Veel gegevens over bestrijdingsmiddelen zijn wel bekend Voorhout slecht begaanbaar voor gehandicapten Speurtocht naar herinneringen in Voorschoten BEIDEN OMGEVING fieidaeSouui/nl _.>1AN „BEKENT" VIJF llTOT ELF MOORDEN TIJDENS THEMA-AVOND BLIJKT: Restauratie windmolen voltooid MASSALE VISSTERFTE IN VIJVERS RIJNSOEVER Maatregelen nodig voor woonwagenkamp DINSDAG 7 MEI 198SPAGINA 15 jORDWIJKERHOUT De recherche van Noord- ijkerhout en de districtspolitie 's-Gravenhage stellen in onderzoek in naar de beweringen van een 48-jarige jtiënt in de Rijks Psychiatrische Inrichting (RPI) Indhoven die zegt in het verleden vijf tot elf mensen i hebben vermoord. Naar aanleiding van een verkla- ng van de man wordt ook de dood door verwurging bloe^n een medepatiënt in de Eindhovense inrichting op 3 heeei van dit jaar onderzocht. OOgt£ politie van Noordwijkerhout is bij deze zaak betrok- Sti(?n' ornc^at man ze8t °°h mensen in het psychia- ullrjsch ziekenhuis Sint Bavo gedood te hebben, ïr man heeft tien jaar geleden een moord gepleegd die in de inrichting terecht deed komen. Er zijn echter rgelj)lgens de politie eerder geen onopgeloste gevallen met :oene man in verband gebracht. Dievegge aangehouden SASSENHEIM De Sassenheimse po litie heeft gisteren een 32-jarige vrouw uit Alkmaar aangehouden die probeer de gestolen girobetaalkaarten te verzil veren. De vrouw probeerde dat in het postkantoor aan de Hoofdstraat. De lokettist vetrouwde de zaak niet en verzocht om nadere legitimatie, waarop de vrouw op de vlucht sloeg. De gealar meerde politie kon haar echter snel achterhalen. De cheques bleken in Am sterdam gestolen. Kort tevoren had zij elders in de Bollenstreek wel met suc ces gestolen cheques verzilverd. De vrouw is ingesloten. Zwemvereniging krijgt eindelijk accommodatie OEGSTGEEST Een springlevende vereniging die geen behoorlijke clubac commodatie heeft kan zich niet naar behoren ontplooien. VIVAX lonkte al geruime tijd naar het oude zwemba drestaurant dat gesitueerd is boven het ketelhuis van het openluchtbad Poel meer. Tijdens de vergadering van de raads commissie openbare werken deelde wethouder Van Hazel gisteravond mee dat er een raadsvoorstel gereed is waar in de raad krediet zal worden gevraagd voor renovatie van het restaurant om het geschikt te maken als clubhuis. Weinig bezwaren tegen reconstructie Geversstraat/Leidsestraatweg OEGSTGEEST De plannen om de Geversstraat en de Leidse straatweg te reconstrueren ontmoetten gisteravond in de raads commissie openbare werken weinig tegenstand. Men hoopt wel dat als het zover is er een goede voorlichting over de gang van zaken wordt gegeven. Of er aan de overkant van de Terweeweg een parkeerterrein komt (aan de Geversstraat) kon wethouder Van Hazel niet zeggen. In ieder geval is er op de plaats wel een oversteekplaats c.q. fietsersoversteekplaats gepland. Het winkelcentrum De Kempenaerstraat zit krap in parkeer ruimte. Het aantal parkeerplaatsen langs de Geversstraat blijft gehandhaafd. Parkeerruimte op het terrein van de zendings school is onmogelijk. Langs de Leidsestraatweg-westzijde komt een watergang die het overtollige water van de De Kempenaer straat kan opvangen. Thans wordt nog steeds wateroverlast on dervonden op het terrein van het zendingshuis als er een stort bui gevallen is. Onder de Leidsestraatweg komt een duiker, waardoor het water afgevoerd kan worden. Andere busdienst door aanpak Warmonderweg SASSENHEIM De reconstructie van de tweede