Doorbraak in cao- esprekingen m an den Broek wist wél van Russisch moratorium Kamer krijgt richtlijnen voor werk van geheim agent' Energie door gaswinning uit stortplaatsen Landsadvocaat: Illegale Tamils moeten land uit FISCUS OPGELICHT Pilgebruik toegenomen Onderzoek naar fiscale zwendel met jachten Vijf maanden voor dodenrit Hlrl sir Premier Lubbers: veel wao'ers voorlopig ontzien NENLAND fceid&iQowiant DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGINA 3 iesland ffcdt Fryslan UWARDEN Provin- Staten van Friesland en dat de naam Fries- in het officiële verkeer verdwijnen. Een meer- eid koos gisteren tij de Statenzitting voor Friese spelling „Frys- Enkele leden van de 5n stemden tegen. Vol- hen zal de Friese spel- negatieve invloed beb op het imago van de incie. Ook commissaris koningin Wiegel heeft altijd om dezelfde re- tegenstander getoond je naamsverandering. Anti Een zwarte Spa- niël lijkt bewust mee te doen aan de anti-vivisectie demonstratie gis teren. voor het Nederlandse hoofdkantoor van Bayer in Mij drecht. De beto gers willen dat Bayer meewerkt aan een interna tionaal platform voor onderzoek naar alternatie ven voor dier proeven. Hiertoe werd na een de monstratieve tocht een petitie overhandigd. DORDRECHT De Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst (FIOD) heeft dinsdag morgen een inval gedaan in de woning en de zaak van een 45»- jarige inwoner van Dordrecht. Hij wordt ervan verdacht de Nederlandse staat te hebben opgelicht voor ruim een mil joen gulden aan omzetbelas ting. De verdachte zit op het ogenblik in Belgie vast voor dezelfde feiten. Hij handelde in allerlei soorten geluidsappa raten in Nederland en Belgie. Met de Belgische justitie wordt onderhandeld over de mogelij ke uitlevering. Loos alarm TUBBERGEN Een bommelding bij de aanvang van de le denvergadering van de plaatselijke afde ling van de PvdA in Tubbergen gister avond, zorgde voor enige consternatie. Een anonieme figuur meldde per telefoon dat er een bom ge plaatst was. Toen echter de anonymus opmerkte dat de bom was neergelegd in de garderobe van het café kon men gerust- zijn. Het café heeft namelijk geen garde robe. Scholten voorlopig niet naar PvdA DEN HAAG Het Tweede Ka- merlid Jan Nico Scholten. die eind '83 samen met Stef Dijkman uit de CDA-fractie stapte, zal voorlopig niet toetreden tot de PvdA-fractie. In een verklaring ontkent Scholten daar het voorne men toe gehad te hebben: „Deze stap is zelfs in mijn gedachten niet opgekomen". Volgens Schol ten vinden er vanuit de door hem opgerichte Basisbeweging voor Vrede en Solidariteit wel ..oriënte rende gesprekken" plaats over mogelijke toetreding tot de PvdA. Een beslissing daarover zal vol gens Scholten niet op korte ter mijn worden genomen. DEN HAAG Het gebruik van de anticonceptiepil is in de periode 1981-1984 geleide lijk gestegen. Bijna 26 procent van de vrouwen in de vrucht bare leeftijd slikte in 1981 de pil. tegen bijna 29 procent in 1984. Dit blijkt uit gegevens van de Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gisteren zijn gepubliceerd. Vooral bij 25- tot 29-jarige vrouwen stijgt het pilgebruik aanzienlijk. In an dere leeftijdsgroepen blijft het pilgebruik ongeveer op het zelfde niveau. :KOORD IN ZICHT BU UNILEVER i k< ia id voiECHT Bij het le- rdemiddelenconcern Uni- rd.jr (11.000 werknemers) liet) zoetwaren industrie voJoO werknemers) het prkersbedrijf (20.000 jcnemers) en in de si- mindustrie (2.300 kjcnemers) is gisteren imj cao-akkoord in zicht remmen. „Bij Unilever ;n t eigenlijk kan al ge- oorfken worden van een eidjcipe-overeenkomst", De iet een