onflicten beheersen nieuwe gritgaven van Simon Vestdijk Elf jaar vast na diefstal 635gulden HIT IEN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEER MEIKEM rmr Cctdóc Souoant IEKE VESTDIJK:,BIOGRAAF HANS VISSER STELT ZICH OP ALS EEN VOYEUR l9f «31 ZATERDAG 27 APRIL 1985 PAGINA 19 e HAAG/AMSTER- JM Ruim veertien na zijn dood mag het •k van Simon Vestdijk vrfli nog steeds verheugen A g°een onmiskenbare be- steldgstelling. Deze week maarden de Verzamelde ïans van Vestdijk (52 jen) op de markt ge- ;ejJcht. Met de uitgave ,Kind tussen vier uwen" is het totale ro- beljnoeuvre van Vestdijk compleet verkrijgbaar, ir de Vestdijk-liefheb- 5 is het wachten nu op verschijning van zijn epubliceerde gedich- èn op de met conflic- omgeven biografie de schrijver. cht r< 1981 kreeg de chemicus is Visser (48) opdracht sa- met Anne Wadman een lijkbiografie te schrijven, zij in maart 1984 met een proef hoofdstuk kwa- i, besloot Mieke Vestdijk, 'eduwe van de in 1971 •leden schrijver, op grond „inferieure kwaliteiten het werkstuk", verdere lewerking te staken. De !urs werd verboden nog x gebruik te maken van materiaal over Vestdijk, rgebracht in het Letter- lig Museum te Den Haag. inks dat gemis besloten de •afen door te gaan met onderzoek. groot deel van de contro- i tussen Mieke Vestdijk en x heeft betrekking op de pretatie van het werk van hrijver. Centraal staat de of Vestdijk in zijn ro- is zijn eigen leven heeft en verwoorden. Visser int van wel: „In het oerma- cript van „Kind tussen vier uwen" gebruikt Vestdijk ie ziamen van mensen uit zijn supjeving. In het boek heeft slg^nkel de namen veranderd, vj „Heden ik, Morgen gij", tmen met Marsman werd xeven is sterk autobio- van Vestdijk en 0 ri geworden omdat ze er zo slecht vanaf kwamen". Er zijn volgens Visser meer aanwijzingen: „In mijn onder zoek ga ik chronologisch te werk. Wanneer je nu kijkt naar het jaar van uitgave van een boek en het persoonlijke leven van Vestdijk daar naast legt, word je veel duidelijk. Zo behandelt „De dokter en het lichte meisje" de medische we reld, in de tijd dat Vestdijk zelf zijn co-schappen liep. En „Vijf vadem diep" handelt over de journalistiek waarin hij in de jaren dertig werk zaam was. Het is duidelijk dat Vestdijk voor zijn boeken veel uit zijn directe omgeving heeft gehaald". Mieke Vestdijk wijst deze ver klaring resoluut van de hand: „Vestdijk heeft alleen in „Te rug tot Ina Damman" (Het derde deel van de Anton Wachter-reeks) persoonlijke jeugdervaringen beschreven, de rest is zuiver fictie. Hij heeft bepaalde ideeën willen neerzetten in zijn boeken, het is louter een uitwerking van zijn fantasie". En zij haalt „De Schandalen" aan als meest sprekend voorbeeld voor het fictieve karakter van Vestdijks werk. Voyeur Haar kritiek op het werk van Visser is het afgelopen jaar niet verminderd. Volgens haar is Visser niet in staat goed te selecteren en legt hij teveel nadruk op sensationele ont dekkingen uit het liefdesleven van Vestdijk. „Visser gedraagt zich daarbij als een soort voyeur, op zoek naar de meest intieme ontdekkingen. Voor een degelijke biografie is dat totaal niet relevant". Ze heeft ook ernstige twijfels over de literaire kwaliteiten van Vis ser: „Kijk, het is duidelijk dat Visser vanwege het materiaal dat hij heeft verzameld onont beerlijk is voor de biografie. Hij is een goed documentalist, maar laat iemand anders het werk afmaken". Visser heeft het afgelopen jaar niet stilgezeten. Met veel en thousiasme vertelt hij over de ontwikkelingen: „Talloze mensen