DETREINENDE PAUS. Voor125.000 Nederlanders was er in de oorlog geen aanwijsbaar graf Modern koningschap kan meer zijn dan alleen een frase ELKE DAG EEN BLADZIJDE In aartsbisdom Utrecht veel ongeldig gehuwden TCQ5 Politiek Partij Parlement BINNENLAND SaidócQowumt ZATERDAG 4 MEI 1985 PAGINA Strijd tegen virussen kansrijk door DNA ROTTERDAM Dankzij genetische manipulatie (recombinant QNA) zijn er nu nieuwe mogelijkheden de tot nu toe moeilijk te béstrijden virussen aan te pakken. Studies hebben aangetoond d£t er hoopvolle vooruitzichten zijn besmettingen met de her pes- en cytomegalovirussen met succes te bestrijden. Dit bleek gïsteren op de laatste dag van het eerste internationale TNO- -tjongres over het antivirale onderzoek in Rotterdam. Een on derzoek van Enzo Paoletti van het laboratorium voor imrauun- bjologie van de gezondheidsdienst in de staat New York heeft aangetoond dat door vreemd genetisch materiaal in een pokken- virus aan te brengen vaccins geproduceerd kunnen worden die t^gen een reeks van infecties gebruikt kunnen worden. Door konijnen met deze onnatuurlijke virussen in te enten heeft Pao letti het bewijs verkregen dat weerstand tegen infecties als le verziekte (Hepatitis B), hondsdolheid en herpes verkregen kan worden. „Sterftecijfer borstkanker kan sterk omlaag" NIJMEGEN Jaarlijks sterven in ons land 3000 borstkanker. Dat sterftecijfer kan moet de overheid geld vrijmaken voor de oprich ting van 80 tot 100 centra in bestaande ziekenhui zen waar onderzoek naar borstkanker kan plaats vinden. Dat heeft de radioloog Hendriks gisteren op een symposium ter gelegenheid van het 10-ja- rig bestaan van het bevolkingsonderzoek op borst- uit is gebleken dat een jaarlijkse of tweejaarlijkse screening het sterftecijfer halveert. Volgens Hen driks heeft de overheid in Amerika en Zweden het belang ingezien van groots opgezet landelijk bevolkingsonderzoek. Nederland zou dit voor beeld moeten volgen. Proces VN tegen Urenco NEW YORK De VN-stuurgroep voor Namibië heeft besloten een proces tegen Urenco aan te spannen voor de Neder landse rechter. Het is de bedoeling de Ne derlandse rechter te vragen Urenco te verbieden uranium uit Namibië te exploi teren. Volgens Nederlandse VN-kringen in New York kan een proces op zijn vroegst tegen het einde van dit jaar be ginnen, omdat het besluit van de stuur groep eerst door de voltallige Raad voor Namibië en de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties moet worden bekrachtigd. In Nederlandse VN-kringen in New York wordt het een ongelukkige gang van zaken genoemd dat door deze actie de indrukt wordt gewekt alsof Ne derland de grote boosdoener is inzake uranium in Namibië. Man stikt in silo MAASBRACHT Bij het schoonmaken van een meelsilo in het Maasbracht (Limburg) is gis teren de 23-jarige H. Mestrom uit deze' gemeente om het leven ge komen. Hij raakte bedolven door losschietende meelresten en kwam door verstikking om het leven. Toen de brandweer van Roermond het slachtoffer wilde bergen en daarbij de klep van de silo opende, raakte een 38-jarige brandweerman door nog onver klaarbare oorzaak tossen een plotseling dichtslaande siloklep bekneld. Hij raakte daarbij ern stig gewond. Mestrom zou de vei ligheidsmaatregelen van het be drijf niet opgevolgd hebben. Bloeiend hakenkruis HAVELTE In de Drentse ge meente Havelte is beroering ontstaan over de ontdekking van een 40 meter groot haken kruis, bestaande uit honderden zorgvuldig ingeplante bloeiende narcissen. Het staat in een wei-, land en werd ontdekt door een voorbijganger. Volgens de eige naar van het weiland bloeien de narcissen al jaren op deze plaats. Het was hem nooit opge vallen dat ze in de vorm van een hakenkruis waren geplant. Volgens de eigenaar hebben er jaren