TAFEL Nijmeegse theologen bekritiseren pausschap Vrouwelijke religieuzen op 12 mei niet naar paus fieidoe Cowan lïïïïTl Raad van Kerken teleurgesteld over regeringsstandpunt energiebeleid ACHTERGROND Ceidae Sou/unit kerk wereld Unieke samenwerking joden en katholieken in VS Gereformeerde Bond wil eigen catechetenopleiding Niet kinderachtig weer VRIJDAG 26 APRIL 1985 PAG PvdA eist inzicht in beveiligingskosten paus De PvdA wil volledig inzicht in de overheidsmaatregelen en de daaraan verbonden kosten in verband met de beveiliging van de paus bij diens bezoek aan ons land in mei. De PvdA-ka- merleden Knol en Hummel hebben premier Lubbers in schrif telijke vragen om een opgave gevraagd van de maatregelen voor de beveiliging van de paus als persoon. De socialisten wil len ook inzicht in de activiteiten van niet-overheidsinstellin- gen ten behoeve van de beveiliging van de paus, voorzover de kosten hiervan bij het rijk gedeclareerd worden. Zij vragen zich af in welke verhouding de maatregelen en de kosten staan tot die van de afgelopen vijftien jaar bij staatshoofden die ons land bezochten. Tienduizenden mensen verwacht op Haagse pausdag De Haagse politie verwacht op de Haagse dag van het pausbe zoek maandag 13 mei een forse toeloop. Men verwacht enige tienduizenden mensen langs de route, die voornamelijk afkomstig zullen zijn uit Zuid- en Noord Holland. Woordvoer der N. Laterveer van de Haagse politie zegt, dat een nauwkeu rige schatting van het aantal toeschouwers moeilijk te geven is. „Het hangt natuurlijk sterk van het weer af", aldus de heer Laterveer. „Bij goed weer verwachten we tienduizenden men sen. Is het slecht weer, dan zal de toeloop wel veel minder zijn, want de mensen weten dat het allemaal op televisie wordt uit gezonden". Als alle mensen aan I één kant hadden getrokken, was de wereld omgekanteld. Jiddische spreuk Scherpe kritiek op de wij ze waarop het pausschap gestalte heeft gekregen, werd er gisteren geuit op een studiedag van de Theologische Faculteit van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. De kritiek richtte zich zowel op de bijbelse grondslag als op historische ontwik keling van het pausschap. De studiedag werd ge houden naar aanleiding van het bezoek van Jo hannes Paulus II aan ons land. Dit bezoek is een element van betekenis in de machtsstrijd die is ont staan tussen voorstanders van een streng hiërarchi sche kerk en van een kerk die vooral plaatse lijk gestalte krijgt, zo werd er op de studiedag naar voren gebracht. Een paus die zich boven de Kerk stelt en voorbijgaat aan de betekenis van de plaatselij ke gemeenschap, kan zich wel op beide Vaticaanse Concilies beroepen, maar niet op het Nieuwe Testament, aldus de hoogleraar dogmatische theo logie dr. A.A. Willems. In de visie, waarin de plaatselijke gemeenschappen de kerk vor men, is ruim plaats voor een Petrusfunctie. Deze moet dan midden in en niet boven de kerk staan, aldus Willems. Zijn stelling, gebaseerd op de Dr. Catharina Halkes richtingenstrijd binnen het Tweede Vaticaanse Concilie, werd onderschreven door de hoogleraar Nieuwe Testament dr. B.M.F. van Iersel. Zorg vuldige bestudering van de omstreden tekst in Mattheus 16 vers 8 („op deze rots zal Ik Mijn kerk bouwen") bracht hem tot de conclusie dat Pe trus het tegenovergestelde van een rots is, maar iemand op wie men niet kan bouwen. Het geciteerde vers is volgens de Nieuwtestamenticus dan ook ironisch bedoeld. (Zoals ook de domste tv-kijker met de klompen aanvoelt dat Po- pie Jopie ironisch bedoeld is, zo zei Van