„Blijven liggen tot genodigden komen" ma6a<zouna/nt stad omgeving -Leiden steunt acties |egen wet woningdelers Pastoor Schinkel 25 jaar voorzitter NBC Pro Maria ac IS 0 XVRIJDAG 26 APRIL 1985 PAGINA 13 isdiensten aangepast wegens bloemencorso )EN De dienstregeling van de nen 50/51 vanaf Leiden en Haar- s in verband met het bloemencor- orgen aangepast. De reizigers moe- ekening houden met vertragingen, en 50/51 vanaf Leiden, centraal on: 6.24 t/m 8.54 uur tot Haarlem; t/m 10.24 tot/vanaf Bennebroek; t/m 12.24 t/v Hillegom; 12.39 t/m t/v Lisse; 14.09 t/m 14.39 t/v Sas- eim; 15.09 t/v Warmond; 15.24 tot tgeest via A44 naar Haarlem; 15.39 naar Haarlem (via Warmond, A44 Sassenheim, van Pallandtlaan. 50/51 vanaf Haarlem, centraal sta- 6.29 t/m 9.44 tot Leiden; 9.44 al- via Tempelierstraat; 10.14 vanaf Haarlem centraal station via De Zilk naar Hillegom; 10.29 t/m 11.59 vanaf Hillegom (Haarlem-Hillegom verval len); 12.14 t/m 14.29 t/v Bennebroek; 14.29 t/m 14.44 t/v Hillegom; 14.59 t/m 15.29 t/v Lisse. Vanaf 15.44 weer naar Leiden. Naar en van de Keukenhof worden in dien noodzakelijk extra diensten inge zet. Lijn 54: ritten 14.25 - 14.55 van Hy acintenstraat en 15.35 - 15.05 van Keu kenhof vervallen. Vanaf 16.45 tot 19.30 trekt het corso door Noordwijk, waar door de busdiensten (de lijnen 40, 42, 90 en 92) vermoedelijk met vertraging zul len rijden. Inbrekers betrapt LEIDEN Twee auto's afge laden met videobanden trof de politie vannacht om half drie aan voor een videotheek aan de Oliemolen in de Meren- wijk. In één van de auto's zat een 23-jarige Hoofddorper die even tevoren met een bak steen een ruit van de video theek had ingegooid. De poli tie gaat er vanuit dat de Hoofddorper niet alleen ver antwoordelijk is voor de in braak, maar of één of meer andere daders bij de inbraak betrokken waren, is niet be kend. Horeca enquête levert niets op LEIDEN De enquête die de gemeente heeft gehou den over de nieuwste proef met de sluitingstijden van de cafés, heeft geen resultaten opgeleverd die veel toe voegen aan de al jaren slepende discussie over de cafés. De proef houdt in dat vijftien cafés in het weekeinde pas om drie uur dicht hoeven terwijl andere cafés al om twee uur dicht moeten. Om de gevolgen van deze proef te meten, werd een enquête gehouden onder de vijftien cafés, de omwonenden en de cafés die niet mee moch ten doen. Tweederde van de aangeschreven cafés heeft niet op de enquete gereageerd en van de buurtbewoners heeft maar tien procent gereageerd. De deelnemers aan de proef noemen de proef geslaagd (hun omzet ging om hoog), de niet-deelnemers vinden de proef niet geslaagd (hun omzet ging omlaag) en ook de omwonenden zijn niet blij met de proef (de overlast nam toe). Maandag buigt een raadscommissie zich over de sluitingstijden van de cafés. Circus Krone naar Leiden LEIDEN Het wereldberoemde circus Krone komt naar Leiden en geeft voor stellingen op 8, 9, 10 en 11 augustus. Het bezoek is een onderdeel van de Ne derlandse toernee die het circus iedere vijf jaar door Nederland maakt. In to taal worden 12 Nederlandse steden aangedaan. Krone komt op 27 juni bij Arnhem de grens over met twee extra treinen (90 spoorwagons) en een honderdtal vrachtwagens. Het circus heeft 400 me dewerkers en 200 dieren en geeft de voorstellingen in een tent waarin plaats is voor 5000 toeschouwers. Probleemloos transport LEIDEN Vanaf het terrein van de HCG aan de Zoeterwoudseweg is vannacht