Ik betreur dat oude Wonden zijn opengereten Frankrijk torpedeert akkoord over nieuwe handelsronde CcidóöSomant V EG-landbouwministers moeten op herhaling ÏAGAN OP BEGRAAFPLAATS BITBURG: I Onverwachts bezoek aan graf Adenauer Reagan weigert ontmoeting met Willy Brandt Beurs van Amsterdam Aanslag in Brussel op bureau van Rijkswacht 3UITENLAND MAANDAG 6 MEI 196S PAGINA 5 Verzet Afghanistan eist VN-zetel op Afghaanse verzets- >epen hebben besloten een campagne beginnen voor het verwijderen van iet communistische Karmal-regime uit Verenigde Naties en die zetel zelf in nemen. De Amerikaanse regering ioedigt dit streven niet openlijk aan, [mdat het zou leiden tot ernstige pro blemen voor het Amerikaanse buiten- idse beleid in andere delen van de rereld. met name in het Midden-Oos- in. Een en ander bleek na het bezoek in drie Afghaanse verzetsleiders aan 'ashington. De VS zouden mogelijk 2l bereid zijn steun te geven aan een xzoek voor een waarnemerschap van it Afghaanse verzet in de VN, zoals ik de PLO en de SWAPO dat hebben. Huwelijk in Plan In het Spaanse Pyreneeëndorpje Plan Is zaterdag het huwelijk ge sloten tussen Ma riano Loste (rechts) en Maria Angeles Pedreria. Het was het eer ste en moge lijk ook enige huwelijk als ge volg van het be zoek aan Plan door meer dan 140 vrijgezelle Spaanse vrouwen. Zij hadden gereageerd op een oproep van de mannen van Plan, die door een tekort aan huwbare vrouwen de toekomst van het dorp somber Inzagen, en uit heel Spanje vrouwen naar Plan uitnodigden. 1 (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LUXEMBURG Na vier dagen vergaderen, steeds tot diep in de nacht, zijn de EG-ministers van landbouw niet in staat gebleken de onderhande lingen over de prijzen voor het seizoen '85-'86 af te ronden. Op 13 mei gaan zij het opnieuw proberen. De onenigheid spitst zich voor de vijfde keer in successie toe op de graanprijzen. Maar doordat een akkoord hier over uitblijft, is ook geen besluitvorming mogelijk over andere landbouw- produkten. De stagnatie komt door de starre opstelling van de Duitse mi nister Kiechle, die een effectieve prijsstijging voor granen blijft eisen van vier procent, om de eigen boeren niet tegen zich in het harnas te jagen. Aan de andere kant vindt de Britse minister Jopling, dat een prijsdaling met vijf procent nodig is om de discipline in de Europese begroting te handhaven. Op 13 mei heeft minister Kiechle in zijn eigen deelstaat ver kiezingen achter de rug. De verwachting is, dat bij dan wel tot een ak koord bereid zal zijn. Britse kinderen gedood bij ongeluk met landmijn KAIRO Vier Britse kinderen zijn aan de Rode Zee om het leven geko men, toen een landmijn waarmee zij aan het spelen waren explodeerde. Het ongeluk gebeurde op het strand van Ein Sokhna, 190 kilometer ten oosten van Kairo en iets ten zuiden van het Suezkanaal. De mijn was af komstig uit één van de oorlogen in het gebied, aldus de woordvoerder van de politie. Nog steeds worden er in de zeeen en op de stranden land mijnen en bommen gevonden. De kinderen behoorden tot Britse gezin nen die in Kairo wonen en die in het gebied op vakantie waren. Van onze correspondent Ge rard Kessels) mo<BlTBURG Begeleid en edoor joodse protesten en bet^lemonstraties heeft de me&merikaanse president l ^eljtonald Reagan zondag bezoek gebracht aan vroegere concentratie kamp Bergen-Belsen en het soldatenkerkhof van Bitburg, waar 48 SS'ers la Jjegraven liggen. „Ik be- jplujreur het ten zeerste", zei .an ipe. Amerikaanse president niejn Bitburg, „dat enkele DP ifoude wonden weer zijn ^^opengereten". synoQnder druk van de internatio- liteitnale protesten duurde het om- 'e Jajtreden kerkhofbezoek, het eei^nige onderdeel van Reagans open^taatsbezoek dat direct in de "Verenigde Staten werd uitge- vanéonden, slechts zeven