fieidócSouocu lïïïïTl TAFEL Alles rond het koningshuis kan niet goudomrand zijn deOBJbENE I Weinig verrassingen bi j kardinaalsbenoemingen Htf ACHTERGROND EeidócQowiarit kerk wereld Gerechtvaardigd pleidooi P weer Koude nacht PETIJP DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGI Mgr. Simonis noemt verheffing tot kardinaal „niet niks' De benoeming van aartsbis schop Simonis van Utrecht tot kardinaal, zoals gisteren nog in een deel van onze edi ties kon worden gemeld, is geen grote verrassing. Vorige week vrijdag, toen de Utrechtse aartsbisschop voor het pausbezoek in Rome was, had paus Johannes Paulus hem bij het binnengaan van een kapel apart genomen en fezegd dat het tijd was dat imonis kardinaal werd. Mgr. Simonis zei gisteren in Utrecht dat hij weliswaar met de mogelijkheid reke ning had gehouden ooit kar dinaal te worden, maar nog niet bij deze lichting. „Omdat ik genoeg problemen aan mijn hoofd heb, had ik bo vendien geen tijd om daar over na te denken. Ik moet ingroeien in het aartsbisdom, dat al zo ontzettend groot is. Verder geeft het komend pausbezoek mij veel zorgen." Over de betekenis van een en ander zei Simonis dat het „niet niks" is. Voor het land kan het een zekere eer zijn. Voor mezelf betekent het meer verantwoordelijkheid. Daar zat ik niet op te wach ten, maar je wordt ertoe ge roepen." Hij zei het niet als een ver sterking van zijn macht te zien. „Dat heb ik zelf nooit begrepen dat een kerk macht zou hebben. Daar associeer ik wapengekletter en een leger bij. Bovendien voel ik mij vaak machteloos. Als ik ver zoeken krijg om maatregelen te nemen en ik dat niet kan". De Utrechtse aartsbisschop, die niet met eminentie aan gesproken wil worden, zei dat zijn niveau niet deugde lijk genoeg is om ooit paus te worden. „God spaar me. Een kardinaal die paus wordt, moet een zeer hoog niveau hebben. Zowel wat betreft zijn spiritualiteit als zijn ken nis van theologie, kerkrecht en de menswetenschappen". Omdat mgr. Simonis nooit docent is geweest, heeft hij volgens eigen zeggen weinig gelegenheid gehad om zijn vak (Nieuwe Testament) bij te houden. Nieuwe kardinalen Behalve Simonis zal de paus in mei de volgende bisschoppen tot kardi naal benoemen: mgr. Francis Arinze (Nigeria), voor zitter van het secretariaat voor de niel-christenen; aartsbisschop Giacomo Biffi van Bo logna (Italië): mgr. Rosalio Jose Castillio Lara (Ve nezuela), voorzitter van de pauselij ke commissie van het canonieke aartsbisschop John O'Connor van New York (VS); mgr. Dadaglio (Italic), verbonden aan de Apostolische Penitentiarie; aartsbisschop Albert Decourtray van Lyon (Frankrijk), wijbisschop Andrzej Maria Descur (Polen), oud-voorzitter van pauselij ke commissie voor de massamedia; aartsbisschop Juan Francisco Fresno van Santiago (Chili); Eduard Gagnon (Canada), voorzitter van de pauselijke commissie voor het gezin; aartsbisschop Angel Suquia Goicoe- chea van Madrid (Spanje); aartsbisschop Henryk Roman Gulbi- nowicz van Wroclaw (Polen); mgr. Jean Jerome Hamer (België), voorzitter van de congregatie voor religieuzen en de seculiere institu ten; aartsbisschop Antonio Innocenti (Italië), nuntius in Spanje; aartsbisschop Bernard F. Law van Boston (VS). mgr. Simon D. Lourdusamy (India), secretaris van de congregatie voor de evangelisatie der volkeren; aartsbisschop Myroslav Ivan Luba- chivsky van Lvov (Oekraïne, Sovje- mgr. Augustin Mayer (West-Duits- land), voorzitter van de congragatie voor de sacramenten; aartsbisschop Miguel Obando y Bra vo van Managua (Nicaragua); mgr Pietro Pavan, hoogleraar socio logie in Treviso (Italië); aartsbisschop Silvano Piovanelli van Florence (Italië); mgr Paul Poupard (Frankrijk), voorzitter van het