Negen winnaars computerwedstrijd DEFENSIE WIL FREGATTEN AAN INDONESIË SLIJTEN Drie bewindslieden voor emancipatie JSrSleidM Sierteelt in Polen, teelt met toekomst Sierteelt: minder brengen, meer verdienen CeicbeGoivux<nt Iedere gedecoreerde verguld met zijn lintje Voor sportieve, actieve mensen. •BINNENLAND MAANDAG 29 APRIL 1985 PAGf DEN HAAG Tussen Neder land en Indonesië worden op regeringsniveau besprekingen gevoerd over de verkoop van onderzeebootbestrijdingsf re- gatten van de Van Speijk-klas- Defensie wil vier van de zes fegatten van deze klasse afsto ten. De andere twee fregatten uit deze klasse wil het ministe rie nog niet kwijt omdat deze schepen extra onderzeebootbe- strijdingsapparatuur hebben. Als de onderhandelingen op niets uitlopen wil Nederland met andere landen contact zoeken. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan Por tugal en Zuidamerikaanse lan den. Aan Argentinië werd eer der al het vliegdekschip Karei Doorman verkocht en aan Peru enkele jagers van de Friesland-klasse. De Van Speijk-klasse komt vanaf 1988 voor „uitfasering" in aanmerking, als de marine de eerste nieuwe M-fregatten krijgt „Maar als je een schitte rende prijs voor de fregatten kan krijgen, worden ze uiter aard eerder afgestoten," aldus een defensiewoordvoerder. Het tweede-Kamerlid Van den Bergh (PvdA) stelt dat deze verkoop een van de weinige manieren is om het geweldige financiële probleem bij de ma rine enigszins op te lossen. „Maar er ontstaat wel een per- soneelprobleem Ieder fregat heeft zo'n 200 bemanningsle den. Dat betekent dat je met een overschot komt te zitten van 750 man". „Als ik niks win, kan ik het altijd nog voor wiskunde gebruiken ROTTERDAM „Het resul taat van de aangeboden zelfge maakte programmatuur en de toepassingen daarvan is ron duit verbiisterend goed te noe men", aldus een enthousiaste staatssecretaris mevr. N. Gin jaar-Maas die zaterdagmiddag in Ahoy' de prijzen uitreikte aan de negen winnaars van de eerste nationale computerwed strijd van Nederland. De wed strijd was uitgeschreven door het ministerie van onderwijs en had als titel meegekregen Micro Masters Holland. In het kader van het Interna tionale Jaar van de Jeugd had de Europese Commissie beslo ten aan 120 jongeren de gele genheid te geven te experi menteren met computers en nieuwe technologieën. Neder land mocht negen jongeren af vaardigen in de leeftijd tussen 15 en 18 jaar. Om hen te selec teren werd besloten tot een nationale computerwedstrijd. Andere EG-landen wijzen ge woon een aantal jongeren van diverse scholen aan zonder daarvoor een wedstrijd uit te schrijven. Het gebeuren in Nederland trok ruime aandacht van scho len en bibliotheken en na de voorrondes bleven er tenslotte 75 finalisten over die onder ling moesten uitmaken wie er een weekje naar Turijn mocht voor een bezoek aan de auto mobielfabrieken van Fiat, computergigant Olivetti en Honeywell, om verder zelf wat met computers te spelen en wat toeristische tripjes te ma ken. Verder waren er nog computers en randapparatuur te winnen. Ian Alwayn van het Huygens- lyceum in Voorburg zag het 's morgens om tien uur nog helemaal zitten. Ian had een educatief programma geschre ven dat grafieken laat zien van ingetypte functies. „Als ik niks win, kan ik het altijd nog voor mijn wiskunde gebrui ken", aldus Ian die zegt liever medicijnen te gaan studeren dan zich verder in de informa tica te storten. Dit laatste wil Dimitry Dekker van het Alba- niae College in Alphen a/d Rijn, die deze week midden in zijn vwo-eindexamen zit, wel. Dimitry heeft een programma gemaakt voor leerlingen van de hogere havo- en atheneum klassen die wiskunde 1 in hun pakket hebben. Hans de