fïederlaag van ileagan kleiner Jan stemming Suggereert ïïjl Reagan legt mogelijk geen krans op kerkhof Bitburg „Zweden werkte in geheim aan atoombom" ƒ575.- Een rondje frisse energie Bondsdag akkoord met wet tegen „Auschwitz-leugen Piraterij op zee eist honderden levens per jaar ZWITSERLAND r«f 'SIJTHOFEJERS ITENLAND CeidócQomant VRIJDAG 26 APRIL 1985 PAGINA 5 poging in Peking [ING Ruim 100 Chinezen houden t dinsdag een „stille betoging" voor het jentehuis in Peking. Ze eisen toestem- voor familieleden om terug te mogen n naar Peking. Het gaat om burgers die hs de Culturele Revolutie in 1968 naar platteland werden gestuurd voor „een op- [ing door de massa's". De betogers hou- spandoeken op waarop ze vragen om „de I van kameraad Deng Xiaoping", de hui- Chinese leider. Op vragen van een jour- t zeiden de demonstranten dat de rege- |nu het probleem van deze mensen moet :en. Het zou gaan om een aantal van f~ >ersonen die kort na het begin van de e Revolutie Peking moesten verlaten, leren van hoge partijleden zijn enkele ja- ,geleden teruggekeerd naar Peking, maar teren van gewone mensen niet, aldus een de demonstranten. Kwallen leggen kerncentrale in India stil MADRAS De Indiase kern centrale van Kalpakkam bij de stad Madras heeft haar stroom- produktie tijdelijk moeten stop zetten. Duizenden kwallen heb ben de toevloed van koelwater uit een meer geblokkeerd. Een paar weken geleden legden de glibberige dieren de centrale ook al lam. De directie bracht toen een hekwerk aan, maar dat zit nu weer geheel dichtge plakt. Het zal waarschijnlijk en kele dagen duren voor de kwal len zijn verwijderd en de cen trale weer stroom kan leveren. Warschau-Pact met dertig jaar verlengd WARSCHAU De zeven lidstaten van het Warschaupact hebben vandaag in de Pbolse hoofdstad Warschau hun onder linge verdrag verlengd. Volgens de Oost- duitse partijleider Honecker voor nog eens een periode van dertig jaar. Het Warschaupact, officieel een verdrag van vriendschap, samenwerking en weder zijdse bijstand, werd op 14 mei 1955 in Warschau gesloten tussen zeven Oosteu- ropese landen en de Sovjet-Unie. Het verdrag had een werkingsduur van 20 jaar en werd in 1975 automatisch met tien jaar verlengd. Officiële aanleiding tot het sluiten van het Warschaupact was de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO op 5 mei 1955 en de „drei gende hermilitarisering" van dat land. Zwitsers referendum over lidmaatschap VN BERN In Zwitserland zal op 16 maart 1986 een referendum worden ge houden over de vraag of het land zich al dan niet moet aansluiten bij de Vere nigde Naties. Dat heeft de Zwitserse re gering besloten. Zwitserland behoort weliswaar niet tot de VN maar wel tot de gespecialiseerde organen. Bovendien zijn in Genève, na New York, de be langrijkste VN-organen gevestigd. De regering en beide kamers van het par lement zijn voor aansluiting bij de VN, in tegenstelling tot grote delen van de bevolking. In Bern en Zurich zijn on langs actiecomités gevormd tegen aan sluiting bij de VN omdat de Zwitserse neutraliteit daardoor in gevaar zou kunnen komen. Twee miljoen Ethiopiërs nog steeds zonder voedsel WASHINGTON Ondanks de massa le stroom van buitenlandse hulp naar Ethiopië, moeten ten minste twee mil joen mensen in de door anti-regerings gezinde rebellen gecontroleerde noor delijke gebieden het nog steeds zonder voedselhulp stellen. Dit heeft een hoge hulpfunctionaris van de Amerikaanse regering gezegd. Volgens hem belem meren de pogingen van de Ethiopische regering de opstand in het noorden te onderdrukken, de distributie van de in ternationale noodhulp. Hij zei dat de Verenigde Staten met de Ethiopische regering onderhandelen om het pro bleem tot een oplossing te brengen. PLO terug in Zuid-Libanon KOEWEIT PLO-voorzitter Arafat heeft gisteren verklaard dat zijn guerrillastrijders al weer in Zuid-Li banon zijn teruggekeerd. De Palestijnen zullen gaan deelnemen aan anti-Israëlische acties in dat gebied, al dus Arafat. Het Israëlische leger is nog bezig met de terugtrekking