Bollenstreek onthaalt oud-vliegers Voorhoutse organiseert schildercursus in Catalonië Looft den Heer" brengt die Jahreszeiten" mi LEIDEN OMGEVING' Bodem onderzoek Molenstraat CcktóeSoUAfKvt DONDERDAG 2 MEI 1965 PAGINA hu« Lelieparade in Keukenhof j Zo LISSE Onder de naam „Leliepara- diq de" wordt van 17 tot en met 27 mei (Tweede Pinksterdag) in de kassen van h de Keukenhof de grote, jaarlijkse lelie- ki binnententoonstelling gehouden. Voor ee deze expositie, met een oppervlakte de v< van 3500 vierkante meter, worden door guld« gerenommeerde Nederlandse kwekers b. duizenden lelies in tientallen variëtei- f inzi ten geleverd, die voor het voetlicht zul- -jarij len worden geplaatst, erdai De Lelieparade wordt op 17 mei geo- AJ pend door Paul Bremer III, ambassa- aangt deur van de Verenigde Staten in Ne- eft c derland. Bremer zal tijdens die ope- ideeli ningslechtigheid een nieuwe lelie ten arzoe doop houden en de variëiteit de naam „America" geven. Fietser geschept RIJNSBURG Een 15-jarige fietser uit Rijnsburg is gister ochtend gewond geraakt toen hij bij het oversteken van de kruising Rijnsburgseweg/Laan van Verhof door een vracht wagen geschept werd. De 21- jarige bestuurder van de vrachtwagen kon het slachtof fer, dat door het rode licht heen reed, niet meer ontwij ken. De jongen is met een zware hersenschudding overgebracht naar het Academisch zieken huis in Leiden. Extra opslagruimte voor Boven Volta-markt NOORDWIJK De werkgroep ontwikkelingsssamenwerking Noordwijk-Boven Volta heeft extra opslaggruimte gekregen aan de Nieuwe Zeeweg. Die ruimte is nodig voor de opslag van tweedehands goederen voor de rommelmarkt op 24 augustus ten bate van Burkina Faso (Boven Volta). Toen de werkgroep het Boven Voltahuis aan de Wilhelmina- straat moest ontruimen, kon men terecht in een pand aan de Schoolstraat. Daar barst men bijna uit, want in dit gebouw kan men wel kleine spullen kwijt, zoals kleren, boeken en huisgerei, maar geen meubels. Nu krijgt de werkgroep er enige leegstaande lokalen van de voormalige School met den Bijbel aan de Nieuwe Zeeweg bij. De school is eigendom van de Maatschappij Zeebad, die deze zomer enkele lokalen kosteloos afstaat. Na een telefoontje (01719-10208) worden grote stukken, die voor de rommelmarkt worden aangeboden, afgehaald. Kleine spullen kunnen iedere zaterdag tussen tien en twaalf uur worden ge bracht naar de Schoolstraat. Jumelageproject Kita vordert Bloemenmozaïeken VOORSCHOTEN Het jumelageproject „Kita een eigen dam" komt goed op gang. Dinsdag 7 mei zal pater Johan Wachters, de projectbegeleider, 's avonds om acht uur in het Ambachtshuis de laatste stand van zaken bekend maken. Pa ter Wachters is drie weken in Nederland om diverse zaken ten behoeve van Kita in Mali af te werken. Van het „damproject" al een gedeelte gereed. Van de eerste serie van drie dammetjes is er al één klaar, terwijl beide an dere afgebouwd zullen zijn als het natte seizoen in juni be gint. Door de grote droogte barst de grond open en het re genwater stroomt ongebruikt weg. Door de aanleg van dam men wordt een kunstmatig meertje gemaakt, waardoor het water gebruikt kan worden voor het bevloeien van de ak kers. Tijdens de bijeenkomst dinsdag in het Ambachtshuis zal ook aanwezig zijn Jan Hijkoop van de Stichting Neder landse Vrijwilligers. Hij wordt toegevoegd aan de stuurgroep en met hem zijn dan drie Nederlanders in die groep opgeno- LISSE/NOORDWIJKERHOUT De centra van Lisse en Noordwijkerhout zijn