Bekerstrijd anticlimax voor Leidse atletiekclubs De Danaïden terug in kopgroep LMHC neemt afstand van Laren FORESCATE EN ALECTO IN DEGRADATIEZORGEN SPOHI IMIBUNE Jagt negende in Friesland Opnieuw Varsity-winst voor Njord Matige si schakers Katwijk Ceidt&Qowuvnt MAANDAG 29 APRIL 1985 PAC LEIDEN Ariejan Jagt werd zaterdag negende in de Ronde van Zuid-Friesland, waar zijn ploeg de winnaar Eddie Schurer aflever de. De Batavusgloeg was met liefst zes man vertegenwoordigd in een kopgroep van tien man, die overgebleven waren van een vroege vlucht. Jagt moest zich ondergeschikt maken aan het ploegenbe- lang, wat inhield dat hij niet mee mocht strijden voor de overwin ning en als negende renner van de verbrokkelde kopgroep over de streep kwam. Bollenstreker Gerrit Kleinveld beëindigde zijn eerste amateurcrite rium in Diemen zaterdag op de zevende plaats. Kleinveld sprong in de finale met vier anderen achter evenveel vluchters aan. In de spurt om de vijfde plaats kwam hij als derde over de streep. Liefhebber Pieter Evelein won dezelfde dag een criterium in de Rotterdamse wijk Pendrecht. De Swiftrenner ontsnapte vrij snel met concurrent Spruyt, die hij in de eindsprint het nakijken gaf. Zijn clubgenoten Piet Kralt en Jan Zwaan werden derde en vierde. Biljarters vierde LEIDEN De biljarters uit het gewest Bollen streek, verenigd in de BV Sport, zijn vierde gewor den in het Gewestelijk Kampioenschap team competitie 3-banden. Zij scoorden 12 punten met een percentage van 90. Verrassend winnaar werd Het Dozijn (Kennemer- land), dat 27 punten ver gaarde (97,3%), en zich daarmee geplaatst heeft voor het Nederlands Kam pioenschap in Amersfoort op 15 en 16 juni. Groeneweg stelt kandidatuur LEIDEN Nico Groe- neweg, doelman van het Voorhoutse zaalvoetbal team Bax, heeft zaterdag avond in Goes zijn kan didatuur gesteld voor het Nederlands A-team. Groeneweg keepte een foutloze wedstrijd in het B-team, dat de Belgische B-selectie met een 5-0 nederlaag naar huis stuurde. In het B-team speelden ook Hennie Koet (UVS) en Wim Bouckaert (FC Lisse) en goede wedstrijd. HOUTEN Uiteindelijk ble ken de weergoden gisteren dan toch bereid één nummer van de Varsity te laten doorgaan. Vier uur lang verhinderde de harde wind een afwerking van de 102de uitvoering van de jaarlijkse studentenroeiwed- strijden op het Amsterdam- -RijnkanaaJ tussen Utrecht en Houten. Toen na lang uitstellen en veel keuren besloten werd dat alleen de oude vieren, het hoofdnummer, te water zouden gaan, viel de wind voor een klein kwartier terug in sterkte. Het kostte de zes boten Ska- di had gezien het weer en de kracht van de roeiers op het laatste moment afgehaakt echter heel wat hozen voordat er gestart kon worden. Vooral Triton had man en macht en een waterpomp nodig om de boot weer iets boven de water lijn uit te krijgen. Duidelijk was dat de boten die het rustigst in het water zou den liggen de beste kans op de overwinning hadden. Direct na het startsignaal bleek dat de strijd andermaal tussen Aegir en Njord, de winnaar van 1984, zou gaan. De andere vier ploe gen bleken de problemen met de hoge golven en harde wind nauwelijks de baas te kunnen. Njord had met de broers Algie, Wessel en De Widt dezelfde ploeg op het water als vorig jaar. De Leidse ploeg paste zich net als Aegir knap aan de om standigheden aan. Zelden miste één van de acht roeiers een slag waardoor de ploegen tot de laatste 500 van de 2000 te roei en meters dicht bij elkaar ble ven. De eindsprint van het Groningse viertal Hoekstra, Adema, Ten Have en Op den Velde werd direct gevolgd door een nog grotere tempoverho ging