REAGANWILHANDEL MET NICARAGUA BLOKKEREN KONINGINNEDAG IN LEIDEN BRENGT WEINIG VERMAAK BON: ri rriep kost tiiljarden Twee doden door bomauto in Brussel Kok: na verkiezingen beslissen over sociale zekerheid DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthof.' Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW)] 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1 00 Woensdag 1 mei 1985, 76e jaargang na 23182 TV-TIPS HET WEER „Escape to victory", film over voetbalwedstrijd tussen Wehr- macht en krijgsgevangenen met Sylvester Stallone. Ned. I, 22.05 uur. Ned. II, 19.22 uur Achter het nieuws over 1 mei- vieringen en om 23.00 uur „De onderste steen" over Amster damse wijk Betondorp. BRT 2, 20.10 uur film „Dark at the top of the stairs". Wisselend bewolkt en enkele buien. Vanaf het weekeinde overwegend droog. Minimum temperatuur ongeveer 4 gra den. Middagtemperatuur om streeks 10 graden. Matige noordwesten wind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. Zon op: 06.09, onder 21.06; (SHINGTON/MANAGUA 'resident Reagan heeft gis- avond het Congres laten en een algeheel handels- i>argo tegen Nicaragua in te (en stellen. Tevens zal het erikaanse-Nicaraguaanse mdschapsverdrag worden ezegd en zullen alle Nica- iiaanse vliegtuigen en sche- i worden geweerd. De anti- araguaanse maatregelen nen een week nadat het igres Reagans verzoek om extra-financiële hulp aan de rechtse Nicaraguaanse rebel len had afgewezen. Volgens de gisteravond door Reagan vrijgegeven verkla ring zijn „de handelingen van Nicaragua, die gesteund wor den door de Sovjet-Unie en haar bondgenoten, niet in overeenstemming te brengen met normale handelsbetrek kingen". De officiële staatsradio van Ni caragua heeft het voorgeno men handelsembargo scherp bekritiseerd. „Het is een nieu we stap in de oorlog van agressie tegen Nicaragua", al dus Radio-Nicaragua. De poli tieke secretaris van het rege rende Sandinistische bewind in Nicaragua, Bayardo Arce, verklaarde dat „de VS ons door middel van honger op de knieën willen dwingen, maar daarin zullen zij nooit slagen", Reagan's verklaring werd gis teravond uitgebracht even voordat hij voor een tiendaags bezoek naar Europa vertrok. Aangenomen wordt dat Reagan in Bonn nadere bijzon derheden over de te nemen handelsmaatregelen zal be kendmaken. De Senaat had afgelopen maandag al de reis van de Ni caraguaanse president Ortega reis naar Moskou veroordeeld, waar hij verzekeringen kreeg voor grotere Sovjethulp voor de in ernstige moeilijkheden verkerende economie van zijn land. In de resolutie veroor deelde de Senaat de reis als bewijs van Nicaraguaanse mi litarisering en onderdrukking in Midden-Amerika. Voor- en tegenstanders van Reagans Ni- caragua-beleid hadden vorige week al laten weten dat in plaats van een verhoging van de financiële hulp aan de rechtse rebellen, Washington zou moeten overgaan tot het treffen van economische sanc ties. Koningin Beatrix slaat van schrik de hand voor haar mond als een van de prinsjes zijn stok bij het katknuppelen in Callantsoog per ongeluk midden in het publiek gooit. Rechts burgemees ter Van Gosliga en in het midden prinses Margriet. Protest Walesa tegen nassale rrestaties ARSCHAU De ider van de verbo- en Poolse vakbond ilidariteit, Lech Wa- ba, heeft geprotes- erd tegen „massale inhoudingen van ar- ïiders en vertegen- oordigers van de in- lligentsia" aan de ooravond van 1 mei. e afgelopen dagen zou- :n enige tientallen men- in zijn aangehouden, in ;n kennelijke poging de monstraties te verhinde- n waartoe de onder- ondse leiding