woordvoerder •t zr de industriebond :htf vanmorgen weten. -jende week moet in een (te bespreking slechts een rid detailpunten rondge- jjtt worden. Bij de uitgeve- ii (10.000 werknemers) gisteren een principe-ak- fd bereikt nadat de bonden l eis voor een 35-urige .Kweek hadden laten val- d je directie van Unilever gisteren onverwacht be- bijiitot de invoering van een nggjige werkweek in 1986 •^totaal 6.500 werknemers, was het belangrijkste A voor een éénjarig cao- ird uit de weg geruimd. Verder kwamen bonden en di rectie uitbreiding van de vut regeling tot 60 jaar, een loons verhoging van reëel 1 procent en aanvulling van het zieken geld overeen. De precieze in vulling van de atv zal nader worden bestudeerd. Volgens de Industriebond zal de werk gelegenheid per saldo met 900 tot 1000 arbeidsplaatsen toene men. In de zoetwarenindustrie be reikten bonden en werkgevers gisteren een „onderhande lingsresultaat" dat onder meer voorziet in de invoering van een 38-urige werkweek in juli 1985 en aanvulling van het ziekengeld. De Voedingsbond FNV wil het resultaat „neu traal" aan de leden voorleg gen. In de bakkerijsector wordt volgende week het overleg over een nieuwe cao hervat, nadat eerder de bonden ge dreigd hadden met harde ac ties. De werkgevers lieten de Voedingsbond FNV gisteren in een telex weten dat de invoe ring van een 36-urige werk week in 1987 „wellicht toch haalbaar is". Eerder wilden de bakkers de atv uitstellen tot 1989. Ook in de sigarenindustrie worden de besprekingen over een nieuwe cao hervat. De Voedingsbond FNV heeft zich alsnog bereid getoond vrijdag verder te praten over het prin cipe-akkoord dat al eerder met de drie overige bonden was bereikt. Volgens de bond is de prijscompensatie eerder het breekpunt nu weer be spreekbaar. In het verzekeringsbedrijf hebben de werkgevers een ge baar gemaakt door een studie naar verdere atv „zoals bij Philips en Akzo" voor te stel len. De onderhandelingen worden op 7 mei voortgezet. Minder positief ziet het er uit bij de NS, waar de Vervoers- bond FNV definitief heeft be sloten het met de overige bon den bereikte principe-akkoord niet te ondertekenen. Massale acties komen er voorlopig ech ter niet, aldus de bond. De FNV wil eerst bekijken hoe de nieuwe cao in de praktijk uit pakt. De bond is met name sceptisch over de herbezetting van vrijkomende arbeidsplaat sen. Een arbeidsconflict dreigt tenslotte nog steeds in de bouw, waar de besprekingen gisteren volgens de bonden niets hebben opgeleverd, en bij de Vereenigde Glasfabrieken (1800 werknemers) waar de bonden de directie via het stel len van een ultimatum weer aan de onderhandelingstafel proberen te krijgen. Uitstalling Agenten zijn gis teren enkele uren bezig geweest met het uitstallen van de dames kleding die een verwoede verza melaar de afgelo pen twee jaar in Amsterdam van waslijnen heeft gestolen. De 28- jarige man werd het afgelopen weekeinde op he terdaad betrapt. In zijn huis vond men onder meer 168 bh's, 174 da messlips, 66 bad pakken en 9 cor- setten. Vandaag en morgen zijn er kijkdagen voor gedupeerde se vrouwen. GOES De recherche van de gemeentepolitie in Goes stelt op verzoek van de officier van justitie in Middelburg een onder zoek in naar de mogelijke oplichtingspraktijken van twee bemiddelingsbu reaus in Goes. Het gaat om J. H. International en Wordline Cruses. Via landelijke dagbladen en watersportmagazines hebben de twee ondernemingen bezit ters van jachten opgeroepen om hun schepen in een buiten landse BV onder te brengen, waardoor forse belastingvoor delen konden worden behaald. Inmiddels is het sinds enkele maanden