Debat in Kamer over impasse omroep-cao Wereldleiders voor economische top in Bonn bijeen BON Bomaanslagen schrikken Benidorm en Valencia op Jongen op verjaardag overleden FINANCIERING BREEKPUNT IN OVERLEG OMROEPEN-BRINKMAN Nederlands voetbal telt niet meer mee Regering wil meer zeggenschap bejaarden Ethiopië zendt 57.000 vluchtelingen terug de woestijn in Ontevreden klant slaat bloemist in elkaar L'Fino ^Service Man beroofd Verhuizen populair SZSESHMMK BENZINE WEER 2 CT DUURDER Zwart op wit 'CcidocSomant DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: lel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Donderdag 2 mei 1985, 76e jaargang no. 23183 Eerste aflevering van „Wal king back to happiness" over muziek van de jeugd van toen en nu. Ned. II. 19.12 uur. Om 23.00 uur „Volgende vraag" met minister Van Aardenne. Ned. I 22.15 uur film „National lampoon's animal house" met John Belushi. Duitsland 1. 20.20 uur serie „Die Deutschen im Zweiten Weltkrieg". Koud met buien, half tot zwaar bewolkt en buien. Mini mumtemperatuur 5, middag- temperatuur 10 graden. Mati ge, aan de kust vrij krachtige noordwestenwind. Zon op 06.07. onder 21.08. Schev. hoog water 2.42 en 14.53. Laag wa ter 10.42 en 23.12. Hoezo Jongerenjaar? „Hoezo Jongerenjaar?" is het motto van acties die het Jongeren Advies Centrum (JAC) houdt. De acties zijn gericht tegen de be zuinigingen van de overheid op de hulpverlening aan jeugdigen. BENIDORM De Spaanse kustplaatsen Benidorm en Va lencia zijn gisteravond opgeschrikt door bomaanslagen. Nie mand raakte gewond en de schade was gering, aldus de poli tie. Rond kwart over negen ontplofte een bom in een plant soen bij een coffeeshop in Benidorm. Alleen de boom waar onder de bom was geplaatst werd beschadigd. Ongeveer twee uur later ontplofte opnieuw een lichte bom op een strand bij een hotel in Valencia, zonder noemenswaardige schade aan te richten. De politie vermoedt dat de bommen zijn geplaatst door de Baskische afscheidingsbeweging ETA, die een cam pagne tegen de Spaanse toeristenindustrie heeft aangekon digd. Daarmee wil de ETA de regering onder druk zetten om Baskenland het recht op zelfbeschikking te geven. HARDERWIJK De 6- jarige M. Ceahan uit Har derwijk is gisteren op zijn verjaardag door een ver keersongeval om het leven gekomen. De iongen sloeg op een kinderfietsje in zijn woonplaats gelijk met een vrachtwagen rechtsaf. Hij schoot echter door en kwam met zijn hoofd on der het achterwiel van de vrachtwagen en overleed op weg naar het zieken huis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer moet vandaag zal vandaag haar oordeel vellen over het kabinetsvoor stel over de invulling van de omroep-cao, dat gisteren door de om- roepwerkgevers is afge wezen. Het geschilpunt concentreert zich op het punt van de financie ring van de cao, die nog dit jaar tot invoering van een 36-urige werk week moet leiden. Het overleg, dat gisteren tussen de omroepen en de ministers Brinkman en De Koning (WVC en Sociale Zaken) plaats vond, is juist op dit punt op stukgelopen. De Ka mer zal vandaag moe ten beslissen wie van beide partijen het gelijk aan haar zijde heeft. De Kamer is, zoals vorige week bleek, verdeeld. De omroepwerkgevers heb ben in een brief aan de Ka- mer hun bezwaren tegen het kabinetsvoorstel toege licht. Vooral de weigering van de bewindslieden om de algemene omroepreser ves opgebouwd uit over schotten uit voorafgaande iaren te gebruiken voor het opvangen van tekorten is bij de omroepen in het verkeerde keelgat gescho ten. De bonden zijn gisteren niet tot nieuwe prikacties overgegaan. Men wil eerst de uitkomst van het Ka merdebat afwachten. Het kabinetsvoorstel komt erop neer dat de omroepbe groting tot '86 op het huidi ge niveau wordt bevroren. De eerste twee jaar mogen de