^ËcidócSou^cmt Grond onder woningen naast Zoutkeetterrein niet vervuild n STAD OMGEVING :gsleepregeling in noordwijk ingevoerd Herrieschopper stapt zelf op OOK WATERLEIDING NIET AANGETAST Drie oktober kermis twee dagen langer WEEK EINDE ZATERDAG 4 MEI 1965 PAGINA 9 fetitie voor burgemeester EIDEN „Van de week zag ik nog ergens op een iuur de kreet 'Tamils rot op' staan. We moeten be enken dat het begint met leuzen maar dat het ein- igt met veel ergere dingen". Dat zei burgemeester C. bekoop gistermiddag toen hij een petitie kreeg aan- eboden van de deelnemers aan de protestdemonstra- e 'fietsen tegen racisme'. e jongeren waren op 1 mei uit Breda vertrokken en jopen zondag in Amsterdam te arriveren. Daar zul- tn ook de deelnemers die deze week uit andere ste en in Nederland zijn vertrokken, zich verzamelen, n de petitie signaleren de fietsers dat het racisme in e samenleving toeneemt. De burgemeester werd op- proepen er alles aan te doen om deze tendens tegen fe gaan. Dat was Goekoop ook van plan, zo liet hij reten. „Wij moeten er voor zorgen dat we de gruwe- |jke dingen van de oorlog nooit meer hoeven mee te üaken. Gelukkig wint bij de jongeren het gevoel van samhorigheid en dat maakt mij optimistisch voor de keuze jekomst", aldus de burgemeester. (ennisrr nds). Nieuwe „slanke" tulp LISSE Nederland is weer een tulpen- soort rijker. Het is de „Barry Reuben" die gisteren ten doop werd gehouden in de Keukenhof in Lisse. De heer Barry Reuben, president van Euroslim Ltd waartoe de bekende afslank-organisatie Weight Watchers behoort, heeft de bloem hoogstpersoonlijk van champag ne voorzien. Deze „trotse witte Tri- umph-tulp" werd ontwikkeld door de firma Konijnenburg en Mark b.v. in Noordwijk. Overigens wordt de wereld volgende week ook een vredesbloem rij ker. Amerikaanse Airborne-veteranen zullen dan in aanwezigheid van de am bassadeur van de Verenigde Staten van Amerika, L. Paul Bremer III, in de Keukenhof een nieuwe tulp dopen. Dit wordt de „Liberation". College betreurt verwarring rond voedselvluchten LEIDEN Het college van B en W betreurt, dat begin deze week duizenden tevergeefs naar de Kikkerpolder zijn gegaan om de voedseldrop- pingsvluchten te zien. „Erg jammer dat zoveel verwarrring is ontstaan over het tijdstip van de vlucht op maandag en de aankondiging dat de vliegtuigen op Koninginnedag nogmaals zouden overkomen", aldus burgemeester C. Goekoop. „Maar de gemeente kan daar ook niets meer aan veranderen". Volgens Goekoop was het Leidse 5 mei comité afhankelijk van de mededelingen van de organisatie van de vlucht, de Stichting 40 jaar Voedsel en Vrijheid. „Duidelijk is wel dat bij een eventuele volgende gelegenheid betere afspraken gemaakt moeten worden". Het college van B en W heeft zich gistermorgen over de vlucht van de historische vliegtuigen gebogen, nadat daar door de PvdA om was gevraagd. Bevrijdingsmokken LEIDSCHENDAM Wet houder G.J. Hendriks heeft gisteren op de basisschool Ko ningin Juliana in Prinsenhof aan twee kinderen zogeheten Bevrijdingsmokken uitgereikt. Chantal Damsma en Edwin Hessing kregen de ambachte lijk gemaakte mokken, die alle scholieren van Leidschendam inclusief de kleuters komende maandag als herinnering aan de bevrijding in 1945 zullen krijgen. De mok toont de Drie Molens aan de Stompwijkse- weg en is voorzien van de her denkingsdatum. LEIDEN Een 24-jarige Leidse vrouw heeft haar bovenwoning aan de Lage Morsweg in de nacht van donderdag op vrijdag vrijwillig verlaten, zodat een deurwaarder en twee agenten gisteroch tend niet in actie hoefden te komen. De 24-jarige vrouw was onlangs door de rechter gesommeerd het huis te verlaten omdat zij haar vijf buren een jaar lang had geterroriseerd met harde muziek, luidruchtige feesten, gegil, geschreeuw en andere herrie. Nadat gesprekken niets hadden uitgehaald, stapte de wo ningbouwvereniging Tuinstadwijk naar de rechter. 