Qowuvnt AZL verkoopt medische vinding aan industrie STAD OMGEVING :De buren sprak je vroeger aan met mevrouw of meneer ALLER LEI(DS) Brand legt zolders in as MAANDAG 29 APRIL 1985 PAGINA 9 jax Christi: contacten liet Polen intensiveren s-owilDEN „De contacten die Pax Christi met 2?|Mse groeperingen onderhoudt, moeten geïnten deerd worden. Recente ontwikkelingen in Polen rc-oc^nen de katholieke kerk en in de (verboden) ^^jcbbnd Solidarnosc zijn hoopgevend voor meer Hoiiangebreide contacten". Dit zei Jacques van der ^JJer, voorzitter van de Oost-Europa-sectie van flinoo* Christi Nederland, zaterdag op een studiedag rw|Jh*%l" Polen. Deze was georganiseerd door de Stu- igroep Polen van de Leidse studentenecclesia. groep ondervindt bij haar contacten met Polen wtrgtiek onder andere omdat gesprekken met en k-N^jn aan de oppositionele beweging het koude- H&logsdenken zouden bevorderen. Doel van de Bojo-was na te gaan hoe een progressieve politieke jtelling in Nederland te verenigen is met con- met Polen. Snuffel- markt succesvol LEIDEN De zoge naamde 'Snuffel- markt' die tijdens het weekeinde in de Groenoordhallen werd gehouden heeft 13.000 bezoekers ge trokken. Blijkens mededelin gen van de organisa tie hebben de stand houders goede zaken Popliefhebbers zorgen voor overlast bij WV LEIDEN De politie heeft zaterdag ochtend op moeten treden bij het VVV- kantoor aan het Stationsplein toen zich voor het kantoor een grote menigte jongeren had verzameld. Zaterdagoch tend startte de kaartverkoop voor het concert dat Amerikaan Bruce Spings- teen op 12 juni in het Feijenoord-sta- dion geeft. Door de geweldige drukte sneuvelde onder meer een grote ruit. Enkele jongeren hadden de hele nacht voor het VVV zitten wachten. Flatbe woners uit de omgeving klaagden over rommel en overlast die de jongeren zouden hebben veroorzaakt. In een portiek lieten zij een autobank, een slaapzak en wat lege flessen achter. Inbraak in winkel LEIDEN Uit een Tandy-winkel in de Haarlemmer straat is in de nacht van vriijdag op zaterdag voor ruim 10.000 gulden geluidsapparatuur gestolen. De win kel wordt momen teel verbouwd. De inbrekers waren binnengekomen via de steigers die voor het pand stonden. Uitslaande brand in Margrietstraat LEIDEN De brandweer heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag een brand geblust in een duplex-wo- ning aan de Margriet- straat. De gehele beneden woning brandde uit, ter wijl de belendende perce len rook- en waterschade opliepen. De 27-jarige be woner van de woning was wakker geworden door de enorme hitte van het vuur. Hoe de brand is ont staan, is niet bekend. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Mishandeling na aanrijding LEIDEN Een 28- jarige Leidenaar heeft een 26-jarige voruw vannacht een vuist slag verkocht, nadat hij zelf op het Gange tje een aanrijding met de auto van zijn plaatsgenote had ver oorzaakt. De man bleek stevig gedron ken te hebben en werd door de politie meegenomen. De vo ruw heeft een aan klacht wegens mis handeling ingediend. Chauffeur tracht politie om de tuin te leiden LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag te gen een lantaarnpaal naast de afrit Plesmanlaan van de A44 gereden. De 21-jarige Leidenaar dacht zichzelf voor vervolging te behoeden door de kente kenplaten van de auto mee naar huis te nemen maar was vergeten dat het ken teken ook op het aan de voorruit be vestigde deel III staat vermeld. De jon gen werd dan ook kort na de aanrijding door de politie van zijn bed gelicht met het verzoek zijn wagen op te halen en de schade te vergoeden. Politie helpt bus passagiers op weg LEIDEN Een busje van de politie heeft zon dagmiddag een aantal buspassagiers op hun be stemming afgeleverd, na dat de chauffeur van de bus waarin zij zaten on wel was geworden. De 37-jarige Alphense chauf feur van West-Nederland moest met een aanval van nierstenen naar het AZL worden vervoerd. De bus eindigde zijn rit op de Vrouwen weg. het politiebusje maakte de rit af. ^JLEIDEN Het Acade- jnicutmisch Ziekenhuis (AZL) heeft een uitvinding ver- m,Skocht aan het Neder- ^Jlandse dochterbedrijf van de Amerikaanse on derneming Centocor. De ^-uitvinding is volgens het v-sv\ AZL van grote betekenis ,dre*voor het opsporen van ^.