Graaff van het Zan- develt College in 's Gravezan- de had een programma ge schreven om een familiestam boom op te zetten. Ron van der Ham van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar mocht de schoolcomputers meenemen om zijn programma te laten zien waarin een robot dozen stapelt in een bepaalde matrix. Mark Nieuwmans uit Den Haag had een adventure-pro- gramma gemaakt waarbij men via een aantal obstakels naar het doel moet trachten te ko men. Geen van allen viel ech ter in de prijzen. De jury. bestaande uit verte genwoordigers van bedrijfsle ven, onderwijs en computer clubs, had de handen vol. Maurice de Hond keek met veel interesse naar een opinie- -onderzoekprogramma dat Erik van der Starre samen met Bob de Vilder en Lars Versteeg van Ichtuscollege uit Drachten gemaakt hadden en waarvoor het bedrijfsleven in teresse toonde. Toen de prijzen werden uitge reikt, moest het mevrouw Ginjaar van het hart dat er zo weinig meisjes (twee) hadden deelgenomen aan deze wed- Noordwijkerhout. Hij maakte een erg leuk videospel voor drie personen die op weg naar hun doel tal van gevaren moe ten overwinnen. (Doorlees voorpagina) Er staat overigens geen straf op het niet-inleveren van een decoratie na overlijden. Wèl strafbaar is degene die ten on rechte een lintje draagt. Dat komt weliswaar nauwelijks voor. maar niettemin is het voor iedereen vrij gemakkelijk een onderscheiding te bemach tigen. In ons land zijn enkele winkels (onder meer in Den Haag en Amsterdam) waar men alle bestaande orden en eremedailles kan kopen. De prijzen variëren van enkele tientjes tot een paar honderd gulden. Doorgaans komen in aie winkels alleen klanten die om wat voor reden dan ook een extra origineel willen heb ben van de onderscheiding die ze al bezitten, of miniatuurtjes en draagstrikjes aanschaffen voor verschillende kostuums of uniformen. Het aantal mensen dat jaarlijks weigert een lintje te accepte ren is op de vingers van één hand te tellen. Dat komt voor namelijk doordat vaak tevoren wordt gepeild of degene, die voor een lintje in aanmerking komt, de decoratie wel op prijs zal stellen. Vrijwel iedereen die een onderscheiding krijgt, ook al is het slechts een ere medaille in goud, zilver of brons, ervaart dit als een pluim op de hoed en is er trots op het versiersel te mogen dragen, zo is onlangs uit een onderzoek gebleken. De functie van een lintje is ook niets meer of minder dan (ADVERTENTIE) Munt uit in zuiverheid. Til ROTTERDAM Een aantal bewindslieden moet verantwoor delijk zijn voor aangelegenheden die voor het emancipatiebeleid ter zake doen: bijvoorbeeld een minister voor permanent onder wijs, één voor overheidspersoneelsbeleid en één voor gelijke be handeling en minderhedenbeleid. Onderscheid tussen staatsse cretarissen en ministers moet vervallen. Deze constructie heeft Hedy d'Ancona, socialistisch Europarle mentariër, zaterdag voorgesteld in Rotterdam. Zo'n 1000 vrou wen namen eraan deel met het doel tot aanbevelingen en strate gieën te komen voor het Nederlandse emancipatiebeleid. D'Ancona vindt dat de resultaten van het overheidsbeleid op het gebied van vrouwenemancipatie wel enige betekenis hebben maar dat ze te weinig voorstellen. Wat de economische zelfstan digheid van vrouwen betreft is er eerder sprake van achteruit gang. Dit overheidsbeleid moet niet langer door één bewindsman wor den behartigd, meende D'Ancona. Door het onderscheid tussen staatssecretarissen en ministers op te heffen, hoeft de regering niet meer leden te tellen dan nu het geval is. zo stelde zij. een blijk van waardering voor verrichte arbeid, geleverde topprestaties of onbaatzuchtige hulpverlening. In vroeger tij den kende ons