Ë&idóeSoivicmt^ wijst "personeel EBR af Veel publiek bij onthulling van beeld Stevenshof STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) KADERCURSUS BU K&O yiag op tadhuis '^ontbreekt MAANDAG 6 MEI 1965 PAGINA 7 'reinverkeer ertraagd JIDEN Het treinverkeer tussen nsterdam en Leiden heeft vanmor- (i tussen half zes en half negen aan- nlijke vertraging opgelopen. De ver gingen liepen op tot zeker een half r. De oorzaak van dit oponthoud was wijten aan het langer duren van on- rhoudswerkzaamheden dan in eerste n itantie was voorzien op het baanvak Het treinverkeer fest hierdoor gedurende drie uur -er één baanvak worden geleid in iats van de gebruikelijke twee. De iO,- zigers op de route Amsterdam-Haar- r ti-Leiden-Den Haag kwamen aan- plijk later aan op hun plaats van be- Meisje mishandeld LEIDEN Een 19-jarig meis je uit Leiden is afgelopen vrij dagavond omstreeks elf uur door een haar bekende Leide- naar in elkaar geslagen. Ze moest in het Elisabeth zieken huis worden opgenomen. Waarschijnlijk heeft zij een zware hersenschudding opge lopen. Om nog onbekende re den hadden het meisje en de jongen op de Kaarsenmakers- straat ruzie gekregen, waarna de jongen haar sloeg. De Leid- se politie heeft de jongen korte tijd later aangehouden. Geluidsinstallatie in beslag genomen LEIDEN De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag in een kraakpand aan het Noordeinde 40 een geluidsin stallatie in beslag genomen. De installatie werd in beslag ge nomen na verschillende klach ten van omwonenden. Al we ken klagen omwonenden over de geluidsoverlast die door de krakers zou worden veroor zaakt. Zaterdagnacht besloot de politie in het bijzijn van een hulpofficier van justitie tot ac tie over te gaan. Tegen de 21- jarige eigenaar van de installa tie is proces verbaal opge maakt. Bromfietser in botsing met gevel HILLEGOM Een 16-jarige bromfietser is gisteravond ge wond geraakt nadat hij met zijn vervoermiddel tegen een bedrijfspand was aangereden. De bromfietser reed op het Henri Dunantplein. In een bocht wilde hij afremmen, maar dit lukte niet doordat zijn broekspijp aan een uitste kend onderdeel van de brom fiets bleef hangen. Hij is met een gebroken rechter pols naar het Diaconessen Zieken huis in Haarlem vervoerd. tijd later aangehouden. maakt. Etalage geplunderd ALPHEN AAN DEN RIJN Die ven hebben in de nacht van zaterdag op zondag twee ca mera's en een com puter gestolen uit een etalage van een fotozaak in winkel centrum Ridderhof in Alphen. De ruit werd inge slagen en de etalage vervolgens geplun derd. Mannen slaags om vriendin LISSE Een Hille- gommer is zaterdag nacht in een café in Lisse slaags geraakt met een plaatsgenoot. De man ging om met de ex-vriendin van de zwager van de ander. De ex-vriend was hierover zeer verbol gen. In het café kwam het tot een woordewis seling tussen de Hille- gommer en de zwager van de ex-vriend. De Hillegommer liep twee sneetjes in zijn lip op. Bloedspoor doet dief de das om LEIDEN Dankzij het bloedspoor dat hij achterliet, heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een 22- jarige Leidse inbreker kunnen aanhou den. De Leidenaar had even voor zijn aanhouding met een 24-jarige Leide naar bij een cash en carry zaak aan de Langegracht ingebroken. Het tweetal ging er met kazen en worsten vandoor. Om het pand binnen te komen, sloeg de 22-jarige Leidenaar een ruit in waarbij hij gewond raakte. Buren hoor den het glasgerinkel en waarschuwden de politie. Deze volgde het bloedspoor van de ruit naar de woning van de ver dachte aan de