Goed gereedschap is het halve werk KUNST/CONSUMENTENINFORMATIE Vier grote namen in nieuwe A VRO-tv-serie „De Brekers99 Leningradweek in Rotterdam met muziek, sport en dans Meelijwekkende personages in Klamers „Judith" Nieuw boek over verzet in Nederland g dagpuzzel Ontslagen door bezuinigingen bij bibliotheken Milaan pleit voor vrouwelijkheid Telefonisch bestellen DE TUIN IN MET HARK, TWEETAND EN TEELTPLAN computer doet de rest ÊeidócSoiumvt VRIJDAG 26 APRIL 1985 PAG» I HILVERSUM AVRO- tv is begonnen met de voorbereidingen van de zevendelige comedy-serie „De Brekers", geschreven door Peter Romer. De hoofdrollen worden ver tolkt door Rijk de Gooyer, Johnny Kraaykamp, Adè- le Bloemendaal en Sacco van der Made. De serie, onder regie van Rob Herzet, wordt door de AVRO in het najaar op het scherm gebracht. In „De Brekers" draait alles om de rasechte Amsterdamse familie „De Bre ker", bestaande uit Peek (Rijk de Gooyer), zijn vrouw Trees (Adèle Bloemendaal), broer Fokke (Johnny Kraaykamp) en zwager Harry (Sacco van der Made). Peek is in zijn leven wegens kleine vergrijpen diverse ma len achter de tralies beland. Er is nooit een solide basis voor het huishouden geweest. Daar wil Peek verandering in bren gen en hij besluit een fietsen stalling te openen. Trees, het gezonde verstand van de fami lie, houdt voor de zekerheid haar viskraam op de markt aan. Zwager Harry woont bij Peek en Trees in. Hij heeft het moeilijk met alles wat er in de wereld gebeurt, maar vooral met zichzelf. Fokke tenslotte heeft zijn hele leven nog geen slag uitgevoerd. Daar heeft hij echter weinig problemen mee gehad, omdat hij nog nooit iets te kort is gekomen. ROTTERDAM In de week van 15 tot 22 mei ontvangt Rotterdam cul tureel (en sportief) Lenin grad, aansluitend op de tentoonstelling „Meester werken uit de Hermitage" die van 19 mei tot 14 juli in Boymans-Van Beunin- gen wordt gehouden. De Leningradweek is een ge volg van de overeenkomst over vriendschap en sa menwerking tussen de zustersteden Rotterdam en Leningrad die de bur gemeesters, resp. Bram Peper en Hodyrev op 15 juni van het vorig jaar hebben ondertekend. De vriendschapsweek heeft vooral een cultureel karakter. Op het programma staan twee concerten van de Philharmo nic van Leningrad in de Doe len op 19 en 21 mei, met het Eerste Pianoconcert van Pro- kofief en de Zevende „Lening- radse" Symfonie van Sjostako- vitsj. Voorts zijn er drie ten toonstellingen in de voormali ge centrale bibliotheek - een expositie over de Tweede We reldoorlog onder de titel „Le ningrad Heldenstad", architec tonische monumenten van Le ningrad en een poppenten- toonstelling. Er zijn op 17 en 18 mei in het theater Zuidplein 's avonds uitvoeringen door een folklore groep met solisten van het Maly-theater en een kok uit Leningrad gaat aan het werk in het restaurant van de cen trale lokatie van de manifesta tie „Hart voor de stad" aan het Weena. Ook bezoekt een groep scho lieren Rotterdam, onder meer voor een programma op de Scholengemeenschap Prins Alexanderpolder en deelname aan de manifestatie „Hart voor de stad". Het jeugdvoetbalteam Smena uit Leningrad neemt deel aan het Feijenoord bevrij- dingstoernooi op 17, 18 en 19 mei, waaraan ook jeugdteams uit Engeland, Polen en de VS deelnemen, evenals teams van Ajax, PSV en Sparta. Hermitage Zoals eerder gemeld leent het grote museum de Hermitage in Leningrad veertig schilderijen uit