lExpositie laat liberale Slakenkoopman herleven STAD OMGEVING 0OWCMt Stadsverwarming nog steeds verantwoord WEEK EINDE »L Drie hoogleraren benoemd ZATERDAG 27 APRIL 1985 PAGINA 13 ogleraar Woltjer neemt afscheid PEN Prof.dr. J.J. Woltjer (61) heeft gistermiddag met het geven een laatste college afscheid genomen van de Leidse universiteit. Hij k over de positie van de kerkeraad van Leiden en Delft in de 16e list v. Prof. Woltjer heeft meer dan 15 jaar aan de Leidse universiteit ge- 20-23fl' laatste jaren als persoonlijk hoogleraar in de Vaderlandse Ge- Edenis. Zijn leeropdracht was de periode van de 16e tot de 18e eeuw. bundel artikelen over deze periode, geschreven door vakgenoten^ fg hij gisteren ten afscheid door zijn vakgroep aangeboden. De titel mamde bundel is „Bestuurders en geleerden". Prof. Woltjer heeft in zijn lügse periode ondermeer een boekje geschreven over de geschiedenis ^™de Leidse universiteit en een boek over de Hervorming in het 16e irse Friesland. Voorts heeft hij een bijdrage geleverd aan de televisie- v-M „Willem van Oranje". De heer Woltjer studeerde in Leiden, werkte 20-41üe Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en werd aan het eind van de :MT|p vijftig wetenschappelijk medewerker in Leiden. Door zijn vertrek is IIbbfaculteit geschiedenis nu een kroondocentplaats kwijt, die niet op- laan üld zal worden. (ADVERTENTIE) Winsemius geeft college LEIDEN Minister P. Winsemius zet dinsdag avond 7 mei tijdens een actualiteitencollege zijn milieubeleid uiteen. Hij zal ook ingaan op actuele problemen als zure regen en chemisch afval. De bewindsman, die volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer in zijn pakket heeft, begint zijn college om acht uur in het Centrale V oorzieningengebou w aan de Cleveringaplaats 1. De toegang is gratis. „Op goede gronden' open voor publiek LEIDEN De tentoonstelling „Op Goede Gronden - de eerste boeren in Noordwest-Euro pa" in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 is gisteren officieel geopend en vanaf vandaag open voor het publiek. Hoogte punt van deze archeologische expositie is een grote en zeer fraaie maquette van een prehisto risch dorpje in zijn omgeving. De toeschouwer krijgt door deze maquette met een schaal van 1 op 100 een zeer goed beeld van de leef- en werk omgeving van de eerste Nederlandse boeren, die zich zo'n 5300 jaar voor Christus in Zuid-Lim burg vestigden. De tentoonstelling wordt gehouden in een nieu we expositieruimte van het museum. LEIDEN De aanleg van stadsverwarming is financieel nog steeds ver antwoord. Dat zegt PvdA-wethouder P. Bordewijk tevens lid van het college van beheer van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) in het ge meentelijk voorlichtingsblad „Stadswerk". Leiden besloot in 1980 tot in voering van stadsverwarming in onder meer de Stèvenshof. Sindsdien krabbelden een aantal gemeenten elders in het land terug, omdat de las ten van de stadsverwarming groter zouden worden dan de baten. Volgens Bordewijk is daar wat Leiden betreft geen enkele reden toe. Zelfs als de rente zou stijgen en de warmtevraag met twintig procent zou afnemen, eindigt het project volgens Bordewijk met veertig miljoen gulden winst Mocht er over bijvoorbeeld twintig jaar toch verlies zijn, dan zullen de reserves van het EBR worden aangesproken en zullen de tarieven niet omhoog gaan. Bordewijk zegt verder dat hij nog zeker vijf jaar wethouder in Leiden wil blijven tot de gemeenteraadsverkiezingen van 1990 en geen enkele