uit dat gebied. Gisteren meldde de Is raëlische radio dat het leger zich binnenkort zal terug trekken uit de Zuidlibanese havenstad Tyrus. Volgens Arafat is de PLO teruggekeerd op verzoek van de in woners van de Libanese havenstad Sidon. Nadat de Is raëliërs zich uit Sidon hadden teruggetrokken, is er bijna een maand lang gevochten door rechts-christelij- ke milities en sji'iten. Afgelopen maandag werd een staakt-het-vuren afgekondigd in Sidon, nadat 110 men sen waren omgekomen. Twee toestellen van de Liba nese luchtmacht hebben gisteren een aanval uitge voerd op het Palestijnse vluchtelingenkamp Ain el- Hilweh, nadat Palestijnse guerrillastrijders en leden van islamitische milities een christelijke voorstad van Sidon onder de voet hadden gelopen. dej "en ZO in onze correspondent) De ne- die president u jegan deze week met igenf Nicaragua-beleid ieeslst incasseren in het ^Jrikaanse Congres, is benPêer dan de stem- le pgsuitslag (303 tegen in het Huis van Afge- („Tweede Ka- suggereerde. Uit de "jussies en de stemmin- over amendementen vocik dat het verzet tegen vroianpak van Reagan om or Nicaraguaanse rebellen 1 ei§eunen feitelijk flinter- is en in de nabije toe- is. jst gemakkelijk kan ie ken. n k n nname in de Democratische (atGQsitie-) Partij blijft sprake D Pjievige verdeeldheid. Een iblikeins compromisvoor- plat tenslotte door een tot jjjliteit gedwongen presi- n werd gesteund en 14 miljoen dollar foaar de contra's zou gaan het niet voor wapens maar op een haar na terpen: 215 tegen 213. omdat in het Huis, ïin de oppositiepartij een prtabele meerderheid 46 Democraten voor het jjblikeinse compromis Die laatste uitslag beter de waarachtige buding weer tussen de Mieterende, zienswijzen in ^merikaans Congres. I oorspronkelijke voorstel 'rYle president, dat in de Se- Eerste Kamer") met 53 i 46 stemmen was aange- in, sneuvelde tenslotte QEbroot verschil in het Huis, pt- het een juridisch ge- amqit was geworden. „We zit- dirtqu met een voorstel van de de jdent om de CIA om te )en tot een sociale dienst n rechtse rebellen in Nica- b", aldus een afgevaardig- Shultz vergelijkt Nicaragua met Vietnam WASHINGTON De rege- ring-Reagan, die tot nu toe te rugdeinsde voor het maken hun rol in Centraal-Amerika, zegt nu dat er een parallel is en noemt het beleid in bei de gevallen juist. Ofschoon hij zei directe Ame rikaanse militaire betrokken heid in Centraal-Amerika te willen vermijden, verklaarde minister Shultz gisteren dat de Amerikaanse doelstellingen daar dezelfde zijn als in Viet nam: democratie, economische vooruitgang en veiligheid voor agressie. „Gebroken beloften. Communistische w dictatuur. Vluchtelingen. Grotere Sovje tinvloed, deze maal aan onze eigen grenzen. Hier is uw pa rallel tussen Vietnam en Cen traal-Amerika". Shultz meen de dat onder degenen die kri tiek hebben op het Ameri kaanse beleid jegens Centraal- -Amerika er ook zijn die niet de ernstigste consequenties hebben voorzien die regeren door de communisten in Zuid- - Vietnam hebben gehad. idee dat de bal in het kamp van de Sandinisten is. Het zal van Nicaraguaans president Daniel Ortega en zijn „com mandantes" afhangen of de VS over enkele maanden al weer de financiering van het gewapend verzet in Nicaragua zal willen hervatten. Ortega heeft uit het debat in Washington nog eens kunnen leren dat de VS praktisch una niem zijn in hun vastberaden heid dat er geen tweede Cuba in Centraal Amerika zal wor den geduld. Ook de felste te genstanders binnen de VS van de politiek van Reagan lijden aan hevige communisme-angst en Zullen een geheel door Mos kou gesubsidieerde en dus ge dicteerde samenleving, zoals in Cuba, in Nicaragua niet toe staan. Ze eisen pluralistische democratieën en vrije econo mieën in Centraal Amerika. Ze menen alleen dat zolang er nog een kans is op dialoog de 1 VS zich niet aan militair ge weld en intimidatie te buiten moet gaan, maar met economi sche assistentie welvaart en democratie dient te bevorde- Hoezeer Ortega gedoemd is om minstens naar ae pijpen van de