omroepen een tijdelijk beroep doen op de algemene omroepreserves, ter finan ciering van de overeenge komen cao. In de jaren daarna dient dit bedrag (29 miljoen) echter te worden terugbetaald. Het voorstel komt erop neer dat de om roepen aan een vast budget worden gebonden, waarbin nen men vrij is verschui vingen aan te brengen. Al leen de loonkosten, de grootste hap uit de begro ting, moeten worden gekop peld aan de wettelijke ont wikkelingen. Minister De Koning maakte gisteren duidelijk dat hij nog steeds voornemens is de omroepen onder de trend- volgerswet te brengen, waardoor men genoodzaakt zal zijn in de pas te lopen met het arbeidsvoorwaar denbeleid in de collectieve sector. De omroepwerkgevers toonden zich gisteren, na af loop van het overleg met de bewindslieden, teleurgesteld over de gang van zaken. Volgens de voorzitter van het werkgeversoverleg, H. Spaan, worden de omroe pen met dit voorstel in fi nancieel opzicht toch als trendvolgers behandeld. Volgens Spaan betekent het kabinetsplan een additione le bezuiniging van zo'n der tig miljoen gulden. Wlm Kieft, de maker van het enige doelpunt, wint den kop duel van de Oostenrijker Thürmer. ROTTERDAM Het Nederlands voetbal telt interna tionaal niet meer mee. Het teleurstellende gelijkspel (1- 1), waarmee Oranje gisteravond tegen Oostenrijk genoe gen moest nemen, betekent vrijwel definitief dat de eindronde van het wereldkampioenschap volgend jaar in Mexico zonder Nederland zal plaatsvinden. In de 55e minuut zorgde Wim Kieft tot grote vreugde van de 58.000 toeschouwers in de uitverkochte Rotterdamse Kuip voor de enige Nederlandse treffer. Vijf minuten later scoorde Walter Schachner echter reeds de gelijk maker. Slechts een wonder kan de formatie van inte- rim-bondscoach Leo Beenhakker nu nog redden. Dan moet Nederland op dinsdag 14 mei wel in Boedapest winnen van groepswinnaar Hongarije. Op 7 mei speelt Oostenrijk tegen het zwakke Cyprus. Pag.9: Mexico onbereikbaar ideaal DEN HAAG De rege ring wil met ingang van het komende jaar het de mocratisch functioneren van bejaardenoorden wet telijk hebben geregeld. In elk oord dient een bewo nerscommissie te komen die moet adviseren over veel meer dan alleen de huisregels. De commissie moet onder meer schrifte lijk instemmen voor er wordt besloten over kwes ties als wijziging van doel stelling of grondslag, vast stellen of veranderen van regelingen voor bewoners, overdracht van zeggen schap, recreatiemogelijk-, heden en ontspanningsac tiviteiten. Dit staat in het nog niet ge publiceerde ontwerp voor de Algemene Maatregel van Be stuur, dat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) voorbereidt De bewonerscommissie moet uit ten minste drie en maxi maal negen leden bestaan. De zittingsduur is op ten hoogste twee jaar gesteld. De commissie stelt hiervoor een reglement vast, waarin ook de werkwijze is opgenomen. Het bestuur van het bejaar denoord moet dit reglement goedkeuren. Het kan de goedkeuring er alleen aan onthouden als het strijdig is met de wet of als het het functioneren van het bejaar denoord kan schaden. Het bestuur neemt geen besluit dat van het advies afwijkt Het kan wel over een advies gaan praten. Het besluit moet de commissie schriftelijk worden meegedeeld. Daarbij moeten de redenen worden aangegeven van elke afwij king van het uiteindelijke advies. KAMP ONTRUIMD EN IN BRAND GESTOKEN WASHINGTON/ADDIS ABEBA Het Ethiopi sche leger heeft het begin deze week het vluchtelin genkamp Ibnet in de pro vincie Gondar ontruimd en in brand gestoken. De 57.000 bewoners zijn te ruggestuurd naar de pro vincies Tigre en Wollo, die zij vanwege de honger en de droogte in een eer der stadium waren ont vlucht. Volgens Ameri kaanse hulpfunctionaris sen zal zeker de helft van de kampbewoners, onder wie veel bejaarden