fase van de Warmonderweg in Sassenheim gaat morgen van start. De werkzaamheden zullen ongeveer zes weken duren en al die tijd, ongeveer tot 1 juli, zal de weg voor het verkeer gesloten zijn. Uiteraard heeft het afsluiten van de weg gevolgen. Via omleidingsborden worden alternatieve routes aangege ven en ook het openbaar vervoer rijdt anders. Lijn 50 gaat vanaf Warmond naar Lisse via de rijksweg 44 en de Van Pallandtlaan en omgekeerd. De bushaltes aan de Hoofdstraat en Parklaan komen te vervallen voor lijn 50 maar blijven gehandhaafd voor de overige lij nen. Ter compensatie zullen in de ochtenduren in de richting Haarlem drie extra ritten van lijn 51 worden ingevoegd. Die vertrekken bij de Hoofdstraat nabij de Warmonderweg om 6.08; 6.38 en 7.08 uur en in Lisse zijn de tijden respectievelijk 6.19; 6.49 en 7.19 uur. Ca)uidelijkheid Ié böituatie 18 VSC dringend ersdjewenst laver? ^JeGSTGEEST Nu in ?se tfegstgeest de door de ge- 665ieente voorgestelde vel- eeienruil tussen de voetbal- ereniging ASC en de »ert jOrfbalverenigingen FIKS iogeip KNS van de baan is, is oem&en bezig voor ASC nieu- een te plannen te bedenken. eePHet gaat dan hoofdzake- fn^k o"1 een renovatie van et bestaande accommoda- tonie aan de Duivenvoorde- traat. geeft het Wij zouden het liefst begin- lt wfen met de verbetering van "hke kleedruimten en de kanti- Iercele", deelde Oegstgeests wet- 'at Houder van openbare wer den, Van Hazel, gisteravond n?jiee. Hij verheelde niet dat ?n 'tie besprekingen wat moei- aam verlopen. Daarin spe- 6n ook de eigendomsrechten tan ASC, op de grond, een pl. Ie vi eaufan Hazel; „Wij willen ASC aveiP dezelfde situatie brengen werils de andere Oegstgeester 243J)ortverenigingen. De socia- ns Bst Haasnoot stelde in de enenaadscommissie openbare et Verken vragen over alterna- respjeve oplossingen. „Er is '€n héér groen in Oegstgeest, Pen jan alleen de Voscuyl". Van in Mazel antwoordde dat hij be- a^l\rip had voor de vraag maar ails er met „meer groen" ge- j tol:inspeeld wordt op de sport- jaai/elden van bet Rijnlands Ly- [^jjjjeum dan is dat een vol- s strekte onmogelijkheid. het*et doen van grote investe- ?n i'ingen aan de Duivenvoor- i 49lestraat betekent dat het 3 vtfoor een redelijk aantal ja- lancen is. „Een deel van de kos- let aen zou onder meer uit het ïizotecreatiefonds kunnen ko- gssdien" wilde de wethouder esta»og wel kwijt en hij voorzag anb<)it vanwege het feit dat '8 <Degstgeest een méévaller "^^eeft van rond 8 1/2 ton aan orVerschotten. mei LISSE „Er is een hele boel kennis over de geva ren van bestrijdingsmid delen". Die voor vele aan wezigen opzienbarende uitspraak werd gisteren gedaan door de heer C.L. Maas die werkzaam is bij het Directoraat Generaal van Arbeid. Hij zei dat tij dens een door de voe dingsbond FNV en de Wetenschapswinkel Lei den georganiseerde the ma-avond in De Voorhof in Lisse over het omgaan met bestrijdingsmiddelen in de bollenteelt. De bij eenkomst was een soort tussenstap in een onder zoek naar de gevaren van bestrijdingsmiddelen in deze specifieke agrarische sector. Zoals bekend start binnenkort bij de Leidse universiteit en de Vrije Universiteit van Amster dam een onderzoek. Hiervoor moeten alleen nog financiers gevonden worden. Prof. F.A. de Wolff, als toxicoloog ver bonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden, meldde gisteravond dat de kosten van het „beperkte"' onderzoek ge schat worden op 700.000 tot 800.000 gulden en „de univer siteiten