behoefte heeft ergens burgemeester te worden. LEIDEN De naam Pieter de la Court zal ve len onbekend in de oren klinken en daarom zal gegeven, dat het ^|nvmorgen de 300e sterfdag L-van deze De la Court is, weinig opzien baren. omfTKToch was de rijke koop- net aman Pieter de la Court eens een beroemde (be- accoifc-uchte) Leidenaar, die met zijn boeken tot ver over de grenzen bekend 00 (-«was. Wie meer over deze koopman/publicist wil """"toeten, kan van 15 tot 31 mei terecht in het Aca- M^demiegebouw aan het JJlapenburg waar een tentoonstelling (geopend op woensdag, donderdag e|Lien vrijdag van één tot tlnjvijf uur) aan hem is ge- ntbijwijd. 1171 nxxDe expositie, die momenteel te zien is in Rotterdam, is op «npoten gezet door de Leidse Uvfctudent Ivo Wildenberg, die reemd genoeg geen geschie denis, maar sociologie stu- feert. „Ik heb veel belang- jtelling voor de vaderlandse [eschiedenis", verklaart hij. )e student legt uit waarom iij Pieter de la Court als on- lerwerp heeft gekozen. „In Ie zeventiende eeuw had Ne- TMerland een industrie van JjigSvereldformaat en ik heb ge- ïSftocht naar iemand die over de economie van die tijd JLOiheeft gepubliceerd". Wilden- herg constateerde dat er erg weinig over dit onderwerp was geschreven. Hij stuitte wel op de De la Court die volgens hem nieuwe en be langrijke zaken heeft gezegd. Pieter de la Court werd in 1618 in Leiden geboren uit Zuid-Nederlandse ouders. Zijn vader maakte fortuin in de textielnijverheid en ook Pieter stortte zich met succes in die handel. Met zijn broer behoorde hij tot de kooplie den die de textielindustrie domineerden. Ook in maat schappelijk opzicht steeg Pie ter in aanzien. Hij trouwde in 1657 met Elisabeth Tollenaer, die al een jaar later overleed. In 1661 huwde hij Catharina van der Voort die hem over reedde in 1665 naar Amster dam te verhuizen omdat haar twee broers daar woonden. Zijn zwagers waren de leve ranciers van de krijgsvloot. Pieter kwam nog wel eens in Leiden, kort voor zijn ver trek had hij aan de Rijn in Zoeterwoude het buiten Meerburg laten bouwen. Schrijven Na het overlijden van zijn eerste vrouw begon Pieter te schrijven. Het werd een ana lyse van van de economische grondslag van de enorme bloei vai\ Leiden en tevens een beschrijving van de beste manier om die bloei te bevor deren. Deze studie („Het in terest van Leyden") werd la ter omgewerkt tot „Het inte rest van Holland". Een ge rucht zegt dat Johan de Witt De la Court daartoe heeft ge stimuleerd en zelfs bijdragen heeft geleverd. De verschij ning van het „Interest" wek Pieter de la Court. te grote beroering bij de Oranjegezinden. Het boek was een pleidooi vóór de vrije republikeinse regering en tegen iedere bemoeienis van kerk en Oranje met het openbaar bestuur. De koop man ageerde ook tegen gil- dedwang en de invloed van de VOC. De Leidse kerkeraad ontzeg de De la Court de toegang tot het avondmaal, liet het boek verbieden en de auteur on dervragen door het Gerecht. De la Court werd gevraagd zich van zijn werk te distan tiëren en in 1663 gaf hij toe. bijdragen van Willem jteweg, Marcel Ge- ff, Gerard van der Hoe- ^jin en Gert Visser taze jongens (1) 1 qK Nederlandse leger oefen- deze week bij de bierbrou- 62frij Heineken in Zoeterwou- Het ging bij die oefening •ral om de samenwerking i de leiding van het Ko- iklijk Militair Commando 'IC) en de regionale brand- t Rijnland. :en beide korpsen bestaat iets als „kinnesinne". Zo d brandweercommendant Mark bij het vijf minuten laat komen van de voor- itingsofficier