van Soli- iriteit (TKK) ter gele- nheid van 1 mei heeft roepen. Een regerings oordvoerder ontkende op grote schaal mensen uden zijn opgepakt, de voornaamste Poolse iden zijn naar verluidt lizenden politiemensen i militairen samenge- okken. Volgens Walesa onder deze omstandig- ;den de 1-meiviering ge- orden tot een „farce van arbeidersfeest". De ivang van tegendemon- aties zal een indicatie n van de invloed van de CK, waarvan de oproe- n tot protesten de afge- pen maanden minder ef- :t hebben gehad. Bij het uiten van de krant was ;een nader nieuws be- uit Polen. oetbal op tv IC 1, 16.20 uur: Roemenië- geland. herland 2, 19.55 uur: Ne land-Oostenrijk. Igië Nederlands 2, 22.10 Samenvatting België-Po- |)TTERDAM Virusziek- 1 kosten de Nederlanders n 3 4 miljard gulden per jr. Het zijn de meest voorko- mde ziekten bij de mens. Ie reen lijdt gemiddeld aan 4 6 virusinfecties per jaar, al- dr. H. Schellekens, plaats- rvangend directeur van het unatencentrum TNO in «wijk. De meeste van deze Jecties Zijn onschuldige iepjes en verkoudheden, die ten maar vervelend zijn en een paar dagen uit zichzelf jiezen. Toch zijn deze ziek- i volgens. Schellekens eco- jnisch van groot belang. In I Europese Gemeenschap hierdoor zo'n 50 miljard en verloren door ziekteda- Daarbij komt nog een miljard gulden, die de be- leling van deze aandoe- en kost. krant ontvangen 7 Bol tussen 18.00 en ur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 letoonnr.071-122248 en uw krant nog dezelfde avond nabezorgd. De materiële schade na de explosie van de autobom in het centrum van Brussel was groot. BRUSSEL Bij de ontplof fing van een bomauto in Brus sel zijn in vannacht twee brandweerlieden omgekomen, terwijl één brandweerman zwaar gewond raakte. Voor de aanslag hebben zich de „Cel len van Communistische Strij ders" (CCC) verantwoordelijk gesteld. Het is voor het eerst dat er mensen zijn omgeko men bij een aanslag van deze links-extremistische organisa tie. Een bestelauto, waarin zich c^ringstof bevond, werd kort na middernacht voor het ge bouw van de Belgische werk gevers geparkeerd. Toen de brandweer arriveerde, kwam er al rook uit de auto die kort daarop explodeerde. De ont ploffing veroorzaakte aanzien lijke materiele schade. In een belendend perceel zetelt het economisch en sociaal comité van de Europese Gemeen schap. De Belgische vice-premier en minister van justitie. Jean Gol, benadrukte vanochtend dat voor het eerst slachtoffers zijn gevallen bij een aanslag van de CCC. „Het is een zaak van internationale samenwerking- ...die van Brussel de terroris tenhoofdstad van Europa dreigt te maken", aldus Gol. Sinds eind vorig jaar is de CCC actief. Vlakbij de plek waar de bom auto explodeerde zijn pamflet ten gevonden, die afkomstig zijrv van de CCC. De pamflet ten waarschuwden in het Frans en in het Nederlands: „Gevaar. Bomauto. Raak de auto vooral niet aan. Verlaat <?e straat onmiddellijk". (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM FNV-voorzitter Wim Kok heeft een dringend beroep gedaan op kabinet en parlement, de veranderingen in de sociale zekerheid pas na de ver kiezingen volgend jaar door te voeren. In zijn traditio nele en tevens laatste 1-mei-speech zei Kok: „De Ne derlandse burgers moeten het recht hebben om zich hierover in het stemhokje te kunnen uitspreken, voor dat een zo diep ingrijpende verandering in het sociale stelsel wordt doorgevoerd", aldus Kok. De FNV-voorzitter sprak de hoop uit dat na de verkiezingen van mei volgend jaar een andere coalitie meer naar de vakbe weging zal