decoratiestelsel enkele onderscheidingen waaraan een (gering) geldbe drag was verbonden. Tegen woordig geeft alleen de Mili taire Willemsorde („voor moed, beleid en trouw") nog recht op een financiële tege moetkoming, zij het alleen voor degenen die een lagere rang hebben dan officier. Zij krijgen 400 per jaar en na overlijden ontvangen hun we duwen jaarlijks nog 200. Koningin Juliana-orde Wellicht is het dit jaar echt de laatste keer, dat de eremedail les in goud, zilver en brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, deel uitmaken van de lintjesregen. Na ruim 20 jaar van politieke discussie over de wenselijkheid tot her ziening van het decoratiestel sel kwam vorig jaar een com missie onder leiding van het voormalige VVD-kamerlid mr. Portheine met een con creet voorstel naar het kabi net. De eremedailles dienen te worden afgeschaft en in plaats daarvan zou een nieuwe orde moeten worden ingesteld: de Koningin Juliana-orde. In de cember heeft het kabinet hier over vergaderd en volgende maand hopen de ministers de finitief te beslissen of zij het voorstel van de commissie- Portheine overnemen. Met de invoering van de Ko ningin Juliana-orde zou in elk geval een klein stukje klasse- verschil in het decoratiestelsel komen te vervallen. Mensen die nu nog in aanmerking ko men voor een gouden, zilveren of bronzen eremedaille (naar gelang hun maatschappelijke verantwoordelijkheid) worden dan tenminste allemaal ridder in dezelfde orde. Het is tot nu toe nog maar heel zelden voorgekomen dat een persoon uit de „lagere klassen" in één keer ridder werd. Een aardig voorbeeld is dat van een Haagse trambestuurder, die in 1908 door keihard te remmen een aanrijding wist te voorkomen met een koets waarin de zwangere koningin Wilhelmina zat. Gezien zijn maatschappelijke status zou hij niet meer dan een eremedaille hebben moeten krijgen, maar op aandrang van de koningin werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het unieke Surfgame is voor u wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft. 1 speelmeer, 6 surfboards, 2 eiland* boeien, 1 windpijl, 1 start/finish, 15surfcards, 1 dobbe en wedstrijdreglement. Alles waterproof en verpakt in handige koker. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onth deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee per: NAAM: ADRES: r POSTCODE/PLAATS: r TELEFOON: L Deze ontvangt de eerste twee weken de krant grati Daarna wordt het abonnement betaald per. kwartaal 8 automatisch per maand jaar J Stuur het Surfgame naar: NAAM: POSTCODE: PLAATS: Stuur de bon ingerold aan de Leid* Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag(postjegel niet nodig) Codelj Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur ij dags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248[ krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LAND EN TUINBOUW De siergewassenteelt in Polen heeft goede vooruitzichten. Dat blijkt uit berichten, die het Produktschap voor Sierge wassen uit Polen bereiken. De economische crisis van de afgelopen jaren heeft op de siergewassensector in Polen weinig invloed gehad. Van een reductie van de produktie is alleen sprake in 1982. Voor 1984 werd een uitbreiding van vier tot acht procent verwacht, als gevolg van een toe nemende export en een grotere vraag op de binnenlandse markt. De belangrijkste snijbloem in Polen is de anjer, op de voet gevolgd door de gerbera. Dan zijn er de roos, de chrysant, anthurium en freesia. Potplanten heben een aandeel van zeven procent in de totale bloemisterijpro- duktie, waarbij de groene planten domineren. De teelt van siergewassen in Polen is eigenlijk net als in het verleden hier in Nederland