krijgen van het minis terie van onderv/ijs steeds minder geld voor onderzoek. Wij willen het onderzoek ver schrikkelijk graag doen, omdat we denken dat het noodzake lijk is. We hopen het geld er voor bij elkaar te krijgen". Het beperkte onderzoek behelst een wetenschappelijk speuren via urine- en bloedmonsters van werknemers naar de in vloed van bestrijdingsmidde len op het lichaam van dege nen die ermee omgaan. In een later stadium wil men onder zoeken welk effect die even tueel binnengedrongen midde len hebben op dat lichaam, of ze bijvoorbeeld zich tot kan kerverwekkend ontwikkelen of efecten hebben op het ze nuwstelsel. Tijdens de bijeenkomst werd gediscussieerd naar aanleiding van stellingen waarop eerst deskundigen en daarna de aanwezigen commentaar mochten leveren. De eerste stelling „Niemand weet hoe gevaarlijk bestrijdingsmidde len zijn voor de gezondheid" leverde al aardig wat dis cussie op en vanuit de zaal werd met de nodige scepsis ge reageerd op de door de des kundigen aangedragen be trouwbaarheid van de onder zoeken. De Amerikaanse ITT- affaire er werd gesjoemeld met resultaten door onderzoe ken niet geheel af te ronden heeft die scepsis nog aange wakkerd. Volgens de heer Maas echter is er bij de produ centen heel veel over de gave- ren en effecten van de midde len bekend vanuit de research. Er is echter maar een zeer be perkt aantal instanties dat in zage in die gegevens kan krij gen. De rijksoverheid is er een van. Hij bestreed ook dat niet bekend is wat de effecten van langdurig blootstaan aan die middelen zijn. „Er zijn rappor ten vol met onderzoeken met proefdieren, maar die zijn ver trouwelijk om ze niet in han den te laten komen van de concurrent. De overheid is echter verantwoordelijk voor de toelating van die middelen en heeft daarom die informa tie wel". Voorschriften Wat gisteren ook weer naar voren kwam, net als tijdens de informatie-avond in februari 1983, was het feit dat veel werkgevers en- nemers in de bollenteelt het zelf lang niet altijd even nauw nemen met de voorgeschreven maatrege len en voorzorgshandelingen. „Er zijn nog teveel mensen die denken dat het zo'n vaart niet loopt, die rustig het ene veld vanuit een trekker met bestrij dingsmiddelen besproeien ter wijl in het veld ernaast men sen het gewas lopen te inspec teren", aldus secretaris J.H. de Boer van de LTB. Van de zijde van de arbeidsin spectie werd bij monde van J.A.D.M. van Nijnatten eraan- toe gevoegd dat het omgaan met bestrijdingsmiddelen deels ook een kwestie is van de ei gen verantwoordelijkheid van mensen die met die middelen moeten werken. „Wij hebben te weinig mensen om toezicht uit te oefenen. Als we elk be drijf moeten bezoeken, komen we er eens per 60 jaar. Meer mensen hebben we niet. Bo vendien kunnen wij er ook niets aan doen dat ze, zodra wij weer weggaan, de maskers of andere beschermende mid delen afleggen. Het is ook een kwestie van mentaliteitsver andering bij de mensen zelf". Dat bracht ook het vraagstuk van de aansprakelijkheid voor ongevallen en de gevolgen van het omgaan met deze midde len met zich mee. De menin gen daarover zijn verdeeld. Sommigene vinden dat de werkgever altijd aansprakelijk is omdat hij verantwoordelijk ervoor is dat zijn werknemers zich ook aan de voorschritften houden. Anderen menen dat wanneer de werknemers zelf verantwoordelijk zijn voor het feit of zij de die voorschriften ook opvolgen en beschermen de kleding gebruiken, zeker wanneer de