Mexico onbereikbaar ideaal Leo Beenhakker: „De deur staat nog op een kiertje ORANJE PRAKTISCH KANSLOOS NA PUNTENDELING TEGEN OOSTENRIJK Eisner gelooft nog niet in Mexico s flTSIJTHOFKHERS lutW !INA8cpORT CcidócSouoont DONDERDAG 2 MEI 1965 PAGINA 9 9? ROTTERDAM Leo Been hakker maakte een vermoeide indruk. De interim-bonds- coach toonde zich ook teleur gesteld. De tweede van de drie finales, zoals hij de wedstrij den van Oranje in zijn inte rim-periode noemt, was dan wel in een gelijk spel geëin digd, Beenhakker voelde het als een nederlaag. „De deur naar Mexico staat nu nog maar op een zeer kleine kier". Over de confrontatie met Oos tenrijk meldde hij: „Wij heb ben geprobeerd de wedstrijd in handen te krijgen. Dat is maar gedeeltelijk gelukt. Ik heb ge woon te maken met het feit. dat een aantal spelers uit vorm is. Verder had ik gehoopt op de voorzetten van de zijkan ten. Daar is niet veel van te recht gekomen, ook mede door het feit dat de Oostenrijkse verdediging gesloten bleef Door zijn vleugelspitsen (Van der Gijp en Tahamata) meer ruimte te verlenen. Het leek zijn vruchten af te werpen, want het vrij snel 1-0. Nauwe-, lijks vijf minuten later was het 1-1. Beenhakker: „Dat was een geweldige klap voor ons. Wij zijn na die gelijkmaker gaan hinken op twee gedachten. Die 1-1 zien vast te houden, bete kende dus een kleine kans op Mexico behouden. Ga je aan vallen en risico's nemen op nog een tegendoelpunt, dan heb je niets". Niet in handen Beenhakker had gehoopt op de „momenten" van René van der Gijp. „Het opmerkelijke was, dat toen ik Van Tiggelen en Rob de Wit liet warm lo pen, René van der Gijp twee goede acties ondernam. Dan ga je weer twijfelen of je de wis sel moet toepassen. Uiteinde lijk heb ik het toch gedaan. maar het inzetten van een de butant als Rob de Wit is toch een gok. Hij heeft geen inter land-ervaring, terwijl er toch iets van hem wordt verwacht Ik moet zeggen, dat hij redelij ke dingen heeft gedaan in dat kwartiertje. Peter Houtman inzetten als extra spits? Ik heb het wel overwogen. Dan had den wij in de achterhoede één op één moeten gaan spelen. Zoiets kun je alleen doen als je greep op de wedstrijd hebt en het middenveld in handen is. Daar hiervan geen sprake was, heb ik Houtman niet ingezet. Gezien de omstandigheden leek het mij raadzamer eerder te streven naar het handhaven van die 1-1". „Ik schuif niemand de schuld van de gemiste kansen in de schoenen. Wij winnen of ver liezen met z'n allen, al moeten wii niet gaan spreken en schrijven over een vrienden- ploeg. Ook bij de spelers was algemeen de indruk, dat Oos tenrijk verraste en dat Neder land daar op nauwelijks een antwoord klaar had. Michel van de Korput „Ik had een aanvallender Nederland ver wacht Dan was de bewaking van de Oostenrijkse aanval slechts een kwestie van con troleren geweest Nu had ik toch ook mijn fysieke krach ten nodig". Aanvoerder Ben Wijnstekers over het vrij zwakke beeld, dat van Oostenrijk was ge schetst .Met zou volgens mij zo kunnen ziin, dat het vrij op- tismistische beeld, dat voor ons ten opzichte van het Oosten rijkse elftal was ontstaan, ons enigszins bedrogen uit is geko men. Goed. die ploeg is on langs tegen Hongarije van het veld gespeeld. Maar vergeet niet, dat die Hongaren in We nen een wereldpartij speel den". Stand 5,0 0 5 0 3-14 Nog te spelen wedstrijden: 7 mei: Oostenrijk-Cyprus 14 mei: Hongarije-Nederland ROTTERDAM Vijf mi- buten zong de aanhang yan het Nederlands voet balelftal gisteravond in de Rotterdamse Kuip, dat Lwij" naar Mexico gaan. jaarna viel de afgeladen rena stil, omdat