61171 55677. 979591 21283( 10-2031 86498! >1-170 16555! LEIDEN De huizen naast het deels verontrei nigde Zoutkeetterrein zullen niet afgebroken hoeven te worden. Uit onderzoek door het ad- vies- en onderzoeksbu reau Iwaco is gebleken, dat de grond en het grondwater onder de woningen geen hoge concentratie schadelijke stoffen bevat. Van even tuele aantasting van het waterleidingnet door de schadelijke stoffen is eveneens geen sprake. Dit laatste heeft een on derzoek van de Leidse Duinwatermaatschappij uitgewezen. De bewoners van de onderzochte wo ningen zijn gistermiddag van de positieve bevin dingen op de hoogte ge steld. Het onderzoek dat op 25 en 26 april in de kruipruimte van de vier huizen heeft plaats gevonden, werd in op dracht van de gemeente ver richt nadat was vast komen te staan dat een deel van de grond van het Zoutkeetter rein ernstig vervuild was. De vervuiling van het Zoutkeet terrein (dat ligt tussen Oude Singel, Koolstraat, Lange- gracht en Houtmarkt) kwam aan het licht doordat de eige naar van het bouwterrein, Banero-Spaarneveste B.V. uit Amsterdam, een bodemon derzoek liet verrichten. Hier zouden 98 premie-koopwo ningen gebouwd worden. Uit het onderzoek bleek dat grof weg de helft van het terrein ernstig is verontreinigd met gechloreerde alifatische kool waterstoffen en olie. Ver moed wordt dat de vervui ling is veroorzaakt door de Hollandse Loonbeitserij, die daar tot het einde van de ja ren zeventig was gevestigd. Omdat men bang was dat de vervuiling zich misschien in de loop der jaren verspreid had, werd ook de grona on der de naastliggende huizen onderzocht. Gebleken is dat in de kruipruimten van drie woningen een zeer kleine hoeveelheid aromatische koolwaterstoffen is aange troffen. Maar deze stoffen staan niet in verband met de vervuiling van het Zoutkeet- terrein en zijn hoogst waar schijnlijk ontstaan door akti- viteiten van de bewoners zelf (bijvoorbeeld door het ge bruik van verfoplosmidde- len). Wel in verband met de vervuiling van het terrein staan de aangetroffen hoe veelheden gechloreerde alifa tische koolwaterstoffen in de woningen. De concentrate's zijn echter zo laag, dat elk gevaar voor de gezondheid van de bewoners is uit te sluiten. Deze stoffen worden namelijk ook in vergelijkbare concentraties aangetroffen in normale woningen, waar ab soluut geen sprake is van bo demverontreiniging. De af deling Milieu van de ge meente is echter wel van plan in de toekomst regelma tig onderzoek te verrichten om te controleren of er in de optreden. Voor bewoners die meer informatie over het on derzoek willen hebben wordt dinsdag 7 mei een voorlich tingsavond gehouden in de kantine van het Stadsbouw- huis, aanvang 20.00 uur. Door de vervuiling van het terrein zal de bouw van de 98 premie-koopwoningen zeker twee jaar worden uitgesteld. De locatie is opgegeven aan de provincie in het kader van de Interimwet Bodemsa nering en zal dus na verschil lende onderzoekingen gezui verd moeten worden van schadelijke stoffen. Voor de bouwer Banero-Spaarnedam is het een tegenvaller omdat er voor de geplande premie- koopwoningen veel belang stelling was. nkeuk^oORDWIJK Na de grote- aankje steden wcrdt nu ook in bad- ervl?hl Noordwijk een wegslee- "r egeling ingevoerd. Met in- ing van woensdag 15 mei iunnen hinderlijk geplaatste r to's worden verwijderd, irpschef E. Wegman kondig bij zijn installatie eind vorig r al aan dat deze regeling iodzakelijk is om het tomelo- e fout-parkeren in de bad- ilaats aan banden te leggen, peerspianvankelijk wilde burgmees- ude, ftr mr. J.M. Bonnike