Democratische Partij in de VS te dansen, bleek onmiddel lijk nadat bekend werd dat de Sandinistische leider binnen kort een bezoek aan Moskou zal brengen om daar om meer economische hulp te vragen. Democratische senator Jim Sasser, die tegen het voorstel van Reagan had gestemd, zei gisteren: „Als ik dat had gewe ten had ik voor de hulp aan de contra's gestemd. Het is een uitdagend gebaar van Ortega naar Moskou te gaan, juist nu Reagan dankzij de druk uit het Congres enige flexibiliteit be gint te tonen. Het is of naïvi teit of politieke onkunde van Ortega, of het betekent dat hij zijn beloften om tot een vrijere samenleving te komen niet se rieus bedoelt". Overigens is voor de Nicara guaanse president de militaire situatie in eigen land lang niet opgelost. De rechtse rebellen ontvangen miljoenen dollars van individuele sympatiseren- de Amerikanen, die in die vij- gevigheid „niet worden ont moedigd" door de CIA. so/»£St VOOr imunisme Pat nu dus helemaal geen ikaans belastinggeld naar de Nicaraguaanse itie, zelfs niet naar telingen uit dat land. zou echter van plan de begroting van vol- jaar 28 miljoen dollar 14/ hulp aan de contra's te h, en daarover zal het res komend najaar moe- Vashinptnn leeft nu het ADVERTENTIE Munt uit in zuiverheid. rg/IDJE VERHOLEN HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH los en genoot van het prachtige herfstweer. llT.'ich z°iuist zon afschuwelijk drama had af- 11J)eeld in dat bos, was hem onbekend en ik jpm verwonderde het hem wel een beetje, ge^ij plotseling de koene veldwachter op de dejveg zag staan. „Halt! In naam der wet: 23P'n!" gelastte Eelco -- „Ach Eelco, je liekt dej^ist goed snik", grinnikte boer Knolle. „Ik rij t^zekers met de schillehit en de peerde-wa- n u Dan hoef je me toch niet te controleren op at^ies en belastingpapieren?" -- „Niks con- n". ze' Eelco grimmig. „Vandaag is vor- h het parool! Ik vorder deze waag'n in naam wet om er een kale kerel mee te vervoer'n, die bijkans gek van de zenuw'n gewosd'n Is. We mott'n hem naar de dokter breng'n, Knolle!" - In één oogopslag zag boer Knolle hoe ernstig Gozewijn van Uylen er aan toe was. „Ja, die manskeerel heeft een dokter nodig,", zei hij be zorgd. „Help 'es even een handje, Eelco. Dan leggen we hem op de meelzakken. Voorzichtig an ja, daar gaat-ie. Zie-zo kom jij nou maar voor op de bok zitten en vertel me 'es precies wat er allemaal gebeurd is." „Da's Van Uyl'n uit Ravelijn", begon Eelco te vertel len. „Ze hebben hem zojuist bestolen mis schien wel veur méér dan een miljoen!" -- En zo dokkerde boer Knolle's paard-en-wagen het Rijkhuyzer Bos uit op weg naar het dorp, waar van het kerktorentje in de verte boven de bo men uitpriemde Aansluiting bij de Elbe herdacht In het Oostduitse plaatsje Torgau werd gisteren het feit herdacht dat veertig jaar geleden de histori sche aansluiting plaats vond tussen het Ameri kaanse en het Russische leger. Zo'n 20.000 men sen hadden zich rond het monument aan de kalm stromende Elbe verza meld. waar kransen wer den gelegd en toespra ken afgestoken door communistische partij functionarissen en Ameri kaanse veteranen. Ameri kaanse en Russische oor logsveteranen reikten el kaar gisteren de hand ge reikt en zworen nooit een oorlog tegen elkaar te voeren. De Amerikaanse regering had geen verte genwoordigers gestuurd naar aanleiding van het incident, waarbij vorige maand een Amerikaanse officier in Oost-Duitsland werd doodgeschoten door een Russische sol daat op wacht. WASHINGTON/BONN De kans is groot dat de Amerikaanse president Reagan tijdens zijn om streden bezoek aan het Duitse oorlogskerkhof in Bitburg geen krans zal leggen, zoals eerst wel de bedoeling was. Het schrappen van de krans- legging zou de uiterste concessie zijn van de Duitse regering in het po litieke steekspel rond het bezoek van Reagan aan het kerkhof, waar ook SS'ers bejgraven liggen die Amerikaanse krijgs gevangenen hebben ver moord. Een persoonlijk verzoek van president Reagan om het hele bezoek aan het kerkhof te schrappen, is eerder