geleden Duitsers in de wei gelopen, die daar een paar ke ren zijn teruggeweest. Man wurgt1" vriendin STEENBERGEN De rijkspolitie Steenbergen he gisteren de 55-jari P.S. uit die pi ingesloten. De heeft zich aangegei ven, omdat hij op M ~y april zijn 42-jarig(^ Belgische vrienditf'' Rita Lens heeft gerT* wurgd. Zowel df 55-jarige man aljj! zijn vriendin wareif alcoholisten. Hel motief voor de daatf v< is de politie nog nief Vl duidelijk. Vi LiOENEN Er zijn in Ne derland tijdens de Tweede Wereldoorlog ongeveer 240.000 Nederlanders om gekomen. Meer dan 125.000 van hen hebben nooit een aanwijsbaar graf gekregen. Nergens voor de nabestaanden een plekje waar men even stil kan staan of waar een bloem kan worden neer gelegd. Ze zijn niet verge ten. In de kleine kapel van de Erebegraafplaats in Loenen op de Veluwe liggen 42 boeken in een eikehouten schrijn. In die boeken, groepsgewijs ge rangschikt naar de vernie tigingskampen, waarin ze stierven, staan ze allemaal vermeld. Ook de Neder landers die omkwamen op zee of op onbekende plaatsen in het Verre Oos ten. In dertig van de tweeënveertig delen staan de namen van onze joodse landgenoten. Meer dan honderdduizend. „Geen aanwijsbaar graf". De diepte van het verdriet voor iedere nabestaande, die nooit te weten zal komen, waar zich de laatste rustplaats van een dierbare bevindt; is niet te pei len. Toen de beheerder van de Erebegraafplaats, Jaap Muller, onlangs op zijn dagelijkse gang naar de kapel bij de sober ver lichte schrijn kwam, zag hij daar op de 42 boeken een bos bloemen liggen. Wellicht een eerbetoon aan één van die 125.000 misschien ook wel voor allemaal. Het heeft hem even ontroerd, omdat hij dage lijks mensen op het ereveld krijgt, die op zijn kantoor in een kopie van de 42 boeken mogen bladeren om een naam te vinden. Hij kent de emoties van hen, die hij niet naar een grafsteen met een laatste rustr plaats kan begeleiden, maar uitsluitend een enkele gedruk te regel kan tonen in één van de 42 boeken. Hij weet wat het ontbreken van een graf voor nabestaanden betekent. Bladzijde Elke dag maakt Muller nu al elf jaar lang, sinds hij zijn vader als beheerder opvolgde de gang naar de kapel om van één boek dat altijd open geslagen ligt, een bladzijde om te slaan. Een eenvoudige, sym bolische handeling, eigenlijk een heel indrukwekkend eer bewijs, dat de Oorlogsgraven stichting tot in lengte van ja ren in stand wil houden ter nagedachtenis aan het lot van zoveel landgenoten, die ver gast en gecremeerd werden, bijgezet in een onbekend mas sagraf, verdwenen in de oceaan of achtergelaten wer den in onmetelijke oerwouden. Het werden laatste rustplaat sen, die nooit iemand vinden zal. En toch zijn er nog steeds nabestaanden die op zoek zijn. Loenen heeft ook aanwijsbare graven ongeveer 3200. Rondom de kapel in het park achtige bosgebied, liggen de stoffelijke overschotten van burger-, militaire en concen tratiekampslachtoffers, die hier werden herbegraven. On geveer vijftig Nederlanders, van wie de identiteit niet kon worden vastgesteld, zijn begra ven onder een steen met het opschrift „Onbekende Neder lander". Nog regelmatig vinden in Loe nen herbegrafenissen plaats. Als de familie daar prijs op stelt, worden stoffelijke over schotten van hen die niet in groepsverband werden begra ven, naar Loenen overge bracht. De Oorlogsgraven stichting heeft deze opzet ge kozen om verdwijning en ver waarlozing van solitaire gra ven te voorkomen. Wereldwijd Het werk van de Oorlogsgra venstichting is overigens we reldwijd: niet alleen het be heer over twee nationale ere- velden (dat op de Grebbeberg met de graven van gesneuvel den uit de meidagen van 1940 en dat te Loenen), maar ook de zorg over talloze andere be graafplaatsen in Europa, Thai