B Ronnie van Koert jit Nieuwkoop Snelste in Japan Straf zuinige coureur Prost niet te zuinig Triomf Van Heugten en Kiggen Kees Mossel Europees karatekampioen Thackery weer snel eeters argt voor ZE^ge ploeg risbers portwereld Zwemploeg vecht terug KeidócCouAunt MAANDAG 6 MEI 1985PAGINA 15 Bongers t het niet iENE Jos Bongers heeft rve; 'inale van het toernooi om po,: Europees biljartkampioen- ip 47/2 in Athene niet ge ld. De Nederlandse titel- der verloor in de halve Istrijd in twee beurten van Inlog: latere kampioen Franz 4.00. fzel. die nadat de partij- >te op 300 caramboles werd gesteld, als eerste biljarter Toego-een Europees kampioen- Prlj-fp de benodigde punten in I beurt bij elkaar stootte, gers strandde op 146. In de d om het brons verloor hij 300-132 van de Luxem- 59.90. ger Grethen. OSLO Kees Mossel is in Oslo Europees kampioen karate geworden. De in Kampen wonende Mossel veroverde de titel in de klasse tot 70 kilogram. Wim Mossel, de ou dere broer van de kersverse kampioen, ein digde als derde in de categorie tot 80 kilo gram. Voor de Amsterdammer Kenneth Leeuwin was brons in de klasse tot 75 kilo gram. In de landenwedstrijd is Nederland als tweede geëindigd. De Europese titel ging in de Noorse hoofdstad naar Groot- -Brittannie. In de finale werd de ploeg van bondscoach Otti Roethof met 3-2 verslagen. Handbaljeugd loopt WK mis KARLSLUNDE Jong Oranje heeft zich zaterdag niet kunnen plaatsen voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioen schap handbal, dat in december in Italië plaats vindt. De jeug dige Nederlanders verloren in Karlslun- de (Denemarken) de tweede kwalificatie wedstrijd met 17-18 van Finland. Eerste zege basketbalploeg SOFIA Het Nederlands bas ketbalteam heeft zaterdag de eerste overwinning behaald in het toernooi van Sofia. Oranje, dat eerder drie wedstrijden verloor, versloeg Frankrijk met 94-78. Men verloor giste ren echter weer met 84-77 van Polen, waardoor een achtste (laatste) plaats werd bereikt. Het toernooi werd gewonnen door de Sovjet-Unie vóór Joe goslavië. In de laatste wed strijd van het toernooi ver sloeg Frankrijk Hongarije met 85-78. DEN HAAG De Engelsman C&rl Thackery, die eind maart in Den Haag de City-Pier-City-loop won. zegevierde dit weekeinde in een loop over ongeveer tien kilometer op Schiphol. De Brit liep de afstand in 28 minuten en 50,9 se conden. De Schot John Graham, onlangs tweede in de ma rathon van Rotterdam, eindigde met een achterstand van bijna achttien seconden als tweede Bij de dames zegevierde Carla Beurskens (AV Festina) in 32.25.6. Olympisch kam pioen Carlos Lopes, winnaar van de Rotterdamse marathon, heeft zaterdag de Portugese ploeg naar de eerste plaats ge sleept in de marathon-estafette van Milaan. Portugal lag vierde toen Lopes als laatste loper aan zijn veertien kilome ter begon. Italië werd tweede vóór West-Duitsland en Groot-Brittannië. De Zuidafrikaanse atleet Mark Plaatjies heeft zaterdag een marathon in Port Elizabeth gewonnnen in de snelle tijd van 2 uur 08 minuten en 58 seconden. Plaat jies, een student medicijnen, bleef ruim anderhalve minuut boven de beste wereldtijd. Grote roeiploegVichy AMSTERDAM De roeibond heeft een onverwacht grote equipe angemeld voor de eerste international® confrontatie, over veertien dagen in het Franse Vi chy. Bijna zeventig roeiers zullen dan afreizen om in de eerste confrontatie met de internationale concur rentie te bezien hoe de kansen ervoor staan. De gese lecteerden hebben de trip te danken aan de resulta ten van de eerste korte-baanwedstrijden. die afgelo pen weekeinde op de hoofdstedelijke Bosbaan in de Randstadregatta werden geroeid. De jonge, uiterst getalenteerde Marian Pentenga (De Hunze) liet in de damesskif de gevestigde orde achter zich in de personen van Jos Compaan, Lilly Wabeke en Henriette Ettekoven. Met Ettekoven treedt Pen tenga in Vichy aan in de dubbeltwee omdat. In het herenveld lijken de kaarten bij de de