nbekende nederzetting li Valkenburg gevonden 1 - W oorzichtig met verkeers- Siaatregelen rond Schoolstraat ÏIDEN OMGEVING £fi4dóc2ourant 0H orsten N BIJIerdag E»r open Museumboerderij overlegt met buren PROEFONDERZOEK ROMEINS GRAFVELD: NKELIERS VOORSCHOTEN IN BRIEF AAN COLLEGE: Trouw lid CNV gehuldigd Eeuwenoud monument gaat polder opnieuw bemalen Volkstuinders voorlopig op de wachtlijst DONDERDAG 9 MH 1985 PAGINA 19 in Bo< Ip^ENAAR Vanaf zater- 13.3(1 mei tot en met zondag 2 ;,fy ^worden de koninklijke iv- °?pederen De Horsten aan ppelaan in Wassenaar dagelijks voor het pu- LLINQ opengesteld. Naar ver- Pri"ling zal afhankelijk van 1®* 'ieer de Seringenberg in K). 3>eriode in bloei staan iaat (pgangsprijs voor De Hor- lEMA bedraagt 1,50 gulden en "i** fc5+ 0,75 per persoon. Er en op het terrein geen LLINGen toegelaten. Fietsendief aangehouden LEIDERDORP Een 16-jarige Leiderdorper is gisteren aange houden vlak na dat hij in die buurt een fiets had gestolen. Op de Dennen schans kon hij op aanwijzing van de eigenaar van de fiets door de politie worden aange houden. Lisse weigert subsidie aan verzetmuseum LISSE Ondanks de pogin gen van de heer Rosdorff (PPP) om de raad en het colle ge van Lisse ertoe te bewegen het in oprichting zijnde Zuid hollandse verzetmuseum fi nancieel te steunen, besloot de raad de gevraagde subsidie niet te verlenen. Voorname lijk, omdat het in Gouda te vestigen museum weinig of geen binding met de regio en Lisse zal hebben. Alleen de drie leden van de PPP-fractie waren voorstander van het subsidiëren van het museum. Inbraken in Voorhout VOORHOUT Vannacht is ingebro ken in vier woningen in Voorhout. Bij twee huizen in Schoonoord en één aan de Beu kenrode kwam het niet verder dan een poging tot inbraak. Uit een woning aan de Rozenveldstraat is een aantal sieraden gestolen. De daders zijn nog spoorloos. NOORDWIJK De Stichting Museumboerde rij Oud-Noordwijk gaat met de buren rond de tafel zitten om in goed overleg een oplossing te zoeken voor de problemen, die zij hebben met de voorgenomen uitbreiding van het museum aan het Jan Kroonsplein. De stichting wil het museum vergroten met een expositieruimte van circa 270 vierkante meter een aansluitend daarop een bergschuur. Over dit laatste bouwsel ging het. Buurman M. Haze- noot, wonende aan de Nicolaas Barnhoornweg. vreest dat door het berghok zijn uitzicht zal worden belemmerd. De schuur, door de oppo nent aangeduid als een „wormstekelig aan hangsel" krijgt een hoogte van drie meter en als gevolg daarvan kijkt Hazenoot voortaan te gen een muur aan. Het stichtingbestuur is bereid de hoogte van ae bergschuur een halve meter te verlagen. Dit neemt echter de bezwaren van Hazenoot niet weg. Daar komt nog bij, dat de architect nogal krasse uitspraken heeft gedaan over de voort zetting van de procedure. Deze zijn bij Haze noot in het verkeerde keelgat geschoten. Hij heeft voorgesteld de expositieruimte en de bergschuur wat in noordelijke richting te ver schuiven. Voor de stichting is dat niet accepta bel, omdat zij dan grond moet aankopen. Fi nancieel is dat geen haalbare kaart W. van Beveren, eveneens woonachtig aan de Nicolaas Barnhoornweg, had aanvankelijk ook bezwaar gemaakt tegen het bouwplan. Deze buur was bang, dat ongevraagd, ongeweigerd op z'n grond zou worden gebouwd. Dit bleek niet het geval, zodat diens bezwaarschrift kon vervallen. Oegstgeest handhaaft toelatingsbeleid OEGSTGEEST Als straks de Gevers-Deutz-Ter- weeschool als basisschool start, komen er in de eerste klas 32 leerlingen en niet meer Dit mede op basis van een eerder genomen raadsbe sluit het toelatingsbeleid voor genoemde school