Êeidóc Sou/twit Acties Leidse studenten tegen studiebeurzenbeleid o\ i STAD OMGEVING Marokkaanse krant wil brug slaan „Ik ben geen pessimist, ik geloof in het leven" Parkeermeters opengebroken J leidse mqrav\\emotG\ meer voorlichting geen extra werf? Prentenkabinet opent deuren 2 Vi jaar cel voor mishandeling TRUUS MENGER MAAKSTER VAN MONUMENT LEIDSE VERZETSVROUWEN: Wonen aan het water Bromfietser gewond DONDERDAG 2 MEI 196S PAGINA 13 KABELKRANT IN HELE REGIO .EIDEN Half mei zal in de regio .eiden en in de Bollenstreek een dag mg een kabelkrant worden uitgezon- en Dat wordt gedaan door Omroep l tijnland ter gelegenheid van het her atten van de uitzendingen na het ver- rijgen van een definitieve vergun ing Welke dag een en ander precies al gebeuren staat nog niet vast. I 'ijdens de zomermaanden zal de kabel- rant alleen in Leiden en omgeving ntvangen kunnen worden. Men wil "s. ebruik maken van één van de kana- en van de BRT, als die maar met één ender in de lucht is. Pas na de zomer lenkt Omroep Rijnland ook in de rest Rijnland een kabelkrant te kunnen aan verzorgen. „Leidse Spaarbank" voortaan „Nutsspaarbank" LEIDEN De naam „Leidse Spaarbank" gaat definitief ver dwijnen. Met ingang van 15 mei staat op alle kantoren in Leiden „Nutsspaarbank te lezen. De Leidse Spaarbank maakt sinds 1971 deel uit van de Stichting Nutsspaarbank in Den Haag. Door de naamswijziging denkt men de hechte basis van de Nutsspaarbank met ruim tachtig vestigingen in Den Haag, Leiden en Zoetermeer, waarvan veer tien in Leiden en omgeving, beter tot uitdrukking te kunnen brengen. De naamswijziging wordt ingevoerd op de dag dat het geheel vernieuwde kantoor aan de Oude Rijn 56 door burgemeester C. Goekoop wordt heropend. Dit kantoor krijgt de status van dis trictskantoor. Het huidige districtskantoor aan de Doezastraat behoudt eveneens die status. In het vernieuwde kantoor is een geheel beveiligde gesloten kasbox geïnstalleerd, bedoeld voor de meer eenvoudige en snelle kastransacties. Ook is een open balie-systeem aangebracht, be stemd voor maatwerkdiensten en voor de meer gecompliceerde financiële transacties. Leidenaars op de vuist LEIDEN Twee be- woners van een pen sion aan de Haarlem merstraat zijn gisteren met elkaar op de vuist gegaan nadat onenig heid was ontstaan over het al dan niet sluiten van een deur of De i liep zo hoog op dat het twee mannen bei den 49 jaar oud el kaar met stoelpoten te lijf gingen. De twee mannen raakten licht gewond. Bejaarde valt in de gracht LEIDEN Een 71-jarige Voorhoutse is gisteren in de Nieuwe Rijn gevallen. De vrouw liep op de Vismarkt, struikelde over een lage re ling en tuimelde in de gracht. Een voorbijganger heeft de vrouw weer op het droge geholpen. De vrouw is voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht LEIDEN Tien parkeerme ters op de Boom markt, de Binnenvestgracht en op het Stationsplein zijn opengebro ken en leeggehaald. De ge meente heeft daar gisteren aangifte van gedaan. Volgens de politie zit in een meter een bedrag van enkele tien tjes tot zo'n tweehonderd gulden, maar de schade aan de meters zelf is veel groter. De meters moeten zijn open gebroken tussen 10 april en 1 mei. LEIDEN Ook de Leidse studenten gaan volgende week actie voe ren tegen plannen van onderwijsminister W. Deetman om studenten van 27 jaar en ouder geen studietoelage meer te geven. Volgens de stu denten wordt hierdoor het tweede-kans onder wijs, vooral voor mensen met een taalachterstand, gehandicapten en vrou wen, ernstig bedreigd. De Leidse Studentenbond organiseert, in samenwer king met de kring van psy-, chologiestudenten en de ac tiegroep 'een nieuwe lente' (bekend van de bezetting van het Academiegebouw bij het bezoek van Deetman aan de Leidse universiteit) drie festiviteiten. Op maan dag 6 mei wordt vanaf twee uur een alternatief spellet jesfestival op het plein voor de