„Den Haag gaat voorbij aan belangen kleine gemeenten" Koninginnedag weer zeer feestelijk LEI(DS) >hakespeare in de steigers Weiden omgeving ,eiderdorpse actie tegen apartheid Mozaïekwedstrijden in Lisse op 4 mei SCHEIDEND GEMEENTESECRETARIS C.A. KUILBOER: SaidócOowiard DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGINA 15 4rs Ars Aemula Naturae houdt zaterdag en zondag open huis in het gebouw aan de Pieterskerkgracht 9. De mogelijkheid wordt geboden kennis te maken met de cursussen die Ars Aemula verzorgt Tevens wordt een expositie gehou den van werk dat door cursisten is gemaakt. Beide dagen kan men van twaalf tot vijf uur terecht Union Maids „Union Maids" is de film die woensdagochtend in het Volkshuis aan de Mid delstegracht 5-7 wordt vertoond. Dit is een film over drie vrouwen die in dertiger jaren als fabriek sarbeidsters strijd voeren tegen slechte werkomstan digheden. De voorstelling begint om tien uur. In het Volkshuis wordt elke woensdagochtend van tien tot twaalf uur een vrou- wensoos gehouden. Workshop Wie wil werken aan de basisritmen en -bewegin- ?en in de Afrikaanse dans an terecht op een work shop van de Congolese dansleraar Rifi Kythouka. Er zijn workshops op 18 en 19 mei en 29 en 30 juni. Men kan zich aanmelden op: 071-130025 en 01718- 23223. Deelnamekosten be dragen 75 gulden. Bingo Gokkers kunnen zaterdag avond terecht in clubhuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad waar bingo wordt gespeeld. Het spel begint om half acht. Braderie De Doezastraat en Heren straat zijn donderdag 2 mei veranderd in een markterrein. Deze brade rie begint om twee uur 's middags en men kan .er tot negen uur 's avonds te recht voor diverse evene menten als play backwed- strijd, springkussen, optre den stalen band, rad van avontuur, volksdansen, clowns, treintje en touw trekken. Fobiën In buurthuis 't Spoortje wordt donderdag 2 mei een ochtend voor vrouwen gehouden over het onder werp fobiën. Hiervoor is een vertegenwoordigster van de vereniging voor fo biën uitgenodigd. De bij eenkomst duurt van half tien tot half twaalf. Inlich tingen tel. 210649 en 220855. De beruchte zeephelling in Zoeterwoude. Revelation Tome treedt op tijdens het haven Festival in Sassenhelm. De verjaardag van koningin Beatrix wordt overal vol overtuiging van 's morgens zeer vroeg tot 's avonds zeer laat groots gevierd. De mees te oranjeverenigingen heb ben uiteraard de gebruikelij ke rommelmarkten, kinder kennissen, aubades en spelle tjes op het programma staan, maar hier en daar ziin er ook wat meer opvallende activi teiten te vinden. De uitge breide programma's kunnen uiteraard niet worden afge drukt en daarom volgt hier een greep uit die feestpro gramma's. In Rijnsaterwoude is er van half twee tot half drie achter de Meerkant een demonstra tie van het africhten van honden. Ook is er weer feest in Lei- muiden. Om zeven uur gaan Fransen met Franse hoorns blazend door het dorp. Voor de zesde achtereenvol gende maal wordt weer de „Twee uren van Alphen" gehouden op de Zegerplas. Vorig jaar waren er 150 deel nemers. De start is dinsdag om twee uur aan de zuidzijde van de plas bij het clubhuis van de surfclub. Beiaardier A. de Jong luidt in Voorschoten het feest in met een concert vanaf de to ren van de NH-kerk. Na twee voetbalwedstrijden zijn er 's middags demonstraties parachutespringen op het terrein van SVLV. Herauten te paard laten in Lisse hun trompetgeschal om acht uur klinken als startsein van de feestelijkhe den in die gemeente. Van ne gen tot twaalf uur is er 's- ochtends een instuif- en re- creatiezwemmen in zwembad De Lis. De traditionele voetbalwed strijd Hogie-Lagie is het be langrijkste evenement in Lis- serbroek. Om half vijf spe len de bewoners van de dijk en die van erachter