CNV wil een wet tegen investeringen in Z-Afrika Den Uyl: Ambtenaren al jaren Kop van Jut ED NUPELS VEEGT OOK STEMERDINK MANTEL uC Gids voordeurdelers zet aan tot fraude Kamer let niet goed op uitvoerii van het beleid Op donderdag 23 mei verschijnt er een specia le bijlage bij deze krant, met informatie op het gebied van foto, film en video. Elke dinsdag vindt u op Nabezorging 071-122248 deze pagina alle activitei- (van 18.00-20.00 uur op ten die uw krant voor maandag t/m vrijdag en haar lezers organiseert.. op zaterdag van 14.00 - Bij elk onderdeel vindt u 15.00 uur), een telefoonnummer voor eventuele nadere informa- Rubrieksadvertenties tie. Andere belangrijke te- (Kleintjes): 071-122244. lefoonnummers zijn: Heeft u vragen waarvan u niet precies weet bij wei- Abonnementen Service ke afdeling u daarvoor afdeling: 071-313677 (van moet zijn, dan kunt u bel- maandag t/m vrijdag tus- len met onze promotie-af- sen 9.00-17.00 uur. deling: 070-190544. m" Ccidóc Soma/nt VOOR ONS EEN ABONNEE? VOOR U EEN GESCHENK! Wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt hebt u als dank de keus uit de volgende aanbrengpremies (en de nieuwe abonnee ontvangt de krant de eerste twee weken gratis). Kruis uw keuze hieronder aan: Set van 5 mini-dopsleutels Set van 5 minl-steeksleutels Uitslag puzzel 23 april De foto die wij twee we ken geleden plaatsten was een afbeelding van de Dom in Keulen. Veel Inzenders stuurden het juiste antwoord in. Na lo ting gaat het krantlvitel- tenpakket naar: Helma van Steen, Zonne- bloemlan 23, Oegstgeest. Mini-bankschroefje Luxe krante-handdoek Wij noteren als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Voor de snelle beslissers Extra mei-aanbieding van uw krant Postcode/plaats: LL0RETDEMAR Telefoon: 10 dagen volpenalon voor alechta 299,-1 Deze betaalt het abonnement per kwartaal automatisch per maand Het geschenk sturen wij aan: Naam: Adres: Maak zoveel mogelijk woorden Maak van het woord 'fotojournalist' zoveel mogelijk Nederlandse woorden. Als voorbeeld geven wij u bijv. de woor den: list. lat, tor. Afkortin gen. eigen- en aardrijks kundige namen zijn niet toegestaan, vervoegingen van werkwoorden en meervoudsvormen wel. Schrijf deze woorden op een briefkaart of een vel papier en vermeld tevens het aantal door u ge maakte woorden. Stuur uw oplossing naar Leldse Courant kamer 813 Postbus 16414 2500 BK Den Haag Uw oplossing moet uiter lijk maandag aanstaande bij ons binnen zijn. De Stuur de bon ingevuld aan de Leldse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postze gel niet nodig). uitslag wordt gepubli ceerd in de Krantivitei- tenpagina die over twee weken verschijnt. Degene met het hoogste aantal woorden ontvangt het krantlviteitenpakket. bestaande uit een linnen tas, een asbak, een hand doek. het fotojaarboek en een 'gouden' drukplaatje van uw krant. Donderdag 16 mei Provinciale Sijthoff Pers Fietsdag (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Er moet op korte termijn een wet ko men die investeringen van het Nederlands be drijfsleven in Zuid-Afrika aan banden legt. Het CNV heeft daar in een brief aan minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) met kracht voor ge pleit. Het verbond reageert daarmee op de recente gewelddadige ontwikkelingen in dit land. Investeringen in Zuid-Afrika moeten voldoen aan de voor waarden dat de zwarten in dat land er beter van worden. On dernemingen die geen wezen lijke bijdrage leveren aan de gelijkberechtiging van zwarte werknemers zou het investe ren in dat land moeten wor den verboden, vindt het CNV. Voor een algehele economi sche boycot voelt het verbond niets. Het CNV is er teleurgesteld over dat de Nederlandse rege ring zo weinig warm loopt voor een wet op het investeren in Zuid-Afrika. Het wil dat een rapport van een commissie van werkgevers, werknemers en overheid, die op dit vraag stuk heeft gestudeerd, snel openbaar wordt gemaakt. In tegenstelling tot de werkge vers wil het CNV geen vrijblij vende gedragscodes voor in vesteringen- in Zuid-Afrika, maar een wet. Bovendien zou Nederland zich moeten voegen bij het onlangs gestarte over leg tussen Noorwegen, Zwe den. Denemarken IJsland en Finland, waarin wordt beke ken welke gezamenlijke maat regelen het best tegen Zuid- Afrika kunnen worden geno men. Verder heeft het CNV de re gering