Libanese christenen masssaal verdreven jechts 1 Ian bevolki ezit lintje ïijpels: deel lastenverlichting ebruiken voor premieverlaging Manna BON: orm en |u strop ê)or andtent- ouders Nog geen bezoek voor prins Bernhard Waffen-SS-divisie Bitburg betrokken bij Oradour Dank-taart FC Den Haag koploper «$*£cidóe<2outont Maandag 29 april 1985, 76e jaargang no. 23180 Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoK Pers. Apothekersdnk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel 071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW) 10,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1 00 UNICEF Gala met o.a. Maggie McNeal, Bill van Dijk en Vul- cano. Ned. II, 20.25 uur. Ned. I, 21.35 uur „40 jaar na dato" over de voedselsituatie BRT 2, 21.40 uur „Villa Tem po" met Sisters of Mercy. Duitsland 2, 20.15 uur Ameri kaanse film „A cry for justi- HET WEER Wolkenvelden en mogelijk re gen. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden, middag- temperatuur ongeveer 13 gra den. Zwakke tot maüge zuid westenwind. Na morgen: pe rioden met zon en af en toe re- ge11- - Zon op: 06.13, onder 21.04; hoog water Schev.: 12.01 en 0.56, onder: 07.17 en 20.03. ighei iei 1 Ifs g olgd prat >uwd resORDWIJK/DEN AG Het koude, machtige weekeinde is strop geworden voor Noordwijkse bloemen de talrijke ndtenthouders, die in laatste weekeinde van de eerste zonaanbid- op hun terassen had- verwacht. Op land verg ben zich geen persoon aanl» ongelukken voorge- maar op zee wordt opvarende vermist rêg een Panamees schip. voo de Zuidhollandse stran- ileef de schade beperkt, al in Noordwijk een strand- [finaal van het strand ge- bi. De houten constructie zich op een parkeer- in een personenauto en :n kampeerauto. De VVV "oordwijk besloot in ver met de harde wind de [wagens van het bloemen- zaterdagavond niet op de ivard te zetten, maar in dwijk-Binnen. fun^rootste stormschade ont- echter in Noord-Hol- beho, In Castricum, Bergen en schijpnd werd een aantal in idpaviljoens door de zee n op reddingsboot van de enstlHRM heeft gistermorgen eindwegende storm vij opva- t viflen gered van een kraan- 'n bn, dat enkele mijlen uit heefust van Hoek van Holland iderjïoeilijkheden was geraakt 'koSjdoor de storm drie van de afvpikerkabels braken. ina 10: Slecht "weer jaagt o van boulevard. LEIDEN De toestand van prins Bernhard is goed, maar voor lopig kan hij nog geen bezoek ontvangen, aldus gisteravond de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). De 74-jarige prins heeft zater dag de afdeling intensieve zorg van het academisch ziekenhuis in Leiden verlaten, nadat hij vrijdag een operatie had onder gaan, die uitwees dat hij lijdt aan een geringe goedaardige ont steking van de alvleesklier. De prins zal nog wel enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Zijn verblijf is gericht op gene zing van de ontsteking en herstel van de ondergane operatie, aldus de RVD. Koningin Beatrix en prins Claus zijn zaterdag met prins Johan Friso en prins Constantijn naar Wales gevlogen om er de verjaardag van kroonprins WUlem-Alexander te vie ren. De kroonprins doet binnenkort eindexamen en kon derhal ve niet naar Nederland komen. Hogere prijzen in staatsloterij DEN HAAG De Staatslote rij moet aantrekkelijker wor den, bijvoorbeeld door een ho gere maximumprijs (nu: 500.000 gulden) in te voeren. Dit heeft staatssecretaris Ko ning van financiën zaterdag gezegd voor de TROS-radio. De nationale loterij zou nu niet voldoende opgewassen zijn te gen buitenlandse concurren ten, met name de Duitse lotto. In september, wanneer de 750e Nederlandse staatsloterij wordt gehouden, komt er een extra trekking en wordt er een extra bedrag aan prijzen beschikbaar gesteld. NEW YORK Op de soldatenbegraafplaats in Bitburg, dat de Amerikaanse president