De beste harker heeft gewonnen" Opnieuw Kuiper dringt Strijbos wint ook Grote Prijs België feiSi Kostenbesparend experiment kost brokken Van der Marei snelste in Hellendoorn-rally Lopes stopt voor auto Kpn ülkon rGERRIE KNETEMANN LEEFT OP IN GOLD RACE: CcidaeSotnani Petra de Bruin dolgelukkig ZANDVOORT Om de hoge kosten te drukken hield de Nederlandse Autorensport Vereniging (NAV) zaterdag de twee de racedag uit de reeks van zeven om de natio nale titels op de sinds 1982 bestaande korte omloop van het circuit van Zandvoort. Het ex_ periment op het 1100 meter lange baantje rond het rennerskwartier, deed de onkostengrafiek echter negatief uitslaan in het kamp van de cou reurs. Met name in de Toyota- -merkencompetitie regende het glas, bumpers en lak, bij de vele botsingen, waaraan maar enkele van de negen tien wagens ontkwamen. Veel rijders hielden hun kostbare materiaal aan de kant. Bij de Toyota's bleef de ranglijstaanvoerder Be rend Uberius Kapteijn in de pits. De winnaar van de Paasraces moest toezien hoe Peter Cox de botswagenra- ce over twee manches op zijn naam schreef. De win naar van een nationaleta lentenjacht in 1983 knalde er op het gladde circuit vol in en verzekerde zich in de tweede heat na een uitstap je door de brede berm van de koppositie. Cox zorgde voor de enige verrassing van de experimentele race dag, die bij de evaluatie van het autorensportjaar slechts een goede kritiek van de NAV-pcnningmeester mag verwachten. HELLENDOORN De internationale Hellcndoornralley is zaterdag gewonnen door Jan van der Marei. Met navigatrice Anja Beltzer bleef de Opel-rijdcr de Zweedse favoriet Gun nar Petterson 18 seconden voor in het eindklassement. Het is de tweede overwinning in dit seizoen voor Van der Marei. Eerder won de man uit Hoogland de Amsterdamralley. De Hellcndoornralley was een boeiend evenement dat zich voor de ogen van de naar schatting van de politie zo n 120.000 toeschouwers afspeelde. De weersomstandigheden maakten de proeven voor vele deelnemers tot onneembare hindernissen. Vele kandidaten voor de eindzege moesten voortijdig de strijd staken. PARIJS Een auto, die daar niets had te zoeken, op het parkoers van de wedstrijdloop over ruim zestien kilometer in Parijs heeft Carlos Lopes tot stoppen gedwongen. De Olympische marathonkampioen en houder van het offi cieuze wereldrecord, vorige week gevestigd in Rotterdam (2.07,12) verliet ogenblikkelijk de wedstrijd. Hij bleef onge deerd. De Fransman Boxberger won de loop in 45.04. 100.; /nun*-* j MEERSSEN De enige Nederlandse klassieker, de Amstel Gold Race, kon niet Nederlandser dan zaterdag, toen onder barre weersomstandighe den de 20e editie in het Zuidlimburgse heuvel landschap werd verre den. Niet Nederlandser vanwege de weersom standigheden, sneeuw, hagel, regen, een gure wind en minimumtem peraturen van rond de acht graden, maar ook niet Nederlandser van wege de prestaties die door Adrie van der Poel, Nico Verhoeven en de glorieuze winnaar Gerrie Knetemann werden ge leverd. Dit trio had het beeld van de Gold Race bepaald. De 34-jarige Knetemann, die elf jaar geleden, toen nog in de kracht van zijn wielerle ven, al eens de Gold Race had gewonnen, ging als een groot winnaar over de eind streep. Op de flanken van de onmenselijk zware Cauberg, waar de neo-prof Nico Ver hoeven zijn voorsprong van 30 seconden tot een mini mum zag teruggebracht, maakte Knetemann zich op voor de finale van het groot ste Nederlandse wielerspek takel. Negen kilometer voor de finish haalde hij de dappe re Verhoeven in. De Kneet had het gat gedicht, bleef lut tele seconden aan het wiel van de moegestreden