^trombose, het vaststellen 1 'van de grootte van een artinfarct en het lokali- ;eren van kanker. acht jaar aan de uitvinding gewerkt. Het AZL heeft pa tentrechten op de verkochte uitvinding. De uitvinding be rust op een methode om be paalde radioactieve isotopen chemisch te binden aan zoge heten monoclonale antilicha men, eiwitten met een affini teit voor speciale weefsels. De radio-actief gemerkte ei witten zijn in het lichaam te volgen met speciale camera's, waardoor het mogelijk is een afbeelding te maken van de plaatsen waar deze gemerkte antilichamen zich in het li chaam ophopen. Tot nu toe was het beperkt mogelijk een radioactief iso toop zoals jodium te binden aan deze eiwitten. Jodium isotopen hebben bij gebruik in het lichaam echter een groot aantal nadelen. De nieuwe bindingsmethode is volgens het AZL nagenoeg ongevaarlijk en zeer alge meen toepasbaar en goed koop. Centocor, het Amerikaanse bedrijf dat de vinding heeft gekocht is één van de onder nemingen die werkzaam zijn in de zogenaamde bio-tech- nologie en die in Leiden ves tigingen zullen oprichten. Centocor zal nieuwbouw la ten plegen in de Leeuwen hoek, naast de bestaande be bouwing van de Leidse uni versiteit tussen de Plesman laan en de Wassenaarseweg. Volgens de plannen moeten in de komende jaren meer bedrijven die in deze sector werkzaam zijn zich in het ge bied vestigen. De gemeente heeft vroegere woningbouw plannen voor de Leeuwen hoek al geschrapt om een verdere ontwikkeling van de bio-technologie in Leiden mogelijk te maken. De zolderverdiepingen van twee woningen aan de Aker- voorderlaan In Lisse zijn zaterdagavond bij een uitslaan de brand verwoest. Daarbij raakte niemand gewond. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een allesbran- der het dichtgeslibte rookkanaal van een van de wonin gen In brand heeft gezet. De brandweer was binnen vijf minuten aanwezig en binnen drie kwartier de brand meester. De brand is op de zolder van een van de wo ningen begonnen en overgeslagen naar de evenhoog gelegen verdieping van het buurhuis. iAI BOEK OVER 60-JARIGE „BETERE" RAADSHERENBUURT -Mal EN Een plaatselijke nemer wist het in 1928 al rërtellen: In de Fagelstraat it. je nooit een huis kopen, waren niet best en zouden ti vijfentwintig jaar blijven in! Fragment uit het boek adsherenbuurt, zestig jaar jen en leven in een Leidse irt" dat afgelopen zaterdag lieel het levenslicht zag. irschijning van dit fraaie erk geeft al aan dat de iste aannemer een doem- De huizen in de *2-jj{elstraat staan er nog steeds aslzdat geldt voor alle wonin- 33-]|; in de Raadsherenbuurt. van de buurt (die in- lemd ligt tussen Rijnsbur- ^^Jireg, Warmonderweg en isSise Hout) is overigens met "lodige problemen gepaard —jaan. In 1919 waren er plan- een villawijk te bouwen I' de „gegoeden" voor Leiden 1 behouden. Aan de andere ^ft van de Rijnsburgerweg \jde wat eenvoudiger Voge- puurt worden gerealiseerd, ar ook de Raadsherenbuurt i eenvoudig van opzet wor- uiteindelijk is er maar landhuis (aan de Johan de itstraat 3) gebouwd, de rest I het buurtje werd volgezet t eenvoudige midden- idswoningen. Voortuintjes festen het landelijk