amer stuurt Brinkman xug naar omroepen Tandartsen moeten zich wapenen tegen aids rbeidsti idverkorting levert 115.000 banen op „Huisarts dreigt overbodig te worden Geluidsoverlast garage aan tijden gebonden Organisatiegraad bij artsen is dalende GPV: emancipatiebeleid strijdig met Gods geboden ibrengst kaartverkoop denbaar vervoer met d procent toegenomen Bloemencorso nadert voltooiing ïnzine zaterdag twee cent duurder Alexander viert 18e verjaardag in besloten kring JNENLAND EcidócSoiMmtt VRIJDAG 26 APRIL 1985 PAGINA 3 jf maanden cel eist voor incest NINGEN Officier van justitie j.H. Severein heeft gisteren voor chtbank in Groningen een gevan- ktraf van vijf maanden geëist te- je 48-jarige S.P. uit Zevenhuizen, nover de politie heeft P. vorig jaar nd dat hij ruim twee jaar lang een jueuze relatie met zijn stiefdochter '^onderhouden. Die begon toen het je 11 jaar was. De zaak kwam aan [cht, nadat het meisje haar groot te over het gedrag van haar stief- had verteld. Volgens de advocaat We man is zijn cliënt al gestraft ^lle omstandigheden na het uitko- fvan deze affaire, fchtbank doet op 9 mei uitspraak. UTRECHT Nog maar ongeveer 60 procent van de artsen is lid van een van de maatschappelijke verenigingen (voor huisartsen, specialisten, sociaal- -geneeskundigen en artsen in dienstverband) die worden overkoepeld door de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Genees kunst. De voorzitter van de Maatschappij, F.N.M. Bierens, sprak daar vanmiddag op de algemene vergadering van de KNMG zijn bezorgdheid over uit, evenals over de betrokkenheid van de leden bij het beleid en over de communicatie tussen be stuur en leden. Om de contacten met de leden te verbeteren start de KNMG binnenkort met een in formatietelefoon waarmee de leden sneller op de hoogte kunnen worden gesteld van actuele zaken, standpunten en beleidsbeslissingen. DEN HAAG Het eman cipatiebeleid van de over heid is strijdig met Gods geboden. Het leidt tot het ontlopen van verantwoor delijkheid van burgers voor elkaar. Daarom dient de overheid de individua lisering van personen die tot het samenlevingsver band van gezin of huwe lijk behoren, niet te be vorderen. Dit staat in de vandaag in Den Haag ge presenteerde studie van de Groen van Prinsterer Stichting, het wetenschap pelijk bureau van het Ge reformeerd Politiek Ver bond (GPV). Deze studie „Gedwongen ge lijk te zijn?" wil dat iedereen moet kunnen kiezen. Daarin past geen beleid dat zowel mannen als vrouwen dwingt tot het verrichten van betaalde arbeid. Bij het aantrekken van personeel moet men uitgaan van het kostwinnersbeginsel. Positieve discriminatie wijst de studie af. Emancipatie van bevolkings groepen kan christelijke politi ci niet onberoerd laten, stelt de studie. Onder de vlag van emancipatie v°n de vrouw wordt thans evenwel een normloos individualisme ge predikt. De overheid laat dit niet alleen toe, maar bevordert het ook actief. Gesteld wordt dat in het belang van samenle ving en burger de overheid huwelijk en gezin als door God in de schepping gegeven in stellingen, centraal moet stel len. Bij conflicten binnen het gezin moet men niet naar de rechter lopen, tenzij er sprake is van buitensporige situaties. Ter wille van de eenheid van het gezin moeten echtgenoten eenzelfde naam hebben. De studie gaat eveneens in op de geschiedenis, de openbare ze delijkheid en het geweld tegen vrouwen, de sociale zekerheid en de wetgeving. Over het deelaspect kinderopvang bui tenshuis wordt opgemerkt, dat de overheid die niet dient te stimuleren. „Sigarendoos" moet luchtrampen voorkomen HEERLEN De KLM gaat In de cockpit van een DC-9 een proef ne men met een klein