Langegracht en arres teerde hem daar. VOOt >pen j«LEIDEN Minister J. van Binnen- -4/%andse Zaken is ernstig tegen de plannen van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) om het personeel dit jaar een winstuitkering van vijf- 'nmfhonderd gulden netto te geven. De minister heeft kunjGedeputeerde Staten van Zuid-Holland verzocht de zaak nader te onder- Zig<j]zoeken en hem over hun zigd bevindingen te informe- ijren. Op basis van die in- formatie zal de minister A /öi bezien of nadere stappen de plannen moeten ^worden ondernomen. y^Overigens viel een der- AJ2|gelijke winstuitkering (het personeel van het EBR ook vorig jaar al ten deel. Het personeel van het EBR is ambtenaar en moet daarom volgens Rietkerk het over heidsbeleid volgen. Het ver lenen van een gratificatie „past niet binnen de kaders van dit beleid", aldus de mi nister in een circulaire. „Het beleid van het kabinet is erop gericht de lasten van de bur ger te verlichten, hetgeen voor wat het energiebedrijf betreft tot uitdrukking kan komen in lagere tarieven". Ook een andere door het col lege van beheer van het EBR voorgestane wijziging in de arbeidsvoorwaarden van het personeel, is de minister on welgevallig. Het gaat om het besluit om met ingang van 1 januari 1985 de 38-urige werkweek in te voeren in de vorm van dertien rooster- vrije dagen. De minister vindt dat de invoering van de 38-urige werkweek per 1 augustus van dit jaar moet geschieden. Bovendien stelt hij dat hier tegenover geen dertien maar elfeneenhalve roostervrije dagen op jaarba sis moeten staan. Op twee andere wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden voor het personeel van het EBR maakt de minister voor alsnog geen aanmerkingen. Het betreft het verstrekken van een zogenaamde VUT- stimuleringspremie van tweehonderd gulden netto voor iedere maand die een VUT-gerechtigde eerder (dan de datum van pensionering) de dienst verlaat. De andere is het laten vervallen van de eigen bijdrage van zevenen dertig gulden in de vervoers kosten woon-werkverkeer. Tegen de plannen om het personeel een winstuitkering te geven is ook al vanuit de algemene raad van Het EBR verzet gerezen. Burgemeester Brouwer de Koning van Woubrugge heeft eind vorige maand een boze brief naar het college van beheer ge schreven waarin hij stelt dat wanneer het energiebedrijf winst maakt, dit dan direct ten goede moet komen aan de afnemers. In een gesprek over deze kwestie heeft de heer Brouwer de Koning het college van beheer niet van zijn geliik kunnen overtui gen. Besloten is de zaak tij dens de eerstvolgende verga dering van de algemene raad, op 22 mei vanaf acht uur in de vergaderzaal van het EBR aan de Langegracht, verder te bespreken. du- Nieuw bedrijf De afdeling Leiden van de Nederlandse Ingenieursvere niging houdt morgenavond in een zaal van de Regenboog aan de Watermolen 1 een le zing over het opzetten van een nieuw bedrijf. De lezing wordt verzorgd door J. Lamb en begint om kwart over acht. PvdA-VVD Studentenvereniging Quintus houdt morgenavond een fo rumdiscussie met als thema „De mogelijkheid en wense lijkheid van een PvdA-VVD coalitie". In het forum heb ben zitting mevrouw J. Nieu- wenhoven, lid voor de PvdA van de Tweede Kamer, A. Nijhuis, Tweede Kamerlid voor de VVD, L. Emmerij, P\rdA-lid en co-auteur van het boek „Illusie of monster verbond" en W. Geertsema, senator voor de VVD. Het fo rum staat onder leiding van J. Bik, parlementair redac teur van het NRC-Handels- blad. Het forum wordt ge houden in de sociëteit aan de Korte Mare 34 en begint om acht