in Goes geopende kantoor van de twee bedrijven ontruimd. Dat hebben gedu peerden geconstateerd toen zij eerder deze week verhaal gin gen halen op het kantoor van de bedrijven in Goes. De poli tie vreest dat veel gedupeer den geen aangifte zullen doen, omdat er wellicht zwart geld in het spel is. Daardoor is nu ook nog moeilijk te zeggen om hoeveel benadeelden het gaat en om welke bedragen. HAAG Minister den Broek van bui- indse zaken is op de id van 9 april, de dag jrop hij in Moskou ar- dagerde voor gesprekken reÊ[ zijn Russische ambt- J$>ot Gromyko, door de gr^nigde Staten op de gte gesteld van het feit ord> dat de Sovjet-Ünie kort daarvoor in de onderhan delingen in Genève had aangekondigd tot 1 no vember niet verder te zul len gaan met het opstellen van SS-20 raketten. Van den Broek was op het mo ment dat hij naar Moskou ver trok niet op de hoogte van het feit dat de Russen deze kwes tie in Genève aan de orde had den gesteld, maar wel toen hij met Gromyko sprak op 10 april. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken woensdag bekendgemaakt. Van den Broek zei dinsdag tij dens een overleg met de Ka mercommissie van buitenland se zaken dat hij niet door de Amerikanen op de hoogte was gesteld van deze kwestie, iets dat door het PvdA-kamerlid Stemerdink als „vreemd" werd gekwalificeerd. De Rus sen hadden kort voor het be zoek van Van den Broek aan Moskou het moratorium-voor stel overigens zelf wereldkun dig gemaakt via een een inter view met Sovjetleider Gor- batsjov in de Pravda. Kort voor dat interview was het aanbod door de Russen gedaan in de onderhandelingen met de Amerikanen in Genève en door de Amerikanen niet ge accepteerd. Van deze feiten is Van den Broek in Moskou op de hoogte gesteld door de Amerikanen, aldus de woord voerder van buitenlandse za ken. De oorzaak van het feit dat Van den Broek de Kamer commissie dinsdag niet juist inlichtte werd door de woord voerder verklaard door de om standigheid dat de minister tij dens het overleg met de Ka mer meer gericht was op het interview van Gorbatsjov in de Pravda dan op de informa tie die de Amerikanen in Mos kou hadden verschaft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnenkort zal een aantal richtlijnen worden vastgesteld voor het werk van rechercheurs die infiltreren in de wereld van de drugshandel. De Tweede Kamer krijgt komende zomer de beschikking daarover. Dit zei minister Korthals Altes (Justitie) gis teren in het Kamerdebat over een wijziging van de Opiumwet. Al enkele jaren is er binnen het politie- en justitie-apparaat vol op werk voor de zogeheten „undercover"-agenten. Vragen die daarbij opkomen zijn onder meer hoe ver de rechercheurs bij hun infiltratie-activiteiten mogen gaan en op welke wijze zij be schermd moeten worden tegen de gevaren waaraan zii bloot staan. In ons land zijn ook enkele buitenlandse (vooral West- duitse) undercover-agenten actief. Zij hebben zich daarbij echter te onderwerpen aan het toezicht van de Nederlandse politie en justitie. „Eigenmachtig optreden kan niet worden aanvaard", aldus de minister. Hij voelt er niets voor, de werkzaamheden van politie- infiltranten in de wet vast te leggen. Korthals Altes: „De aard van dat werk leent zich niet voor een wettelijke regeling. Wel zou in de wet moeten worden bepaald, dat undercover-agenten bij een rechtszaak tegen drugshandelaren niet in het openbaar als getuige hoeven op te treden". De wijziging van de Opiumwet waarmee de Kamer gisteren in stemde (op de PSP na) houdt in, dat voortaan ook mensen kun nen worden gearresteerd van wie men ernstig vermoedt dat zij handel in