Iersel.) Wijzend op een andere woordspeling in het Nieuwe Testament zei Van Iersel dat Simon Petrus als eerste geroepen wordt. Dit betekent dat hij dienaar moet zijn en geen heerser. Vaderschap Dr. Catharina Halkes bracht in haar lezing naar voren dat het vrouw-zijn in de Kerk wordt weggedrukt doordat er een te sterke nadruk is gelegd op het „vaderschap" van de paus. De religieuze taal han teert vaak beelden die elkaar tegenspreken, zo zei zij. Bij voorbeeld God als Vader, de Kerk als moeder. Daaruit worden conclusies getrokken waarin dikwijls de waarheid verstard wordt weergegeven. Het moederschap is het oudste beeld voor de godheid, aldus mevrouw Halkes. De vader als Godsbeeld is van veel late re tijd. Daaruit blijkt dat zo iets cultureel bepaald is. In het bijbelboek Genesis is het onderwerp van het vers „Ik ben die Ik ben" (God) manne lijk noch vrouwelijk. In de patriarchale samenleving werd dat een man. Jezus heeft deze patriarchale inter pretatie gerelativeerd, aldus mevrouw Halkes. De benamingen voor de paus, zoals „vicarius" (plaatsbekle der), hebben alle een heidense achtergrond, aldus de hoogle raar kerkgeschiedenis dr. J.C.P.A. van Laarhoven. Zij zijn pas in latere tijd exclusief voor de bisschop van Rome (de paus) opgeëist; vicarius Christi (plaatsbekleder van Christus) pas sinds paus Inno- centius III in de 13e eeuw. Ook daardoor heeft het paus schap een inhoud gekregen die het niet vanaf het begin heeft gehad. Voor de eerste maal in de geschiedenis hebben religieuze joden in de Verenigde Staten zich onomwonden achter een officieel document ge plaatst van de rooms-ka- tholieke bisschoppencon ferentie. Op een perscon ferentie hebben verte genwoordigers van de Unie van Amerikaanse Hebreeuwse Gemeenten en van de bisschoppen conferentie aangekon digd, dat beide organisa ties gezamenlijk het in praktijk brengen van de in 1983 uitgekomen her derlijke brief over oorlog en vrede zullen bevorde- De brief, die als titel heeft „De uitdaging van de vrede God's belofte en ons ant woord", heeft al een reeks oecumenische activiteiten ten gevolge gehad, maar het ge organiseerde jodendom was daarbij nog niet betrokken. Eugene Fisher, directeur van het secretariaat voor katho liek-joodse betrekkingen van de bisschoppenconferentie NCCB, verklaarde dat de twee organisaties tot nauwe samenwerking zijn gekomen, „omdat de vrede veel te be langrijk is om alleen aan bis schoppen of technocraten te worden overgelaten". Samen met Annette Daum, onderdirecteur van de com missie voor sociale activitei ten van de Liberale Joden in Amerika, heeft Fisher een publikatie verzorgd die als discussiestuk moet dienen voor christenen en joden, ge titeld „De uitdaging van sha- lom voor katholieken en jo den". Daarin wordt gepoogd een indruk te geven van wat de rooms-katholieke en jood se traditie hebben te zeggen over oorlog en vrede en hoe het begrip vrede is verbon den met ethische aspecten in het leven. Naar Fishers over tuiging heeft de encycliek „Nostre Aetate" van Vatica- num II over niet-christelijke godsdiensten de publikatie van het boek mogelijk ge maakt. Rabbijn Alexander M. Schindler, voorzitter van de Joodse Unie, verklaarde :„Eén van de mooiste dingen van het Amerikaanse politie ke systeem is dat er fatsoen lijke coalities kunnen worden gevormd, zoals in dit geval". Die coalities behoeven zijns inziens niet te stoelen op een parige meningen over alle mogelijke onderwerpen. Zo hebben de joden niet dezelf de mening over toelaatbaar heid van abortus als rooms- -katholieken. In elk geval ziet het