minuten. dfieagan en zijn gastheer kanse- sne|ier Kohl beperkten zich op kaïfiet kerkhof tot een korte yerfondgang. De kranslegging de- zij samen met de gepensio- generaals Ridgway en emp<Steinhoff. die beiden in de Wereldoorlog hebben achx-evochten. Reagan werd bege leid door Ridgway, een Ameri- dcaanse oorlogsheld, Kohl door ■■■^teinhoff. De twee generaals paven elkaar na de twee mi- nuten stilte in een verzoe- ■■■^ïingsgebaar de hand. Daarbij Speelde een soldaat op zijn kameraden" waarin gerouwd ordt om de gevallen wapen- iroeders. rAVl Bondskanselier Kohl en president Reagan maken een korte rondgang over de begraafplaats Bitburg. van de EXiitsers. Kohl dankte n een toespraak na afloop op de Amerikaanse president om pe grote Amerikaanse lucht machtbasis bij het Eiffelstadje, rei Reagan dat „de misdaden yan de SS beschouwd moeten jvorden als de afschuwelijkste dat die „de moeilijke rond gang" over het kerkhof toch met hem gemaakt had. De demonstranten in het cen trum van Bitburg droegen |iit de geschiedenis van de spandoeken en borden met iringnensheid. Maar de anderen sbe^ie °P bet kerkhof van Bit- niet}" rg begraven liggen, waren iewone soldaten van het Duit- eeKJe leger". Er waren, zo voegde Vallij eraan toe, „duizenden van soldaten waarvoor nazis- ne niets anders was dan het brutale einde van een kort le- merVen". Reagan zei niet te gelo- t steden in een collectieve schuld og teksten als „Jullie hebben niet allen omgebracht" en „Verge ven is niet vergeten" en „God vergeeft ze niet, ze wisten wat ze deden". Een man droeg een Amerikaanse en een Israëli sche vlag, die beide met een zwarte band omfloert waren. De demonstranten kregen niet veel van de president te zien. Op weg naar het kerkhof ver meed Reagan het centrum van P®n: meneer de president, ga de stad door een zijweg te ne- n'e* naar Bitburg. Met kroko- men. Alleen op de terugweg dilletranen worden de slacht- werd de president met het offers ontwijd". Nadat Reagan Bergen-Belsen verlaten had, werden onge veer vijftig mensen toegelaten tot het kamp voor een alterna tieve herdenkingsplechtigheid. protest geconfronteerd. Bergen-Belsen In Bergen-Belsen was het 's morgens ook al tot demonstra ties gekomen. De avond tevo ren hadden 18 Amerikaanse De meesten waren Ameri- Joden het documentatiecen trum in Bergen-Belsen kaanse joden. „Vandaag is Bergen-Belsen misbruikt voor CT echi igrijlj >t oni tijdlang bezet, uit protest tegen de politieke belangen van het bezoek aan Bitburg. De of- twee mannen", aldus een ficiële vertegenwoordigers van woordvoerder van kinderen Joodse organisaties hadden het va" oorlogsslachtoffers, bezoek van Reagan aan het vroegere concentratiekamp geboycot. Een rabbi die tijdens de ceremonie zou spreken, zegde eveneens af. klaaPresident Reagan spreekt tegen de achtergrond van de herden- foonkingsmuur van het voormalige concentratiekamp Bergen-Belsen, •,rj waar vijftigduizend mensen om het leven kwamen. ..Hier regeerde de dood", zei Reagan in Bergen-Belsen. „Maar we hebben nog iets ge leerd. We hebben gezien dat de dood niet alleen kan rege ren en daarom zijn we hier". De Amerikaanse president, die in zijn toespraak ook Anne Frank citeerde die in Bergen- Belsen vermoord werd, zei dat het Duitse volk „krachtig en J resoluut de daden van het ge- hate regime veroordeeld heeft". De ongeveer zevenhonderd demonstranten die uit protest tegen het bezoek naar bergen- Belsen waren gekomen, wer den op een kilometer afstand gehouden door de ruim aan wezige politie. Er werd geroe- SMID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH [106) Wat er achter zijn rug allemaal in de Swar- te Piraet gebeurde, kon smidje Verholen op dit pioment niet zo heel veel schelen. Met ingehou den adem liep hij op het portret af, dat daar aan 1e wand hing. mompelend: „Wel