scullers vrij dui delijk geschud. Nico Rienks won de skif, waarmee hij duidelijk blijk gaf van zijn voorliefde voor het solo nummer. Evenals Göbel en Florijn zal hij er ook in Vichy in de skif bij zijn. A KA De eerste ichtmeting in Japan rd veel meer dan al- n de beoogde interna- nale ervaring opdoen. derde internationale flerwegwedstrijd voor iuwen in Osaka werd Ieren de eerste voor nnie van Koert (20) en inique de Bruin (19), de ee jongste rensters uit Nederlandse damesse- tie. Op het zestig kilo meter lange parcours in de Japanse stad Osaka greep de Nieuwkoopse Gonnie van Koert de mooiste overwinning tot nu toe in haar zesjarige wielerloopbaan. De win nares van de proloog van de eerste damesronde van Nederland, vorige week, kwam in Osaka na 1 uur, 22 min. en 15 sec. win nend over de streep. Mo nique de Bruin uit Hoog land finishte na Cecil Odin uit Frankrijk, die de eindspurt van Gonnie van Koert verloor, als derde, vijf minuten achter de winnares. Ervaring opdoen, dat betrof in feite de opdracht voor Gonnie van Koert en Monique de Bruin in Japan. Maar het jeug dige Nederlandse tweetal, in Japan bijgestaan door natio naal damesbondscoach Rinus Verboom, had maling aan dat eenzijdige uitgangspunt. Gre tig als ze zijn, wilden ze meer en kregen ze meer. Jeane Longo, de Franse kampioene, kon de hoge verwachtingen niet waar maken. De Frangai- se, door de organisatie getipt (en gehaald...) als winnares, werd door de Nederlandse meisjes in de schaduw gezet. Zij reikte niet verder dan de vierde plaats. Wilden Gonnie van Koert en Moniaue de Bruin enige kans van slagen hebben, in het in ternationale veld van 40 ren ners waaronder 10 Europese Connie van Koert. meisjes dan moesten ze zich van meet af aan aan het front melden. Rinus Verboom had het Gonnie van Koert en Mo nique de Bruin vooraf ook ste vig op het hart gedrukt („Als je weg bent in een ontsnap ping, dan blijf je weg") en het internationaal routine-arme tweetal bleek leergierig. Niet gehinderd door het be nauwde weer (27 graden) sprong Gonnie van Koert bij de allereerste ontsnapping mee met de Amerikaanse Liz Davis en Cecil Odin, de Fran?aise. Van het leidende trio haakte de Amerikaanse door materi- aalpech (lekke band) vervol gens af. Het bracht Gonnie van Koert niet uit haar ritme. Met behulp van de even strijd vaardige Cecil Odin wist ze de leidende positie te consolide ren. Dat ze uiteindelijk in de eindspurt rapper was dan de Franse renster, had ook bondscoach Rinus Verboom niet verwacht. Even fraai als de manier waarop Gonnie van Koert over Cecil Odin zegevierde, was de wijze waarop Monique de Bruin de derde plaats voor zich opeiste. De 19-jarige Hooglandse, vorige week zege vierend in de eerste etappe van de Ronde van Nederland, won overtuigend de sprint van een tweede groepje voor on dermeer de Fran?aise Jeane Longo. Vorig jaar nestelde zich ook al een Nederlandse renster op het ereschavot in Osaka. Ne derlands kampioene Connie Meyer werd toen tweede. Deze week bivakkeerden Gonnie van Koert, Monique de Bruin en bondscoach Rinus Verboom op het nationale Japanse wie lersportcentrum. Aanstaande zondag wacht hen een tweede criterium in Tokio. HANS VOS /"ei. I ïlds- cles) RICH Ook zonder de iwezigheid van Jan Raas, revaliderende leider op de is, bleek de wielerploeg van I Gisbers plotseling weer in at te winnen. De strijd om kampioenschap van Zü- h, de laatste voorjaarswed- ijd van betekenis, werd een K>i voor Ludo Peeters, die )rmee voor het eerst sinds 'voeten voelde, iwijl de aartsrivalen uit de leg van Peter Post dit sei- in bouwden aan een impo- iende reeks van overwin- igen moesten de mannen n Gisbers het doen met ïrwinningen in de Elfste- ntocht (Hanegraaf) en de abantse Pijl (Van der Poel), de strijd om het kampioen lap van Zilrich kreeg Pee- s in eigen persoon de kans 1 prestige van de ploeg op te telen. Tijdens de door Kne- pann gewonnen Goldrace is hij vooral opgevallen door t wiel van