FC Den Haag zet belangrijke stap Rijkaard in bijzondere rol Stoop: Ik denk dat Smeets blijft Sowant ALKE ALSNOG FIT VOOR ORANJE Ploegbaas Post rijdt Leo van Vliet omver VOORZITTER MIDDEN IN ONDERHANDELINGEN: DEN HAAG Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag hoopt binnenkort een aantal gesprekken met diverse spelers af te ron: den. Afgelopen week heeft de Amsterdammer een tweetal ge sprekken gehad met spits Huub Smeets. „Ik denk dat hij blijft". zegt Stoop. „Het hangt echter ook van MVV af. Die club heeft uiteraard het eerste recht. Ik denk dat we meer weten als de nieuwe trainer van MVV bekend is. Want tot nu toe heeft MVV zich er niet over uit gesproken of het Smeets wil behouden"?-*^ Stoop is er van overtuigd dat de Limburger in principe bereid is - een tweejarige contract te ondertekenen. Smeets heeft echter regelmatig te kennen heeft gegeven liever weer in de eigen om geving te spelen. „Dat valt allemaal wel mee", aldus een opU?--r mistische Stoop, die ook nog niet heeft nagedacht over een mo- gelijk alternatief voor Smeets. Stoop over het gerucht dat Lin- ford zich zelf zou hebben aangeboden: „Ik ben een Smeets-man en heb nog niet aan anderen gedacht". Stoop, die deze week een gesprek met Martin Jol zal aangaan inzake een tweejarige verbintenis, heeft tevens contact gehad mei Ajax over een transfer van Wilco van Buuren. De ex- DHC'er speelt momenteel op huurbasis bij PEC Zwolle „Maar Ajax is bereid tot verkoop. Van Buuren komt uit Delft en zou eigenlijk in Den Haag moeten spelen". „Maar dat is dus typisch een jongen die in de eredivisie wil spe len", vervolgt Stoop, die momenteel tevens gesprekken voert met kandidaat sponsors. „Ik denk dat als wij promoveren, er zich nog wel meer mogelijkheden gaan aandienen. Ik denk aan voetballers die bij de topclubs net tegen het eerste elftal aanleu nen". Veel zal derhalve afhangen van de komende weken Het is Stoop ook niet ontgaan dat een aantal spelers, voor wie (om for mele redenen) ontslag is aangevraagd, juist sterker is gaan spe»; len. „Dat soort zaken mist z'n uitwerking kennelijk niet. Ik zie Pot en Tempelaar de laatste weken goed presteren. Wellicht hebben we er dus weer een probleempje bij' )TTERDAM Bijna :mand weet het begrip iningswedstrijd op zijn ste waarde te schatten, iuityopt het niet in het elf- dan moeten aan de maar niet al te ?1 conclusies worden il ribonden. Loopt het wel, veun is er enthousiasme, tuuljrtrouwen. Iedereen re- hneert zoals het hem het jVz^ste uitkomt. Dat ver- lit ïijnsel deed zich zater- grocig nadrukkelijk voor in k t Herfstachtig aandoende itterdamse Kuip bij het _Jtreden van de selectie n het Nederlands voet- 1 flelftal tegen een combi- tie van Feyenoord (4-0). drukwekkend was de „ge- rale" van Oranje voor het iciale treffen van woensdag ;en Oostenrijk niet. Het pu- ek naar schatting 7000 in had vooral voor de itste van de drie perioden n 25 minuten helemaal geen *rip voor Oranje, dat slechts urig het bevel van bonds- ach Leo Beenhakker („de d uitspelen") uitvoerde. Met jdere woorden: de bal rond elen en elke vorm van risico jrmijden. Dit had tot gevolg, jt elke terugspeelbal op doel en Hans van Breukelen be leid ging met aanhoudend erpende fluitconcerten, larmate het einde naderde jpliceerde elk balcontact van pn Breukelen in een steeds -ellende groep aanhangers, voortijdig het stadion ver- it om de warme kachel thuis te zoeken. Bram Rontberg spelersbus l ■den HAAG Bram Rontberg was gisteren geen getuige van de winst van FC Den Haag op FC VVV. Toen de