Verwijderen van nazi's liep stuk op bureaucrat) Communeledeï aangehouden t wegens ontucht met kinderen 5 BVStoch opgericht Meijer (PvdA) veroordeelt j onopzegbaar raketverdrag r DUITSERS MASSAAL TEGEN Minimabeleid gemeenten is slecht voor herstel Dode bij brand in boerderij KNIEPROTHESES MEEST GESCHIKT VOOR 60-PLUSSERS Schildklierhormoon goed voor te vroeg geboren kinderen l BINNENLAND/BUITENLAND QeidóaQowuwt MAANDAG 29 APRIL 1985 PAGIS Tamils in hongerstaking APELDOORN Een groep van 80 van de 102 Tamil- -vluchtelingen die in het op vangcentrum Bosrust in Apel doorn verbliiven, is gisteren in hongerstaking gegaan. De Tamils zullen hun actie pas stopzetten als ze de status van politiek vluchteling krijgen. De hongerstakers zijn gekleed in een traditionele witte sa rong en hebben zich opgeslo ten op de slaapzaal van het centrum. De overige Tamils zijn naar Den Haag zijn ver trokken om daar hun actie te voeren, aldus de beheerder van Bosrust. AUSTERLITZ In Austerlitz (provincie Utrecht) is zaterdag officieel de Basispartij voor Vrede en Solidariteit opgericht. De BVS wil in 1986 deelnemen aan de verkiezingen. De stuur groep van de Basisbeweging voor Vrede en So lidariteit had zich donderdag nog gedistan- cieerd van het plan nu al een politieke partij op te richten. De leiding van de BVS zei toen zien te oriënteren in de richting van kringen rond de Evangelische Volkspartij en CNV'ers die zich van het CDA hebben afgewend. De BVS werkte eerst samen met het Tweede-Kamerlid Jan Nico Scholten, maar is nu zonder hem ver der gegaan. De PPR is nu overigens in gesprek met de EVP. Bedoeling is de samenwerking tussen klein links te versterken. KERK BEZET UIT PROTEST TEGEN VERKOOP Een groep rooms-katholieken heeft zondag de Onze Lieve Vrouwe Kerk aan de Keizersgracht in Amsterdam „voor onbe paalde tijd" bezet uit protest tegen de verkoop van dat gebouw. De kerk is eigendom van de paters Redemptoristen in de hoofdstad. Die gaan echter verhuizen en hebben de kerk ver kocht aan de Syrisch-orthodoxe gemeenschap. De officiële overdracht van het gebouw moet plaatsvinden op 31 mei. Zon dag zijn de laatste missen in de kerk gehouden. Een groep kerkgangers is achtergebleven en heeft het gebouw bezet. „Wij willen de kerk voor onze gemeenschap behouden, anders staan zevenhonderd katholieken op straat", aldus een woordvoerster, die met een groep van ongeveer 25 manmen en vrouwen ook de afgelopen nacht in de kerk doorbracht. Bisschop Bomers van Haarlem en diens voorganger mgr. Zwartkruis hebben in het verleden steeds verklaard geen mogelijkheden te zien de kerk van de r.-k gemeenschap te behouden. De Syrich-ortho- doxe gemeenschap heeft toegezegd, dat de roomskatholieken er ook in de toekomst mogen kerken. Greenpeace kon lozing afval niet voorkomen AMSTERDAM De milieu-actie- groep Greenpeace is er zaterdagnacht niet in geslaagd het lozen van che misch afval in de Noordzee te voorko men. Door het slechte weer, met windkracht zes tot acht en vijf meter hoge golven, konden geen rubber bootjes worden uitgezet om het lozen te verhinderen. Het schip „Wadsi tan ker" kon op 12 mijl uit de kust van Zeebrugge 1000 ton zuren en zware metalen uit de Titaandioxyde-fabriek van Bayer uit Antwerpen lozen. Greenpeace slaagde er vrijdag wel in de lozingen te voorkomen, maar het schip voer zaterdag weer uit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is „dichtbij de grenzen van de politieke dictatu/3 de regering een verdrag over de kruisraketten sluit met de Verenigïe ten zonder dat daarin een opzegclausule is opgenomen. Dit heeft Win er, vice-fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, zaterif' zegd voor de VAR A-radio. Volgens Meijer moeten de kiezers het, woord hebben. Hij doelde erop dat zij wellicht de PvdA weer aan de^1 brengen, die „onder geen enkele voorwaarde" zal meewerken aan|e