ernaar uit, dat het nieuwe boek zich beter leent voor onderwijs doeleinden dan de pastorale brief, die ook niet als zodanig bedoeld is geweest. Grote invloed Overigens blijkt de onderha vige pastorale brief van 1983 grote invloed te hebben ge had op de katholieken in de V S. Volgens de socioloog pa ter Andrew Greeley lijkt de brief zelfs „de succesrijkste poging te zijn geweest ooit door sociologen waargeno men, om de houding van mensen te veranderen". Er voltrok zich een verbazing wekkende ommezwaai in de mening van veel gelovigen ten opzichte van het bewape ningsvraagstuk, aldus pater Greeley in het onafhankelij ke katholieke weekblad Na tional Catholic Reporter. Greeley heeft geconstateerd, dat van 1983 op 1984 de me ning onder katholieken over het budget voor bewapening een verandering van 22 pro cent te zien heeft gegeven ten ongunste van bewape ning. Dat kan volgens hem alleen maar aan de pastorale brief hebben gelegen. Als vergelijkingsgroep heeft de pater de meningsvorming on der protestanten gevolgd. Daarin was over dit onder- Het bestuur van de Stichting Samenwerking Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen (SNVR) neemt niet deel aan de ontmoeting van paus Jo hannes Paulus II met katho lieke maatschappelijke orga nisaties op 12 mei in Utrecht. In de SNVR zijn de ruim 80 congregaties van actieve (niet-beschouwende) vrouwe lijke religieuzen verenigd. Het bestuur zal zijn besluit in een brief aan de congregaties uitgebreid toelichten. Dit heeft de voorlichter van de Konferentie Nederlandse Religieuzen (KNR), waarin de overkoepelende organisa ties van religieuzen samen werken, gisteren bevestigd. Het besluit van de SNVR hangt samen met het feit dat aartsbisschop dr. A.J. Simo- nis de feministische theologe prof. dr. Catharina Halkes heeft verboden de paus tij dens diens ontmoeting met maatschappelijke organisaties toe te spreken. Mevrouw Halkes was voorgedragen door de Unie van Katholieke Vrouwenorganisaties, waarin de SNVR samenwerkt met vier andere vrouwenbewe gingen. In een gesprek tussen mgr. Simonis en vertegenwoordig sters van de vrouwenorgani saties werd begin april een compromis bereikt: mevrouw Halkes zou van mgr. Simonis alsnog de paus mogen toe spreken, als een vertegen woordigster van de (behou dende) groepering Vrouwen in de RK Kerk aan de rij van sprekers zou worden toege voegd. Mevrouw Halkes bleek echter niet bereid met dit compromis in te stemmen. Evenals het bestuur van de SNVR zal ook het bestuur van het Katholiek Vrouwen gilde niet in Utrecht aanwe zig zijn. De drie andere leden van de Unie beraden zich nog over deelneming. Gebed Het bestuur van de SNVR zal de individuele vrouwelijke religieuzen niet oproepen eveneens de ontmoeting van de paus met maatschappelij ke organisaties te mijden. Het besluit heeft ook geen gevolg voor het morgengebed van de paus met religieuzen in de ochtend van 12 mei, even eens in Utrecht. De voorzit ster van de SNVR, zuster Te- resini Metternich, zal bij het morgengebed namens de Ne derlandse religieuzen het woord tot de paus richten. Een 28-jarige man heeft gisteren in New York voor grote opschudding gezorgd door eeen gesprek te eisen met de pas benoemde kardinaal John O'Connor. De man zette zijn eis kracht bij met het dreigement dat hij een bom tot ontploffing zou brengen als de nieuwe kardinaal hem niet zou willen ontvangen. Nadat politiefunctionarissen twee uur lang op hem hadden ingepraat, gaf de man zich over; zonder de kardinaal gesproken te hebben. Bisschoppelijke dank voor steun pausbezoek In een brief aan alle katho lieken bedanken de r.