van de Leidse tegenstan der, die uiteindelijk ruim won. Uitslag: 1. Njord (Leiden) 6 mi nuten en 41,72 seconden; 2. Ae gir (Groningen) 6.43,07; 3. Laga (Delft) 6.58,82; 4. Nereus (Am sterdam) 6.59,32; 5. Argo (Wa- geningen) 7.08,83; 6. Triton (Utrecht) niet over de finish gekomen LEIDEN De bekerstrijd van de Nederlandse Ka tholieke Sportbond in Nij megen veranderde door het bijzonder slechte weer en de navenante organisa tie in een enorme anticli max voor de twee vereni gingen uit de regio; Bata ven Leiden en Spartaan. In Lisse verraste AAV-er Wim Schoemaker door za terdag het kogelslingeren te winnen. Zondag waren alle NKS clubs in Nijmegen te gast om te strij den om de clubbeker. Al ge plaagd door vele afzeggingen én daardoor ploegen op halve sterkte kwamen zowel Spar taan als Bataven in Nijmegen tot de ontdekking dat een wedstrijd van dit kaliber in ei gen huis beter georganiseerd werd. De Nijmegenaren speel den het door de enorme hoe veelheid wijzigingen in de ploegen (als gevolg van desin- tresse bij de atleten?) niet klaar de wedstrijd op tijd te la ten beginnen zodat het tijd schema bij het begin al een fikse deuk kreeg. Door het ex treem slechte weer (hagelbui en wisselden de loopseries af) kwamen daar in de loop van de dag nog enkele kleinere deukjes bij zodat uiteindelijk besloten moest worden de af sluitende estafettes te laten vervallen. Door te vragen om protesten op dit besluit kwa men die ook, waarop de esta fettes toch doorgingen. De meeste ploegen hadden toen echter de kou al gelaten voor wat het was en richting huis getrokken. Enkele Leidse mensen trok ken zich hier echter niets van aan en presteerden (gezien de weersomstandigheden) goed tot zeer goed. Hellen Bank en Waldo de Boer (beide Bataven) streden om het hardst wie de beste regionale prestatie zou behalen. De Boer was in een flitsende 110 meter horden te snel voor de overige jongens uit zijn serie en bracht zijn persoonlijk record op 16.1 se conden. Juniore Hellen Bank was op de 400 meter alle da mes te snel en bleef op slechts twee tienden van de magische een minuut grens, waar zij la ter dit seizoen ongetwijfeld ruim onder zal duiken. Ook Jan Verloop won. De Ba taaf pakte weliswaar niet de totaaloverwinning op de 1500 meter, maar seriewinst was er wel in een taktisch erg sterk gelopen race. De tijd werd echter door de sterke wind da nig gedrukt en bleef royaal boven de vier minuten. Wel voordeel van die wind hadden de sprinters op de 100 meter. Teveel voordeel zelfs, hoewel Kees Toussain (Spartaan) niet van voordeel wil spreken: „Je kan niet lekker aanzetten, je waait naar de finish en hebt geen tijd om op je techniek te letten. Nee, dit was niets." Niets betekent in zijn geval dan 10.9 seconden. Ronald van der Vlekkert (B) smaakte eveneens het genoegen een „droomtijd" te realiseren: 11.4 seconden. Opvallend snel was de sprint van juniore Ellen Sil- verentand (B) die bij de meis jes A tot 12.6 seconden kwam. Ad van Doorn (S) had op de 110 meter horden minder voordeel, maar scoorde wel een keurige 15.9 seconden. Gert Velthuizen kreeg hier verrassend 17.4 seconden toe bedeeld wat meer een ver dienste van de Nijmeegse jury lijkt dan van de Bataaf. Het langste nummer met obstakels, de steeple chase, werd lang aangevoerd door Kees van Klink (B) die in de slotfase echter tekort kwam en in 9.28.3 minuten als tweede fi nishte. Bij de technische on derdelen kwam Theo Brusche (B) tot 6.21 meter ver en Friedhelm Dreckmeyer (B) tot 33.52 meter discus. Nico van Noort (S) was de Bataaf met 45.64 meter weer ver de baas. Bij de dames een matige start van Marian van