Anderson uit de teg van Post te kiezen. Dit- tal ging hij in de aanval, arvoor koos hij de laatste klimming, die van de Re- nberg. Peeters, één van dp 'alligen van Post, ontsnapte het gezelschap van Mario tcia, de eveneens op leeftijd raakte Italiaan. Gert-Jan leunisse, de jongeling van ^t, reed op het beslissende iment voorin het peloton, 4ar kon het verhoogde tem- van Peeters en Beccia niet letbal Het Braziliaanse ^etbalelftal heeft in de Brazi- |0'anse plaats Salvador een 'C^iendschappelijke wedstrijd C^en Argentinië met 2-1 ge- innen. prdesport De plaatselij- favoriet Emiel Hendrix "«ft gisteren tijdens het na- ereOnale concours hippique van weiarlo het hoofdnummer om me! Grote Prijs gewonnen. Hij Qief met Optie I in de barrage *litloos in 40,20 seconden, yeede werd Anton Ebben en irde Eric van der Vleuten. at dfrksen De Mexicaan Da- vertl Zaragoza is in Oranjestad Aruba wereldkampioen rs etttsen in het bantamgewicht den. Zaragoza versloeg tairt net gevecht voor de WBC aaldforid Boxing Council)-titel at zf^ldy Jackson uit de Vere- I vaÉ^e Staten. itosport Jean Ragnotti •ft zaterdag de rally van irsica. tellend voor het klas ent om de wereldbeker, 'onnen. lermen Roel Verwijlen it in Den Bosch tijdens het lermtoernooi om de St. isbasiliektrofee de finale- ile herenfloret gewonnen. IMOLA De vreugde over de ovenwinning in de race om de Grote Prijs van San Marino was voor Alain Prost van korte duur. De Franse lichtge wicht in de formule 1 was niet alleen zuinig met de benzine, hij overdreef die goede eigenschap bij het gewicht van zijn wagen. Meteen na het bereiken van de eindstreep bleek de McLaren van Prost bij de weging twee kilogram te licht. De wedstrijdlei ding besloot daarop tot diskwalificatie van de rij der, die zich de nieuwe leider waande in het klas sement om de wereldtitel. Dat werd Elio de Angelis, die als tweede was geëindigd maar in later stadium alsnog tot winnaar werd uitgeroepen. De Italiaan dankte de triomf be halve aan de diskwalificatie van Prost aan de algehele ben- zineschaarste, die in de laatste ronden de race een onver wachte wending gaf. Een hartstochtelijk bejubelde hul diging voor eigen publiek kreeg De Angelis evenwel niet. De honderdduizend be zoekers hoorden het bericht pas op de terugreis of thuis. Zij verkeerden nog in de ver onderstelling, dat de zuinige rijstijl van Alain Prost hem de overwinning had opgeleverd. Ogenblikkelijk na het berei ken van de eindstreep stopte de wagen van Prost met een lege benzinetank. Anderen kwamen niet zover. De wagen van Thierry Boutsen begaf het wegens een tekort aan brand stof op enkele meters van de eindstreep, zodat de Belgische coureur moest duwen. Het verbod op tankstops, dit seizoen van kracht geworden wegens het explosiegevaar in de pits, werd sommigen nood lottig. Ayrton Senna was het voornaamste slachtoffer. Het Braziliaanse talent, de winnaar van de race om de Grote Prijs van Portugal, leek verzekerd van de overwinning, toen zijn wagen aan snelheid begon te verliezen. Stefan Johansson leek daarvan, tot enthousiasme van de honderdduizend bezoe kers, te profiteren. De Zweed, onlangs door Ferrari aange trokken als opvolger van de opgestapte René Arnoux, kwam voor het eerst in zijn kortstondige loopbaan aan de leiding in de snelste tak van de autosport. Niet voor lang. Johansson had eerder de zuinig rijdende Prost moeten inhalen. In het en thousiasme vermorste Johans son kostbare benzine. Kort daarna stopte hij. De kleine Fransman achter hem was verstandiger. Hij verkoos uit rijden boven het nemen van risico's. Maar diskwalificatie werd zijn deel. Michel Albore- to, tot gisteren de leider in het klassement, behoorde tot de uitvallers. Niki Lauda, de we reldkampioen, behaalde de eerste WK-punten. Bleekemolen De eerste wedstrijd in de reeks van zeven om het Europees kampioenschap in de Renault Alpine-klasse is gewonnen door de Argentijn Oscar Lar- ruuri. Michel Bleekemolen werd