vanaf zaterdag versierd met bloemenmozaïeken. Zoals bekend heeft Noordwijker hout afgezien van de plaatsing op De Brink van alle bloemrijke kunstwerken en net als in Lisse zal er een routebeschrijving verkrijgbaar zijn bij het VVV-kan toor. In Noordwijkerhout zullen minstens veertig mo zaïeken gelegd zijn en in Lisse is het aantal nog niet bekend. Zeker is dat duizenden hyacint-kelkjes met be hulp van spelden op de tempex-ondergronden geprikt zullen worden Het is de bedoeling dat de werken een week blijven liggen. De prijsuitreiking van de wedstrijd wordt in Noordwijkerhout zondagmiddag om vier uur verricht door wethouder P.C. Heemskerk. Er wordt ge keken naar originaliteit, artisticiteit en kleurencombi natie. Gejureerd wordt in vier categorieën: verenigin gen, scholen, particulieren en bedrijven. De Noordwij- kerhoutse wisselbeker is thans in handen van de plaat selijke Motorclub. RIJNSBURG VALKEN BURG De 130 beman ningsleden van de vlieg tuigen die op 29 april 1945 meewerkten om voedsel te droppen boven het honger lijdende wes ten zijn gisteren in de plaatsen Rijnsburg, Kat wijk en Valkenburg warm onthaald. Deze vliegers waren op uitno diging van de Stichting 40 Jaar Voedsel en Vrij heid uit Nieuw Zeeland, Engeland, Amerika, Au stralië, Canada en Polen naar Nederland gehaald. Velen waren in gezel schap van hun echtgeno te, zodat het gezelschap op ruim 200 mensen kwam. De luchtmachtve teranen van de operatie Chowhound en Manna werden in de Rijnsburgse veiling Flora hartelijk verwelkomd door de bur gemeesters van de drie gemeenten. Burgemeester F. Jonkman van Rijnburg sprak de vlie gers in het Engels toe. Hij me moreerde het feit, dat Neder land 40 jaar geleden bevrijd werd en dat de voedseldrop- pings met zoveel dank ont vangen werden. „Het was u die dat voedsel bracht en onze generatie wil graag laten we ten hoe blij we daarmee zijn, maar ook aan de jeugd laten weten wat een verschrikkelij ke tijd dat was en dat die nooit meer terug mag komen. Ik dank u voor uw komst op 29 april en ik dank u voor uw komst nu op 1 mei. God zege- ne u". De oud-RAF vlieger Ir. M.A.S. Cats liet de droppers weten dat de mensen in de drie plaatsen en in de streek de hulp nog niet waren verge ten. „Nu zullen we moeten vechten voor die vrede en ik hoop dat we elkaar nog eens zullen ontmoeten". Vele voedseldroppers waren erg ontroerd tijdens de woorden van burgemeester Jonkman en Ir. Cats. De laatste bood Commandore Geddes, die bij de ondertekening van de vre- desverklaring met Pr. Bern- hard aanwezig geweest was, een fraaie oorkonde aan. Deze oorkonde krijgen alle vlie gers. Hij vertelde de aanwezi gen ook dat Pr. Bernhard in Leiden in het ziekenhuis ligt en wenste hem van harte be terschap. Commandore Geddes bood met de heren Dooley en Sam son „Wij hebben later pas begrepen hoe hoog de nood werkelijk was" burgemees ter Jonkman een gedenkplaat aan met een Lancaster erop. Na de bijeenkomst in de Flora brachten 55 koetsen de aan wezigen van Rijnsburg via Katwijk naar Valkenburg. Onderweg stonden vele schoolkinderen en hun ouders met spandoeken en vlaggen langs de weg en zij zongen de veteranen toe. In Katwijk kregen zij een boekje aange boden van bewoners van het bejaardenhuis De Wilbert. Valkenburg Ook in Valkenburg was men enthousiast uitgelopen voor de oud-piloten, die 40 jaar ge leden laag over het dorp vlo gen om etenswaren naar be neden te werpen. Op het Ma rinevliegkamp werden zij ont- sum, een van de 5400 waar