universiteitsbibliotheek gehouden. „De kans om Deetman op de korrel te nemen", voorspellen de ac tievoerders. Dinsdag 7 mei wordt (vanaf acht uur) een stufifestival in het LVC (Breestraat 66) gehouden met acrobatiek, cabaret en life-muziek. Klapstuk van de actieweek is een forumdiscussie met kamerleden van alle grote partijen en de PSP over het nieuwe stelsel van studiefi nanciering. Deze bijeen komst heeft 8 mei plaats in het onderkomen van de studentenvereniging SSR (Hogewoerd 108). Aanvang 20.00 uur. De actiedagen, die ook el ders in den lande plaats hebben, worden afgesloten met een actiedag in Den Haag. Op donderdag 9 mei begint om elf uur in het ge bouw Amacitia een tribu naal tegen Deetman met aansluitend een demonstra tieve optocht naar het Bin nenhof. De Leidse studen ten die hier aan deelnemen, vertrekken om tien uur vanaf het station Leiden De landelijke fietstocht te gen racisme doet morgen Leiden aan. In aansluiting op de aankomst van dt fietsers, wordt een demon stra tieve tocht door de stad gehouden. Vertrek half drie vanaf Amal de Korevaarstraat 30 eindigend op het Stadhuis plein waar om half vier een petitie wordt aangebo den aan burgemeester Goekoop. In buurthuis 't Spoortje aan de Bernard- kade wordt 's avonds feest gehouden met optre- i dens van diverse groepen. Catena l Studen ten vereniging Ca- [tena houdt van maandag 6 *tot en met vrijdag 10 mei open huis aan de Kolfma- kersteeg 8. Maandagavond houdt mr. P. van Dijken een lezing over computer fraude (aanvang acht uur). Dinsdag wordt de film 'Poltergeist' van Steven Spieberg vertoont om ne- gen uur en half twaalf. Woensdag is er een spor tieve avond met fietsklu- nen en touwtrekken (aan vang acht uur). Donder dag treden slagwerkers op en de shock-jazz formatie Fleur and His Rhythm Kings (aanvang negen ,uur). Voor vrijdag staat '.het optreden van Kraka- tou op het programma, aanvang tien uur. Fascisme Het komité Leiden tegen Fascisme houdt na afloop van de stille tocht op 4 mei een culturele avond in het Antonius clubhuis on der het motto: 'Leiden te gen Fascisme'. Het pro gramma omvat een aantal liederen en gedichten rond het thema oorlog, fascisme en onderdruk king. Medewerkenden zijn het Delftse koor Koorts, Elise en Ruth van der Putten en Jurjen Jacobs. De bijeenkomst begint om negen uur, de toegang is twee gulden vijftig. Informatie In de kantine van de Rei nigingsdienst (Noorder straat 18) houdt de ge meente maandag 6 mei vanaf acht uur een infor matiebijeenkomst over Bouwwerkzaamheden rónd de Herenpoortsbrug en Verversbrug. Met de uitvoering ervan wordt half juni begonnen. LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft gistermiddag het eerste exemplaar in ont vangst genomen van „Al Mi- zan", (De Weegschaal) de nieuwste Leidse krant. De krant is tweetalig en wil een brug slaan tussen de Neder landers en de buitenlanders in Leiden. Tevens wil de Jaargang no. 1 mei 1985 1985 ijl iJudl m 11^ Prijs- 10,50 0.50 =^JI| •wLiïSló^j^.j.i-J I JL^-LHUI;I_I - 0 .1 I._L_ informatiebron heidsmaatregelen, die met name voor buitenlanders van belang zijn. Teven wordt in- In de krant zal aandacht formatie gegeven over de worden besteed aan over- Nederlandse samenleving en de Marokkaanse cultuur. De krant wordt gemaakt door tien Marokkanen: vijf man nen en viif vrouwen. Een professionele journalist is aangetrokken om de redactie te ondersteunen en op te lei den. De redactie moet niet alleen de krant volschrijven, maar ook de lay-out verzor gen, de foto's maken en de krant (een exemplaar kost twee kwartjes, een jaarabon nement een tientje) ook nog zelf aan de man brengen. „We zullen voorlopig één maal per maand verschijnen, maar na de zomer moet dat vaker worden", aldus Hassan El Houari, één van de redac tieleden. De krant heeft voor de ko mende twee jaar een subsidie gekregen van het ministerie van WVC van 160.000 gul den, waarmee onder