der Niet (B) op de 100 meter horden die dan ook slechts 14.6 seconden opleverde. Femmy Jansen (B) stootte weer op nivo kogel maar moest met 10.45 toch Paula van Beek van Spartaan voor laten (10.67 meter). Bij Spartaan een erg sterk gelopen 400 meter horden race van John van der Zwet die lak scheen te hebben aan het weer en tot een nieuw record van van 57.3 seconden kwam. Vin cent van Stijn en Hein van Heek bleken' wederom rotsen in de branding met zekere prestaties op de springnum- mers. Van Stijn overbrugde voor de derde keer dit jaar 1.90 meter terwijl Van Heek zich niets aantrok van hagel buien bij het polshoog (daar mee het publiek op zijn hand krijgend). Naast de 6.31 meter verspringen kwam voor hem ook 3.80 meter pols in het boekje. Peter van Leeuwen (uitko mend voor Thor Roosendaal, maar studerend in Leiden) kwam in de verspringbak tot 6.88 meter terwijl de in Noord- wijk werkende Carolien van Bemmel op de 100 meter da mes goed uit de blokken kwam. Geïnspireerd door de winst van levensgezel Niek Mosselman in de verspringbak (7.29 meter) kwam zij tot 12.3 seconden. In Lisse werden zaterdag de kogelslingerwedstrijd gewon nen door AAV-er Wim Schoe maker. Hij bleef met 43.10 me ter de baas over de voltallige concurrentie, van wie Nico van Noort (S) nog tot 40.28 meter reikte. Kees Toussain liep de honderd meter in 10.9 seconde. LEIDEN Forescate en Alec- to heren zijn in de degradatie- zorgen gebleven door respec tievelijk te verliezen en gelijk spelen. Bij de dames boekte Leiden een goede 3-2 zege op Spirit, Alecto verspeelde de kampioenskansen door bij Te Werve te verliezen en Fores cate bleef ook in de degrada tiezone. Forescate moest op bezoek bij mededegradatiekandidaat Were Di. Een gelijkopgaande eerste helft eindigde doelpunt loos. Na de pauze ging het he lemaal fout bij de Voorschote naren. Na twee minuten scoor de Were Di 1-0. Binnen het kwartier hadden de Tilburgers via een dubieuze strafcorner en strafbal de stand echter naar 3-0 opgetrokken. Een al les of niets aanvallend Fores cate zag de vlag uiteindelijk vallen bij een 5-0 nederlaag en vier geblesseerde spelers. Deze nederlaag drukt Forescate nu op de voorlaatste plaats en de blessures geven coach Rob Seelen de problemen voor de wedstrijd op Koninginnedag tegen AMHC. Alecto pakte zijn eerste punt na de winter stop door gelijk te spelen tegen Te Werve. Kansen op de over winning hebben de Leiderdor pers zeker gehad, de afronders stonden niet op scherp. Con current VCL won echter, zo dat Alecto nu onderaan staat. Roomburg verloor volkomen onnodig van Aeolus met 1-0. Vlak voor rust scoorden de Rotterdammers de enige goal in en uitval. De Leidse ploeg kreeg iets meer kansen, voor rust 10 strafcorners en erna het dubbele, maar kreeg de bal niet tussen de palen door. Nieuwkoop versloeg met 3-1 Lelystad. Alkemade kreeg thuis met 10-1 van Loenen om de oren. Leiden dames startte goed te-, gen Spirit, voor rust verzilver de Caroline ten Cate een straf corner en in de tweede helft tikte Suzanne Nivard de re bound van een strafcorner binnen. Deze 2-0 weelde was te groot voor de Leidse ploeg en twee uitbraken brachten Spirit vlak voor tijd weer langszij. In de laatste minuut zorgde Suzanne Nivard er ech ter toch voor dat de punten in eigen huis bleven, 3-2. Noord- wijk haalde een punt weg op het kunstgras van Alliance, 1- 1. Jacqueline de Groot schoot vlak voor rust na een solo de gelijkmaker binnen tegen technisch goede thuisploeg. Een harder Noordwijk consoli deerde het punt in de tweede helft vrij makkelijk. Foresca te blijft in de degradatiezorgen na een 2-1 verlies