Lubbers woedend over brief Stemerdink aan congres VS fit Niet al te moeilijke ochtend met wiskunde Justitie was bang voor zelfmoord woongroep ,PVDA SCHAADT NEDERLANDSE BELANGEN" V oordeurdelersregeling pas in oktober rond Kans op meevaller kleine tweeverdieners niet groot Kabinet: Kamer moet formateur kiezen „Beeld Zadkine niet verplaatsen' ^BINNENLAND EeicbcSomarit ZATERDAG 4 MEI 1965 PAGINA 3 Universiteit mag '„top-talenten" xtra betalen TL DEN HAAG Als het aan minister Deetman ligt zullen n en hogescholen i de mde 6ele6enheid krijgen om vomeer toptalenten aan te trek- macnt'jjen. Zij kunnen dit doen door elvaa^thet boven het salaris een extra en wafhonorering te bieden. Deet- hefman wil daarmee de in gang !en ha'd?ynde uitstroom van hoogge- p kwalificeerd personeel naar Mhet beter betalende bedrijfsle- geschq,ven ^alt toeroepen. De be ren omwindsman schrijft dit in een echterdiscussienota, die gisteren naar bondtde Tweede Kamer is gezon- iclden. Vooral de laatste jaren zijn vele getalenteerde weten- gewefcjsChappers naar het bedrijfsle- ?ite afjlven verdwenen, zo constateert e regi'^eetman- ^00r ^et toekennen n'van een tijdelijke, extra hono- van r^rering bij moeilijk te vervullen lameseen vitale vacatures, moet de reëerd. concurrentie vanuit het be- litiegë-drijfsleven worden terugge- /ietna-ir°n6en- ïn ëo'é- speciale regeling, zoals de "minister voorstelt, is bedoeld aV ver* voor de „kwalitatief zeer goe- en vande wetenschapsbeoefenaars", is dusdie een aanstelling voor vijf jaar krijgen aangeboden. Ge- durende die periode krijgt men, naast de salariëring bin- Ame-nen de bestaande regelingen, ineen apart inkomen dat is afge- edaag-stemd °P de ..prijs" van de ar- n beidsmarkt. Volgens Deetman is het beter ^n" dat een aantal wetenschappers d. Dat (ook gewoon hoogleraren) in es aandeeltijd werken op de univer- eéft siteit en deels een baan hebben an ge-'n ^et bedrijfsleven. Niet al- nocra- ^een wordt daardoor de kenni- "soverdracht tussen onder- aaa^zoeksinstelling en bedrijf be- edepis vorderd; ook wordt voorko men dat overheid en bedrijf sleven met steeds hogere be- dragen moeten zwaaien om de Veï.~ mensen bij elkaar weg te ko- ierika, pen. leken, rk ge-- lor en,, wordt opinie blind Veel ouderen hebben psychische problemen GRONINGEN Het aantal ouderen met psychi sche problemen zal tussen nu en het jaar 2000 ver dubbelen. Om deze mensen goed te kunnen hel pen, zullen er nu al lange-termijnplannen moeten worden opgesteld. Tot nu toe werd er alleen maar op korte termijn over deze problematiek nage dacht. Dat is de mening van een werkgroep, waarin 40 mensen uit zestien landen zaten. Zij hebben nagedacht over de problematiek van ou deren vanaf 65 jaar met psychische problemen. Over dit onderwerp werd gisteren een symposium gehouden. Dergelijke problemen kunnen zijn: de mentie, aderverkalking of depressiviteit. Volgens dr. J. Ringoir, hoofdinspecteur van de Geestelijke Volksgezondheid van het ministerie van wvc, zijn er nu in Nederland 200.000 ouderen met deze pro blemen. Hij verwacht dat dit aantal in het jaar 2000 is verdubbeld. 8.000 Aanmeldingen 8 mei-manifestatie DEN HAAG Voor de manifestatie van Rooms-Katholieke organisaties op 8 mei in Den Haag hebben zich al meer dan 8.000 men sen aangemeld. De bijeenkomst is bedoeld als aanvulling op het officiële programma van het Pausbezoek, dat enkele dagen later begint. De verwachting is dat komende woensdag ruim 10.000 katholieken het Haagse Malieveld zullen bevolken, aldus een woordvoerder van de organisatie. Tijdens de slotviering zal de Limburgse kapelaan Hub. Steijns uit Steyn in de eucharistie voorgaan. Hij is voorzitter van de Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Roermond. Bij de praatpalen is er ook ruimte gemaakt voor pater Van Kilsdonk, oud-studentenpastor in Amsterdam. Hij zal spreken over de geschiedenis van het paus- Loonstrookje wordt verplicht DEN HAAG Elke werkgever moet zijn werknemers voortaan een loonstrookje geven waarin het salaris wordt gespecificeerd. Dat is een van de maat