£cicUc ©omcwvt Omroepen moeten buigen 4 Glastuinbouw moet assortiment verbreden Fransen geïsoleerd op economische top Reagan klaagt over isolement )l< KAMER STEUNT CAO-VOORSTEL BRINKMAN Ontslag dreigt bij sabotage regeling voordeurdelers Langer lezen BON:£= Vrijdag 3 mei 1985, 76e jaargang no. 23184 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeisdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betalingkkwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0.43 per mm. Losse nummers f 1.00. TV-TIPS HET WEER Revolutie en liefde in Frans- Italiaanse film „Eugenio, keer om". Ned. II, 23.35 uur Om 19.38 uur strijd om gunst kij kers in „The picture show man". Ned. I, 21.20 uur Hier en Nu over Greenpeace. BRT 1, 20.25 uur film „The in-laws" over valsemunterij. Duitsland 3, 23.20 uur optreden Graham Parker en the Rumour. Weinig verandering half tot zwaar bewolkt en buien. Mini mumtemperatuur 5, middag- temperatuur 10 graden. Matige westelijke wind, langs de kust af en toe vrij krachtig. Zon op 06.05. onder 21.10. Schev. hoog water 3.23 en 15.41. Laag wa ter 11.30 en 23.51. Stadspost verkoopt PTT-zegels met korting HAARLEM De particuliere stadspost- organisaties die zijn aangesloten bij de Landelijke Organisatie van Stadspostdien sten verkopen sinds gisteren postzegels van de PTT met tien procent korting. Volgens directeur K. Blokker van de Stadspost Haarlem-Beverwijk kunnen de stadsposten op deze wijze nu ook voor wat betreft de landelijke post met de PTT con curreren. De zegels zijn afkomstig van be leggers, die hun verzamelingen opruimen ,als de aangekochte zegels achteraf geen waardevaste investering blijken. Volgens 'een woordvoerder van de Centrale Direc tie van de PTT in Den Haag is de „kor tingsactie" niet strafbaar en zal de PTT er ook niets tegen ondernemen. Jaarlijks 2,3 miljoen letsels thuis en bij het sporten AMSTERDAM De Nederlandse ziekenhuizen en huisartsen behandelen elk jaar naar schatting 2,3 miljoen letsels als gevolg van ongevallen thuis, op sportvelden etc. Dat meldt de Stichting Consument en veiligheid. Uit jaarlijkse registratie is voor het eerst duidelijk geworden hoe omvangrijk het probleem van de sportletsels in ons land is. Reglementen en beschermende uitrus ting vragen om verbetering, aldus de stichting. Ruim 200.000 sportmensen moeten zich jaarlijks in een ziekenhuis laten be handelen. Driekwart van de sportletsels (de enkel blijkt de zwakste plek) komt voor in de groep 10- tot 30-jarigen. De mees te sportletsels vinden plaats bij voetbal en gymnastiek. De ongevallen gebeuren vooral tijdens sport (30 procent) en spel (16 procent), maar ook bij de vrijetijdsbesteding (6 procent), huis houdelijke activiteiten (ook 6 procent) en doe het zeiven (4 pro cent). Bij ruim 38.000 ongevallen is er een fiets in het spel, trap pen (32.600 ongevallen) zijn ook een belangrijke oorzaak. Zuster Iraanse president woont nu in BAGDAD De zuster van de Iraanse president Ali Khamenei is gisteren in de Iraakse hoofdstad Bagdad opgedoken. Op een perscon ferentie zei ze Iran te zijn ontvlucht om zich te kun nen herenigen met haar echtgenoot. Badri Khame nei vertelde dat zij en haar vijf kinderen Iran over land hebben verlaten. Haar echt genoot is een voormalige imam, die uit onvrede met het bewind van Khomeini Iran verliet en sinds maart '84 in Bagdad woont. Eendedrama ENSCHEDE In het Enschedese zie kenhuis Ziekenzorg is men nogal ont daan over een geval van dierenmishan deling, dat zich in de tuin heeft voorge daan. Onbekenden hebben daar name lijk elf eendekuikens van een paar da gen oud tegen de grond doodgegooid. De diertjes behoorden tot een eendefa- i de i l het ziekenhuis komt broeden. Zodra de eie ren zijn uitgekomen