werkgever hen op die elementen heeft gewezen. FN V-bestuurder Wim Meere benadrukte tot slot dat er in de gezondheidszorg een specialis me moet komen voor mensen die werkzaam zijn in de bol lenteelt en die gezondheids klachten hebben. „De werkge vers moeten erraan bijdragen dat er een instantie komt waar deze beroepsziekten kunnen worden herkend. Samen met de CNV vinden wij dat in ie der geval bedrijfskeuringen voor de gezondheid van de werknemers mogelijk worden gemaakt". De restauratie van de oude Hogeveense molen in Noord wijkerhout is voltooid. De dijkgraaf van Rijnland, ir. E.H. baron van Tuyll van Se- rooskerken stelt de molen morgen om drie uur officieel In gebruik. De windmolen, die In de Hogeveense polder aan de Leidse Trekvaart staat, is meer dan driehonderd jaar oud. VOORHOUT „Door de gunstige ligging van ons dorp verrees naast het Verzorgingstehuis ook een flat voor ouderen en kwam op het terrein van de BNS een nieuwbouw tot stand eveneens ten dienste van deze groepe ring. Hierdoor is ook aan ouderen, die elders woon achtig waren, de moge lijkheid geboden om in Voorhout hun derde le vensfase te slijten. Als ge volg daarvan ontstond een relatieve groei van een groepering die nu eenmaal een verhoogde kans op een of andere handicap heeft". Deze motivering voert t de Werkgroep Toegankelijk heid aan voor haar on derzoek dat heeft gere sulteerd in het rapport „Voorhout Toegankelijk". Dat rapport met aanbeve lingen is vandaag gepre senteerd aan Ben W van Voorhout. De werkgroep hoopt dat de aanbevelingen in het rapport veel zijn betrekkelijk een voudig en goedkoop uit te voeren snel opgelost kun nen worden. Voor de langere termijn-kwesties hoopt men erop dat de politiek daar zo'n maatschappelijk belang aan hecht dat er financiële priori teiten worden gesteld waar door de benodigde maatrege len getroffen kunnen worden. Voor het onderzoek naar de toegankelijkheid van openba re gebouwen en gemeen schapsvoorzieningen en de doorschrijdbaarheid van het dorp heeft de werkgroep vier routes onder de loupe geno men. De algemene boodschap die bij het rapport wordt mee gegeven is dat aanpassingen voor een betere bereikbaar heid lang niet altijd ingrij pend en of kostbaar hoeven te zijn. Maatregelen bijvoorbeeld als het erop toezien dat grof vuil, reclameborden, kratten, rekken en dergelijke op de trottoirs voor winkels niet de doorgang belemmeren en het aanbrengen van verhardin gen en /of licht gekleurde cir kels rondom lantaarnpalen en obstakels. De eerst bekeken route omvat de Herenstraat inclusief de Nagelbrug. Het grootste pro bleem is hier het ontbreken van af- en oprijvoorzieningen voor roelstoelgebruikers bij de zijstraten en oversteekplaat sen. Bovendien is het trottoir naast het pand Herenstraat 118 veel te smal, niet alleen voor rolstoelgebruikers, maar ook voor moeders met kin derwagens. Kleinere onge makken zijn in zeer slechte staat verkerende stoepgedeel- ten, overhangend groen en geparkeerde fietsen die de doorgang belemmeren. De Nagelbrug is een probleem op zich: Rolstoelgebruikers kun nen die niet zelfstandig ne men want hij is te steü. De Het voor gehandicapten nauwelijks toegankelijke gemeentehuls. aanbevelingen luiden onder meer; het plaatsen van een fietsenrek bij de bushalte ter hoogte van Herenstraat 10 en ter hoogte van Park Over- bosch een fietspad aanleggen. De tweede route voert door Oosthout. Ook daar ontbre ken veelal de benodigde op en afrijvoorzieningen voor