regelen waarmee het kabinet de ontduiking van de wet op het mini mumloon en de mini mumvakantiebijslag wil bestrijden. Daarnaast krijgt de Loontechni- sche Dienst meer be voegdheden om de na leving van de wet te onderzoeken. Stakingen in bouw gaan door WOERDEN De Bouw- en Houtbond FNV zal het overleg met de bouwwerkgevers niet hervatten. De bond gaat door met het voorbereiden van de voor maandag geplande sta kingen. Uit de reactie van de werkgevers op het aanbod nogmaals om tafel te gaan zit ten, leidt de bond af dat de werkgevers „de geboden ope ning blokkeren". De bond heeft de werkgevers laten we ten zich daarom „helaas" ge noodzaakt te zien, door te gaan met het voorbereiden van ac ties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers is boos op het PvdA-Tweede-Kamerlid Bram Stemerdink. Deze heeft in zijn kwaliteit van volksvertegenwoordiger en oud-minister van de fensie een brief aan het Amerikaanse Congres ge schreven over de Neder landse positie inzake de plaatsing van kruisraket ten. Daarin neemt hij vol gens de premier de Ne derlandse regering „niet serieus", omdat zij in de opniniepeilingen geen meerderheid meer heeft. „Daarmee schaadt het Ka merlid Nederlandse be langen". Bovendien heeft hij naar Lubbers' oordeel het Congres helemaal ver keerd voorgelicht. Volgens Lubbers houdt de PvdA'er de volksvertegenwor- digers in de VS voor dat bij een akkoord over wapenbe heersing in Genève Nederland niet zal plaatsen, terwijl in juni vorig jaar juist uitdrukkelijk is besloten dat Nederland dan een aandeel zal nemen. Bij het uitblijven van een akkoord is volgens het schrijven van het PvdA-Kamerlid de plaatsing van kruisraketten in Neder land onvermijdelijk. Lubbers bestreed dat gisteren nadruk kelijk. Hij wees erop dat het tempo waarin SS-20 raketten door de Sovjet-Unie worden geplaatst sinds het junibesluit van de Nederlandse regering is afge nomen en hij meent dat er tus sen nu en 1 november (de da tum waarop Nederland een besluit neemt) nog wel dege lijk een positieve beslissing in Moskou kan worden genomen. De premier is kwaad over de manier waarop De PvdA'er gesuggereerd zou hebben dat de huidige Nederlandse rege ring nauwelijks meer serieus te nemen is, omdat zij op grond van opiniepeilingen geen meerderheid meer heb ben in het parlement. Stemer dink houdt het Congies voor, dat als gevolg van een komen de verkiezingsnederlaag van CDA en VVD de PvdA weer in de regering komt, waardoor de Amerikanen maar niet al te veel waarde aan een raketten- besluit van de Nederlandse re gering moeten toekennen. „Stemerdink wekt daarmee de indruk dat we in Nederland al te maken hebben met een de missionair kabinet, terwijl het hier gaat om een standpunt van regering én parlement. Als je naar het buitenland toe gaat lopen vertellen dat ze je eigen regering maar niet te se rieus moeten nemen, dan wor den daarmee serieuze Neder landse belangen geschaad. Dat gaat werkelijk te ver en over schrijdt alle grenzen van de normale parlementaire gebrui ken". coh ®en®rMavo en havo bogen zich gis- rev?Pj termorgen over wiskunde. De drêigt mavo-kandidaten hadden situa-| meerkeuze-vragen, de havo- kandidaten vrije opgaven. Niet kan'^^'bjker dan anders, was het - Óórdeel van leraar Versteeg in2;en van het Voorburgse St. Maar- ee*> tens College over het mavo- v;. examen op D-niveau. lichting Veel standaardopgaven, zodat vragen de goede oefenaar toch aan ,dRom0 een vold°ende kon komen. >a. t/tn Toch vonden enkele leerlin- iO u gen het examen erg moeilijk, IFOOM want veel vragen deden eer- nidd*s der een beroep op inzicht dan -Ba- °P geoefendheid. Oude "et examen op C-niveau was 14.00- erg gemakkelijk, zij het dat u.. te», vraag 20 over de omschrijving ice so- van een gearceerd vlakdeel 1-15 00 (pnntenverzameling) in een 1. Ook wiskundige formule nogal ver- afde- warrend was. De laatste opga ven werden door de leerlingen moeilijker gevonden. M6-0 Havo-leraar Van Rijn, collega van Versteeg, achtte het wis- kunde-examen voor zijn leer- preek>- lingen heel goed te maken, instad: Makkelijk te doen, aldus het 6. ma.' commentaar van enkele leer- it 49a. lingen en de leraar durfde lartjef: hoge cijfers te verwachten. De kansrekening was zeer gemak- kelijk. Een logarithme-opgave ontbrak ook dit jaar weer. Al- rooit- leen vraag 5c als afsluiting was 19.00- traditioneel iets moeilijker dan Leifi- je overige opgaven. ENST geweest"), het Waddengebied („Vreemd genoeg meer over het vasteland dan over de ei landen"), de Randstad als voorbeeld van verstedelijking („Vereiste wel meer algemene ontwikkeling") en Italië („Als landonderwerp, dit jaar voor het laatst"). Het enige waar de leerlingen af en toe problemen mee hadden was de ambtelijke taal waarin enkele vragen wa- Opstel vwo 1 Een mengelmoes van onder werpen voor leuke betogen en van onderwerpen van eigen i interesse die kans boden voor een persoonlijk verhaaltje. Zo beoordeelt mevr. Polderman van het Leidse Bonaventura- college de opstelonderwerpen voor het vwo. Zelf heeft ze het liefst een zo zakelijk mogelijk onderwerp te beoordelen, omdat het bij een examen niet gaat om de beoordeling van gevoelens. Met een onderwerp als „Bloe men houden van mensen" heeft ze dan ook moeite. Met veel meer belangstelling kijkt ze uit naar wat haar leerlingen femaakt hebben van het on- ërwerp: de invloed van jon geren op elkaar is die groter dan de invloed van de kant van ouders, leraren, kerk, enz.? Ook het onderwerp „Partij kiezen", over het dilemma van een partij kiezers te trekken en gebonden te zijn aan de ge dane verkiezingsbeloften, is een onderwerp waarin een ste vig beroep wordt gedaan op MXXWWld Aardrijkskunde „Ik was er zelf in een half uurtje mee klaar, terwijl er ja ren zijn geweest dat ik er een uur voor nodig had". Zo rea geerde mevr. Eigenraam van het Lucas College in Voor schoten op de opgave aard rijkskunde voor havo. In weerwil daarvan merkte ze dat het de leerlingen niet op alle punten even gemakkelijk afging. Met name de vragen 14 en 16 over respectievelijk schaalvergroting en de ver houding tussen koolstof, vluchtige bestanddelen en wa ter bij het inkolingsproces, be zorgden de meeste kandidaten zweetdruppels. De grafieken daarentegen waren volgens de docente goed leesbaar en de paar topografievragen waren leuk voor de ijverige leerlin gen. Voor mavo C en D had haar collega Van Leeuwen van het Lucas Collega ongeveer het zelfde verhaal. Waarbij de aantekening dat de docent zelf geen leerling op C-niveau had, maar wel de opgaven heeft ge zien. „Voor beide niveau's waren ze redelijk te maken, er waren geen al te gekke dingen bij. Het viel me op, dat er voor mavo D meer van het inzicht van de leerlingen zelf werd gevraagd dan bij mavo C, waar het meer om feitenken nis ging. Wel was er meer dan in voorgaande jaren een we zenlijk verschil tussen beide examens, wat ook eigenlijk hoort". De D-kandidaten werden ge confronteerd met vragen over vier hoofdonderwerpen. Dat waren de demografische ont wikkeling van Nederland („Dat al zo vaak aan de orde is i wiskunde, waaro ver het lbo zich evenals ma vo-C gistermorgen moest bui gen, bestond uit dertig meer keuzevragen. Volgens de le raar waren de vragen goed verdeeld over alle onderwer pen. De vraagstukken waren van een redelijk tot een goed niveau en de kandidaten ble ken er niet al te veel moeite mee te hebben. Het open werk Engels voor lbo en mavo-C, bestaande uit vijf onderdelen, was gelijk aan wat de afgelopen twee jaren werd gehanteerd. Een kort in leidend verhaaltje over me vrouw Valerie Mansfield en haar Ford Cortina ging over het onopzettelijk meenemen van een verkeerde auto. Naar aanleiding daarvan wer den acht vragen gesteld, waar in een eigen mening werd ge vraagd. Als slotopdracht van dit deel van het examen werd er gevraagd om het verhaaltje in minimaal dertig woorden van een eigen einde te voor zien. Voor een aantal kandida ten was geen gemakkelijke op gave. De andere onderdelen van En gels lagen binnen de verwach tingen. Zoals ieder jaar leverde het in de juiste woordvolgorde zetten van een aantal zinnen de grootste problemen