uur. Engels K&O heeft voor het komen de seizoen weer cursussen Engels op twee niveau's in haar talen pakket: het „First Certificate in English" en Cambridge Certificate of Proficiency in English". In beide cursussen komt de schrijf-, luister- en spreek vaardigheid aan bod. De eer ste cursus bestaat uit 32 les sen van twee uur en de twee de uit 55 lessen van 2 uur verdeeld over twee seizoe nen. Nadere inlichtingen bij K&O, tel. 141141. Ekklesia De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont vanavond een docu mentaire van Heinrich Bre- loer over de vooraanstaande Duitse familie Thomas Mann. Het leven van zoon Klaus, de schrijver van de roman „Mephisto", staat hierin cen traal. Na vertoning kan ge discussieerd worden met dr. K. Oppenheimer. De verto ning begint om acht uur aan het Rapenburg 100. Homeopathie In het clubhuis Morschwijck (Topaaslaan 19) wordt mor genavond een bijeenkomst gehouden met als onderwerp houdt een inleiding. De aan vang is half negen, de toe gang bedraagt 1 gulden. Open dag De Lusthoflaanschool aan de Lusthoflaan houdt morgen een open dag voor ouders van kinderen die op deze school zitten en voor ouders die een school voor hun kroost zoeken. Men kan on der meer de resultaten zien van een project over de oor log waaraan de kinderen hebben gewerkt Belangstel lenden kunnen van een tot drie uur op de school terecht. De Lusthoflaanschool stond enige tijd uitgebreid in de be langstelling vanwege span ningen rond een leerkracht, maar volgens de ouders is de rust weergekeerd en zijn alle onderwijzers weer aan het werk. LEIDEN Bij K&O starten binnenkort weer kadercursus sen handenarbeid. Er zijn twee opleidingen „creatieve hand vaardigheid" en creatieve be zigheidsbegeleiding". Voor de eerste cursus kan iedereen bo ven de 18 jaar zich opgeven en voor de tweede kunnen perso nen zich aanmelden die reeds het diploma creatieve hand vaardigheid of iets dergelijks in bezit hebben. De eerste cur sus is vooral voor de eigen creatieve ontwikkeling terwijl de tweede cursus is bestemd als beroepsmatige voorberei ding op het creatief begeleiden van allerlei personen. Behalve technieken worden ook sociale aspecten behandeld. Zaterdag 11 mei kan men nader kennis maken met hetgeen de kader cursussen bij K&O te bieden hebben Nadere inlichtingen, tel. 141141. PSP/PPR willen kinderopvang fors uitbreiden LEIDEN De kinderopvang in Leiden kan en moet fors uitgebreid worden. De fracties van PSP en PPR hebben het college van Ben W gevraagd om in overleg met het ministe rie van Sociale Zaken uitke- ringsgelden aan te wenden voor uitbreiding van het aan tal peuterleidsters en het ver beteren van de accommoda ties. Van de 24 gesubsidieerde peu terspeelzalen in Leiden, heb ben er 20 maar één leidster in dienst De overige 4 beschik ken over twee leidsters. PSP en PPR hebben aan de hand van de wachtlijsten berekend, dat er een tekort bestaat van 100 full-time leidsters. Een si tuatie die volgens beide partij en „onverantwoord en onwen selijk is". Het gemeentebestuur wil hier gedeeltelijk aan tegemoet ko men door vanaf 1986 jaarlijks bruik gemaakt wordt van de zogenaamde terugploegrege- ling, een regeling die veelvul dig in de bouwsector wordt toegepast. De regeling houdt in dat de uitkering van lang durig werklozen wordt aange vuld door de gemeenten om zo een volledig betaalde baan te scheppen. De regeling biedt de gemeente de mogelijkheid om op goedkope wijze arbeids krachten aan te trekken (de uitkeringen worden immers grotendeels door het rijk be taald) voor projecten die