hebben me gebeld of geschreven en steun toegezegd in het werk, ik heb daardoor veel materiaal in handen kun nen krijgen. Desondanks blijft het ontzettend moeilijk men sen op te sporen. Veel van hen zijn dood of heel erg oud." Vervolgens vertelt Visser met hoeveel moeite hij achter de verblijfplaats van een zekere professor Platen was gekomen. Nadat hij een afspraak had ge maakt, overleed de man een sklaps. „Met dat soort onge makken krijg je steeds meer te maken". Hoever is hij nu gevorderd met zijn onderzoek? „Ik heb nu ongeveer 15 hoofdstukken geschreven, van de totaal 40 die er moeten komen. Over ongeveer twee jaar moet de biografie af zijn". Aan de hand van zijn boeken vol overge schreven aantekeningen laat Visser zijn werk zien. Talloze brieven moesten met de hand worden overgeschreven omdat het Letterkundig Museum niet bereid was te kopiëren. Een heidens karwei waar veel tijd in heeft gezeten. Momenteel is het onderzoek aangeland in 1935, de tijd dat Vestdijk full time moest schrijven om in zijn levensonderhoud te voor zien. Gedichten Een ander conflict tussen Mie ke Vestdijk en de mensen die zich met het werk van haar man bezig houden ligt ver scholen in de uitgave van de ongepubliceerde verzamelde gedichten van Vestdijk, die vermoedelijk eind volgend iaar op de markt komen. Als het aan samensteller T. van Deel ligt zullen ook de gedich ten die Vestdijk in Sint Mi chielsgestel schreef met de do minee dichter Henkels in de uitgave worden opgenomen. Het gaat hier om een sonnet tenwisseling, van in totaal 40 gedichten, die Vestdijk en Henkels elkaar over en weer toeschreven. Een deel van dat materiaal is in handen van Hans Visser, die enkel bereid is het af te staan als hij ze eerst zelf onder zijn naam mag pu bliceren. Maar daarvoor heeft hij toestemming nodig van Mieke Vestdijk, die dat voorlo pig pertinent weigert en zelfs spreekt van „chantage". Mieke Vestdijk-van der Hoeven: ..Visser is een goed documenta list, maar laat iemand anders het werk afmaken". Visser, die dezelfde middelba re school in Leeuwarden be zocht als Vestdijk, is niet al leen maar bezig met de biogra fie. Hij geeft bij uitgeverij Sta- bo een serie boekjes uit rond om Vestdijk. Onlangs is daar van het derde deeltje „Knet- t'rend vuurwerk" verschenen met de curieuze brievenverza meling die Vestdijks vriend Mick de Vries (de vader van Happy Hooker Xaviera Hol lander) in de jaren 1927 -1961 aan Vestdijk schreef. Den Haag In zijn onderzoek naar het le ven van Vestdijk is biograaf Hans Visser overigens ook nog gestoten op een tijdelijk ver blijf van Vestdijk in Den Haag. Tussen 1927 en het be gin van de jaren dertig moet Vestdijk daar op kamers heb ben gezeten. Visser: „Hij moet waarschijnlijk in 1929 zo'n zes maanden op het Oranjeplein hebben gewoond, maar waar en bij wie is niet bekend. Ook is hij bij zijn ouders op de Daal en Bergselaan 18 ingetrokken en later nog op de Cyclaam straat en de Leuvensestraat." Mochten er mensen zijn die zich daar nog iets van kunnen herinneren dan wil hij dat graag horen. (H. Visser, Lij sterlaan 122 Maassluis, tel: 01899-14729). Als een waar we tenschapper is ook Visser de zucht naar perfectie niet vreemd. PETER VAN DE VUSSE Ramses Shaffy in topconditie Diligentia: Solo-optreden door Ram- 9e# Shaffy. Vrijdag 26 april Ramses Shaffy is terug met een nieuw solo-programma, waarin hij zichzelf begeleidt aan de vleugel. Vol vitaliteit en kracht, geeft hij wederom gestalte aan zijn levensgevoel. Bruisend van emoties en op een effectieve manier