van Zoeter- meer. Een na drie minuten op gelopen achterstand deed Rene Dassen uit een strafcor ner teniet, maar na de pauze bleek Zoeterm.eer toch ster ker. Forescate deelt de laatste plaats met Qui Vive, maar heeft wel een beter doelsaldo. Alecto verspeelde zijn laatste kampioenskansen door met 3- 1 bij Te Werve ten onder te gaan. Ingrid Feijen zette de Leiderdorpers uit een strafcor ner wel op het goed spoor. Na de gelijkmaker bleek de Alec to verdediging onder druk echter matig te functioneren, waarvan de Rijswijkers twee maal profiteerden. Nieuw koop versloeg Westland ruim met 4-0. LEIDEN In de eei motiewedstrijd, teg« Utrechtse Paul Keres de schaakclub Katwijk pig met 3,5-4,5 achter, partijen, die na 70 zetl den afgebroken biedei nog goede kansen op lijkspel. Gezien het wedstrijd mag Katwijk daar t mee zijn, maar de ka promotie naar de twee se van de KNSB zijn klein door geworden, Paul Keres de zwaksti stander leek. Koning wordt gesponserd door gense betonmiljonair I Pagel en Amstelveen reserve-team van et goed draaiend eerste hoofdklasse). Hun om wedstrijd is afgebroker voor de Koningsclub, moëdelijk met 5,5-4,5 j winnen. Afgelopen zaterdag Katwijk al met een stand van 0,5-2,5. In vooruitgespeelde partij* den Gidi van de Bent Hellenberg verloren, Hellenberg in de openi het hoofd had gezien een stuk kon winne Haasnoot was tegen de re LSG-er Erik Ooster volle toren voorge maar liet zich in tijdnc remise door eeuwig sch dwingen. Zaterdag bracht Katv spanning terug door d topborden, Wim Heei en Ad van der Berg. Zi zen dat niet alleen de tieklasse maar dat c tweede klasse te zwai hen is. Heemskerk wc nen een uur en van d was na drie uur speli punt rijker. Vervolgens Peter van der Plas zijn zelfs op voorsprong. Ti met zijn loper de dan zijn opponent aanviel w wel een veld achtc speeld, maar nog steeds zelfde loperdiagonaal. 2,5 werd het daarna door regelmatige nedi van Wilfried Binnend Willem-Hendrik Haasni Twee Kat wijkers hield de volle zes speeluren v Willem Duyzer was voi nog clubkampioen bij Keres, nu verdedigde 1 derde bord van zijn gel dorp. Hij moet op 7 mei ren een eindspel van eer met een pion tegen eer met twee pionnen te v; Dat lijkt mogelijk omd eigen pion al ver is opj Als Folkert Geertsma slaagt een toreneindsp* twee tegen een pion c vleugel remise te hout het gelijke spel binnen: I De volgende ronde ij thuis tegen Amstelveen! mei. Die wedstrijd zall moeten worden gew aangezien er van d^ teams slechts twee een t plaats verwerven. REMMELT 0 OilGSTGEEST De hoofdklasse hockeyers van LMHC hebben door een 2-1 zege op mede dag- radatie-kandiaaat Laren, voor zichzelf een riante mogelijkheid op handha ving geschept. Omdat de andere potentiele kandi daat, Den Bosch, op eigen terrein met 0-6 van Am sterdam verloor, heeft Leiden alles nog in eigen hand. Verlies tegen Laren zou de spanning in de staart van de ranglijst tot een climax hebben gebracht. Coach Nol Baar- schers was er dan ook alles aan gelegen, een fit en super gemotiveerd team op de mat te zetten, tegen het technisch 'vaardig maar mentaal zwakke Laren. Met de weer van een hand-blessure herstelde Mar tin Bennis op de bank, begon de thuisploeg met een agres sieve instelling, hetgeen de jeugdige tegenstanders niet goed bekwam. Na 5 minuten zorgde de solerende Wouter Eikenhout al direct voor ge vaar. Doelman Eelco de Vries wist de inzet met zijn lichaam vallend te keren. Tien minu ten later brak, na goed werk van Onno te Rijdt, Harmen Jansen Schoonhoven door de Larense defensie. Zijn schot stuitte af op De Vries en be landde bij de geheel vrij staan de Eikenhout