Amerikaans Congres zet alle hulp contra's stop ;onden legt buitenlandse iplomaten aan banden De dood is gewoon in Wad Sherifei „Wij gaan naar Bitburg, basta'" _pelen krijgen leurig belkom in tuid-Korea Fransen willen naar wrak Titanic duiken A vondkleding schittert in New York Israëlische leger verlaat Bekaa-vallei RONALD REAGAN: AG [ITENLAND CetdócSowuvnt DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGINA 5 SHINGTON Op het Witte Huis zijn ren 18 vrouwen van presidenten en tiers uit de gehele wereld bijeengeko- voor een conferentie over verdoven- liddelen. Het initiatief voor de bijeen- st is genomen door de Amerikaanse st Lady", Nancy Reagan, die al jaren is in de strijd tegen verdovende delen. In een vraaggesprek met de ishington Post" heeft Nancy Reagan dat ze met haar gasten ,,als moe- wil praten. Zij wees er op dat al gasten moeder en grootmoeder zijn weten dat hun kinderen en kleinkin- n problemen kunnen krijgen, terwijl iet willen dat hun kinderen opgroeien e wereld zoals die er nu uitziet". 'irst Ladies" praten r verdovende middelen Verenigde Staten tellen 832.602 miljonairs ATLANTA Onder de 236 miljoen in woners van de Verenigde Staten bevin den zich volgend jaar waarschijnlijk meer dan een miljoen miljonairs. Volgens Tho mas Stanley, hoogleraar aan de universi teit van Georgia in Atlanta, waren er vo rig jaar 832.602 Amerikanen met een ver mogen van zeven cijfers of meer. Hun aantal stijgt jaarlijks met negen procent. Tachtig procent van de miljonairs heeft zijn kapitaal zelf opgebouwd. De door snee-miljonair in Amerika is volgens Stanley 57 jaar oud, heeft een gezin en woont in of in de buurt van een stad. De meeste miljonairs wonen in de zuidelijke (warme) staten. De staat met de meeste miljonairs, meer dan 114.000, is Californië. Belgisch parlement bevrijdt kamerleden BRUSSEL Vier Belgische Tweede Ka merleden, drie senatoren en een Europar lementariër van de „Groene" partijen Agalev en Ecolo zijn gistermiddag uit voorarrest vrijgelaten, nadat de Kamer en de Senaat hun parlementaire onschend baarheid hadden bevestigd. Het Europees parlementslid werd vrijgelaten „als blijk van goede wil van de rechterlijke macht". De acht klommen maandag uit protest over het hek van de basis in Florennes, waar de eerste 16 Belgische kruisraketten staan opgesteld. Zij werden opgepakt door de rijkswacht en door de rechter in voor arrest genomen. De enige mogelijkheid voor de Tweede Kamerleden om vrij te komen was een ingrijpen van de Kamer: Elektronisch seksueel onderwijs in Hongkong HONGKONG Het middel bare onderwijs in de Britse ko lonie Hongkong wordt binnen kort verrijkt met een nieuw elektronisch opvoed ingsspel dat „De Reis van het Sperma" heet. Het pedagogische materi aal en nog zes andere nieuwe spellen zullen in september worden ingevoerd om de jeugd van Hongkong wegwijs te ma ken op het gebied van de sek sualiteit. Het is een initiatief van de vereniging voor gezins planning en het departement van onderwijs. NA DODELIJK ONGELUK Amerikanen verbeteren Pershing-II BONN De plaatsing van de Amerikaanse Pershing-II in West- Duitsland is vertraagd naar aanleiding van het ongeluk met een der gelijke raket in januari, dat aan drie Amerikaans soldalen het leven kostte. Het besluit volgt op een Amerikaans onderzoek naar het on geluk waarbij de aandrijfmotor van een Pershing-II in brand vloog. Dat gebeurde op het moment dat de raket met een kraan uit een container werd gelicht. De brand is veroorzaakt door een ontlading van statische elektriciteit. De Amerikanen willen nu een wijziging in het oorspronkelijke ontwerp aanbrengen om te voorkomen dat een dergelijk