is Ram ses erin geslaagd om het pu bliek in een overvol Diligentia te vermaken. Bekende nummers, maar ook nieuw repertoire bracht hij op een spontane en directe ma nier, waarbij totaal geen ver arming in tekst en presentatie zichtbaar was. De eigen stijl die Ramses blijft handhaven was ook aanwezig in zijn nieu we liedjes. De gesprekken met het publiek bevatten veel uit leg over zijn verleden. Shaffy vertelde onder meer op welke manier hij in Poona bij de Baghwan terechtkwam, hoe hij zijn koffer vol glinsterkle- ding in India achterliet en waarom hij geld haat. Met een daaropvolgende parodie op een oud vers, „Ik moet even mijn stoepje schrobben", op een ongeremde manier ge bracht, zorgt hij daarna weer voor de contrasterende verras sing. Het verhaal uit zijn boekje „Lielje" over Niente en Fie was een toneelstuk op zichzelf. Met moedwillig kinderlijke ge baren maakte hij het publiek duidelijk dat zulke onzinver halen alleen geschreven kun nen worden als er geldgebrek is. Heel ontroerend was het muziekspel op de trekharmo- nica: Ramses als de gevoelige Pierrot in het maanlicht. En daarachteraan direct de tegen stelling: „Ouwe Hein", de naï eve straatmuzikant met humo ristische dansbewegingen. Ter wijl Shaffy's overbekende „We zullen doorgaan" al een uitsmijter was, volgden nog eens zes toegiften. Het publiek koesterde Ramses. En zong mee. Uit volle borst. En dat mag je in het „keurige Haagje" toch wel een unicum noemen. LEN VAN DER MAATEN Springmusic aan de haven DEN HAAG Theater aan de Haven in Scheveningen houdt 5 mei een folkmuziek- festival, Springmusic 85. Van 's middags twee uur tot mid dernacht treden negen groe pen op uit Zuid-Amerika, Afrika en Europa. Het zijn: Tango y Otras Milongas uit Argentinië, Gomma uit Afri ka, Owee en Dogtroep, Neder land, Kollasuyu-Nan uit Boli via, Beau temps sur la provin ce, Frankrijk, Amparo Ocha en ensembles uit Mexico, Andy Irvine, Ierland, en Mc Caimans, Schotland. 'ezejE WONDERLIJKE WERELD VAN DE TBR "lEN HAAG Negenentwin- c?jg jaar geleden, in 1956, gapte ®ni(ndries Keur, liftbediende in |n Haags warenhuis, bij zijn f^iias 635 gulden uit de kas. Hii rd betrapt en veroordeeld It een half jaar cel. Geen alse straf voor een vergrijp it nu in veel gevallen zou irden geseponeerd, maar er s toen nog geen cellenge- k en justitie tilde zwaarder een diefstal dan tegen- •rdig. idat Keur al een strafblad (twee maal joyriding, inmaal autodiefstal) werd 'vendien een voorwaardelij- tbr die hem boven het •fd hing, ten uitvoer ge- jd. Ter beschikking van de (gering gesteld worden is in straf maar een remedie: r een misdrijf iemand niet pn worden aangerekend, IMmdat hij lijdt aan „een zieke- :e stoornis van de geestver- >gens", moet hij worden be- mdeld in een kliniek en niet itraft met detentie, heeft de itgever bepaald. was weliswaar geen lychopaat, maar de gerechts- lychiater meende kennelijk it de herhaalde diefstallen ;m stempelden tot een pa- [ologisch geval. In elk geval xdween Keur in de Van der ivenkliniek in Utrecht. Hij toen 29 jaar oud. Elf jaar x, in 1967, hij was toen 41 x, sloeg de poort eindelijk :er achter hem dicht. Elf Sar geboet voor een diefstal 635 gulden. hok tnderdaad", zegt Keur in zijn yiskamer in Beetgum (Fries- Jnd), „ik heb langer vastge- "|ten dan die Molukse trein- Jiper die deze maand is vrij- jkomen." Hij is nu 57 iaar en leidsongeschikt verklaard, i zijn vrijlating heeft hij als Jizoenarbeider in de horeca werkt, maar op den duur >ek hij daar niet meer tegen igewassen. „Ik liet bierton