Landelijke omzet veilingen al zestig miljoen hoger dan '84 Nationale ombudsman Rang tart staatssecretaris Koning IN EN OM DE KAS Zet Japan deur op kier voor Hollandse bloembollen Druk op aanpassing van tweeverdienerswet blijft Vakantieganger! niet in paniek NA KLACHTENSTROOM OVER BELASTINGZAKEN Optreden van justitie tegen woongroep is verontrustend" LAND EN TUINBOUW fceuiaecouawu' MAAIMDüOOMfcl lyajfAOlwi Als gevolg van het koude en f1,40 per stuk. De groe- natte weer is de natuur bui ten erg traag. Dit komt er op neer dat het aanbod van groenten nog voor het over- paprika 's zijn goedkoper geworden en de rode wer den duurder. Voor beide kleuren ligt de prijs rond grote deel uit de kassen f5,25 per halve kilo. De komt. Er wordt daarom op ronde tomaten zijn iets in prijzen gerekend die niet prijs gedaald, de A-export veel zullen veranderen in kwaliteit kost nu f3,56 per de komende week. Hol- halve kilo. Voor een krop landse bloemkool is nog sla ligt de prijs tussen 80 steeds niet goedkoop, voor cent en fl,70. Sla is duur- een behoorlijke maat ligt de der als vorige week. Er prijs tussen 7 en 8 gulden, worden nog steeds volop si- De import bloemkool uit naasappelen ingevoerd. Si- Frankrijk kost gemiddeld naasappelen uit Cyprus zijn f5,50 per stuk. Bospeen is het goedkoopst, ze kosten en f3,- per kilo. De duurste si naasappelen komen ui wordt Cuba men betaalt er f 5, goedkoper geworden kost nu f4,- per boi Deze groentesoort goedkoper. Er worden op per kilo voor. het ogenblik schorseneren aangevoerd, deze toch wel bijzondere groentesoort kost f3,- per kilo. Chinese kool is duurder geworden, men betaalt nu f 4,- per kilo. Postelein, een echte voor jaarsgroente, is duur, men betaalt f 5,40 per kilo. Voor de rabarber ligt de prijs tus sen f 1,20 en f 1,70 per kilo. De aanvoer van prei groeit door het koude weer maar langzaam, een kilo kost nog steeds f 4,-. Witlof is sterk in prijs gestegen. De prijzen liggen nu 1 tot 3 gulden per kilo hoger als vorige week. Voor een kilo snijlof moet men rekenen op 3 gulden. Witlof van klasse II kost f5,50 per kilo. Voor zowel spinazie als andijvie schom melt de prijs rond 3 gulden per kilo. Koolrabi is goed koper geworden en kost nu f 1,80 per stuk, de prijs daalt in de loop van de week. De courgettes zijn nog steeds niet duur, ze kosten f 1,60 per stuk. Ze worden waarschijnlijk nog goedkoper. De prijs voor ra dijs verandert niet, men be taalt nog steeds f 1,40 per bosje. Aubergines zijn weer wat duurder geworden, men betaalt nu f3,45 per halve kilo. Komkommers zijn goedkoper geworden, de prijs ligt tussen 80 cent Hollandse produktefflté geven het Hollandq vrachtverkeer werk. Volgens het statistisch i zicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit valt de landelijke veilingomzet van groenten over de eerste drie maanden van het jaar bijna 60 miljoen gulden gro ter uit dan vorig seizoen. Ten opzichte van 1983 is er spra ke van een meeromzet van 137 miljoen gulden. Deze meeromzet komt voor het overgrote deel voor rekening van de veilingen in het Zuid hollands glasdistrikt. Vooral in de maand maart steeg de voorsprong ten opzichte van 1984 sterk. In deze maand schoot de meeromzet met 44 miljoen gulden omhoog. Op een enkele uitzondering na in de prijsvorming voor de meeste glasgroenten in het eerste kwartaal goed geweest. Dit geldt ook voor de afgelo pen maand april. Paprika's De gemiddelde prijs van de groene paprika's daalde in de afgelopen week vrij fors kwam f 5,30 per kilo uit. Het aanbod van groen werd gro ter. De afzet op de West- Duitse markt verloopt wat stroef. De concurrentie van Spanje en de Canarische Ei landen werd wel kleiner, de exportmogelijkheden werden hierdoor niet groter. Bij de rode paprika's was er in de afgelopen week een gunsti ger