aan de door het ministerie gestelde normen voldoen. Wanneer het college het voor stel overneemt, zou er van de half miljoen nog circa 3 ton overblijven voor andere maat regelen op het gebied van kin deropvang. Dit bedrag zou ge bruikt kunnen worden voor uitbreiding van de accommo datie in de Stevenshof en het in vaste dienst aanstellen van de leidsters die daar nodig zijn, vinden PSP en PPR. Voorwaarde vinden beide par tijen dat jaarlijks nog eens een ton extra beschikbaar wordt gesteld om de leidsters na ver loop van enkele jaren in vaste dienst te kunnen nemen. De terugploegregeling kan name lijk slechts tijdelijk worden toegepast. Wanneer het college dit voorstel overneemt, zouden in 1990 alle aangetrokken leid sters een vast dienstverband verkregen kunnen hebben. kere ring." zigd) )(vaii LEIDEN Op de toren iran het Leidse Stad huis ontbrak zaterdag 3e vlag, die elk jaar op HyfJ mei halfstok hangt "'■Ver nagedachtenis aan 4e in de oorlog gestor- KHcFenen* ^et feit werd opgemerkt door een be- Woner van de Bree- straat, die onmiddel- liik aan de bel trok. 1 flEcn telefoontje naar de ■politie bracht geen uit- L Jkomst. De zich bele- 4igd voelende stadsge noot werd doorverwe ten. Dok een telefoontje naar het Stadhuis, om Dp het gemis te wijzen werd keurig maar be rt slist terzijde gelegd. De aanblik van de Stad huistoren was dus et.t«ester dan hij had zii"" Burgemeester Goekoop legt de eerste krans bij het monument - voor de gevallenen In de Tweede Wereldoorlog. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN/STREEK Onder grote belangstelling van vooral wijkbewoners is gistermiddag in de Leidse nieuwbouwwijk Stevenshof het monument „Leidse vrouwen uit het ver zet 1940-1945" onthuld. Het beeld, dat is gemaakt door de kunstenares Truus Menger, heeft een plaatsje gekregen voor de waterpartij op de hoek van de Alkemadestraat en de Margaretha Simonskade, in een buurt waarin de straten onder meer naar verzetsvrou- wen uit de Tweede Wereld oorlog zijn genoemd. De onthulling geschiedde door mevrouw Gusta Eleveld-Kuij- ken. Zij is voorzitster van het Comité Vrouwen van Ravens- brtlck. In haar toespraak ging zij in op de betekenis van Leidse vrouwen in het verzet. Vooral in de wijken De Kooi en de Raadsherenbuurt woon den tijdens de oorlog moedige vrouwen, die werk als koe rierster deden of onderduikers huisvestten. „Velen van hen zijn nooit meer uit Ravens- brück of Dachau terugge keerd". Mevrouw Eleveld zei bijzonder blij te zijn met het feit dat dit monument nu juist in een nieuwe wijk staat. „Hiermee zal de herinnering aan het verschrikkelijke dat toen is gebeurd, levend blij ven". Voordat mevrouw Eleveld het beeld onthulde, droeg me vrouw Ida Vos enkele van haar gedichten voor. Bijzonder ontroerend was het gedicht waarin de dichteres een vriend of vriendin bedankt voor het zwijgen ondanks de martelingen en verhoren, die uiteindelijk leidden tot execu tie. Burgemeester C. Goekoop zei, nadat het monument officieel aan de gemeente Leiden was overgedragen, dat de rol van de vrouw in het verzet altijd wat onderbelicht is geweest. Hij weet dit vooral aan het feit dat vrouwen over het alge meen de neiging hebben zich te bescheiden op te stellen. Uit handen van mevrouw Annie Huisman-van Bergen, voorzit ster van het Comité Monu ment voor Leidse Vrouwen uit het Verzet 40-45 ontving de burgemeester een boek dat door Truus Menger is geschre ven over de oorlogsjaren. Bij de onthulling van het beeld, dat is geïnspireerd op een gebeurtenis waarover het oud-raadslid van de CPN in Leiden