nen uit mijn handen vallen, maakte fouten, ik was een ze nuwlijder geworden. Gaande weg begon, steeds sterker, de wrok aan me te knagen over die elf jaar. Geen vrouw, geen gezin, leven grotendeels voor bij. Dat is een hard gelag, vooral als je ziet dat iemand die vandaag de dag op een diefstal wordt betrapt, soms binnen zes uur weer op straat loopt. Ja, de tijden zijn veran derd, maar daar koop ik wei nig voor". In de kliniek werkte Keur volgens eigen zeggen vier jaar bereidwillig mee aan zijn be handeling, drie maal per week psychotherapie. Toen vond hij het welletjes. „Ik had mijn hele levensloop verteld, van voor naar achter en te rug, ik was uitgepraat". Maar niet meewerken aan de behandeling wordt opgevat als een symptoom dat de pa tiënt volhardt in zijn ziekte beeld, en de tbr werd, op ad vies van de medische staf, door de rechtbank verlengd, elke twee jaar opnieuw. Met de jaren werd hij recalcitran- ter, maakte ruzie met de staf, ontdook de regels, en al die dingen stijfden de medisch staf weer in de overtuiging Op een dag kneep hij er tij dens een weekeindverlof tus senuit, en vond werk bij een zuivelfabriek in Zaandijk. Toen, na drie maanden, de re cherche hem op het spoor bleek te zijn, ging hij uit zich zelf terug, gewapend met de loonstrookjes die tenslotte be wezen dat hij zich in de maat schappij had weten te hand haven zonder in moeilijkhe den te raken. Maar ook het feit dat de zuivelfabriek be reid bleek hem in weerwil van zijn achtergrond in dienst te houden, maakte op de staf geen indruk. Keur kreeg twee weken afzonde ring, en zijn baantje werd de verpleging opnieuw met twee jaar te verlengen, naast zich neer. Drie maanden later stond hij, intussen op middel bare leeftijd gekomen, op straat. Smartegeld Andries Keur: „Ik heb langer vastgezeten dan die Molukse treinkaper die deze maand is vrijgekomen". hem ontnomen. „Boudewijn H.", zegt Keur, „u weet wel, van de beruchte Baarnse moord. Ik heb hem in de Van der Hoevenkliniek zien ko men en ik heb hem zien gaan. Ik zat zelfs in het patiëntenco mité dat hem na vier jaar uit geleide deed. Een handje: dag Boudewijn. En weg zoefde hij met z'n ouders in de auto. Hij wel." Tenslotte de verlenging van 11 tot 13 jaar dreigde dook Keur tijdens het „vrij wandelen" een telefooncel binnen en belde de eerste de beste advocaat die hij in de gids kon vinden. „Dat was op een zaterdag. Maandag stond die man bij de kliniek op de stoep, maar hij werd door de directie niet bij me toegelaten. Pas nadat hij bij het ministe rie van justitie zijn beklag was gaan doen, kreeg ik hem te spreken". Twee maanden la ter werd Keur op de raadka merzitting waar over zijn lot werd beslist voor de eerste maal sinds zijn veroordeling bijgestaan door een advocaat. En toen pas legde de recht bank het medisch advies om Wat Keur is overkomen had eigenlijk niet mogen gebeu ren. Het ministerie van justi tie, waar zijn advocaat mr. E.J. Rotshuizen enkele jaren vruchteloos geprobeerd heeft smartegeld los te krijgen, spreekt dat althans niet tegen. Maar de gebeurtenissen, zo blijkt uit de correspondentie die daarover tussen partijen is gevoerd, moeten worden be oordeeld in het licht van de toen heersende opvattingen. Opvattingen die intussen ver ouderd zijn, zo geeft staatsse cretaris Korte-van Hemel van justitie in één van haar brie ven grif toe. Pas in de jaren zeventig heeft zich de „pro- portionaliteitsgedachte" ont wikkeld, die erop neerkomt dat de duur van de tbr in ver houding moet staan tot de ernst van het gepleegde