ongeluk zich herhaalt. Volgens het Amerikaanse rap port waren er ten tijde van het ongeluk geen kernkoppen in de buurt en bestond er geen enkel gevaar voor de burgerbevolking. Het ongeluk wordt het gevolg genoemd van een zeldzame samenloop van omstandigheden waarbij de combinatie van zeer koud en droog weer een sleutelrol speelde. Van de 108 Pershings zijn er reeds 54 opgesteld, aldus NAVO-bronnen. Kahan (72) overleden TEL AVIV Jitzhak Ka han, voormalig opperrech ter van hel Israëlische Hooggerechtshof en de voorzitter van de Commis- sie-Kahan die een onder zoek in stelde naar de massamoord in de Pale stijnse vluchtelingenkam pen Sabra en Chatila in 1982, is gisteren op 72-jari- ge leeftijd overleden. Ka han werd in 1913 in Polen geboren en studeerde rechten en economie voor dat hij in 1935 naar Israel emigreerde. 140,ofOUL Met oog op de atische Spelen van vol- jaar en de Olympi- ypelen van 1988 heeft Zuidkoreaanse regering zeloten het hele land een iriger aanzien te geven, meent es en pro vin ci es )ben opdracht gekregen Tisj i openbare gebouwen en lijken wat meer kleur te waarbij suggesties .5 rden gedaanvoor kleu- als rood, blauw en crè- 152J) Het particuliere be- jfsleven en huiseigena- 172J is gevraagd ook een 545'J mtje bij te dragen en de 5 uren van hun gebouwen huizen op elkaar af te omen. De taxi's zullen opluistering van het 'mpisch festijn het tradi- 64jiie7e zwart verruilen \r vrolijker tinten. en- iiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmitm WASHINGTON Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond met een overweldigende meerder heid besloten alle Ameri kaanse hulp aan de rebel len in Nicaragua stop te zetten, en president Reagan zo een belangrijke nederlaag in zijn buiten landse beleid toegebracht. In totaal werden er woensdag drie stemmingen gehouden naar aanleiding van Keagans plan 14 miljoen dollar militaire steun te geven aan de zoge naamde contra's in Nicaragua. Dit oorspronkelijke voorstel was dinsdag al verworpen. Woensdag werd eerst gestemd over een Democratisch alter natief waarin de 14 miljoen via het Rode Kruis of het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN be steed zou moeten worden voor Nicaraguaanse vluchtelingen en de uitvoering van een mo gelijke vredesregeling voor Ni caragua. Dit plan werd aange nomen met 219 tegen 206 stemmen. Daarna werd gestemd over een Republikeins compromis voorstel volgens welk Reagan 14 miljoen dollar aan niet-mi- litaire steun mocht geven aan de contra's. Het geld zou dan verdeeld worden via het Ame rikaanse Bureau voor Interna tionale Ontwikkeling en niet via de CIA, zoals Reagan oor spronkelijk had gewild. Dit voorstel werd echter krap ver worpen met 215 tegen 213 stemmen. Toen het Democratische alter natief tenslotte nogmaals ter stemming werd gebracht, werd het met 303 tegen 123 stemmen verworpen, hetgeen betekent dat alle hulp aan de contra's wordt stopgezet. In het Democratische alternatief werd iedere militaire hulp aan de contra's verboden en in plaats daarvan voorzien in mogelijke economische sanc ties tegen de sandinisten; on derhandelingen tussen de Mid- denamerikaanse landen wer den aangemoedigd, en als de sandinisten weigerden serieus te onderhandelen om de bur geroorlog te beëindigen, dan zou het Congres voorrang ge ven aan de behandeling van een toekomstig voorstel van Reagan voor hulp aan de con tra's. Reagan* verklaarde „diep te leurgesteld" te zijn over de be sluiten, maar zei dat hij met nieuwe voorstellen zou ko men. In Nicaragua is opgeto gen gereageerd op het nieuws. De Nicaraguaanse leider Orte ga brengt binnenkort een be zoek aan Moskou. .lolitieman