aan het museum Boymans- Van Beuningen. Van 19 mei t/m 14 juli zijn daar Hollandse en Vlaamse meesters uit de 17e eeuw te vinden. De keuze - gemaakt door medewerkers van de Hermitage - betreft schilderijen die tot de hoogte punten behoren van de in drukwekkende collectie die het Russische museum op dit gebied bezit. Van Rembrandt zijn twee wer- Russisch Trio, bestaande uit Michail Danilow (balalaika), Valeri Tichow (goesli) en Viktor Moltsjanow (bajan, ac cordeon). Van Kembrandt zijn twee wer ken te zien: „De Heilige Fami lie" uit 1645 en „Saskia als Flora" uit 1634. Van Frans Hals wordt getoond „Portret van een man", van Jacob Ruisdael twee schilderijen uit de belangrijkste verzameling van deze landschapschilder. Behalve ander werk van an- Peter Paul Rubens: het beken dere Hollandse meesters zijn de „Landschap met regen- ook schilderijen van Vlamin- boog" en het grote „Cimon en gen te zien, zoals werk van Pero". F Act brengt „Judith" van Friedrich Hebbel in een bewerking en verta ling van Ger Thijs. Regie: Ronald Klamer. Met Guusje van Tilborgh als Judith, Evert de Jager als Holofer- nes, en anderen. Theater aan de Ha ven, donderdag 25 april, herhalingen vanavond en morgenavond. Friedrich Hebbel schreef „Ju dith" naar het verhaal in het tweede apocrieve boek uit het Oude Testament. Voor Ronald Klamers tweede regie bij F Act heeft Ger Thijs het stuk opnieuw vertaald en zodanig bewerkt dat het wat meer aan gepast is aan deze tijd. Judith van Bethulië ziet haar volk bedreigd door Holofer- nes, de meedogenloze veldheer van Nebukadnezar. Zij bidt tot God om raad en moet de weg van de zonde volgen om de Hebreeërs te redden. Zij maakt zich mooi en begeeft zich naar het tentenkamp van Holofernes. Nadat de zonde is begaan, onthooft zij Holofernes en hoopt dat haar schoot on vruchtbaar zal blijken. De lijn van regisseurs als Karst Woudstra voortzettend heeft Ronald Klamer gekozen voor de statische aanpak. De acteurs bewegen zich als schaakstukken over het to neel, de tekst wordt hoofdrol speler, de visie van de regis seur moet prevaleren. „Ju dith" toont de moed van de vrouw, die het alleen moet op nemen tegen een moordlustige bedreiging en haar volk redt. Klamer heeft geprobeerd het stuk iets actueler te maken. Judith is geen ongenuanceerde heldin. Zij twijfelt en staat open voor Holofernes, in wie zij „de eerste en de laatste man van de wereld" ontdekt. Die Holofernes is net als alle man nen in het stuk een lachwek kende karikaturale macho. Briesend staat hij met een overdreven stijve postuur zijn mannetje. Zijn moeder is de enige vrouw die hij niet graag ziet, die herinnert hem maar aan het spookbeeld van zijn ouderdom. Hij wil graag ie mand tegenkomen met wie hij zich kan meten. Zijn wens wordt vervuld. Voor de door Paul Gallis ont worpen muur die uit zweven de stenen opgebouwd lijkt, zet ten Guusje van Tilborgh als Judith en Evert de Jager als Holofernes twee figuren neer die hoe intens gespeeld ook iets meelijwekkends krijgen. De gedachte dat hun pathos het vertwijfelde zoeken naar hun positie als man of vrouw moet uitdrukken, ligt kenne lijk hieraan ten grondslag. „Judith" drukt weinig emotie uit, een heftige liefdesscène daargelaten. De strijd tussen het geloof van Judith en het ongeloof van Holofernes en die tussen gevoelens en puur lijfsbehoud worden nauwelijks uitgewerkt. Fletse scènes van hongerige Hebreeërs bena drukken dit