Oosten- kijk de mini-voorsprong van Oranje teniet deed en titeindelijk de 1-1 vrij ge- nakkelijk handhaafde. Vat „Mexico" - waar vol gend jaar het eindtoernooi ^an het wereldkampioen schap voetbal wordt ge- nouden - betreft, heeft Nederland momenteel [nog wel enig perspectief, naar dan niet groter dan |het topje van een sombre- jAlle goede bedoelingen van [Oranje ten spijt, de cijfers ga- Iven eigenlijk toch weer, waar [het Nederlandse voetbal in de I wereld momenteel staat: op leen uiterst bescheiden niveau. [Oostenrijk slaagde er gister- J avond herhaaldelijk in aan te [tonen veel meer in huis te hebben (Prohaska, Schachner, Polster en vooral Willführt). Dit, hoewel dit land als voet- balnatie bepaald niet tot de Europese top, laat staan de we- ireldtop, wordt gerekend. Ne derland moet er langzamer- hand maar van uit gaan, dat ot minstens 1990 niet is vertegenwoordigd op wereld- I niveau, tenzij er wonderen ge- I beuren. Het eerste wonder |moet dan geschieden op 7 mei in de vorm van punt(en)ver- lies van Oostenrijk tegen Cy prus. Het tweede wonder zou moeten geschieden op 14 mei in het Boedapester Nep-sta- dion, waar Oranje dan de Hongaren, die zich reeds voor het eindtoernooi van het WK hebben geplaatst, moet ver slaan. Wanneer dit alles zou gebeuren wacht nog een extra- kwalificatieronde tegen num mer twee uit de groep België, Polen, Albanië en Grieken land. Oer-optimist „De deur staat nog op een kier", verkondigde interim- bondscoach Leo Beenhakker na afloop steeds. Zelfs door deze ogenschijnlijk bescheiden uitspraak mocht hij voor een oer-optimist worden uitge maakt. Later gaf hij dat ook wel toe, daarvoor alle begrip te hebben. Alles wat mee moet zitten om Oranje alsnog hoop op Mexico te doen geven, ziet Beenhakker immers ook niet gebeuren. „Het is allemaal uto- Kisch" bekende hij. Ook Been akker ziet Oostenrijk zelfs niet half struikelen over Cy prus en Nederland moet nog zien de zich steeds meer open barende Hongaren op eigen bodem twee punten te ontfut selen. Hoe triest het voor Ne derland ook is, „Mexico" is niet alleen letterlijk ver weg, ook figuurlijk. Sinds gister avond zéker. Het feit, dat Oostenrijk zich toch aanmerkelijk sterker en aanvallender manifesteerde dan verwacht, was voor Oran je de eerste tegenvaller van kaliber. Natuurlijk was be kend, dat Walter Schachner en Herbert Prohaska klasse voetballers zijn en bij topclubs Wagens van internationals leeggeroofd ROTTERDAM De Nederlandse voetbalinternationals hebben meer verloren dan de kans op het eindtoernooi voor het wereldkampioenschap in Mexico. Van tien spelers werden op maandag de bij de Rotterdamse Kuip gepar keerde auto's, na het vertrek per bus naar het KNVB-sportcentrum in Zeist, opengebroken. Alle spullen van waarde werden geroofd. De verzekering zal de schade dekken. De papieren daarvoor zijn inmiddels uitgereikt. Tegen het gelijkspel tegen Oostenrijk bleek geen verzeke ring mogelijk. spelen. Ook bekend was de routine van doelman Friedl Koncilia en libero Bruno Pez- zey, die overigens heel sober en puur „professioneel" speel de door alle ballen hard en ver weg te jagen van het Oosten rijkse doel. Minder algemeen bekend waren de potentiële mogelijkheden van bijvoor beeld Polster en Willführt Rijkaard Daartegenover kon Nederland slechts Frank Rijkaard stellen. De enige van Oranje, die met een voor zijn doen ongebrui kelijke taak het veld in was gestuurd, bleek nog het best te fediien. Michel van de Korput leek toch tamelijk onzeker, wanneer hij onder druk kwam te staan. Dick Schoenaker was niet de dynamo, die hij