sing. Dr. J.M. den Uyl moet, als hij zoals verwacht lijstrekker wordt? PvdA, bereid zijn premier te worden. Wim Meijer noemde het eeir{ slechte zaak", als een lijsttrekker na de verkiezingen opstapt. Mof' mogelijkheid erin zitten, dan dient te betrokkene dat vooraf heel diK tegen de kiezers te zeggen. Wel meent Meijer dat een politiek lek, sommige omstandigheden, bijvoorbeeld als zijn partij heeft verloren in de Tweede Kamer dan in het kabinet zitting kan hebben. VolgenT? er zou Den Uyl in '81-'82 veel minder schade opgelopen hebben, als?' was toegetreden tot het tweede kabinet-Van Agt. LONDEN „De nazi kwestie is net zoiets als de verkiezingsstrijd tussen Amerikaanse Democraten en Republikeinen". Met deze woorden vatte gene raal George Patton op 22 september 1945 de onver schillige houding samen van zowel het Britse als het Amerikaanse leger te-- genover de plannen om Duitsland te „de-nazifice- ren": de Duitse leiding van de nazi's te ontdoen. Eisenhower was woedend over de aanpak van Pat- ton. Een onderzoek had uitgewezen dat er onder de Duitsers die de gene raal had uitgekozen voor de nieuwe regering in Beieren een aantal be ruchte ex-nazi's waren. De woede van Eisenhower veranderde niets aan het be leid van de Geallieerden in het na-oorlogse Duitsland: in plaats van de hooggeplaatste nazi's van hun machtsposi ties te verwijderen, werd de overgrote meerderheid van de verdachte nazi's door de Geallieerden zonder enige vorm van straf weer in hun vroegere ambt hersteld. Na het ontslag van generaal Patton nam generaal Lucius Clay zijn taak over als Ame rikaans militair goeverneur. Hij was vastbesloten de nazi invloed met wortel en al uit alle aspecten van het Duitse leven te verwijderen. Het plan hiervoor was afkomstig van een Amerikaanse mar xist, Franz Neumann en met meer dan elf miljoen nazi-le den en minstens drie miljoen SS-ers, die allemaal stuk voor stuk nagetrokken moes ten worden, was het duide lijk dat het een een gigan tisch karwei zou worden. Het de-nazificatie-program- ma van Neumann hield in dat alle volwassen Duitsers een vragenformulier met 131 vragen moesten invullen, om de Geallieerden zo een in zicht te verschaffen over hun loopbaan in het Derde Rijk. In theorie zouden de ingevulde formulieren de veiligheidsagenten van de Geallieerden ogenblikkelijk duidelijk moeten maken wie een nazi was, uit zijn positie verwijderd of gestraft moest worden. Alleen diegenen die op deze manier gede-nazifi- ceerd waren, zouden eten en banen kunnen krijgen. On derwijzers, advocaten, artsen, ambtenaren en politieagen ten waren in theorie dus al lemaal werkeloos, totdat hun onschuldd bewezen was. Het denazificatie-programma was een bij voorbaat verlo ren politieke revolutie, ge vochten met bureaucratische wapens, die binnen een paar weken in elkaar stortte. Tienduizenden ingevulde formulieren stroomden dage lijks binnen. Het hoeft nie mand te verbazen dat de mensen die wat te verbergen hadden, logen over hun ver leden. Zonder zich te realiseren hoe beperkt zijn mogelijkheden waren, beval generaal Clay dat elke volwassene persoon lijk nagetrokken moest wor den. Volgens Con 'O Neill, ambtenaar bij het Britse mi nisterie van Buitenlandse za ken, was de daarop volgende chaotische toestand „een voorbeeld van systematische en nauwgezette imbeciliteit ik hoop dat we onszelf niet voor de gek houden met het idee dat dit beleid ook maar iets anders is dan je reinste waanzin...". Clay was echter vastbesloten zijn plannen door te zetten en gaf de opdracht tot het rekruteren van anti-nazi Duitsers om het enorme de nazificatie-programma uit te voeren. Toch had een hoge functionaris hem eind 1945 al bericht dat de Duitsers „niet van plan waren Duits land te onderwerpen aan een strikt denazificatie-program ma". In maart 1946 gaf Clay de plaatselijke Duitse rege ring echter de opdracht een netwerk