manco. Klamer laat met deze „Judith" geen duidelijk beeld achter. PETER SNEL AMSTERDAM Het is hele maal niet erg dat er dit jaar, veertig jaar na de bevrijding, zo een overstelpende hoeveel heid boeken verschijnt over de Tweede Wereldoorlog. Nu le ven nog mensen die deze tijd bewust hebben meegemaakt of in het verzet hebben gezeten. Laat zij hun verhalen maar vertellen. Die verhalen kun nen er toe bijdragen dat de jonge generatie zich een beeld kan vormen over wat er in de jaren 1940-1945 is gebeurd. Dat zei voorzitter S. Minco van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet gis teren bij de presentatie van de uitgave „Het Verzet 1940-1945", waarvan hij het eerste exemplaar kreeg aange boden. Het boek schenkt aan dacht aan de structuur, de ver wantschappen en 'scheidslijnen tussen de verschillende groe peringen, aan de verscheiden heid aan drijfveren die tot een verzetshouding konden leiden, en aan de feitelijke verzetsda den. Een groot aantal auteurs heeft aan het boek meege werkt. Uitgeverij Fibula-Van Dishoeck heeft „Het verzet 1940-1945" op de markt ge bracht. FIGUURPUZZEL PLUS 1-PUZZEL Door telkens één letter bij de vooraf gaande te voegen, kunnen woorden van navolgende betekenis worden verkregen: 1. autokenteken Italië; 2. titel (afk.); 3. vreemde titel; 4. treksluiting; 5. man nelijk rund; 6. lange rij van elkaar vasthoudende personen; 7. vrij van bacteriën; 8. kleuteronderwijzeres. OPLOSSING Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. bioscopen ALPHEN AAN DEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6. tel. 01720-20800); Sop hie'# Choice (16); do. ma. di. wo. 20.15. EUROCINEMA II: Beverly Hills cop (al); 18.30, 21.00. za. zo. di. wo. ook 13.45. EUROCINEMA III; First blood (12); 18.45, 21.15. za. zo. di. wo. ook 13.45. EUROCINEMA IV: Amadeus (al); 20.00. za. zo. di. wo. ook 13.45. NACHTVOORSTELLING EUROCINEMA I: Sophie's Choice (16); za. 24.00. EURO CINEMA II: Beverley Hills Cop; za. 24.00. EUROCINEMA III: First blood (16); za. 24.00. EUROCINEMA IV: Zwoele zonnetrip (18); za. 24.00. KINDERVOORSTELLING EUROCINEMA I: Als je be grijpt wat ik bedoel (al); za. zo. wo. 14.00. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): The naked face (12); 14.30, 19.00, 21.15. zo. 14.15. 16.30, 19.00. 21.15. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39, tel. 124130): Het begon met liefde (al); Het bittere kruid (12); Falling in love (al); Beverly Hills Cop (al); 14.30, 19.00, 21.15. Amadeus (al) 20.00. zo. ook 14.30. TRIANON (Breestra 31. tel. 123875): De bedriej (al); 14.30, 19.00, 21.15. 14.15, 16.30, 19.00, REX (Haarlemmerstraat tel. 071-125414): Heavenl touch (16); 14.30. 19.00. 21.151 NACHTVOORSTELLING REX: The young like it hoJ (18); vr. za. 23.30. NOORDWIJK LIDO THEATt (Pr. Bernhardstraat 01719-12800): geen opgave. KATWIJK CITY THEATER (Badstraat 30. tel. 01718-74075 Karate Kid (al); 14.45, 19.01 21.15. ma. di. 19.00, 21.1 CITY THEATER II: Bacheli f party (12); tijden zie City CITY THEATER III: Red Daw (12); tijden zie City I. CIT THEATER IV: Ghostbusters (12 tijden zie City I. behalve za- «iscal I wo-middag. KINDERVOORSTELLING CITY THEATER: Circus oT 1 stelten (al); za. wo. 14 4M LIDO THEATER: geen opgavjm/ VOORSCHOTEN GREENWAY Y Wildschut (16); vr. t/m zo. 19.0C vr. za. ook 21.15. dl. wo. 20.0( Diamonds are forever (12); zc 21.15. ma. 20.00. Gremlins; t/m ma. 15.45. wo. 15.45. KINDERVOORSTELLING Vol gas met Herby; 14.00. jn j] WASSENAAR ASTRA: Bachi'd? lorparty (al); do. t/m zo. 20.