karakter eel mogelijk behouden, i woningen werden ge- wd door de N.V. Leidsche iloitatie Maatschappij van ^erende Goederen (LEM- In 1924 werd gestart de eerste huizen in de Jo- de Wittstraat en acht jaar de Van Oldenbarnevelt- de Hogerbeetsstraat en Ledenberchstraat waren 'olgezet, was de wijk met touw van de laatste rijtjes ten in de Fagelstraat af. De Ikzaamheden kwamen is stil tf liggen wegens ma- aalgebrek, en om een ko of geldschieter de indruk ven dat er toch hard werd rkt, werden de dakpan- wel eens van het ene naar andere huis verlegd. Vol- veel buurtbewoners is bij bouw van de huizen in de jelstraat gebruik gemaakt L I materialen die waren be ad voor het Academisch kenhuis. Buurtbewoners én nog hoe de woningen den opgeleverd, het hout- 'k moest nog worden ge- T<"fd en de zoldertrap zat er ïniet in. Een badkamer ook f, maar dat was zeker niet jewoon in die tijd. Kinde- werden in een kuip in de 'ken gewassen, de ouderen gen naar het badhuis in de Irlemmerstraat. {enwoordig wordt voor een s in de Raadsherenbuurt al w twee ton gevraagd. Dat f vroeger wel even anders. Jan Wolkers (midden) was zaterdagavond in de showroom van de LAG aanwezig bij de presentatie van het boek „Raadsherenbuurt, zestig jaar wonen en leven In een Leidse buurt". De schrijver kreeg het boek van mevrouw A.L. van Wely, voorzitter van de vereniging Raadsherenbuurt. Wol kers, die een aantal jaren de Leidsche Houtschool bezocht en heel wat voetsporen in de Raadsher enbuurt heeft liggen (in veel van zijn boeken is dat goed te merken), vertelde een verhaal over zijn eerste liefde, die in de Fagelstraat woonde. Deze „eerste liefde" was ook bij de presentatie van het boek aanwezig. De eerste huizen in de Johan de Wittstraat kostten tiendui zend gulden, plus ƒ36,50 voor de grond. Maar omdat de ver koop niet wilde vlotten, zak ten de prijzen naar 8500,- en kon men in 1933 in de Fagel straat voor ƒ6500,- terecht. Ook was het mogelijk in de Fagelstraat de huizen per 10 stuks te kopen, als belegging. Daar moest 40.000,- voor worden neergeteld. Huren was ook mogelijk, voor 35 gulden per maand was men in 1938 onder de pannen. Pas in 1939 stegen de prijzen. Herman Kleibrink vertelt in het boek dat hij in 1956 zijn huurhuis voor ƒ11.000 kocht. Hij vond dat griezelig, aan schulden was men niet gewend. „Tot diep in de zestiger jaren zijn huizen hier voor hooguit 15.000 ver kocht. Nu doen ze twee ton!" Betere buurt De Raadsherenbuurt gold met een als een van de betere buurten van Leiden. Er woon den veel onderwijzers, leraren, medewerkers van de universi teit, ambtenaren, middenstan ders, een ingenieur bij de gas fabriek, een directeur van een wasserij, een accountant en de toenmalige directeur van de Oegstgeester Courant, Donk. Toch werd de buurt niet al leen door de „betere standen" bevolkt. Naast koophuizen wa ren er ook veel huurwonin gen. Maar handarbeiders woonden er bijna niet, de tim merman die in de beginjaren in de Fagelstraat huisde, was een uitzondering. In plaats van huur te betalen, timmerde hij de overige huizen in de buurt af. Het spreekt vanzelf dat in de nieuwbouwwijk voor het me rendeel jonge, vaak kinderrij ke gezinnen kwamen wonen. Zo huisde in de Van Olden- barneveltstraat een gezin met zestien kinderen en in de Fa gelstraat een met twaalf. De meeste families waren niet zó groot, maar drie vier kinde ren was in die tijd heel ge woon. De kinderen groeiden op en vertrokken in de vijfti ger en zestiger jaren uit de wijk. Er trad een vergrijzing op waaraan in het begin van de zeventiger jaren een einde kwam doordat zich in de vrij gekomen huizen jonge gezin nen vestigden. De meeste kinderen gingen naar de in 1932 opgerichte Leidsche Houtschool (School met de Bijbel). Katholieke ou ders stuurden hun kroost naar scholen in Leiden, andere kin deren gingen naar de openba re school in Oegstgeest. In en na de oorlog veranderde deze situatie, zowel niet-christelijke als katholieke kinderen gin gen naar de Leidsche Hout school die een periode van on gekende bloei kende. Alleen al uit de Fagelstraat zaten er in 1950 honderd kinderen op en werden in totaal vierhonderd geteld, zodat moest worden uitgeweken naar de ULO en Christelijke Kweekschool. De manier waarop de kinde ren in de buurt met elkaar omgaan is eigenlijk niet veran derd, op straat wordt al zestig jaar gespeeld. Met hun ouders was het anders gesteld. Buren sprak je vroeger aan met me neer of mevrouw en van veel onderling contact was nauwe lijks sprake. De heer Lambi- non van de Johan de Witt straat 7 weet nog hoe hij in Spanje Nederlanders ontmoet te die niet alleen uit Leiden kwamen, maar ook nog woon den in het huis Johan de Witt straat 18. „We kenden elkaar helemaal niet!", vertelt hij verbaasd. Ook was het zo dat bewoners van de ene straat zich niet veel bemoeiden met die van een andere straat. In de Fagelstraat werden wel de meeste evenementen georgani seerd. De tijden veranderden en in 1979 werd de buurtvere niging opgericht die in de be ginjaren voornamelijk protes teerde tegen de verkeersmaat regelen. Zo werd succesvol ac tie gevoerd tegen de aanleg van een busbaan door de Leid se Hout en voor een verkeers drempel in de Johan de Witt straat. Tegenwoordig zijn tal van activiteiten (voorstelling in het openluchttheater, buurt feest, nieuwjaarsborrel) al min of meer traditie geworden. De eerste auto die in de buurt rondreed, er waren toen nog geen verkeersdrempels nodig, was van de heer Lambinon, de directeur van de Rotogravure. Hij was de trotse bezitter van een Studebaker uit 1933. Au to's zette je overigens niet voor de woning neer, dat gaf geen pas in die tijd. Nee, de wagens werden gestald in een box van de Leidse Autoboxencentrale (LAG) aan de Hogerbeets straat. Zoals gebruikelijk was in die tijd werden in de „bete re" nieuwbouwwijken auto boxen gebouwd, omdat men toen al veel verwachtte van dit vervoermiddel. De LAG, die ook nog een tijdje een au tobusdienst en touringcarbe- drijf exploiteerde, bestaat nog steeds. De garage doet echter geen dienst meer als auto-ber ging, maar is in de zestiger ja ren veranderd in een „echte" garage, die in 1973 werd uitge breid met een showroom (de voormalige kruidenierszaak van Van Bavel). Deze Van Bavel was de laatste die de winkel aan de Van 01- denbarneveltstraat dreef. Voorheen was daar de Vivo van Wesseling gevestigd. De Raadsherenbuurt had oor spronkelijk zes winkeltjes, drie in de Johan de Wittstraat en drie in de Van Oldenbarne- veltstraat. Alleen de tabaks zaak (en postagentschap) van Spoor op de hoek van de Jo han de Wittstraat en de Van Oldenbarneveltstraat bestaat nog, vierde in 1984 zelfs het 50-jarig bestaan. De rest van de winlcels is ten onder gegaan in de concurrentiestrijd met het grootwinkelbedrijf. Bakke rij Hoogeveen, drogisterij De Gaper, de kruidenierszaken van de families Van Went en Van Bavel gaven voorname lijk in de zestiger jaren de geest. Had meneer Lambinon de pri meur van de eerste auto, me vrouw Modderman van de Warmonderwee haalde in de vijftiger jaren ae eerste televi sie, en daarmee op woensdag middag een hele schare buurt kinderen in huis. Kinderen vermaakten zich op straat of op de landjes in de buurt. Vooral het landje van Ballego was in trek omdat daar een rails en treintje lagen die 's avonds mochten worden ge bruikt. Het landje van Ballego was de achter de Fagelstraat felegen dahliakwekerij van de amilie Ballego. Het