en een pelwegheerderheid in de gemeente- Zoetaad niet overgaan tot deze drastische maatregel, maar nu is men toch akkoord gegaan. De regeling wordt met name toegepast in de periode van 15 mei tot 15 september, de druk ke seizoenstijd waarin de ge meente wordt overspoeld door toeristen, en in de weekeinden heden veel belangstellenden trekken. De regeling wordt verder vooral toegepast in de omgeving van beide boule vards en in de omgevings van het uitgaanscentrum in Noord wijk aan Zee. Het wegslepen zal alleen ge beuren wanneer het fout par keren de veiligheid van ande re verkeersdeelnemers zoals fietsers en voetgangers in ge vaar brengt of het verkeer wordt belemmerd. Dan biedt een bon geen oplossing en het verwijderen van de auto wel. Het is dus geen maatregel om naleving van de parkeerrege- lingen bij parkeerplaatsen en bij meters en automaten af te dwingen, maar dient ter be strijding van buitensporig („ordeverstorend") parkeerge- drag. Daaronder valt ook het parkeren op plaatsen die voor invaliden gereserveerd zijn en het buitensporig lang bezet houden van een parkeervak. De surveillerende politiemen sen kunnen in overleg met de wachtcommandant besluiten tot wegslepen. Hij roept de ta kelwagen op en die sleept de foutgeparkeerde auto naar het parkeerterrein van de Noord- wijkse politie aan de Oude Zeeweg. Als men zijn vervoer middel terug wil hebben, zal men eerst de wegsleepkosten moeten betalen, terwijl later nog een boete moet worden voldaan voor de parkeerover- treding. In de praktijk komt het erop neer dat iemand wiens auto is weggesleept uit de Hoofdstraat of omgeving ƒ218,50 moet betalen als hij zich binnen 24 uur bij het poli tiebureau meldt. Komt hij pas na 40 uur zijn auto terughalen, dan zal hij ruim 250 gulden moeten betalen. Komt de eige naar na een oproep niet opda gen, dan wordt de auto na drie maanden verkocht. Bevrijders met doedelzak Trots paraderend en de tonen van een doedelzak zijn 28 Cana- deze veteranen van de Sea Forth Highlanders vergezeld door hun echtgenotes gisteren het gemeentehuis van Lisse binnenge stapt. De „oudjes" brengen een bezoek aan Nederland In het ka der van de herdenking van de Bevrijding. Enkelen van hen heb ben in deze regio meegevochten, maar het overgrote deel van de groep vocht In het Oosten van het land. „We hoorden toen dat we met een Buffalo de IJssel over moesten steken en dat vond ik maar niets. Gelukkig bleek het later geen dier maar een vaartuig te zijn", zo haalde een van de Canadezen herinneringen op. De groep werd toegesproken door loco-burgmeester A. de Kort, die zelf In de oorlog actief was In het verzet. De groep heeft vervol gens een bezoek aan de Keukenhof gebracht om daarna af te reizen naar Diemen bij Amsterdam. Daar kregen zij een boekje „Diemen 1940-1945" aangeboden waarin veel foto's van hen staan. Op 4 mei zullen zij in Holten een bezoek brengen aan de militaire erebegraafplaats en vervolgens een krans leggen op de Dam in Amsterdam. Op 5 mei vertrekken de veteranen weer naar Canada. LEIDEN De traditione le kermis ter gelegenheid van de viering van Lei- dens Ontzet duurt dit jaar geen twee maar vier da gen. Het college van B en W heeft dat besloten, na dat daar door het bestuur van de 3 October Vereeni- ging om was gevraagd. Gebruikelijk is dat de ker mis op 2 oktober 's mid dags opengaat en de avond van 3 oktober de poorten weer sluit. Drie oktober valt dit jaar op een don derdag. Het besluit van het college komt er dus op neer, dat de kermis dit na jaar ook op vrijdag en za terdag open is. Het ver zoek van de vereniging komt voort uit het feit dat de 3 October Vereemging in 1986 honderd jaar be staat. De extra lange ker mis moet de kas van de vereniging spekken om de