Reagan op 5 mei wil bezoeken, liggen soldaten van een SS-divisie begraven die verantwoordelijk was voor een massa-executie in het Franse dorp Oradour-sur-Glane, zo schrijft de New York Times van zondag. In Oradour-sur-Gla ne werden op 10 juni 1944 643 dorpelingen, onder wie 500 vrou wen en kinderen, als vergelding terechtgesteld. De uitvoerders waren militairen van de tweede pantserdivisie van de Waf- fen-SS, waarvan soldaten begraven liggen in Bitburg, aldus de krant die zich baseert op bronnen in West-Duitsland en op ge schiedkundigen. Een woordvoerder van het Witte Huis wilde geen commentaar geven op het artikel. Hij zei alleen dat het be zoek van de president aan Bitburg niet is veranderd. Een andere Witte Huis-woordvoerder had al eerder verklaard geen bood schap te hebben aan de resolutie van de Amerikaanse senaat waarin Reagan werd gevraagd van het bezoek af te zien. BEIROET Duizenden mohammedaanse mili tieleden hebben gisteren de christenen in het zui den van Libanon ver dreven uit hun stellin gen aan de kust naar een steeds kleiner wor dende, bergachtige en clave vol vluchtelingen, en hen afgesneden van hun machtsbasis in het noorden bij de hoofdstad Beiroet. Duizenden christenen zijn uit panische angst voor bloedbaden naar het zuid oosten richting Jezzin ge vlucht, waar al tienduizen den vluchtelingen uit de christendorpen ten oosten van Sidon een veilig heen komen hebben gezocht. Bij de gevechten zijn minstens 42 mensen gedood. De Israëlische minister van defensie Rabin verklaarde gisteren voor radio-Jeruza- lem dat de Israëlische strijd krachten 'in geen geval' in de strijd zullen ingrijpen. Paus Johannes Paulus II riep gisteren opnieuw op tot vrede in Libanon. Druzische strijders, uitgerust met Syrische tanks en pant servoertuigen, veroverden de belangrijke haven Jiye, tien kilometer ten noorden van Sidon, en sneden daar mee de laatste verbinding van de christenen met het noorden af. Zij wisten het Druzische gebied in het Chouf-gebergte voor het eerst tot aan de Middelland se Zee uit te breiden. Na zestien uur van gevech ten hadden de druzen en het Volksbevrijdingsfront van linkse en islamitische mili ties de christenen enkele ki- Voor het eerst in de burger oorlog beheersen de islamie ten nu de belangrijke kust weg tussen Beiroet en Sidon. Sji'itische strijders hebben de controle overgenomen van een aantal dorpen in zuidelijk Libanon om, zoals zij zeggen plunderingen te gen te gaan. Ze zeiden blij te zijn met hun komst. „Wij zijn erg bang voor de Pales- tijnen", aldus een geestelijke. Ook de christelijke Libanese strijdkrachten in Beiroet werden door linkse islamiti sche strijders verdreven uit stellingen langs de groene lijnin de hoofdstad. Leden van de sji'itische Amal-be- weging, gesteund door Dru zische bondgenoten, zeiden dat zij zeker 20 christelijke strijders hadden gedood. Ooggetuigen vertelden dat de lijken op een trottoir wer den opgestapeld terwijl de christenen 200 meter van de demarcatielijn werden te ruggedrongen. Pagina 5:" Libanon verder opgesplitst. HAAG De lintjesregen die zoals vandaag al sinds n dag rond de officiële verjaardagviering van de koningin ons land wordt uitgestort, doet vermoeden dat half Neder- inmiddels een decoratie bezit. Dat is echter niét juist. De elijkheid is, dat van de 14 miljoen Nederlanders er slechts 140.000 een onderscheiding bezitten. Onze bevolking telt naar 1 procent gedecoreerden. Het overgrote deel daarvan 85 procent) behoort tot het mannelijk geslacht, jr zo weinig mensen met een onderscheiding zijn, is eigen iet zo verwonderlijk als men bedenkt dat de meeste gede- rden hun lintje pas op gevorderde leeftijd krijgen, bijvoor als men 25, 30 of 40 jaar in dienst van een bepaald bedrijf, vel een instelling of vereniging is geweest. Er zijn slechts e