IzidóaQowumt Binnenlandse strijdkrachten moeten zich op last van Montgomery Ikoest houden BEVRIJDINGSBIJLAGE Koningin en prins op 5 mei in Rotterdam ZATERDAG 27 APRIL 1985 Lg naar prins Bernhard en zijn herinneringen de avond van 4 mei 1945. „Om zeven, acht uur j de telefoon. Het was de Canadese generaal Ikes. Hij vertelde me dat Montgomery zojuist de ienstilstand aanvaard had. Ik zei: nou, dat is ;htig, maar nu moet ik mijn binnenlandse strijd- chten iets te doen geven. Kan ik de order doen aan dat de Duitsers door de BS ontwapend zul- worden? Geen sprake van, zei Foulkes. Mont- lery heeft uitgemaakt, dat wij Canadezen de sers moeten ontwapenen. In afwachting daar- dienden de binnenlandse strijdkrachten achter loten deuren te blijven en zich koest te houden, nochten niet eens met hun oranje armband de at op, laat staan met wapens. Dat heeft deze te vriend Montgomery u hoort de aanha- stekens met opzet zo beslist in de hoop dat edonder met mijn binnenlandse strijdkrachten krijgen. Het was pure rancune van hem", vete tussen prins Bernhard en veldmaarschalk itgomery (opperbevelhebber van de 21e Britse •rgroep, tevens leider van alle bij de invasie be kken grondtroepen) komt in het interview veel- lig ter sprake. Daarover straks meer. Op voor- d echter wil prins Bernhard zijn strenge oordeel temperen: „Toen ik in 1976 hoorde van zijn |d, voelde ik eigenlijk alleen een diep medelij- Montgomery was een man die werkelijk niet I vriend had". Prins Bernhard, bij voortduring aan zijn kromme pijp puffend, op zoek naar de verloren tijd: „We lagen elkaar gewoon niet, Montgomery en ik.We lustten elkaar niet. Hij was een van de meest rancuneuze mensen die ik ooit gekend heb. Een zure man". (Foto: Milan Konvalinka) 1 mei 1945 ondertussen voelde Bernhard heel iets anders, i eerste was ik diep teleurge- I. En ten tweede zat ik met de ikken peren. Wat te doen? Ik naar het transformatorhuisje, twintig kilometer buiten Apel- n, gereden, vanwaar we via de jspanningskabel een geheime oonverbinding hadden met ge- al Koot, de bevelhebber van de enlandse strijdkrachten in be- «Jederland. Ik heb Koot gezegd: irzoek je om heel bezet Neder- af te bellen en een beroep te ffi op de discipline van je men- zodat er geen narigheid en ern ellende komt. Dat was erg jtjekS'lijk, want tegelijk moest ik ver- ht j^n dat er een wapenstilstand ge- irovi^nd was, dat de Duitsers door do&Canadezen ontwapend dienden vroj/orden, dat de Canadezen vol- irzorf 9eneraa' Foulkes nog wel een dagen op zich konden laten ten, en dat in de tussentijd provocatie van de binnenland- itrijdkrachten voorkomen moest len. Terwijl ze op Het Loo feest len, was ik enorm in mineur, meer er iets mis ging, zou ik het hnijn boterham krijgen", pge' :ies iteki veld1 iond ging niets mis. Het bloedbad t te feen verslagen, maar nog bewa- edside Duitse troepen enerzijds en ir in jergde BS'ers anderzijds, waar- Veln^r Montgomery met zijn rancu- le zize besluit de voorwaarden ge- anoiapen had prins Bernhard de iihaalt dit laatste desgevraagd jn eef uit. Hoe speelde hij dat klaar? worfe lukte het hem zijn mannen in ondihand te houden? Opnieuw blij- jheidj de hoogspanning van die da- J dalj en het geheugen kort te sluiten. Ipijnt „Ik weet het niet", zegt prins Bern hard met iets van vermoeidheid. „Ik kan alleen maar dankbaar zijn. Ge neraal Koot heeft iedereen afge beld. Hij had het gezag en hij had de opdracht te laten weten: de prins vraagt het. Stoute jongens waren er in het verzet, hoor, maar iedereen heeft kennelijk geluisterd. Toen er twee dagen later nog niets was gebeurd, ja, toen kon ik einde lijk lachen". Pauze. Zo schel het lentelicht door het grote