secretariaat voor de niet-gelovigen; mgr. Alfons Stickier (West-Duits- land); bibliothecaris en archivaris van het Vaticaan; mgr Jozef Tomko (Tsjecho-Slowa- kije), secretaris-generaal van de bis schoppensynode en heden (woens dag) benoemd tot voorzitter van de congregatie voor de evangelisatie der volkeren; aartsbisschop Paulos Tzadua van Addis Abeba (Etiopië); aartsbisschop Luis-Albert Vachan van Quebec (Canada); aartsbisschop Ricardo Vidal van Scbu (Filipijnen); aartsbisschop Friedrich Wetter van MUnchen en Freising (West-Duits- land). (Van onze correspondent in Rome, Cees Manders) VATICAANSTAD Als er nu (of liever na het consisto rie van 25 mei) een nieuwe paus zou moeten worden ge kozen, zou bijna de helft van het kiescollege of conclaaf be staan uit kardinalen die door paus Johannes Paulus II be noemd zijn. Karol Woityla is nog geen zeven jaar paus en nu al hebben 61 kardinalen hun benoeming aan hem te danken. Wellicht een record. Maar deze paus zou op 25 mei het liefst nog meer kardinalen willen „creëren" dan de 28 die hij gisteren noemde, want; „Er zijn nog meer personen zeer waardig en mij zo dicht aan het hart, vanwege de ge nereuze toewijding waarmee zij de kerk dienen, dat ook zij het zouden verdienen te wor den opgenomen op de lijst van diegenen die tot de waardig heid van kardinaal zullen worden verheven; maar ik vind het beter de li miet die mijn voorganger Paulus VI heeft vastgesteld niet te overschrijden". Paulus VIstelde in 1970, in zijn Motu Proprio „Ingraves- centem Aetatem", vast dat het aantal kardinalen met actief pauskiesrecht (en dus jonger dan 80 jaar) de 120 niet mocht overstijgen. Deze „bepaling" is altijd gerespecteerd, ook door Johannes Paulus II. Deze paus benoemde in 1979, zijn eerste consistorie 15 kar dinalen van wie één anoniem bleef omdat de paus hem „in pectore" wilde houden. Waar schijnlijk gaat het om iemand uit een land dat zijn benoe ming tot kardinaal niet op prijs stelt, de Sovjet-Unie, Al banië of communistisch Chi na, bijvoorbeeld. Dit geheim is nooit uitgelekt, al wordt wel geregeld in dit verband de naam genoemd van de bis schop van de Sovjetrepubliek Litouwen, de apostolisch ad ministrator Julijonas Stepona- vicius (74). In 1983 benoemde de paus 18 kardinalen en dit keer dus 28. De katholieke Kerk draait nog om Europa en de landen die in het oude continent hun origine hebben. Van de 152 kardinalen komen er 81 uit Europa en 39 uit Noord- en Zuid-Amerika. Uit Afrika en Azië komen er respectievelijk 16 en 13. Oceanië heeft er maar 3. De paus heeft de wes terse „tendens" nu verder versterkt door 17 Europeanen en 4 Noord-Amerikanen te benoemen. Zuid-Amerika. Azië en Afrika leveren samen 7 nieuwe kardinalen. De Zuidamerikaanse benoe mingen zijn in deze „lichting" de spectaculairste en meest politieke. Mgr. Obando y Bra vo van Managua doet wat hij kan om de kerk van Nicara gua in het roomse spoor te houden. Zijn benoeming is een ondersteuning van het verzet van de kerk tegen de sandinistische regering, die er onder meer van wordt be schuldigd de kerk te onder drukken en Nicaragua „een niarxistisch-leninistisch mo del" te willen opleggen. En zijn collega Fresno Lar- rain van Santiago de Chile ontpopt zich steeds weer als de enige persoon die de dicta tuur van Pinochet „aandurft" en in staat is in dat land erger te voorkomen. De paus heeft beide „frontlijn"-bisschoppen voortdurend gesteund. Nu be loont hij hen met de kardi naalshoed. Voor de regiems in beide landen staat dat gelijk met een Vaticaanse waarschu wing. Mgr. Simonis, een van de jongste kardinalen. De benoeming van mgr. Si monis is geen verrassing. Hij had in 1983 al benoemd kun nen worden, maar ook toen respecteerde de paus