%- IK De prooi (12); ma. t/m wdl 20.00. leun KINDERVOORSTELLING onli, Billie Turf het dikste studentLf p ter wereld; za. zo. wo. 14.00. J., f 1545 ILVi LLING v J •y; za. zo. wcÖg Z' DEN HAAG Bij de openba re bibliotheken zijn vorig jaar ongeveer 170 personen ontsla gen, terwijl door natuurlijk verloop naar schatting 330 personen verdwenen die rond 190 volledige banen vervul den. Dit gevolg van de vorig jaar opgelegde bezuinigingen valt nog mee, doordat veel ge meenten en provincies nog wat konden bijspringen om de ergste of in sommige gevallen de hele nood te lenigen. Een ernstige situatie wordt ver wacht als in 1987 een soort overgangsregeling afloopt. Een en ander blijkt uit onder zoek van het Nederlands Bi bliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) naar de effecten van de bezuinigingen. In 1984 werd de subsidie voor het bi bliotheekwerk met vijftig mil joen gulden verminderd, twin tig procent van het hele diebedrag. Om gedwtf ontslagen te voorkomen| minderden de openbare t theken hun uitgaven vooii ken en tijdschriften. werd getracht meer inkoJ te krijgen van gebruikers? werden wel meer vrijwilÊf^ ingeschakeld, wat eve! niet altijd zonder probté ging. Bij twee van elke bliotheken werd het openingsuren teruggeb Ook werden filialen of f lingen gesloten. De tarieven stegen in 198i 19,3 procent; dit jaar mtf procent. De gemiddeldeI tributie bedraagt nu 22 per jaar. Het kortingsl voor jongeren vanaf acn jaar ligt gemiddeld op gulden en dat voor bejaapr op 10,50 gulden. Zomer- broeken van Fong Leng Levi heeft de nijve re Fong Leng, die zich op de jeans- markt een plaats heeft veroverd, mooie designs laten maken voor lente- zomer 1985. Veel wiide jacken met dubbele mouwen en dubbel voor- en achterpand, drukk nopen en tunnel ceintuur. Ook stone washed ruimvallen- de jasjes van licht gewicht denim, voorzien van leer- appliquatie, steek- zakken en twee zakken op de mou wen, zijn in de col lectie. Een knock out in vele varia ties. Honderd procent katoenen outfit, bestaande uit rok, nauwe pantalon, brassière en machtig dubbel jack met drukknopen. Jack en rok zijn verkrijgbaar in wit en mintgroen. Een set, om te bouwen voor de Disco. Bij dit witte dubbele jack staan genopte gympjes en hoofddoek lang niet gek. Uit de toverdoos van de Mila nese prêt a porter winter 85- 86 rolde het verrassende feit dat mannekleding komend seizoen alleen voor de man is. De androgene trend vrouw wil mannelijk lijken en man vrouwelijk heeft een om mekeer beleefd. De mode laat de vrouw in Italië voor haar sexe uitkomen en waar zij in spiratie ontleent aan de man nelijke lijnen als imposante brede schouders, gebruikt zij die om de fragiliteit van de rest van het lichaam te onder strepen. Het silhouet voor 1985-86 heeft beslist heupen en benen waaraan geen einde schijnt te komen. Het lijf is soepeitjes omwikkeld met deinende stof, in Y-lijn. Volumineuze vor men gaan over strak aanslui tende. De nieuwe proportie wordt gekenschetst door zeer wijde of zevenachtste jassen over nauwe broeken of korte rokken. De heksekunst is nadruk leg gen op het contrast, het bre ken met stijlen. De dramati sche overjas tot op de enkel is eerder gesignaleerd, nu valt hij bijna vierkant vanaf de schouders omlaag in alle leng tes, soms tot op de grond. Met een hoge kraag tot