-k. bis schoppen allen die „door hun inzet, hun gebeden en offer vaardigheid" het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Nederland mogelijk maken. Zij wijzen erop dat duizenden vrijwilligers zich hebben in gespannen om het bezoek van de paus voor te. bereiden. De bisschoppen zeggen te ho pen dat de paus op een harte lijke wijze zal worden ont haald. Zij vragen het gebed van de katholieken opdat het bezoek aan de pastorale doel stelling ervan zal beantwoor den. „Moge de kerk in Ne derland meer worden het ko ninkrijk Gods, dat Christus op de wereld bracht. Moge Gods wil. die de eenheid en eensgezindheid behelst van alle kinderen Gods, steeds meer verwerkelijkt worden", aldus de bisschoppen. De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk heeft een plan ontwikkeld voor een MO-opleiding voor catecheten en godsdienstleraren in Zeist onder verantwoordelijkheid van de Gerefor meerde Bond. Als de kerkelijke en ministeriële er kenningen spoedig worden verkregen, zal deze op leiding in september dit jaar beginnen. Achtergrond van dit initiatief is het vorig jaar door de Her vormde Synode genomen besluit om de bestaande opleiding voor catecheten in Zeist op te laten gaan in de opleidingen MO-theologie aan de vrije leergangen te Amsterdam en de noordelijke leergangen in Leeuwarden en Zwolle. De kerke lijke verantwoordelijkheid van de Hervormde Kerk voor de catechetenopleiding zou onverlet moeten blijven. De synode meende dat zo een betere theologische vorming van het mid denkader van de Hervormde Kerk wordt gegarandeerd. Sy nodeleden, afkomstig uit de Gereformeerde Bond, waar schuwden de synode toen al voor vervlakking van het geeste lijk gehalte van de catechetenopleiding, omdat deze voortaan aan niet-kerkelijke instellingen zou worden gegeven. Katholieke jongeren roepen op tot dienstweigeren De leiding van de katholieke jongerengemeente in de Duitse Bondsrepubliek heeft alle leden opgeroepen de mi litaire dienst te weigeren. De jongerengemeente is een van de katholieke jongerenorga nisaties die samenwerken in de „Bond van de katholieke jeugd in Duitsland". Deze overkoepelende organi satie is door de bisschoppen erkend als vertegenwoordi ging van de katholieke jonge ren. In een brief aan de le den naar aanleiding van de 40e herdenking van de kapi- tulatie van Hitler-Duitsland schrijft de leiding van de jon gerengemeente dat een dis cussie over de houding ten opzichte van de militaire dienst en de Duitse krijgs macht binnen de organisatie noodzakelijk is. Jongeren vragen paus: schrikken kerkelijke wetten af? Nederlandse jongeren willen van paus Johannes Paulus II weten of de r.-k. kerk met allerlei regels en wetten de jeugd afschrikt en of zij de jeugd te weinig uitdaagt. De paus zal hierop een antwoord geven tijdens zijn ontmoeting met ka tholieke jongeren, die op 14 mei te Amersfoort wordt gehou den. Het gaat hier om een van de vier vragen, die de voorberei dingscommissie uit de ongeveer 1.000 voorstellen heeft gese lecteerd en die de paus heeft goedgekeurd. Dit heeft een woordvoerder van de commissie gisteren bekend gemaakt. Verder willen de jongeren weten wat de paus denkt van de pessimistische kijk die veel jongeren op de hedendaagse maat schappij hebben. Zij beschouwen zichzelf vaak als doemden kers. Ook willen de jongeren weten of de kerk hun de tijd geeft om te groeien of dat ze meteen aan de hoge verwachtin gen moeten voldoen. Tenslotte vragen ze de paus wat zij voor de kerk kunnen betekenen. De Raad van