dat pla fond van het aantal van 120 kardinalen-beneden-de- -80-jaar. Utrecht heeft op grond van een oude traditie recht op een kardinaal. Het nu aangekondigde consistorie komt te laat (25 mei) om van bisschop Simonis al een kardi naal te maken voordat de paus bij hem op bezoek komt. Mgr. Simonis is van de nieu we kardinalen op een (Arinze uit Nigeria) na de jongste. Hij zal op vier kardinalen (Arinze dus, Danneels, Meisner en Lo- pez-Trujillo) na de jongste zijn van alle 152 kardinalen die de katholieke kerk telt. Gezien zijn betrekkelijk jeugdige leeftijd kan „kardinaal" Simo nis nog best 25 jaar meedraai en in de top van de wereld kerk. En gezien de betrekke lijk gevorderde leeftijd van de huidige paus (65) zal mgr. Si monis waarschijnlijk ten min ste één conclaaf meemaken. Van de 28 nieuwe kardinalen maken er 13 deel uit van de Romeinse curie, van het Vati caanse „apparaat". De Pool Deskur, voorzitter van de Pauselijke Commissie voor Sociale Communicatie, gaat door voor een van de werke lijke vrienden van de paus in Rome. Hij wordt kardinaal. De Belg Hamer (69), die gaat over de religieuzen in de kerk, stond al heel lang op de lijst van aspirant kardinalen. Zo ook de Duitsers Maier (74), het hoofd van het „ministe rie" van de sacramenten, en Stickier (75). de „bibliotheca ris van de paus". Een opvallende promotie maakt mgr. Tomko, uit Joego slavië Hij was de vaste secre taris-generaal van de bischop- fiensynode, een van de be- angrijkste bestuursorganen van de kerk. Gisteren, de dag waarop zijn benoeming tot kardinaal belttnd werd, ont ving hij ook ae promotie tot leider van het zeer belangrij ke Vaticaanse departement Propaganda Fide. Zijn vacatu re bij de bisschoppensynode wordt ingenomen door de Vlaming Jan Schotte, een van de snelst rijzende sterren in de Curie. Mgr. Schotte heeft krachtens zijn nieuwe functie (die hem al direct aartsbis schop maakt) recht op de kar dinaalshoed. Het nieuwe consistorie geeft de Italianen geen reden tot klagen. Met vijf nieuwe kar dinalen komen zij er dit keer weer het best vanaf. Biffi van Bologna en Piovanelli van Florence wisten dat zij als aartsbisschop van een belang rijke Italiaanse stad „aan de beurt" waren. Ook mgr. Da daglio mocht als hoofd van de pauselijke rechtbank aan spraak maken op de titel van kardinaal. Verrassend is de benoeming van de Italiaan Innocenti, pauselijk „gezant" in Madrid, tot kardinaal. Hij zal nu naar een andere positie moeten uitkijken, want een kardinaal mag geen diplomaat zijn. Opzienbarend is de kardi naalsbenoeming van de Itali aanse socioloog pater Pietro Pavan, een pure wetenschap per. Hij is al 82 en is dus slechts benoemd als pauselijke blijk van waardering voor zijn academische staat van dienst. Pavan (en dat is de meeste Italianen ontgaan) blijkt de schrijver te zijn van de beroemde encycliek Mater et Magistra van Johannes XXIII. De nieuwe kardinaal heeft hier meer bekendheid genoten als rector van de Pauselijke Universiteit van Lateranen in Rome. Aartsbisschop John OConnor van New York behoort tot de conservatieve vleugel in het Amerikaanse bisschoppencol lege. Dat is vooral duidelijk geworden uit zijn scherpe af wijzing van het standpunt over abortus van de katholie ke democratische kandidate voor het 'vice-presidentschap, Geraldine Ferraro. OConnor \^erd vorig jaar opgenomen op de lijst van „bestgeklede mannen", samen met presi dent Reagan en Frank Sina tra. Hij heeft zich door zijn gevoel Voor humor erg popu lair gemaakt in het aartsbis dom New York, met 1,8 mil joen katholieken het op drie na grootste diocees van de Verenigde Staten. De overige benoemingen zijn weinig verrassend en passen slechts in het streven van de paus (zoals