luisteren. „We zullen daar alleen maar in slagen als onze alternatieven overtuigend en realistisch zijn. Dat wil niet zeggen dat onze alternatieven pijnloos zijn of gouden bergen be loven", waarschuwde Kok. De Nederlandse bevolking heeft echter eerder voor krachtproe ven gestaan, aldus Kok. „Na de oorlog is ons land weer opge bouwd, mede door de bereidheid van de werknemers en de werklozen zich daarvoor in te zetten". Volgens de FNV-voorzit- ter kan de invloed van de economische opleving op de werk loosheid vooralsnog worden afgerond op nul. „Slechts een min der eenzijdig op bezuinigingen gericht beleid kan de basis leggen voor een meer evenwichtige economische groei". Kok zei tevreden te zijn over de behaalde cao-resultaten. „De éénjarige contracten bieden stuk voor stuk een reele uitgangspo sitie om een 36-urige werkweek volgend jaar binnen te halen. 1985 is geen pauzejaar. maar een werkjaar waarin we een dege lijke basis moeten leggen om de arbeidstijdverkorting in de nieuw af te sluiten cao's vast te leggen". Hij zei er van overtuigd te zijn dat dit uieindelijk zal leiden tot een 32-urige werkweek in 1990. De vijlde maand van het jaar, die van de meidoorn en de meiboter, is weer begonnen. We kunnen weer om de meiboom dansen en alle vogels leggen traditiegetrouw weer een ei. Verder hebben we nog de meikever, de meikers en de meikoning, die van zich doen spreken. De eerste mei is in het land: een mooie dag om een maandabonnement op de Leidse Courant te nemen. Aangenomen ten minste, dat u hem de algelopen veertien dagen gratis in uw brievenbus hebt gehad. Mocht dat niet het geval zijn dan kunt u dat gemis de komende veertien dagen goed maken en daarna een definitie! abonnement De Leidae Courant wil ik b«* 14 dagen proberen. Gian» en geheel vrijblijvend ln een open envelop Kinder postzegel opsturen naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Deo Haag 'CcidocSoutont „NIEUW HUIS NIET VOLLEDIG BETALEN" AMERSFOORT De vereniging „Eigen Huis" vindt dat kopers van een nieuwe woning 2% van de bouwprijs achter moeten houden, omdat aanne mers soms slecht werk afleveren. Uit onderzoek, aldus de consumentenorganisatie, blijkt dat 54% van de nieuwe koopwoningen zelfs drie maanden na de oplevering nog gebreken vertoont. Eigen Huis stelt voor om die 2% als stok achter de deur bij een notaris te deponeren totdat de aannemer alle klachten afdoende heeft behandeld. Bij ver schil van mening tussen eigenaar en bouwer zou Bouw- en Woningtoezicht van de gerpeente moe ten bemiddelen. Eigen Huis heeft onderzoeken ge daan naar de staat van nieuwe huizen bij opleve ring. Bouwfouten werden toen gevonden in 20% van de bekeken woningen. Gebreken vertoonde bijna de helft van de huizen. Contractueel heeft een aannemer na de oplevering drie maanden de tijd om vastgestelde tekortkomingen op te heffen. Muizen in hogere sferen YOUNGSTOWN De mui- zen in het gerechtsgebouw van Mahoning County in de Amerikaanse staat Ohio wa ren van de week onbezorgder dan gewoonlijk. Zij hadden van marihuana gegeten die als bewijsstuk dienst moest doen en verkeerden sindsdien in hogere sferen. „Ze vliegen nog in alle richtingen", aldus concierge Rich Malagisi. „We dachten eerst dat het vleer muizen waren". De dieren zullen door een verdelgings- dienst hopelijk nog in ho ger sferen naar de andere wereld worden geholpen. VN-ambtenaren klagen over „slecht" eten NEW YORK De staf van de Verenigde Naties in New York heeft afgelopen maan dag brandende kwesties als armoede, hon ger en oorlog in de wereld, even gelaten voor