Kerken in Nederland wil dat de re gering een alomvattende visie ontwikkelt op het energiebeleid op lange termijn. Dan zou het par lement de gelegenheid hebben zich daarover uit te spreken en het voor gestelde beleid kunnen toetsen aan de uitkomst van de brede maatschap pelijke discussie over het energiebeleid. Dat blijkt uit een brief die de Raad heeft gestuurd aan pre mier Lubbers. De Raad schrijft teleurgesteld te zijn over het in januari ge publiceerde standpunt van de regering over de resultaten van de brede maatschappelij ke discussie. In de hieraan gewijde brief van de minis ters ontbreken ten onrechte diverse ethische elementen voor een beoordeling van de kernenergie, aldus de raad. Zo wordt wel melding ge maakt van de internationale afspraak de verdere versprei ding van kernwapens tegen te gaan en komt ook het pro bleem van radio-actief afval aan de orde, maar „zonder dat duidelijk wordt gemaakt welk gewicht eraan is toege kend en op grond waarvan. Dat de voorgestelde boven grondse opslag van radio-ac tief afval de derde en vierde generatie na de onze belast met het onvrijwillig beheer van de tijdelijke opbergplaat sen en met het vinden van oplossingen voor de definitie ve berging van het restafval, blijft als ethische vraag onbe sproken", zo constateert de raad in zijn brief. De Tweede Kamer vergadert dinsdag 1 mei, de op d; de arbeid, als op andere dagen. Alleen wordt er niet ge en is de avond vrij, zoals op Sinterklaas. Het kwan schien wat onaardig over, maar CDA en VVD hadden toen zij het voorstel van de PvdA afwezen om die da vergadering te houden. In beginsel moet men welv staan tegenover wensen van minderheden om voor viering van bijzondere dagen mogelijk te maken. Dat is het gaat om christelijke feestdagen, zo ook bij dagen m andere achtergrond. TOCH hebben CDA en VVD terecht de PvdA een h« geroepen, toen die partij een duidelijke grens wildei schrijden. Tien jaar lang is door toevallige omstandig op de dag van de arbeid niet door de Tweede Kamer derd. Meestal viel 1 mei op een dag dat de Kamer l niet vergaderde en één keer viel de eerste mei op de d na Pasen. Toen werd besloten dat de Kamer niet zou deren, maar daarbij werd nadrukkelijk vastgesteld i niet werd gedaan in verband met de eerste mei, maar het wenselijk was dat er nog één dag zou zitten tuss lange paasweekeinde en de hervatting van de vergade van de Kamer. Fractievoorzitter Den uyi van de PvdA vem zijn pleidooi naar de situatie, zoals die in de laatste tie is gegroeid. Daarmee gaf hij echter te kennen dat de| oppositie van de eerste mei voortaan een voor kame; officiële vrije dag wil maken. En dat zou meteen dej stap zijn op de weg naar een nieuwe nationale feestda Den Uyl daar wilde uitkomen bleek toen hij Nederlaij geleek met een aantal ons omringende landen, waar <S ste mei wel als nationale feestdag geldt. Via een sli| trachtte hij te bewerkstelligen dat die dag ook bij oj nationale feestdag zou worden, waarop niemand werj gaat te ver, zeker gezien het aantal feestdagen dat wel land in het voorjaar al kennen: Koninginnedag, Pasen) steren en Hemelvaartsdag. Het verzet van CDA en VVD tegen de plannen i PvdA lijkt op het eerste gezicht onsympathiek en kind tig, maar is het niet. Van de andere kant is het vers dat voldoende goede wil is getoond, door op voorstel v CDA te besluiten op de eerste mei niet in de Kamer tt men, en bovendien niet in de avonduren te vergader socialisten zijn daardoor alsnog in staat de 1 mei-viei waarvoor ze zijn uitgenodigd, volop bij te wonen. Aanhoudend te koud DE