gompeldepip- el! Dat..., dat is... ja waaratje! Dat is de herber- er van de Swarte Piraet uit oom Jacob's tijd! Bij deze schavuit wou ik destijds een kopje kof- tfie gaan drinken. Ik herinner het me nog als de dag van gisteren. Ik dacht een gezellig zee- nanskroegje aan te treffen, maar wat vind ik? Een vunzig drankhol, waar het naar verschaald lier en aangebrande koffie rook! Ja ja..., die waard was niet veel goeds met me van plan. En )ou vraag ik me één ding af: zou dit rare her- >ergje nog altijd in dezelfde familie zijn?" Terwijl de smid zo voor dat schilderijtje stond te peinzen, gebeurden er achter zijn rug ook aller lei vreemde dingen. Om te beginnen was Loetje Saloe te voorschijn gekomen, gekleed in bol hoed en gelegenheidspak, horecafmodel A. Om niet onmiddellijk herkend te worden, had hij een gitzwarte zonnebril opgezet en hij trad de spin nijdige Gozewijn glibberig tegemoet. „Kan ik U misschien van dienst zijn. meneer?" glimlachte hij glad. „Gij informeerde naar de baas van deze eh... dieventent. Haha.., kostelijk! Een grapje natuurlijk! Welaan dan. die baas ben IK. Mijn naam is Loetje Saloe. Wees zo goed mijn privékantoor binnen te treden. Dan kunnen we een en ander daar even rustig uitpraten..." Honecker en Gorbatsjov: kritiek op Bondsrepubliek MOSKOU De Russische lei der Gorbatsjov en zijn Oost- duitse collega, Honecker, die een bezoek brengt aan Mos kou, hebben de „steun van Bonn" aan het Amerikaanse initiatief voor onderzoek naar ruimtewapens (SDI) veroor deeld. Volgens het persbureau Tass is een dergelijke politiek evenals de voortzetting van de stationering van Amerikaanse raketten in de Bondsrepubliek in tegenspraak met de verze kering van de Westduitse re gering, dat zij alles zal doen opdat er geen enkele gevaar meer is voor het ontstaan van een oorlog op Duitse bodem. Volgens Tass hebben Gorbats jov en Honecker ook stelling genomen tegen opvattingen als zou de Duitse kwestie nog niet zijn opgelost, een verwijzing naar beschuldigingen van Moskou dat Bonn de grenzen die na de Tweede Wereldoor log zijn ontstaan wil wijzigen. Westerse diplomaten zeiden dat de ontmoeting van Gor batsjov en Honecker is bedoeld als parallel van Reagans be zoek aan West-Duitsland. De Oostduitse partijleider is giste ren naar zijn land terugge keerd. LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling, maandag 6 mei: aardap pelen 13-17; andijvie 1.85-2.35; snij bonen 6.90-7.20; stambonen 1.02- 1,11; postelein 2.05-2,20; prei 1.85-2.55; rabarber 60-1,20; spi nazie 1,95-2,45; stoofsla 67; uien 13- 39; waspeen 1,33-1,43; witlof 1.90- 3,00; bloemkool 6 per bak 3,45-4,70; bloemkool 8 per bak 2.90-4,20; bloemkool 10 per bak 2.05-2,95; sla 28-67; peterselie 1.00-1.35: raapste len 65-69; radi|s 30-35; selderij 20-21; paprika st 40-70. Uitvinder Baileybrug overleden BOURNEMOUTH Sir Donald Bailey, de uitvin der van de naar hem ge noemde noodbrug die zo veel heeft bijgedragen tot de geallieerde overwin ning in de Tweede We reldoorlog, is gisteren op 83-jarige leeftijd overle den. Bailey's bruggen wer den geconstrueerd uit lich te, geprefabriceerde stalen eenheden, die gemakkelijk te vervoeren en snel te as sembleren waren. Troepen en tanks konden daardoor snel over rivieren en ra vijnen heenkomen. De brug, die Bailey voor het eerst schetste op de achter kant van een envelop, bleef op vele plaatsen na de oorlog nog in dienst als tijdelijke overspanning. Volgens Montgomery zou den de geallieerden zonder de Baileybrug de oorlog niet hebben gewonnen. In ons land, waar van zijn uitvinding dankbaar ge bruik werd gemaakt, werd Bailey in 1947 benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Sir Donald Bailey Vrouwen dringen paleis prinses Diana binnen LONDEN Twee vrouwen, klaar blijkelijk in kennelijke staat, zijn vori ge week aangehouden