festiviteiten rond dat juhi- luem te vieren. „De bedoeling is dat het 100-jarig bestaan met extra veel activiteiten wordt ge vierd", aldus burgemeester C. Goekoop in een toelich ting op het besluit van B en W. „Zo zal er in 1986 onder meer een circus naar Leiden worden ge haald". Niet alleen dit jaar hopen de vereniging en de gemeente extra gela uit de kermis halen, ook in 1986 zal de kermis de traditie van twee dagen doorbre ken: dan duurt het feest rond Molen de Valk drie dagen. Het college van B en W was overigens verdeeld over het verlengen van de kermis. Wethouder D. Tesselaar bleek van een mening dat tradities er zijn om te handhaven en stemde tegen het besluit van de meerderheid van het college. uxe sta omf., t 2 km, rijver, lemtrai 00.-. v keuk., s». Nw rso.-. Met bijdragen van Wil- lem Buijteweg, Frank Buurman, Marcel Ge- lauff, Roel den Outer, Astrid Schoordijk en Gert Visser. Joker (1) Zelden heeft een organisatie zo geblunderd als het Leidse 5 Mei Comité. Laat het comité de goege meente weten, dat de her- denkingsvlucht op maandag 29 april om twee uur over vliegt om bij de Kikkerpol der een dropping te verzor gen, blijkt men wat onzorg vuldig met het tijdstip te heb ben omgesprongen. Zodat honderden alleen nog maar het gebrom konden horen van de indrukwekkende vloot vliegtuigen die inmid dels al door het grauwe zwerk was verzwolgen. En van de aangekondigde waar debonnen, die als manna uit de lucht zouden dwarrelen, was ook al geen sprake. Toen men maandag begreep dat het aangekondigde tijd stip van de eerste vlucht ver keerd was, reed een be stuurslid pijlsnel naar het Stadhuis om burgemeester Cees Goekoop te waarschu wen. Die zou dan tenminste niet voor niets naar de Kik kerpolder gaan, want veron derstel, een burgemeester die voor niets gaat. De wachtenden ter plekke werd via een politiemobilo- foon uiteindelijk als troost verteld dat de vlucht op Ko ninginnedag zou worden her haald, al had de Rijkslucht vaartdienst het comité inmid dels laten weten dat van een -tweede vlucht daar niets be kend was. u Joker (2) Dinsdagmorgen werd door het comité zelfs contact opge nomen met Hilversum om de herhaling van de vlucht via de radio wereldkundig te maken. Gelukkig voor het comité lukte dat niet meer. Want ook zonder deze gratis reclame stonden dinsdagmid dag al duizenden reikhalzend naar de lucht te turen. Al leen, geen vloot kwam over. Zelfs geen zweefvliegtuigje. Een stijve nek en wellicht een verkoudheid, was het enige waarmee de toeschou wers naar huis keerden. Het betreffende 5 Mei Comi té wast de handen in on schuld: „Wij waren slechts de boodschapper. Wij hadden van de Stichting 40 jaar Voedsel en Vrijheid te horen gekregen, dat de vliegtuigen twee dagen achtereen over zouden komen. Met het ver zoek of wii die gebeurtenis kenbaar wilden maken. Ver der weten we van niets". Uiterst merkwaardig. Ner gens in het draaiboek van de herdenkingsvlucht is iets te vinden over een tweede vlucht. En dat had er toch in moeten staan, want zo'n vlucht organiseer je niet op een achternamiddag. Wel was er op Koninginnedag een vliegshow gepland in Scheveningen. Zou dat mis schien de bron van de ver warring zijn geweest? Het co mité zegt van niet, maar on dertussen blijkt het onverbe terlijk. Een bestuurslid van het comité waagde het afge lopen woensdag tegen de in alle haast opgetrommelde pers te vertellen dat er moge lijk op 5 mei alsnog een her haling van de vlucht van maandag zou plaats hebben. Wederom fout. Die dag heeft er boven de luchthaven Zes tienhoven een vliegshow plaats. Leiden kan zich dus een tochtje naar de Kikker polder besparen. Al zullen de meesten, na twee keer voor de gek te zijn gehouden, al lang besloten hebben dat ze niet voor