en kinderen, zo'n tocht niet overleven. gaan naar Wollo en Tigre. Bei de streken behoren tot de zwaarst door de droogte ge troffen gebieden in Ethiopië. De provincie Wollo is lopend in drie tot zes dagen te berei ken. Om in Tigre te komen moet gerekend worden met een tocht van zeker 14 dagen. De meeste vluchtelingen zijn echter dermate verzwakt, dat zij na een wandeling van en kele uren tenminste drie da gen moeten rusten om weer op krachten te komen. „Velen zullen zo'n lange mars niet vol kunnen houden. Het staat vast dat tijdens die tocht veel men sen zullen sterven", aldus een woordvoerder van een hulpor ganisatie. Wat er met de overi ge 37.000 kampbewoners is ge beurd, is niet bekend. De Ethiopische autoriteiten zouden tot ontruiming van het kamp hebben besloten, omdat het „overbevolkt" was. Vol gens andere berichten hebben plaatselijke legerleiders tot de ontruiming besloten. De Vere nigde Staten willen deze kwestie voorleggen aan de Verenigde Naties en aan de andere donor-landen. LEIDEN Een 49-jarige Lei- denaar heeft op het Noordein de gisteren een 34-jarige bloe mist verwondingen aan het hoofd bezorgd, nadat het twee tal ruzie over een bloemstuk had gekregen. De Leidenaar was niet tevreden over een bloemstuk dat de man had vervaardigd en eiste zijn geld terug. De bloemist weigerde dat. De vrouw van de Leidenaar pro beerde op haar beurt verhaal te halen, maar ook dat lukte niet. De emoties liepen zo hoog op dat de vrouw een bezem greep en de bloemist een bloempot. Omdat de vrouw zich bedreigd voelde door een mesje dat de bloemist in zijn hand had, ging zij naar huis om haar man te halen. Deze ging op de vuist met de bloe mist, waarbij ook een deur sneuvelde (ADVERTENTIE) inn Gewoon Schoor J I Zo helder S. werken wij! Schoonhouden Gebouwen o Service B VBednjlspark KlempoUJer LEIDEN Een vrouw met twee kinderen heeft dinsdag middag een bewoner van de Willem de Zwijgerlaan een paar duizend gulden afhandig gemaakt. De vrouw belde bij de man aan en vi-oeg om een slokje water. De bewoner nam de vrouw mee naar de keuken en de twee kinderen bleven achter in de woonkamer. Terwijl de vrouw wat water dronk, moe ten de kinderen hun slag heb ben geslagen. Toen het drietal was vertrokken, miste de man een paar duizend gulden die in een portefeuille zat. De porte feuille zat in een jasje. Het on bekende drietal is spoorloos. DEN HAAG Meer dan ooit maken Nederlanders plannen om een ander huis te betrek ken. Het aantal verhuizingen ln ons land neemt de laatste jaren fors toe, in 1983 werden er 474.000 geregistreerd, 75.000 meer dan in het jaar ervoor, zo blijkt uit een vandaag gepubli ceerd rapport In 1983 werd voor het eerst meer naar koop huizen verhuisd dan naar huurhuizen. In 80% van de verhuizingen gaat het om be staande huizen. De meeste huizenkopers laten zich meer leiden door verwachtingen voor het inkomen dan door de rentestand. Een hoge hypo theekrente blijkt voor de meeste mensen nauwelijks een belemmering. Bij kopers be staat de meeste belangstelling voor huizen tot IVi ton en voor huurhuizen met een maand- huur van 375 gulden. Mensen die in een huurhuis wonen willen in steeds vaker een huis kopen, t BONN In de Westduitse hoofdstad Bonn zijn vandaag alle lei ders van de voornaamste westerse industrielanden bijeen geko men voor de opening vanavond van de driedaagse economische topconferentie. Reagan voerde vandaag afzonderlijke gesprek ken met de Japanse premier Nakasone, de Franse president Mit terrand, en de Britse premier Thatcher, nadat hij gisteren op het slot Gymnich een rustdag een rustdag had. Kort na zijn aan komst gisteren werd een bom onschadelijk gemaakt die door een voorbijganger in de buurt van de Amerikaanse ambassade werd aangetroffen. De politie verwacht meer aanslagen, maar gelooft niet