Boerhaavehuis geeft zijn geheimen prijs Noordwijk „vlagt'Volop in weekeinden iIDEN OMGEVING Heterwoude geeft ruim 800 gilden aan Verzetsmuseum 1 Corso op televisie EERSTE PAAL NIEUW WATERGEMAAL ZOETERWOUDSE HAASBROEKPOLDER Baldadige jeugd maakt misbruik van gastvrijheid Swetterhage Diefstal van geld en sieraden £oek naar andere jocatie op AZL-terrein aor Buitenkliniek ITERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoeterwoude is plan het Zuidhollandse Verzetsmuseum een éénmalige bij- e te verstrekken van 10 cent per inwoner ofwel een totaal van ruim 800 gulden. idee om te komen tot een permanent Zuidhollands Verzets- ?um is afkomstig van het „Vijf Mei Comité" uit Gouda. Er is werkgroep gevormd, die hard met de voorbereidingen voor lergelijk museum bezig is. Er is inmiddels al veel materiaal ïikbaar terwijl nog steeds nieuw materiaal wordt verza- Het is daarbij van belang dat de werkgroep een geschikt BB kan aankopen en inrichten als museum. Juist dit jaar, ^Htig jaar na de bevrijding, lijkt het moment rijp om met een ^Helijk initiatief te komen en er zijn in den lande al veel ge- ^H-)ten die positief hebben gereageerd. Zo goed als zeker zal dat voorbeeld volgen. ALLOZE GEBRUIKSVOORWERPEN KOMEN BOVEN UIT BEERPUT &zidóe<2owiant DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGINA 17 TV en koffie buit op school VALKENBURG Het eerste kopje kof fie 's morgens smaakt het best. Dat moeten de inbrekers in een school aan de Broek- weg in Valkenburg gisternacht hebben gedacht. Behalve de kleurentelevisie van de school namen zij namelijk ook 48 pak ken koffie mee. NOORDWIJK Het Bloemencorso voor de Bollenstreek komt twee dagen voor het gaat rijden, op televisie. Dankzij bemiddeling van VV V-directeur W. Rovers besteedt Ve ronica vanavond in het programma Agenda aandacht aan het corso. Die uitzen ding begint 17.44 uur op Nederland I. Meer subsidie plattelandswinkels DEN HAAG De subsidieregeling voor rij dende of gevestigde winkels in plattelandsker nen, is in 1984 succesvol gebleken. Staatssecre taris Van Zeil van Economische Zaken stelde vorig jaar 1 miljoen gulden ter beschikking voor financiële activiteiten van kleine winke liers in kleine kernen. Vorig jaar werden in een tijdsbestek van een half jaar 81 subsidie-aanvragen ingediend (52 voor een rijdende winkel en 29 voor een „vas te" winkel). Vanwege het grote aantal verzoe ken stelde staatssecretaris Van Zeil van Econo mische Zaken 300 duizend gulden extra be schikbaar. Er zijn dit jaar in vier maanden tijd al 50 aanvragen gedaan. ZOETERWOUDE De Nederlandse Spoorwe gen bouwt in de Haasbroekpolder ter hoogte van de Weipoortsevliet een watergemaal. Van morgen rond de klok van half acht is de eerste paai geslagen voor het gemaal dat dienst gaat doen voor waterschap „Noordwoude". De NS neemt de bouw op zich vanwege het feit dat het waterschap nogal wat concessies heeft gedaan in het kader van de verdubbeling van de spoor lijn Leiden-Alphen. Voor een goede waterbeheersing van de Haas- broekpolder en de Groenedijksepolder zou het aanvankelijk noodzakelijk zijn kunstwerken te maken onder de spoorbaan. Door in de Haas- broekpolder een tweede maal te bouwen kun nen die kunstwerken bruggen) achterwege blijven en dat werkt voor de N.S. enorm kos tenbesparend. Ter hoogte van de Bentdijk zal onder de Broekweg een duiker worden aange legd zodat de twee genoemde polders met el kaar in verbinding komen. In verband met hoogteverschil in het waterpeil tussen beide polders zal tevens een stuw worden aange bracht. Het overtollig water dat niet snel ge noeg verwerkt kan worden door het gemaal in de Groenedijksepolder zal door de nieuwe situ atie via de Haasbroekpolder worden verwerkt Het nieuwe gemaal zal tevens dienen als ver vanging van een oud gemaal (In de volksmond het „gemaal van Turk" red.) dat niet meer betrouwbaar