Ver hoeven zitten, haalde diep adem en verzamelde zijn laatste krachten, flitste langs Verhoeven en ging op jacht naar roem en eerherstel. De laatste negen kilometer streed de 34-jarige routinier, die door zijn nieuwe ploeglei der graaf De Gribaldy een non- valeur wordt genoemd, omdat hij in het voorseizoen nog niets had laten zien, een eenzame strijd tegen de ele menten en de laatste slopen de kilometers tussen Maas tricht en de finish. Zonder aanmoedigingen van het pu bliek, dat de ereloge in de huiskamer prefereerde boven de gure aankomst in de stra ten van Meerssen, vocht de overjarige prof ook tegen zichzelf en de secondenwij- zer, want zijn voorsprong was slechts 30 seconden. Morele tik Achter de Skil-rijder, die bij de beklimming van de Cau berg handig had geprofiteerd van de rivaliteit tussen Pana- sonic-renner Phil Anderson, en Kwantum-renner Ludo Peeters, was de vluchter Nico Verhoeven, na de morele tik die Knetemann had uitge deeld, helemaal in elkaar ge klapt. In de laatste slopende vijf ki lometer volgden de Belg Jos Lieckens en Johnny Broers Knetemann op 32 seconden, maar de twee achtervolgers konden samen niet de krach ten bundelen om de veteraan te achterhalen. Ook Patric Versluys, die tussen de twee achtervolgers en het trio Phil Anderson, Ludo Peeters en Verhoeven, die bij dit tweetal was aangehaakt, kon niet meer de kracht opbrengen om Gerrie Knetemann te pakken. Knetemann reed als een zekere winnaar op de fi nish af, waar een kleine dui zend wjelerliefhebbers hem op glorieuze wijze binnen haalden. Het onverwachte succes riep bij de oude rot ongekende emoties op. Twee jaar na zijn ongeluk in Dwars door Bel gië was hij weer terug aan de top. „Na dit ongeluk was ik bijna dood, maar de Kneet is niet dood, hij is springle vend", zei de overgelukkige winnaar. „Door dat ongeluk ben ik een ander mens ge worden. Mijn instelling is veranderd. Ik heb het leven en de roem van een topspor ter leren relativeren. Wat is succes? Met deze zege heb ik mijn ploegleider bewezen dat ik geen non-valeur ben. Ik wil nog graag rijden, maar niet in wedstrijden die mij de strot uitkomen. Er zijn dagen dat ik weet wat ik kan, maar er zijn ook dagen waarop het niet meer gaat. Dat moet ik ervaren en dat zullen mijn ploeggenoten moeten erken nen. De Kneet is niet meer de Kneet van tien jaar gele den. Er zijn dagen dat ik top sport niet meer leuk vind, omdat het in de koers en in het peloton grimmiger is ge worden". Van de 146 vertrokken ren ners haalden 24 de eind streep. En van deze 24 was Gerrie Knetemann de aller sterkste. Dat gaf hem alle re den om in huilen uit te bar sten. „De mensen die zeggen dat ik een harker ben, zijn er nu achter gekomen dat de beste harker heeft gewon nen. Niet Knetemann bepaalt het succes. Dat doet God en vandaag heeft die beslist dat ik weer terug aan de top mocht komen", stamelde de verkleumde winnaar. Misselijk Adrie van der Poel, die bij de beklimming van de Gulpe- nerberg na 124 km koers, voor de eerste serieuze ont snapping had gezorgd, ver dween na de ravitaillering in Sibbe, als eenzame leider uit de wedstrijd met maagklach ten, omdat de aangeboden pap te zwaar op zijn ver kleumde maag lag. Misselijk en overgevend stond hij in eens langs de kant. En even daarvoor, bij de be klimming van de zwaarste Limburgse col, de Keuten- berg, leek Van der Poel al- iua 2 'elstiO De Spanjaard Jaime a (22) en de Belg Ludo (30) zijn zaterdag zwaar ^nd geraakt bij een val- jj tijdens de vierde etappe de Ronde van Spanje. Het 'luk werd veroorzaakt I een herdershond. Dol ge ien van de oorverdovende )es, waarmee de bereden jie de weg