uitzonderingen op deze regel. Een sportman of -Vrouw lijvoorbeeld al op vrij jonge leeftijd geridderd worden en rhalve langduriger als gedecoreerde te boek staan dan ie- die al 60 of 70 is. inder niet-gedecoreerden weinig bekend gegeveh uit ons latiestelsel is, dat alle verleende versierselen na overlijden moeten worden ingeleverd bij de Kanselarij der Neder- orden in Den Haag. In 75 procent van de gevallen doen bestaanden dat ook, zij het meestal niet spontaan. De Kan- krijgt geregeld van de gemeentesecretarieën de overlij- erichten van gedecoreerden toegezonden (in elk gemeente- levolkingsregister staat aangegeven wie een lintje bezit) na de nabestaanden schriftelijk wordt verzocht de versier- terug te sturen. Soms deelt de familie mee dat het betref lintje zoek is of dat de overledene met de onderscheiding borst is begraven of gecremeerd. De ingeleverde onder- lingen gaan naar de Rijksmunt, waar ze worden opgeknapt ide weer als nieuw in de roulatie te worden gebracht. 3: Iedere gedecoreerde „verguld" met zijn lintje; pag. 7: esregen: Gouden winnaars van Los Angeles geridderd. Met vaste hand snijdt een Amerikaanse oorlogsvete raan een immense oranje- groen gekleurde taart aan met een afbeelding van Ren baan Duindigt, één van de plekken waar in '45 voedsel is afgeworpen. Tweehonderd laatste veertig Amerikaanse feestelijke gebeurtenissen op oorlogsvliegers uit de VS, Polen, Nieuw-Zeeland en Au stralië, die destijds hebben deelgenomen aan „Operatie Manna", zijn te gast in Ne derland. Gisteren kwamen de gasten op Schiphol aan, waarna het gehele gezel schap op Duindigt de rennen bijwoonde. Na het diner in Duinrell werd de taart veror berd. Een verslag van de pagina 3: „Eten gooien in plaats van bommen, dat maakte het behoorlijk onwer kelijk". FOTO: MILAN KONVALINKA iVERSUM VVD-lei- Ed Nijpels vindt dat I de 1,5 miljard gulden, zijn uitgetrokken voor enverlichting voor het Mjfsleven, één miljard Jt worden gebruik verlaging van de H^knemerspremies. ■«nee kan de koopkracht ^■de werknemers met een [procent worden verhoogd. ,resterende half miljard onder meer worden in gezet voor verlaging van de vennootschapsbelasting, zo be toogde Nijpels zaterdag op de VVD-partijraad in Hilversum. Ook zei Nijpels dat het kabinet op de begroting voor 1986 ex tra geld moet uitrrekkei om de zogeheten „kleine tweever dieners" financieel wat tege moet te komen. „De negatieve gevolgen van de tweeverdie- nerswet op de arbeidsmarkt moeten worden opgeheven", aldus Nijpels, daarmee doelend op het feit dat veel vrouwen hun baan opzeggen, omdat zij er anders gezien het inkomen van hun man of vriend te veel op achteruit zouden gaan. Met zijn voorstel de kleine twee verdieners minder zwaar te treffen sloot Nijpels zich aan bij, een eerder CDA-verzoek in die richting. Binnenkort wordt een onderzoek afgesloten naar de gevolgen van de Tweever- dienerswet. Aan de hand daar van zal het kabinet beslissen of er al dan niet verzachtende maatregelen moeten worden genomen. De VVD-partijraad ging zater dag in grote lijnen akkoord met een voorstel van het we tenschappelijk bureau van de VVD, om de bestaande uitke ringen, zoals ww, wwv en aow, op den duur te vervan gen door één „Inkomensder- vingsregeling", waarvan de duur afhankelijk zal zijn van het arbeidsverleden en die ook zal gelden voor zelfstandigen. Die regeling moet, aldus de li beralen, gezien worden als een tussenstap op weg naar een in dividueel recht op een uitke ring bij werkloosheid of ar beidsongeschiktheid. Steekpartij bij popconcert Normaal NUNSPEET Drie jonge inwoners van Nunspeet zijn vrijdag nacht ernstig verwond bij een massale vecht- en steekpartij tij dens een optreden van de Nederlandse popgroep Normaal in een manege in Nunspeet. Ze werden buiten de manege aan hoofd, hals en benen