strin gent te handhaven De medezeggenschapsraad van de openbare scholen in Oegstgeest stond hier achter. Gisteravond kwamen afgewezen ouders met een voorstel om hun kinderen alsnog op de school aan de Terweeweg toegelaten te krijgen. Maar én de com missieleden van de commissie onderwijs en welzijn én de wethouder mevrouw Blom de Kock-van Leeu wen voelden er niets voor de klok terug te draaien Over de gang van zaken bleken nogal wat misver standen te bestaan. Een der aanwezige ouders deelde mee de gevolgde procedure nauwkeurig te zullen be studeren en eventueel, van zijn kant, in beroep te gaan. Het hoofd van de Terweeschool betoogde dat een klas met 32 kinderen eigenlijk al teveel van het goede is. ™*"JkENBURG Het J0P*5 onderzoek is van pas officieeel van gegaan, maar toch en de eerste verken- onderzoeken bij het vr. #inse grafveld in Val- njurg iets zeer bijzon- ijdeni opgeleverd. De on- III. zekers zijn gestuit op heat an zm de resten-van een neder zetting waarvan het be staan tot op heden zelfs niet werd vermoed. De eerste onthullingen leiden tot de veronderstelling dat het gaat om een ne derzetting uit het eind van de derde eeuw of uit de vierde eeuw. Deze bijzon dere vondst werpt een ge heel nieuw licht op de ge schiedenis van de bewo ning van het gebied. Die moet toch veel groter zijn geweest dan werd veron dersteld. heel wat bijzondere vondsten opgeleverd De aanwezigheid van de begraven skeletten van een jong echtpaar van tussen de 22 en 25 jaar oud en een baby van enkele maanden oud uit de eerste eeuwen van de jaartelling zijn zo'n vondst. Vlak erbij is het skelet van een kalfje gevonden, maar of er verband tussen het gezinne tje en die vondst bestaat, is nog onduidelijk. De kleigrond heeft die begraven skeletten zo goed geconserveerd dat aan de hand van het gebit onder meer de leeftijd van de vrouw de verstandskies was in ontwikkeling kon worden vastgesteld. Het baby-skelet werd op de elleboog van de vrouw gevonden. Overigens is met deze vondst een fabeltje van de groeiende lengte van de mens ontzenuwd. De vrouw is vermoedelijk een meter ze ventig lang geweest; iets wat voor deze tijd een gemiddelde lengte is. Verder zijn er nog drie andere vormen van begravingen uit de eerste, tweede en derde eeuw na Christus gevonden Er zijn kuilen van zo'n twintig centimeter diep met een door snee van 25 tot 30 centimeter waarin crematieresten zijn ge vonden. De lichamen zijn el ders op een brandstapel ver brand en de resten zijn zorg vuldig bijeen geraapt en in een grafje gestopt. Dat was de meest simpele begraafwijze. Iets verder gaat de begraving van urnen met daarin de ver brandingsresten van de mens. Dat die resten zorgvuldig uit de brandstapel werden ge haald bewijst het feit dat in de urnen de botten van voeten en onderbenen onderin liggen, ribben en bekken daarboven schedel en nekwervels hele maal bovenop. De laatste vorm van begraving betreft de ver brandingen op een brandstapel boven een gat Dat wordt afge leid uit het feit dat onder in de kuilen de houtskoolresten van De goed geconserveerde schedel van de vrouw, die gisteren werd opgegraven. de brandstapel worden aange troffen en daarbovenop pas de botresten. Omvangrijk De opgravingen zullen dit jaar worden verricht in een gebied van vijf tot zes hectare De werkzaamheden kosten 300.000 gulden kosten Dat geld is al binnen mede dankzij subsidies van het Prins Ber- nhardfonds en de provincie. Volgend jaar is echter een evengroot bedrag nodig en dat geld moet nog bijeen worden febracht. De pas opgerichte tichting Onderzoek Romeinse Bewoning Valkenburg (ZH) heeft zich onder de bezielende leiding van burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg de taak gesteld dat bedrag bij een te krijgen door fondsen en particuliere instellingen te be naderen. Haast is geboden, want er is maar twee jaar tijd voor het onderzoek, omdat de provincie in 1987 wil beginnen met de aanleg van de provin ciale weg 4 van Katwijk om Valkenburg heen naar Leiden. Die aanleg is in het verleden al zo vaak naar achteren ge schoven dat deze keer geen uitstel meer wordt geduld. Het officiële startsein voor de opgravingen werd gisteren ge geven door de gedeputeerden mevrouw drs. I. Günther en T.F.J Jansen die samen met troffeltjes aan het graven sloe gen. Zij haalden een gave cre matie-urn uit de aarde op en burgmeester Van 't Wout mocht het exemplaar meene men. Het onderzoek naar het Romeinse grafveld wordt ex tra complex doordat verschil lende instanties hun krachten hebben gebundeld. De provin cie, het Instituut voor Prae- en Protohistorie van de universi teit in Amsterdam, het Anato misch Laboratorium van de Rijksuniversiteit Leiden, de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek (ROB), het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden en de Stichting voor de opgravingen werken samen. Het arbeiedsbureau heet 17 WVM-krachten (werkver- ruimdende maatregel) ter be schikking gesteld. Het grote onderzoeksgebied is eerst oppervlakkig bekeken en onderzocht op scherven. Die worden allemaal uitgezocht. schoongemaakt en in elkaar gepast. Uit de botresten uit de crematie-graven wordt afge leid hoe de bevolkingsopbouw in die periode was. De botten zijn door het verbranden na melijk keihard geworden en kunnen de deskundigen meer vertellen over de leeftijd en het geslacht van de begraven persoon. Dat is belangrijk om te weten omdat over bewonin gen uit die tijd in West-Neder land helemaal niets bekend is. Het Rijksmuseum voor Oud heden aan het Rapenburg in Leiden heeft inmiddels een zaal ingericht waarin de vond sten zo snel mogelijk na hun opgraving kunnen worden tentoongesteld. Bovendien ko men daarbij allerlei tekenin gen en kaarten te hangen die duidelijk maken hoe de Ro meinse bewoning van Valken burg en omgeving er moet hebben uit gezien, van de opeenvolgende castella onder het huidige dorp de eerste vondsten werden gedaan bij opgravingen nadat in mei 1940 heel Valkenburg was plat ge schoten tot aan „De Woerd" ruim een kilometer buiten het dorp. ^'JJRSCHOTEN „Wij qopjen ons andermaal tot u in 1.45, end met de Schoolstraat- '■45, ilematiek. Na diepgaande •••Aekken met raadsleden ,5 '3en wij verschil van in- Fall» geconstateerd dat niet in i, 21.1 belang van Voorschoten 15. je handel en nijverheid is", gj* tentrumwinkeliers hebben oojren op het gemeentehuis l. 49>rief bezorgd voor het col- tal): van burgemeester en wet- :'öN ?ers' waar'n dringend 12)- verzocht voorzichtig- .15] I in acht te nemen bij ÓN* atuele verkeerstechnische rmaijnen. zo. ^winkeliers doen een drin- .00* 1 beroep op het college om 1 (Keventuele twijfel het pro- 2):L^n te laten uitzoeken door 1 ^Centraal Instituut Midden- Kleinbedrijf (C.I.M.K.), 15. delfde instituut dat door I: 8«lel van een enquette tot 23.1 g verbeteringen voor het '4' scentrum kwam. Op de 0 ifcjg wie dat onderzoek moet 2l.ilen, wil voorzitter W. van '5. i van de Centrumwinke- «I heel voorzichtig iUf>}en dat de winkeliers dat 2: Cwel willen doen. 22.0 Van Dam: „Wij kunnen ons geen missers meer permitte ren. Een politieke oplossing is geen goede oplossing, daarom willen we graag proberen via een erkend instituut of instel ling een juiste beslissing te krijgen". De Schoolstraatpro- blematiek is eigenlijk begon nen met het beleidsplan