op na tionaal niveau is bij Ajax. Er- win Koeman werd lange tijd gedwongen naar achteren te voetballen, terwijl in Been- hakker's strijdplan juist de Groninger de vooruitgescho ven middenvelder had moeten zijn. Dan worden aanvoerder Bennie Wijnstekers en Ernie Brandts veelal aangesteld op basis van hun fysieke kwali teiten en hun wedstrijdmenta liteit, iets creatiefs mag door gaans van hen niet worden verwacht. Resteert de voorhoede, waarin eigenlijk alleen Willem Kieft de Oostenrijkers tijdelijk pro blemen bezorgde, toen hij door de lucht werd aangespeeld en uit zo'n situatie ook vlak na de rust de score openbrak. Rech terspits René van der Gijp is en blijft een momentenvoet baller. Hij meldde zich gister avond ook steeds voor vrije trappen vanwege zijn strakke, lage schot, dat uit zijn voeten kan vloeien. Zijn collega Si mon Tahamata lijkt in een ernstige vormcrisis te verke ren. In niets deed de kleine Feyenoorder herinneren aan de originele creatieve acties, die hij ooit wekelijks onder nam als Ajacied en later in dienst bij Standard Luik en overal uitgroeide tot een troe telkind. Zaterdag presteerde hij in de oefensessie tegen Feyenoord 2 al niets. Toen werkte hij zelfs negatief op zijn ploegmakkers door de monstratief aan te geven geen enkele bespeelbare oal te heb ben gekregen. Gisteren had hij zich in zoverre verbeterd, dat hij op zoek ging naar mogelijk heden zonder het concept van het elftal daadwerkelijk te veranderen of in de war te gooien. Debuut Toch was het op zijn minst op merkelijk, waarom Beenhak ker een kwartier de te elfder ure geselecteerde Rob de Wit zijn interland-debuut liet ma ken voor René van der Gijp. Als er iemand in éérste instan tie voor vervanging in aan merking kwam, was dat toch wel Tahamata. De Wit gaf zijn debuut, dat nauwelijks een kwartier duurde, toch wel re delijke inhoud. Drie voorzet ten leverde de Ajacied af en een schot, waarvoor doelman Typerend beeld van Nederland-Oostenrijk: een zich met hand en tand verzettende Benny Wijnstekers slaagt er In de stijlvolle Walter -Schachner de bal te ontfutselen. Koncilia wel horizontaal moest gaan. Deze sluitpost kreeg in zijn to taliteit wel meer te doen dan zijn Nederlandse collega Hans van Breukelen, die in de eer ste helft eenmaal handelend moest optreden, toen Polster kans zag zich letterlijk uit de klauwen van Michel van de Korput te werken en een doorbraak forceerde. Nederland deed pas in de tweede helft serieuze pogingen openingen te forceren. Was er in de eerste helft slechts spra ke van op geluk gebaseerde voorzetten, in de tweede helft lagen opzet en uitkomst van de passes dichter bij elkaar. De doelstelling, het openbreken van de score, werd zelfs na ruim tien minuten bereikt. Weliswaar ging er enig gesjoe mel van Willy van de Kerkhof met een vrije trap hieraan vooraf, de voorzet van Dick Schoenaker bereikte feilloos het hoofd van Willem Kieft, die de aanhang dan eindelijk deed opveren. Kort De vreugdezang, die duidelijk maakte dat Nederland naar Mexico ging, duurde kort. Door een manoeuvre van Reinhard Kienast kwam de razendsnelle Walter Schach ner in vrije positie te verke ren, hetgeen tevens de gelijk maker impliceerde. Het Oos tenrijkse zelfvertrouwen groeide met elk balcontact, Nederland liep steeds meer achter de feiten aan. Oosten rijk gaf toen een feilloze de monstratie van het rondspelen van de bal, Willführt liet een Eaar bewegingen zien, die en- ele Nederlanders een min derwaardigheidscomplex moe ten hebben bezorgd. Niet Ne derland, maar Oostenrijk deel de uiteindelijk de lakens uit Prohaska