grijpt naar zijn gummiknuppel en zou even later uithalen naar de jongeman. op de grond liggende vrouw te hulp wil schieten. De vrouw raakte gewond tijdens de oo^bortus demonstratie gisteravond in Barcelona. ïijfDEN Het Britse isterie van buiten- jse zaken heeft giste ren witboek gepubli- waarin maatrege- ivorden aangekondigd j/oorkoming van ern- j schending en/of mis- van de diplomatie- J)rivileges. Omdat de ^niet minder dan 132 Jnlandse ambassades 1.000 diplomaten her- heeft Londen veel last van diplomatieke overtredingen. De zaak is extra in de belang stelling gekomen na de schiet partij voor de Libische ambas sade in Londen vorig jaar, waarbij een Britse agente werd gedood. De wapens die de Li- biërs gebruikten, waren met de diplomatieke bagage het land binnengesmokkeld. Als een van de eerste maatre gelen is besloten dat vijftien buitenlandse bureau's voor toerisme hun diplomatieke sta tus zullen verliezen. Verder zal het Foreign Office een of ficiële zwarte lijst gaan aanleg gen van buitenlandse diploma ten, die in overtreding zijn. Het ministerie van buitenland se zaken voelt er weinig voor alle binnenkomende diploma tieke bagage aan een grondig onderzoek te onderwerpen, om na te gaan of zij verboden waar bevat. Het ministerie vreest dat zo'n uitvoerige con trole tot represailles zal leiden. Volgens internationale over- eekomsten is de diplomatieke post onschendbaar. IIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 8 1 33 1® )at is mijn auto niet!" riep de heer Van Uy- 104 ithutst uit. - „Dat klopt," grinnikte Loetje. 30 s de mijne. En de kist goud is nu ook van 44 ank zij het geladen vuurwapen van deze 43 ie diender. Waar zo'n knalijzertje al niet H 9 voor is, hè? Schiet dus gauw op, jon- 27 en zet de kist op zijn plaats, want ik heb sa - Bedremmeld voldeden de twee gouds- 39 rs aan Loetjes bevel en deze vervolgde: I braaf aan de kant van de weg gaan iet de handjes omhoog. En denk erom: keerde beweging is al genoeg om pief- 39 ef te zeggen!" Toen stapte de verdorven in en stoof ervandoor, een goudschat 'erend van ongekende waarde - „Héla! >t jé goeie daad nog verricht'n!" bulderde Eelco, die de wegstuivende wagen dapper ach terna rende. - „Dat vergeet ik heus niet!" riep Loetje Saloe ten antwoord. „Hier hebben jullie ieder een goudstuk! Da's beter dan niks!" En schamper lachend wierp de schelm twee goud stukken uit de kabine van de wegstuivende vrachtwagen „Nou smelt mien de zondagse gummiknupp'l!" mompelde Eelco. die schoor voetend naar de glimmende muntstukken liep, die lagen te blinken in de herfstige zon. „Dat ha'k nou echt niet van die welp'nleider ver wacht - Hoe erg de arme Gozewijn van Uy- len er trouwens aan toe was. is op het plaatje duidelijk te zien. In volslagen wanhoop beukte hij de onschuldige bosgrond met zijn vuisten, tranen met tuiten huilend Acht miljoen voor Ethiopië ADDIS ABEBA Minis- ter Schoo van ontwikke lingssamenwerking stelt bijna 8 miljoen gulden be schikbaar voor hulpverle ning aan Ethiopië. Zij maakte dit bekend tijdens een oriëntatiereis door de drie meest door de honger getroffen landen in Afri ka (Somalië, Ethiopië en Soedan). Het geld is be stemd voor drie projecten. Van de ongeveer 100 miljoen gulden die de actie „Een voor Afrika" heeft opgeleverd, is het meeste geld inmiddels be steed. Dat verklaarde de secre taris van „Een voor Afrika", mevrouw M.J. van Hamel, die momenteel in het voetspoor van minister Schoo op bezoek is in Ethiopië. Het is overigens niet de bedoeling dat er nog een dergelijke actie komt. „Dat is vooral een taak voor de aangesloten organisaties. Die moeten de fakkel nu over nemen", aldus