vrijmaakt voor renners, sprong het dier een balkon midden in het jton, dat met een snelheid ïn zestig en zeventig kilo- wetfcr per uur in een afdaling ijn: fad La Coruna binnenreed. sloeg over de kop en Renti tegen de gevel van het yenafgesmakt. Salva sloeg met en al voorover en schoof i H$n gezicht nog meters door i; V) het droge asfalt. Loos gde over pijn in zijn nek nbon vertoonde verlammings- Lijchijnselen aan de linker- t van zijn lichaam. De ijaard was er het ernstigst ur 2-itoe. Neus en kin waren op Jr 4irse plaatsen gebroken, al schotlanden waren verdwenen. ysnt (Ruiertno Nederlandse supertrio dooiks-Winnen-Veldscholten emad zich afzijdig van de Inse tonelen in het eerste 'lta-weekeinde. .De Bask 'ietefcrico Echave voorkwam „dubbelslag" van hun Bel- verehe ploeggenoot Eddy Drieickaert. Met een korte solo je straten van Oviedo bleef Vessfluist voor het sprintende Joerlton, waarvan Planckaert fdag in Lugo nog de meés- printer was. Na vijf over- j) langen van buitenlanders 55011de Echave voor het eerste Boefrnse dagsucces. Zijn land- loyepot Miguel Indurain bleef ivel geruisloos in de gele I; Tfl In Oviedo, waar vandaag JarWerste bergetappe is begon- kreeg hij zijn vierde lei- jtrui. In het eerste week- >1 2-Je van de Ronde van Span- 2, 6)aakten de renners zich op chteT de schermutselingen in dri«nooggebergte. De komende ik brengt een aanhoudende Daefs klimpartijen naar de Py- feeën-toppen. Het klasse- Eije|t onderging in de vierde irinlvijfde etappe door het lie landschap van Galicië p grote wijzigingen. iper Prestige ERSSEN Na de Gold is de stand in de strijd 5r "de Super Prestige: J«fjVanderaerden (Bel) 120 (ten; 2. Kelly (Ier) 118; 3. Jjuielion (Bel) 110; 4. Kui- (Ned) 103; 5. Argentin (lta) «i Anderson (Aus) 93; 7. ng Siot (Fra) 65; Roche (Ier) Lieckens (Bel) 65; 10. ickaert (Bel) 60; 11. Zoete- (Ned) 50; 12. Knetemann Wojtinek (Fra) 45; ra) 45; 15. Lemond :f) 43; 16. Van Vliet (Ned) A| Lieck 6 ^|}ckaeri •fcd fonn (TT INNSBRUCK Hennie Kuiper maakt op 36-jarige leeftijd een topseizoen door. De winnaar van Milaan- -San Remo en de uitblinker in andere voorjaarsklassie kers won gisteren de Grote Prijs van. Europa, een weg wedstrijd voor beroepsrenners met Innsbruck als aan komstplaats. Kuiper bereikte in zijn eentje de eind streep. Hij had een voorsprong van anderhalve minuut op de Belg Frank Hoste en de Oostenrijker Harald Maier. Eric Vanderaerden, onzichtbaar in de Gold Race op zaterdag, was 24 uur later in eigen land de opvallendste renner in de Gro te Prijs van Bavikhove. De Belgische kampioen was ook de man achter de beslissende ontsnapping, die al na vijftig van de ruim 200 kilometer, plaats vond. In de laatste fase van de onder on gunstige omstandigheden gereden wedstrijd vielen bij de be klimmingen van de Kluisberg en het Vossehol een paar man te rug uit de kopgroep van tien. Vanderaerden verliet, met Lamote en Tackaert, de eerste groep aan de goede zijde. In de sprint was hij sneller dan zijn medevluchters. Urs Freuler heeft de Ronde van Noordwest-Zwitserland op zijn naam geschreven. De Zwitserse beroepswielrenner in Italiaanse dienst versloeg na 223 kilometer in de eindsprint Hans Daams, de Nederlandse neo-prof uit de ploeg van Jan Gisbers. De Ame rikaan Doug Shapiro uit dezelfde ploeg werd tiende. Het was de derde seizoenszege van Freuler. Hoekstra De jonge wielerploeg van Piet Hoekstra bevestigde de toonaan gevende rol in het amateurpeloton van dit seizoen in de Ronde van Zuid-Friesland op opzienbarende wijze. In de kopgroep droegen zes van de tien renners dezelfde trui met rood en geel als kleuren. Twintig kilometer voor het einde