mee 12000 ton voedsel werd neergegooid, nog goed herin neren. „Gelukkig voor mij waren er heel wat mislukte droppings, buiten de drop ping-zone", vertelde hij glun derend om de gevechten die hij met lotgenoten om het voedsel had. In dat kader kre gen de gasten dan ook, na een groet vanuit vliegtuigen bo ven de landingsbaan de be faamde nassi-tafel van de ma rine voorgeschoteld. Onder de buitenlandse gasten bevonden zich een drietal Poolse oud-vliegers die 40 jaar geleden boven Valkenburg „gedropt" hadden en tevens tijdens de vijf oorlogsjaren wapens dropten voor de on dergrondse strijdkrachten. Het „droppen" van voedsel ondervonden ze als een ge weldige ervaring. „We zagen op 100 voet hoogte de Hollan ders zwaaien en huilen van blijdschap", vertelt de Pool Michal Goszczijnski, „en groetten terug met de vleu gels van het vliegtuig". Burgemeester Jonkman van Rijnsburg voerde de stoet van koetsjes, waarin de oud-vliegers naar Valkenburg reden. aan. SASSENHEIM De pro vincie zal een nader on derzoek laten instellen naar de bodemverontrei niging aan de Molenstraat 2-3 in Sassenheim. Ter plaatse is een terrein ver ontreinigd met oplosmid delen, dat is gebleken uit en oriënterend onderzoek in 1982. Binnenkort star ten de werkzaamheden voor het nader onderzoek, dat de verspreiding van de verontreiniging in kaart moet brengen. Onderzocht wordt verder welke risico's bestaan voor milieu en volksgezondheid. Eerst worden boringen ver richt om peilbuizen te plaat sen. Op en rond het terrein aan de Molenstraat worden grond- en grondwatermon sters genomen die in een la boratorium worden onder zocht Indien nodig zal in een tweede fase van het on derzoek worden nagegaan in hoeverre de verontreiniging zich heeft verspreid. De omwonenden van het terrein aan de Molenstraat hebben bericht van het on derzoek van de provincie ge kregen. Er is een project groep ingesteld om het on derzoek te begeleiden. Als het nader onderzoek ook in de omgeving moet worden gehouden zullen ook omwo nenden worden uitgenodigd zitting te nemen in de pro jectgroep, die nu alleen nog vertegenwoordigers van pro vincie en gemeente omvat Geen Krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw Krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. OP PRACHTIG LANDGOED VOORHOUT/TORTOSA In een schilderachtige omgeving vlakbij de oude plaats Tortosa ligt in het Spaanse Catalonië het landgoed van de jonge Haagse kunstschilder Je roen Gerlach. De Voor houtse Ariënne Wagens- veld organiseert deze zo mer schildercursussen naar dit goddelijke oord gelegen aan de rivier de Ebro en 15 kilometer ver wijderd van de Middel landse zee. Jeroen Gerlach is een vrij be kende schilder die regelmatig exposeert. Jarenlang was hij de talentvolle leerling van de bekende Haagse kunstschilder Huub Hierick en de kunst schilder Frans Dony. Samen met zijn broer Diederik (Kon. Kunstacademie te Den Haag) en collega Jean Marie Mers- man (ex-leraar van het LAK in Leiden) beiden eveneens zeer bekwaam in de schilder stechniek. gaat Jeroen Schil derlessen geven waarbij de cursisten logeren op zijn land goed in Catalonië. „Het is er prachtig" vertelt de kunstschilder, even in Voor hout bij origanisatrice Ariënne Wagensveld om de cursus voor te bereiden. „Ons landgoed leent zich uitstekend hiervoor. Er staan zo'n vijftig amandel bomen, een aantal notebomen en veel dennen, welke laatsten zich prima lenen om in de na bijheid je tenten op te slaan. Ons huis ligt twee minuten gaan