hard drugs of transport daarvan voorbereiden. De mi nister ging akkoord met een motie van het CDA waarin werd gevraagd dit soort verdachten te allen tijde in voorarrest te hou den en niet voorlopig in vrijheid te stellen, bijvoorbeeld wegens gebrek aan celruimte. Een voorstel van de VVD om de maxi mum gevangenisstraf voor het voorbereiden van drugstransac ties te verhogen van 6 tot 8 jaar wees de bewindsman af. De nieuwe bepalingen in de Opiumwet kunnen volgens de mi nister een „effectieve bijdrage leveren aan de bestrijding van een van de meest verfoeilijke misdadige activiteiten van deze tijd: de handel in hard-drugs". Hij betreurde het dat de PSP het wetsvoorstel zinloos acht. „Dat getuigt van defaitisme. We mo gen de handel in hard-drugs en de gewetenloze misdadigers die daarachter zitten niet op z'n beloop laten", aldus Korthals Altes. ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren de 34-jarige Rotterdammer M.H. veroordeeld tot vijf maanden ge vangenisstraf en achtien maanden ontzegging van de rijbe voegdheid voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk op 6 februari vorig jaar. De man verkeerde daarbij onder invloed van alcohol (in zijn bloed werd een promilage van 2,14 geme ten). Bovendien negeerde hij een rood stoplicht en was hij niet in het bezit van een rijbewijs. Door het ongeluk werd een 18-ja- rige jongen gedood en raakten drie anderen gewond, waarvan een zeer ernstig. s Claus opent de her- luwde molen nummer 2 iinderdijk. Deze molen 12 april 1981 ge- ^Itelijk door brand ver- 1 Jest. Prins Claus is be- hermheer van de vere- jing „De Hollandsche Jen". ises Margriet en haar .itgenoot mr. Pieter Ti Vollenhoven brengen bezoek aan het ge- Itaureerde vestingstad- leusden. Naast dit be- ik opent Prinses Mar lt In het Casino in Den h ook nog het sym- iium van de Brabantse iling van de Koninklij- Nederlandse Maat- iposium heeft als the- de plaats van het idsziekenhuis in de ikomst. Mr. P. van Vol- ihoven opent in de beurs te Utrecht een iposium over multiple irose. Het symposium 3[gericht op betere sa- inwerking in de zorg ^r deze zieken in een 5jrder gevorderd stadl- (Van onze parlementaire redactie) RIJEN Gaswinning uit afvalstortplaatsen kan een aardige bijdrage leveren aan de Nederlandse energie voorziening. Uit dé circa 25 stortterreinen, waar het winnen van stortgas aantrekkelijk is, kan in totaal on geveer 230 miljoen kubieke meter stortgas worden ge wonnen. Dit blijkt uit een studie die is uitgevoerd door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Minister Winsemius (Milieu) maakte vanmiddag tijdens de opening van eën steenfa briek in Rijen de eerste conclusies bekend van de studie, die binnenkort zal worden gepubliceerd. Door stortgas zou ongeveer een half procent van het totale bin nenlandse aardgasverbruik kunnen worden geleverd. „Dit lijkt niet veel, maar bij energiebesparing maken vele kleintjes één grote", aldus minister Winsemius. Volgens de bewindsman heeft een dergelijke besparing ook nog eens voordelige gevolgen voor het milieu. Uit eerdere studies is namelijk gebleken dat door ontwijkend gas op en naast vuistortplaatsen schade aan de vege tatie kan ontstaan. Ook bestaat er brand- en explosiegevaar, zo lang het gas niet aan de stortplaats wordt onttrokken. Volgens de bewindsman is gaswinning uit stortplaatsen alleen aantrek kelijk als er potentiële afnemers in de omgeving aanwezig zijn. Voor bijvoorbeeld steenfabrieken, die voor hun productieproces veel energie nodig hebben, kan het gebruik van gas uit stort plaatsen volgens Winsemius aantrekkelijk zijn. Liefdes nest Een ooievaar