meer de journalist wordt betaald. Na die twee jaar moet Al Mizan zichzelf bedruipen en moet de redactie zelfstandig func tioneren. De krant is te koop in Ma rokkaanse winkels en bij so ciaal-culturele instellingen. LEIDEN Het Prentenkabinet/Kunsthisto- een universitair kunsthistorisch instituut be- risch Instituut van de Leidse universiteit schikt over collecties van enige importantie, houdt vandaag open huis. De verzameling De verzameling is niet alleen te beschouwen die is samengebracht aan het Rapenburg 65 als een fraai ornament, maar vooral als een bevat tekeningen, prenten, munten en pen- „proefterrein" waar de aankomend kunsthis- ningen en elementen uit de geschiedenis van toricus ervaring kan opdoen voor zijn latere de fotografie. Het is een unieke situatie, dat museale loopbaan. Enkele onderdelen van de verzameling. NOORDWIJK/DEN HAAG Een 41-jarige Noordwij- ker, die zijn wanhopige vriendin tot een zelfmoord poging dreef, is vandaag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. prostituée leren kennen. De verdachte stond terecht Volgens de vrouw werd zij wegens wederrechtelijke nadien regelmatig door hem vrijheidsberoving, mishande- mishandeld. Zij probeerde ling, bedreiging met doodslag een einde aan haar leven te en het bezit van drugs. De maken door een hoeveelheid man had zijn slachtoffer als slaappillen in te nemen. LEIDEN Veertig jaar na de bevrijding heeft Leiden een monument voor haar vrouwen uit het verzet. Het is een in drukwekkend groot bronzen beeld waarbij een vrouw andere vrou wen aanmoedigt om door te zetten. Eén van de vrouwen draagt een ten gere figuur op haar rug. Het monument wordt zondag 5 mei om twee uur op de hoek Alkema destraat/Margaretha Si- monskade in de Stevens hof onthuld door de voor zitster Gusta Eleverd van het Comité Vrouwen van Ravensbrtlck. Het beeld is geplaatst in een buurt waar de straten de namen van verzetsvrouwen dra gen. Het Comité Monument voor Leidse vrouwen uit het verzet 1940-1945 vroeg een jaar gele den de beeldhouwster, schil der, schrijfster en dichtster Truus Menger dit monument te maken. Het comité vond het belangrijk dat er in ver band met het weer opkomend fascisme een monument zou komen ter ere van de vrou wen, die hun leven hebben gewaagd om racisme en fas cism e te bestrijden. Het comi té zamelde geld in en de beeldhouwster Truus Menger uit Venhuizen, zelf verzets- vrouw en maakster van het Hannie Schaft-monument in Haarlem, begon met ontwer pen. „Bij een bijeenkomst van het comité vrouwen van Ravens- brück sprak ik met verzets- vrouw Van der Blom-Vijl- brief. Ze vertelde me een ver haal. Het ging over een do den tocht in Dachau Bij zo'n tocht werd je direct neerge schoten als ie door uitputting kwam te vallen. Het was dus zaak dat iedereen overeind bleef. De mensen moesten aangemoedigd worden om toch vooral door te zetten. Ze vertelde dat er ook een heel tenger danseresje bij liep, die eigenlijk niet meer kon. Eén tijd. Over wat haar bewoog zo te handelen. Maar ook in haar gedichten, haar beelden en schilderijen laat ze het thema nooit echt los. In Galerie Edi son aan de Javastraat in Den Haag is nog tot 27 mei werk te zien van Truus Menger. Het werk heeft betrekking op de tijd die voorbij is, het he den en de toekomst. „Ik ben geen pessimist. Ik ge loof in het leven. Als ik geen optimist was dan zou ik ook nooit zoveel op scholen pra ten. Ik geloof in de toekomst. Ik zie veel goeds bij de kinde ren van vandaag. Ik merk dat de het meisje op haar rug. Ze draag je wel want de cultuur moet doorgaan. Dat vond ik zo'n aangrijpend verhaal en ook zo typerend voor vrou wen, dat ik dat verhaal koos als uitgangspunt voor mijn beeld. Je ziet een vrouw die roept: 'meiden laat je niet kennen' en de achterste fi guur heeft het danseresje op haar rug. Kenmerkend voor de vrouwen in het verzet: het doorzetten en de opofferings