van de fraaie plaats Tor tosa en vla kbij ons is een prachtig natuurreservaat". Het is de bedoeling dat de deelne- mers van de cursussen op het terrein kamperen in door hen zelf meegebrachte tenten of kampeerbus. Op het 5000 vier kante meter grote terrein rondom het witgepleisterde landhuis is volop gelegenheid een fijn parkeerplekje te vin den. „De cursus duurt twee weken en heeft als doel de cursisten Van links naar rechts: de mensen achter de schildercursus Catalonië: Jeroen Gerlach, Ariënne Wa gensveld en Pim van Werkhoven. de gr..idbeginselen van de olieverftechniek bij te bren gen. Dat houdt in: compositie leer, kleurtechniek, het weer geven van het landschap en de methodiek van het portret schilderen. Afhankelijk van het weer worden de lessen in het atelier of in de open lucht gegeven". Schildersattributen zoals doek, verf en kwasten mogen meegebracht worden maar kunnen volgens de schilder ter plekke voorde lig worden aangeschaft. Een schildersezel hoeft niet te wor den aangesjouwd, want die krijgen de deelnemers ter be schikking. Kosten „De prijs per persoon per cur sus is 385 gulden. Daarbij is in begrepen: de lessen, gebruik van schildersezel, ontbijt op het terras van 't landhuis ge bruik van douche, toilet en de barbecue en als er voldoende belangstelling is, een reisje naar Barcelona, Reus of Valls, waar het Picassomuseum, het Museum van Moderne Kun sten en de architectuur van bijvoorbeeld Gaudi en Dome- necq bezichtigd kan worden. Mogelijkheden genoeg dus. Mijn vriendin Annette staat hier helemaal achter, want op haar komt natuurlijk ook veel werk neer. O ja, nog even dit. Voor mensen zonder tent of kampeerbus bestaat de moge lijkheid in het huis te logeren. Naast mijn atelier hebben wij enkele kamers daarvoor be schikbaar. Bij het cursusgeld komt dan wel 100 gulden bij per kamer", aldus Gerlach. „In Tortosa zelf kan men goedkoop eten. Voor 15 gulden heb je al een prima drie-gan gen menu inclusief een fles wijn. Wijn kost bij ons maar 90 cent, da's goedkoper dan de melk", aldus kunstschilder Je roen Gerlach die hierna de da gindeling even uit de doeken doet. „Het lesgeven doen we in de ochtenduren want 's mid dags is het vaak te warm. In de voormiddag houden we siësta, dat doet iedereen en men past zich snel aan, aan het klimaat. De eerste schil derles begint 's morgens om half negen. Met kleine tussen- fiauzes wordt er zo'n drie uur es gegeven per dag. 's Middags krijgt men een schilderop dracht of organiseren we een excursie, 's Avonds bespreken we gezamenlijk de opdrachten of kan men doen wat men zelf wil. Dat ligt ook aan de groep op zich". Start Het cursistenaantal is beperkt, maximaal twaalf per cursus. „Dat is een prettig getal", vindt Jeroen Gerlach „Ik ben afgestudeerd psycholoog en ja ren als zodanig werkzaam ge weest. Zodoende weet ik uit ervaring dat dit aantal plezie rig en net leuk is om goed mee te werken". De eerste cursus gaat van start zaterdag 4 mei en de laatste eindigt op zater dag 21 september. De cursus sen lopen van zaterdag tot za terdag 12 uur (om de 14 da gen). De eerste reacties op dit initiatief zijn volgens Gerlach zeer positief. „Het klinkt de mensen niet onbekend in de oren, in Frankrijk wordt het al vrij veel gedaan maar daar zijn de cursussen aanmerkelijk duurder". „Spanje is nog altijd veel goedkoper, vooral in het niet-toeristische gedeelte" vult Ariënne Wagensveld aan „Ik ben zelf ook razend enthou siast want weet je, je doet iets met ie