roelstoelgebruikers. Proble matisch is ook het ontbreken van trottoirs in de Hoefblad hof en Pinksterbloem en in de Bloemenschans en Klaver hof blijken de ruimten tussen lantaarnpalen en tuinhekken vaak minder dan de voorge schreven 90 centimeter breed waardoor roelstoelers er niet door kunnen. Bovendien kun nen in deze wijk nog veel aanpassingen al tijdens de aanleg van enkele straten worden meegenomen. Het Kievitspark is de derde bekeken route. Het sportcom plex blijkt zeer slecht toegan kelijk te zijn. Roelstoelgebrui kers raken klem in de ingang en veel kijkplezier is er ook niet bij het achterste voetbal veld waar de hoge hekken voor zittende mensen het zich vertroebelen en bij het hand- balveld waar laaghangend groen roet in het eten gooit. De tennisbanen en het club huis ziin niet bereikbaar voor rolstoelgebruikers en hoge nood is voor hen op het sport park ook taboe wegens de on toegankelijkheid van het toi let. De brug bij de Leeuwerik- laan is te steil voor rollende gehandicapten en bij nat weer te glad voor anderen. Voorge steld worden maatregelen als verbreding van trottoirs, ver laging van de hekken, en ver plaatsing en container en het fietsenrek bij het tennispark om daar de banen bereikbaar te maken. Route vier had diverse open bare voorzieningen op het oog, zoals het gemeentehuis, het gezondheidscentrum aan de Kerkweg, het bejaarden huis, postkantoor, de biblio bus, apotheek, huis- en tan dartsen, kerken en sportgele- genheden en horeca-en win kelvoorzieningen. Stoepen en drempels vormen veelal be lemmeringen, moeilijk te ope nen deuren, obstakels na bin nenkomst, onvoldoende draai- cirkels voor rolstoelen en on bereikbare deurbellen volden direct in het rijtje problemen. Als bijzonderheid wordt opge merkt dat de de praktijken van artsen en fysiotherapeu ten zeer moeilijk toegankelijk zijn. Datzelfde geldt voor voorzieningen als het ge meentehuis en de bibliobus. i «KATWIJK In de vijvers eien vaarten van de wijk Rijn- de soever is in de afgelopen ïn,week een groot aantal dode a®graskarpes aangetroffen. Het ;ergaat hier om vissen die deel an uitmaakten van een partij JS van 570 kilo die eind maart jjMwerd uitgezet om de water- fa partijen vrij te houden van EK overmatige plantengroei. Tot nog toe zijn door de Dienst A Openbare Werken al zo'n 100 graskarpers uit het water gehaald. De gemeenteraad stelde en kele maanden geleden 3500 gulden beschikbaar voor het uitzetten van de graskarpers. Men koos hiermee voor het verlengen van een experi ment dat eigenlijk eerder al volkomen mislukt was. De eerste partij vissen die in '82 werd aangeschaft viel name lijk volledig ten prooi aan vraatzuchtige snoeken. Met het wegvangen van deze ro vers dacht men een nieuwe lichting graskarpers een on bekommerd bestaan te kun nen bieden, maar ook nu blijkt de gemeente weinig geluk te hebben met de aan gekochte planteneters. Door het ministerie van landbouw en visserij en de leverancier van de graskarpers, de Orga nisatie ter verbetering van de Binnenvisserij, wordt mo menteel gezocht naar de oor zaak van de plotselinge sterf te. In een reactie op het gebeur de heeft een woordvoerster van de gemeente al wel dui delijk gemaakt dat de vissen niet zijn gedood door een mogelijke verontreiniging van het water. Dat hebben de onderzoekers inmiddels vastgesteld. Ook het zuur stofgehalte van het water is goed. Als de meest waar schijnlijke reden wordt dan ook genoemd de slechte con ditie van de karpers op het