van denazificatie- commissies op te richten, in de overtuiging dat dit een waardevolle democratische oefening zou zijn voor de Duitsers. Het programma leed vanaf het eerste begin onder het gebrek aan Duitse medewer king en de miserabele le vensomstandigheden in het na-oorlogse Duitsland. Ge schat werd dat er ongeveer anderhalf miljoen nazi's in de Amerikaanse zone woon den die wel wat op hun ge weten hadden, maar het bleek onmogelijk Duitsers te vinden die bereid waren het recht van de overwinnaar op hun landgenoten toe te pas sen. Zorgvuldig bijgehouden Amerikaanse dossiers over deze denazificatie-commis- sies brengen een onthullende combinatie van Duitse let hargie, corruptie en bedrog in de commissies aan het licht. Uit een onlangs uitge voerd onderzoek blijkt dat de denazificatie-panels Clays „wet voor de bevrijding van het nationaal socialisme en het militairisme" stelselmatig negeerden, geen acht sloegen op bewijzen tegen de ver dachte, zich lieten omkopen en de verdachten zonder meer schoon trachtten te wassen. Verklaringen van goed gedrag waren gemak kelijk na te maken of te ko pen. Straatarme joden wer den zelfs omgekocht om te zweren dat beruchte nazi's hen het leven hadden gered. Een beëdigde verklaring van goed gedrag kreeg al spoedig de bijnaam „persilschein" een garantie dat de verdach te „witter dan wit" was. Niet iedereen had echter behoefte aan zo'n verklaring. Prins Ernst Zurlippe, majoor bij de SS, verklaarde tegenover een denazificatie-rechtbank: „Ik was trots op mijn zwarte uniform" en gaf toe dat hij op de hoogte was geweest van het bestaan van concen tratie kampen. Toch werd Zurlippe vrijgesproken. Uit een uitgebreid Duits rap port over de denazificatie van Beieren blijkt dat meer dan tachtig procent van de nazi's, die door Amerikaanse veiligheidsofficieren als oor logsmisdadigers beschouwd werden, door de denazifica- tie-commissies in de laagste categorie werden ingedeeld Wiesenthal weigert Reagan naar Bitburg te begeleiden WASHINGTON Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft ge weigerd president Reagan te vergezellen bij diens komende bezoek aan de oorlogsbegraafplaats van Bitburg en het voor malig concentratiekamp Bergen-Belsen. Dit heeft de Was hington Post openbaar gemaakt. Wiesenthal bevestigde van uit Wenen dat de Amerikaanse ambassade in Oostenrijk vrijdag contact met hem heeft opgenomen in verband met een verzoek de president te begeleiden. „Mijn afwijzing is niet gericht tegen de Amerikaanse president, zo zei Wiesent hal, maar men moet mijn gevoelens als voormalig gevange ne in een concentratiekamp begrijpen". Wiesenthal ver klaarde dat volgens zijn informatie ook andere leidende joodse persoonlijkheden hebben geweigerd president Reagan te begeleiden. en in feite vrij werden ge sproken. In de Britse zone was dat aantal nog groter. In 1948, toen het hoogge rechtshof van Beieren zich over de zaak baron von Reibnitz boog (de vader van prinses Michael van Kent), was elke pretentie dat het denzificatieproces en de be vindingen van de rechtbank meer waren dan een scherts vertoning allang vervlogen. In het gepubliceerde verslag van de rechtszaak vinden we al de gebruikelijke, maar desondanks achterbakse eu femismen, waaronder de lachwekkende verklaring dat Joden toestemming had den om mee te doen" aan de jachtpartijen van de baron en dat de baron „al in 1940" hoopte dat Duitsland versla gen zou worden. In werkelijkheid blijkt uit het SS-dossier over de baron dat hij zich nog in 1944 als vrijwilliger voor het front had opgegeven. Een veel ernstiger feit is echter dat de rechtbank haar eigen partij digheid in deze zaak uit de doeken deed door te verkla ren dat „de baron geen lid was van een organisatie die in Nuremberg als misdadig is veroordeeld". De SS was in Nuremberg echter zeer zeker als een misdadige organisatie veroordeeld