vakantietijd. Hier heb je ook later nog enorm veel ple zier van". Morgen gaat de sympathieke kunstschilder weer terug naar zijn verblijf in Spanje om daar samen met zijn vriendin An nette Knol van wie het ouder lijk huis in Sassenheim staat, huis en haard gereed te maken voor de Hollandse cursisten die straks onder leiding van de drie bekwame leraren de eer ste beginselen van de schilder kunst onder de knie hopen te krijgen. Jeroen geeft met een gerust hart de organisatie in handen van Ariënne Wagens veld en haar vriend Pim van Werkhoven. Ariënne is niet ondeskundig op het gebied van reizen orga niseren. Ze heeft al zo'n acht jaar ervaring in het reiswezen en weet dus best dat er voor iets dergelijks heel wat komt kijken. Maar alles is prima ge regeld en ze is er stellig van overtuigd dat de deelnemers een leuke tijd te wachten staat. „Binnenkort gaan we zelf ook een kijkje nemen, dan weet je precies waar je over praat" zegt ze. Geïnteresseerden kun nen bij Ariënne terecht voor meer informatie. Bij haar kan ook geboekt worden. Zij is te lefonisch bereikbaar via de volgende nummers: 020-271051 of na 19.00 uur 02522-16874. Een kaartje sturen naar Schil dercursus Catalonië, P/a G. van Steyn, Jacoba van Beie- renweg 8, 2215 LB Voorhout is ook mogelijk. WIL GOSUNGA-VAN DER KROFT LISSE De christelijke zang en oratoriumvereniging „Looft den Heer" uit Lisse, gaat zich de komende maanden, op aan dringen van de leden zelf, toe leggen op het instuderen van het schitterende stuk „Die Jahreszeiten" door J. Haydn. Een niet geringe opgave, die echter onder leiding van diri gent Gé van der Steen door de leden met veel enthousiasme wordt aangepakt. Het is de be doeling dat „Die Jahreszeiten" in november volgend jaar in de gemeentelijke sporthal kan worden uigevoerd. Dat zou dan zijn in het jaar dat de Ko ninklijke Zangersbond, waar van Sassenheims burgemeester A.J. Kret voorzitter is, 100 jaar bestaat Voorzitter Van Pel en secreta resse mevrouw A. Marseille maken vol trots melding van de start van dit omvangrijke huzarenstuk. Er zijn inmiddels ook contacten gelegd met het Randstedelijk Orkest, die voor de begeleiding zal kunnen zor gen. De beide bestuursleden melden ook dat de vereniging enige versterking kan gebrui ken. Men telt weliswaar 70 le den, maar met name aan man nenstemmen heeft men grote behoefte. Er is een tekort aan tenoren en men hoopt dat nog voor of tiidens de repetities van Die Jahreszeiten, het koor zodanig zal worden versterkt dat men (althans wat dat be treft) onbezorgd naar de uit voering toe kan werken. Looft den Heer is overigens niet speciaal op zoek naar zan gers. Niet kunnen zingen en geen noten kunnen lezen, hoe ven geen bezwaar te zijn, als de stem maar goed is. Belang rijk vooral is dat men graag wil zingen en dit in vereni gingsverband op zo breed mo gelijke gebied wil beoefenen. De rest komt al doende en le rende. Kandidaat-zangers en donateurs kunnen zich op dinsdagen opgeven tijdens de repetitie-avonden van acht tot tien uur in de Pauluskerk aan de Ruishornlaan. Nieuwe leden worden dan nog in het pak gestoken ook. Let terlijk dan. Geruime tijd gele den hebben alle mannen een nieuw pak van de (toen jubile rende) vereniging gekregen. Dat pak blijft weliswaar vere- nigings-eigendom, doch zit elk afzonderlijk als gegoten. Ook de ongeveer vijftig vrouwelij ke koorleden krijgen kleding van de vereniging. Om geld bij een te krijgen voor het „uni form" wordt een actie op touw gezet, die 17 mei