op nieuw onder politiebegeleiding een zwaar transport overgebracht naar het terein van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) aan de Langegracht Het ging in dit gval om een 40 ton zware noodcondensator die zal worden gebruikt bij de opwekking van elektriciteit in de nieuwe centrale aan de Langegracht. De condensator is 25 jaar oud en door de HCG aangepast aan de eisen die aan de nieuwe centrale worden gesteld. Het transport ging via de Koningin- nelaan, de Lammenschansweg, de Kanaal- weg, Leiderdorp en de Willem de Zwijger- laan moeiteloos naar het EBR-terrein. Vol gens de politie hebben zich tijdens het trans port geen problemen voorgedaan. Jongen aangehouden voor gooien steen door ambassaderuit DEN HAAG De Haagse po litie heeft gistermiddag in Den Haag een zeventienjarige jon gen aangehouden die ervan wordt verdacht dat hij een steen heeft gegooid door een ruit van de Indonesische am bassade. De jongen is 's avonds weer op vrije voeten gesteld. De jongen liep mee in een de monstratie van ongeveer 1.500 Zuidmolukkers, ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de RMS, de Zuidmolukse republiek in ballingschap. De demonstranten kozen onder weg van het Malieveld naar de Houtrusthallen een andere route dan was afgesproken en kwamen zodoende langs de Indonesische ambassade. Daar kwam het volgens de po litie tot lichte ongeregeldhe den. Jongelui begonnen over geparkeerde auto's te lopen en stenen te gooien naar de am bassade. De politie maakte daar met zachte hand en assis tentie van de eigen ordedienst van de demonstranten snel een einde aan. LEIDEN Pastoor L.C. Schinkel herdenkt morgen zijn 25-jarig Jubileum als voorzitter van het Nederlands Beauraing Comité Pro Maria. De in Leiden woonachtige heer Schinkel heeft zich een kwart eeuw ingezet voor het Mariale apostolaat van Beau raing, waar Maria in de periode van 1932-1933 33 maal aan vijf kinderen in het dorp is verschenen. Jaarlijks brengen zo'n 6000 pelgrims uit Nederland een bezoek aan het Belgische plaatsje. Het jubileum wordt niet op 17 juni gevierd (em. pastoor Schin kel werd op 17 juni 1960 tot voorzitter benoemd) omdat deze da tum midden in het bedevaartseizoen valt. De viering op zater dag bestaat uit een Heilige mis in de kerk van de H. Liduina aan de Burg. Lefèvre de Montignylaan 17 in Ro'tterdam. Deze eucha ristieviering in de laatste parochiekerk van de heer Schinkel be- fint om twaalf uur. Van drie uur tot half vijf kan men pastoor chinkel gelukwensen in restaurant Engels aan het Stations plein 45 in Rotterdam. Honderden keren heeft pastoor Schinkel in Beauraing de lof verkondigd van de Moeder met het gouden hart en heeft hij haar Boodschap van gebed, offer en liefde uitgedragen aan allen die het wilden horen en in zich wilden opnemen. Hij is in Beau raing een graag geziene gast en pelgrim. Op 29 november 1982 werd pastoor Schinkel benoemd tot ere-kapelaan van Beau raing. Pastoor Schinkel ziet in de bedevaarten een moderne vorm van apostolaat. De gelovige mens laat zijn dagelijkse be slommeringen achter zich en gaat op weg om rust en bezinning te vinden op een plaats waar Maria uitdrukkelijk gevraagd heefl „dat men hier ter bedevaart kome". Bejaarden vertolken weer hun liederen Zoals alle jaren werd de ko- renzangdag voor ouderen gisteren in de Leidse Stads gehoorzaal, weer een groot succes. Het was voor de ne gende keer dat deze koren dag werd gehouden. Voor de vijfde