die in het Westland min of meer toevallig ontstaan. Pas de laatste vijftien jaar is er van deze teelt in dit land sprake. De meeste kassen, die er werden gebouwd, waren aanvankelijk bestemd voor de groenteteelt. Toenemende produktiekosten vooral de energie en hogere opbrengsten van siergewassen maak ten dat de tuinders overschakelden. Het zat hen ook mee, want de vraag naar bloemen op de Poolse markt nam toe. Vergeleken met 1970 is de vraag naar bloemen en planten verviervoudigd. De meeste siergewassen in Polen worden gekweekt op particuliere bedrijven, die een omvang heb ben van vijfhonderd tot tweeduizend vierkante meter Deze bedrijven zijn veelal gespecialiseerd op een bepaald sortiment. De privébedrijven bestaan naast de staatsbedrij ven, die een oppvervlakte van zes tot tien hectaren heb ben. Van het glasareaal wordt hier twintig tot veertig pro cent door siergewassen in beslag genomen. Nederlander drinkt minder sinaasappelsap De jus d'orange ligt er een beetje uit. De Nederlanse con sument is de laatste tijd minder sinaasappelsap gaan drin ken. Nadat in 1981 nog ruim 140 miljoen liter pure sinaas appelsap op de binnenlandse markt kon worden afgezet, was dat vorig jaar niet minder dan ruim honderd miljoen liter minder. De consumptie van appelsap ging niet zo sterk achteruit. Maar druivesap, tomatesap en grapefruit sap werd toch ook steeds minder gedronken. De consump tie van de overige pure sappen die twee voorafgaande ja ren nog sterk toenam, is nu hetzelfde gebleven. „De markt van vruchtesappen en -dranken in ons land is verzadigd", zo constateert ir. J.C Boon van het Produktschap voor Groenten en Fruit. „Vorig jaar was er al voor het vierde achtereenvolgende jaar geen groei meer te zien, eerder zelfs een lichte daling. Ging het vijf jaar geleden nog om niet meer dan tien miljoen liter, vorig jaar was die daling al 46 miljoen liter". In 1981 was de top van de honderd procent pure sappen 277 mijoen liter. Vorig jaar was dat niet meer dan 226 miljoen liter. De ravage die vorige week ontstond in de bol- bloemenprijzen moet ge zien worden als het re sultaat van een school voorbeeld van overpro- duktie. Het lijkt soms in de bloemensector moei lijk over te brengen dat het vak geen schiettent is. De goklust van de meerderheid van de kwekers is schijnbaar onbegrensd. Dat is heel goed te zien in de bolbloemen. Een uitbrei ding van het bollenareaal van ruim 600 HA en een toeneming in de broeierij met 15 20 procent staan niet in verantwoorde ver houding met de toename van de export. Het zwaarte punt van de broeierij uit breiding, waarvan 17 pro cent het gemiddelde was, valt in deze periode en in de „koude vak" tulpen. We hoorden de stelling dat zonder deze produktiever- meerdering ae financiële resultaten veel beter zou den zijn geweest. Maar dat is mosterd na de maaltijd. Het schrijven over deze za ken is gevaarlijk. Wanneer de kome de weken de prijs weer enkele dagen goed is, denkt men in het algemeen weer dat er geen vuiltje aan de lucht is. Toch moet hier de wal het schip keren. Er gens is de weg naar „nog meer" versperd door „de man met de hamer". En als de prijzen in de goot raken gaat alles mee in de draai kolk. De veilingklokken worden dan als snijbonen - molens, waarin veel prog noses en idealen fijngehakt worden. In het nieuwe boek van Ir. P. Blijenburg „Stap voor stap naar beter manage ment" over de modernise ring van het produktiepro- ces bij potplanten, wordt bij de opsomming van grond regels gezegd: „Het kost meer moeite iets af te leren, dan iets nieuws aan te le ren". Op het gebied van de produktie zullen kwekers door het afleren van over- &roduktie zich beter leren eheersen. Want niet