van de zevende A-wedstrijd op rij werd Eddie Schurer naar voren gestuurd. Het verweer van de eenlingen in de kopgroep was onvoldoende. Met een voorsprong van 27 seconden bereikte Schurer de in Heeren veen, de vestigingsplaats van zijn geldschieter, getrokken eind streep. John Talen uit Spijkenisse werd vijfde. Gerrie Knetemann bekroont zijn inspanningen met een eerste plaats. Slechts 23 rijders zouden na de veteraan de eindstreep halen. leen nog maar een triomf tocht langs druipnatte toe schouwers hoeven te maken om als winnaar in Meerssen te worden gehuldigd, maar de schoonzoon van oud-Tour winnaar Jan Jansen moest op 40 km voor de aankomst er varen hoe hard het profwiel- rennen is: lijden en afzien. En hoe zwaar de Nederland se klassieker wel was, moest de Fransman Bernard Hi- nault na 84 km, nog voor de eerste beklimming van het Zuidlimburgse colletje Groot Haasdal, ervaren. De kwel lingen waren zelfs voor een viervoudig Tourwinnaar te groot. Verkleumd, moe en ontgoocheld stapte de Franse geweldenaar enkele kilome ters voor de eerste doorkomst in Meerssen af en zocht de beschutting van de verwarm de bezemwagen op om bij de finish, weliswaar 160 km te vroeg, te worden afgezet In zijn hotelkamer volgde Hi- nault de verschrikkingen van de Gold Race op de tele visie. Daar zag hij hoe de ve teraan Gerrie Knetemann (34), evenals Hennie Kuiper dat eerder dit seizoen (Mi- laan-San Remo) al eens had gedaan, terug kwam aan de top. WIL VAN DER PLAS, Van Heugten valt uit FROME De Zwitserse titelverdedigers Bachtold en Fuss lijken recht op de verlenging van hun heer schappij in de zijspancross af te gaan. Bij de Grote Prijs van Engeland won Bachtold beide manches. Het betekende een herha ling van zijn succes van twee weken geleden in Frankrijk. Bachtolds voordelige dag kreeg extra kleur, doordat zijn Nederlandse concur rent Ton van Heugten twee keer uitviel. MAANDAG 29 APRIL 1985 PAGINA IS'; Boom velt race in Monza MONZA Het noodweer in Europa zorgde giste ren voor een voortijdig einde van de 1000-kilome- terrace in Monza. Een windhoos deed een boom af knappen in de Lesmo-bocht. De boom kwam over de baan van het befaamde circuit in de voorstad van Milaan te liggen, waarna de organisatie na 806,2 kilometer de lange-afstandsrace, tellend voor het rijderswereldkampioenschap, moest afbreken. Omdat meer dan 75 procent van de race-afstand was afgelegd, werd het leidende duo in de wed strijd, Marc Surer - Manfred Winkelhock. tot win naar uitgeroepen. Jan Lammers en Jonathan Pal mer eindigden in Monza als zesde. In de slotfase van de race veroorzaakte Jan Lammers nog een forse aanrijding. Bij het aanremmen voor de chica ne bij start-en-finish ramde de Zandvoorter de Westduitser Lössig van achteren. „Dat gebeurde bij een snelheid van 300 kilometer per uur. Lammers raakte me en ik vloog een aantal keren om de as", aldus de geschrokken Lassig. itfcr-;-.-* I ;r iefevallen renner Jaime Sal- ontvreigde te stikken in zijn itriidj. Met mond-op-mond-be- enk hing werd hij van de dood ens ij en vervolgens naar het inhuls gebracht. Jee renners ISIaar gewond Strijbos, hier in actie in Hoeselt, verkeert momenteel in topvorm. HOESELT Dave Strij bos blijft de motorsport- wereld verbazen. De jong ste deelnemer (17) aan de wereldtitelstrijd motocross in de 125cc-klasse won gisteren in Hoeselt de Grote Prijs van België. In het moederland van de terreinrijderij veroverde de Nederlandse junior in beide manches de maxi male buit, 40 punten in to taal, voor de strijd om het wereldkampioenschap. Twee weken geleden deed Strijbos dat ook al in de modder van zijn thuis- circuit Oss. Met