Delftenaar gistermorgen naar het Zui derpark reed om zich bij de ploeg te melden kwam hij vlak bij het stadion reeds de spelersbus tegen. *>£die richting Venlo koerste. J\ „Het was toen tien voor iH half elf. Ik moest om half in het Zuiderpark zijn en was dus zeer verbaasd ,dat de bus al was vertrok- V iken. Ik heb toen getoeterd xen achterin zag ik Jan Ne- ^*\derbursh zwaaien. Hij wees naar het Zuiderpark. Ik heb nog even gewacht, maar de bus reed gewoon door. Ik ben toen naar het 4| 1stadion gereden. Daar hoorde ik dat ik me in mo tel Eindhoven kon mel den. Daar had ik geen zin in. Er zijn de nodige span ningen geweest de laatste w tijd. Volgens mij telt een reserve bij FC Den Haag amper mee. Ik ben dan f.12 ook zeer teleurgesteld. Maar ik zal me gewoon weer melden op de trai ning, omdat ik aan mijn ■verplichtingen wil vol doen Trainer Rob Baan is overi gens ook teleurgesteld. Zijn lezing: „Aanvankelijk was de afgesproken tijd in derdaad half elf. Later is de zaak vervroegd naar tien uur. Het is mogelijk dat dét bericht Rontberg niet heeft bereikt. Moge lijk een misverstand. Maar desondanks vind ik dat hij de bus makkelijk had kun nen inhalen met zijn per sonenwagen. We hebben nog even een stukje lang zamer gereden. Het be- VENLO FC Den Haag heeft een belangrijke stap richting eredivisie gezet. Want ook FC VVV bleek nota bene in de eigen sfeerrijke Koel niet in staat de Hagenaars een halt toe te roepen. In com petitieverband verloor FC Den Haag bij SC Cambuur op 28 oktober van 'het vo rig jaar voor het laatst en dank zij de zege van 1-0 bij de Limburgers is de ongeslagen status tot 18 achtereenvolgende wed strijden uitgebreid Lo gisch gevolg van dat alles is dat FC Den Haag mo menteel de ranglijst aan voert met twee verlies- punten minder dan de eerstvolgende concurrent. Trainer Set Vergoossen. die zijn FC VVV de complete tweede helft richting het doel van de uitblinkende doelman René Stam zag suizen, heeft zich inmiddels neergelegd bij de Haagse suprematie. „Wij moeten ons nu maar op de tweede plaats gaan richten", constateerde de Limburgse trainer, die Van Rosmalen en topscorer Verlijsdonk al we ken node mist. „Want FC Den Haag heeft duidelijk de beste ploeg van de eerste divisie. Voor mij is dit de zekere kam pioen". Collega Rob Baan, ooit werk zaam bij VVV en daarom nog steeds populair in Limburg, ziet het nu onderhand ook wel zitten. „Wij hebben vandaag de twee beste ploegen van de eerste divisie gezien", vond hij. „FC VVV heeft een betere ploeg, maar mist toch wat wij wel hebben: routine". En juist dat laatste onderdeel gaf gisteren tijdens het boeien de duel in Venlo de doorslag. Want toen Ron de Roode in de 19e minuut met een wreeftrap over doelman John Roox de score had geopend na ove rigens een fraaie pass van Huub Smeets nam FC Den Haag het heft brutaal in han den. Vanaf het middenveld werd de opbouw van VVV, dat in de 26-jarige aanvoerder Frans Nijssen de oudste speler kende, volledig ontregeld. Door de nodige paniek in de zuidelijke defensie ontstonden er zelfs kansen op 2-0. Smeets en Van Alphen, die spelbepa ler Remy Reynierse onzicnt- Jjaar maakte, waren echter on gelukkig in de afwerking. De tweede helft gaf een geheel ander beeld. Een stevige ver bale ondersteuning van Ver goossen had z'n doel niet ge mist, want vanaf de eerste mi nuut zette FC VVV de Haagse defensie onder felle druk. Doelman Stam, die in 45 ang stige minuten de benen van Jol, Purvis, Smeets en Pot red dend zag optreden op de doel lijn, bleek echter in uitsteken de