is. Naar verwachting zal het nieu we gemaal in de Haasbroekpolder vóór de bouwvakvakantie in bedrijf genomen kunnen worden, zodat vanaf dat moment de waterbe heersing optimaal is. )EN/NOORDWIJK k nog eens intensief naar andere, voor langdurig kinderen meer geschik- icatie op het terrein van Academisch Ziekenhuis ïn (AZL). Aan dit aspect ivoldoende aandacht be en de spciale voorziening 3e hier geboden zorg zal ren gaan wanneer deze :iening voor chronisch kinderen zijn aantrekke nd verliest". Dat advies de Provinciale Raad voor 'olksgezondheid over de tie rond de Buitenkliniek >ordwijk. Dit houdt dus in .vordt ingestemd met over- it sing van de Buitenkliniek L 't Noordwijk naar het ter van het AZL in Leiden, dat tegemoet wordt ge- !n aan de bezwaren van iagj en het personeel van de g&i nkliniek die inhouden inderen in een gehospita- de omgeving alleen maar Sttg r worden. BSjrovinciale Raad moet Ge- ;rde Staten van Zuid- (GS) in deze kwestie i en GS moeten op beurt advies uitbrengen iet ministerie. De Provin- Raad volgt met dit advies [istrictcommissie die vori- over de Buitenkliniek lerde. Tijdens die verga lg kwam plotseling het van de AZL-directie op 'm de Buitenkliniek te pesten op de vierde in is van op de negende ver- fng van de nieuwe kinder kliniek op het AZL-terrein. Die verhuizing, die als aan trekkelijk werd gebracht we gens de aanwezigheid van een dakterras, kwam voor de Stichting Instandhouding Bui tenkliniek als een donderslag bij heldere hemel. Ook de di recteur van de kinderkliniek van het AZL pleitte voor de vestiging van de totale kinder unit ergens aan de rand van het AZL-terrein (bijvoorbeeld in het poortgebouw), zodat er voldoende groen aanwezig is en de kinderen niet voortdu rend met de ziekenhuisomge ving worden geconfronteerd. De ouders verenigd in de Stichting Instandhouding Bui tenkliniek, vinden dat die mo gelijkheid moet worden onder zocht. De Provinciale Raad stemt nu op advies van de Districtscom missie in met de verhuizing van Leiden naar Noordwijk. Wel wordt toegegeven dat de nieuwe locatie beduidend min der geschikt is dan de huidige in Noordwijk, maar daaraan wordt toegevoegd dat niet te ontkomen zal zijn aan over plaatsing vanwege de bezuini ging die ermee wordt bereikt. Wel wordt benadrukt dat er een tuinvoorziening getroffen zal moeten worden. Overigens zullen de patiëntjes na een eventuele overplaatsing niet direct in de nieuwbouw te recht komen. Die is pas in 1992 klaar en in de tussentijd komen zij in een interim-voor- zièning op het AZL-terrein den scherven werden zorgvuldig uit de nog al tijd kwalijk riekende modder gevist en later stukje voor stukje bij el kaar gezocht waarmee een voorwerp ontstond dat was gebruikt door het gezin Boerhaave of latere bewoners. Het huis dat uit 1660 dateert, wordt ingrijpend gerestau reerd. Onder meer worden de houten vloeren vervangen door betonnen, vandaar dat de „put" zoals dat in korte archeologen-taal heet een aantal dagen bereikbaar was voor de enthousiaste gravers. Kees Kerkvliet die al zes jaar gewapend met een metaalde tector rondzwerft in Voor- houts regionen, zag hierbij zijn kans schoon en begon op een dinsdagochtend vol vuur met het openmaken van de put, hierbij geholpen door de 71-jarige amateur-archeoloog Arie de Vries uit Noordwijk, die volgens zijn eigen zeggen „al 50 jaar in opgravingen zit". Op een gegeven moment stuit het tweetal op een kruik, die zoals later bleek afkomstig moet zijn uit de achttiende De in elkaar geplakte scherven leverden dit resultaat op. eeuw. „Rond 1800 is de put ook voorgoed gesloten", ver telt Kees. „Op deze kruik staat een blauwe letter p. Dat is zeer waarschijnlijk een maatsaanduiding, een pint denk ik. Nee, petroleum kan het niet zijn, dat hadden ze toen nog niet". Blij met deze eerste vondst is er nog twee volle dagen gegraven in de put