een duidelijk geval van een rechtbank die weigerde de wet toe te pas sen, zoals wel vaker gebeur de in die tijd. In het geval van baron von Reibnitz is het duidelijk dat de zonden van de vader niet op de dochter verhaald mogen worden. Maar omgekeerd is het ook zo dat de onschuld van de dochter de vader niet kan vrijpleiten. TOM BOWER Copyright The Guardian Mitterrand bezoekt Struthof De Franse president Francois Mitterrand bracht gisteren zoek aan het besneeuwde concentratiekamp Struthof in zas, het enige Duitse op Frans grondgebied, ter gelegenhi de veertigjarige bevrijding van de nazi's. Van 1941 tot 194 ven hier twaalfduizend mensen aan honger, folteringen gassingen. MINISTER DE KONING: EDE Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) vindt dat er geen ruimte is voor een zelfstandig gemeente lijk inkomensbeleid voor sociale minima. De bewindsman meent dat hierdoor een verdere ontwrichting van de inkomensverhoudingen ontstaat. Dat staat haaks op de rol die het kabinet toeschrijft aan het inkomensbeleid, namelijk het leveren van een bijdrage aan het economisch herstel. Dat heeft de minister zaterdag in Ede gezegd. „Inkomensmaatregelen op lokaal niveau bedreigen vooral een betere werking van de arbeidsmarkt, die een bijdrage aan eco nomisch herstel moet leveren. Extra vergoedingen op bijstands niveau zorgen ervoor dat bijstandsontvangers er bij aanvaarding van werk tegen het minimumloon er op achteruitgaan", aldus de minister. Hij wees op de geringe afstand tussen het minimumloon (25.000 gulden per jaar) en modaal (38.000) door de te hoge belasting druk. „Worden daarbij de effecten van huursubsidies en studie kostenregelingen opgeteld, dan zijn de netto-inkomensverschil len nóg geringer". Het kabinet denkt aan maatregelen om de afstand tussen het brutoloon en het netto besteedbaar inkomen kleiner te maken, vooral voor de groep tussen modaal en twee maal modaal. Daar onder valt 57% van de werknemers. In 1973 bedroeg het netto- -loon voor een modaal inkomen 76% van het bruto-inkomen en voor twee maal modaal 70%. Tien jaar later waren die percenta ges 70 en 54. In het licht van een goed werkend arbeidsmarkt vervult deze ontwikkeling mij met grote zorg, aldus De Koning. Bezuinigingen op de uitkeringen waren onvermijdelijk, aldus De Koning. „Via lagere minimum-uitkeringen is het aantal sociale minima daardoor beperkter gebleven". Sociaal beleid ook en met name inkomensbeleid zal in deze tijd vooral gericht moe ten zijn op herstel van de werkgelegenheid. Zonder dat herstel is een bevredigend inkomensbeleid niet te voeren, aldus De Ko ning. GRONINGEN In Oost-Gro- ningen zijn in het weekeinde twee woningen afgebrand. Daarbij zijn in het ene geval een man en in het andere ge val 100 koeien om het leven gekomen. De 65-jarige Leen- in Woldendorp brandde zater- dert de Vries uit Drieborg dagavond helemaal uit. Zo'n overleed vrijdag toen zijn wo- 100 koeien vonden de dood in ning door vlammen met de de vlammenzee. De oorzaak grond gelijkgemaakt werd. De van beide branden is nog niet boerderij van de familie Kroes bekend. De brandweer in het Gro ningse Woldendorp pro beert een koe te redden, die aan de vlammen wist te ontkomen. Zo'n 100 koeien kwamen bij de brand om. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES PATERSWOLDE Vervan ging van een kniegewricht door een prothese is minder geschikt voor patiënten tot zestig jaar. Zo'n prothese gaat gemiddeld tussen de vijf en vijftien jaar mee, zodat dezelf de ingrijpende operatie na die periode steeds opnieuw zou moeten worden uitgevoerd. Dit zei de Engelse orthopae- disch chirurg dr. J. Goodfel- low uit Oxford zaterdag in Pa- terswolde op het tiende inter nationale orthopaedisch sym posium. Uitgezonderd jonge patiënten met een ernstige vorm van ge wrichtsreuma, acht Goodfel- low een prothese in plaats van een