die helemaal vanuit Afrika was komen vliegen naar zijn nest op het gemeentehuis in Schoonrewoed, trof daar bij te rugkeer een ander mannetje aan. Hij ging er zonder nadenken een gevecht mee aan en jaagde de minnaar van zijn vrouw op de vlucht. De vrouwelijke ooievaar was al meer dan een maand ge leden neergestreken op het nest, maar had blijkbaar geen zin nog langer op haar vaste partner te wachten. Ze legde het aan met een andere ooievaar en het gevolg daarvan waren twee eie ren. Die werden door de teruggekeerde echtgenoot zonder par don uit het liefdesnest gekieperd. Het „echte" paar werd direct daarna in innige omstreling waargenomen, zodat er binnenkort nieuwe eieren worden verwacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens premier Lubbers zijn de wijzi gingsplannen voor de sociale zekerheid niet uitsluitend door financiële overwegingen ingegeven, ook al levert de stelselwijziging de komende jaren rond vier miljard gulden op. „We gaan er vanuit dat de overheidsuitgaven en de premies niet verder mogen stijgen. Het kabinet heeft prioriteit gegeven aan de uitkeringsduur boven het uitkeringsniveau. Daardoor zullen er verschuivingen ontstaan. Het primaire doel is echter niet be zuinigen maar een betere sociale zekerheid tot stand te brengen. Het is zeker niet zo dat nü de grote klappen zullen gaan vallen", aldus Lubbers in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Ter Veld (PvdA). De wijzingen in de wao gelden per 1 januari alleen voor nieuw komers en wao'ers jonger dan 30 jaar - niet meer dan 5 pet van het totale aantal wao'ers. In de kabinetsvoorstellen wordt ervan uitgegaan dat mensen die niet volledig arbeidsongeschikt ziin, niet langer de volle wao zullen krijgen, maar een gedeeltelijke wao-uitkering aangevuld met een werkloosheidsuitkering. Dit heeft tot gevolg dat op den duur de meeste wao'ers in de bij stand terechtkomen. De huidige wao loopt door tot de pensioen gerechtigde leeftijd. Lubbers noemde het spijtig dat in het verle den bedrijven werknemers lieten afvloeien naar de wao, als er reden was voor een ww-uitkering. Het huidige aantal van 585.000 wao'ers is er een gevolg van. (ADVERTENTIE) DALING HYPOTHEEKRENTE De rente van de RPS Hypotheken is gedaald en is nu vanaf: Rente 2 jaar vast: 7,6% (7.98%) Rente 5 jaar vast: 8.1% (8,52%) Rente 7 jaar vast: 8,3% (8,74%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de effectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de RPS Hypotheken? Bel 020 - 5918011 of haal de fol ders op het postkantoor. postgiro rijkspostspaarbank AMSTERDAM Tamils en ook andere asielzoe kers die illegaal via West- Duitsland Nederland bin nenkomen, moeten zo snel mogelijk teruggestuurd worden naar West-Duits- land, het eerste land van opvang. Tamils die op een legale manier Nederland binnenkomen mogen hier asiel aanvragen. Dit stelde landsadvocaat mr. J. de Wijkerslooth gisteren in het kort geding dat door een Tamil tegen de Staat was aangespannen. De Tamil, die via West-Duits- land illegaal Nederland was binnengekomen, probeerde via de Amsterdamse rechter mr. R.C. Gisolf te voorkomen dat hii vandaag wordt terugge stuurd naar de Bondsrepu bliek. Nederland wil dat en beroept zich daarbij op een te rugname-overeenkomst tussen de Bondsrepubliek en de Be- nelux-landen Daarin staat de verplichting dat West-Duits- land vreemdelingen moet te rugnemen die op onwettige wijze de grens tussen de Bondsrepubliek en de Bene- lux-landen oveHHHin de plaats waar de Tamil vandaan komt, Colombo, een rustig po litiek klimaat heerst.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3