r. Manusama val an Suharto feiï «m VanNobbelman jen alle kinderen va Nederland voer niks in Ponypark Slagharen, neletekstantwoord op examenopgaven kan onrust geven Nederland in hongerwinter lang niet leeggeplunderd Ex-manager Dolly Dots veroordeeld KK eist reclame verbod alcohol NNENLAND/BUITENLAND CcicbeGouiant DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGINA 7 HAAG Examen - didaten van het voort- ;t en beroepsonderwijs inen dit jaar voor het it al gauw een indruk gen van hun prestaties, itekst brengt namelijk antwoorden van de tiple-choicetoetsen de na het examen vanaf 0 uur 's avonds op het ;rm. Voor exacte vak met berekeningen en r tekstverklaring is dit niet mogelijk. Het zou het teletekstsysteem kun nen overbelasten. Al met al een aardige service van de Teletekstredactie. maar toch is niet iedereen in hoera- stemming. Want is het ontdek ken van een misschien wat slecht resultaat, terwijl nog an dere examenvakken wachten, wel bevordelijk voor de con centratie. zo vragen sommige leerkrachten zich af. „Scholie ren worden door tussentijdse uitslagen onzeker", meent een rector. „Dan kijken ze maar niet", zegt een ander. Ondanks deze reserves is het vrijwel zeker dat de Teletekst- proef de komende jaren wordt voortgezet. Het aanbod van Teletekst beslaat acht pagina's. Wie pagina 518 opvraagt krijgt een keurig overzicht van de antwoorden op de aangeboden examenopgaven. De proef be perkt zich niet alleen tot de examens van mavo, havo en vwo. Ook de toetsen van lager, middelbaar en hoger beroeps onderwijs komen aan bod. „De computer van het CITO, de maker van de toetsen, wordt direct gekoppeld aan de computer van Teletekst. Er kan niets of niemand tussen komen. Wel moeten we goed in de gaten houden dat er geen fouten in de uitslagen staan", zegt de waarnemend hoofdre dacteur van Teletekst, Mar- melstein. F raude In het overleg dat Teletekst voerde met toezichthouders van het Rijk is ook het voor komen van fraude aan de orde geweest. Niet alleen verval sing of fraude door scholieren, maar ook aldus Marmel- stein door goedwillende do centen die uitslagen ten gunste van de scholier zouden kun nen wijzigen. „Bij het ontwik kelen van plannen werd met het CITO afgesproken dat geen extra mogelijkheid tot fraude mocht ontstaan. Er moet ook een beetje om de re putatie van het CITO worden gedacht. Daarom moeten eerst alle examenformulieren naar het CITO zijn gestuurd, pas de volgende dag is de uitzending van de antwoorden op Tele tekst". De examenuitslagen die een maal in het Teletekstprogram- ma zijn opgenomen, blijven de dagen erna nog beschikbaar. Pas na 24 mei, als de cijferbe- palingen van het CITO be kend zijn, worden zij uit het bestand verwijderd. Wie in een CITO-toets bijvoorbeeld 15 fouten heeft gemaakt, weet pas op die datum welk cijfer daarbij hoort, eerder niet. Uit de reacties op scholen blijkt dat men soms nog wat onwennig of kritisch op de proef reageert. „Op zich een toede service", zegt de heer anders van de Daltonscholen gemeenschap in Den Haag. „Maar of die antwoorden al snel na het examen bekend moeten worden, is maar de vraag. Dat vind ik niet zo noodzakelijk. Maar ik ben po sitief. Dat scholieren zich door tegenvallende uitslagen laat ontmoedigen gebeurt nu ook. Ze vragen na het examen toch aan elkaar wat de antwoorden zijn". Een andere rector: „Het resul taat is pas zeker als het CITO de eijferbepalingen heeft be kend gemaakt. Op deze ma nier vergroot je alleen de on rust". Een derde