apparaatje dat de piloot kan waarschuwen wan neer een zenderfrequentie is ge blokkeerd. Het apparaat, contran unit geheten, is ontwikkeld in een bedrijf in Singapore en is zo groot als een sigarendoos. Dit is giste ren na afloop van een internatio naal luchtvaartsymposium in Heerlen meegedeeld. Met zo'n ap paraat zou de beruchte luchtramp op Tenerife voorkomen hebben kunnen worden. IKACTIES OP RADIO EN TV OPGESCHORT /en e tij ^eJonze parlementaire re- amejw dactie) dei stds HAAG Minister rlarkman heeft vandaag <?uw overlegd met het slifiet over een mogelij- oplossing voor het cao- met de omroep- welen. De bewindsman seng gisteren om schor van het Kamerdebat deze kwestie, nadat ?n I gebleken dat een dnd^e van ^"a" verSvindt dat de minister el v omroep-cao alsnog ;r tg goedkeuren. Het ka- zal Brinkman de led iele moeten geven voor v overleg met de NOS, dat begin volgende week zal plaatsvinden. Volgende week donder dag zal het Kamerdebat worden voortgezet. Brinkman kreeg gisteren van zowel VVD als PvdA te horen dat hij zich niet dient te men gen in de cao-afspraken, zo lang deze niet leiden tot een overschrijding van het be schikbare budget of tot verho ging van de omroepbijdragen. De omroepen zijn geen tren- volgers en mogen ook niet als zodanig worden behandeld. Toen CDA-woordvoerder Ger- ritse vervolgens pleitte voor voortzetting van het overleg met de omroepen, vroeg de be windsman tijd om met het ka binet hierover overleg te ple gen. Volgens Gerritse moet de minister het voorstel van de omroepen, om 12 miljoen extra te bezuinigen, serieus in over weging nemen. De omroepbonden hebben gis teren besloten de prikacties op radio en tv op te schorten tot volgende week donderdag. De bonden voelen er overigens weinig voor aanwezig te zijn bij het aangekondigde overleg tussen Brinkman en de om- roepwerkgevers. Zij vinden dat het hier gaat om een zaak die louter de bonden en de werkgevers aangaat. Vooral minister De Koning van Sociale Zaken bleef giste ren in de Kamer tegensputte ren. Volgens hem steekt de ontwikkeling van de arbeids voorwaarden bij de omroepen zelfs gunstig af bij die in het bedrijfsleven. De financiering van de 36-urige werkweek, zo als door de omroepen en de bonden is overeengekomen, werpt volgens deze bewinds man grote bezwaren op. Minister Brinkman kreeg gis teren wel voldoende steun voor zijn benoeming van de huidige commissaris van de koningin in Utrecht, de CDA'er Van Dijke, tot de nieuwe NOS-voorzitter. Hij negeerde daarmee de voor dracht van de gezamenlijke omroepen, die VARA-voorzit- ter Van den Heuvel op die stoel wilden hebben. GPV'er Schutte maakte er, evenals de PvdA eerder, bezwaar tegen dat dit soort benoemingen te veel in de partijpolitieke hoek wordt getrokken. Minister Brinkman (links) en zijn politieke tegenstander in de kwestie van de omroep-cao, Aad Kosto (PvdA), broederlijk naast elkaar voor aanvang van het Kamerdebat. M «J O Fra t siVervolg voorpagina) -a°« HAAG Vijf pro- -Di! arbeidstijdverkorting >rd"t over vier jaar tot ge- dat de werkgelegen- penjstijgt met 115.000 vol- i. ne banen. Omdat zo'n 0 mensen die nu ont moedigd zijn zich dan op de arbeidsmarkt zullen melden, daalt de werk loosheid per saldo met 90.000. Dit schrijven drs. A. Bakhoven en drs. M. van Schaaijk, bei den werkzaam bij het Centraal Planbureau, in het blad Eco nomische Statistische Berich ten (ESB) van deze week. Bei de economen wijzen erop dat atv de koopkracht op natio naal niveau bevordert, aange zien een groter aantal mensen een arbeidsinkomen zal genie ten. Dat compenseert ruim schoots de koopkrachtdaling per hoofd van de bevolking als gevolg van inlevering van loon of