wat ze zijn en geprotesteerd tegen het povere voedsel en de kleinere whiskey's die in de cafetaria's van de VN zouden worden geserveerd. Honderden werknemers van de volkerenorganisatie, die tot 's werelds best- betaalde ambtenaren behoren, stonden in de rij voor gratis koffie en doughnuts van hun bond, op de eerste dag van een ontbijtboycot van de cafetaria van het VN-gebouw. In vlugschriften werd geklaagd over slechte kwaliteit eten, slechte dienstverlening, wei nig keus, „hot dogs nog niet geschikt voor honden", waterige groenten, soep uit het pak en te hard of te zacht fruit. LEIDEN Met een wel zeer magere vliegshow in Leiden, een bezoek van de koninklij ke familie aan de folklore in Noord-Holland en een gigan tische vrijmarkt in Amster dam heeft Nederland giste ren Koninginnedag gevierd. Incidenten deden zich vrij wel nergens voor, behalve dan in Rotterdam, waar en kele jeugdgroepen slaags raakten en negen jongelui gearresteerd werden. Een domper op de feest vreugde was wel het miezeri ge weer. In Leiden kwam daar nog bij, dat duizenden mensen in de Kikkerpolder vergeefs wachtten op een herhaling van de voedsel- droppings. De Lancasters, Spitfires en Dakota's bleken op het allerlaaste moment evenwel een andere route te hebben gekozen. Verder was er weinig te beleven, afge zien dan van wat lokaal ver maak. In Amsterdam was het druk ker. Hier bruiste de binnen stad van de popgroepen, drumbands, gelegenheidsver- kopers, eetstalletjes en indi viduele muzikanten die pro beerden ondanks de kou toch nog welluidende klanken uit hun instrumenten te krijgen. Ook in de kop van Noord- Holland, waar de koninklijke familie een vlekkeloos pro gramma afrondde, was het druk. In het plaatsje Schagen stonden de mensen aan weerszijden van de route tien rijen dik. „Kusje voor Trix"; een originele boodschap aan de vorstin, over de hoofden van honderden toeschouwers in Schagen. Pag 3: Katknuppelen, bloemmozaïeken en een „leuk groen hoedje". Pag. 13: Koninginnedag kil en somber TEMIDDEN VAN FELLE PROTESTEN TEGEN BEZOEK BITBURG BONN De Ameri kaanse president Reagan en zijn vrouw Nancy zijn vanmorgen in Bonn aangekomen voor een tiendaagse reis door Europa. Bij aankomst werd hij be groet bondskanselier Kohl en tegen demon stranten afgeschermd om direct daarna per helikopter door te vliegen naar de Bonds- kanselarij. Nog vlak voor zijn ver trek drong hetr Ameri kaanse Huis van Afge vaardigden er bij de prewsident op aan nog eens na te denken over het bezoek aan Bitburg, maar reagan zelf vindt dat het laatste woord over de kwestie is ge zegd. Vlak voort zijn ver trek zei reagan nog dat de vriendschap tussen het Amerikaanse en het Duitse volk „een klin kend bewijs daarvoor is hoe vroegere vijanden weer kunnen worden sa mengebracht. De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, Shultz, zei dat de heibel over het bezoek aan Bitburg de Westduits-Amerikaanse betrekkingen niet zullen schaden. Ondertussen regende het gisteren opnieuw reacties tegen het bezoek aan Bit burg, waar naast Duitse soldaten ook SS'ers be graven liggen. Het joodse wereldcongres heeft gis teren aangekondigd dat het zal proberen Reagan te beletten het concentra tiekamp Bergen-Belsen te bezoeken, tenzij hij alsnog afziet van zijn voornemen de militaire begraafplaats Bitburg te bezoeken. Zowel in Bonn als in Washington werd echter herhaald dat er geen wijzigingen zullen worden aangebracht in het programma. Pagina 5: Kohl: Ge schiedenis zal bezoek Bitburg op waarde schatten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1