voor de gemeenteraad over de jaren 1982-1986. Daarin staat de wens om de Schoolstraat, de winkelstraat bij uitstek, geheel verkeersvrij of verkeersarm te maken. Dat gegeven werd di- rekt betwist door de winke liersvereniging. Verkeersvrij Daarop besloot de gemeente raad een deskundig en onaf hankelijk instituut C.I.M.K. in te schakelen en dat somde een aantal mogelijkheden op om het de consument gemakkelij ker te maken. Het roemde de inzet van de gevestigde mid denstand. maar het verkeers vrij maken werd afgewezen, omdat tal van consumenten gewend zijn met de auto voor de deur van de winkel te kun nen rijden. De diverse com missies uit de gemeenteraad waren bereid om het advies te volgen van het C.I.M.K. en be sloten voorlopig de auto ge woon in de Schoolstraat toe te laten. Ambtenaren ontwikkelden drie plannen om auto en voet ganger samen te laten gaan in de Schoolstraat en de Voor straat. Al die plannen waren te ingewikkeld volgens de middenstand en ook volgens de gemeentelijke commissies. De winkeliers ontwikkelden een vierde plan en dat beoog de een mogelijkheid om met de auto vanuit de kant van Leidschendam het gehele dorpscentrum te kunnen berij den. Dat plan had het wel ge haald indien de winkeliers niet bedongen hadden dat de Churchillweg éénrichting zou moeten worden. De commis sies wilden niet, want die straat gaf een mogelijkheid voor de automobilist om te ontsnappen uit het centrum. De winkeliers bleven op hun beurt hameren op die eenrich ting, mede omdat anders de Treubstraat en de Voorstraat „ontlopen" zou worden door de rijdende automobilist. Mo menteel liggen de zaken zo dat zowel CDA als VVD niet be reid zijn om nog iets te doen aan de verkeerssituatie in het dorpscentrum en gewoon op de oude voet verder willen met hier en daar een bloem bak voor een parkeerplaats. De centrumwinkeliers menen dat dit niet volgens het uitge brachte rapport is en willen graag dat hun plan kan wor den uitgevoerd, zodat vanuit beide richtingen het dorpscen trum per auto bereikt kan worden en het Treubplein een gezellig ontmoetingsplein kan worden. Voorzitter Van Dam: „Er moet wat gebeuren, maar ik bespeur bij de twee grote partijen, te weten CDA en VVD weinig interesse om zich te richten naar het uitgebrachte rapport en onze wens. Wij hebben daarom een brief gestuurd aan burgemeester en wethouders en niet naar de gemeenteraad. Het college bereidt nu een plan voor dat in de gemeente raad ter discussie komt. Hoe het ook gaat, een politieke be slissing in een „zakencen trum" kan gewoon niet". 45. r- Districtsbestuurder P. Ermerlns van de hout- en bouwbond CNV, was gisteren naar Huize St. Jeroen in Noordwljk geko men om de heer A. A. de Monyê te felici teren met het feit dat hij 65 jaar lid is van de CNV. De heer De Monyé wordt 6 juli 100 jaar. In aanwezigheid van de heer J. Sentvelt, directeur van St. Jeroen te Noordwijk, schoonzoon en dochter het echtpaar Joh. G. de Bruin-de Monyé werd de jubilaris met bloemen door de afdelingsvoorzitter J. Plug in het zonnetje gezet. Tevens werd hij benoemd tot ere- Ir. E. baron van Tuyll van Serooskerken bij de gerestaureerde Hogeveense molen. NOORDWIJKERHOUT Met de woorden „goede wind" en „draaien" gooi de de dijkgraaf van Rijn land, ir. E. baron van Tuyll van Serooskerken gistermiddag de vang van de Hogeveense molen los. Met deze handeling stelde hij de ruim driehonderd jaar oude molen van Noordwijkerhout die aan de westzijde van de Trek vaart en de spoorlijn Haarlem-Leiden ligt, offi cieel opnieuw in gebruik. De bovenkruier, die in 1654 is gebouwd, stond er gisteren feestelijk bij met het zoge naamde „mooimakersgoed", gekleurde