reactie: „Het kan leerlingen een aardige in- druk geven hoe ze het examea gemaakt hebben. Er zijn leer lingen die graag willen weten hoe ze het er hebben afge bracht en er zijn er die het lie ver niet weten. Die kijken dan ook niet". IDMOLUKKERS VIEREN 35-JARIG BESTAAN REPUBLIEK rolg van de voorpagina) HAAG Ir. Manu- die de RMS van- opriep tot steun aan [tante groeperingen in ndonesische archipel, acht binnen afzien- tijd de val van Su- i. Hoe het daarna zal is volgens Manusama te voorspellen, omdat irse groeperingen actie en, zoals communis- Soekarno-aanhangers, ihtoffers van het regi- en bewoners van naar handelijkheid stre mde gebieden als Suma- **-):en Timor. zal afhangen van de Hing van westerse regerin- i', aldus Manusama. De At- e en Zuidmolukse leiders pen in petities die vandaag premier Lubbers en de iassadeur van de Verenig- Staten werden overhan- opgeroepen om afstand nen van de Suharto-re- ^MS-regering heeft van- ónder de titel „Confron- tevens een boekwerk bliceerd" waarin de ge lenissen in Indonesië 1945 en de Ronde Tafel ërentie (RTC) van 1950 den geschetst. Daarin con- eert de RMS-regering dat .eenheidsstaat" Indonesië wapens en bedrog tot d is gekomen en zich daar- Dok met geweld en leugens ide moet houden". met de in Zweden lachtige Atiehse leider Abdullah Husaini ksgezondheid) en in aan- gheid van Papoealeiders Vest-Papoea die de viering het 7e lustrum bijwonen, huligde ir. Manusama de nesische regering ervan moorddadig en corrupt be te voeren. Dat bewind hem al aan ruim 2 v\oen mensen het leven heb- i jgekost. Ir. Manusama, die verzet tegen het in zijn corrupte militair bewind Indonesië begrijpelijk ide, merkte op dat de on- met het „Suharto-regi- sterk toeneemt. Het heeft |1 al geuit in gewelddadige ill s, zoals brandstichtingen Jakarta, Bandoeng, Solo en enfja. hekelde Manusama de ling van de westerse rege- :n die de Indonesische re- g min of meer steunen, zegt dat men een halt toegeroepen aan een mo- communistisch regime donesië, maar d dat er thans wordt ge- sluit men de ogen". Ir. Manusama Sinds 1978 is er volgens Manu sama geen dialoog meer tussen de Zuidmolukse leiders en de Nederlandse regering. Het laatste contact was met oud minister Wiegel van binnen- lanse zaken op diens verzoek na de geruchtmakende gijze lingsacties in Wijster, De Punt en Bovensmilde. Aan dat ge sprek verbond Manusama des tijds de voorwaarde dat men niet alleen zou praten over datgene wat de regering op het hart had. maar vooral ook over de zaken die de Zuidmo- lukkers bezig houden. Daar kwam niet veel van terecht en bij Zuidmolukse leiders be stond er daarna geen enkele behoefte aan een voorzetting van het gesprek. Volgens Ma nusama wegens het volkomen negatieve standpunt dat de Nederlandse regering innam ten opzichte van de Zuid- moulkse idealen. „We hebben echter duidelijk gezegd, dat we weer bereid zijn om ,te praten als de Nederlanse regering zijn standpunt wijzigt". Manusama stelde vast dat de situatie op dat punt bijzonder slecht is. „Ik hoop dat de ontwikkeling in Indonesië de ogen opent van de regeringsleiders". De Stichting Door De Eeuwen Trouw is bereid het verzet in de Indonesische Archipel daadwerkelijk te ondersteu nen. Volgens secretaris G Knot uit Groningen denkt men daarbij in de eerste plaats aan een financiële bijdrage. Maar ook wapenleveranties worden niet uitgesloten. „We zullen daarbij binnen de gren zen blijven die de Nederlandse wet ons stelt", aldus Knot. De stichting zal vermoedelijk