prijscompensatie voor korter werken. De directie van het lucht- vrachtbedrijf Avia Presto op Schiphol heeft gisteren een ge middeld 36,5 urige werkweek per 1 januari 1986 voorgesteld voor werknemers in de vol- continudienst. De bonden zul len het bod neutraal aan de le den (die eerder voor hun cao in actie kwamen) voorleggen. Het personeel van de kunst- mestfabriek Windmill in Vlaardingen heeft gisteren het werk voor vijf uur onderbro ken met het oog op de komen de cao-besprekingen 6 mei. De cao-besprekingen voor de 10.000 werknemers in de kar- tonnage-industrie zijn van morgen hervat, hoewel de bonden op voorhand verklaar den weinig te verwachten van het overleg. De werkgevers zijn nog niet ingegaan op de eis voor een 36-urige werk week. NIEUWEGEIN Tandartsen en mondhygiënisten moeten maatregelen gaan nemen om zich te wapenen tegen besmettingen met het virus dat de immuniteits ziekte AIDS kan veroorzaken. De Nederlandse Maat schappij tot bevordering van de Tandheelkunde (NMT) publiceert daartoe vandaag in haar ledenblad een aan tal richtlijnen. Tandartsen dienen zich te beschermen door het dragen van handschoenen, mondkapjes en speciale brillen, om te voorkomen dat zij in aanraking komen met het bloed van hun patiënt. Eerder deze week maakte het Academisch Centrum voor Tandheel kunde in Amsterdam al soortgelijke maatregelen be kend. AIDS wordt in belangrijke mate via bloed overgedragen. Hoe wel niet is aangetoond dat ook via speeksel besmettingen kun nen plaatsvinden, worden de tandartsen wel gewaarschuwd te gen het infectiegevaar van met bloed vermengd speeksel. Niet temin zegt een toelichting op de richtlijnen dat van de nevels van dit mengsel die tijdens de behandeling ontstaan geen gevaar valt te duchten. „Anders is het als scherpe deelties tandweefsel, tandsteen en vullingsmateriaal wordt weggeslingerd- Kleine verwondingen die hierdoor ontstaan kunnen een infectie ver oorzaken", aldus het advies. De Inspectie voor de Volksgezondheid overweegt het artikel in het tandartsenblad op grote schaal onder tandartsen en mondhy giënisten in Nederland te verspreiden. AIDS-deskundigen in Nederland zijn niet onverdeeld gelukkig met de reactie van de tandartsen, nu maatregelen worden benadrukt in relatie tot AIDS. „Deze voorzorgsmaatregelen hadden allang de gewoonste zaak van de wereld moeten zijn, om andere infecties dan die van AIDS te voorkomen". den' grcTERDAM De opbrengsten van de kaartverkoop 'iet stads- en streekvervoer zijn de eerste twee den van dit jaar met elf procent gestegen ten op- e van dezelfde periode vorig jaar. Eén van de he nrijkste oorzaken hiervoor zijn de maatregelen, die oon'vorig jaar zijn genomen om het „zwart" rijden te- ideite gaan. minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, is wel- ptorrr niet aan te geven welk deel van de hogere opbrengst veroorzaakt door tariefstijgingen of de weersomstandig- - n, maar dit betekent toch een stap op de goede weg naar l ^«ndabeler exploitatie van het openbaar vervoer. „Naarmate ikomsten stijgen en we erin slagen door meer efficiency de - ijl te drukken, kunnen tariefsverhogingen beperkter blij- 2jzo zei de minister gisteren bij de opening van de metrolijn - h Spijkenisse en Rotterdam-Hoogvliet. ^ieuwe 4,3 kilometer lange traject betekent de voltooiing i2]e Noord-Zuid lijn van het Rotterdamse metronet. De inwo- 2/an de groeikern Spijkenisse kunnen nu in 28 minuten het iiim van Rotterdam bereiken. Om zoveel mogelijk automo- 5)n naar het openbaar vervoer te „lokken" rijden de treinen 2<spitsuren voorlopig om de vijf minuten. Vrijdag en zater- -an ter kennismaking gratis gebruikt worden gemaakt van |uwe lijn. In Artis is