de lict, en niet alleen mag afhan gen van de vraag of de thera pie succes heeft ja of nee. De instanties (twee rechtban ken, het openbaar ministerie, het ministerie van justitie en de tbr-inrichting) die voor de oplegging en voortdurende verlenging van Keurs tbr ver antwoordelijk zijn treft daar om geen blaam; zij hebben zich aldus de staatssecreta ris indertijd laten leiden door een „binnen de grenzen van de wet passende opvat ting over het belang van de openbare orde". Een opvat ting die sindsdien een ontwik keling heeft doorgemaakt, maar daarop mag je geen ei sen baseren. „Het toekennen van een onverschuldigde ver goeding zou dat moge dui delijk zijn een onaanvaard bare precedentwerking heb ben naar anderen", besluit de staatssecretaris haar afwijzing van de smartegeld-eis. „Inderdaad", licht woordvoer ster G. Platteeuw van het mi nisterie toe. „Stel je voor dat justitie, overigens zonder daartoe verplicht te zijn, me neer Keur zijn smartegeld zou toekennen. Dan staan morgen alle artsen bij ons op de stoep die ooit wegens abortus zijn veroordeeld' In de Nederlandse wetgeving is inmiddels aanstalten ge maakt om de tbr op een barmhartiger leest te schoei en, vertelt justitiewoordvoer- ster Gerda Platteeuw. Een wetswijziging die daarin voor ziet ligt op het ogenblik bij de Eerste Kamer. Daarin is vastgelegd dat tbr niet langer dan vier jaar mag duren als die is opgelegd voor een relatief licht vergrijp. Al leen als er sprake is van ge weldsdelicten jegens perso nen, of als de veiligheid van personen in het geding is, mag de verpleging worden voortgezet. Elke twee jaar be» slist een rechtbank na ad vies van de behandelende in richting over eventuele verlenging van de tbr. Zodra echter de totale duur van de verpleging de zes jaar te bo ven gaat, wordt die procedure verzwaard. Vanaf dat mo ment is voor elke nieuwe ver lenging een contra-expertise door een onafhankelijke arts verplicht, en de kosten daar van worden door de staat be taald. Beklag Een speciale commissie onder leiding van ex-staatssecretaris Haars van justitie buigt zich ondertussen over de vraag hoe de interne rechten van de tbr-gestelden kunnen worden verbeterd. In de twee rijks psychiatrische inrichtingen die Nederland telt, is het daarmee wel redelijk gesteld. Daar gelden beklagregelingen en beroepsmogelijkheden die vergelijkbaar zijn met de ga ranties die het gevangenisre glement biedt aan gedetineer den. Maar alle overige inrich tingen zijn particulier, en daarop heeft de overheid „wat minder greep", aldus Platteeuw. „Weet u wat het is:", zegt mr. C. Verhaart uit Roosendaal, „gedrag dat in de maatschap pij vrij normaal wordt gevon den (je bedrinken, te laat ko men, ruzie maken, je niet aan je woord houden), dat wordt in zo'n kliniek vaak geïnter preteerd als een teken dat de patiënt niet rijp is voor terug keer in de maatschappij". Mr. Verhaart treedt op voor een jongeman die 8 jaar geleden in een tbr-inrichting beland de. Wegens tweevoudige mis handeling, dat wel. De patiënt is nu 31 jaar. Zijn moeder wil liever geen publiciteit, uit angst de staf van de kliniek tegen de haren in te strijken. Binnenkort moet de recht bank immers weer beslissen over verlenging, en het advies van de deskundigen weegt daarbij nu eenmaal zwaar. Hoeveel mensen er ondertus sen in Nederland rondlopen die hetzelfde lot hebben on dergaan als Keur en de cliënt van mr. Verhaart is moeilijk te zeggen, aldus G Platteeuw. De veronderstelling van Keurs raadsman mr. Rotshui zen, dat het er best eens een