mevrouw Ha mel. Intussen is het aantal slachtof fers van de hongersnood in Ethiopië volgens de autoritei ten gestegen tot bijna 11 mil joen. Tot dusver werd aange nomen dat tussen de 7 en 9 miljoen Ethiopiers door de droogte waren getroffen. KHARTOEM Hoesten, overal hoesten. Duizenden kinderen hoesten. Over het vluchtelingenkamp Was Sherifei in Soedan, op de grens met Ethiopië, hangt een sluier van klagelijk huilen. Iedere ochtend komen gemiddeld tweeduizend nieuwe vluchte lingen aan. Het kamp herbergt momenteel ongeveer 130.000 vluchtelingen en het einde lijkt nog niet in zicht. De meeste nieuwkomers zijn vrouwen en kinderen. Baby's zijn niet te zien. „De moeders zijn ondervoed, er is te weinig melk en er zijn ziektes", zegt een Amerikaanse hulpverleenster. Bij aan komst wordt iedereen ondervraagd naar zijn herkomst. Een eer ste medische controle, noodgedwongen snel uitgevoerd, wordt afgerond met een injectie in de bil die „tegen alles" moet helpen. Het prikken gaat moeilijk: het is niet gemakkelijk de naald tus sen de uistekende botten te krijgen. De situatie in Soedan op dit moment is slecht. Maar de vooruit zichten voor de tweede helft van het jaar zijn rampzalig. Vol gens de nieuwe Soedanese leider, generaal Suwar al-Dahab, is op zeer korte termijn 400.000 ton graan nodig. Westerse diplo maten schatten het tekort zelfs op 600.000 ton. „De meeste aandacht gaat nu uit naar de 1,3 miljoen vluchtelin gen. De internationale gemeenschap vergeet echter dat het aan tal Soedanezen, dat er minstens even erg aan toe is, het tienvou dige bedraagt", aldus vertegenwoordigers van hulporganisaties. Volgens steeds meer waarnemers is de situatie in Soedan thans ernstiger dan vorig jaar in Ethiopië. Hulpverleners hebben ge merkt dat de plaatselijke (Soedanese) bevolking zich in vluchte lingenkampen vestigt, om op die manier verzekerd te zijn van een dagelijkse portie voedsel. In de diverse grote steden worden inmiddels bizarre effecten van de hongersnood zichtbaar. De dure hotels in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba puilen uit van de diplomaten, hulpverle ners en waarnemers die zich op de hoogte komen stellen van de honger. In de restaurants is vaak geen plaats meer te vinden en voor een uurtje ontspaning op de tennisbaan geldt een reserve ring van enkele dagen. Voor de deur van het Hilton-hotel in de Soedanese hoofdstad Khartoem zijn de eerste buseigenaars ge signaleerd, die voor belangstellenden een trip naar de vluchte lingenkampen in de aanbieding hebben. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Onderzoekers van het Franse instituut voor ocea nografie (Ivremer) zijn bezig met de voorbereidingen van een spectaculaire diepzeedui- k-expeditie naar het wrak van de Titanic. Deze legendarische Engelse oceaanstomer kwam op zijn eerste reis van Southampton naar New York in 1912 niet ver voor de Canadese kust met een ijsberg in aanvaring en zonk vrijwel meteen. Bij die ramp verdronken 1517 men sen, terwijl 700 opvarenden gered konden worden. Het ligt in de bedoeling de ex peditie samen met een Ameri kaans instituut uit te voeren. Waarschijnlijk nog deze zomer zal het varend laboratorium „Jean Charcot" proberen de exacte locatie van de Titanic vast te stellen. Volgens experts rust het „onzinkbare" passa giersschip op een hellend vlak op een diepte van 4.000 meter. Bij succes zullen Franse en Amerikaanse diepzeeduikbo ten half 1986 naar de Titanic afdalen. Om een dergelijke ex peditie te kunnen bekostigen, is het Ivremer nog op zoek naar sponsors. Het model links op de foto showt een van de mantels uit de herfst- en wintercollectie voor 1985 van