zoeken ze groter water op, waarvoor ze de straat moeten oversteken. „Als dat gebeurt, zie je alle automobilisten stoppen", zegt tuinman Van der Vaart, die de dode beestjes gis teren ontdekte. „Ze zijn duidelijk dood gegooid, want als ze door een rat of een kat waren gegrepen, zouden minkt zijn geweest en dat is ni geval". Enige dagen voor het drama zwommen de niet het eendekuikens nog achter hun moeder in de vijver van het ziekenhuis. Verlies voor Britse Conservatieven LONDEN De Britse rege rende Conservatieven hebben bij de gisteren gehouden ge meente- en regionale verkie zingen in Engeland en Wales een veer moeten laten. De so ciaaldemocratische alliantie (SDP) werd de grote winnaar, ten koste van de Conservatie ven én de Labour-partij. De SDP overtrof haar eigen ver wachting door ruim 200 zetels te halen. De verkiezingen werden beschouwd als de be langrijkste test van de popula riteit van de regering-That- cher sinds de verkiezingen van 1983. Een vrolijk samenzijn had gisteravond op het slot Augustusburg in Bonn plaats met de Amerikaanse president Reagan en de Westduitse bondskanselier Kohl na afloop van het diner waar mee de top van de zeven rijkste landen officieel werd geopend. BONN Nog voordat de economische topconferentie I in Bonn gisteravond met een diner in het slot Augus- tusburg goed en wel was begonnen heerst er onder de zeven regeringsleiders ernstige verdeeldheid over de wenselijkheid van een herziening van het monetaire stelsel. Met een herziening zou de sterk wisselende waarde van de dollar onder controle moeten worden jgehouden. De Fransen zijn voorstander van een aparte conferentie om te komen tot een koppeling van de dollar aan aan de Japanse Yen en de Europese rekeneenheid ECU. De redenering van de Fran sen is dat het geen zin heeft afspraken te maken over het slech ten van handelsbarrières en het bevorderen ven economische groei als dit niet gepaard gaat met een stabiele dollarkoers. Mit terrand vindt verder dat er alleen handelsbesprekingen kunnen worden gehouden als de ontwikkelingslanden bereid zijn deel te De Verenigde Staten, West-Duitsland, Japan en Groot-Brittan- nië hebben zich in Bonn zonder voorbehoud uitgesproken voor dergelijk overleg. Een akkoord over begin 1986 te houden han delsoverleg binnen de Algemene Overeenkomst inzake Tarie ven en Handel (GATT) is voor de Amerikanen de belangrijkste doelstelling tijdens dit overleg. President Reagan wist gisteren wat dit betreft Japan en West-Duitsland aan zijn kant te krijgen tijdens afzonderlijke besprekingen met premier Nakasone en bondskanselier Kohl. Ook van de Britse premier Thatcher is be kend dat zij de Amerikanen op dit punt steunt. Pagina 5: Top al akkoord over politieke verklaring BONN President Reagan heeft er over geklaagd dat hij zich in het Witte Huis geïsoleerd voelt door de scherpe be waking. „Je staat voor het raam van het Witte Huis en kunt zelfs niet zeggen: kom ik ga even naar de winkel'op de hoek om een tijdschrift te kopen. Ik kan zelfs niet naar de kerk gaan", aldus de president tot een Westduitse jour nalist. „Ik vorm een te grote bedreiging voor het publiek", aldus Reagan, erop zinspelende dat hij zo gemakkelijk het doelwit van een aanslag vormt. Gevraagd of hij televisiese ries als „Dallas" en „Dynasty" bekeek, antwoordde hij: „Ik krijg niet veel tijd om naar iets anders dan naar het jour naal te kijken en wanneer ik dat doe, erger ik me. (ADVERTENTIE) Het perkplanten tijdperk is wederom aangebroken Wij verwelkomen u gaarne garden-cent re bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tel.071-.410377 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De re geringspartijen CDA en VVD, samen een meer derheid in de