prijsontwikkeling. Voor een kilo rood liep de gemid delde prijs op naar 5,25. Het aanbod van rood was nog steeds dermate groot dat de middenprijs altijd nog ƒ2,30 per kilo onder die van vorig seizoen bleef. De gele papri ka's zijn inmiddels ook onder het prijsniveau van 1984 te recht gekomen. Het ruime aanbod van geel drukt ook hier de prijs. Naast de export naar West-Duitsland valt het op dat de export naar de ove rige afnemers vlotter ver loopt als vorig seizoen. Zo werd er in de derde week van april in totaal 800 ton ge ëxporteerd. Hiervan ging 177 ton naar West-Duitsland en de rest naar de overige afne mers. Er ging in die week 131 ton naar Noord-Amerika (vorig jaar 27 ton), verder toonden Finland, Noorwe gen, Zweden en Denemarken een grotere belangstelling dan vorig jaar. Voor de ko mende week wordt er een grotere aanvoer van groen verwacht, er wordt op gelijke of lagere prijzen gerekend. Bij rood zal de aanvoer gelijk blijven of afnemen en voor deze sortering worden er ge lijke of hogere prijzen ver wacht. Tomaten Het totaal aanbod van toma ten werd in de afgelopen week groter. De aanvoer van de ronde tomaten groeide het sterkst. De prijsdaling bleef naar verwacht binnen de De zoveelste klop op de (Ja- iaatste jaren vele malen po gingen in het werk gesteld om de waanzinnig strenge fytosanitaire eisen in Japan af te zwakken of nog liever helemaal te laten verdwij nen. Men werd beleefd ont vangen en nog beleefder aan gehoord. Resultaat: nul kom ma nul. De Hollandse bolle- nexporteurs lonken begerig naar deze grote markt met een welvarende miljoenenbe volking. Voorlopig zal het nog wel bij likkebaarden blij ven. Want hoewel Neder landse regeringsfunctionaris sen tijdens hun recente trips naar het Land van de Rijzen de Zon deze zaak opnieuw onder de ogen van de Japan se autoriteiten hebben ge bracht, moet men van de be loften dat de Japanners de zaak opnieuw zullen bekij ken, geen al te grote ver wachtingen koesteren. Nederland exporteert bloem bollen naar meer dan 120 verschillende landen. Daar onder bevinden zich afne mers die het de Hollanders bepaald niet eenvoudig ma ken met hun voorschriften, deur op slot te houden. Maar de Japanners zélf schromen niet om leliebollen naar Hol land te sturen die gewoon bol staan van het virus. Vooral de witte trompetlelie Lilium longiflorum is vaak sterk aangetast. Maar dat blijkt eerst duidelijk als de bollen bij de bloemkwekers in de kassen gaan groeien. Eigen teelt Japanse leliebollen staan niet zelden bol van het virus, maar zélf houden ze de deur op slotl maar niet één land gaat zo ver als Japan. Daar moeten de bollen direct na aankomst in quarantaine. Dat wil zeg gen: de bollen worden eerst op een Japanse proeftuin op geplant. Tijdens de groei en de bloei worden ze met Ar gusogen door Japanse ambte naren gevolgd. En alleen als men geen enkele ongerech tigheid heeft kunnen ontdek ken, mogen ze daar verkocht worden. Schitterend argument Het heet dat Japan dodelijk bevreesd is dat men bij vrije invoer met de bollen ook een aantal ziekten in huis zal ha len. Men beweert dat in Ja pan slechts drie virusziekten bekend zijn en in Holland al dertien. De vrees voor plan tenziekten is natuurlijk een schitterend argument om de Voor de witte Lilium longif lorum was men tot voor kort voor 100% op Japanse import aangewezen. Maar de laatste jaren zijn Nederlandse vere delaars er eindelijk in ge slaagd een ras Longiflorums te creëren dat ook onder Ne derlandse omstandigheden goed wil groeien en dat... zo niet virusvrij dan toch in ie der-geval virusarm is. Maar dat neemt niet weg dat de grote bulk nog steeds uit Japan moet komen. En veel problemen hebben de Hol landse autoriteiten met deze zieke leliebollen niet ge maakt. Japan zelf heeft een vrij omvangrijke bloembol