stuk of honderd zouden kun nen zijn, wil ze niet onder schrijven. „Maar we kunnen niet ontkennen dat het meer is voorgekomen dat mensen tbr kregen op basis van een licht vergriip. Zo is er een ge val bekend van iemand die nu al 30 jaar vastzit in een in richting. Hij is,nu erg gevaar lijk, heeft intussen twee moorden gepleegd. Maar het is waar: je kunt je afvragen hoe zijn leven verlopen zou zijn als hij toen geen tbr had gekregen. Wat de aanleiding was? Hij had een fiets gesto len, als ik het wel heb". Voor een uitgebreide agenda, ook voor de komende da gen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant kunstagenda Zaterdag 27 april DEN HAAG Koninklijke Schouwburg (Korte Voorhout 3 tel. 469450) 20.15: Haagse Come- die: 'Medea' van Euripides; regie Peter te Nuyl; mei o.a. Marjon Brandsma. Lou Landrè, Eric van Ingen, Lies Franken en Trins Snij ders. Paradijs 14.30 Haagse Co- medie: 'Stijgers'; regie Ruurd van Wijk; met Lucas Dietens en Alfred van den Heuvel. HOT (Oranjebuitensingel 20, tel. 857800) 20.30: Haagse Comedie: 'Terra Incognita' van Oavid Ma- met; regie Adrian Brine; met Rei- nier Heidemann, Wim van den Heuvel, Peter Hoeksema, Guido Jonokers, Kees van Lier, Carl van der Plas en Wim van Rooij. Appeltheater (Duinstraat 6, tel. 502200) 20.15: Toneelgr De Ap pel: 'Oom Wanja' van Tsjechov; regie Erik Vos; met Sacha Bul thuis, Rein Edzard, Will van Kralin gen, Trudy Labij. Carol Linssen, Eric Schneider, Mieke Verstraete en Willem Wagter; 20.15: To neelgr. De Appel: 'Wachten op Godot' van Samuel Beckett; regie Hugo Maerten; met Henk Baten- burgh, Aus Greidanus, Robert Prager en Henk Votel. Theater aan de Haven (Westduin weg 230. tel. 543202) 20.15 F Act: 'Judith' van Friedrich Hebbel; re gie Ronald Klamer; met o.a. Roe- lant Radier, Guusje van Tilborgh en Fred Vaassen. Congresgebouw (Churchillplein 10 tel. 548000) 20.15 Toneelgr. Vi sie: 'Waar een wil is, is een om weg'; regie Ben Hester. De haard (Daguerrestr. 16) 20.15 Toneelver. DW: 'Gasten in eigen huis'; regie Jan de Haan. Koninklijk Conservatorium (Julia na van Stolberglaan 1, tel. 814251) 20.15: Residentie-Ork. olv Arturo Tamayo mmv Kleinkoor Toonkunst R'dam en Ned. Saxo foon Kwartet; werken van Stra- vinski, Wagenaar en Ives. Diligentia (Lange Voorhout 5 tel 464308) 20.15: Nelly de Hitster (gi taar); werken van Bach, Paganini, Tarega, Villa-Lobos, Brouwer. Berkeley en Sacksioni. Herv. Kerk ('t Woudt) 20.00: Lucie van Oortmerssen (fluit) en Albert Moerman (orgel/clavecimbel); werken van o.a. Bach, Hèndel, Krebs, Buxtehude en Frescobaldi Theater PePijn (Nieuwe School straat 23 tel. 460354) 20.30: De Stobbelaar Show: 'Technisch Oer woud'. 23.30: Video Jazz Nacht; met o.m. volledig concert van Mi- les Davis. Poppentheater Frank Kooman (Frankenstraat 66 tel. 559305) 14.30: poppenspel voor de jeugd: 'De muziekmannetjes'. Poppentheater Guido van Deth (Nassau Dillenburgstraat 6 tel.280208) 14.30: poppenspel voor de jeugd: 'De muizentem- Kijkhuis (Noordeinde 140) 20.00: video en film: New York/Cult 'n culture 1980/1985. Houtrust 10.00-18.00: Thuiskuns- tmarkt. Omniversum (Pres. Kennedyl. 5 Den Haag) 14.00. 15.00, 16.00, 19.00, 20.00 en 21.00: 'Het grote barrière rif, een spectaculaire reis door Australië. Scheveningen 13.15: opening strandseizoen met o.m. dropping parachutisten (14.00 en 16.15) en vuurwerk (22.00). VOORBURG Theater De Tobbe (Badhuislaan 7 tel. 864880) 21.00: filmnacht: Tlngorgo' van Comen- cïni, 'II decamerone' van Pasolini, 'C'eravamo tanto amati' van Scola en 'La notte' van Antonioni. Amco-theater (Lusthofstr. 