de kin lijkt de vrouw op een cocon. Re vers schieten vaak breed uit. Door de variëteit in details wordt ieder kledingstuk indi vidueel, van spencer tot cardi gan, nauw om de heupen slui tende korte iasjes tot vloeien de wijde rokken. De stoffen variëren van ribmaterialen (de grote hit), tweeds, thema's op namaakbont, tapesterie tot enorme geblokte jaquards in wolkwaliteiten. Voor de avond glimt, schittert en weerkaatst goud, koper en zil ver; er is veel lurex, glinste rend lamé, schaduwachtig brocaat en fluweel in rijke, maar sportieve vorm. Kleren die aandacht opeisen als het recht om een vrouw mooi te maken. In alle grijze tonen, maar ook helgeel, saffier, pur per, fuchsia en lindegroen. TINY FRANCIS Wijde jas over een ensemble in grijs, zwart en wit. Het postorderbedrijf Wehkamp heeft een computersysteem in gebruik genomen waarmee de klant bij telefonische bestellin gen antwoord krijgt van de computer. Het systeem heet Voice Data en komt van Philips. De bestelling kan helemaal door de computer afgehandeld worden. De computer stelt met „menselijke" stem, aldus Philips vragen en geeft aanwijzingen. De klant moet via de druktoet- sen van de telefoon zijn wensen kenbaar maken. Voice Data werkt 24 uur per dag en zeven dagen per week. Het telefonisch bestellen loopt heel eenvoudig; de klant belt de computer, toetst zijn klantnummer in en daarna het bestelnum mer uit de catalogus. Als er een foutief of onbekend nummer wordt gebruikt meldt de computer dat. Vervolgens worden maten, aantallen en dergelijke ingetoetst en tenslotte zegt de computer of het artikel voorradig is en of de bestelling kan worden uitgevoerd. Voice Data vormt de schakel tussen computersysteem en tele fooncentrale. Het systeem vertaalt de ingetoetste bestelling voor de computer en de computer-informatie voor de klant. De druktoets-telefoontoestellen zijn beschikbaar voor abonnees in telefoondistricten met een digitale centrale. Momenteel zijn bijna een miljoen abonnees op dergelijke centrales aangesloten. Binnen afzienbare tijd kan iedereen over een druktoetstelefoon beschikken. Volgens Philips kan Voice Data tot versnelde orderprocedures bij groothandels- en distributiebedrijven leiden, kan de infor matie-voorziening aan service-technici over onderdelenvoor- raad worden verbeterd en kan de kredietwaardigheid van hou ders van creditcards simpel worden getoetst. Goed gereedschap is het hal ve werk. Dat geldt ook in de moestuin. Ik had nog nooit een cultivator ter hand geno men, ik wist niet waar die voor diende, maar nu heb ik er zelf ook eentje aange schaft. Met name in de zaai en poottijd blijkt de cultiva tor niet te missen. Cultivator. Een Engelse naam in een Hollandse tuin. Tk noem het werktuig liever tweetand (ook eeq drietand is mogelijk). Het hulpmiddel is bedoeld om de grond losser te maken en te mengen met mest of turf. De twee tanden (messen) worden door de grond getrokken en het re sultaat is snel te zien. Als de grond niet te nat is en de tweetand wordt geduldig aan het werk gezet, dan ligt na afloop het „bed" prachtig klaar om te zaaien, poten of planten. Voor fijnzaad is har ken nog wel nodig. Half april. Een ideale tijd om Vandaag het tweede arti kel in de serie over milieu vriendelijk tuinieren. Ver slaggever Ronnie Hendriks volgt dit seizoen een cursus voor beginners op het bui tencentrum De Kemphaan in Almere. veel produkten al in de volle grond