een derde keer voor joker in de kou zullen staan. Corso Maanden is er gesoebat om de praalwagens van het Bloe mencorso van de Bollen streek dit jaar op de Konin gin Wilhelminaboulevard uitgestald te krijgen. De on dernemers van Noordwijk- Binnen willen namelijk dat de praalwagens in de fraaie Voorstraat in „Binnen" ten toon gesteld worden. VVV-directeur Wim Rovers hield vooralsnog vast aan de boulevard. Al verbond hij daaraan wel de eis dat de ho- reca-ondernemers nu einde lijk eens een financiële bij drage leveren (de Noordwijk- se Ondernemers Vereniging komt jaarlijks al braaf met een bijdrage over de brug). Rovers hield de girorekening dan ook angstvallig in de ga ten. Deze bleef, voor wat de horeca betreft, vooralsnog echter leeg. Daarom neigde Rovers ernaar de volgende jaren gehoor te geven aan de dringende wens van de on dernemers van Noordwijk- Binnen. Of die ondernemers van „Binnen" speciale bindingen hebben met hogere sferen is niet bekend, maar duidelijk is dat niet de directeur van de VVV, maar de weergoden uiteindelijk de knoop hebben doorgehakt. Met een storm achtige windkracht negen vonden het corsocomité en de VVV het onverantwoord de praalwagens op de boule vard „aan Zee" te parkeren... en werd uitgeweken naar de Voorstraat in Noordwijk-Bin- nen. Ter geruststelling van de on dernemers aan de boulevard: directeur Van den Anker van het restaurant „Hof van Holland" aan de Voorstraat heeft inmiddels laten weten dat het bollencorso in „Bin nen" hoort maar dat het Rijnsburgse corso begin au gustus wel op de boulevard aan Zee tentoongesteld mag worden. Wise" Er gaat in Leimuiden geen raadsvergadering voorbij zonder dat uitgebreid wordt ingegaan op de notulen van de voorafgaande vergade ring. Zo ook op de raadsvergade ring van 9 april. Raadslid Trix Van Puffelen was weer eens niet tevreden met de weergave van wat ze een vo rige vergadering had gezegd had over de notulen. „Mij zijn uitspraken in de mond gelegd, welke niet van mij afkomstig zijn, essentiële za Cello (1) Gewillig object (zie Te gek). Grote letters: „Stipt 8 uur. Schouwburg Leiden. Cello-, concert in b van Dvorak". Kleine letters: „Hij woont in Goes en moet in Leiden spe len De zaal is uitverkocht. Vijfhonderd vijf tig mensen wachten in spanning op het celloconcert van Dvorak. Zo'n paar uur voor de uitvoe ring vindt hij het altijd weer verstandig dat hij voor een Mazda 626 heeft gekozen. Want dat betekent in feite dat niemand ooit op de cellist hoeft te wachten. Of het nou vriest, regent, stormt of ijzelt, zijn Mazda start altijd en brengt hem altijd trouw waar hij moet wezen. Veilig en comfortabel". Deze krant werd onlangs ge sierd door een stijlvolle, bijna paginagrote auto-reclame met deze tekst. Het Japanse merk Mazda ging op de klas sieke muzikale toer door een cellist in beeld te brengen die dankzij de Mazda 626 (Hatch back, 5-deurs, 2.0 GLX voor de kenners) op tijd en droog in de Leidse Schouwburg ar riveert om daar het Cellocon cert in b van Antonin Dvo rak uit te voeren. Cello (2) ken zoals vragen zijn niet of nauwelijks in de notulen te rug te vinden", zo werd Trix geciteerd in de notulen. En dan volgt een aantal wij zigingen die volgens haar no dig zijn (merkwaardig is ech ter dat de andere partijen zich nimmer kunnen herin neren wat er volgens Van Puffelen bij had moeten staan). De mooiste frase die het Leimuiden-2000 raadslid wil toevoegen, is wel: „Sa menvattend zou ik het beleid van het college willen type ren als penny-wise en pound- folish". Vrij vertaald: Ben W hebben een grote mond maar er komt weinig zinnigs uit Look who's talking. Te gek Burgemeester Frans Winkel van Noordwijkerhout is een dankbaar object voor persfo tografen. Altijd en overal, bij