12) 20.30: Herman Flaton sr.: 'De schone voleinding'. Zondag 28 april DEN HAAG Koninklijke Schouwburg (Korte Voorhout 3 tel. 469450) 14.00 Haagse Come die: Medea' van Euripides; regie Peter te Nuyl; met o.a. Marjon Brandsma. Lou Landrë, Eric van Ingen. Lies Franken en Trins Snij ders (13.00 voorbespr.) 20.15: Haagse Comedie: 'De troonsafs tand' van Ruth Wolff; regie Jules Royaards; met o.a. Anne-Wil Blan- kers, Guido de Moor. Bas ten Ba tenburg, Carline Brouwer, Filip Bolluyt, Gaston van Erven, Guusje Eybers en Rick Nicolet. Paradijs 12.00 Haagse Comedie: 'Stijgers'; regie Ruurd van Wi|k; met Lucas Dietens en Alfred van den Heuvel. Congresgebouw (Churchillplein 10 tel. 548000) 20.15: Toneelver Dosast: 'Eigen aard is goud waard'; regie Harry de Jong. Theatertje Thuis (Riouwstraat 159 tel. 60318Sf 20.30 Peter van der Linden vertelt oude |oodse verha len. Reserv.: 070 - 603.185. Diligentia (Lange Voorhout 5 tel. 464308) 11.30: Demian Kwintet; werken van Britten en Bruckner; 14.30: Ronald Brautigam (piano); .werken van Beethoven en Schu bert. HOT (Oranjebuitensinget 20, tel. 857800) 14.00: Theater Pssstt: 'Roosje van Doornen'. Korzo (Prinsestr. 44) 16.00-20.00: 'De verleiding'. Theater Zeebelt (Willemstr. 7) 14.30: Wim Akkermans: 'Schoe nen'. Poppentheater Guido van Oeth (Nassau Dillenburgstraat 6 tel.280208) 14.30: poppenspel voor de jeugd: 'De muizentem- Theater In de Steeg (Westeinde 165 tel. 897664) 14.00: Toneelgr Ratjetoe: 'Flop de clown'. Omniversum (Pres. Kennedyl. 5 Den Haag) 14.00, 15.00, 16.00, 19.00. 20.00 en 21.00: 'Het grote barrière rif', een spectaculaire reis door Australië. Houtrust 10.00-18.00: Thuiskuns- tmarkt. VOORBURG Theater De Tobbe (Badhuislaan 7 tel. 864880) 14.30: vrij podium voor kinderen. bioscopen OEN HAAG* ASTA 1 (Spui 27. tel. 463500):,,2010" (al); 14.00. 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 2 (Spui 27, tel. 463500): The killing field# (12); 13.45, 18.45. 21.30. ASTA 3: Het bittere kruid (al); 14.00, 19,00, 21.15 zo. 13.30, 15.45, 19.00. 21.15. BABYLON 1 (naast Centraal Station, tel. 471656): Amadeus (al); 14.00, 20.00. BABYLON 2: Stop ma king senae (al); 14.00. 19.00, 21.15. zo. 13.30. 16.00, 19 00, 21.15. BABYLON 3: Micki Maude (al); 14.00, 19.00, 21.15. zo. 13.45, 16.15, 19.00. 21.30. CINEAC 1 (Buitenhof 20, tel. 630637): Beverly Hills cop (al); 14,00, 18.45, 21.30 zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINEAC 2: Repo man (16); 14.00, 18.45, 21.30. ZO. 13.15, 16.00, 18 45, 21.30. CINEAC 3: First blood (12); 18.45, 21.30. do vr. ma. di. ook 14.00. EURO CINEMA (Ley- weg 910, tel. 667066): You only live twice (12); do. vr ma. 14 00. 20.00. ov. dagen alleen 20.00. METROPOLE 1 (Carnegielaan, tel. 456756): A passage to India (al); 14.00. 20.15. METROPOLE 2: Ouin (12); 14.00, 18.45, 21.30 zo 13.15, 16.00, 18 45. 21 30 METROPOLE 3 Het bittere kruid (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45. 21.30. ME TROPOLE 4 Falling in love (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21 30. METROPO LE 5: Sophie's choice (16); 20.30. do. vr. ma di. ook 14.00. ODE- ON 1 (Herengracht 13. tel 462400): Beverly Hills cop (al); 13,45, 18.45, 21.30. zo 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 2. Death warmed up (16); 13,45, 18,45, 21.30. zo. 13 15, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 3: City heat (12); 13 45. 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45. 21.30. ODEON 4: Johnny Dangerously (al); 13.45. 