gevraagd de zwarte vakbeweging actiever te gaan steunen. Het CNV zelf onder houdt al jaren banden met deze beweging en gaat een nieuwe actie starten om haar werk financieel te steunen. Er moet 50.000 gulden extra bij elkaar worden gebracht die bovenop de twee ton komt die al aan de zwarte vakbeweging is overgemaakt. Ruding: minder snel beroep doen op staat MEPPEL Het bezuinigings beleid moet nog een aantal ja ren doorgaan. De solidariteit in eigen kring moet groter worden. Men dient veel min der snel een beroep te doen op de staat en meer op de eigen familie, kerkgenootschap en buren. De mensen die in de problemen komen moeten naar vermogen oplossingen zoeken, en niet zo makkelijk naar een loket lopen, aldus CDA-minister Ruding (finan cien) gisteravond in Meppel. Ruding bestempelde verder de PvdA als een conservatieve partij. De PvdA wil alle ver worvenheden van de verzor gingsstaat vasthouden en durft nauwelijks nieuwe uitdagin gen aan, aldus de minister. STAATSSE - CRETARIS DE GRAAF: DEN HAAG In de „Kleine gids voor de voor deurdelers", die ideeën bevat om de voordeurde- lerskorting op de bijstand te ontlopen, staan tal van suggesties die duidelijk aanzetten tot fraude. Dat heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren in de Kamer gezegd over de voordeurdelers-gids, een boek werkje dat gemaakt is door onder andere bureaus voor rechtshulp, de PSP-fractie in de Tweede Kamer, de FN V-jongeren en de Stichting Ombudsman. Bovendien kan de voordeur- delersregeling niet worden ontweken op de manier zoals in de gids staat aangegeven, meent De Graaf. De grootste groep die wordt getroffen be treft jongeren met een rww-uitkering die nog bij hun ouders thuis wonen. De sug gestie dat men de korting kan voorkomen door zich op een ander adres te laten inschrij ven gaat volgens de staatsse cretaris niet op. Als iemand elders een kamer huurt moet dat vergezeld gaan van een huurcontract, waarbij een redelijke huurprijs voor de kamer betaald wordt. Als men ergens een kamer huurt tegen een huur van een tientje per maand, dan is er geen sprake van een reële huurprijs. Een huurcontract dat alleen dient om de kortingsmaatregel te ontlopen wordt niet erkend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het parlement moet veel beter li op de uitvoering van zijn eigen besluiten en die regering. Tot die conclusie komt de regeringscon_ saris voor de reorganisatie van de Rijksdienst,y0< TJjeenk Willink, in zijn vanochtend verschenen ja* richt. [AAS ellijk Hij pleit daarin voor een aan de Kamer uit te brengen ,es gii van antwoord", dat een analyse zou moeten bevatten vier vj stand van zaken rond de uitvoering van het beleid, de inzgjn mensen en middelen, de knelpunten en de effecten. Dat kaaargi goed handvat zijn voor een parlementaire evaluatie, wa^nt ei het parlement zijn bemiddelende rol tussen burgers en ovq> Bor kan herstellen, meent Tjeenk Willink. Dat adres van antwoord zou met behulp van deskundigeniplorr ten worden opgesteld, waarmee het parlement minder afhfolgei lijk wordt van de informatie van ministers en hun ambten het Het zou door de fracties kunnen worden gebruikt bij de Aljes, di ne Politieke en Financiële Beschouwingen, die jaarlijks ov«an d nieuwe begroting gehouden worden. Bij onvoldoende rterlaU van de regering zou dan kunnen worden besloten tot nadfog l derzoek, bijvoorbeeld een enquête. lond -oogst 4LANDQeidócQoiwa/nt (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG VVD-lei- der Ed Nijpels noemde de kwartaire sector gisteren „het waterhoofd van de samenleving". Hij zei er dan ook niets voor te voe len om, in tegenstelling tot de PvdA, de kwartaire sector als „grootschalig werkgelegenheidsproject" te gebruiken. Volgens Den Uyl zijn de amb tenaren de afgelopen jaren ge bruikt als een soort „Kop van Jut", dat heeft volgens hem geleid tot kwaliteitsverlies en demotivatie van ambtenaren. Den Uyl bepleitte een loono- verleg met een financiële ruimte voor ambtenaren die gelijk is aan de cao-onderhan delingen in het bedrijfsleven. Die ruimte mag volgens hem niet, zoals de afgelopen jaren is gebeurd, voor het grootste deel worden gebruikt om het fi nancieringstekort van de over heid te reduceren. „Van de 15 miljard die tot nu toe is bezuinigd is 84% ge bruikt om het financieringste kort te verminderen en slechts 16% is