dat terroristen tot Bonn zullen kunnen doordringen. Niet alleen door het bezoek aan de begraafplaats Bitburg, maar ook op grond van de officiële afkondiging van het handelsem bargo tegen Nicaragua, de economische eisen van de Amerika nen, en de controverse rond het Amerikaanse Star wars-onder- zoek ziet het er naar uit dat de Amerikaanse president het hard te verduren zal krijgen. De controverse rond het bezoek aan Bit- burg heeft het gezag van de president behoorlijk aangetast en zal zijn hele verblijf overschaduwen. Een terugslag op de top zou dit nog verergeren. Pagina 4: Rei Pagina 5: Nal Senaat tegen bezuiging op sociale zekerheid WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren uitgesproken tegen bezuinigingen op sociale zekerheid, die de regering-Reagan had voorsteld om het begrotingstekort te ver kleinen. Met ruime meerderheid besloot de Senaat dat uitkerin gen aan bejaarden, arbeidsongeschikten en weduwen volledig gecompenseerd moeten worden voor de inflatie. Het regerings voorstel wilde de aanpassing voor de inflatie beperken tot twee procent per jaar, wat over een periode van drie jaar een bezuini ging van 22,6 miljard dollar zou opleveren. Jongen (8) stikt in papiercontainer MAASDIJK De 8-jarige El Ghali Azar- kan uit Maasdijk is gistermiddag met zijn hoofd bekneld geraakt in een papiercon tainer en door verstikking om het leven gekomen. Vermoedelijk heeft de jongen gespeeld in de container die op een par keerterrein staat aan de Lange Kruisweg bij de voetbalvereniging Maasdijk. Daarbij moet een van de kleppen, die hydraulisch open en dicht gaan, zich hebben gesloten, terwijl de jongen er met zijn hoofd tussen zat. De bewuste container, waarvan er zo'n 150 in verschillende soorten en maten in het Westland staan, bevindt zich Ïeveer 400 meter van de bebouwdi 'oen iemand er rond vijf uur papier Lm', ROTTERDAM De pri; zen van super en normal benzine gaan r met twee cent prijsstijgingen zijn De gen op de internationale produktenmarkt én de stij ging van de dollarkoers. De meest voorkomende prijzen zijn 198 cent voor een liter super en 192 cent voor normaal. Steeds meer mensen willen 4 en 5 mei blijven herdenken DEN HAAG Het aantal mensen dat 4 en 5 mei wil her denken is nu groter dan tien jaar geleden. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek van het Nipo onder 1052 mensen van acht tien jaar en ouder. Nu vindt 69% van de mensen dat de herdenking van 4 en 5 mei ge handhaafd moet blijven, in 1975 was dat percentage nog 57. Zeven procent van de men sen is van mening dat alleen de dodenherdenking herdacht moet worden, vier procent wil alleen de bevrijding vieren. Slechts tien procent vindt dat 4 en 5 mei niet herdacht moe ten worden. Zowel jonge als oudere mensen vinden dat 4 en 5 mei als herdenkingsdagen moeten blijven. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De verwachtingen waren weer hoog gespannen, gisteren, maar de resultaten (1-1) in de Rotterdamse Kuip bleven beneden de maait. Bondscoach Beenhakker gal in een overigens uitstekende imitatie van Rinus Michels met enkele woorden weer, dat zijn voetballers beneden hun kunnen waren gebleven. „Het was matig voetbal", zei hij en dat hadden de kijkers dan ook met eigen ogen gezien. Zo'n wedstrijd is eigenlijk niet om over naar huis te schrijven. Maar de sportverslaggevers denken daar natuurlijk anders over. Immers m heel wat huizen wordt vanavond de Leidse Courant weer uitgespeld: wat de ware sportliefhebber in geuren en kleuren heeft gezien wil hij altijd nog weer zwart op wit. De Leidse Courant wil ik beet 14 dagen proberen Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop «onder postzegel opsturen«aar Leidse Courast, Antwoordnummer 998,2S00 VD Des Haag i j.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1