van het KMC had vastgezeten in het .idse verkeer, jawel) op de rsconferentie al fijntjes op- "Tnerkt dat het bij het KMC eenmaal gewoonte is iets Ier te komen. Het KMC op h beurt wenste vooral niet besproken te laten dat inzet n het Korps noodzakelijk is 'I de brandweer het niet aan jjkt te kunnen. Een opmer- ig die de brandweerlieden •r hart en ziel moet zijn ge in. Een oefening om de sa- enwerking te testen, leek |s alleszins op zijn plaats. I leiding had voor de 500 jrhalingsplichtigen een in- Mkwekkend scenario in el- |ar getimmerd. Spanningen teen de Navo-landen en de rjanden (daar werden onge- 'ijfeld de Warschaupactlan- n mee bedoeld, bij het leger men nooit zo creatief in het Wenken van mogelijke vij lden) hadden geleid tot ■"Tnbardementen op West- Nederland en de schade 1 niet gering. Onze jongens (2) Hele wijken waren platge gooid terwijl van een aantal belangrijke viaducten in de regio weinig meer dan puin over was. In deze oorlogssitu atie werd niet uitgesloten dat de Rus biologische danwel chemische wapens zou gebrui ken. Tot overmaat van ramp had zich op een Belgische luchthaven een kernwape nexplosie voorgedaan en werd direct gevaar voor de fall out aangekondigd. Of de Russen ook voor de kernex plosie verantwoordelijk wa ren, stond niet vermeld in het draaiboek. Het zal toch niet één van die splinternieuwe Belgische kruisraketten zijn geweest, die de lucht in was alle 500 militairen aan te kle den in een straling-bestendig pak. En te duur want de kos ten van de meest eenvoudige uitvoering van zo'n pak schij nen tegen de 30.000 gulden te lopen. Of is de legerleiding er nog steeds van overtuigd dat het aanrechtkastje voldoende bescherming biedt tegen de uitwerking van een kernwa penexplosie? Laten we het er maar op hou- dén dat het niet meer dan een oefeningetje was. Een opge klopt spelletje om in ieder ge val de schijn op te houden dat de Nederlandse troepen pa raat zijn wanneer de X-lan- den onverhoopt mochten aan vallen. „De beste manier om de vre de te bewaren is deze te kun nen verdedigen", werd de ge nodigden na afloop voorge houden. Laten we er maar het beste van hopen. Wie met dit oorlogstafereel in het achterhoofd een bezoekje bracht aan de oefeningen bij de brouwerij, kwam bedrogen uit. Natuurlijk mag men niet verwachten dat voor deze oe fening de helft van de bier brouwerij was plat gelegd, maar een beetje realistische nabootsing was voor de solda ten misschien toch wel op z'n Eilaats geweest. Fall out of bio- ogische strijdmiddelen, 'onze jongens' liepen er rond als ging het om het jaarlijks uit stapje van de compagnie. Voor de insiders: gevechtspak en binnenhelm, een weinig aangepaste kledii wanneer men berekend wil zijn op de gevolgen van een fall out van een kernwapen. Onze jongens (3) Het deed een beetje denken aan de films over de gevaren van kernwapens die dienst plichtigen nog maar enkele jaren geleden kregen voorge schoteld: „Mannen als je de lichtflits ziet, dan de ogen sluiten anders word je blind". Het zal allemaal wel wat te ingewikkeld zijn geweest om Als het in de Zoeterwoudse gemeentepolitiek om milieu zaken gaat, zitten de verte genwoordigers van de fraktie van Progressief Zoeterwoude altijd op het puntje van de stoel. In de gehele affaire rond het overslagbedrijf van chemicaliën 'VOS en Co' op het industrieterrein Grote Polder bijvoorbeeld, waren de progressieven steeds als eerste aan het woord als het ging om het zuiver houden van de grond én de lucht in Zoeter woude. Sinds enkele