door bondskanselier Kohl van de hand gewezen. Volgens de Westduitse regering zouden de betrekkingen tussen Was hington en Bonn daardoor ernstig worden geschaad. Zoals bekend heeft het voor nemen van Reagan een storm van kritiek losgemaakt. Het besluit om alsnog een bezoek aan een concentratiekamp in het programma op te nemen, heeft daarin geen verande ring gebracht. Het gerespecteerde dagblad Frankfurter Allgemeine Zei- tung schreef gisteren in een commentaar het verzet bin nen de VS tegen het bezoek aan Bitburg toe aan „blind fa natisme". Het blad verwierp de visie dat een bezoek aan het kerkhof een „symbolische amnestie" is voor nazi-misda digers. Volgens het blad Quick toont de golf van pro testen in de VS aan hoe groot de invloed van joden is op het Amerikaanse beleid en bij de media. De burgemeester van Bitburg, Theo Hallett, verklaarde dat Reagan het militaire kerkhof moet bezoeken of anders maar helemaal weg moet blij- BONN De Westduitse Bondsdag heeft een wet aangenomen, waardoor het loochenen van de misdaden van de nazi's een strafbaar feit is geworden. De wet werd aangenomen met de stemmen van de conservatief-liberale regeringscoalitie. De so ciaal-democratische oppositie stemde tegen. Conservatieve po litici en organisaties van verdreven Duitsers hebben namelijk door weten te drukken dat de moord op Duitse vluchtelingen uit het oosten door het Sovjetleger tegen het einde van de oor log, ook een gruwelijke misdaad vormt. Wie deze ontkent, zou op dezelfde wijze moeten kunnen worden vervolgd als „Ausc- hwitz-loochenaars". Van de formulering die daartoe in de wetstekst werd opgenomen, hebben de sociaal-democraten zich gedistatieerd door tegen de wet te stemmen. ven uit Bitburg. „De bewo ners van Bitburg zijn boos over de onenigheid over Rea- gans komst. Als hij niet naar het kerkhof wil komen dat moet hij zijn bezoek aan Bit- burg, dus ook aan de Ameri kaanse luchtmachtbasis, maar afzeggen", zo zei Hallett voor de Westduitse televisie. In de Bondsdag heeft bonds kanselier Kohl gisteren ver klaard het te betreuren, dat president Reagans reispro gramma tot „aanzienlijke bin nenlandse politieke proble men" heeft geleid. Hij prees de „edele moed" van Reagan om een verzoeningsgebaar te maken tussen de twee vroege re vijanden. Hij noemde het bezoek een eerbetoon aan de omgekomen soldaten van alle landen. Volgens Kohl is Bit- burg gekozen als symbool van de vriendschap tussen West- -Duitsland en de Verenigde Staten. Bij Bitburg ligt een grote Amerikaanse lucht machtbasis. „Er bestaan nau we banden tussen de stad en de basis, waar meer dan 100.000 Amerikaanse soldaten de laatste decennia hebben gediend", aldus de bondskan selier. STOCKHOLM De Zweedse premier Palme heeft gisteren tegengesproken dat de politieke en militaire leiders van het Scandinavische land in de jaren zestig in het geheim werkten aan een atoombom, nadat het parlement in 1957 had besloten een eind aan dergelijk onderzoek te maken. In Zweden is grote opschudding ontstaan naar aanleiding van de publikatie in een tech nisch tijdschrift over proeven met een kernbom. Het maandblad „Ny Teknik" (Nieuwe Techniek) kwam gis teren met een bericht dat Zweden per jaar 10 atoombommen met de kracht van die welke op Nagasaki en Hirosjima zijn gegooid wilde produceren en dat het onderzoek pas in 1972 is stopgezet. Volgens het blad was het programma in 1945 opge steld door het instituut voor defensie-onderzoek. In 1950 zou den door dit instituut twaalf onderzoeksgroepen zijn opge richt. Ondanks het verbod van het parlement in 1957 zette het in stituut zijn onderzoek in het geheim voort met plutonium uit Groot-Brittannie. Volgens het bericht in Ny Teknik, waar van de juistheid door gezaghebbende bronnen bevestigd is, zijn in Zweden tien mini-kernproeven gedaan. Het project is in 1972 stopgezet, omdat het te duur werd. Naar aanleiding van het bericht heeft de oppositie op een parlementair on derzoek aangedrongen. WOODSHOLE De pi raterij op zee heeft in de afgelopen tien jaar een onrustbarend