stoppen met zijn steun als in Nederland geweld gebruikt gaat worden. Verschillende jonge Moluk- kers zijn evenwel niet onder de indruk van de plannen van Manusama. Tot hen behoort behoort Joop Ririmasse, de lei der van de bezetting van het Indonesisch consulaat in Am sterdam in 1975 en broer van Junus, die in 1977 de bevrij ding van de trein vol gijzelaars in De Punt overleefde. Riri masse heeft zes jaar gevangen gezeten voor zijn aandeel in de strijd om erkenning van de RMS. Sinds enkele jaren heeft hij een boetiek in Assen en Amsterdam. „Wij hebben de overtuiging dat je niet naar de Houtrusthallen in Den Haag gaat om Manusama te horen, maar meer om als één volk bij elkaar te zijn. De jongeren la ten zien wat ze kunnen. Grote uitspraken en actie voeren op Java is gemakkelijk. Onderne men in Nederland is veel moeilijker". Voedsel in de oorlogsjaren: Rotterdammers die rond de Laurenskerk graan verbouwen P u ïfW h«3l#9 HISTORICUS WIL MYTHES ONTZENUWEN: WAGENINGEN De voedselsituatie in de Tweede Wereldoorlog was lang niet zo slecht als vaak wordt aangenomen. Zeker van het begin van de oorlog tot september 1944 had Nederland op uitzonderingen na redelijk te eten. De hongerwinter van 1944-1945 is voorts niet veroorzaakt door te korten als gevolg van zware voedselvorderingen van de Duitsers, maar vooral door problemen bij de distributie en het transport. Deze conclusies trekt de Utrechtse historicus G. Trie nekens in zijn gisteren open baar gemaakte proefschrift „Tussen ons volk en de hon ger", waarop hij eind mei aan de Landbouwhogeschool in Wageningen promoveert tot doctor in de agrarische ge schiedenis. Volgens Trienekens had de voedselvoorziening in de hon gerwinter het meest te lijden van de door de regering in Londen uitgeroepen spoorweg staking en de reactie van de bezetters daarop. „Ook door toenemende militaire hande lingen, onkunde en strenge vorst werd de winter van 1944-1945 voor velen erg zwaar, voor sommigen te zwaar", schrijft Trienekens. De historicus zegt zich ervan bewust te ziin dat zijn, onder zoek onder nen die de oorlog hebben meegemaakt het één en ander los zal maken. De nu 43-jarige Trienekens: „Begrijp me goed, ik ontken niet dat er veel ellende is geweest. Bij mijn onderzoek is echter wel als een paal boven water ko men te staan, dat er geen grote groepen zijn geweest die lang durig honger hebben geleden. Wat dat betreft denk ik met mijn onderzoek een deel van de mythe op dit gebied te heb ben ontzenuwd", aldus Triene kens. Tabellen Het ontzenuwen van mythes is iets dat de onderzoeker het hele boek door beoogt, meestal met behulp van ingewikkelde berekeningen en tabellen. „Doordat betrouwbare gege vens over voedselsituatie in de Tweede Wereldoorlog veertig jaar lang hebben ontbroken, nebben emoties de feiten wat overspoeld. Ik denk dat met dit onderzoek zeker voor de periode tot september 1944, dus voordat de hongerwinter begon, duidelijk is geworden dat „zielige" beeldvorming voor wat het voedsel betreft niet helemaal terecht is. Agra risch Nederland is geenszins leeggeplunderd. Vergeleken met de eerste wereldoorlog was het in Nederland tussen het begin van de oorlog en september 1944 nog wel uit te houden", aldus Trienekens, die deze niet ongunstige om standigheden onder meer toe schrijft aan het bonnensys teem en de goede organisatie bij het directoraat-generaal voor de voedselvoorziening. Trienekens deed veertien jaar over het analyseren van de voedselsituatie en het beleid van de