achtereenvolgende keer had men de Stadsge hoorzaal gekozen. Dit laat ste was reden voor een klein feestje. Ter gelegen heid van het eerste lustrum waren er bloemen voor het stichtingsbestuur van het gecoördineerd bejaarden- werk, verantwoordelijk voor dit jaarlijks terugkerend ge beuren. De Initiatiefneem ster van de korendag, bijna 10 jaar geleden, mevrouw Thorn en haar latere com pagnon mevrouw Barendse werden even in het zonnetje gezet, maar daarna werd er weer gezongen, afgewisseld met gymnastiekdemonstra- ties. Aan de korendag de den vooral Leidse bejaar denkoren mee, maar ook waren er koren uit de omge ving. Twee bewoners Rijn en Vliet hersteld LEIDEN Twee van de zes bewoners van het verzorgings huis Rijn en Vliet, die moge lijk paratyfus hadden opgelo pen, zijn weer hersteld. Het gaat om de twee die niet naar een ziekenhuis zijn overge bracht, maar gewoon in hun huis konden blijven. De vier andere hoogbejaarde bewoners van Rijn en Vliet verblijven nog steeds in diverse zieken huizen. Het onderzoek naar de aanwezigheid van paratyfus heeft vooralsnog nog geen re sultaat opgeleverd. De kans dat deze levensgevaarlijke bacterie de oorzaak van de ziektegevallen is geweest, wordt als bijna nihil geken schetst. Vermoedelijk is er sprake van een andere min- der-gevaarlijke salmonella bacterie geweest. De kweken waarmee de aan wezigheid van paratyfus zou moeten worden aangetoond hebben vooralsnog geen posi tief resultaat opgeleverd. De onderzoeken worden veqricht in het Elisabethziekenhuts in Leiderdorp. Directeur A.H.M. Kerkhoff van de GG en GD noemt het zeer onwaarschijn lijk dat er sprake van een ex plosie van paratyfus is ge weest. „Het is een zeer zeldza me ziekte, die de laatste jaren in ons land nimmer meer voor een explosie heeft gezorgd. Er is kennelijk wel iets gebeurd in Rijn en Vliet, maar het zal uiterst moeilijk worden om te vinden wat dat precies is ge weest De eerste bejaarde werd vorige week donderdag ziek, korte tijd later volgden de an deren. Dat impliceert dat men in het begin van vorige week iets verkeerds heeft gegeten. Dat voedsel is echter niet meer te onderzoeken. En daarmee wordt het erg problematisch". Overigens stelt de directeur van de GG en GD vast, dat alle meldingen langs de wette lijk voorgeschreven weg zijn gelopen. Getracht gaat worden om in de relatie met de bejaar denhuizen te verbeteren om in de toekomst snellere informa tie mogelijk te maken. De GG en GD zal het initiatief nemen voor overleg met de verschil lende huizen om flexibeler in te kunnen springen bij even tuele ziektegevallen en in de preventieve sfeer maatregelen te kunnen treffen. De ramp heeft zich voltrokken. Gewonden liggen her en der verspreid. ge gelaten want het draaide bij de oefening 'Rijn-Brouw' vooral om de samenwerking tussen de respectievelijke stafofficieren. Voor de solda ten op herhaling, ging het met name om de techniek: „Hoe krijg ik een zwaarge wonde zo snel mogelijk van drie hoog op de begane grond"? De aanwezige brandweer van Leiden, Leiderdorp, Hazers- woude en Koudekerk werd met een extra verrassing ge confronteerd: een plotseling lek in een amoniakleiding. Maar. ook deze hindernis werd zonder mankeren geno men. Rampzalig was de oefening slechts voor de 200 vrijwilli gers die zich gisteren als slachtoffer hadden vermomd. Zij moesten uren in de kou op hun redders wachten. Een aantal van hen moest zelfs blijven liggen totdat de bus met genodigden was gepas