hij zelf gisteren onderstreepte) „om de univer saliteit van de wereldkerk en de veelvuldigheid van haar ambten weer te geven". li t TERECHT heeft CDA-fractieleider De Vries een larfe' broken voor een extra eenmalige uitkering van 150 gL voor mensen, die al langere tijd tot de echte minima worden gerekend en nu bovendien één procent in kracht achteruit dreigen te gaan. Nadat interne druk 1 de CDA-fractie op de bewindsman van Sociale Zakenj1 resultaat had opgeleverd, stelde De Vries zich gisteravcr0 het openbaar lijnrecht op tegenover zijn partijgenoot mifjj De Koning. Sinds deze bewindsman jongstleden zater^a een radioprogramma zo'n extra tegemoetkoming vo$ i echte minima resoluut van de hand heeft gewezen, kaid< recht de vraag worden gesteld, of Jan de Koning mi^. van sociale zaken of van financiën is. We zouden de echte minima graag tegemoet willen k<) maar er is toch echt geen geld voor, aldus De Koning. dat nog voordat er ook maar enige interne discussie regeringscoalitie was geweest over de vraag of er al d, geld voor een extra uitkering op tafel zou kunnen Een normale gang van zaken zou zijn geweest dat de ter van sociale zaken tot het moment dat het kabini daadwerkelijke beslissing neemt zich sterk zou voor juist wél een extra uitkering aan de echte minima de minister van financiën kan een tegengestelde hoj worden verwacht. Als de minister van sociale zaken echter al op voorhand gewonnen geeft, dan is er van overtuigingskracht bij dit kabinet over de vraag of mi voor de echte minima probeert te doen, geen sprake DEZE gang van zaken verdient extra aandacht omdat! het najaar rond de Troonrede en de Algemene Beschot gen al de nodige opwinding is geweest over de echte mi) In de Troonrede stond dat de minima er in 1985 vo<t] eerst niet op achteruit zouden gaan. Later moest wordem gegeven, dat dit niet per se kon worden gegarandeerd,^ niet als de prijzen wat extra zouden gaan stijgen. Nietj maakten CDA en VVD zich toen gezamenlijk sterk vo( compensatie van een eventueel te verwachten extra pi ging- TOT nu toe is geenszins gebleken dat binnen het k^ iemand op de bres is gesprongen voor de echte minim* is betreurenswaardig, zeker gezien de belofte die de reg" in de Troonrede heeft gedaan. Enkele weken geleden i de kant van de PvdA al gevraagd de prijsstijging voorp durig echte minima te compenseren. CDA-fractieleidÊ Vries heeft dat pleidooi nu krachtig onderstreept. Dei' zou zich daarbij moeten aansluiten en het kabinet zf goed aan doen ook zelf snel initiatieven in die richtf ontwikkelen. DE BILT We gaan een kou de nacht tegemoet. Onder in vloed van een hogedrukgebied dat vannacht over ons land Gebakken schelvis mei bietensalade en bieslook aardappelen zachtzure gerst e vlokken vla Wie met z'n beiden is heeft nodig: 1 schelvis van 500 g, zout, peper. 1 lepel citroen sap, bloem, olie, 15 g mar garine; 500 g gare bietjes (even tueel uit een pot), 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, uitje, 2 lepels yoghurt, 1 le pel olie, 1 hardgekookt ei; l/i tot 1 kg aardappelen, zout, 15 g margarine, pe per, bieslook; 2dl melk, 40 g gerste- vlokken, 1 lepel maizena, 2 l/i dl karnemelk, bruine bastardsuiker of stroop. Ontdoe de vis van kop, vin nen en buikvlies of koop hem schoongemaakt, snijd hem in porties, spoel die af met koud water en laat ze uitlekken. Strooi zout en pe per op de aangesneden kan ten van de vis en druppel daar ook het citroensap op. Haal de stukken na vijf mi nuten door bloem en bak ze in een bodempje olie met de margarine op een flink vuur bruin en gaar in tien minu ten. Vis bakken geeft veel opruimwerk, wie dat een groot bezwaar vindt, kan de vis beter gebakken kopen). Meng de grofgeraspte of in