wat voor evenement of hap pening ook: hij staat voorop en laat zich gewillig neerzet ten om op de gevoelige plaat te worden vastgelegd. De fotografen weten dat in middels. Twee jaar geleden hadden zij hem al eens tuk toen zij Frans een kat in de handen duwden. De burger vader opende een kattenten toonstelling en daarbij hoort natuurlijk zo'n al dan niet krabbend en blazend exemplaar. Het ging niet van harte, maar Winkel slaagde met vlag en wimpel voor deze test. Respect dwong hij ook af bij Je heropening van het zwembad het Kokkerbad. Niks geen lintjes doorknip pen, nee de omvangrijke bur gervader haalde in ijltempo zijn zwemdiploma om onder het toeziend oog van tiental len kinderen als eerste het vernieuwde bad in te duiken. Koninginnedag was het weer zover. Winkel liet zich meer dan gewillig op een scooter plaatsen de zijspan werd al gevuld door schaatser Jos Niesten om het startsein te geven voor het kampioen schap kluunen van de Bol lenstreek. Een prachtige reclame, waar ook de advertentie-afdeling erg mee ingenomen was. De solo-cellist op de foto met zijn cellokist afgebeeld, terwijl hij op het punt staat de artieste ningang in te gaan van de Leidse Schouwburg. En nog een foto van de cellist, die trots voor zijn Mazda staat die hem toch maar weer piekfijn op tijd in Leiden heeft gebracht. Op zich al een knappe prestatie omdat zelfs op een Mazda de krappe parkeervoorzieningen in de Leidse binnenstad van toe passing zijn. In deze harmonie van auto techniek en klassieke muziek is helaas sprake van een dis sonant In de Leidse Schouw burg worden geen klassieke concerten uitgevoerd. Zeker geen celloconcert van Dvo rak, waarvoor een sympho- nie-orkest op vrijwel volle sterkte (ongeveer 100 musici) moet aantreden. En die pas sen niet op het bescheiden podium van de Leidse Schouwburg. Zelfs in de Leidse Stadsgehoorzaal, waar de grote klassieke werken al tijd worden uitgevoerd, is het dan woekeren met de ruimte. Gelukkig is de Haagse im porteur van Mazda niet ver antwoordelijk voor het ver huren van de Leidse muziek zalen. Frustratie Drie begrotingsvergaderin gen lang maakte de gemeen teraad van Leiden ruzie pver zijn eigen functioneren. Het was allemaal de schuld van CDA-fractievoorzittcr Joop Walenkamp die in een boek je had gelezen hoe het alle maal beter kon en deze wijze les vervolgens aan de WD en de PvdA voorhield. Voor het geval de beide coa litiepartners niet erg onder de indruk zouden komen, liet Walenkamp burgemeester Cees Goekoop weten dat er aan zijn leidinggevende capa citeiten ook nog wel het één en ander schortte. Walen kamp haalde zich daarmee de nodige woede vanuit het collegekamp op de hals maar kreeg het wel voor elkaar dat de totale 'oppositie zich als één blok tegenover dit ooile ge opstelde. Daar ook de collegepartijen een dergelijke polarisatie te ver vonden gaan. werd afge sproken het functioneren van de raad in de commissie bestuurlijke aangelegenhe den onder leiding van Goekoop nog maar eens goed door te praten. Dat dreigde afgelopen maan dag te gaan gebeuren ware het niet dat er voor deze dis cussie nog maar een kwar tiertje beschikbaar was. Voor het PvdA-raadslid Lock Ge- rad ts was dat geen enkel pro bleem. Een kwartiertje moest volgens hem voldoende zijn om de frustraties van de op- titie afdoende te behande- ET Walenkamp verstilde een moment in verbijstering. Waarna hij verontwaardigd liet weten de houding van Geradts typerend te vinden voor de wijze waarop de PvdA over het functioneren van de gemeenteraad denkt Goekoop liet blijken meer waarde aan de mening van de oppositie te hechten. Od een volgende vergadering i zij dan ook uitget genheid krijgen te spuien.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9