seerd opdat de heren burge meesters hun redding kon den gadeslaan. De leiding van de oefening blikte na afloop tevreden te rug. Woensdagavond gaven de manschappen tot aller te vredenheid van hun kwali teiten blijk in de Rijswijkse Plaspoelpolder, gistermorgen bewezen de officieren het hoofd in moeilijke omstan digheden koel te kunnen houden. En in verzuild Ne derland, waar brandweer en militairen toch enigszins arg wanend tegenover elkaar staan, was dat de grote winst van de oefening. Voor de mannen van de BB (bescherming Bevolking) had de oefening een wrange bij smaak. Het was de laatste keer dat ze op deze wijze in actie mochten komen. De BB wordt opgeheven en het grij ze uniform kon gistermiddag definitief de kast in. Dat goldt ook voor de herhalings- plichtigen van het KMC. Zij het dat hun plunje beschik baar moet blijven voor het geval zich in Nederland een echte ramp voltrekt jfJIDEN KRIJGT 20 SOCIOWONINGEN t pEN De gemeente Lei- wil jaarlijks hooguit zes iingen ter beschikking stel- I aan personen uit Ende- it, van de Stichting de kikel en de Stichting Hu- litas. De huizen zullen be- Wid zijn voor het wonen in __jpsverband, zogenaamde |w«ningen. Om deze sociowoningen werd al lang geleden door de ver schillende instellingen ge vraagd. De Leidse woning- bouwcoöperaties willen in principe per jaar vier wonin gen voor het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest, één wo ning voor De Schakel en één woning voor Humanitas be schikbaar stellen. Het is even tueel mogelijk in deze getals verhouding te schuiven als de behoefte bij de verschillende instellingen verandert. In to taal zullen er niet meer dan 20 woningen beschikbaar gesteld worden. KOUDE WAS WARE VIJAND BU OEFENING IN ZOETERWOUDE profiteerde er mooi van mee. Gewonden waren er volop, gisterochtend bij de brouwe rij. Hoe kon het ook anders bij het scenario dat de leger leiding voor de herhalings- plichtigen van het Konink lijk Militair Commando had uitgeschreven. De Warschau- vijand was in actie gekomen en als gevolg van diens bom bardementen werden niet al leen de Leidse Professoren- wijk en Cronestein in een puinhoop veranderd, maar ook een belangrijk gedeelte van de bierbrouwerij zelf verwoest. "Terwijl de regiona le brandweer en de militaire hulptroepen in actie kwa men, explodeerde nog eens een blindganger op de brou werij. De chaos was compleet en her en der lagen gewon den. De fall-out van een kernwapenexplosie op Bel gisch grondgebied maakte de situatie extra penibel. Verrassing Met dit gegeven lag de brou werij er gisteren paradijselijk bij. Weliswaar waren de 500 soldaten druk doende de ge wonden van de gebouwen te takelen en stonden her en der leger- en brandweervoer tuigen verspreid, maar daar bleef het bij. Sfeerrijke hulp middelen als rookbommen en explosieven waren achterwe- De gemeente, zet zich actief in invoering van de maamde voordeur- tegen te VVD-wet- als het F. Bieg- hebben hiervoor bij hun regerende in Den initiatieven ont- Verder heeft het van burgemeester van Lei- ad hesie betuigd met van een brief de colleges van Am- dam, Den Haag, Rot- ^am en Utrecht, waar- voordeurdelersrege- als volstrekt onaan- wordt afgewe- it bleek gisteravond een zeer druk be- vergadering van de maat- aangelegen- volksgezondheid van vele actiecomités gisteravond aanwezig de raadscommissie de e over de door de rege- regeling bij fonen. Zoals bekend zou- door deze nieuwe wet per- li met een