venster van de werkka mer op paleis Soestdijk, zo diffuus de herinneringen. „Wat deed ik op 5 mei 1945? Toen heb ik mijn rond reis van 6 mei door het bevrijde Westen voorbereid. Ik aan het stuur van een jeep en achterin twee com mando's. O nee, nu weet ik het weer. Op 5 mei heb ik boven be vrijd Nederland gevlogen. Ook hier boven Soestdijk. Ik zie nog op het bordes van het paleis die Duitse pa rachutisten staan. Jongetjes van ze ventien, achttien jaar. Later, toen we paleis Soestdijk echt konden verkennen, bleken er vier woonver trekken helemaal te zijn leegge haald. Niet door die Duitse jongens, maar door Nederlanders. In hun be- vrijüingsroes. We hebben in Arn hem één enkel buffet teruggevon den. Of ik daar begrip voor had? Nee. Ik vond het een rotstreek. Als de Duitsers het nou hadden ge daan Het zit me nog steeds dwars. Ik heb er geen verklaring voor". Die rondrit door het bevrijde Wes ten van 6 mei. Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en terug. „Het wemelde, er nog van de gewa pende Duitsers. Ik had dus, om on herkenbaar te zijn maar nee, schrijft dat liever niet op". Na een korte onderhandeling mag er toch opgeschreven worden. „Ik had dus, om onherkenbaar te zijn, niet mijn pet met de rode band opgezet, maar een gewone baret. En ik had gebaar onder de neus zo'n snorretje aangeplakt. Dat is er on derweg nog afgewaaid, haha. We kwamen in Utrecht en ik zat aan het stuur, maar ik kende de weg niet precies, en zo belandden we onder een portaal door op een plein. En wat stond daar? Daar stonden een paar honderd zwaar bewapende Nederlandse SS'ers. Toen heb ik me echt niet lekker gevoeld, en ik was behoorlijk opgelucht nadat we er zonder kleerscheuren uit waren gekomen. Rotterdam vervolgens. Wat vonden we daar bij de Maas tunnel? Er stond aan elke kant een gewapende Duitser en een gewa pende BS'er om hem te bewaken. Heel gek. Er bleek tenslotte toch één BS'er, die het bevel In de wind had geslagen dat hij niet met een wapen de straat op mocht gaan". Seiss-lnquart Een sprong terug. Dertig april 1945, Juliana's vergeten verjaardag. In de St.-Josephschool te Achterveld tus sen Amersfoort en Barneveld on derhandelt generaal Bedell-Smith, chef-staf van Eisenhower, met Seiss-lnquart, de Duitse rijkscom missaris in Nederland. Onderwerp: voedseltransporten mogen, mits de geallieerden het vechten staken. Prins Bernhard was erbij. Eindelijk stond hij oog in oog met de man, die verantwoordelijk was geweest voor de wandaden tijdens de bezet ting culminerend in de deporta tie van de joden en die bijgevolg later te Neurenberg zou worden op gehangen. Wat ging er door prins Bernhard heen? Vijf dagen later zou hij aanwezig zijn toen Blaskowitz, de bevelhebber van de Duitse strijdkrachten in Nederland, de ca pitulatie tekende. Hotel De Wereld te Wageningen was het toneel, en vooral die gebeurtenis blijft be kend. Maar Blaskowitz was een eer zaam militair, aan wie de geschie denis weinig ten laste kan leggen. Seiss-lnquart echter? Hoe ervoer prins Bernhard die ontmoeting te Achterveld? „Ik kon Seiss-lnquart al ergeren door voor te komen rijden in zijn ei gen auto", herbeleeft hij met ken nelijk plezier. De napret doet hem even de kromme pijp vergeten, waaraan hij bij voortduring puft op zoek naar de verloren tijd. „Een grote, zwarte Mercedes, met het kenteken RK-1 was het. Reichs- kommissar 1. Mijn jongens hadden hem in Apeldoorn buit gemaakt, en daarin kwam ik voorrijden. Ook was er iets met de taal. Bij dat gesprek waren Nederlanders aanwezig in verband met de voedselvoorziening en die vroegen of ze Duits moesten praten. Ik zei: geen sprake van, jul lie praten Nederlands. Verder herin