lenteelt. Volgens de officiële cijfers had men vorig jaar 540 ha hulpen in cultuur naast ettelijke honderden hectaren lelies. Verder nog 41 ha nar cissen, ruim 100 bunder iris sen, eenzelfde oppervlakte freesia's en ruim 150 ha gla diolen. In totaal teelt men in Japan bijn 1600 ha bollen en knollen. De laatste jaren is het bollen-areaal in Japan toegenomen. Niet zo zeer als gevolg van een sterk geste gen vraag, maar dat hield meer 'verband met een terug lopende vraag naar rijst. De Japanners zijn niet meer uit sluitend op de rijst-toer. Een dalende vraag naar rijst had ook een teruggang van het inkomen van de producenten tot gevolg. Rijst en bollen worden in hoofdzaak geteeld door oudere boeren. Om hun inkomen wat op te vijzelen gingen die Japanse boeren meer bollen telen. Lange adem Zoals gezegd hebben de Ja panse autoriteiten al vele ma len het verzoek gekregen het een en ander aan de fytosani taire eisen te gaan doen. Maar het is de Nederlandse zakenmensen die in het kiel zog van de regeringsdelegatie meereisden wel duidelijk ge worden dat het eerste wat men in Japan nodig heeft voor zulk soort zaken een grote portie geduld is. Op korte termijn moet men be slist geen wonderen voor de bollen verwachten. De Ja panners doen alsof er een kans is dat de deur op een kier wordt gezet, maar in fei te blijft de poort potdicht. De lagere ambtenaren en de proefstations doen net alsof ze niets in de melk te brok kelen hebben. Men wordt steeds doorverwezen naar de regeringsautoriteiten. Daar wordt men steevast allerhof felijkst ontvangen en beleefd aangehoord. Maar vervolgens krijgt men te horen dat de regering zich met de produ centen, proefstations, etc. in verbinding zal stellen. En zo wordt men van het bekende kastje naar een even ver maarde muur gestuurd. Opti misten schatten dat het nog zeker drie en misschien wel vijf jaar zal duren voor men de eerste resultaten gaat boe ken. Het is trouwens de vraag of de Hollandse sierteeltexpor teurs in Japan wel de markt zullen vinden die zij zich nu 9 Van voorstellen. Vandaag moe^^ men in Japan voor bollen edooi bloemen hoge prijzen betajlem len. Als men meent dat me^m, door forse importen snel veibQn andering zal kunnen brenger in het afzetpatroon, kon mefen er wel eens ver naast zitterPet kan- Laag tempo Om te beginnen zal een lage; gl re prijs geen grote kooplusreu tot gevolg hebben. Japan nu eenmaal Amerika nie(n Voor alles wat goedkoop ifcudi koestert de gemiddelde J^Dei panner een grote argwaan Lage prijzen zijn daar synoQndi niem met matige kwaliteifoale Afgezien van de prijs. De Jajtreci panners zullen nooit eeijjnigi groot bos bloemen kopeityaat Men zet één of twee takjes iij/ere een vaas en geniet daar vanzond De verwachting dat men dffeag Japanners in dit opzicht snejier zal kunnen omturnen kaïfret men beter vandaag nog verfond geten. Ook in dat opzichten houdt men er in het Verroer Oosten een heel ander tempsteir op na dan de West-EuropesfTwe zakenlieden wenselijk ach*vvo ten!... feid i BINNENLAND/BUITENLAND pave %ing tpee trom kam (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De natio nale ombudsman, prof. dr. Rang, is sinds een paar da gen weer bezig klachten van burgers over de belas tingdienst te onderzoeken. Hij trekt zich daarmee niets aan van staatssecre taris Koning (Financiën) die vindt dat Rang zich niet met belastingen mag bemoeien omdat dit een politieke beleidszaak zou zijn. Ombudsman Rang is tot zijn besluit gekomen na een toenemende stroom klachten over het optreden van de belas tingdienst en de voortdu rende weigering van de fiscus aan onderzoeken naar de juistheid van die klachten mee te werken. Rang vraagt nu de klagers. aan wie veelal kwijtschelding van belasting geweigerd is, wat de motieven van de fiscus waren. De ombudsman