plakjes geschaafde bietjes met een sausje van azijn, zout, peper, suiker, fijngesne den ui, yoghurt en olie. Gar neer de salade met plakken of parten ei. Kook de aardappelen gaar met zout, giet ze af en schud er margarine, peper en veel fijngeknipte bieslook door. Strooi de gerstevlokken al roerende in de aan de kook gebrachte melk en laat ze twintig minuten zacht ko kend gaar worden. Maak een papje van maizena en weinig koud water en kook dat even mee met de gare gerstevlok ken. Laat de vla lauw wor den en doe er de karnemelk bij. Geef de gerstevlokkenvla koud met bruine basterdsui ker of stroop. JEANNE VRIJ NEDERLAND voor spelt dat het bezoek van Reagan aan Duitsland bij voorbaat een ramp is. „De voorbereiding is een aaneen schakeling van pijnlijke blunders en een beschamend gebrek aan gevoel voor wat de overlevenden van de con centratiekampen en de nabe staande van de nazi-slachtof fers tijdens de herdenkings dagen beroert". Voorts een artikel over de verhouding tussen ons koninghuis en de media. Voorlichter Van den Berge van prinses Juliana: „De pers moet door de ko ninklijke familie gevoed worden en dat gebeurt te weinig. Het is allemaal angst, angst dat er een verkeerde indruk ontstaat. Alles moet goudomrand worden. Nou, dat kan niet. En dat hoeft ook niet. Het Nederlandse volk weet beter dan welk volk ook dat er achter die koninklijke hoogheden men sen zitten". Elders een blik achter de schermen van de populaire Playbackshow van de KRO. Presentator Henny Huisman: „Ik wil het pro gramma volgend seizoen nog meer in de richting van het soundmixen ontwikkelen. De luchtige show zal er onher roepelijk grimmiger door worden. Ik krijg nu met een ander slag mensen te maken. De soundmixers beschouwen het programma als een springplank naar een carriè re". Een gesprek ook met de Franse wielerploegleider De Gribaldy: „Ik denk dat jullie Knetemann een mooie car rière gemist heeft. Omdat men altijd tegen hem gezegd heeft dat hij niet kan klim men. In België zeiden ze het zelfde tegen Kelly, maar nu komt hij met de besten bo ven. Wanneer men tegen Knetemann gezegd had dat hij wel kon klimmen, zou hij ook met de beste klimmers naar boven zijn gereden". Het blad heeft een kunstbij- lage. Staatssecretaris Ginjaar: ,,De bedoeling is het onder wijs in kleine brokjes (ka vels) te verdelen, zodat je onmiddellijk kunt ingrijpen als een leerling achterop raakt" (Elsevier). In ELSEVIER blikt premier Lubbers terug op zijn reis naar het Verre Oosten. „We moeten het beeld van Japan niet idealiseren. De Japan ners werken wel erg hard en ze presteren veel. Maar we moeten nou niet net doen als of ze ons op alle terreinen de loef afsteken, want dat is be paald niet het geval. Een re den te meer om in ons econo misch verkeer over en weer de sterke punten te benut ten". Elders wordt een zorg wekkend dalende belangstel ling voor sportverenigingen bij de jeugd gesignaleerd. De socioloog Teun Kamphorst: „Kinderen die te vroeg aan een bepaalde teamsport be ginnen, bouwen geen echte binding op met die sport. Ze krijgen al vroeg met coaches en met trainingen te maken. De intrinsieke, de innerlijke motivatie voor de sportbeoe fening verdwijnt". Het om slagartikel gaat over prins Bernhard, generaal van Oranje. Zijn strijdmakkers uit de oorlog vinden dat hij „wreed behandeld is" toen hij na de Lockhead-affaire zijn militaire uniform aan de kapstok moest hangen. Ook een interview met staatsse cretaris Ginjaar. „De bedoe ling is het onderwijs in klei ne brokjes (kavels) te verde len, zodat je onmiddellijk kunt ingrijpen als een leer ling achterop raakt. Doe je dit goed, dan heb je daarmee als het ware de hele zitten- blijvenproblematiek aange pakt. Het zitten