Kamer, hebben zich in het con flict over de omroep- cao aan de kant van WVC-minister Brink man geschaard. De be windsman hoeft geen nieuwe concessies aan de omroepen te doen, die afgelopen woensdag zijn voorstel verwier pen. CDA en VVD zijn het met de regering eens dat de omroepen slechts tijdelijk mogen putten uit de algemene reserves, ter gedeeltelij ke financiering van de 36-urige werkweek. Dat bedrag (29 miljoen) moet vanaf 1987, ge spreid over enkele ja ren, door de omroepen worden teruggestort. Beide regeringsfracties maakten gisteren tijdens de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer duide lijk dat de voorwaarden, die de omroepen hebben ge steld, niet vervuld kunnen worden. VVD-woordvoer- ster mevrouw Rempt wees erop dat de omroepen niet kunnen eisen dat ze ook de komende jaren worden uit gesloten van het trendvol- gerschap. Evenmin kunnen de omroepen de toezegging eisen dat het omroepbudget de komende jaren een groeipercentage meekrijgt. Het voorstel van de minis ters Brinkman en De Ko ning (Sociale Zaken) komt erop neer dat de omroepen de komende jaren een vast budget ter beschikking krij gen. Daarbinnen is men vrij te schuiven met de verschil lende kostenposten, zij het dat de loonontwikkeling wordt gekoppeld aan die van de collectieve sector. CDA-woordvoerder Gerrit- se meende dat de hoogte van het omroepbudget jaar lijks in overleg met de om roepen moet worden vast gesteld. Minister Brinkman zal de omroepen op basis van het zelfde voorstel opnieuw uit nodigen voor een gesprek, zodat de cao alsnog kan lgeke worden goedgekeurd. Brinkman wil de bespre kingen daarover nog deze maand worden afronden. De omroepbonden hebben verklaard bevreesd te zijn voor de gevolgen van de overeenkomst voor de jaren na '86. Zij willen echter niet heronderhandelen, mochten de werkgevers erom vra gen. omdat de cao voor 1984 en 1985 met moeite door de leden is geaccepteerd. Voor lopig zijn geen acties te ver wachten. Minister Brinkman fietst mee tegen racisme Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur en de Haagse gemeenteraadsleden Ot ter-te Kolsté (CDA), Chandoe (PvdA) en Gelderblom-Lankhout (D'66) hebben vanmorgen een stuk je meegefietst met de jongeren die dezer dagen de pedalen laten ronddraaien in een tocht tegen racisme die in verschillende steden is gestart en in Amsterdam zal eindigen. De politici stapten om half tien op bij de Mariaburcht aan de Troelstrakade in Den Haag en peddelden mee naar het Bezuidenhout. Daar sloegen de jongelui rechtsaf de stad uit en de minister ging linksaf, richting ministerraad die verzameld was op het Binnenhof. De raadsleden hebben de fietsers bege leid tot aan de gemeentegrens. Minister Brinkman leek overigens niet tevreden met het brikkie (waarvan het zadel kapot was) dat hem bij de Mariaburcht werd toebedeeld. Aan een jongen met een sportfiets vroeg hij tenminste: „Kunnen we niet ruilen Deze fiets staat zo armoedig". Overvallers rijden postkantoor met vorkhef truc binnen GRONINGEN Twee gewapende mannen waren wisten volgens de politie ongedeerd weg hebben vanmorgen een „aanzienlijk geldbe- te komen. De twee overvallers hebben vervol- drag" buitgemaakt bij een overval op het gens enkele geldcassettes meegenomen Hoe- hoofdpostkantoor in Groningen. De mannen veel geld precies vermist wordt, was vanmor- reden met een vorkheftruc en vermoedelijk ge- gen nog niet bekend. Op de kasafdeling vindt wapend met karabijnen dwars door een stalen net centrale geldverkeer van het postdistnct hek en een glazen kogelvrije wand de kasafde- Groningen plaats, ling binnen. De vijf mensen die daar aanwezig AMSTERDAM De Neder landse glastuinbouw bekleedt internationaal een zeer sterke positie, gebaseerd