vindt, in tegenstelling tot de staatsse cretaris, dat de wet hem ver plicht tot het instellen van een onderzoek. Omdat Koning weigerde hem de redenen te verschaffen waarom bepaalde fiscale beslissingen zijn geno men, stuurde Rang de klagers aanvankelijk door naar de commissie voor de beroeps schriften uit de Tweede Ka- cretaris verder maar te nege- Volgens Rang heeft een aantal klachten betrekking op het bot afwijzen van elk verzoek tot kwijtschelding van belasting, zonder een behoorlijke moti vering te geven. Volgens hem is in deze gevallen sprake van onbehoorlijk bestuur. Woord voerders van PvdA en VVD toonden wel begrip voor het feit dat de nationale ombuds man klachten over fiscale za ken weer in behandeling heeft genomen, maar benadrukten desondanks de noodzaak van een Kameruitspraak over dit probleem. Ook over de behandeling van oorlogsslachtoffers krijgt de nationale ombudsman veel klachten. Ondanks de inscha keling van het ABP bij de af handeling van verzoeken om een uitkering worden hierbij volgens Rang nog steeds in bij na 50 procent van de gevallen ontstellend veel fouten ge maakt. „Soms zijn slachtoffers 10 tot 12 jaar bezig een uitke ring te krijgen. En telkens worden weer wonden openge reten omdat immers het oorza kelijk verband moet worden aangetoond tussen de proble men die men heeft en de oor log", aldus Rang, die de be handelende ambtenaren daar bij te veel afstandelijkheid verwijt. 99 UTRECHT De Neder- landse afdeling van De fense for Children Inter national is verontrust over het optreden van het openbaar ministerie in Rotterdam, dat zes kinde ren uit een woongemeen schap in de maasstad bij hun ouders liet weghalen. De kinderen zijn nu weer thuis. „Deze actie wordt niet ge rechtvaardigd door geweldda dig, dwingend of anderzins schadelijk gedrag van ouders jegens hun kinderen. Boven dien is het onder valse voor wendsels van school halen en buiten bereik van onverdachte ouders in een kindertehuis plaatsen van de kleuters een schokkende ingreep in hun tot dusver onbezorgde bestaan". „Deze ingreep is bovendien gevolgd door verhoren over zeer intieme aangelegenheden waarbij de jonge kinderen zijn geprest tot verklaringen die hun ouders in de gevangenis moeten brengen of houden. De grotere attentie van justitie ten van seksueel misbruik van kinderen is terecht en no dig, maar mag niet leiden tot een hysterische heksenjacht waarbij kinderen en hun ou ders slachtoffers worden voor de seksuele normen van de maatschappij", aldus Defence for Children. De besturen van de Neder landse Vereniging voor Seksu ele Hervorming (NVSH) en de Nederlandse Verenging tot In tegratie van Homoseksualiteit (COC) hebben ook met grote verontwaardiging kennis ge nomen van het optreden van de politie en het Openbaar Mi nisterie te Rotterdam. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Hoewel het kabinet nauwelijks ge neigd lijkt tot wijzigingen in de Tweeverdienerswet die huishoudens met een klein tweede inkomen een belastingverlichting moeten geven, blijft de politieke druk daartoe aanhouden. Zowel VVD- fractieleider Ed Nijpels als de belastingspecialist van de liberalen, het Tweede- Kamerlid Frank de Gra ve, hebben het afgelopen weekend op dergelijke wijzigingen aangedron gen. Beide politci zijn geneigd de uitkomsten van een studie naar de gevolgen van de wet te onderschrijven, namelijk dat per saldo de betrokkenen nauwelijks financieel verlies hebben geleden, maar menen desondanks dat iets moet wor den gedaan om het „arbeids markteffect" op te heffen. Daarmee wordt gedoeld op het feit dat met name veel vrou wen hun baan hebben opge zegd op grond van voorbarige of onjuiste informatie over de gevolgen van.de wet. Het zijn deze effecten die binnen het kabinet ook bewindslieden als minister Deetman (Onderwijs) en staatssecretaris Keppeijne van de Coppello (Emancipatie) ertoe brengen maatregelen te bepleiten. Premier Lubbers stelde zich vrijdag op het standpunt dat de wet inhoudelijk eigenlijk geen aanleiding geeft tot ver zachtingen. Zouden die er toch komen dan zou dat om puur politieke redenen zijn. Deze week bespreekt staatssecreta ris Koning (Financiën) met de fractieleiders van CDA en VVD en hun belastingspecia listen de uitkomsten van de studie naar de gevolgen van de wet. Beide partijen zullen dan opnieuw aandringen op maatregelen om te proberen de opgetreden effecten vanaf volgend jaar op te heffen. DOOR ETA-BOMAANSLAGEN (Van onze correspondent Paul van der Voort) |iit BARCELONA Ondanks kalmerende verklaring"em van autoriteiten dat de Baskische afscheidingsbev'e ging ETA geen slachtoffers wil maken met de nieifurg ste bommencampagne aan de Middellandse Zeek(£ le zijn de hoteleigenaars bijzonder ongerust. Zij vre^ij e dat de aanslagen van de ETA een bedreiging vornfulk< voor het toeristenseizoen dat binnenkort begint. !"e i ïruü Volgens het ANWB-kantoor in Benidorm is nog niets te merVen" van paniek onder de Nederlandse vakantiegangers. Het steden punt van de ANWB aan de kust van Allicante heeft nog gt enkel bericht ontvangen van toeristen die snel naar huis tetes^r: willen uit vrees voor de aanslagen. Al tweemaal eerder, in de zomers van 1979 en 1980, heeft ETA een serie aanslagen gepleegd in de toeristenplaatsen aar kust. Toen was de dader de ETA-politico-militar, een meer matigde tak van de Baskische onafhankelijkheidsbeweging, jaar worden de aanslagen opgeëist door de ETA-militar. E tak van de Baskische onafhankelijkheidsbeweging bestaat onverzoenlijke terroristen, die voor geen enkele actie ter schrikken. De Spaanse autoriteiten zijn meer verontrust dan tevoren, juist omdat ditmaal de dreiging afkomstig is var ETA-militar. Het grootste probleem voor de Spaanse politie is^/- lengte van de Spaanse kust. 4.000 Lange kilome|®rP nacht worden bewaakt. Om de veiligheid vanks;* toeristen te garanderen, heeft de regering dit jaar het norm beveiligingsplan voor de kuststreken enkele weken vervroi Duizenden politie-agenten worden momenteel vanuit het 1 nenland overgebracht naar de kust. De meest moderne techr staat klaar om in te grijpen bij ieder teken van onraad. Ook perts, speurhonden en helikopters zijn al naar de belangrijl vakantie-oorden gestuurd. Maar ondanks alle voorzorgsmaatregelen groeit de onrust oni de hotelhouders. De burgergouverneur van Allicante verklaapres vorige week dat hij de hele dag door verontruste telefoonjdngi heeft ontvangen uit het buitenland. Een gemeenteraadslid Benidorm, Manuel Navarro, drukte de vrees uit dat vele Eu pese toeristen op. het laatste moment hun vakantiedoel zulf wijzigen. „De meimaand is psychologische heel belangrijk"3lV zei Navarro. „We staan aan het begin van het seizoen. Een se aanslagen van de ETA kan ons ruïneren". De Spaanse experts in de anti-terrorismestrijd denken dat|_ ETA haar acties naar de kust heeft verplaatst, omdat de orgC satie in grote problemen zit. Het harder optreden van de Fraf politie heeft een einde gemaakt aan het traditionele toevlucH, oord van de ETA in het Franse Baskenland. Bovendien ha ook de Nationale Baskische Partij enkele maanden geleden j loofd dat zij voortaan actief zal meewerken in de strijd tegen terroristenorganisatie. De nieuwe strategie van de ETA c aanslagen te plegen tegen toeristendoelen lijkt dan ook e hoopsprong van een kat in het nauw. Spanje telt ieder jaar r 40 miljoen buitenlandse bezoekers en het toerisme is een belangrijke bron voor het verkrijgen van buitenlandse devieJ In die zin is het toerisme de Achillespees van de Spaanse ecof OVeC i\A

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4