bijstandsuitke- die in eenzelfde pand wo- Iflink gekort gaan worden, janvang van de vergade- ring deelden de actievoerders een brief rond, waarin zij een definitief afstel van de voor- deurdelersregeling eisten. In de brief wordt verlangd dat de gemeente Leiden, ongeacht of de regeling wel of niet door de Tweede Kamer wordt aange nomen, geen medewerking verleent aan de uitvoering er van. Verder vragen de actieco mités aan alle partijen, zoveel mogelijk invloed aan te wen den om de invoering van- de nieuwe wet tegen te gaan. Ook brachten zij een videofilm mee over dit onderwerp. Na afloop van de vergadering werd deze film, waarin de vele haken en ogen die aan de regeling kle ven duidelijk naar voren kwa men, gedraaid. Zoals bekend heeft een eerde re actie van de sociale diensten in Nederland geleid tot uitstel van invoering van de wet, na melijk van 1 april tot 1 juni. Nadere bestudering van het regeringsvoorstel geeft de soci ale diensten van de grote en middelgrote steden echter steeds me'er aanleiding om voor een algeheel afstel van de wet te pleiten. In de brief van de gemeente Amsterdam wordt gesteld dat de regeling principieel onjuist is. Het zou een inbreuk betekenen op de privacy van burgers. Een ef fectieve controle op de juiste uitvoering van de wet is niet mogelijk. Uitvoering van maatregelen zou tot rechtson gelijkheid kunnen leiden. De wet biedt talrijke ontwijkings mogelijkheden en is fraudege voelig. Verder zou de beoogde bezuiniging zeer zeker niet ge haald kunnen worden. Bere keningen zouden aantonen dat slechts een fractie van het be oogde bedrag gehaald kan worden, terwijl de uitvoerings kosten onveranderd hoog zul len zijn. Tenslotte wordt ge concludeerd dat de maatregel met name hard zal aankomen in gezinnen, met thuiswonen de grote kinderen. De regeling nodigt uit gezinsverbanden te verbreken. Deze conclusie ontlokte me vrouw T. Fallaux (PvdA) gis teravond de opmerking „dat het CDA met deze maatregel het cement doet brokkelen van de hoeksteen van de sa menleving". Onverdeeld was men gisteravond over het ver werpelijke van de nieuwe wet. Verdeeld was men echter over de vraag: wat te doen als de wet wel wordt aangenomen. De linkse partijen vonden dat de gemeente ook dan moest weigeren de wet uit te voeren. CDA en VVD vonden echter dat een wet die democratisch tot stand was gekomen, hoe dan ook geëerbiedigd diende te worden. Wethouder Kuijers wilde op die zaak nog niet zo ver vooruit lopen. Voorlopig wilde hij alle aandacht richten op het tegenhouden van de wet en daar had hij reeds veel energie in gestoken door over leg te voeren met collega's van andere grote en middelgrote gemeenten en een krachtige stem te laten horen bij partij genoten in de tweede kamer. Hij was dan ook verheugd te vernemen dat er ook vanuit het CDA initiatieven in die richting worden ontplooid. ZOETERWOUDE/LEI- DEN Weinigen zullen gemerkt hebben dat zich rond de silo's van bier brouwerij Heineken in Zoeterwoude gisteroch tend een heuse ramp vol trok. Wellicht de auto mobilisten die, begeleid door de rijkspolitie, de Hoge Rijndijk bij niet werkende verkeerslich ten in een recordtempo konden passeren. Die agenten stonden er enkel en alleen om de trucks die gewonden naar Lei derdorp en Zoeterwoude afvoerden, vrije door gang te verlenen maar het passerende verkeer jaren burgerleven weer wat onwennig in het militaire uniform.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13