aangewend voor ar beidstijdverkorting. Dat is on aanvaardbaar. Bovendien toont het aan dat de salarisont wikkeling van de ambtenaren achtergebleven is, waardoor steeds meer ambtenaren over stappen naar de marktsector", aldus Den Uyl. Ook op dit punt werd Den Uyl fel door Nijpels bestreden. Volgens de liberaal is de ,,-2%- operatie" (het streven van het kabinet om het aantal ambte naren met 2% terug te bren gen) een groot succes, „dat he laas in ernstige mate belem merd wordt door de arbeids duurverkorting en de daarmee zeer hoge her ezetting bij de overheid". De VVD'er wees erop dat een afgeslankte overheid vanzelf een inkomensontwikkeling ga randeert die gelijk loopt met die in het bedrijfsleven. „De ambtenarenbonden moeten begrijpen dat het een alterna tief voor een te groot over heidsapparaat is, waarin geen ruimte is voor beloningsver- schillen". Als pleister op de wonde hield Nijpels de aanwe zige ambtenaren nog voor dat de VVD in ieder geval geen algemene salariskortingen meer wil. DINSDAG 7 MEI 1985 PA' DELFT In navolging van premier Lubbers heeft ook VVD-leider Nij pels zich kritisch uitgela ten over de brief die het PvdA-Tweede-Kamerlid Stemerdink heeft geschre ven aan Amerikaanse par lementariërs. Stemerdink wees erop dat de coalitie in Nederland volgens kiezersonderzoeken niet op een meerderheid kan rekenen. Daardoor is het aannemelijk, aldus Stemerdink, dat de PvdA na de verkiezingen van mei 1986 deel gaat uitmaken van een nieuwe regering, die alles in het werk zal stellen om een plaatsingsbesluit van kruisvluchtwapens in Neder land te voorkomen, dan wel terug te draaien. Volgens Nijpels is de brief van Stemerdink niet alleen een nieuwtje in de Nederlandse vond tofwa parlementaire geschi^tker maar ook in strijd met ferake geschreven regels van oib 9 n lementair stelsel. „Stern^rd* bevindt zich met zijn c|eijer kingen aan de grenzen v^gen 1 politieke fatsoen. Ook vfe wit PvdA moet gelden dat mg h< komst van ae besluitvopaad in Eerste en Tweede (jgwe richtinggevend is voor *rvol ternationale positie va^nkt land", aldus Nijpels giste*n M een spreekbeurt in Delftnaad Den Uyl halte, 6 minuten van het strand van Fanals en 15 minuten van het centrum van Lloret. U reist per comfortabele touringcar met bar, toilet en video rechtstreeks vanuit Den Haag en Rot terdam naar Lloret. Ver trek op maandag aan het begin van de middag, aankomst in Lloret op dinsdagmorgen om 09.00 uur. U heeft de keuze uit 3 vertrekdata: 13, 20 en 27 mei a.s. Eigen Nederlandse reislei- ding ter plaatse aanwezig. Verlenging tot 17 dagen mogelijk voor 170,- p.p. Nadere inlichtingen en boekingen onder tele foonnummer 070-190882 van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur. Op hemelvaartsdag - per traditie een 'fietsdag' - kunt u met het hele gezin een fietstocht maken van 30 of 60 kilometer. Voor de echte liefhebbers be hoort ook 90 km tot de mogelijkheden. U kunt starten In: Delft. Den Haag. Gouda. 's-Graven- zande, Kijkduin, Lisse, Leiden, Naaldwijk, Rijs wijk, Zevenhuizen en Zoe- termeer. Kaartverkoop op 16 mei bij de startposten, tussen 09.00 en 14.00 uur. Inschrijfgeld ƒ2,50 p.p. Alle deelnemers ont vangen een medaille. Voor Inlichtingen: tel. 070-190544 Het hotel heeft een zwem bad en ligt op 2 minuten loopafstand van de bus- Leo Nieberg en Robin van Olphen in handbalselectie DEN HAAG De nieuwe hoofdtrainer van het Neder lands herenhandbalteam, Ton van Linder, heeft vijf debu tanten in zijn selectie gekozen. Het zijn doelman Peter Bassa en Paul Beelen (beiden Swift Roermond), Leo Nieberg (Hel las), Robin van Olphen (Her mes) en Remco Vijgeboom (Sittardia). Opvallende afwezi ge in de selectie is Jan Willem Hamers (Vlug en Lenig). Ver der ontbreken Ron de Jonge (Hermes) en Bert Bouwer (Sit tardia), die beiden meer dan honderd wedstrijden voor de natonale ploeg speelden. Dit tweetal heeft echter meerma len verklaard niet meer zulke hoge ambities te hebben. Eind juni speelt Oranje een toernooi op IJsland. Voor wie op een voordeli- e wijze in mei van de paanse zon wil genieten heeft uw krant een extra aantrekkelijk aanbod. 10-daagse pendelreis met verblijf in Spanje op basis van volpension en een ka mer met douche en toilet In het 2-sterren hotel Ter ra Brava in Lloret de Mar voor slechts

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6