vlaggetjes die tussen de wieken gespannen waren De wieken zelf stonden vol gens oud molenaarsgebruik in de vreugdestand. gekalefaterde windmolen on der het bekwame molenaar schap van Bart Cozijn opnieuw de vijfhonderd hectare tellen de Hogeveense polder gaat be malen In 1978 werd net wa terwerktuig op non-actief ge zet omdat het in zeer slechte staat verkeerde Een electro motor, die voorheen in perio den van windstilte de werk zaamheden al overnam, zorgde in de tussentijd voor de bema ling. Voor ruim drie ton heeft de molen die indertijd voor slechts vijfduizend gulden werd gebouwd een ingrij pende opknapbeurt onaer- §aan. Het polderbestuur Mid- engeest verwacht ongeveer 85 procent van de restauratie kosten via subsidies terug te krijgen van Monumentenzorg. De molen is volgens kenners uniek omdat het als één van de weinige in Nederland een rietdek tot aan de grond heeft Ook is de molen als enige in de%>rovincie Zuid-Holland uit- systeem Dekker Dit is een aë rodynamisch gevormde voor kant. waardoor de molen extra efficient kan werken Al in de zeventiende eeuw was de molen onmisbaar voor de peil beheersing van het gebied. Hoewel nu onbewoond, heeft de Hogevener tot en met de vorige eeuw nog onderdak ge boden aan de molenaar. Tot twee maal toe is de molen op het nippertje voor de onder gang behoed. In 1984 sloeg de bliksem in de kap, kort nadat er voor het eerst een bliksem afleider was aangebracht. In de tweede wereldoorlog kwam een vanuit het Keukenhofbos afgeschoten V-l op enkele tientallen meters afstand van de molen in de grond terecht Het projectiel ligt daar nog steeds Tijdens de landelijke molen dag aanstaande zaterdag kun nen belangstellenden een kijk je nemen in de gerestaureerde molen, die bij voldoende wind VALKENBURG De Val- kenburgse Volkstuinvereni ging is er nog steeds niet in ge slaagd om leden wiens volks tuin onteigend is door opgra vingen van de Romeinse gra ven en de toekomstige aanleg van de S4. aan een andere volkstuin te helpen De vere niging deed inmiddels een be roep op het gemeentebestuur om te trachten een stuk grond waarvoor momenteel 90 gul den per m2 gevraagd wordt, aan te kopen en met net verle nen van subsidie de tuinders tegemoet te komen Wethouder M. Vos deelde gis teravond titdens de vergade ring van de raadscommissie van financiën mee op korte termijn nog weinig mogelijk heden te zien om aan deze wens tegemoet te komen Het college van B en W ziet wel mogelijkheden liggen in de toekomst. Binnen enkele we ken is bekend waar precies het tracé van de S4 komt te liggen op Valkenburgse grond Stuk jes grond die afvallen kunnen dan door de gemeente van de provincie worden overgeno men. Mevrouw A. van den Broek- Westerink (PvdA/PPR) heeft zich reeds eerder in de ge meenteraad voorstander ge toond om het rioolrechtbelas tingstelsel af te schaffen en dit onder te brengen bjj de onroe rend goed belasting, een ver schuiving dus van de lasten van huurbewonert naar de huiseigenaar H. Dijkhuizen (CDA) liet we ten dat er binnen het CDA nog geen eenstemmigheid over het afschaffen van het stelsel is Toch kwam de commissie zij het schoorvoetend tot het voorstel aan het college van B en W. om belastinghef fing van riool- en reinigings recht over te hevelen naar de O.G.B Wat het reinigingsrecht betreft is B en W voorstander om zoab voorheen, gratis vuil niszakken aan de bewoners van Valkenburg te leveren met de mogelijkheid tot inle veren van overbodige zakken. Wel wil de commissie van fi nanciën het aantal beschik baar gestelde zakken van 6 pakken (20 zakken per pak) terug te brengen naar 5 pik-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19