landje heeft vanaf het begin een stempel gedrukt op de buurt. „Er kwam eens een kind r.uar me toe dat me vroeg: „Hoe heet jij?" „Ik ben Ballego", zei ik. „Dat kan niet", zei het kind, „Ballego is een landje", weet Jan Ballego nog. In 1971 werd het land niet meer be bouwd, in mei 1978 werd het terrein bouwrijp gemaakt en volgezet met huizen. De fraaie bollenschuur bleef staan, maar brandde in november 1982 af. Ermi-ijs De Johan de Wittstraat In 1933. Op de achtergrond de eerste bruine Studebaker in de straat. De Leidse Hout hoort officieel niet bij de buurt, maar het wandelpark vervult sinds de aanleg een essentiële functie voor de wijk. Veel bewoners zullen zich de ijscoman „Blanch" herinneren die op de hoek Warmonderweg en de Van Slingelandtlaan stond en waar je heerlijk Ermi-ijs kon kopen. Op de grote vijver werd 's winters druk ge schaatst en de piasvijver bracht in de zomermaanden verkoeling. Het boek gaat uit gebreid in op de geschiedenis van het park dat er na de oor log net zo kaal bijlag als bii de aanleg in 1928. In het boek is de passage uit het bock „De Walgvogel" van Jan Wolkers opgenomen waarin staat be schreven hoe de muziektent in de Leidse Hout in de honger winter in korte tijd tot brand hout wordt gekapt en het be vat tevens een tekening die Jan Wolkers in 1943 van de muziektent maakte. Het door Ina Harinck, Els Hol thuis, Rob Mante, Ton Stap horst, Judith Tasseron en Mie- ke Warnink samengestelde, zeer lezenswaardige boek geeft een goed beeld van de buurt. De redactie ging overigens niet in op de vraag of de Raadsherenbuurt nu moet worden ondergebracht bij Oegstgeest of een Leidse buurt moet blijven. Het boek is een terugblik op 60 jaar Raadsher enbuurt en vooral voor wijk bewoners en zeker oud-wijk bewoners heeft het een nostal gische waarde, men zal er veel in herkennen. Drukker Geuze Co uit Dordrecht maakte er een professionele uitgave van en produceerde 800 exempla ren. Het is onder meer te koop bij Spoor voor 12,50. Leden van de vereniging Raadsher enbuurt hoeven er in de eerste maand maar 7,50 voor te be talen. KEES VAN HERPEN GAK Burgemeester C. Goekoop opent woensdag 15 mei het nieuwe gebouw van het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) aan de Verbeek- straat 1. Het nieuwe on derkomen maakt deel uit van het kantorencomplex dat langs de Plesmanlaan verrijst. Met de opening van dit gebouw is de defi nitieve verhuizing van het GAK tot voor kort te genover het station geves tigd een feit. Ouders op herhaling Voor de deelneemsters van „Ouders op herha ling" wordt vanavond vanaf acht uur een bijeen komst gehouden over de gemeentelijke plannen met betrekking tot het ba sisonderwijs. Deze verga dering heeft plaats in het Gulden Vlies. Voor andere geïnteresseerden is er een inspraakbijeenkomst op donderdag 2 mei in het Antonius Klubhuis, Lange Mare 43, aanvang 20.00 uur. Meer informatie is verkrijgbaar bij de directie Onderwijs tel. 254311. Alby Six Het swingorkest Alby Six treedt woensdagavond op in Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat 1. De formatie speelt onverval ste swing uit de jaren der tig. Het optreden begint om negen uur, de toegang is gratis. Lidwina Het Lidwinahuis, een in ternaat voor geestelijk ge handicapte kinderen aan de Zoeterwoudsesingel 34. houdt ieder jaar een va kantiekamp. Om dit kun nen bekostigen wordt tra ditiegetrouw een fancy fair/rommelmarkt gehou den. Dit jaar heeft deze markt woensdag 19 juni plaats. Tot die tijd wordt driftig naar spullen voor deze fancy fair gezocht. Wie war heeft voor het Lidwinahuis kan contact opnemen via telefoon 071 146141/146945 De spullen worden opgehaald.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9