Nederlandse en Duitse autoriteiten op dit gebied. Hij maakte bij zijn onderzoek nieuwe ramingen van de pro- duktie en consumptie in de oorlogsjaren. De officiële cij fers werden indertijd namelijk door ambtenaren van het di rectoraat-generaal voor de Voedselvoorziening gemanipu leerd, zodat de Duitsers geen goed zicht kregen op de wer kelijke situatie. Men voor kwam zo dat al te veel agrari sche produkten naar Duitsland afvloeiden. Trienekens begon helemaal van voren af aan en recon strueerde produktie en con sumptie in de bezettingsjaren op grond van cijfers over fac toren als het weer en rijpings- data van gewassen. Ook be trok hij op grond van een groot aantal veronderstellin gen de invloed van de zwarte uitkomsten tot op vijf procent nauwkeurig zijn'zegt Triene kens. In het proefschrift wordt veel aandacht besteed aan de per soon van ir. S. L. Louwes, die in de oorlogsjaren de leiding had over het directoraat-gene raal voor de voedselvoorzie ning. „Deze man creëerde tij dens de oorlog bijna een staat in de staat. Louwes zorgde voor een tijdige omschakeling van de produktie ten behoeve van een sterke voorraadvor- ming, voldoende medewerking van boeren en tuinders en een strak op centraal niveau geor ganiseerde distributie. Zijn ambtenaren hadden de be voegdheid de naleving van de regels op het gebied van de voedselvoorziening te contro leren en tevens overtreders op te sporen en te vervolgen". Volgens de historicus is het vooral aan deze persoon te danken dat tijdens de eerste oorlogsjaren de voedselvoor ziening redelijk normaal kon verlopen. „Louwes had jaren voordat de oorlog uitbrak er al voor gezorgd dat de noodzaak van overheidsingrijpen ten gunste van de voedselvoorzie ning tijdens oorlogstijd in Ne derland werd ingezien. Van daar dat Nederland in mei 1940 fabelachtige voedselvoor raden had. Uit mijn onderzoek is gebleken dat Louwes extre me voedseleisen uit Berlijn wist te bestrijden door de ex portcijfers van landbouwpro- dukten naar Duitsland op te kloppen. Zo kon men daar denken dat Nederland tien procent voedsel inleverde, ter wijl dat achteraf maar drie procent blijkt te zijn". De amb tenaren op het directoraat-ge neraal kregen niet al te veel tegenwerking van Seiss Inqua- rt, omdat die besefte dat een (zelfs ogenschijnlijk) hoge ex port zijn meerderen over hem tevreden stelde. De voedsel- stromen die in werkelijkheid naar Duitsland gingen, moeten volgens Trienekens niet wor den overdreven. De historicus wijst er op dat Nederland voor de oorlog niet alleen impor teerde, maar ook in belangrij ke mate exporteerde. Door de bezetting kwam de import ge heel stil te liggen en werd voortaan alleen nog naar Duitsland geëxporteerd. Spijt „Men neemt het me soms kwalijk dat ik een wat positie ver beeld schep van de oor logsjaren dan we gewend zijn", zegt Trienekens met spijt. „Ik wil het gedrag van de Duitsers echter geenszins goedpraten, integendeel. Zij waren uitein delijk verantwoordelijk voor de belabberde situatie waarin veel Nederlanders de jaren '40-'45 hebben meegemaakt". Trienekens bewondering voor de figuur van Louwes komt ook in de titel van het gisteren gepubliceerde boek tot uiting. Met de woorden „Tussen ons volk en de honger" placht de in 1954 overleden Louwes de positie van „zijn" directoraat- generaal voor de voedselvoor ziening te typeren. ARJEN VAN DER SAR „Tussen ons volk en de hon ger"; „De voedselvoorzie ning. 1940-1945", G.M.T. Trie nekens, Uitgeverij Matrijs te Utrecht, tot 1 mei 