achtste. De wedstrijd werd gehouden voorafgaande aan de race om het Grote Prijs van San Marino. De Renault Alpine V6 is een nieuwe klas- Nog onwetend van zijn naderende diskwalificatie laat „winnaar" formule 1-coureur Alaln Prost de champagne hard spuiten. SALO Ton van Heugten en Frits Kiggen hebben gisteren in Salo de Grote Prijs van Fin land voor zijspannen gewon nen. Het Nederlandse tweetal eindigde in de eerste manche als tweede achter de Britten Millard/Millard en won de tweede race. In de strijd om de wereldtitel steeg het duo daar door van de zesde naar de vijf de plaats. Leider in het tussen- klassment bleven de Zwitserse titelhouders Bachtold en Fuss. Spencer De Amerikaanse motorcou reur Freddie Spencer nam gis teren op het circuit van Jara- ma revanche op zijn landge noot en wereldkampioen Ed die Lawson in de tweede 500-cc race voor de strijd om de wereldtitel voor de neder laag, die hij in de Zuidafri kaanse Grand-Prix had gele den. De rollen waren dit keer omgedraaid. „Fast Freddie", die in de opwarmtraining ten val was gekomen met zijn Honda en. daarbij enkele ont vellingen en kneuzingen op liep, begon voorzichtig, maar ging toch al spoedig Lawson voorbij. Aan de finish had Spencer een voorsprong van dertien seconden. Na twee ra ces delen Spencer en Lawson E laats in het klai et wereldkamp nu de eerste plaats in het klas- im pi oenschap met 27 punten. De Nederlander Henk van der Mark eindigde als elfde. Een regenbui zorgde er voor, dat de start werd uitgesteld. De rijders waren gedwongen an dere banden te kiezen. In de miniklasse, de 80 cc. was er bescheiden succes wegge legd voor de Nederlanders Theo Timmer en Paul Rim- m°lzwaan. Timmer werd vijf- dé in deze eerste race voor de wereldtitel en Rimmelzwaan kwam als zevende binnen Overigens bedroeg de achter stand van Timmer op nummer drie, de Oostenrijker Kafka. bijna dertien seconden. De Spaanse winnaar Jorge Marti nez zorgde voor iubel op de tribunes. Hij hield de Zwitser Stefan Dörflinger op afstand. In de 250-cc klasse was Spen cer aanzienlijk minder succes vol dan in de halve liter-cate gorie. Hij kwam door storin gen aan zijn machine niet ver der dan de negende positie. Nu zegevierde de Venezolaan Car los Lavado. De Tsjechoslowaakse tennisser Mecir won eerder dit seizoen al het toernooi van Rotterdam en is hier op weg naar een eindzege in Hamburg. Mecir wederom „Zweden-doder'"1 HAMBURG De Tsjechoslowaak Miroslav Mecir heeft gisteren het open tenniskampioenschap van West-Duitsland veroverd. Mecir versloeg in Hamburg de Zweed Hen rik Sundström in drie sets: 6-4, 6-1 en 6-4. Eerder dit jaar won Mecir een ïndoortoer- nooi in Rotterdam. Mecir is de derde Tsjechoslowaak, die het sedert 1892 georgani seerde evenement op ziin naam schreef. Rocferich Menzel (1931) en Jaroslav Drobny (1950) gingen hem voor. De 20-jarige Tsjech, die over veertien dagen jarig is, verdiende met de zege 42.500 dollar (bijna 150.000 gulden). „Hamburg ligt me wel", verklaarde Mecir. Achtereenvolgens schakelde de rechtshandige nummer 27 van de wereldranglijst de Australiër John Frawley, de Israeli Shlomo Glickstein en de Zweden Joakim Nyström en Mats Wi- lander uit. Evenals bij het Grandprix-toernooi van Rotterdam ontpopte Mecir zich in Hamburg als een ware „Zweden-doder". De Amerikaanse Martina Navratilova won de finale van het in ternationale damestennistoernooi in Houston. Ze versloeg haar landgenote Elise Burgin in twee sets: 6-4 6-1. Kanostri jd gedevalueerd ENSCHEDE De internatio nale Bosbaan-regatta, die vol gende week wordt gehouden in Amsterdam, heeft zijn scha duw al vooruit geworpen over de Nederlandis kampioen schappen kanovaren op de langebaan, dat in Enschede werd afgewerkt en waar vele toppers schitterden door afwe zigheid. Vooral bij de dames was de concurrentie te ver waarlozen. Zozeer zelfs dat bij de dames K2 niet eens van een kampioenschap sprake kon zijn, omdat de vereiste vier bo ten niet aan