ner ik me, dat Bedell-Smith tegen Seiss-lnquart zei: u moet niet zo dik doen, want u wordt straks toch op gehangen. Waarop Seiss-lnquart zei: dat laat me koud. Waarop Be dell-Smith zei: en koud zal het ons laten". Korte schaterlach. Dan, mis prijzend: „Later heeft Seiss-lnquart aan mijn schoonmoeder, koningin Wilhelmina, toch nog een brief ge schreven om gratie te vragen. Daar heeft ze natuurlijk nee op De brutaliteit". Dolle Dinsdag En nog een sprong terug. Naar de bron van de vete met Montgomery ditmaal, die de bevrijdingsherinne ring van prins Bernhard zo bitter vergalt. September I944 is een goed uitgangspunt. De prins is juist op het slagveld in België gearri veerd om zijn taak als bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten in daden te vertalen. Dolle Dinsdag breekt los, het na-zomerse gerucht dat Breda is bevrijd en dat de rest snel zal volgen. Heel Nederland rood-wit-blauw op zijn kop, terwijl de Duitsers en hun collaborateurs met de staart tussen de benen vluchten. „Op dat moment in sep tember I944 had Montgomery door moeten zetten", heeft prins Bern hard ooit gezegd. „De Duitsers wa ren volstrekt gedemoraliseerd. Met behulp van parachutisten had Montgomery heel Nederland in twee, drie dagen kunnen bevrijden en zou het volk een hongerwinter zijn gebleven". Geconfronteerd met dit citaat doet prins Bernhard ruiterlijk en zonder aarzeling een stap terug. „Het was de kinderlijke uitspraak van iemand die niets van strategie wist. Mont gomery had geen brandstof, geen munitie, geen voorraden. Maar dat wist ik toen niet. Het is een naïeve opmerking van me geweest. Eigen lijk heb ik niet eens iets van Dolle Dinsdag geweten. Ik was net op het vasteland aangekomen. Ik moest een hoofdkwartier zien te organise ren. Ik had zegge en schrijve één seiner bij me voor het contact met bezet Nederland. Ik had geen idee wat ik moest doen of hoe ik het moest doen. Ik verkeerde in het duister". Prins Bernhard kreeg op 1 decem ber I944 een hoofdkwartier in het alsnog nu niet bij gerucht veroverde Breda. En daar gebeurde het. In eigen woorden: „Mij werd verzocht de binnenlandse strijd krachten in te schakelen voor de bewaking van de grote rivieren. iekedia n défilé or og ngssfeurendia's uit de bezettingstijd uww van vlak voor en na de oorlog nielji pas onlangs boven water ge- leeflmen. Zelfs het Rijksinstituut als or Oorlogsdocumentatie ver- d, rrerde tot voor kort in de veron al isrstelling, dat er in die gruwelij- periode geen kleurendia's zijn ?r hcmaakt, althans niet in ons land. Drbotot was de verrassing toen de nenfcburgse graficus Lodewijk Im- zichhip onlangs de nalatenschap laagider ogen kreeg van zijn oom, vooir. A. Hustinx. Die bleek in die ja- initisn zo'n kleine tweeduizend kleu- ch fidia's te hebben gemaakt, ofeskeehonderd ervan zijn inmiddels iulp jgenomen in het boek „Neder- jus id 1940-1945, de gekleurde wer- ïdte lijkheid", dat deze maand is uit- iapsigeven door Zomer Keuning te pvolle. datn van de opmerkelijkste dia's ian de collectie van mr. A. Hustinx ïtig deze opname, eind juni 1945 in i. onnsterdam gemaakt tijdens de orgfete bevrijdingsoptocht. Ook al is aenl „pas,, veertig jaar geleden, we Neabben niet kunnen achterhalen :onc|arom sommige mannen en menbuwen er gemaskerd bij lopen. )rgiif. Hustinx heeft er geen aanteke- ant r»g over nagelaten. Ook het >okJksinstituut voor Oorlogsdocu- >rgiifcntatie, noch oud-verzetslieden ndejbben er een verklaring voor. in tffgene die het wel weet wordt sar irzocht contact op te nemen met Ie bidewijk Imkamp, Jesuitenstraat e ra, 6041 ED Roermond. Telefoon DOS.750-35043. vanirderop in deze bijlage nog en- ile kleurendia's uit