in Kensington Palace, de Londense woning van on der anderen prins Charles en prinses Diana. De vrouwen, beiden van in de twin tig, werden in het paleis aangetroffen door een lid van de huishouding. Prins Charles en Diana waren op het ogenblik van het incident overigens niet aanwezig. Een kleine driejaar geleden slaagde een indringer in Buc kingham Palace erin door te dringen tot de slaapkamer van koningin Eliza beth, met wie hij, zittend aan het voe teneinde van het ledikant, een ge sprek voerde. SS-reünie ongestoord verlopen MUNCH EN Zonder inci denten. maar wel onder inter nationaal protest, is gisteren in het dorp Nesselwang in de Beierse Alpen de driedaagse reünie geëindigd van voorma lige leden van de SS-divisie „Totenkopf. Volgens een schatting van de politie heb ben een 200-tal oud-SS'ers aan de bijeenkomst deelgenomen. Het komend weekeinde wordt in Nesselwang een reünie ge houden van de „Leibstandarte Adolf Hitler" en de „Hitler- jeugd". Dan worden enkele duizenden demonstranten ver wacht. heeft gistermorgen onverwachts een bezoek gebracht aan I kerkhof van het dorp Röhndorf, bij Bonn, waar de voormalige bondskanselier Konrad Adenauer begraven ligt. Het bliksem- -bezoek was zo geheim gehouden, dat zelfs de dorpelingen er niets van wisten. De president, die was vergezeld van zijn vrouw Nancy, bondskanselier Helmut Kohl en diens echtgenote Hannelore, bracht enkele minuten door bij het familiegraf van Adenauer, de eerste bondskanselier na de Tweede Wereldoor log. BONN De Amerikaanse president Reagan heeft tijdens zijn bezoek aan West-Duitsland een aparte ontmoeting ge weigerd met leiders van de sociaaldemocratische SPD. Sinds jaar en dag is het gebruikelijk dat de Duitse regering in het programma ook een ontmoeting met de oppositieleider opneemt, maar dit keer dus niet. Als reactie weigerde SPD- voorzitter Brandt deel te nemen aan het officiële diner met Reagan, gisteravond in Bonn. Brandt had Reagan persoonlijk een brief willen overhandigen van personen van de „Derde Wereldstichting" en de „Parlementariërs voor de Wereldvre de". In de brief wordt onder meer gepleit voor een overeen komst tussen Washington en Moskou die voortzetting van de wapenwedloop in de ruimte verhindert TOP IN BONN LEVERT WEINIG OP (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De economische top van de zes belangrijkste wes terse industrielanden en Japan die zaterdag werd beëindigd in Bonn, heeft weinig concreets opgeleverd. Frankrijk heeft een overeenstemming over het snel bij elkaar roepen van een nieuwe wereldhandelsconfe rentie (GATT) getorpedeerd. In zijn algehele afwijzing van president Reagans plar\ in de bereid". Frankrijk vindt dat er ten in eigen land de wind uit de zeilen te nemen. Met veel pijn en moeite wilde Mitterrand nog wel instem men met de passage in het slotcomminuqué „dat een nieuwe GATT-ronde zo snel mogelijk moet beginnen". On danks zware druk van vooral Amerika weigerde Mitterrand zich echter vast te leggen op 1986. Dan zou, zo zei hij later op een persconferentie, de GATT-ronde „slecht zijn voor ruimte een afweerschild tegen vijandelijke raketten te instal leren. stond de Franse presi dent Mitterrand eveneens al leen. Amerika, Japan, Engeland, Canada, Italië en de Bondsre publiek Duitsland willen zo snel mogelijk een nieuwe GATT-ronde. Daarmee hopen zij de wereldhandel verder te kunnen liberaliseren en ten- tegelijkertijd goede afspraken gemaakt moeten "worden over stabielere internationale wis selkoersen. Mitterrand vreest dat een nieuwe GATT-ronde ertoe leidt dat de Europese markt voor Amerikaanse landbouwprodukten geopend wordt en hij problemen krijgt met zijn boeren. Dwars De Amerikaanse minister van Ook bij de bespreking van Re- Oud-bondskanselier Schmidt agans strategische defensie- verweet ziin