niveau be reikt. Jaarlijks vallen honderden doden en loopt de schade voor reders en verschepers op tot meer dan een miljard dollar. Dit hebben deskundigen gezegd tijdens een confe rentie over piraterij in het bij Boston gelegen plaatsje Woods Hole. Volgens een recent rapport van de Verenigde Naties zijn sinds 1980 alleen al voor de kust van Thailand 1.376 men sen gedood, 2.283 vrouwen verkracht en 593 ontvoerd, al dus Dean Cycon van het Ocea- nografisch Instituut van Woods Hole. Eric Ellen van het Internationale Maritieme Bureau in Essex verklaarde dat de meeste slachtoffers zo genaamde bootvluchtelingen uit Vietnam waren. Hij zei dat moderne piraten uiteenlopen van afzonderlijk opererende belagers voor de kust van Sin gapore, tot groepen van 100 man die 's nachts voor anker liggende schepen voor de Westafrikaanse kust enteren. De afgelopen jaren worden ook steeds vaker schepen be laagd voor de kust van Brazi lië, evenals zeiljachten in het Caraïbisch gebied, zei hij. Piraterij doet zich overal te. wereld voor, zei Cycon. Hij zei dat de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling (Unc tad) becijferd heeft dat pirate rij en aanverwante maritieme fraude verschepers en reders thans meer dan 1 miljard dol lar per jaar kosten. De toege nomen piraterij vindt ziin oor zaak in de armoede in de Der de Wereld, waardoor mensen tot criminaliteit en deelname aan de mondiale drugshandel worden gedreven, zei nij. Frankrijk legt historische processen op beeld vast PARIJS In Frankrijk zul len in de toekomst bij histo risch belangrijke processen zoals het proces dat eind van het jaar plaats heeft tegen Klaus Barbie film- of vide ocamera's worden toegelaten om de procedure te vereeuwi gen. Volgens het wetsontwerp zal een speciale commissie de historische waarde van een ophanden zijnd proces bepalen en daarmee beslissen over de toelating van camera's. De in het rijksarchief op te bergen beelden mogen pas na twintig jaar in het openbaar vertoond worden. 8 dagen met uw krant naar VERTREK ZONDAG 12 EN 26 MEI A.S. Aan do zonzijde van de Imposante Rigl. beschut tegen het noorden en open naar het zuiden - en daardoor overvloedig voorzien van een prachtige zuidelijke tlora (met o.a. fraaie vijgebomen) ligt aan het VIERWOUQSTEDENMEER het rustieke plaatsje GERSAU. waar we verbll|ven. Reeds sinds 1850 bekend bi| toeristen en meerdere jaren als vakantieoord verkozen door o.a. de componist Brahma. Het programma omvat behalve een bezoek aan Brunnen. een volle dagtocht door het imposante Bemerobertand en Grtrv- delwald met een bezoek aan een houtsni|werkplaats. alsmede een dagtocht rond het gehele Vierwoudstedenmeer met be zoek-aan diverse bekende toeristenoorden waaronder Interlaken Voorts wordt een bezoek gebracht aan de stad Luzern met een rondrit langs de markante stadspunten. gelegenheid tot winkelen en een bezoek aan o.a. het grootste automu seum van Zwitserland Hel programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie wandelingen te m^ken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer Het verblijf is gedurende 6 volle dagen in het centraal gelegen hotel Mimosa. De tweepersoonskamera hebben douche en toilet. Bij de eenpersoonskamers Is een docuhe, en direct naast de kamerdeur een tollet. De prijs voor deze mooie x - vakantietrip bedraagt slechts J D/O." per persoon op basis van haltpension (-logies, ontbijt en diner) en een 2-persoonskamer met douche en toilet Toeslag voor een 1 -persoonskamer 75 - Inbegrepen alle vervoer ine! excursies per luxe touringcar alsmede het afscheidsdiner in Nederland Gecombineerde reis verzekering 20 - per persoon 5 - poltskosten. Annuleringsverzekering 3 van de reiasom 6 - pokskoston Hel diner wordt gebruikt In het op enkele minuien loopafstand gelegen hotel tlge. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nr 070-190682 (van maandag t/m vrijdag van 9 lot 16 uur) of persoonlek in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spul) •m POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5