de oogst van vorige week op het harde bergcircuit van het Italiaanse Faenza, 26 WK-punten, gaat de be gaafde lichtgewicht na een kwart van de compe titie om het wereldkampi oenschap riant aan kop Strijbos, begeleid door oud- -kampioen Gerrit Wolsink, steekt momenteel in topvorm. In Hoeselt was de Brabander door niemand af te stoppen. De leem, door de regen strope rig geworden, was het ideale werkterrrein voor Strijbos, die in beide manches van begin tot einde leidde. Hii liet zich bovendien niet verleiden tot stunts. Als een routinier Strijbos is pas voor het tweede seizoen internationaal bezig hield hij zijn voorsprong op maat. In de eerste reeks be droeg die bijna een minuut op de Belg Van Ghijsegem, die op korte afstand werd gevolg door John van de Berk, de ta lentvolle plaatsgenoot van Strijbos. De voornaamste concurrent van Strijbos, de Italiaan Corra- do Maddn, verspeelde in de eerste heat belangrijke punten op de Nederlandse ranglij staanvoerder. Maddii werd achtste. In de tweede manche kwam er weinig verandering in de verhoudingen. Gert-Jan van Doorn, vorige week nog winnaar van de Grote Prijs van Oostenrijk, heeft gisteren in Markelo zijn kunnen bevestigd. In de inter nationale motocross versloeg Van Doorn, normaal rijdend met een kwartliter-machine, de Britse toprijder uit de 500cc-klasse Dave Thorpe. De nummer twee van de wereld kon slechts de laatste van de drie manches winnen. De eer ste twee heats op de door 3500 mensen omzoomde Heriker- berg waren voor de aanval lend rijdende Van Doorn, die ook afrekende met Nederlands kampioen Karsmakers en de in de nationale top terugge keerde Rond. Hakan Carlqvist, de Zweedse wereldkampioen van 1984. klasseerde zich twee keer bij de top-tien. In de laatste man che staakte Carlqvist de strijd, toen hij te veel last kreeg van de geblesseerde hand. lid-Korea biedt leten vier ton ■JjL De Zuidkoreaanse atletiekfedera- feeft extreem hoge premies uitgeloofd Zuidkoreaanse atleten, die bij de Olym- Spelen van 1988 in Seoel een medaille i»n. Een gouden medaille bij de atletiek tjoond worden met 100 miljoen won, een %n medaille met 50 miljoen won, terwijl ironzen medaille bij de atletiek 30 mil- l2fcvon waard zal zijn. Dat is omgerekend jderlands geld resp. f 400.000,-, f 200.000 26)20.000,-. Volgens officials van de Zuid- lanse atletiekfederatie zal het geld pas iet einde van de sportieve loopbaan van Meet worden uitgekeerd. Deze wijze van ling zou derhalve vallen binnen de richt- |t die de IAAF (De Internationale AMA- (t Federatie) heeft opgesteld. HEERENVEEN Petra de Bruin uit Nieuwkoop heeft de eerste damesronde van Nederland gewonnen. In de vijfde en laatste etappe: Heerenveen - Heerenveen over 80 km, won zij de sprint van het peloton, dat 47 seconden na vier uitloop- sters over de finishlijn kwam. De rit werd gewonnen door Rita Pimpers (Almelo). Halverwege de rit had het viertal een voorsprong van twee minuten en was Pimpers virtueel leid ster. In het resterende deel werd door toedoen van de ploeg genoten van Petra de Bruin het verschil zienderogen min der. Wel schoof Pimpers op in het klassement. In het eind klassement neemt zij de derde plaats in achter de Bruin en Henny Top. „Ik moest vooral voor Henny uitkijken", aldus de dolgeluk kige eindwinnares. „Daarom liep de kopgroep ook erg snel bij ons vandaan. Ik wilde in het begin niet voluit rijden, want dan had Henny kunnen profiteren. Daar moest ik voor uitkijken. Gelukkig is het toch gelukt, want wat is er mooier dan zo'n eerste ronde van Nederland te winnen. Mijn seizoen is meteen geslaagd".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15