vorm. In de door het offen sief van VVV geschapen chaos bleef hij koel overeind en ver richtte hij zelfs nog een aantal sublieme reddingen. Doelpo gingen van Verbeek en Van Aerts bleven daardoor zonder resultaat. Een onwaarschijnlijk harde kogel van de Westduit ser Guido Köpp ranselde Stam zelfs uit de bovenhoek. Vanzelfsprekend was Baan zeer te spreken over de 19-ja- rige doelman, die tussen de Haagse palen belandde toen Jan Neaerburgh geblesseerd raakte „Ik kan meldde Baan na afloop in de catacomben van het moderne stadion in Venlo, „deze Stam natuurlijk niet zo maar uit de ploeg zet ten. Jan Nederburgh is bin nenkort weer fit, maar ik mag Stam nu niet passeren. Hij heeft de laatste zeven wedstrij den niet één doelpunt hoeven toestaan. Voorlopig kies ik dus voor Stam. We zullen het ver der van week tot week bekij ken". Zelfzuchtig Al was er dan sprake van een richtingsverkeer in die tweede helft, waardoor FC VVV zich terecht een knullige verliezer mocht noemen, FC Den Haag kreeg toch een aantal fraaie kansen de score verder uit te breiden. Zo zag Karei Bou- wens een kopbal uit een hoek schop maar net door Roox ge keerd en verzuimde De Roode de bal voor te trekken toen Smeets in kansrijke positie op de voorzet wachtte. De Roode bleek te zelfzuchtig bij die si tuatie. Desondanks heeft de vleugelspits, die in de tweede helft als enige constant voorin bleef en wegens zijn snelheid ook een plaag voor de Lim burgse defensie was, de laatste weken laten zien van waarde te zijn. Want met het enige doelpunt van de wedstrijd zorgde hij tevens voor z n achtste seizoentreffer. FC Den Haag, dat ook via Ka- rel Bouwens in de 73e en 77e minuut nog leek uit te lopen, maalde echter niet over de ge miste kansen „Wij hebben deze weken het geluk mee"* constateerde Baan, die Marcel Tolsma een half uur liel warmlopen voordat hij do moegestreden Jan Kuyt naa* de kant haalde, niet alleen bc* leefd maar ook terecht. „Want dit was wel een erg fortuinlij* ke winst Als VW had ge* scoord, hadden we de wed* strijd waarschijnlijk ook verlo* ren. Maar ja, dat is achteraf praten. Zo is het voetbal pit eenmaal". DENNIS MULKEN$ FC VVV-FC Den Haac 1-0 (1-0) irf Ron de Roode Scheidsrechter Jaïff Keizer Toeschouwen 8 000 FC VW: Roox. Ni>*en. Van Henegouwen, Rutten (Dalhmaruh Venleeuwen. V-lckv ReynieraZ Van Aertv Verbeek. Kopp. Janssen FC Den Haag: Stam. Tempelaar Jok Pot. Purvis, Blok. Van Alphen, Kuv* (Tolsma), Bouwens. Smeets. De Roode. MAANDAG 29 APRIL 1985 PAGINA 13 j^ureur dood 3 Le Mans r h F it on; 0^2 MANS De Franse cou- ïrgeiir Dominique Litaudon is Eindfrdag tijdens de 24-uurs van Mans voor moto- j om het leven gekomen. 'audon verloor in een bocht, jjhij met. hoge snelheid nam, Smacht over het stuur van j Kawasaki en botste tegen muur. Hij was op slag d. De 24-uursrace, vorig een prooi voor de Neder- 'ders Van der Mark en fpnd. werd gewonnen door j Franse trio Bertin-Gui- ln-Millet. Hersenbloeding treft Henk Plat LEIPZIG Henk Plat, de manager van een wielerploeg in de A-catego rie van de amateurs, is tijdens een verblijf in Leipzig getroffen door een hersenbloeding. De wielerploeg van de 55-jarige Ha genaar verkeert dit seizoen in geld zorgen. De voornaamste geldschieter heeft volgens de ploegleiding slechts de helft van het toegezegde bedrag overgemaakt. Ook een gedeelte van het beloofde materiaal is nog niet binnen. Ondanks de problemen zal de ploeg op zaterdag aan de start verschijnen van de Ronde van Over ijssel, de achtste A-klassieker van dit seizoen. De hevig geëmotioneerde