waarvan de rand bewerkt is met „tras" een soort zand cement met schelpengruis. „Belangrijk is dat je zo'n put goed nat houdt want als hij uitdroogt, kan hij instorten", aldus Arie. Kees Kerkvliet voegt daaraan toe: „Arie blijft ook constant luisteren. Hij is enorm getraind op geluid; als er maar wat kraakt of iets hóórt hij het". Etensresten De twee haalden continu loodzware emmers met mod der naar boven, waarin talrij ke scherven en etensresten te vinden zijn uit de tijd van het predikantengezin Boerhaave: honderden en honderden ker- sepitten, vijgepitjes, walnoten, hazelnoten. perzikenpitten, visgraten en vogelkopjes. Uit de natte en stinkende modder kwamen ook steeds meer voorwerpen tevoorschijn, maar niets was meer héél op een tinnen lepeltje (1650-1700) en een zwaar bronzen klokje na. „Waarschijnlijk hebben de dienstboden vaak iets gebro ken en snel in de beerput ge kiept, óf de put is vaak leeg- geschept met zo'n emmer aan 'n lange steel. Daar gingen ze dan niet zachtzinnig mee over de bodem, zodat het spul dat onderin lag gebroken is, maar dat is natuurlijk maar onze theorie hoor. Maar van een grote schaal uit 1779 het jaartal staat erop met de af beelding van een duif ont breekt echt een heel groot, stuk. Deze is dus duidelijk van te voren gebroken en in de put gekiept. De ontbreken de scherf is waarschijnlijk la ter van onder de bank of for nuis weggehaald en elders neergegooid". Resultaat Al de scherfjes hebben de bei de gravers in elkaar gepast. Het resultaat is verbazend. Vier aardenwerken po's, „misschien is er wel een van Herman Boerhaave bij" veel chiftees porselein, aar denwerken kookpotten, pap potten, nappen, aardewerken hanglampjes voor olie, zalfpo tjes, een zoutvaatje op pootjes, kruikjes en glaswerk met en zonder voet. Een donker glas op een voet herken ik duide lijk van een schilderij van Jan Steen „Vrolijk gezelschap" geheten. „Dat kan heel goed, want veel voorwerpen zijn te rug te vinden op schilderijen van oude meesters, daardoor kun je ook vaak de tijd herlei den", vertelt Kees Kerkvliet. Een wit glas zonder voet, eveneens van tientallen stuk jes aan elkaar gelijmd, ver toont allerlei kleurtjes. Kees legt uit dat komt door oxyda- tie. „Kleigrond bewaart de voorwerpen goed, er komt geen zuurstof bij, het sluit he lemaal af. Anders is het bij zandgrond, dat vreet alles op, de voorwerpen vergaan to taal". Het gevonden Chineese servies bevindt zich nog in uitstekende staat. In elkaar gezet levert het een fraai beeld op. De kleuren, blauw en wit. zijn totaal niet aange tast. De kopjes zijn erg klein. „Daaraan kun je zien dat de thee in die tijd erg duur was. Datzelfde geldt voor de tabak, want de gevonden pijpekop- pen zijn eveneens klein". Pas aan het eind van de 16e eeuw wordt het roken van een pijp een meer algemeen genoegen. De pijpen zijn gevormd van witte pijpaarde, een gezuiver de klei waardoor het een wit te kleur kreeg. Ook kan men de maatschappelijke status van de eigenaar van al de ge vonden gebruiksvoorwerpen beoordelen. „Het Chinees por selein bijvoorbeeld kwam naar Holland in de Gouden eeuw door handel. Het duidde evenwel op welvaart wanneer ie een dergelijk servies in je bezit had. Het was dan ook al leen te vinden bij rijken en notabelen, waartoe de predi kantengezinnen in het Boer haavehuis dan toch kennelijk behoorden". De put van het Boerhaave huis is nu leeg. Drie meter diep is er gegraven en daar onder zit alleen maar zand grond waarin niets bewaard blijft. De twee „gravers" ho pen dat er vandaag of morgen nog een tweede put tevoor schijn komt. Ze gaan ervan uit dat die er moet zijn, want onder het Boerhaavehuis zijn de fundamenten van een nog oudere woning gevonden en als het goed is, moet er dus nog een put zijn. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT ZOETERWOUDE De gast vrijheid die „Swetterhage" al meer dan drie jaar biedt aan de inwoners van Zoeterwoude wordt door een aantal - veelal jeugdige .