mevrouw Van der deelnemers aan de reünies van drie Leidse verzetsgroepen in de Burgerzaal bijeen. Blom Truus Menger ooit ver telde, waren als speciale geno digden énkele tientallen oud verzetsstrijders aanwezig. Eer der op de middag waren zij ontvangen op het Stadhuis. Daar werden ze toegesproken door burgemeester Goekoop. Zij kregen allen een herinne ringspenning. De heer W. Kissman sprak in de Burgerzaal namens de oud- verzetsmensen die behoorden tot drie Leidse verzetsgroepen. Hij stelde als reactie op het geen burgemeester Goekoop tijdens de opening van de ten toonstelling in „De Waag" had geopperd, dat aan de universi teit een leerstoel voor onder zoek naar oorzaken van oorlo gen moet worden ingesteld. Hij waarschuwde verder voor verzwakking van de landsver dediging, zoals de vredesbewe ging die voorstaat „Want dan speel je dictatoriaal geregeerde landen in de kaart". Tenslotte stelde hij de oud-verzetsmen sen voor prins Bernhard, die in het Academisch Ziekenhuis in Leiden herstellende is van een operatie aan zijn alvlees klier, een telegram te sturen, waarin zij hem voorspoedig al geheel herstel wensen met als speciale aanbeveling: „U kunt voor herstel nergens beter te recht dan in Leiden". Enkele honderden Leidenaars, waaronder ook veel jeugdigen, hebben zaterdagavond deelge nomen aan de jaarlijkse Do denherdenking in de Mare- kerk. In zijn openingswoord stekje burgemeester Goekoop dat wat de Nazi's zich in de Tweede Wereldoorlog veroor loofden, mensen zich altijd hebben veroorloofd en altijd zullen veroorloven. „Slechts weinigen waren zich er toen van bewust wat er gebeurde. Het is goed om waakzaam te zijn. Het nut van een Doden herdenking als deze is in de eerste plaats om de herinne ring levend te houden." Ten slotte las de Leidse burgerva der een gedicht voor van Ida Vos uit de bundel „35 tranen". De vice-voorzitter van de Eer ste Kamer der Staten Gene raal, prof. dr. L. de Rijk, ging eveneens in op het ook nu weer opkomende fascisme. „De terreur begon niet in 1939 en eindigde niet in 1945". Als belangrijkste wapen tegen fas cisme noemde nij het besef van eigen verantwoordelijk heid en tolerantie ten opzichte van anderen, zolang die ande ren zich ook tolerant opstellen. Na afloop was er weer de tra ditionele Stille Tocht naar het herdenkingsmonument bij mo len De Valk. Ook in de regio Leiden wer den trok de Dodenherdenking honderden belangstellenden. veer achthonderd belangstel lenden bijgewoond. Na de twee minuten stilte werden kransen gelegd door burge meester Mr. P. Cannegieter namens het gemeentebestuur, het Voormalig Verzet en de Oranjevereniging. Verzetskruis voor Zoeterwoudse arts Wybo Kortmann, de Zoeterwoudse hulsarts en een van de velen die actief is geweest in het verzet, heeft zaterdag nó de doden herdenking, het „Verzetskruis" ontvangen. De versierselen wer den hem opgespeld door burgemeester Houdijk. „Feitelijk ver dienen veel meer bewoners van Zoeterwoude dit kruis. Ik zal het dragen, mede In gedachten aan allen die het hebben verdiend" aldus Kortmann. Aan de bijeenkomst in het gemeentehuis in Zoeterwoude ging een plechtigheid vooraf in de dorpskerk. En kele honderden mensen woonden de dienst bij. Opvallend was daarbij het grote aantal jongeren. Burgemeester Houdijk memo reerde de grote rol die Kortmann heeft gespeeld in het verzet. ,.U was de drijvende kracht. Het was van groot belang dat een centrale man als u. de huisarts, aan de goede kant stond. U kwam vaak met gevaar voor eigen leven overal"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7