Bob Mackie. Onder de mantel een japon van wollen jersey. NEW YORK Deze week toonden de Amerikaanse modehuizen in New York hun nieuwe herfst- en win tercollectie voor 1985. Fel gekleurde. gemakkelijk draagbare en niet al te kost bare jurken zijn te vinden bij Liz Claiborne, terwijl de oogverblindende avondkle ding het stokpaardje van Bob Mackie is gebleven. De mantelcollectie van de laat ste was echter was de ver rassing van de avond. Hét succesnummer was een enkellange bontjas van ge schoren mink. met een bij passende capuchon-kraag van vossebont. Bont werd ook gebruikt voor de man chetten. kragen en zomen van Mac kies rode, tabaks bruine, gedempt oranje en warm roze mantels, waar onder rechte gebreide rok ken of jersey jurken gedra gen werden. Mackies avondjurken waren ver sierd met franje, gitten en veren. Lange rokken van gevlamde zijde in de kleu ren bruin, groen en blauw werden gecombineerd met zwart-fluwelen, met kant afgezette keurslijfjes. De prijzen van zijn creaties lo pen van vierduizend tot on geveer veertigduizend gul den maar dan heb je ook een schitterende, met ivoor bestikte bruidsjapon. Ook Tony Chase, de man die supersterren zoals Diana Ross en Elisabeth Taylor heeft aangekleed, had zich fericht op de avondmode. 'ijn flonkerende creaties zijn uitgevoerd in sluikval- lend satijn of jersey en heb ben ruime, gedrapeerde mouwen, jasjes met strook jes gerimpeld kant en veel glinsterende accessoires: al lemaal details die de aan dacht moeten afleiden van een buikje of brede heupen. Eindelijk eens iemand die ook gebruik maakt van mollige modellen, die in hun zwarte, felrode, en per zik kleurige creaties in niets voor een Twiggy onder doen. De collectie van Liz Clai borne tenslotte is afgestemd op de werkende vrouw die niet veel meer dan vijfhon derd gulden voor een japon uit wil geven. Zwarte en witte ruiten, onopvallende plooien en natuurlijke ma terialen kenmerken de klassieke japon zoals Clai borne die toonde: volgens haar is die japon trouwens weer helemaal terug in de garderobe van de carrière- Israël herdenkt JERUZALEM/BEIROET Het Israëlische leger heeft gis teren een nieuwe stap geno men in de terugtrekking uit Libanon. De strijdkrachten verlieten, hun stellingen langs de frontlinie tegenover de Sy- riërs in de Oostlibanese Bekaa- -vallei. Daarmee is een aan zienlijk deel van het gebied, dat tot nu toe door Israël werd bezet, ontruimd. De volledige terugtrekking, waarvan de tweede fase nu is uitgevoerd. moet op 1 juni zijn voltooid Kort na het vertrek van de Is- raëlische strijdkrachten trok- ken de eerste Libanese troe- pen de ontruimde gebieden 3 binnen. WASHINGTON/BONN De Amerikaanse president Reagan heeft nogeens bena drukt dat hij begin mei een bezoek zal brengen aan de begraafplaats bij Bitburg. Te genover journalisten zei hij gisteravond: „Wij gaan naar Bitburg, basta. Over de cere monie zelf wordt nog gespro ken". Hiermee sprak Reagan geruchten tegen dat er op net laatste moment nog wijzigin gen zouden worden aange bracht in het programma tij dens zijn bezoek aan West- Duitsland. Regeringswoordvoerder Bo- nisch heeft in Bonn ver klaard dat het schrappen van het bezoek aan het kerkhof bij Bitburg de betrekkingen tussen de VS en de Bondsre publiek zou schaden. De staf chef van het Witte Huis, Do nald Regan, zei gisteravond dat tussen het Witte Huis en de Westduitse regering nog wel overleg worat gevoera over de vraag aan welke ce remonie op Bitburg president Reagan zal deelnemen en hoe. Het meest omstreden onderdeel is het leggen van een krans op de graven van 2.000 Duitse militairen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5