18.45, 21.30 zo 13.15, 16.00. 18.45, 21.30. LE PARIS 1 (Kettingstraat 12b. tel. 656402): Jungemadchentraume (18); 12 00 tot 22.30. zo. v a. 13.30 LE PA RIS 2 Het huis met de 1001 ple ziertjes (18); 12.15 tot 22.45. zo. v.a. 13.45. vr. za. 22.45. LE PA RIS 3: Lieve meisjes kleine prijs jes (18); 12.30 tot 23.00. zo va. 14.00. vr. za. 23 00. PASSAGE (Passage 63. tel. 460977): De be drieger (16); 14,00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 1600, 18.45. 21.30. HAAGS FILMHUIS (Denneweg 56. tel. 459900). Zaal 1 Les nuits de la pleine lune (16); 19.45, 21.45. Zaal 2: Topper returns; do. 19.30, 21.30 Basileus queartet; vr. za. zo. 19.30, 21.30. To catch a thiol; ma. 19.30. Topaz; ma. 21 45. Under Capricorn; dl. 19.30. The birds; di. 21.45. Tsngo een geschiedenis; wo. 19.30. Spurs of tango en Tango bar; wo. 21.30. KINDERVOORSTELLINGEN CINEAC 3: Assepoester, za. wo. 14.00. zo. 13.15. 16.00. EU ROCINEMA: Pink panther festi val. za zo. di. wo. 14.00. ME TROPOLE 5: Assepoester; za. wo. 14.00. zo. 13.15, 16.00. NACHTVOORSTELLINGEN CINEAC 1: Beverly Hills cop (16); za 00.15. CINEAC 2 Repo man (16); za. 00.15. CINEAC 3: First blood (16); za 00.15 EU- ROCINEMA Sensuele uitersten (18); za 00.02. 19. tel. 071-121239): The face (12); 14 30. 19.00. 21.15. zo. 14 15. 16.30, 19.00, 21.15. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel. 124130): Het begon met liefde (al); Het bittere kruid (12); Falling in love (al); Beverly Hills Cop (af); 14 30. 19.00, 21 15 Amadeus (al) 20.00. zo. ook 14.30. TRIANON (Breestraat 31. tel. 123875): De bedrieger (al); 14.30. 19.00, 21.15. zo. 14.15. 16.30, 19 00, 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52. tel. 071-125414): Heaven's touch (16); 14.30. 19.00, 21.15. NACHTVOORSTELLING REX: The young like it hoot (18); vr. za. 23.30. VOORSCHOTEN GREENWAY: Wildschut (16); vr t/m zo. 19.00. vr. za. ook 21.15. di. wo. 20.00. Diamonds sr# forever (12); zo. 21.15. ma. 20.00. Gremlins; vr. t/m ma. 15.45. wo. 15.45. KINDERVOORSTELLING Vol^gas met Herby; za zo. wo. WASSENAAR ASTRA Bache lorparty (al); do. t/m zo. 20 00. De prooi (12); ma. t/m wo. 20.00. KINDERVOORSTELLING Billie Turf het dikste studentje ter wereid; za. zo. wo. 14.00. Tsjechische dissident bij uitreiking vertaalprijs AMSTERDAM De Tsjechi sche dissident-schrijver Jiri Grusa was gisteren aanwezig bij de overhandiging van de Aleida Schotprijs aan vertaler Kees Mercks in het Neder lands Theater Instituut in Am sterdam. De prijs, waaraan een bedrag van vijfduizend gulden ver bonden is, wordt eens in de twee jaar toegekend voor de beste vertalingen van proza en poëzie uit één van de Slavi sche talen. Mercks vertaalde onder meer „Het vragenfor mulier" en „Een vriend" van Grusa en werk van Jan Beran en Ludvik Vaculik. Grusa werd in 1980 gedwon gen zijn land te verlaten en woont nu in Bonn. In 1968, kort na de Russische inval in Tsjecho-Slowakije, werd hij aangeklaagd wegens pornogra fie. maar vrijgesproken. Later kwam hij opnieuw in aanva ring met de autoriteiten, onder meer door zijn medewerking aan een lexicon van de onoffi ciële Tsjechische literatuur. Op de bijeenkomst las acteur Hugo Koolschijn fragmenten uit „De bronzen ruiter" van Poesjkin in de vertaling van Aleida G.Schot, naar wie de prijs vernoemd is. Illustrator Kurt Loeb overhandigde de door hem geïllustreerde bun del „Petersburgse Vertellin gen" van Gogolj, eveneens in de vertaling van Aleida Schot, aan het bestuur van de stich ting.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19