toegeta keld met een uitklapbaar kappersscheermes werd gehanteerd door een twintigjarige inwoner van Ermelo. Deze is later aange houden. Doordat vrienden van de gewonden revanche wilden nemen, ontstond een massale vechtpartij. De politie moest vijftig man inzetten om de vechtenden te scheiden. Nand Baert overleden GENT De bekende Belgische televisie-pre sentator Nand Baert is zaterdag in Gent aan een longaandoening overle den. Hij werd 53 iaar. Baert verwierf populari teit als spelleider van de tv-quiz „Wachtwoord". Sinds '73 presenteerde hij het reisprogramma „Van Pool tot Evenaar", waar van de laatste uitzending op 21 april was te zien. In de jaren zestig en zeven tig was Nand Baert regel matig te gast op de Ne derlandse televisie. DEN HAAG FC Den Haag is eindelijk koploper geworden in de eerste divi sie. Gisteren stootte de ploeg van trainer Rob Baan FC VVV met 1-0 van de troon. Met Nederland-Oos tenrijk, de kwalificatiewed strijd voor de eindronde om het wereldkampioenschap, voor de boeg, hadden de 'hofleveranciers het week einde vrijaf. Zij vervulden reeds eerder in de week hun competitieverplichtin gen. Oranje, waarvoor Mi chel Valke weer fit lijkt, oe fende in de Kuip en ver sloeg Feyenoord 2 in drie verschillende speldelen. In de eredivisie restten vijf wedstrijden, waarvan som mige in het teken stonden van lijfsbehoud. In dat stre ven deed Fortuna Sittard de beste zaken. Het Limburgse elftal behaalde de tweede overwinning in acht dagen. Ditmaal was het tegenstrib belende FC Twente het slachtoffer: 2-0. PEC Zwolle en NAC heb ben zich reeds bij degrada tie neergelegd. Beide waren dan ook een gewillig slacht offer van de tegenstander. PEC Zwolle verloor met 4-2 van Haarlem (2-4) en NAC met 4-1 van Den Bosch 4-1. Knetemann In de wielersport blijven de Nederlandse veteranen ver rassen. Gerrie Knetemann (34) won de Gold Race en Hennie Kuiper (36) voegde aan zijn eerdere zege in Mi- laan-San Remo een triomf in de Grote Prijs van Euro pa toe. Motorsport De motorsport kende afge lopen weekeinde naast in ternationale successen voor de Nederlandse crossers Van Doorn en Strijbosch ook een schaduwzijde. In de 24-uur van Le Mans veron gelukte de Franse coureur Litaudon. Erwin Koeman gaat onderuit in de oefenwedstrijd van Oranje tegen de reserves van Feyenoord. Verder onder meer in Sporttribune: Bijzondere rol voor Rijkaard Oostenrijk bij kwalificatie nóg meer in problemen Knetemann: „Beste harker heeft gewonnen" DWS beëindigt zegereeks Roodenburg SJZ boekt historische overwinning op Meerburg Bekerstrijd anticlimax voor Leidse atletiekclubs Dekker-tennis verplettert concurrent RCL deelt met Excelsior Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 1S.00 uur. zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE Mededeling voor onze abonnees In verband met KONINGINNEDAG zijn onze kantoren op 30 APRIL de gehele dag gesloten. Direktie Sljthotf Pers Extia veel vliegtuiggeronk vandaag in hel luchtruim boven de Randstad Holland. Net als veertig jaar geleden tijdens de operatie Manna rijn de voedkldroppings herhaald, maar nu op feestelijke wijre en boven een welvarend Nederland. Werd destijds een periode afgesloten, waann het lezen van een ongecensureerde bant alleen illegaal kon, nu leven wij gelukbg in een tijd, waann banten vrijuit hun mening over van alles en nog wal kunnen geven. Hier verkondigen wij daarom graag, dat de Leidse Courant ró'n onderhoudende en actuele regionale bant is, dat iedereen in het gebied, waar vandaag de oude vliegtuigen passeerden, hem rou moeten lezen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop sonder postzegel opsturen naar Leid* Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag '"•frn rtnrfrc MnlWiSui I in «ti ui St i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1