jaren is het regel dat tijdens de vergadering van de gemeenteraad tot 21.30 uur - de vergadering is dan anderhalf uur aan de gang - niet wordt gerookt. Aan die regel houdt iedereen zich strikt. Of dat echt van harte gaat, is evenwel te betwijfe len. Zo tegen de klok van half tien wordt het hier en daar in de raadszaal onrustig. Het ge luid van „klokke half tien" galmt nog na of de eerste mi lieuvervuilers dienen zich aan. Zo ook donderdagavond. IORGEN 300E STERFDAG VAN PIETER DE LA COURT Exact half tien - en echt geen seconde later - staken Anne- marie Kolff en de Cees Stra- ver gelijktijdig een sigaret op. Beiden vertegenwoordigers van „milieu-partij" Progres sief Zoeterwoude. Een paar tellen later volgde CDA'er Hans Laman dat „slechte" voorbeeld met het sigaartje. Partijgenoten Cok Roessen en wethouder Ton van der Heij den wilden niet achterblijven en ontstaken ook een nicoti- ne-houdend rokertje. Toen kon de VVD natuurlijk niet verzaken en verschil moet er zijn Peter Mulder ging gezellig een pijpje stop pen en lekker zitten „paffen". Als laatste - 21.44 uur - ont stak de fraktieleider van Pro gressief Zoeterwoude, Frans de Graaff, zijn sigaret. Het vierde progressieve raadslid, Wil Ooijendijk, is een echte sportman (aflopen weekeinde liep hij de mara thon in Londen juist binnen de drie uur) en rookt dus niet. Die goede gewoonte werd ook gedeeld door de CDA'ers Koos van der Geest, Rob Ho- genelst en Gijs Belt, terwijl ook VVD'er Piet Kremer, wethouder Graniewski en burgemeester Houdijk „clean" bleven. Maar ook voor hen bleek de raadzaal inmiddels al met een dikke walm gevuld. Kostelijk Leiden moet meer terrassen krijgen. Aldus het lokale ge meentebestuur in een volgen de poging om het centrum verder te verlevendigen. Dat •Leidse hart is dan wel moei lijk te bereiken, maar als je er eenmaal bent, dan is het er toch kostelijk toeven. Zeker als het zonnetje schijnt. Niet helemaal in de door de bestuurderen gewenste stijl, maar in elk geval wel leven dig is het piepkleine terrasje van deze drie jongeren in een statig pand aan de Steen- schuur. Een stukje steigerma teriaal, een deels gesloopte lantaarnpaal en een stel oude deuren bleken voldoende voor hun 'eigen' buiten. proef wordt gedacht. En wat blijkt nu uit de enquête? In derdaad. Niets. De al jaren slepende discussie heeft ervoor gezorgd, dat ver reweg de meeste betrokkenen moedeloos de formulieren on-' gelezen in de prullebak of de open haard hebben gedepo neerd. En degenen die wel antwoorden, doen dat geheel volgens de verwachtingen. De kroegbazen die tot drie uur open mogen blijven zijn te vreden omdat ze meer verdie nen, de kroegbazen die niet mee mogen doen, zijn boos omdat ze omzet kwijtraken en de omwonenden constateren dat de herrie rond de cafés is toegenomen. Een paar weken geleden zei Goekoop dat hij „nog deze zo mer" een einde wil maken aan het geharrewar rond de sluitingstijden van de cafés. Da's mooi, zoveel optimisme. Leids weekje (1) Hans Ree is een zuinige Am sterdamse leerkracht, die on langs een weekje met vrien den van huis ruilde en op die wijze van een sobere vakantie in Leiden genoot. Hans Ree is daarbij ook een schnabbelaar, die weieens een stukje in het NRC Handelsblad schrijft, de Rotterdamse krant van natio nale allure die zichzelf als kwaliteitskrant aanprijst. Zo als het een zuinige leraar be taamd, heeft Ree niet alleen genoten van zijn uitstapje maar het ook in klinklare munt omgezet door middel van het schrijven van een stukje in de krant Zo