BILT (KNMI) Het ziet er niet naar uit dat april nog normale temperaturen zal brengen. In grote lijnen ver loopt de stroming op grotere hoogte van westnoordwest naar oostzuidoost. In deze stro ming trekken storingen uit de omgeving van Groenland via Zuid-Scandinavië naar de Oostzee. Een van deze storin gen, een in betekenis toene mend lagedrukgebied, lag vrij dagochtend noordwest van Schotland en zij komt zater dagavond bij Noord-Denemar- ken aan. In de avond, nacht en ochtend trekt een regenge- bied over Nederland naar Duitsland en België. In de middag klaart het van het noorden uit nu en dan op, maar de wind, die dan inmid dels naar het noordwesten is gedraaid, voert dan van zee uit enkele buien aan. De mini mumtemperatuur wordt onge veer 4 graden, in de middag kan de temperatuur tot onge- beer 9 graden oplopen. De wind is eerst zuidwest tot west, morgen wordt de wind noord west en neemt verder toe tot krachtig, 6, aan zee en op het IJsselmeer tot hard, 7, moge lijk stormachtig, 8. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag. Zuid-Scandinavië: wisselend bewolkt en af en toe een bui. middagtemperatuur rond 4 graden. Britse eilanden: af en toe re gen of een bui. In de nacht Witte bonen vruchtensalade met brood vla met gebakken beschuit vegetarisch De benodigdheden voor twee personen zijn: 250 g witte bonen, zout, 5 lepels mayonaise (1 eierdooier, zout, peper, mosterd, 1 le pel azijn, circa 2 dl olie), 1 zure appel, 1 sinaasappel, 1 grapefruit, 1 banaan, 2 to maten, paar augurken, 1 le pel zilveruitjes, sla, 2 hard gekookte eieren, peterselie; brood naar smaak en be hoefte, (mayonaise); 2 beschuiten, 1 eierdooier, citroenrasp of -essence, 0,75 dl melk, 10 g margarine, 2 lepels jam, 4 dl gele vla (4 dl melk, 20 g custard, 24 g suiker), 1 eiwit, 25 g sui ker. Was vanavond de witte bo- kans op lichte vorst. M temperatuur van 7 tot 1 den. j Benelux, Noord- en M Duitsland, Noord-Fra buien, mogelijk met s| In de nacht kans op; vorst. Middagtemperatu 5 graden in Noord-Dij tot 11 graden in Noord-) rijk. Zuid-Duitsland, Alpenl perioden met regen, ri tempeatuur van 6 tot den. Nulgradenniveau 1300 meter. Midden- en Zuid-Fra zonnige perioden, plaj ook een bui. Middagte tuur van 12 graden i mandie tot 21 graden zuiden. Spanje, Portugal: af en en enkele buien, midc peratuur van 16 grader noordwesten tot 23 gri het zuiden. Italië, Joegoslavische veel bewolking en tijd* gen. Middagtemperatu 16 graden in het noor 25 graden in het zuidei Weerrapporten van vanmorgen 0 Weer Max Mn regenbui 6° 1 Frankfort niet ontv Geneve onbew. Helsinki sn.bui Innsbruck h.bew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen l.bew. jxemburg h.bew. 12° - nen een keer, zet ze n der koud water met i weg en kook ze mo. dat water in een ul Laat de bonen uitlek koud worden. Maak wenst zelf mayonai: een eidooier te meng zout, peper, mosterd i en aan dit mengsel al de de olie druppelge te voegen. (Een zelfg mayonaise bevat geer, houders", smaakt maar blijft niet lan± een dag of vijf goed). Meng stukjes appel, si pel, banaan, grapefi maat en augurk d mayonaise, voeg de zi jes en witte bonen breng de salade op met zout, peper en az de salade op een be mooie slablaadjes, met de eieren en me selie en geef er brood gewenst mayonaise b Week de beschuiten mengseltje van eidot troenrasp of -essej melk, bak ze in hete rine bruin en leg ze j soon op bord. Bestrip schuiten met jam en er de vla over. Klop wit, onder toevoeging suiker, stijf en game vla mee. J

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2