moment dat de partij te wa ter werd gelaten. De leve rancier heeft de gemeente inmiddels al schadeloos ge steld. Er is een nieuwe hoe veelheid karpers, 270 kilo, in de vijvers en vaarten uitge bet. VOORSCHOTEN Het gemeentebestuur van Voor schoten wil komen tot een inventarisatie van „herinne ringen", die niet opgenomen zijn in de lijst van de offi ciële monumenten. Er wordt gedacht aan een „speur tocht" naar oude gevelstenen, grenspaaltjes, bijzondere tuinaanleg, bomen, die geplant werden naar aanleiding van een bijzondere gelegenheid zoals de Bevrijdings boom, de Beatrixboom enzovoorts. Gebleken is dat tal van herinneringen uit het niet zo verre ver leden soms gewoon zijn weggehaald of in verval verkeren. Voorbeelden hiervan zijn de zogeheten stenen bank en de voe derplaats Wullings in het Berkhoutpark. Zowel bank als voeder plaats werden in 1937 aangeboden. De stenen bank is sterk in verval, terwijl de voederplaats geheel is verdwenen. Het smeed ijzeren hekwerk met plaquette is echter inmiddels achterhaald in de opslagruimte van de dienst openbare werken. Vorige week zijn de ambtenaren J. Mol, chef bouw. en woning toezicht T. Bonhof, ambtenaar culturele zaken en J. Peeters, se cretaris sektie cultuur op stap gegaan om diverse herinneringen vast te leggen. Omdat op dit moment al vast staat dat bij de in ventarisatie ook de hulp van de burger niet kan worden gemist, wordt een beroep gedaan op iedere Voorschotenaar om „bijzon derheden" op dit gebied zo snel mogelikik te melden aan T. Bonhof, tel. 2141 (gemeentehuis) en dan liefst met een verhaaltje erbij. Een leuke ontdekking werd gedaan tijdens de rondrit van de drie heren. Zij onderzochten de ijsgrot op het terrein van huize Beresteyn. Die grot is waarschijnlijk vroeger gebruikt als opslag plaats voor levensmiddelen. Tijdens de wintermaanden werd een gedeelte van de grot gevuld met ijs en zo bleef ook een groot gedeelte van het jaar de grot een soort natuurlijke ijskast Op het terrein waar vroeger het buiten Haagwiik stond ligt een mooie vijver met daarnaast een bomenrij welke suggereert een toe gangspad. Op dit ogenblik wordt een beschrijving gemist van „Haagwijk" Wie hierover meer gegevens heeft, kan kontakt op nemen met het gemeentehuis van Voorschoten. VOORHOUT De gemeen teraad moet donderdag be slissen over het treffen van voorzieningen bij het tijdelij ke woonwagencentrum in Voorhout aan de Sportlaan. Die maatregelen kosten 17.850 gulden, maar zullen niet worden uitgevoerd als het regionaal woonwagen- centrum aan het Trekvliet- plein in Leiden de kosten niet op zich neemt Het geld is nodig om de be staande berging en douche mogelijkheid te verbeteren en te voorzien van een ka chel, een nieuwe berging met douche en toilet aan te leg gen en te voorzien van een wasmachineaansluiting en aansluitingsmogelijkheden voor een warmwatertoestel en een kachel. De maatrege len zijn een vereiste volgens het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en een milieu. De nieuwe voorzieningen blijven echter beperkt omdat het gaat om een tijdelijk kamp. Het defi nitieve kamp zal over drie tot vier jaar in gebruik wor den genomen in het plan Oosthout en daar zijn de voorzieningen wel afgestemd op de drie wagens en negen bewoners (vier kinderen en vijf volwassenen). GRATIS QXE WOENSDAG DE BIILAGE BI! UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS MUZIET THEATER RECREATIE EXFOSmiS EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15