kniegewricht slechts ge schikt voor oudere mensen. Dat geldt naar zijn mening ook voor de knieprothese die voor zien is van een kunstmeniscus. Tijdens het syposium bleek ook dat de Engelse chirurg dr. R. Porter goede resultaten heeft geboekt met het injecte ren van een soort schildklier- hormoon, als behandeling van rug- en beenklachten. Dit in plaats van een ingrijpende operatie. De behandeling was met name succesvol bij oudere mannen die hun hele leven zware lichamelijke arbeid heb ben verricht. w fE ROTTERDAM Zes kin deren, tussen de twee en vier jaar oud, afkomstig uit een woongroep van de Kommunistische Een heidsbeweging Nederland (KEN) in Rotterdam, zijn afgelopen vrijdag door de zeden- en kinderpolitie van school gehaald en overgedragen aan de Raad voor de Kinderbescher ming. Twee leden van de woongroep, een man en een vrouw, zijn gearres teerd. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten geacht. De twee worden verdacht van het plegen van ontuchtige handelin gen met de mindeijarigen. Volgens de officier van justitie gaat het niet alleen om kinde ren van de aangehouden man en vrouw maar ook om kinde ren van andere communele den, allen aanhangers van de Marxistisch-Leninistische or ganisatie KEN. De kinderen zijn onderge bracht in kindertehuizen in de Maasstad. De leden van de woongroep hebben zaterdag stopzetting „aP: 1 f n I* van de „campagne" tegtr geëist en vrijlating van deren en de gearreJt woongroepleden. Zij rk de beschuldiging van <f»! terdamse politie „a! nonsens en totaal niet ft maken". Ook de oude; kinderen, 'tegen wie de woordvoerder geen beschuldiging ten lastet1 legd, krijgen niets te M over hun kinderen. wil de groep via een k»8 ding voor de Rottef0 rechtbank in ieder ge#: bezoekregeling afdwing^ De aanhoudingen zijn als resultaat van een lijk vooronderzoek c maanden geleden tegl twee verdachten was f .naar aanleiding van ties in een Nederlands] blad en verklaringen, ex-aanhangers van deC De KEN deed in 1970 spreken tijdens een haT king in Rotterdam. Biji meenteraadsverkiezinga '78 werden enkele honi stemmen behaald. De jaren functioneerden ij terdam onder de vlag i KEN drie (kinder)corr gevormd door ongevi volwassen aanhangers I onbekend aantal kinden AMSTERDAM De longen van te vroeg geboren kinderen zouden zich goed kunnen ont wikkelen als de moeder tijdens de zwangerschap schildklier- hormonen of een vervangende stof toegediend krijgt. De kans op sterfte en afwijkingen als gevolg van zuurstofgebrek zal aan verminderen en zelfs ver dwijnen. Tot deze conclusie komt de kinderarts J.H. Kok in haar proefschrift over de functie van de schildklier bij te vroeg geboren kinderen. Kok, werk zaam in het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Am sterdam, promoveert hierop op 2 mei tot doctor in de genees kunde aan de Universiteit van Amsterdam. Kok heeft na onderzoek kun nen constateren dat te vroeg geboren kinderen met adem halingsmoeilijkheden een te zwak ontwikkelde schildklier hebben. Omdat de placenta toegediende schildklierhormo nen niet zou doorlaten, wor den nu proeven gedaan met chemische stoffen die dezelfde werking hebben als dit hor moon, maar wellicht wel wor den doorgelaten. Tot nu toe was het niet duidelijk waarom sommige te vroeg geboren kinderen wel andere geen ademhalingsmotnlijkheden hebben. Wel was bekend dat de door de bijnier gevormde stoffen bijdragen aan „rijping" van de longen en deze stof krijgt een zwangere vrouw dan ook toegediend als een te vroege geboorte waarschijnlijk is. Gemiddeld de helft van de in Nederland te vroeg kinderen met ademï moeilijkheden sterft als van onderontwikkelde 1 zo staat in het proel Van degenen die ov v loopt een deel kans op I jjj de beschadigingen van senen, met als mogelijk spasticiteit en achtelM van de geestelijke ont. ling.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4