die, ondanks verwoede pogingen van Derk Vaal de bal uit het doel te hou den, de openingstreffer voor zijn rekening nam: 1-0. De kansen uit strafcorners voor Laren om gelijk te maken, werden door attend uitglijden van Heiko Hulsker tenie* ge daan. Voor Leiden mocht Mar- tijn de Kempenaer het uit zo'n zelfde situatie proberen. Via de Larense goalie verdween de bal echter over de hekken. Enkele minuten voor rust zorgde spits Bob-Jan Dietrich bijna voor uitbreiding van de score. De tip-in ging vlak langs de verkeerde kant van de paal. Baarschers bereidde zijn pupil len in de kleedkamer voor op een ontketend Laren na rust. Ontketend bleek niet het juiste woord. Agressiever was beter geweest. De aanvallen van de gasten verliepen veelal over rechts. Taco van der Honert haalde echter veel snelheid uit de aanvallen, door tijdens zijn continue solo's niet voldoende te versnellen. Hij moet dan ook hebben gedacht, dat vaste bewaker Diederik Klop steeds opnieuw de eigen rugdekking verzorgde. Een aantal malen werden de voorzetten van rechts echt gevaarlijk. De Leidse sluitpost Hulsker wist, door talrijke onderscheppin gen zijn doel tot halverwege de tweede periode nog schoon te houden. Een door arbiter Seelen toegekende strafcorner (beide arbiters floten voortref felijk) aan Laren, werd in eer ste instantie nog door Hulsker gekeerd. Patrick Faber zorgde echter voor de gelijkmaker, door uit de rommelige situatie de bal in het Leidse doel te le- i pelen. Twee minuten later was het weer de beurt aan de thuisploeg middels de tweede strafcorner. De veelvuldig ge trainde variatie (Jansen schuift de bal naar de op links instormende Boudewijn van Eyck) kwam ook precies in de stick van Van Eyck die zijn ploeg opnieuw op voorsprong bracht: 2-1. Baarschers voelde zich genoodzaakt om Bennis nog in te zetten voor Hein Dungelmann, hetgeen nogal balans weghaalde in de Leidse defensie. Er waren zeker nog kansen op een derde treffer, onder meer via Eikenhout die zich solerend tot aan De Vries wist te manouvreren. De doel man toonde zich die middag, evenals zijn collega doelman aan de andere kant, een solide sluitpost en had geen moeite met de inzet. De laatste 10 minuten was het spitsuur in de Leidse circel. Ondanks enkele strafcorner pogingen van Faber, kwam Laren niet tot uitgespeelde kansen. Een goede mogelijk heid voor Timo Hoogeboom, die vanaf rand circel op het lege doel mocht schieten. Zijn schot werd op de lijn door vrije verdediger Paul van der Meer geblokkeerd en uitste kend verwerkt. LEIDEN Het veldkorfbal- programma kon zonder afge lasting afgewerkt worden, wat gezien de weersomstandighe den een meevaller was. De Danaïden, Zuiderkwartier en TOP bleven overeind als titel kandidaten, maar Fiks moest door een nederlaag afhaken. Pernix was de enige promotie- klasser, die de nodige strijdlust opbracht om haar belangeloze wedstrijd tot een goed einde te brengen. Op bekeken wijze paste Per nix zich aan het bizarre weer aan, dat boven het veld van DWA heerste. De oranjekra gen speelden goed op de wind en buitten het langere balbezit uit om naar 15 uit te lopen, waardoor alle spanning vroeg tijdig wegvloeide. Dankzij Eri ca Hardam, Geerten Breed- veld, Kees Brokaar, Kees Hor- tensius en Peter Kuipers werd er een 25 zege uit het hoge noorden weggesleept. Desinteresse brak Fides Pacta danig op tegen Sperwers, dat dan ook met 69 kon zegevie ren. De Leidse twaalf miste Jeannet Smit (vakantie) en Robin Sommeling (enkelbles sure) en raakte kort na rust met 26 te ver achter om nog een punt te redden. Henny Pi ket liet zich, viermaal scorend, wel van z'n sterkste