land, Birma, Singapore, Hong kong en Indonesië. Na de oorlog zijn in Nederland honderden monumenten ge plaatst: in hoofdzaak herden kingsplaatsen met plaquettes, beelden en beeldengroepen, kruisjes en monumentale bouwwerken. Elk gedachtenis teken heeft zijn eigen verhaal en een eigen herdenking in de eerste dagen van mei. In Loe nen wordt dit jaar nadat wijlen prinses Wilhelmina het ereveld in 1949 officieel had geopend de 36ste nationale herdenking gehouden. Ter na gedachtenis aan de bekende en onbekende Nederlanders en aan die 125.000 die in de 42 boeken staan, genoemd naam voor naam en achter elke naam het afschuwelijke oord van de mensenmoord. En elk jaar zal men bij de herden king blijven zeggen dat we al die namen niet mogen verge ten, opdat het niet wéér zal ge beuren. UTRECHT Een huwelijk tussen rooms-katholieke partners moet kerkelijk worden gesloten door een gewijde priester. De pastoraal werker of werkster is dat niet. Die kan ook niet dele gatie ontvangen om bij een huwelijkssluiting te assisteren. Dat schrijft officiaal dr. O F. ter Reegen in de Analecta van het aartsbisdom van maart/april. Omdat honderden huwelijken bij gebrek aan een priester ten overstaan van een pastoraal werker of werkster zijn gesloten, moet de conclusie luiden dat in het aartsbisdom Utrecht honderden rooms-katholieke echtparen ten onrechte de overtuiging koesteren kerkelijk wettig te zijn ge huwd. Na bestudering van het nieuwe kerkelijk wetboek is deze kerke- lijke rechter tot de overtuiging gekomen, dat bij een huwelijks- sluiting alleen bisschop, priester of diaken kunnen assisteren. Alle ten overstaan van een pastoraal werkster of werker geslo- ten huwelijken moeten volgens hem als niet gesloten worden beschouwd. „De eerbied voor de mensen, de eerbied vooral voor het sacrament vraagt, dat huwenden die vragen ten overstaan van een pastoraal werk(st)er te mogeri trouwen hiervan op de hoogte zijn", zo schrijft hij. Het maakt volgens deze priester van het allerheiligst sacrament niet uit, of bij de huwelijkssluiting ook een pastoor aanwezig is geweest. Immers: „onder huwelijksassistent wordt slechts diege ne verstaan die persoonlijk aanwezig de huwelijkstoestemming aan beide partners vraagt en in naam van de Kerk aanneemt". Er wordt zijns inziens dus van de assistent bij de huwelijksslui ting een actieve aanwezigheid verwacht. De pastoraal werk(st)er mag nooit assistent zijn. Als conclusie zegt Ter Reegen, dat voor een pastoraal werk(st)er gesloten huwelijken hetzij geconvalideerd, hetzij gesaneerd moe ten worden. Het laatste zal zijns inziens in veel gevallen de aan- gewezen weg zijn omdat de betrokkenen menen geldig gehuwd te zijn. Het getuigt volgens dr. Ter Reegen niet van pastorale bewogenheid mensen in deze in het onzekere of eerder nog in onwetendheid te laten. BUSVAKANTIES NOORWEGEN olledig verzorgd per persoon 10/12 dagen volledig verzorgd y^/rfuc ETKiSK* yaRKEfötKMIK] /tffcX en reizenverkopende banken GOEDE REIZEN, LAGE PRIJZEN //MÊL*rt (ADVERTENTIE) Van ii tot en met 14 mei a.s. brengt Paus Johannes Paulus II een bezoek aan ons land. Ter gelegenheid hiervan zal NS extra en extra lange treinen inzetten. Op 11 mei naar Den Bosch. Op 12 mei naar Utrecht, op 13 mei naar Den Haag en op 14 mei naar het vlieg- veld Beek in Zuid-Limburg Gezien de te verwachten drukte, files en parkeerproblemen is de trein ook in dit geval zo gek nog niet. Op 14 mei, de dag van de open bare bijeenkomst op het vliegveld .Beek is de dienstregeling naar en vooral in Limburg aangepast Voor alle bezoekers van deze bijeenkomst en dus ook voor de trein reizigers geldt overigens dat zij een flink stuk moeten lopen, omdat er geen verkeer tot dichtbij het terrein wordt toegelaten. Op het station ligt een speciale