te zaaien. Nog wel re kening houden met nacht vorst. Dit voorjaar is het „te" lang koud en nat geweest en daardoor is de zaai- en plant- tijd wat opgeschoven. Maar zo erg is dat ook weer niet. De afgelopen week is het weer aan het omslaan en dat maakt het werken in de tuin er alleen maar prettiger op. De cursisten milieuvriende lijk tuinieren hebben ieder op De Kamphaan de beschik king over een tuin van 5x6 meter. Een bescheiden op pervlak, maar voldoende om eens per week druk in de weer te zijn. Ter vergelijking: Een tuin van circa 100 vier kante meter is voldoende voor vier personen (zonder fruit en aardappelen). Als cursist tuin ik ook om te oog sten, maar een enkel kropje „eigen" sla maakt voor mij het jaar al goed. Vruchtwisseling De tuin van 5x6 meter ligt er bij als een „vierpersoons- bed". Ofwel vier stroken grond van 1.20 mtr breed over een lengte van 5 meter. Tussen de bedden blijven pa den vrij van 40 centimeter breed. Een bedbreedte van 1.20 meter maakt het goed mogelijk om van twee kan ten af de grond te bewerken. De indeling van vier bedden (of vier keer twee bedden enz), vormt de basis voor de vruchtwisseling, teeltwisse ling, wisselteelt of viersla genteelt. Allemaal termen, waarmee hetzelfde wordt be doeld: De jaarlijkse opeenvol ging van verschillende ge wassen in eenzelfde stuk grond. Op een milieuvriende lijke groentetuin duurt het minimaal vier jaar, voordat een gewas weer op hetzelfde deel van de tuin kan (mag) groeien. Vruchtwisseling is nodig om bodem-moeheid te voorko men. Elke plant vergaart tij dens zijn groei een eigen bo demleven om zich heen, dat zowel nuttig als schadelijk kan zijn. Zonder vruchtwis seling trekt dit bodemleven elk jaar weer dezelfde plant aan, zodat het in omvang kan toenemen. Schadelijk bodem leven kan uitgroeien tot een plaag. Het meest bekend is de bodem-moeheid door aardap pelteelt. De cursusleider adviseert de vierslagenteelt. En om niet te vergeten welk gewas waar gestaan heeft is het noodza kelijk een teeltplan bij te houden. Zo'n plan opstellen is een van de moeilijkste za ken waar een beginnend tuinder mee te maken krijgt. Het plan (altijd mee naar de tuin) vermeldt wat er wordt verbouwd, op welke plaats, welke afstand, wanneer ge zaaid of gepoot enz. Kortom, een soort uigebreide platte grond van de moestuin. Ook wordt op het teeltplan aange geven of er voor- en nateelt mogelijk is. De indeling van de cursus- tuin ziet er als volgt uit: Op het eerste bed staan de wor tel- en knolgewassen. Het bed is in drie stukken ver deeld met achtereenvolgens rode bieten, zomerwortelen en winterwortelen in combi natie met pootuitjes. Tussen de rode bieten komt straks nog herfstandijvie te sta Het eerste bed is al gespri Op de tweede strook (kol komen straks achtereen^ gens spitskool, rode kool radijs te staan met boer kool als nateelt. Het de bed is gereserveerd voor; peulvruchten: Stamerwl stokslabonen en tuinboq Tussen de slabonen is i plek voor slaplantjes. Het vierde en laatste bet bedoeld voor de aardappel In deze gewasgroep pas ook de tomaten, hoewel maten eigenlijk niet hoe te wisselen. Inmiddels zitten de ee twee zaai-avonden er op. danks de nattigheid is h< met al aardig gelukt. 1 hangt echter af van het \w Regen gevolgd door dro kan de grond dichtslaar krijgen veel plantjes het moeilijk om er doorhee; komen. RONNIE HENDP

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10