op de hoge produktkwaliteit. De techni sche ontwikkeling staat op een hoog peil; veel bedrijven ge bruiken computers. Bij glas groenten is de concurrentiepo sitie sterk, met name door effi ciënte teeltmethoden en een uitstekenbd afzetap baseerd op het veilingsysteem. Verbreding van het assorti ment bij glasgroenten is echter nodig omdat op een aantal markten verzadigingsver schijnselen optreden. Boven dien kan de toetreding van Spanje tot de EG sterke con currentie betekenen. Dit zijn enkele conclusies uit een rap port van de Algemene Bank waarmee de glastuinbouw de Nederland over de glastuin- sterkst gecomputeriseerde bouw. agrarische bedrijfstak is. De technische ontwikkeling in de tuinbouw waarbinnen mo menteel 15.000 bedrijven werkzaam zijn, verloopt bij zonder snel, aldus het rapport. In 1983 waren 3000 proces- en bedrijfscomputers geplaatst. De Nederlandse glastuinbouw heeft internationaal een zeer sterke positie, dank zij de kwaliteitsprodukten en de om- belangrijkste exporteur ter wereld van bloemen en plan ten. Door de snelle stijging van de aardgastarieven zijn veel tuinders in grote problemen gekomen. Vooral veel kleinere drijven die niet tijdig lergiebesparende voorzienin- n hebben geïnvesteerd zijn slachtoffer geworden. (ADVERTENTIE) Puzzelaars I opgelet! Vandaag de oplossing en de GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA AMERSFOORT Ambtena ren van de sociale dienst in Amersfoort die niet mee wil len werken aan de uitvoering van de voordeurdelersrege- ling, lopën het risico ontslagen te worden. De wetgeving is op democratische wijze tot stand gekomen en moet daarom ook loyaal uitgevoerd worden, zo heeft wethouder G. de Bruijn van sociale zaken gisteren de dienst te verstaan gegeven. De actie van de wethouder is opmerkelijk, aangezien Amersfoort zich eind maart nog aansloot bij de protesten van verscheidene gemeenten tegen de voordeurdelersrege- ling. De Bruijn benadrukte dan ook nog steeds bezwaren te hebben tegen de regeling: „Maar die knelpunten zullen in de praktijk moeten blijken. Ik vind het slap om ai bij voorbaat niet aan de regeling mee te werken". De sociale dienst heeft inmid dels een vragenformulier over de voordeurdelersregeling ge stuurd aan de 3.600 uitkerings gerechtigden in de gemeente. Daarbij werd gesteld dat bij niet tijdige indiening de uitke ring stopgezet kan worden. Prins Bernard nog week in ziekenhuis LEIDEN Prins Bernhard moet nog ongeveer een week in het Academisch Ziekenhuis Leiden blijven, waar hij vorige week werd geopereerd aan zijn alvlessklier. De behandelende arts dr. Hers toonde zich gisteren tevreden over de toestand van de prins, die op advies de arts nog steeds geen bezoek van zijn fa milie heeft kunnen ontvangen. Dr. Hers is bang dat leden van het koninklijk huis die verkouden zijn, zoals prinses Margriet, Voor hen procent van alle ruim drie miljoen werknemers in het Nederlandse particuliere bedrijfsleven zijn nu in CAO's afspraken gemaakt, dat zij zesendertig uur per week gaan werken. Het gaat om precies te zijn om ruim 310.000 werknemers in het particuliere bedrijfsleven. De cijfertjes zijn afkomstig van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid en zijn tevoorschijn gekomen na een onderzoek dat hep tot eind vorige maand. Circa 18.600 werknemers zijn inmiddels daadwerkelijk korter gaan werken. En dat betekent, dat die nu zéker niet meer kunnen zeggen, dat ze geen tijd hebben om de bant te lezen. Korter werken, langer lezen: de Leidse Courant natuurlijk. i De Leid» Coorui wil ik bad In een open ravdop zoeder portzege) opsturennaar Leid» Courant, Antwoordnummer 996,2S00 VD Deo Haag 'CcidócGouoorit

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1