- lieden misbruikt. Het gaat in vrijwel alle geval len om baldadigheid die zelfs soms zo ver gaat dat de bewo ners van „Swetterhage". een woon- en leefgemeenschap voor geestelijk mindervaliden, gekwetst worden. Desalniette min pleiten Hans Bouter, coör dinator van „Swetterhage" en Marjanne Meijer, paviljoens- hoofd, nadrukkelijk voor be houd van het open-karakter van Swetterhage. De heer Hans Bouter: „Swet terhage staat op privé-terrein maar is zeker geen gesloten in richting. Wij vinden het een prima zaak als bewoners uit Zoeterwoude op het terrein komen. We hebben daar ook heel goede ervaringen mee. Kinderen uit het dorp hebben hier in Swetterhage vriendjes en vriendinnetjes en dat is een zeer positieve ontwikkeling. Daarom is het zo jammer dat een aantal jongeren zich mis draagt. Ik zal niet generalise ren want het merendeel van de jeugd gedraagt zich wèl vol gens de regels". Omdat het laatste anderhalf jaar het van dalisme in opvallende mate is toegenomen, vindt men het bij „Swetterhage" tijd worden eens aan de bel te trekken in de hoop dat de groep met „kwalijke bedoelingen" tot in keer zal komen. Gevaar Marjanne Meijer: „Het komt voor dat bewoners van Swet terhage bij speelwerktuigen worden weggejaagd omdat de jeugd er zo nodig gebruik van wil maken. Woest en ondoor dacht gebruik van de familie schommel leverde zelfs gevaar op voor de bewoners van Swetterhage en dat kan na tuurlijk nooit de bedoeling zijn. Regelmatig hebben wij geconstateerd dat de jeugd de sterpaviljoens binnen komt en met rolstoelen gaat rijden. Dat is natuurlijk niet leuk meer. Er mag op de paden best wor den gefietst, maar dat gebeurt vaak met hoge snelheid, ter wijl de bewoners van Swetter hage aan het wandelen zijn. Ook fietst men door de tuinen en over de gazons. Als we er wat van zeggen, kunnen we zelfs nog een grote mond krij gend Maatregelen Hoewel Swetterhage het open- karakter wil en zal handhaven zijn toch enkele - noodzakelij ke - maatregelen genomen. Ter hoogte van de twee ster paviljoens wordt een hek ge plaatst. Iedereen wordt als het ware gedwongen via de hoofd ingang het terrein van Swet terhage te betreden, zodat er een beter zicht is op wie op het terrein komt. Voorts gaan de sterpavihoens 's avonds en in het weekeinde op slot. Hans Bouter: „Dat betekent ook be perkingen voor onszelf. Jam mer, maar het kan niet anders. We hopen maar dat het van dalisme van tijdelijke aard is. De goede relatie tussen bewo ners en de Zoeterwoudse jeugd moet gehandhaafd blijven. Er komen bij ons veel ouders met kinderen om te wandelen of te fietsen. Dat mag gewoon niet verloren gaan We staan echt open voor iedereen en met el kaar moeten we proberen er iets van te maken. Met een beetje goede wil moet dat toch lukken" GERARD V.D. HOEVEN LISSE Geld en sieraden hebben inbrekers uit een wo ning aan de Grevelingstraat in Lisse meegenomen, 's Avonds tussen acht en twaalf uur heb ben de daders de voordeur van de woning geforceerd toen de bewoners niet thuis waren. De hele woning werd doorzocht ie de Vries (links) en Kees Kerkvliet in de bouwput. jwbjviNCIALE RAAD VOLKSGEZONDHEID: Omvangrijk evenementenprogramma opgezet NOORDWIJK Scouting Norvicus zorgt er dit toe ristische seizoen voor dat Noordwijk er „vlagrijk" bijstaat. Op verschillende punten in de bloemenbad- plaats zullen de scouts in het kader van de actie „heitje voor een karweit je" in de weekeinden vlaggen hijsen en strijken. Naast de Nederlandse driekleur komt de bad- plaatsvlag te hangen. Buiten dat heeft de Noord- wijkse VVV weer een om vangrijk evenementenpro gramma voor elkaar gebokst, ondanks de financiële proble men. Een aantal zaken is nog niet helemaal rond. Zo is VV V-directeur W. Rovers nog bezig met het aantrekken van het jeugdcircus