deze unieke OE» rzameling. Maar de binnenlandse strijdkrach ten hadden niets. Ze liepen op klompen. Ze waren nauwelijks be wapend. Geen uniformen, geen rantsoenen. Ik heb tegen Montgo mery gezegd: je moet ze een uitrus ting geven. Hij zei: nee. Toen ben ik naar Eisenhower gegaan en heb een ultimatum op tafel gelegd. Hij was op mijn hand en deed een toe zegging. Daarmee ben ik zo is mijn aard meteen naar brigade generaal Oliver Pool gestapt, die over de voorraden ging. Hier is een briefje, zei ik, voor zoveel duizend battle dresses, ondergoed, sokken, enzovoort enzovoort. En hij gaf ze me. Dat heeft Montgomery razend gemaakt. Want hij had die uitrus ting laten komen voor een eigen onderdeel van hem. Vanaf dat mo ment mocht ik nooit meer op het hoofdkwartier van Montgomery ko men. Alle bevoorradingskwesties moesten voortaan lopen via zijn chef-staf Sir Francis de Guingand. Die is een dikke vriend van me ge worden en gebleven". Knetterende ruzies Nog vier, vijf knetterende ruzies zouden er met Montgomery volgen. En telkens won prins Bernhard. „Ik ging naar Ike (generaal Eisenhower; red.) en zei: beslis jij maar, want ik sta onder jou en niet onder Mont gomery. En elke keer heb ik van Ike gelijk gekregen. Dat kon Montgo mery niet verkroppen". Zou het misschien kunnen zijn dat de op zijn strepen staande Britse veldmaarschalk, door menige strijd getekend en gelouterd, zich erger de aan het gedrag van de jonge, onervaren bevelhebber der Neder landse strijdkrachten? Per slot van rekening had prins Bernhard in I944 opzien gebaard met zijn idee om per vliegtuigje pardoes midden op de Champs Elysèes te landen, toen het gerucht ging dat Parijs was be vrijd een initiatief dat louter bij gebrek aan benzine niet doorging. Noch waren de halsbrekende vluch ten onopgemerkt gebleven, die hij later boven het front in Oost-Bra bant zou uitvoeren in een provoce rend beschilderde Beechcraft. Prins Bernhard reageert kort, zo niet korzelig, op de suggestie. „Ik heb dat allemaal gedaan. Inder daad. Ik ben altijd impulsief ge weest. Maar het zou geen verschil hebben gemaakt. We lagen elkaar gewoon niet. Montgomery en ik. We lustten elkaar niet. Hij was een van de meest rancuneuze mensen die ik ooit gekend heb. Een zure man. In I940 is er een Britse generaal-ma- joor geweest, die niet zijn bevel heeft opgevolgd om Duinkerken te evacueren, maar die door is gaan vechten. Later voerde die generaal- majoor het bevel over een eenheid in Afrika. Montgomery verscheen op het toneel en eiste meteen van de Britse premier Churchill: haal hem terug uit Afrika, want hij heeft geen verantwoordelijkheidsgevoel Ik ben nog naar Churchill gegaan en heb gezegd: dit is een schan daal. Maar Churchill kon in dit soort zaken niet tegen Montgomery op. Zo rancuneus was hij en daarom herhaal ik: toen Montgomery op 4 mei I945 besliste dat de Duitsers in Nederland door de Canadezen ont wapend moesten worden in plaats van door de binnenlandse strijd krachten, was dat voor een groot deel gericht tegen mij persoonlijk, met voorbijgaan van het landsbe lang". PIET SNOEREN Koningin Beatrix en prins Claus vieren de bevrijdingsdag dit jaar in Rotterdam. Het ko ninklijk paar woont op 5 mei in de ochtenduren de gemeen schappelijke kerkdienst bij in de Laurenskerk, bezoekt ver volgens 's middags de Centra le Manifestatie in het Sportpa leis Ahoy' en is 's avonds aan wezig bij een optreden van de Nederlandse militaire muziek korpsen in De Doelen, waarbij de zangeres Vera Lynn ere- gaste is. De feestelijkheden rond 40 jaar be vrijding beginnen op 30 april met de actie Manna III. Na intensief speurwerk heeft het organisatieco mité alle nog levende vliegers