blijven is een krankzinnig systeem en kost enorm veel geld. Het is een individuele en maatschappe lijke verspilling die eigenlijk onaanvaardbaar is". RMS brengt de HAAC POST een groot verhaal over de Molukkers in Nederland. Noes Solisa, ooit veroordeeld wegens gijzeling: „Vroeger was de RMS alleen een staat kundig idee. Die obsessie heeft andere ontwikkelingen, bij voorbeeld culturele, ge remd. Subsidie aanvragen was een teken van aanpas sing, dat deed je niet. Dat is veranderd. Maar de bereid heid om ons op te offeren voor ons ideaal, blijft". Elders wordt Roel van Duijn aan het woord gelaten, de vroe gere anarchist en provo-filo- soof. „Ik werk vanuit een toenemende overtuiging dat het parlement iets is wat be schermd moet worden in plaats van aangevallen". Een portret voorts van PvdA-ka- merlid Harry van den Bergh. „Wat ik zo jammer vind, is dat er in de PvdA te weinig ruimte voor onafhankelijk heid, vrijzinnig denken be staat. De drang tot conformi teit is groot. Als je niet mee doet, hoor je er niet bij, en er niet bij horen is voor veel van mijn fractiegenoten ken nelijk erg vervelend". Het omslagartikel gaat over de „vuilnisbak" van het onder wijs, ofwel de lts. „We heb ben hier veel te maken met het uitzitten van de' leer plicht. Vroeger gaf je puur onderwijs. Nu hebben we onze handen vol aan de soci ale problematiek. Veel schoolverlaters kom ik later bij de rechtbank tegen". DE TIJD praat met voorzit ter Visser van de Industrie bond FNV over zijn (verlo ren?) strijd om de 36-urige werkweek. „Je krijgt op een gegeven moment toch de om slag. Ik denk dat over een tijdje de eerste advertenties verschijnen met de medede ling: wij zoeken mensen die 36 uur gaan werken. Daar durf ik op te wedden. Eind '86, begin "87 is de doorbraak een feit". Voorts een gesprek met de vroegere Amsterdam se volksjongen Paul Crutzen, die het gebracht heeft tot di recteur van het beroemde Max Planck-instituut in Duitsland en is uitgeroepen tot wetenschapper van het iaar. „Zure regen is natuur lijk vervelend. Maar de bo men? Nee, dat komt niet van die zure regen. Die gaan aan iets heel anders dood. De sterfte van de bossen wordt veroorzaakt door een concen tratie van ozon. Overal in de geïndustrialiseerde gebieden neemt de hoeveelheid ozon toe met drie procent per jaar. Dat is waarschijnlijk vrese lijk erg". Elders een reporta ge over het herleven van de geest van de jaren zestig. Dichter Simon Vinkenoog: „Toen ik voor het eerst met LSD bezig was, beleefde ik duizend zonsondergangen in één seconde. Dat was voor mij de deur. Nu kijken mil joenen mensen naar parapsy chologie bij Sonja. Ik bedoel maar'Een interview ten slotte met de doorbrekende cabaretière Brigitte Kaan dorp. „Wat hebben mensen eraan wanneer ik zeg ergens voor of tegen te zijn? Als kind lag ik ook nachten lang wakker van alle zeehondjes die worden doodgeknuppeld. Maar de mensen zijn er mee doodgegooid. Flats, weer een zeehondje naar je hoofd. Ik vind het geen goede vorm van cabaret alleen maar ver ontwaardiging te tonen". HERVORMD NEDERLAND praat met de Zuidafrikaanse dominee dr. Beyers Naudé. „We zitten nü al midden in een onopgeloste burgeroor log. Daarom kun je niet meer zo gemakkelijk over vreedza me middelen en vreedzame oplossingen praten. Voor veel zwarten is die tijd echt voor bij". Voorts een interview met Dilo van Commenée, de spreekbuis van de christelij ke werknemers. „Er komen weer gesprekken over een christelijke arbeiderspartij tussen Jan Nico Sc holten, mensen van de Evangelische Volkspartij en ons, vijftien CNV'ers, districtsbestuurders en hoofdbestuurders. Ik denk ook dat niet alle PPR-men- sen gelukkig zijn met de koers van hun partij. Het zou me niets