folder voor u klaar met nadere informatie over de speciale dienstre geling op 14 mei a.s. van en naar Zuid- Limburg Daarin vindt u ookalleinfor- matie over de extra vroege treinen Df 7RSHJ52D G£KNOG SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES DEN HAAG Dat com- mentüór tijdens de tv-re- portage van het bezoek van de koninklijke fami lie aan Noord-Holland.... Die constant zacht jui chende en ademloos be wonderende toon, waarop het duo Zoet Van Sti- priaan de aandacht vroeg voor ook de geringste acti viteit van de Hoge Bezoe kers.... Bij zó veel suiker en stroop ontstond als vanzelf het verlangen naar een terugkeer van Dick Passchier als com mentator van Oranje-fes tiviteiten, die naast Zoet waren ook regelmatig een hartig stukje kaas serveer de. Of Passchier (mede) daarom vervangen is als royalty-ver- slaggever, is ons niet bekend, maar het zou ons niet verba zen. Als het gaat om het Ko ninklijk Huis weten veel mas samedia ook nu nog niet pre cies hoe zij dat moeten aan pakken. Enkele daarvan wor den nog geteisterd door de vrees niet diep genoeg te zul len bukken, waar de straf op staat van boze brieven en tele foontjes en eventueel de op zegging van abonnement of lidmaatschap. Wie dat risico niet wil lopen kiest al snel voor de hierboven beschreven stijl van verslaggeven, ten ge rieve dus van de verstokte monarchofiel, die meent dat radio, tv en pers hetzelfde die nen te bieden als het blad „Ons Vorstenhuis". Maar is de koningin zelf ei genlijk wel zo blij met dit ge fleem aan haar adres? Neen, zo weten we dank zij het op merkelijke boekje „Alexan der" van Renate Rubinstein. Daarin onthult kroonprins Willem-Alexander dat zijn moeder een journalist, die in „een aan het vorstenhuis ge wijd" blad schrijft, voorzien heeft van twee niet zo prettige bijnamen. Op Huis ten Bosch zijn die zo ingeburgerd dat prins Constantijn eens, toen hij de broodschrijver tegenkwam in het buitenland, uitriep: „Daar heb je de hielenlikker en hermelijnvlo". Dat dit soort journalistiek des ondanks blijft floreren, komt ook doordat het enige alterna tief een brutaal radicalisme lijkt te zijn, wat trouwens evenmin door de Familie op prijs wordt gesteld. Neem de tv-uitzending, waarin Sonja Barend een pseudo Willem- Alexander liet zeggen dat hij het overgrote deel van zijn „salaris" zou weggeven aan de sociale diensten. Tegenover Renate Rubinstein, die hem dit stukje „show" op video laat zien, toont de echte kroonprins zich verontwaardigd. „Hij be grijpt niet hoe iemand daarin kon trappen, de imitatie is zo slecht, dat belachelijke pak, dat rare accent, dat plechtige „ik heb gezegd", hij snapt niet dat ze vonden dat die jongen op hem leek". Afschermen Maar moet het dan per se het één of het ander zijn in de verslaggeverij over de Oran jes? Is er dan geen midden weg? Natuurlijk wel, daar is het boekje „Alexander" het onomstotelijke bewijs van Voor het eerst wordt getóónd, nadat het jaren lang alleen maar gezégd was, dat er achter een Koninlijke Hoogheid in derdaad alleen maar een mens is. Een behoorlijke publicatie over een Oranje blijkt dus wel degelijk mogelijk. Maar waarom was het dan nooit eerder gebeurd? Willem van den Berge, die bij de Rijksvoorlichtingdienst van 1960 tot 1982 belast was met de zorg voor de publiciteit om trent het koningshuis, geeft in het weekblad Vrij Nederland uitsluitsel. De Familie, althans de mensen eromheen, de hof houding, wilde tot nu toe nooit meewerken. Van den Berge zegt zelf vaak voorgesteld te hebben dat bijvoorbeeld de prinsen nu en dan een uurtje met „een paar goede journalis ten" zouden praten. „Dan zul len ze eens een uitspraak doen over Ajax of Feyenoord, so what? Maar nee, dat was te re volutionair gedacht. Alles moest goudomrand worden", aldus de