snijdt het mes immers aan twee kanten. In dat stukje op de Achterpagina toont Kee zich een redelijk stylist, maar een waardeloos journalist. Na een weekje meent hij de Leidse samenleving te kennen. Hij ontmoette vier groepen: de ballen, de bevolking, de fami lies en de Katwijkers. Leids weekje (2) De corpsballen zouden een plaag vormen, die zich de laatste tijd weer ongeremd manifesteerden. De natuurlij ke vijand van de ballen was, wat men in het algemeen 'de bevolking' noemde of ook wel 'de echte Leidenaar'. Dat is volgens Ree „een door eeu wenlange inteelt gedegene reerd ras, een geliefd onder werp van criminologisch on derzoek, breugheliaanse types die vanuit piepkleine wevers huisjes en morsige stokerijen een hard en onverstaanbaar taaltje de wereld insmijten". Een speciaal onderdeel van de bevolking zijn volgens Ree 'de families'. Dat zijn „uitgebreide clans, rijk geworden door ille- fale handeltjes, die nu met nokploegen en goede relaties een soort schaduwbestuur in de stad vormen, onaantast baar voor het wettelijk ge zag". De vierde groep die Ree tijdens zijn stoomcursus leerde kennen, waren de Katwijkers die zich 's avonds in de cafés kwamen volgooien om ver volgens Leidenaren tot moes te slaan. Leids weekje (3) Vond Ree dat alles beangsti gend9 Welnee. „De verhalen gaven juist de indruk van een bijna voorwereldlijke ordelij ke maatschappij, waarin ie dereen zijn plaats nog kende. Het was ongekend rustig in de stad. Ik liep in de zon over de stille grachtjes en in de stille hofjes en ik moest den ken aan de uitspraak die Ka- rel van het Reve optekende in Afscheid van Leiden, dat ner gens het leven zo ongemerkt overging in de dood aIs hier", aldus Ree. Gelukkig droomde Ree dat hij in een schoolatlas Amsterdam op de kaart opzocht, en besef te dat het tijd was om naar huis te gaan. Daar moet Ree dan maar een tijdje blijven om maar eens rustig na te denken. Wellicht komt hij dan tot de conclusie dat een goedkope vakantie best wel aardig is, maar dat hij voort aan maar wat anders moet verzinnen om een zakcentje te verdienen. Singelloop steeds meer een happening Duizenden Leidenaars liepen gisteravond de traditionele Singelloop, georganiseerd door de Leidse Politie Sport Vereniging. Het is alweer de tiende keer, dat initiatiefnemer Joop Westbroek, sportinstruc- teur van de Leidse politie, de tocht van ruim zeven kilometer organiseerde. Elk jaar met een groeiend aantal deelnemers. Vorig jaar deden er nog 2000 mensen aan de Singelloop mee. Dit jaar hadden zich al leen al in de voorinschrijving 1500 mensen gemeld. Zoals elk jaar wordt de opbrengst van de loop besteed voor een goed doel. Dit jaar gaat het naar de gehandicapten sport vereniging De Sleutels. Het is de bedoeling dat van het geld een eigen sportonderkomen wordt gerealiseerd. Omdat dit keer de Singelloop haar twee de jubileum beleeft, zijn spe ciale medailles gemaakt. Voor de loop, die start en eindigt op de hoek Witte Singel/Noor- deindeplein, zijn 35 politie agenten aktief geweest met het plaatsen van hekken en het regelen van het verkeer. LEIDEN De Leidse univer siteit heeft er drie gewoon hoogleraren bij. Bij koninklijk besluit is dr. A.V.G. Bruschke (50) benoemd tot hoogleraar in de inwendige geneeskunde, dr. W.J. Boot (37) tot hoogleraar in de Japanse en Koreaanse talen en culturen en dr. J.J. Ras (59) tot hoogleraar in de Javaanse taal- en letterkunde. De heer Bruschke promoveer de in 1970 in Groningen tot doctor in de geneeskunde. Hij is vanaf 1973 hoofd afdeling