opvolger echter initiatief (SDI) voor een af- „ernstige fouten" te hebben weerschild in de ruimte, lag gemaakt. Hij vreest wel dege- Mitterrand als enige dwars. De lijk een verslechtering van de zes andere landen zijn bereid verhouding Parijs-Bonn en als onder een aantal voorwaarden uitvloeisel daarvan een nog aan het Amerikaanse onder- stroever functioneren van de zoeksprogramma mee te wer- Europese gemeenschap. „De ken. Mitterrand liet weten dat voorbereiding van deze confe- rentie door de Europese lan den was gebrekkig", aldus zoeksprogramma „in de huidi- Schmidt, die nog steeds veel ge vorm afgewezen moet wor- prestige geniet Hij zei Mitter- den". Mitterrands definitieve rand in zijn opvattingen te afwijzing is vooral voor Duits- steunen „Mitterrand heeft land een teleurstelling. De met moed en met grote na- Duitsers hebben steeds gepro- druk Europese belangen ver- beerd de Europese partners op dedigd. Ook ik acht stabielere densen om de eigen markt te Economische Zaken, Baker, beschermen (protectionisme) toonde zich teleurgesteld over uit te bannen. Vooral in Ame-j rika wordt de roep om protec tionistische maatregelen steeds te nemen. Baker: luider nu een vloed van bui- dreigde het heft in eigen hanc te nemen. Baker: „Wij zullen blijven aandringen op een snel tenlandse produkten de markt begin van de GATT-ronde, overspoelt. Reagan had ge- snelle start van een nieuwe GATT-ronde de protectionis- maar als die pogingen schip breuk lijden, dan zullen wij zelf met andere landen gaan één noemer te krijgen. Nadat een zeer zuur kijkende Mitterrand zaterdagmiddag de vergaderzaal in de Bondskan- selarij had verlaten, werd er gespeculeerd dat deze wereld top de hartelijke band tussen Parijs en Bonn geen goed heeft gedaan. De geïsoleerde Mitterrand zou meer steun hebben verwacht van Kohl. Volgens de kanselier heeft zijn vriendschap met het Franse staatshoofd echter geen deu ken opgelopen. „Wij hebben - een verschil van mening, meer schermt. Door zich echter ook wisselkoersen dig". Omdat de discussie van de re geringsleiders zich vooral con centreerde op het begin van een nieuwe GATT-ronde, zijn de Japanners in Bonn goed deels buiten schot gebleven. Verwacht werd dat Nakasone vooral door Reagan scherp on der vuur zou worden geno men, omdat Japan met een stelsel van normen en invoer heffingen zijn eigen markt be niet", zei Kohl. „Het zou voor een snel begin van de vriendschap zijn die weinig spreken kan hebben als die door zoiets J1*®" Nakasone de kritiek ont- beïnvloed zou worden". lopen. bw»H 6«nM DordtscheP OordlïchePr EI»«vt«r-N0U FrlMchGr.H. Glst-Broc Glst-Brocdlv63 224 50 225.00 112.90 112.70 429.00 432.00 241.50 241.00 75.601 75.50 190.60 187.00 119,20 119.50 56.60 57.00 167.50 189,00 182,50 184.00 154.00 154.00 138.00 138.20 132.00 Kon.OH» Nat N*d«rt Nat Naddtv SS N MB NadlloydGr OmmafenVan PahhoadHokJ. banVS barn 6-5 210.70 211.70 87.401 87.30 68.00 68.10 173.00 172.50 173.00 172.50 324.00 324 20 29.70 29.50 65.40 66.00 58,601 56.70 72.90 73.60 45.00 45.00 353.40 354.50 210.00 210.00 32.30 32.30 100,90 101.50 BRUSSEL Bij een bomaanslag op een bureau in Brussel waar de archieven van de Rijkswacht worden bewaard, is vanmorgen schade aangericht maar zijn geen slachtoffers gevallen. De aan slag is opgeëist door de Strijdende Communistische Cellen (CCC), dezelfde groep die vorige week woensdag een bestelauto liet ontploffen bij het kantoor van het Belgische werkgeversver bond in Brussel, waarbij twee brandweerlieden het leven verlo ren. Het is de vijftiende aanslag in België in zeven maanden, waarvoor de groepering zich verantwoordelijk heeft gesteld. Naar wordt aangenomen heeft de CCC. die zien onder meer te gen de NAVO keert, banden met Franse en Westduitse terroris ten

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5