op. Daaraan werd dan ook flink wat tijd besteed. Bij het lmo werd gistermiddag het examen verkoopbevorde ring voor het eerst via meer keuzevragen afgenomen. Het voordeel hiervan is dat de ge hele stof van de marketing- -mix goed aan bod kwam. Met een aantal vragen werd aardig ingespeeld op de actuele con- currentie-problemen in de speelgoedbranche. Óm een idee te krijgen wat ve- koopbevordering inhoudt een vraag uit het examen: Een pas gekocht artikel functioneert niet. Wat is de beste manier van klachtenafwikkeling? De klant; A: een tegoedbon aan bieden; B: een nieuw artikel aanbieden; C: aanbieden het bedrag terug te geven; D: aan bieden het gratis te laten repa reren. Het juiste antwoord: C. FRIEMELS Greenpeace blokkeert schip in Antwerpse haven ANTWERPEN/DEN HAAG De milieuorganisatie Greenpeace heeft gisteren voorkomen dat een met che misch afval geladen dump schip de Antwerpse haven kon si, ruim 1U00 ton giftig che- uitvaren. Dat hebben woord- misch afval aan boord dat af- voerders van de milieuorgani- komstig is van de titaandioxy- satie meegedeeld. Volgens de defabriek van het chemische woordvoerders heeft het concern Bayer, dumpschip, genaamd de Wad- ROTTERDAM EN UTRECHT VOEREN WET UIT ROTTERDAM De gemeente Rotterdam verwacht dat de on* streden voordeurdelersregeling pas begin oktober totaal zal zij» ingevoerd. De Gemeentelijke Sociale Dienst in Rotterdam gaat over twee weken beginnen met het verzenden van de formulieren, waaroo de cliënten inlichtingen moeten geven over hun woon- en leefsi tuatie. Het kan echter wel enige maanden duren, voordat alle gegevens zijn verwerkt en is bepaald voor wie welke korting geldt. Voor nieuwe cliënten van de Rotterdamse GSD zal de regeling al op 1 juni van kracht worden. Het gemeentebestuur vindt dat nu staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) en de meerderheid in de Tweede Kamer vasthouden aan de iiv voering van de maatregel, er voor Rotterdam niets anders op zit dan tot uitvoering over te gaan. De actiegroep „Voordeurdelers", die bestaat uit uitvoerend? ambtenaren van de GSD, is niet van plan zich zonder meer bij de invoering van de regeling neer te leggen. „Wij zullen ons bo- raden op verdere acties. Wij blijven het oneens met de regeling". Het college van B en W van Utrecht heeft gisteren ook besloten de omstreden voordeurdelersregeling uit te voeren. Op 19 april besloten b en w om de uitvoering van de regeling op te schorten. Het college voert de regeling toch uit omdat staatssecretaris Dè Graaf niet tegemoet is gekomen aan de bezwaren van de ge meenten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans dat de groep tweeverdie ners alsnog een fiscale verlichting krijgen is niet groot. Premier Lubbers liet gisteren na de minis terraad doorschemeren dat een studie op het mi nisterie van financiën heeft aangetoond dat er lang niet zoveel onrecht vaardigheden in de wet zitten als vele (willen doen) geloven. Hij zin speelde erop dat alle tu mult rond de wet en zijn gevolgen vooral is voort gekomen uit een verkeer de voorlichting. Óf er misschien in '86 een technische vereenvoudiging in de wet kan worden doorge voerd, waarbij er voor sommi ge groepen wellicht toch nog een verzachting in zit is vol gens Lubbers onderwerp van een „puur politieke afweging". Daar hoopt het kabinet vol gende maand al aan te begin nen als het resultaat van een studie naar de gevolgen van de wet in de ministerraad worden gebracht- Gisteren heeft het kabinet er mee ingestemd dat staatsecre taris Koning in overleg met de Kamer een eerste stap gaat zetten naar een vereenvoudi ging van het belastingsstelsel. De Kamer heeft daar onlangs weer eens een paar maal met kracht op aangedrongen. In overleg met de Kamer zal een commissie moeten worden ge vormd van fiscale deskundi gen uit alle stromingen van de samenleving die deze vereen voudiging moeten voorberei den. DEN HAAG De regering vindt dat de grootste partij na de verkiezingen niet als eerste geroepen is de kabinetsforma teur te leveren of dat de partij die de verkiezingen