gepensioneerde RVD'er Volgens hem heeft het ko ningshuis zijn doel niet bereikt door zich af te schermen en soms zelfs het tegenovergestel de: geroddel. Hij doelt dan niet op de linkse pers, omdat die zich niet aan dat kwaad zou bezondigen, maar op de recht se boulevardbladen. Dat er daarin opgeklopte en vaak foutieve verhalen verschenen over Willem-Alexander, „dat was niet nodig geweest". Ommekeer Het zijn overigens weer dit soort sensatie-stories die Soest- dijk en Huis ten Bosch tot hun afwerende houding gebracht hebben. Elke dag laat de RVD ten paleize een knipselkrant bezorgen, waar letterlijk alles in staat wat er nu weer over de Familie gezegd en geschre ven is. Zo is volgens Van den Berge een sfeer ontstaan, waarin men alles geheim wil de houden, tot en met de stof en het patroon van de konink lijke kleding. Tot 1964 leverde die houding geen problemen op, omdat de media zich precies lieten dicte ren wat wel en niet gepubli ceerd mocht worden. Maar in dat jaar, met de kwestie-Irene, kwam de ommekeer, „omdat," aldus Van den Berge, „men toen geprobeerd heeft de pers om te tuin te leiden". Prinses Irene was in Spanje tot het ka tholieke geloof overgegaan, maar niemand, ook de rege ring en de RVD niet, mocht dat aanvankelijk weten. Van den Berge: „Je kon zeggen: dat is een persoonlijke zaak. Maar ik zeg: het is ook een persoon lijke band, die wij met het ko ningshuis hebben. Ze zijn van Kern Daarmee raakt Van den Berge de kern van de zaak. Want waarom wordt het boven staande in deze rubriek be sproken? Omdat Nederland een monarchie is en dat nog heel lang wil blijven. Want hoewel deze staatsvorm oor spronkelijk (1815) door Duit sers en Engelsen is opgelegd, menen de meeste Nederlandse kiezers sinds jaar en dag zelf ook dat zij het beste af zijn met een vorst. Dat is een te respec teren standpunt, aangezien in een politiek sterk verdeeld land als het onze een „verhe ven" persoon de garantie vormt voor althans enige sta biliteit en continuïteit van het staatsbestel. Want één deel van de regering, de koning(in), is er dan altijd en draagt er,er zorg voor dat het andere deel£p het kabinet, er komt en Z4Xgn eendrachtig mogelijk is sa-fejjj' mengesteld. ^er Maar zoals Renate Rubinsteir^ra terecht opmerkt in „Alexan-ous der", is er altijd het risico dafcjjQ de vorst dom is, of fanatiek o^j^. rhachtsbelust of alledrie. Er^^, dus heeft het volk er recht opG-lst) te weten met wat voor (toe^^ komstige) kroondrager of -ujt draagster het te maken heeftjen Na heel veel jaren heeft ook^, de regering (beide delen daar->erri van) dat ingezien en heeft ons werkelijk laten kennisma-ver1 ken met de toekomstige kö--tra ning. Daarmee heeft zij teven^.- voor het eerst een poging ge daan inhoud te geven aan het— tot dan toe nogal zielloze be-Qp grip „modern koningschap", wil Zodoende weten we nu ook dat Alexander een jongen die het leuk vindt tegen étr muurtje van een huis te wat,| ren („niet tegen het raar hoor"), die met zijn broers i en toe plat Haags praat zich af te zetten tegen het gens hem bekakte Leids zijn moeder en die (nog) gei boodschap heeft aan relig Sommigen zullen dit soort r dedelingen als onnodig én) wellicht zelfs als majesteits schennis beschouwen, 1 dienen te bedenken dat eerr eerlijk beeld van iemand al-„jp. leen verkregen wordt bij veel mogelijk informatie. We* zouden ons trouwens al heer' erg moeten vergissen als Wil-JJ lem-Alexander juist door die" nieuwe openhartigheid één keer niet meer sympath en begrip heeft verworvétó,* ook bij tegenstanders monarchie, dan alle „hiell] likkers" met elkaar zoude kunnen bewerkstelligen. Mfe-1 schien ook iets voor NOS-co'th:* mentatoren om eens over në t denken. RIK IN T HOU

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4