kant zien, evenals de beide invallers Kit ty Dool en Frank de Haas. Met uiterst wisselvallig korf bal werkte De Danaïden zich langs de Regenboog terug in de kopgroep. Het twaalftal van Hans van Huis („ik zat langs de lijn duizenden doden te sterven") kwam via 31, 36, 66 en 68 aan een 98 zege, maar grossierde tussen tijds in erg veel plaatsfouten. Eric Kromhout (3), Monique Slingerland (2), René de Louw (2), Frans Brand en Leon Brouwers deden dat euvel echter grotendeels vergeten. Ondanks een 14 voorsprong beleefde Zuiderkwartier nog een angstige tweede helft bij Heady, dat met enige dwarrel- schoten ineens tot 44 kon te rugkomen. Het waren de Leidse dames en de scorende Theo van Leeuwen, die de ploeg in deze kritieke fase overeind hielden, al was een gemiste strafworp van de thuisclub vlak voor tijd even zeer bepalend voor het 45 resultaat. De overige doelpun ten waren afko/nstig van Rens Henzen, Erik van Lunteren, Charles Stijger en Wil de Wit. Reeds een half uur voor tijd liep de topper tussen TOP en Snel vast in een tactisch kat- •en-muis-spelletje. De kampi oenskandidaat uit Sassenheim besloot haar 64 voorsprong via rondspelen te consolideren, mede omdat gure sneeuwjach ten voluit aanvallen danig be moeilijkten. Zij volhardde in dit spel nadat Gert Jan Natzijl 74 had gemaakt, met als ge volg dat de bezoekers zich vroegtijdig gedemoraliseerd gewonnen gaven. Uit een strafworp bepaalde topscorer Geroo Langelaan (3) de eind stand op 85, nadat eerder Heieen Simmelink, Stella van der Zaag, Hans Oudshoorn en nogmaals Gert Jan Natzijl hadden gescoord. Kort na rust verloor Ons Eiland de aansluiting met Swift (M), dat van 33 naar 36 uitliep. Coach Van der Water veroordeelde twee tref fers als verdedigd, maar wees realistisch ook de eigen zwakte in de aanval als doorslagge vende factor aan. Alleen Barry van Duyn (2), Jan Boon en Huib Hasselbach scoorden im mers in dit met 47 verloren duel. De kampioenskansen van Fiks lijken vervlogen, nu er teleurstellend van DES werd verloren met 45. De Oegst- geesterformatie kwam via Theo Vreeken (2), Diederick van Veen en Nico van Weizen na vijftig minuten op 41, maar verzuimde deze voor sprong uit te bouwen met fa taal gevolg. Ook poulegenoot Tempo had teveel moeite met het j den van kansen, w; ADO kon profiteren: 4- thuisclub met de scorend ja van der Bosch, Liesbe bergen, Kees Willem Ne en Rob Zwaan, hielp z ook in de min door dri nutte) strafworpen te v zaken. Slechts in de beginops kon Velocitas behi korfbal leveren tegen Nassau. Jetske Goudsmit de in het eerste kwartif voor een logische 02, daarna was het Leider* spel even miserabel al weer, zodat de evenmin nerende tegenstander no 3—2 aan het langste ein trekken. Ondanks een enorm ovei slaagde Crescendo er n om de 47 achterstand DKC ongedaan te make leen Joke Geyer kwam maals tot scoren, maar d« met de vele missers goals van Anita en Wi Alberts en John Hui meegerekend te weinig, degradatiedreiging enigsi te wenden: 57. Even leek De Algemei het lood geslagen, toen heyden haar 5—2 voors in één ruk ongedaan n (55). De bewoners v Leidse Hout herpakten bijtijds en konden in h« gende kwartier de zege veilig stellen door Eric pers (2), Annemieke I weer, Jory Sjardijn, Mart lippo, Bert Molloy en 1 en Marco Mud: 8—5. Voor de zeventiende mi rij bleef Fluks zonder i laag maar de 41 zege Hou Stand was beslist ge* rel in deze reeks. Aac Drongelen, Kees Imt Bram Koppenael en Passchier gaven uitdru aan het overwicht, dat t gecreërd werd door de tJ onderscheppingen in het denvak. MICHEL VAN GENT x

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18