gewonnen heeft perse bij de formatie van een kabinet moet worden be trokken. Premier Lubbers en minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) hebben dit aan de Tweede Kamer meege deeld. In een nadere schrifte lijke discussie-ronde over de voorstellen van de staatscom missie-Biesheuvel stemmen beide bewindslieden in met de gedachte, dat het voordragen van de formateur door de Ka mer (een van de suggesties van de commissie) de invloed van de Kamer op de kabinets vorming kan vergroten. Ook bij aanvaarding van het voor stel zijn langdurige kabinets formaties echter niet uitgeslo ten, aldus de beide bewindslie den. Koningin Beatrix en prins Claus wonen vandaag in Amsterdam de Nationale Herdenking bt). Deze begint met een bijeen komst in de Nieuwe Kerk Daar na leggen zij een krans bij het Nationaal Monument op de Dam. De Nationale Herdenking vindt plaats ter nagedachtenis van allen, die sinds 10 mai 1940. waar ook ter wereld, tijdens of gen zijn omgekomen. ROTTERDAM Het Rotter damse Openbaar Ministerie heeft zes minderjarige kinde ren vorige week uit een woon groep in Rotterdam gehaald, omdat het bevreesd was dat de leden van de woongroep na de arrestatie van twee van hen massaal zelfmoord zouden ple gen. Dit zou de Rotterdamse offi cier hebben meegedeeld aan één van de leden van de woongroep, die een week op het politiebureau is vastgehou den. Het betrokken lid, K. de Boer, heeft dat gisteren na zijn vrijlating op een persconferen tie in Rotterdam bekend ge maakt. Justitie had volgens hem een anonieme tip gehad die sprak over het mogelijke zelfmoordgevaar. De Rotter damse persofficier van justitie was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. De politie verrichte vorige week vier aanhoudingen in de woongroep op verdenking van het plegen van ontucht met kinderen. De zes kinderen in de leeftijd van vier tot acht jaar, die vorige week door de politie zijn meegenomen, en die op last van justitie zijn on dergebracht in tehuizen van de Raad van de Kinderbe scherming, zullen vandaag weer naar de woongroep te rugkeren. Het Openbaar Ministerie heeft wel aangekondigd de recht bank te zullen vragen de ou ders voorlopig uit de ouderlij ke macht te ontzetten. De kin deren blijven voorlopig onder gezag van de Raad voor de Kinderbescherming, totdat de rechter volgende week moge lijk anders beslist. De verklaringen die de kinde ren deze week in de tehuizen van de Raad voor de Kinder bescherming hebben afgelegd, zijn volgens twee woongroep- leden deels niet belastend. Burgemeester Schols van Den burgemeester van Ottawa toe zwanen zijn vorig jaar door Ot- In de diergaarde Blljdorp in Haag (tweede van rechts) kijkt bij het uitzetten van twee zwa- tawa aan Den Haag geschon- Rotterdam aan het Hollandse samen mer mevrouw Dewar. nen in de Haagse Hofvijver. De ken en hebben reeds enige tijd klimaat kunnen wennen. Voor het deel dat ze dat wel mochten zijn, hebben ze niets uit te staan met de realiteit De kinderen hebben tegenover de woongroepleden verklaard dat zij die verklaringen in verwar ring hadden afgelegd. De be trokken leden van de woon groep, die aangehouden zijn, overwegen wegens de justitiële actie een schadeclaim bij de staat in te dienen, omdat zij de actie buiten iedere proportie vinden staan. ROTTERDAM De Rotter damse wethouder Laan betwij felt of de verplaatsing van het beeld „De verwoeste stad" be taald kan worden met behulp van de „één-procentsregeling Dat was de bedoeling van een actiecomité, dat van menir dat het beeld van zijn hu standplaats op het Leuvefti weggehaald moet worden en een plaatsje in het centrum van Rotterdam moet knjgen. Het comité denkt daarbij aan het Hofplein, dat dan daarvoor grotendeels zou moeten wor den aangepast De kosten van het project zijn geraamd op zo n tien miljoen gulden. De éénprocentoregeling is hier echter niet van toepassing, al dus Laan. Ook de raadscom missie algemene zaken sprak zich deze week al afwijzend uit over de verplaatsing van het beeld

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3