Atleta uit War mond voor een optreden in het Gat van Palace en ook werkt hij aan het verzorgen van twee poppentheatervoorstel lingen. sche rondwandelingen staat, als alles meezit en de horeca ondernemers aan zee finan cieel over de brug wensen te komen, in het weekeinde van 27 en 28 april het Bloemen corso voor de Bollenstreek op de Koningin Wilhelminabou- levard te pronken. Van 25 tot en met 27 mei volgt de natio nale filatelie-tentoonstelling „Space-view" die wordt opge zet in samenwerking met de ruimtevaartorganisatie ES- TEC. De eerste toeristische zo- mermarkt in de Hoofdstraat staat voor 25 juni op het pro gramma en de twee andere volgen op 16 juli en 6 augus tus. Op 15 en 16 juni wordt voor de derde keer het Gat van Palacefestival gehouden op de plek tussen De Koningin Wilhelmina- en de Parallel boulevard waar eens het Pala ce Hotel stond. Voor de orga nisatie staat SKAN borg. Dat zelfde weekeinde wordt het 10-jarig bestaan van het Bol- lenbad gevierd met veel eve nementen in en om het bad aan de Nieuwe Zeeweg. De zo merkermis brengt als vanouds DORHOUT „O land mest en mist, van kouden regen, stukske vol killen dauw en vol vuns, onpeil- slijk en ondoor- wegen, vol en parapluies, vol en vol kramp!" couplet uit het gedicht „Bouta- van de remonstrantse uit begin 1800, moeten de amateur-archeolo- Kees Kerkvliet en Arie de Vries wel ge dacht hebben toen zij on geveer twee weken gele den in weer en wind aan het graven waren onder de grond van het geboor tehuis van Herman Boer haave. Hierbij werd de beerput van het laat-mid- deleeuwse landhuis tot op de bodem toe uitgegra ven. Een fraaie oogst van twee eeuwen was hun welverdiende loon. Het Boerhaavehuis gaf zijn geheimen prijs. Honder- In het Gat van Palace hebben deze zomer weel verschillende manifestaties plaats. zwaaien en zwieren met zich mee in de week van 21 tot en met 28 juli op de Koningin Wilhelminaboulevard. De eer ste week van augustus tot slot volgt Zomerbloemenexpositie in de N.H. Kapel aan de Hoofdtraat, uitmondend in de praalexpositie op de Koningin Wilhelminaboulevard van het Rijnsburgs Bloemencorso. Ook op muzikaal gebied is er aan de liefhebbers gedacht. Zo zijn er weer de traditionele woendagavond- zangsamenkomsten, is er een orgelserie waaraan op 19 juli in de Grote Kerk in Noord- wijk-Binnen meewerken Klaas Jan Mulder en Berdien Stenberg. Op 2 augustus komt het British Columbia Boys Choir uit Canada over. Dit ko>r bracht vijf jaar geleden ook al een bezoek aan de bad plaats en wordt deze keer be geleid door Klaas-Jan Mulder op het orgel. Sportief gezien kan ook ieder een aan zijn of haar trekken komen. Zo zijn er de interna tionale Surf-poolwedstriiden waaraan internationale kop stukken meedoen. Deze wed strijden worden gehouden van 27 tot en met 30 april. Daar na is het weer fietsen gebla zen. Op 25 mei wordt de finale van de amateur-wielerzes- daagse in Noordwijk-Binnen, rond de Grote Kerk, gehou den. Tennisballen vliegen daarna over de netten heen en weer op het van het promi nente gebouw ontdane Casino complex tijdens het Badgasten- ter.Viistoernooi van 20 tot en met 28 juli, Diezelfde periode, van 21 tot en met 28 juli, zijn er ook ballen in het spel, zij het van een kleiner type. Dan wordt namelijk het KLM In ternationaal Open Golf Toer nooi op de Noordwijkse golf links gehouden. Enkele tine tallen profs en ook koninklijk bezoek worden verwacht bij dit grootste golftoernooi van Nederland. Op 24 juli wordt de Profronde (wielrennen) van Noordwijk verreden door onder meer de kopstukken uit de Tour de France Na die strijd zal tevens Joop Zoete melk, die afscheid neemt als wielrenner, worden gehuldigd Het laatste sportieve evene ment van dit seizoen is de Na tionale Zwemvierdaagse in het Bollenbad van 19 tot en met 22 augustus

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17