gezindheid", zegt Truus Men ger. Truus Menger, haar zusje en Hannie Schaft vormden in de oorlogsjaren een hechte groep in het verzet. In haar boek „Toen niet, nu niet, nooit" vertelt Truus Menger over die er veel aandacht is voor de oorlogsjaren. Het verhaal van Anne Frank is ook nu nog van toepassing en dat weet de jeugd. Er wordt in de kranten vaak negatief gedaan ovèr ontwikkelingen in de maat schappij. Maar er gebeuren toch ook heel veel positieve dingen. Als kinderen een Turks vriendje helpen en be schermen tegen vervelende dingen dan zijn dat goede ont wikkelingen, alleen lees je daar haast nooit over. Er wordt nog steeds gevochten tegen intolerante zaken. Laatst was ik op een school in heb het herlevend belichten. Niemand deed raar en iedereen luisterde aan dachtig. Het pakt de kinderen wel. Er gaat ook een heel stel kinderen van die school zon dag mee naar Leiden, om de onthulling van het monument mee te maken. Ik vind het al tijd diep ontroerend dat er zo veel jongeren naar herden kingen komen", aldus de beeldhouwster uit Venhuizen. Truus Menger is blij dat de buurtbewoners in de Stevens- lof zo enthousiast hebben ge- eageerd op de komst van net beeld en ook is ze verheugd de aandacht die laatste tijd is voor de vrouwen uit het verzet. „De vrouwen uit het verzet", zegt ze „zijn Het monument Leidse Verzetsvrouwen 1940-1945. eigenlijk altijd erg onderbe licht geweest. De tentoonstel ling Vrouw en Verzet in de Koopmansbeurs in Amster dam laat duidelijk de beschei denheid van d zien. Ze deden wat ze moesten doen en vonden dat gewoon. Maar eigenlijk hadden de ver zetsvrouwen in de oorlog een dubbele taak. De verzetstaak, met alle angst en moed die er bij hoort en de taak van het verzorgen van het gezin of de mensen die ondergedoken za ten. En dat laatste was toen alleen al een hele grote op gaaf, want er was niets. Ze probeerden toch steeds weer iets eetbaars te vinden of kle ding te maken. De schouders moesten toen wel bijzonder sterk zijn. Ook na de oorlog, toen de mannen uit werk kampen terugkeerden hebben die vrouwen heel veel moeten opvangen", zegt Truus Men ger bewogen. Na de oorlog trouwde Truus Menger met een verzets- vriend. Ze kregen vier kinde ren, maar Truus bleef naast haar huishoudelijke taak, werken aan haar beelden, schilderijen en gedichten. In 1963 werd in Haarlem de beeldende kunstacademie Ateliers '63 opgericht en Truus Menger was één van de eersten, die daar een oplei ding begon. Ze werkt veelal in brons en haar haar beelden houden het midden tussen fi- guratief en abstract „Als het te abstract is, doe ik er wel eens een gedichtje by. dan wordt het publiek een beetje op weg geholpen. Dan begrij pen ze net meer", aldus de beeldhouwster. SYLVIA VAN LEEUWEN Zo'n veertig woningen moe ten komen op deze plek aan het Galgewater waar vorig jaar nog het tecty leer bedrijf Perquin was gevestigd. De gebouwen van Perquin, die lagen ingeklemd tussen het Galgewater (links) en het Noordeinde (rechts), zijn in middels gesloopt. De bedoe ling is dat met de bouw van de woningwetwoningen eind dit jaar wordt begonnen. Het definitieve ontwerp voor de drie- en vierkamerwoning en is nog niet gereed, maar vol gens de huidige plannen wordt de gevelrij langs de Haagweg gesloten en komen aan de zijde van het Galge water twee aparte woonblok ken van vier verdiepingen. Om de kosten te drukken zal in de twee blokken langs het water mogelijk geen lift wor den opgenomen. In het even eens vier verdiepingen hoge blok langs de Haagweg komt in elk geval wel een lift. LEIDEIN Een 76-jarige Leidenaar is gistermorgen met hoofdletsel naar het Dia conessen huis overgebracht nadat hij met zijn brommer weg achterop een vrachtwa gen was gebotst De man haalde een stilstaande vrachtwagen in en had niet in de gaten dat zich op de kruising nog een andere auto bevond.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13