-verslag- gever verklaarde mgr. Bar naar Den Haag te zijn geko men „omdat ik niet wilde dat het afschuwelijke schouwspel van de verdeelde katholieken zo ver zou worden doorge voerd, dat wij zelfs bij de Heer niet samen zouden kunnen zijn. Ik wist dat er in deze kerk wat zou gebeuren. Dat is mij verteld door mensen, die daar ongelukkig over waren. Ik heb uiteindelijk besloten om te zien wat er aan de hand zou zijn. Ik vind dat wij het niet zo ver mogen drijven, dat wii niet meer samen kunnen bidden". De bisschop herhaal de het heel spijtig te vinden, dat hij niet aanwezig kon zijn bij de manifestatie op het Ma lieveld, omdat de organisato ren, zoals gemeld, voor hem onaanvaardbare voorstellen aan zijn aanwezigheid hadden gesteld. „Ik heb dat niet ge wild", aldus mgr. Bar. „Ik hid dat de Heer ons vergeven moge, dat wij zo slecht met el kaar omgaan". Pag. 4: „Heer. geef ons een paus met grote oren" Onvoldoende voor examen commissie DEN HAAG De com- missie die de eindexamens samenstelt, verdient een dikke onvoldoende. De tekst van het examen Ne derlands (open vragen) voor leao, lhno, llo (lager landbouwonderwijs) en Ito van maandag 29 april was hetzelfde als de tekst voor het lmo (lager midden- standsonderwijs) van het vorig iaar. Zowel dit jaar als het vorig jaar ging het om de tekst „Merken vervalsing loopt uit de hand", een verhaal van Gerard Geradts uit De Volkskrant van 30 juli 1983. Ook de vragen die over deze tekst werden ge steld waren veelal hetzelf de, alleen de volgorde van de vragen verschilde. De examencommissie zegt zeer verbaasd te zijn dat dit heeft kunnen gebeu ren. Er zal een onderzoek worden ingesteld. luiuiiiiiiiiiiiiiiimiimiuimiiimiiiiiiiiiiiiiiif Geen krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. tetefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Rare ideeën houden sommige Kamerleden er soms op na. Goed bedoeld soms, dal weL Maar wal ie zeggen ran die twee D'66'ers, die dóren en slechthorenden willen helpen aan een gratis teletebtvoomening. Uiteraard heeft minister president Lubben in zijn antwoord gezegd, dat dit toch niet kan worden gerekend tot de noodzakelijke koeten ran het bestaan. Een abonnement op een krant, zo horen we de minister-president al denken, zou daar nog eerder toot in aanmerking komen, al souden we al blij zijn als ran hogerhand bijroorbeeld de BTW op kranten sou worden afgeschaft. Maar alle gekheid op een stokje: lea de Leidse Courant en dan is teletekst sells een overbodige luxe. i De Leid» Courant wil ik bol 14 dagen proberen. Grata an gahaal vrijhlijsand In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 'CcidocSouAont f

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1