36,-, daarna 45,- ADVERTENTIE Op elke 2 kg verpakking van Dobbelman vindt u ti|deli|k een actiezegel. Tegen inlevering daarvan kan een kind, geheel gratis, een dag lang genieten in Ponypark Slagharen. Er moet wel een betalende volwassene mee. Het toegangsbewgs is tot 15 oktober geldig. Dus volop de gelegenheid om een dag te genieten in die wereld van plezier. Kijk op de verpakking WEL ZO SCHOON NIET ZO DUUR AMSTERDAM De ex-ma nager van de zanggroep de Dolly Dols. de 34-jarige Dave K. uit Amstelveen is vanmor gen door de rechtbank in Am sterdam veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf (drie voorwaardelijk) en een boete van 5000 gulden (de helft voorwaardelijk) wegens ver duistering in dienstbetrekking. Tegen de man was acht maan den cel (drie voorwaardelijk) geëist. Dave K was in 1981 en 1982 directeur van Ladv Bird Music BV en in die functie behartig de hij onder meer de zaken van de Dolly Dots Hij ontving hiervoor geen salaris, maar kon wel onkosten declareren Het begrip „onkosten' inter preteerde K ruim hij nam' geld van de rekening van de BV en de zanggroep en betaal de daarmee onder meer zijn tuinaanleg, achterstallige huur van zijn woning, de huur van een dure auto met telefoon, dure etentjes, een gezichtssola rium, video-apparatuur en kleding In totaal lichtte hij daarmee de BV en de Dolly Dots op voor 120.000 gulden DEN HAAG Konsumenten Kontakt (KK) vindt dat alle alcoholreclames verboden moeten worden Vanaf vol gende maand gaan KK en de VARA anti-alcohol spotjes uit zenden op de televisie, zo staa' in Koopkracht, het maandblad van deze consumentenorgani satie. Volgens KK drinken tien miljoen Nederlanders sa men voor acht miliard gulden alcoholische dranken. „Een enkel glas zal niet veel kwaad aanrichten, maar de miljoenen liters die we drinken hebben al veel ellende veroorzaakt. Je wordt er ziek van, loopt kans op hersenbeschadigingen, kunt problemen krijgen met familie vrienden en kenissen, je wordt impotent of je rijdt jezelf te pletter met een zatte kop", al dus KK. Hartstichting: revalidatie patiënten schiet tekort DELFT Er zijn in ons land nog te weinig moge lijkheden voor de revali datie van hartpatiënten Er is vooral te weinig aan dacht voor de psychische kant van de zaak en daar door worden in het alge meen hartpatiënten na li chamelijk herstel verder aan hun lot overgelaten. Dat zei voorzitter H W H Weeda van de Revalidatie- commissic van de Nederlandse Hartstichting gisteravond m Delft ter gelegenheid van de start van een behandelpro gramma in het Dclftse Revali datiecentrum Volgens Weeda. die als cardioloog verbonden is aan het Academisch Zieken huis in Leiden, stelt niet alleen de overheid te weinig geld be schikbaar voor een integrale aanpak van de revalidatie van hartpatiënten, maar hebben ook veel artsen te weinig oog voor de psychische gevolgen van een hartinfarct. Uit onderzoek is gebleken dat slechts 38 procent van de hart patiënten na een jaar het werk weer volledig heeft hervat. Volgens Weeda zou dat per centage aanzienlijk hoger kun nen uitvallen als men meer oog krijgt voor de psychische aspecten. Hii meent dat vooral psvcho-sociaJe invloeden een belangrijke rol spelen bij het al of niet hervatten van de dage lijkse lichamelijke activiteiten Een infarct betekent voor ae meeste patiënten een plotsehn- S' confrontatie met de dood at maakt het verklaarbaar dat patiënten daarop met angst en depressie kunnen reageren

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7