giste ren op 35-jarige leeftijd het neus hoornwijfje Mohi- ni gestorven. Ze leed aan ernstige stoornissen in de luchtwegen en was bejaard. Mo- hini werd in het zuidoost-azia- tische Assam ge boren en kwam in 1952 naar En geland. Negen jaar later verhuis de ze naar Artis, waar ze sinds enige tijd samen woonde met het 23 jaar jongere mannetje Saita- ro. Mohini heeft twee jongen ter wereld gebracht. DEN BOSCH De zoge naamde eerstelijns ge zondheidszorg hoofd zakelijk huisartsen, wijk verpleging en consultatie bureaus dreigt overbo dig te worden. De voorzit ter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, J. Hendriks, poneerde deze stelling vandaag in Den Bosch op een sympo sium over het stadszieken huis in de toekomst. Volgens Hendriks is momen teel de druk op vooral de huis- art om snel door te verwijzen naar specialistische hulp groot, omdat nog vrij algemeen de opvatting bestaat dat de duur ste hulp wel de beste zal zijn. De huisarts dreigt daardoor meer en meer een welzijns werker te worden en dat is niet de bedoeling. Hij of zij is daarvoor ook niet opgeleid. De specialist trekt dan in toene mende mate de behandeling van lichamelijk zieken tot zich. Om die ontwikkeling te gen te gaan, moet er volgens Hendriks snel een duidelijke functionele verdeling komen tussen de eerstelijns zorg en de specialistische (tweedelijns- )zorg. Prof. dr. C. Haanen (bloed ziekten, Nijmegen) uitte op het symposium veel kritiek op het overheidsbeleid. Hij noemde het niet denkbeeldig, dat in de toekomst net als tot voor kort bij de hartchirurgie buitenlandse klinieken moeten worden ingeschakeld omdat noodzakelijke voorzieningen in Nederland ontbreken. En als dat om financiële redenen niet meer mogelijk zou zijn, „bestaat het risico dat de ge zondheidszorg in Nederland afzakt naar het peil van derde wereldlanden", aldus prof. Haanen. Hij verweet de over heid tevens dat deze geregeld dubieuze geneesmiddelen tot de Nederlandse markt zou toe laten. De realisering van $ste Bloemencorso van de iistreek is op een haar na "1. Nog wat laatste restjes perken, de jurering van ^aalwagens een feit doen de stoet is klaar om in de 35 kilometer lange ;en Haarlem en Noord- i maken. lorschot op dat bloemrij- leuren werd gisteren al Jen door de uit Nieuw lid afkomstige Marianne Govaerts, de Tulpen Koningin van 1985. Met haar tweeling zuster Christian is ze in de bol lenstreek en op de dag van haar aankomst in Lisse was ze gelijk in haar element. In Keukenhof startte op dat mo ment juist de derde binnenten- toonstelling in het Koningin Beatrix Paviljoen en dat is dat dit keer de Tulpenparade. Bloemenpracht alom dus in de bollenstreek en voor degenen die er helemaal niet genoeg van kunnen krijgen vermel den we dat men na het rijden van het corso nog altijd de praalwagens op de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk kan bekijken, en passant de vele mozaieken on der de loupe nemen en na die tijd ook Keukenhof kan, nee moét bezoeken, want hier barst het voorjaar in de ko mende tijd in volle glorie los. Degenen die hun geduld niet kunnen bedwingen en alvast een voorproefje van het Bloe mencorso willen hebben, kun nen tot twee uur vannacht te recht in de Hobahohallen te Lisse, waar door de Lions Club Bollenstreek bovendien een heel festival rond de praalwa gens is opgezet en artiesten zullen optreden, zoals Donna Lynton en The Tramps. TERDAM Normale- en superbenzine worden morgen twee cent per liter jder. De veranderingen zijn volgens de oliemaatschappijen het gevolg van hoge- ifijsnoteringen op de vrije markt, in combinatie met de ontwikkeling van de 'Irkoers. De meest voorkomende prijzen bij de pompstations (zelftank) zijn vanaf Öag 1,96 voor superbenzine en 1,90 voor normale benzine. DEN HAAG Willem Alexander zal zijn verjaardag morgen in besloten kring vieren en ook verder de komende tijd weinig in het openbaar optreden. Hij staat voor zijn eindexamen aan het Atlantic College in Wales dat 27 mei begint. Als hij slaagt gaat hij op 17 augustus naar Den Helder voor ziin dienstplicht bij de marine. Op zijn agenda staat geen officieel optreden. De enige uitzondering is 3 juli, wanneer hij door zijn moeder wordt geïn stalleerd tot lid van de Raad van State. De prins is al goedgekeurd voor de marine. Hij krijgt een oplei ding van vier en een halve maand tot aspirant reserve officier. Daarna is hij tijdelijk ltz 3e kl en aan die rang is een breed scala van functies verbonden. Voorlopig dus geen „vorstelijk" bestaan voor de kroonprins, want het zijn nog altijd zijn ouders die over hem beslissen. Zij hebben besloten dat tot de vorming van de koning ook hoort dat hij zijn uitkering van negenhonderdduizend gulden per jaar niet aanspreekt. De kroonprins zal het met zijn wedde moeten doen: 574,66 gulden per maand. Na zijn diensttijd zal de prins gaan stu deren. LEIDERDORP De Raad van State heeft een voorlopige voorziening ge troffen die de geluidso verlast van garage Ba ve laar aan de Droststraat in Leiderdorp voor de om wonenden moet beper ken. Deze voorziening wordt getroffen in af wachting van de behande ling van het Kroonberoep. De omwonenden zijn in be roep gegaan tegen de verle ning van een hinderwetver gunning door de gemeente Leiderdorp aan het bedrijf. Dit omdat de garage dag en nacht een enorme geluidsoverlast zou veroorzaken. De voorlopi ge voorziening houdt in dat de garage dagelijks tussen zeven en zes uur niet meer dan 55 decibel geluid mag produceren op de grens van de werkplaats en de stallingsruimten. Tussen zes uur 's avonds en zeven uur 's morgens moet het helemaal stil zijn. Op zaterdagen mag er vanaf vijf uur 's middags hele maal niets meer te horen zijn, evenals op zon- en feestdagen, negen uur mag er niet meer Bij wijze van ontheffing mag dan 50 decibel worden gepro- er tien keer per jaar worden duceerd. Het „overwerk" zal doorgewerkt tot negen uur, aan de gemeente gemeld moe maar tot zeven uur mag het ten worden, die dan de stand geluid dan de 55 decibel niet te bijhoudt tot de tien keer is be- boven gaan en tussen zeven en reikt Anderhalf jaar cel voor vrouwenhandel DEN HAAG Een 34-jarige Haagse is gisteren door de rechtbank in haar woonplaats veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf en 1500 gul den schadevergoeding, te beta len aan een vrouw uit Santia go (Chili), die in 1983 en 1984 gedwongen werd als raam- prostituée te werken in de Haagse Katerstraat en Poel- dijksestraat. Het slachtoffer en een vrien din werden eind 1983 onder valse voorwendsels naar Ne derland gelokt met in het vooruitzicht gestelde baantjes als kinderoppas en dienst meisje. In werkelijkheid wer den ze hier eerst tot schijnhu welijken gedwongen en ver volgens, eenmaal in het bezit van een geldig Nederlands paspoort, kwamen ze achter het raam terecht Eén van de vrouwen heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie. Ook heeft ze achteraf haar toevlucht gezocht bij de „Werkgroep Slachtoffers Ge dwongen Prostitutie" in Utrecht De Chileense was door de verdachte en haar vriend bedreigd in stukken te worden gesneden en in een doodskist naar haar geboorte land teruggrestuurd te worden als ze het werk zou weigeren. De vrouw heeft ons land onge schonden kunnen verlaten en is nu weer terug bij haar kind en familie in Santiago.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3