verbazen als ook Bas de Gaay Fortman in zijn hart naar een christelijke ar beiderspartij zou neigen. Met rapporteur Bob Molenaar van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen wordt gepraat over „het paniek voetbal" rond de Tamils. „Ze worden nu in quarantaine gezet, maar dat betekent dat ze straks zo verknipt zijn dat we de grootste moeite zullen hebben ze in de samenleving in te passen". Een vraagge sprek tenslotte met de Duitse journalist Günter Wallraff die het als zijn opdracht ziet gevestigde instituties door te prikken. „Het meest ver- Henny Huisman van de KRO-Playbackshow: „Ik wil het programma volgend sei zoen nog meer in de rich ting van het soundmixen ontwikkelen. De luchtige show zal er onherroepelijk grimmiger door worden" (Vrij Nederland). schrikkelijke in onze maat schappij is gewoon zijn. De gewonen zijn de volledig af- gestompten. Zij winden zich nergens over op, ze grijpen nergens meer op in. Ze zijn totaal beschikbaar gemaakt en kunnen in elke maat schappij functioneren". De GROENE AMSTER DAMMER heeft een thema nummer over „een primitie ve minderheid" ofwel de blanke gemeenschap van Zuid-Afrika. „Waar voor de zwarte meerderheid het ge duld op is en het uur van fundamentele verandering is aangebroken, nemen de blanken rustig de tijd voor vragen als: kunnen we wel met zwarten vrijen, met zwarten aan het strand lig gen, met zwarten studeren, eten, reizen, wonen? Vragen van de allerprimitiefste soort, dag in dag uit aangereikt via de media, een continue stroom beledigingen aan het adres van de zwarte gemeen schap". Daarnaast een analy se van de voetangels en klemmen die de PvdA op zijn weg naar nieuwe macht tegen zal komen. „De kiezers stemmen wel links, maar Ne derland wordt niet linkser. Die dubbele moraal zal direct aan de dag treden zodra een PvdA-kabinet zijn eerste da den verricht. Leidt de rela tieve onverschilligheid van de achterban ertoe dat min der verwachtingen ontstaan? Of ontstaan ze toch, maar dan verwachtingen van een vluchtig type dat zich snel laat teleurstellen?". naar Duitsland trekt, M er bij ons flinke opklap Er is weinig wind waaif' plaatselijk licht kan vrii Overdag is het eerst t Later op de dag komt hfd onder invloed van een i> sie, die over Schotland het zuiden trekt. Dat bii meer bewolking, metl tueel laat in de avond <P middernacht regen. HÉ mende weekeinde bliff land in het overgangsi' tussen een hogedrukgelt de oceaan en een d/presl ven Scandinavië. Het \l bijgevolg wisselvallig. F Weersvooruitzichten vi- verse Europese landen,® voor vrijdag en zaterdaf, Zuid-Scandinavie: wil bewolkt en af en toeu met hagel en sneeii Nachts lichte, plaatselijk ge vorst. Middagtempt? rond 4 graden. 1 I Britse eilanden: zaterdag de oostkust enkele regt sneeuwbuien. Zondag ret Nachts lichte vorst. Mr temperatuur 7 tot 12 gr# Beneluxlanden, noord* midden-Duitsland, l -Frankrijk: zaterdag f mogelijk met sneeuw, 3 zonnige perioden, maaf aan de Noordzeekust rei de nacht lichte vorst. kl temperatuur van 5 gra& noord-Duitsland tot 11 t. in noord-Frankrijk. Zuid-Duitsland, Alpen) perioden met regen, temperatuur 6 tot 11 Nulgraad-niveau rondl meter. Midden- en zuid-Fral zonnige perioden en plaa ook een bui. Middagteil tuur van 12 graden ia mandië tot 21 graden j zuiden. 5 Spanje, Portugal: af en en enkele buien. Midd peraturen van 16 grat het noordwesten tot 23 in het zuiden. Italië, Joegoslavische k en toe zon en plaatseli bui. Middagtemperatuu 18 graden in het noorc 25 graden in het zuiden Weerrapporten van vanmorgen 0 Den Helder regen Zd. Limburg zw.beW. 10° 1 n.bul 11° - 1 Innsbruck l.be Klagenfurl mla Kopenhagen h.b Luxemburg l.bew.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2