alleen de financiële kant van het bedrijf vraagt een goed be heer... ook het produktie management moet voor zichtig gevoerd worden. De export in de sierteelt is gezond, nu de produktie nog. De winst moet gezocht worden in kwaliteit en niet in kwantiteit. Ir. J. van Doesburg J. van Doesburg wordt voorzitter Bloemen bureau Het bestuur van de Stiet Bloemenbureau Holland heeft, na unanieme kandidaatstelling, beslott om met ingang van l jul heer Ir. J. van Doesburg voorzitter te benoemen, h Tevens werd ir. Van Doesburg op 12 april jl algemene stemmen gelroff, tot voorzitter van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN). De hi Van Doesburg neemt hel voorzitterschap over vanfc P. A. A. Teunissen, die Ei funk tie bekleedde vanaf oprichting van de Sticht Bloemenbureau Holland in juli de pensioen zal berei. Doesburg is sinds 1966 directeur van het Proefstation v.d. Bloemi^c te Aalsmeer. Tijd voor aubergines. Het koude weer van de afge lopen week heeft de prijs voor sommige groentesoorten wat opgedreven. Er blijven echter genoeg gewassen over die goed betaalbaar zijn. Voor 2 3 gulden per kilo is er prima witlof te koop. Voor degenen die eens iets heel anders willen eten is de tijd nu gunstig om bijvoorbeeld aubergines of courgettes te kopen. De aubergines zijn op het ogenblik spotgoedkoop, men betaalt f2.85 per halve kilo Laat de vruchten wegen om enig idee over de prijs te kriigen. De vrucht mag niet licht paars van kleur zijn en ook niet te slap. Het zijn be slist niet de grootste vruchten die het smakelijkst te ver werken zijn. De courgette is 'nteschotels laat verwer- men betaalt er nu f 1.60 per stuk voor. Ze worden de komende week waarschijn lijk nog iets goedkoper. De rode paprika 's zijn ook niet duur, voor een halve kilo be taalt men f4.20. Deze prijs geldt voor mooie behoorlijke grote vruchten. Er komt nog al wat mindere kwaliteit in de handel, waarvoor de prijs aanmerkelijk lager kan lig gen. De groene paprika's zijn op het ogenblik erg duur, ze kosten f6.90 per halve kilo. Komkommers, tomaten en sla veranderden niet veel van prijs. Voor komkommers van export kwaliteit ligt de prijs tusst per stuk. kwaliteit, deze is minder mooi en soms krom. is goed koper. De A-export kwaliteit bij tomaten kost f3.90 per halve kilo. Voor een krop sla ligt de prijs tussen 60 cent en 95 cent. Ijsbergsla kost ge middeld f1.60 per stuk. Koolrabi is duurder gewor den, men betaalt nu f2.- per stuk. Andijvie werd ook iets duurder, de prijs schommelt rond 3 gulden per kilo. Spi nazie werd eveneens duurder en kost nuf3.50 per kilo. Als de aanvoer van buiten groter wordt, dan kan de prijs voor dit gewas plotseling sterk da len. Voor een kilo prei goede kwaliteit betaalt is nog steeds niet goedkH voor een behoorlijke i betaalt men f 6.80 per ie Bosk roten kosten f3.60 bosje, ongekookte kt kosten 50 cent per kilo. I' perges dalen nu in priis, i f betaalt op het ogenblik per halve kilo. In de kot y de weken worden de ges goedkoper. Spaanse snijbonen ko f5.- per halve kilo en prima sperziebonen uit 1 te hoeft men niet meer f4.-per halve kilo te bet J Tuinkers is te koop slechts 50 cent per doosjt het huidige weertype islk best verstandig om vaW de fruit te eten. Appels beslist niet duur. voor den Delicious ligt de tussen 90 cent en fI kilo. Voor een kilo uitste de Cox betaalt men f2- kilo. Een kilo Lombarts f 1.80. Bij de peren is de férence niet duur, de ligt tussen f 1.10 en f Z8L kilo. De Hollandse aardb kosten f2.70 per doo~' wordt ook gestunt met prijzen. Er worden grote veelheden kiwi 's ingev uit Nieuw Zeeland, ui winkel kosten ze al f 1.50 tot f 2.- per stuk.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6