winnaar van de Amstel Gold Race, Gerrie Knetemann. MEERSSEN De oorlog tussen de twee Nederlandse ploegen Panasonic (Peter Post) en Kwantum (Jan Gisbers) woedde afgelopen zaterdag in de 20e Amstel Gold Race, die op superieure wijze door de 34- jarige Gerrie Knetemann werd gewon nen, op z'n hevigst. De strijd tussen deze twee Nederlandse merkenploegen ont aardde zelfs in een aanslag op het leven van Kwantum-renner Leo van Vliet, die tot gevolg had dat ploegleider Jan Gisbers bij de organisatie en bij de KNWU een of ficiële klacht heeft ingediend. Het incident begon op ongeveer 50 km voor de finish in Meerssen. Leo van Vliet, oud-renner van Peter Post en na de ruzie met Jan Raas getransfereerd naar de Kwantum-ploeg, kreeg een lekke band toen hij in de kopgroep zat met o.m. we reldkampioen Claude Criquielion, Gerrie Knetemann, Joop Zoetemelk, de Belgen Lieckens en Sergeant en Phil Anderson. De mecanicien van de algemene materi aalwagen hielp, bij afwezigheid van de Kwantum-wagen, Van Vliet bij het „ste ken" van een nieuw wiel. Nadat Van Vliet de achtervolging op de kopgroep had ingezet, was de algemene materiaal- wagen naast de Kwantum-renner geko men en bracht hem, terwijl de renner zich vasthield aan de wagen, weer terug naar de kopgroep. Panasonic-ploegleider Peter Post zag dat, stuurde zijn wagen ijlings naar voren en drukte de algemene mate riaalwagen de berm in. Leo van Vliet raakte daarbij van de weg en bekneld tus sen de wagen en een muurtje. Zie verder pagina 17 Uiterlijk wenste Leo Beenhak ker zich nergens druk of onge rust over te maken. Hij wilde niets en niemand naar aanlei ding van de verrichtingen in de oefenpartij tegen de combi natie van Feyenoordvoor namelijk het tweede elftal, aangevuld met de op proef zijnde Japanners Arita en Tas- hiro en de zaterdag gecontrac teerde Kenneth Monkou van de Haagse amateur-vierdeklas ser VVP be- of veroorde len, maar slechts constateren. Het zou dus gerechtvaardigd zijn te concluderen, dat de in- terim-bondscoach dus weinig wijzer was geworden. Kieft Toch lijkt het wel duidelijk met welke formatie woensdag hij aan de interland met het ook tobbende Oostenrijk wil beginnen. Dat was de forma tie, waarmee hij ook zaterdag begon, zij het dat Peter Hout man in de spits plaats zal ma ken voor de in de Kuip we gens verplichtingen jegens Pisa afwezige Wim Kieft. De blonde spits scoorde twee keer voor zijn ploeg in de met 4-1 gewonnen topper tegen Peru gia. Er zal woensdag wellicht een zeer bijzondere taak zijn weg gelegd voor Frank Rijkaard. Als een „papieren" reehter- verdediger, maar in werkelijk heid in een aanvallende rol vlak achter rechterspits René van der Gijp, aan wie geen en kele taktiek is besteed maar die het moet hebben zoals zaterdajg weer bleek van even spaarzame als briljante momenten. Opvallend was, dat Rijkaard bij Ajax normali ter opererend in het centrum Droomdebuut Kenneth Monkou ROTTERDAM In de voor middag zette Kenneth Mon kou (20) zaterdag zijn handte kening onder het contract met Feyenoord. Een bescheiden contractje voor de verdediger van de Haagse amateur-vier deklasser VVP. Laat hij zich eerst maar een jaar bewijzen, dan kunnen wij altijd nog ver der zien", meldde zijn trainer en begeleider Peter Hoet. Wat daarna gebeurde moet de donkere Hagenaar zelfs in zijn stoutste dromen niet hebben gezien. Hij mocht direct opdra ven, in de Kuip tegen het Ne derlands Elftal. Toen hij nog geen maand geleden hoorde, dat Feyenoord interesse had, dacht hij aan een 1-aprilgrap. „Nu is het eigenlijk