ge vonden, die in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog hebben deel genomen aan de voedseldroppings. Een daaruit geselecteerde groep van ruim honderd vliegers (Ameri kanen, Engelsen, Canadezen, Au straliërs, Nieuw-Zeelanders en Po len) woont deze actie bij. Hoogte punt wordt die dag een voedsel- dropping boven Scheveningen. Mi nister-president Lubbers reikt de dag ervoor in het Rotterdamse stadhuis de veteranen de Erasmus- medaille uit. Op 3 mei opent staatssecretaris Van der Reijden van WVC in de Laurenskerk de tentoonstelling 1940-1945: Nooit Vergeten' Bij die gelegenheid worden tevens door staatssecretaris Scherpenhui- zen van Verkeer en Waterstaat vier verzets- en bevijdingszegels gepre senteerd. Het is de eerste maal dat in Nederland dergelijke zegels wor den uitgegeven. De tentoonstelling bevat zes onderdelen: Nederland van 1933 tot nu; Indische over zichtstentoonstelling '40-'45; Duitse verzetstentoonstelling '33-'45; koopvaardij in oorlogstijd; koninklij ke marine in oorlogstijd; verzet Groot-Rotterdam. De tentoonstel ling loopt tot 8 juni en is gratis te bezoeken. Op 5 mei zelf wordt in de Laurens kerk een gemeenschappelijke kerk dienst gehouden, die ook recht streeks op de televisie te zien zal zijn. Onder leiding van Jaap van Meekren wordt vervolgens in het Luxortheater een forumdiscussie voor jongeren gehouden. De dis cussie wordt voorafgegaan door de vertoning van de Amerikaanse film The Wave. De Centrale Manifestatie 's mid dags in Ahoy' staat in het teken van dans en muziek. Behalve koningin Beatrix en prins Claus zullen ruim zeshonderd geallieerden, afkomstig uit Engeland, de Verenigde Staten, Canada, Polen, Australië. Frankrijk. België. Noorwegen en de Sovjet- Unie de feestelijkheden bijwonen Ook de Prinses-lrenebrigade geeft acte de prèsence. Tegelijkertijd is er op het vliegveld Zestienhoven een historische lucht vaartshow. Een drie uur durend vliegfeest van ruim 35 toestellen, waaronder de legendarische B-17 Flying Fortress, de AVRO Lancas ter, de Supermarine Spitfire en de North American Mustang Verder maken ruim 25 historische vliegtui gen (onder meer Harvards, Fokker S 11 's en Tiger Moths) in massa formatie een zogenaamde „fly past" Traditiegetrouw biedt de minister van defensie 's avonds op 5 mei het koninklijk paar een optreden aan van de Nederlandse militaire muziekkorpsen. Dat gebeurt dit keer in de Rotterdamse Doelen. Speciale eregaste is de Engelse zangeres Vera Lynn die enkele nummers, waarmee zij tijdens de Tweede Wereldoorlog succes oogstte bij de strijdkrachten, zal zingen. Vera Lynn wordt mogelijk vergezeld door de filmacteur James Steward, die in 1945 mee heeft ge daan aan de voedseldroppings bo ven Rotterdam. Het Comité Nationale Viering Be vrijding heeft ook voor na de bevrij dingsdag nog een aantal activitei ten georganiseerd: Apeldoorn: 6 mei. Parade en tap toe. met als eregasten Canadese veteranen. Groesbeek: 6 mei. Herdenkings dienst Canadezen Holten: 7 mei. Herdenkingsdienst Canadezen. Den Haag: 7 mei. Gerbrandy-her- denking 1985 in de Ridderzaal Utrecht: 18 mei. Lustrumcongres Bond Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers in het Jaarbeursge bouw. Rotterdam: 6. 7 en 8 juni. Interna tionaal verzetscongres in het Hilton Hotel. Den Haag: 15 augustus. Herdenking bevrijding Nederlands-lndië in het Congresgebouw. Arnhem: 31 augustus. Herdenking slachtoffers Japanse vrouwenkam pen op het landgoed Bronbeek. Den Haag 18 november Assem- blóe World Veterans Federation in de Ridderzaal. Leiden: 25 november Herdenking universitair verzet in de Rijksuniver siteit.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25