cardiologie van het Sint Anto- niusziekenhuis in Nieuwegein. Bruschke is voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie, bestuurslid van de Nederlandse Hartstichting en lid van de Begeleidingscom missie Hartchirurgie Neder land. In Leiden heeft de nieu we hoogleraar een bijzondere opdracht voor de cardiologie. Boot, die sinds 1974 aan de Leidse universiteit is verbon den, promoveerde in 1983 in Leiden tot doctor in de lette ren. Hij is bestuurslid van het Oostersch Genootschap in Ne derland, secretaris van de Ne derlands-Japanse Vereniging en penningmeester van het Nederlands Genootschap voor Japanse Studiën. Ras promo veerde in 1968 in Leiden tot doctor in de letteren. Hij werkt sinds 1965 bij de Leidse universiteit. Hij is bestuurslid van het Koninklijk Instituut van Taal-, land- en Volken kunde. Geen post LEIDEN De PTT zal zoals gebruikelijk op Koninginne dag, dinsdag 30 april, geen post bezorgen en de postkantoren zullen gesloten zijn. maximen van de republike van Holland en West-Vries land". Werd het „Manifest" in Leiden verboden, „Het in terest" mocht in de hele pro vincie niet worden verspreid. Toch was het dit boek waar mee De La Court internatio nale faam verwierf, het werd in het Duits, Engels en Frans vertaald. Zelfs de oprichters van de Verenigde Staten hebben dit boek geraad pleegd. De buitenlandse uit gevers schoven echter Johan de Witt als schrijver naar vo ren, De la Court was immers onbekend, terwijl De Witt in ternationaal veel aanzien ge noot. De progressieve koopman werd overladen met schot schriften. Pieter was toch al niet zo geliefd in Leiden. Hij was een „buitenlander" die snel rijk was geworden en dat wekte de nodige afgunst op. Hij heeft nog de hulp in geroepen van Johan de Witt, maar die wilde niet gemengd worden in deze zaak. Het vertrek naar Amsterdam zal daarom niet alleen door zijn vrouw zijn veroorzaakt. „Het interest van Holland" zou de bron worden van het boek „Aanwijsing der heilsa- me politieke gronden en Vanwege zijn republikeinse gevoelens is Pieter de la Court lang vergeten, maar in in de 19e eeuw werd hij weer van stal gehaald en door de Nederlanders naar voren ge schoven als voorloper van het liberale denken. Men had De la Court nodig om het buitenland af te troeven. Er werd beweerd dat hij al 100 jaar eerder over het liberalis me had geschreven dan de Fransen en Engelsen en dat zelfs Adam Smith (de grond legger van het economisch li beralisme) op zijn schouders steunde. Leiden is overigens blijkbaar niet boos meer op Pieter de la Court. Er is in deze stad zelfs een straat naar hem ge noemd, maar daar zal de ker keraad wel geen invloed op hebben gehad. KEES VAN HERPEN Kostelijk) ger, die plotseling cafés met gesloten deuren aantreft, waar een week eerder nog tot diep in de nacht kon worden getapt. In de laatste proef die uit de koker van burgermeester Cees Goekoop rolde, kregen vijftien cafés de kans in het weekend tot drie uur open te blijven. Vervolgens werd ten stadhuize een enquête opge steld om uit te vinden hoe over deze nog steeds lopende Leiden krijgt meer terrassen (zie: Prullebak Als er ooit een prijs voor be sluiteloosheid zou bestaan, zou zelfs cultuurminister Elco Brinkman die moeiteloos uit reiken aan de Leidse gemeen teraad. Al jaren woedt daar een oeverloze discussie over de sluitingstijden van calés en al jaren weigert Leiden kno pen door te hakken. De ene warrige proef na de andere teistert de Leidse kroeggan-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13