van start gaat met onder meer een papier ophaalactie. Het oratoriumle ven is namelijk kostbaar. Gro te en dure zaalruimten moeten worden gehuurd, orkesten in geschakeld (en betaald) en partituren aangeschaft De vereniging hoopt dan ook op steun vanuit de bevolking in de vorm van voldoende dona teurs. Voor een minimum-bij drage van vijf gulden per jaar, krijgt men korting op de kaar tjes voor "uitvoeringen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Robbert zv G H. van der Kolk en C. G Doon. Sjoerd zv. E. P J. Verlaan en A. C de Jong. Robbert zv. E. P J. Verlaan cn A. C. de Jong, Siham dv. M. Lak- bir en J. Ouali. Kelly Leonie Jacque line dv. F. Barthen en E. J. Neute boom. Nancy Christine Susan dv. S. Ayad Kiroloss en G E. Lake, Sjoerd Johan zv. J. C. M. Schrama cn C. E. M. Spierings, Deborah Danielle dv. P J W Geerlof en Y. M van Mou- rik, Gilian Pieter Frans zv. H. H. G. Gratama van Andel en J. E van der Kleij, Freeke dv. J J. van Weerlee en J. van der Niet, Seline dv. C. Fre- kc en C. S. M Hagen. Eva Hendrike Magdalena dv A D den Haan en L. Ouwehand. Dieuwertje Klasina dv. G. Haasnoot en M N van den Oever. Rick Hermanus Petrus zv. W A. M van den Berg en D W M. van Noort, Yong Kwij zv S. M Hu cn H Y Hu. Maarten Pieter zv. A. N. Stuifbergen en C. Cramer, Hester Astrid dv H E. C. Lefevre en A. C Busking, Wendy dv. B. van Helden en M. Neuteboom. Corola dv J P Kager en C C Bavc- laar. Almar zv. T Oldenburg en V. J Molière, Wouter Willem zv. C F. van Nierop en S. de Jong. Remco Nan Nico zv N W. C. van Bentem en P N. M. Dol. Josiena Johanna Maria dv. D. Pronk en C. van Duijn. Kim dv. A. P. de Pauw en L Lens. Maria Clara Alida dv. Q. C. M. Zonneveld en M. W A. van der Zalm, Jolanda dv. P. W Schaddé van Dooren en P. J. van der Vijver, Kim Maria Johan na dv. A. L. Schoolenaar en E W. Hooghuis. Erik zv F A M Gijbeis en B. A. M. Koek. Maria Apolonia Jettina dv P A. G. Groenendijk en T. J. Haasnoot. Diego Marcelo zv L. A. Estradet Cabrera cn A M. Blanco Martinez, Robert zv J. W. R. Dros en J. H. van Putten. Shiery dv D. Ga- dasi en L. C Nesselaar. Elmer Cle mens zv R. A. Kruijt Spanjer en Y. Y D. Urecheler. Nathalie dv P C. Douwcs en M. Todorovif, Bastiaan zv. L. D. Durieux en G. N Ruwaard, Arendje Bettina dv T de Vogel en M. van den Oever. Jessica Joanne dv A N van der Zande en M van de Blankevoort. Linda-Maria dv. P J. van der Putten en M. van Anrooij. Overleden: P Theeboom, man geb 17-1-1910, C J Rieken, geb 26-5- 1904, vrl., geh. gew met J A H van Boxtel. M van Dam, geb 10-6-1943. vrl., cchtcgenote van J Loef. E Ver maak. geb 23-9-1954. vrl.. T D Westrup. geb. 20-4-1931. man. G J Ouwehand. geb 16-7-1917. man. A de Nie, geb 30-4-1900. vrl.. geh. gew met P J van Mullem. J J Veit- kamp, geb 5-5-1936. man. G Gerrits, geb. 26-5-1945, vit, echtgenote van C- S. van Dobben de Bruyn, A. de Hom mel. geb. 14-1-1912. man. M. de Koeijer, geb 30-11-1927. man. It A. W van den Berg. geb 2-4-1985. vrl, M S. J van Geest, geb. 4-9-1901. vrl, S E J Adam. geb 2-6-1920. man. W Velt. geb 5-9-1930, man, E Overdijk gebr 26-10-1925, vrl.. echtgenote van H. van Rijn. Getrouwd: G R J de Groot en A. L. N. M Spanjereberg. L. van der Steen en S Swagere. C. Glasbergen en J Hoeven. H Wiermma rnSIL Noort, J. F Dubbelde man en M. J. de Lange. G. E Gertenaar en A. E Smith. INFORMATIE OVER FILMS MUTIIZ THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN LIN COMPLETE AGDtDA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15