stond zelfs oog in oog met een Oostenrijkse zege, pal voor het eindsignaal van de uitstekend leidende Itali aanse scheidsrechter Luigi Ag- nolin. De Oostenrijkse aanvoerder had toen al het nog kleine Ne derlandse perspectief op „Mexico" al helemaal kunnen laten verdwijnen. Ten minste voor wie daar nog in gelooft. FRANS LEERMAKERS Nederland-Oostenrijk 1-t (0-0): 56. Potster. Schachner. ROTTERDAM Trainer Branko Eisner was na de 1-1 tegen Nederland één van de weinige Oostenrijkers, die nog niet helemaal met zijn gedach ten in Mexico vertoefde. De beminnelijke Joegoslaaf ging op de filosofische toer „Voet bal is een spel. Net als in het dagelijks leven moet je met al les rekening houden. Neder land heeft over veertien dagen in Boedapest alle kans om te winnen. De Hongaren zijn im mers zeker van plaatsing. Ze hebben ons de kelder inge duwd, maar waren slecht te gen Cyprus" Eisner was getroffen door de kameraadschap binnen zijn ploeg en door de saaiheid van de Nederlandse aanvalsopzeL .„Vooral in balbezit waren we erg sterk", zei hij over dat eer ste element „Met deze instel ling heb ik vertrouwen in de partijen tegen Cyprus en daar na in de eventuele extra wed strijden tegen België of Po len Met een verwijzing naar de taktiek van Beenhakker benadrukte Eisner dat Oranje precies zo speelde als hij had verwacht „We hebben welis waar vaak onder druk ge staan, maar echt moeilijk heb ben we het niet gehad. Neder land was te statisch. Daardoor behielden wij het overzicht". Eisner, ingelicht door zijn as sistent Starek, had er op gere kend dat Nederland na een voorsprong een flinke stap te rug zou doen. Dat was immers zaterdag gebeurd in het oefen duel met de reserves van Fey enoord. Door het weekeinde zonder Oostenrijks competitie voetbal konden Eisner en zijn spelers zich optimaal voorbe reiden op de Nederlandse tak tiek. Na de treffer van Kieit nam Oranje inderdaad gas te rug. Schachner bleef echter even attent als voor de pauze en bestrafte het negatieve voetbal van Nederland ..We zijn ook niet dom. we hebben op dit spelletje flink getraind", glunderde de Oostenrijkse bondscoach, die er geen ge heim van maakte zijn contract graag te willen verlengen. (ADVERTENTIE) Voor de snelle beslissers: extra mei-aanbieding van uw krant 10 DAGEN LL0RET DE MAR V0LPENSI0N 299.- Voor wie op een voordelige wijze In mei ven de Spaanse zon wil genieten heelt uw krant een ex tra aantrekkelijk aanbod. 10-daagse pendelrels met verblijf in Spanje op basis van VOLPENSION en een kamer met dou che en toilet In het 2-sterren hotel Terra Brava te Lloret de Mar voor slechts 299.-. Het hotel heelt een zwembad en ligt op loopafstand 2 minuten van de bushalte. 6 minuten van het strand van Fanals en een kwartier van het centrum van Lloret. U reist per comfortabele touringcar met bar, toilet en video, rechtstreeks vanuit Den Haag/Rotterdam (vertrek op maan dag aan het begin van de middag) vla Venlo, Roermond, Maastricht, langs Lu xemburg, Metz. Lyon, Perplgnan naar Lloret de Mar (aankomst dinsdagmor gen plm. 9.00 uur v.m.). De vertrekdata zijn 6,13,20 en 27 mei a.s. Eigen Nederlandse relsleldlng ter plaatse aanwezig. Verlenging tot 17 da gen mogelijk voor 170.- (opgave bij boeking). Gecombineerde reisverzekering 25.- per persoon 5.- poliskosten. Annule ringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen tolefo- nlsch onder no 070 - 190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur) o» persoonlijk In onre vestiging Spuistraat 71. Oen Haag (op da hoek POSTBUS 16050 2SOOAA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9