de start versche nen. In de KI over 6.000 meter won Aleit Dijkstra van Euros uit Enschede onbedreigd. Ze werd op ruim drieënhalve minuut gevolgd door haar clubgenote Gracia Visser. Joke Steenberg werd derde. Beiden behoren overigens nog tot de B-catego rie. Het klapstuk van de nationale titelstrijd was de KI heren 10.000 meter. Rick Daman, die samen met Harrie Bax ook deze afstand in de K2 al had gewonnen, lag tot drie kilome ter voor de finishlijn nog bijna gelijk met Deventenaar Ger- t-Jan Nuys. Bij het keerpunt na zeven kilometer ging Nuys echter in de fout, waarna Da- man een voorsprong kon op bouwen van bijna 40 seconden. Jan Dirk Nijkamp werd derde. Strijbos onnavolgbaar VOLK EL Dave Striibos, de ontdekking van het huidige cross-seizoen in de 125 cc-klas se, is bij de derde wedstrijd om de nationale titel opnieuw on navolgbaar gebleken. De ze ventienjarige coureur uit Oss won voor 2500 toeschouwers in Volkel de drie manches haast zonder concurrentie. Zijn belangrijkste tegenstrever John Hensen kwam niet aan punten verzamelen toe. Hij kwam bij een inhaalrace in de eerste manche op een spring- schans ten val en moest met ondermeer een hersenschud ding en een neusblessure naar het ziekenhuis in Geldrop worden" gebracht. Door het uitvallen van Hensen pakten John van der Berk en Alwin van Asten, op eerbiedige af stand van Strijbos, de meeste kampioenspunten. Gert Jan van Doorn is door zijn matige verrichting in de 250 cc-cross in de Italiaanse plaats Arsago Seprio van giste ren een plaats gezakt in de stand om de wereldtitel. De Nederlandse coureur, onlangs nog heer en meester in de Grote Prijs van Oostenriik, werd in de tweede manche derde en is nu vierde in de tussenstand achter de Frans man Vimond. de Zweed Nils- son en de Italiaan Rinaldi. De Zweed Anders Eriksson bracht beide manches op zijn naam. Henk van Mierlo werd in de eerste heat tiende. De Belgische motorcoureur Eric Geboers won in Norrkö- ping beide manches, tellend voor het wereldkampioen schap cross 500 cc. Van Ek zeilt regelmatigst HELLEVOETSLUIS Stuurman Jan van Ek en fok- kemaat André Beijer hebben bij de kwalificatiewedstrijd in de 470-klasse op het Haring vliet het best ingespeeld op de wisselende windomstandighe den. De zeiler uit Goor kwam na vier races met aftrek van de slechtste uit op 8.7 punten. Hij hield daarmee het Delftse duo Hans Duetz/Jan Bos net achter zich. Carl Lewis op dreef HOUSTON Carl Lewis heeft gisteravond tijdens wed strijden in Houston het ver springen gewonnen met 8,53 meter. Voor de viervoudig olympisch kampioen was dit zijn beste prestatie in het nog korte buiten-seizoen. De zege betekende voor Lewis zijn 41e in serie sedert februari 1981, waarmee hij het record eve naarde van zijn landgenoot George Brown, die tussen 1950 en 1952 eveneens 41 achter eenvolgende wedstrijden op zijn naam schreef. In Houston werd Brian Cooper tweede met 7 meter 86. BREMEN Een bemoedigend woord is voor de nationale zwemtop net zo onontbeerlijk als water. Het bewijs daarvoor is dit weekeinde weer eens geleverd liidens de landenwedstrijd te gen West-Duitsland in het oververhitte sfeerloze universiteits rad van Bremen Een toespraak zonder een enkele krachtterm van bondscoach Ruud Beele was voldoende om van een lijdzaam stel achteraanzwemmers, dat vrijdag aan het karwei begon een groepie vechters te maken, dat wel bereid was het voorbeeld van de beide dagen voortreffelijk zwemmende Frank Drost te igse een redelijk tevreden man. De parapfui van matheid waaronder volgens hem de ploeg was schuil gegaan, was in elkaar geklapt De nederlaag van 203-157 oogde heel wat vriendelijker dan de desastreuze achterstand na de eerste dag (64-105). En als allerbe- langnjkste: een aantal kandidaten voor het toernooi om de Eu ropese titels, deze zomer in Sofia, demonstreerde in deze tweede en laatste landenwedstrijd van het seizoen vormvastheid.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15