nog gek ker geworden", meldde Mon kou, die waarschijnlijk in juni ook meegaat met de trip die Feyenoord maakt naar Zuid- Amerika. Het optreden in de van de verdediging of op het middenveld naar binnen trekkend zich regelmatig in aantrekkelijke (scorings)posi- ties manoeuvreerde en ook tweemaal doelpuntte. (De ove rige twee treffers kwamen van Erwin Koeman). Van Breukelen en Michel van de Korput als laatste man stonden voor Beenhakker al lang vast. Bennie Wijnstekers en Ernie Brandts ziet de bondscoach als de meest ge schikte mensen voor de man dekking op Walter Schachner en Anton Polster. Brandts Interim-bondscoach Leo Beenhakker zegt hoe hij het wil hebben in de oefenwedstrijd tegen Feye noord 2. Simon Tahamata (links), Willy van de Kerkhof en Erwin Koeman (rechts) luisteren. Kuip ging hem zeer redelijk af. Als voorstopper bezorgde hij zijn kersverse clubgenoot Peter Houtman, die bij Oranje in de spits stond, een lastige middag. Cor Pot, trainer van Feyenoord 2: „Hij heeft per soonlijkheid, uitstraling. Als het hem een beetje meezit, zie ik hem wel ver komen speelde zaterdag dus toch, on danks verschijnselen van overbelasting. Teneinde het herstelproces niet te verstoren verving Beenhakker de PSV'er na de eerste periode door Adri van Tiggelen. Been hakker beproefde toen een speltype waarbij de vijandelij ke verdediging geforceerd moest worden opengebroken. Hoewel het middenvéld (Schoenaker-Van de Kerkhof- Erwin Koeman) niet echt op viel, lijkt dat woensdag wel een betrouwbare linie te kun nen zijn. Ronduit slecht ging het met Simon Tahamata, die een ver moeide indruk maakte. Hij klaagde nadrukkelijk over het uitblijven van bespeelbare bal len, maar bood zich overigens zelf niet of nauwelijks aan. „Vandaar dat Gerald Vanen burg er in de derde periode voor hem in kwam", lichtte Beenhakker toe. Vanenburg was opgeroepen omdat Michel Valke nog geblesseerd was, maar Valke werd gisteren door bondsarts Kessel en club arts Van de Brekel van PSV na enkele tests fit verklaard. De eerste acties van Vanen burg waren dermate geïnspi reerd, dat het er veel op leek, dat hij revanche wilde nemen op Beenhakker vanwege diens uitspraken. De bondscoach had immers laten doorscheme ren, dat de generatie Vanen burg-Van Basten-Been „geen oorlog kan maken en niet con stant genoeg speelt". Beenhak ker gaf toe enige concessies te hebben moeten doen door Va nenburg alsnog op te roepen. De aanvankelijk inspirerende acties van Vanenburg dreigde de opzet van Beenhakker („Tijd uitspelen") enigszins te verstoren. De bondscoach be nadrukte steeds maar weer, dat het ging om een trainings partij, waarin verschillende mogelijkheden die zich woens dag kunnen voordoen, werden getest. FRANS LEERMAKERS Feyenoord-combinatie - Selectie Ne derlands elftal 0-4 (0-1, 0-1, 0-2): 25. Rijkaard 0-1, 27. Koeman 0-2, 64. Rijkaard 0-3, 65. Koeman 0-4. Scheidsrechter: De Wit. Toeschou wers: 7.000. Feyenoord-combinatie: Formannoy; Marrée, Brood, Monkou, Brard; Spaans, Arita, Steur; Roos, Tashiro, Barendse. Selectie Nederlands Elftal: Van Breukelen; Rijkaard, Van de Korput, Brandts (Van Tiggelen). Wijnstekers; Schoenaker, Van de Kerkhof, Koe man; Van der Gijp (Silooy), Hout man. Tahamata (Vanenburg). Ron de Roode (geheel links) heeft de bal met de wreef een zodanige vaart gegeven dat de onzichtbare doelman Roox is geslagen: 1-0. De Roode is vervolgens zeer tevreden met het resultaat en de bank van FC Den Haag viert het feest mee. FOTO'S: TJERK HERINGA.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13