tegen el kaar op Kagiaveld. Eén van de feestelijke activi teiten in Alkemade is het ringsteektoernooi in Oude Wetering om tien uur met muzikale begeleiding door de Franse hoornblazerskapel Les Trompés du Vol ce l'Est. De viering van de veijaardag van de koningin wordt in Sassenheimse onder meer gevierd met een Havenfesti val van half een tot half acht bij de Oude Haven. Verschil lende bands uit de Bollen streek (Obrigado, Mister Moi, Honger Kong Korver, Person to person) en Djeynah Delbe- ty and the Revelation treden op. Suus van Nieuwkoop praat de zaak aan elkaar. Om vier uur is er een vliegde- monstratie door het V.R. Formation-team. Bij de vijver van Leidsen- hage in Leidschendam wordt 's avonds vuurwerk afgestoken waaraan voor de kinderen de gebruikelijke lampionoptochten vooraf gaat. Koninginnedag in Zoeter woude valt traditioneel uit een in een Dorp- en een Rijndijkviering. In het dorp zijn er om één uur 's mid dags vliegerwedstrijden op Haasbroek. Verder zijn hier 's middags op de Loethe de traditionele beddenrace en de beruchte zeephelling. Aan de Rijndijk start om kwart over vijf een gezins-trimloop bij de Eendenkooi. In Koudekerk aan den Rijn geeft burgemeester El- fers om twee uur het start schot voor de Zeskamp „Veertig jaar bevrijding" op het terrein van het Prins Willem Alexanderbad. Ter Aar organiseert traditie getrouw 's middags het truck trekken op het Lindèplein. Aan het eind van de middag zijn er hardroeiwedstrijden in het Aarkanaal. Opvallende activiteiten in Leiderdorp zijn het Oranje Voetbaltoernooi om elf uur bij RCL in De Bloemerd en de Oranje Prestatieloop die om vijf uur aan de Van Die pingenlaan van start gaat. in Wassenaar wordt Opera tie Manna, de voedseldrop- pings in april 1945 gerecon strueerd Over het terrein van Blauw-Zwart vliegen acht oude vliegtuigen, waar onder een Lancaster bom menwerper en een Spitfire jachtvliegtuig. Aanvang drie uur. Het zwaartepunt van de vie ring van Koninginnedag ligt in Voorhout op het sportie ve. Er staan onder meer op het sportpark een Oranje Jeugdtoernooi met handbal en voetbal (half negen) een bedrijfsvoetbal toernooi (elf uur) en een Fiets Trim Toer tocht (half twee) op het pro gramma. De ïeugd van Zevenhoven houdt dinsdag een zeskamp, 's Morgens treden de kinde ren van de derde tot de zesde klas met elkaar in het strijd perk en 's middags de oudere jeugd iERDORP De werk- p Leiderdorp tegen Apart- zal alle Leiderdorpse tehandelaren en groot- "jjcelbedrijven een brief stu- mst hpt Dl :Pa' uJ met het verzoek over te tot staking van de ver van Cape-vruchten en '4pan-sinaasappelen. Te- wordt een afschrift mee- lurd van de motie tegen apartheid die de Leider- se gemeenteraad begin dit jaar heeft aangenomen. De werkgroep heeft geconsta teerd dat Zuidafrikaans fruit ook in Leiderdorp volop ver krijgbaar is bij groenteboer en grootwinkelbedrijf. De aan voer van Cape-vruchten, zoals druiven, abrikozen, perziken, nectarines, pruimen, peren en appelen is sterk toegenomen. Bovendien doen veel groen- handelaren mee aan een wed strijd, georganiseerd door Cape Fruit Promotions, waarbij het de bedoeling dat deze vruch ten zo fraai mogelijk worden geëtaleerd. Volgens de groen teboeren is er veel vraag .naar Zuidafrikaans fruit. De werk groep Leiderdorp tegen Apart heid stelt dat met de aankoop van dit fruit het apartheidssys teem in stand wordt gehouden. Vandaar dat de werkgroep op- Zaterdag 27 april zullen leden van de werkgroep actie voeren bij Splinterlaan, Santhorst en Oranjegalerij in Leiderdorp. Voorbijgangers kunnen hun steun betuigen middels het on dertekenen van steunkaarten, waarmee men zich solidair met de actie verklaart. LISSE De bloemen-mozaï- ekwedstrijden in Lisse zullen dit jaar in het weekeinde van 4 en 5 mei gehouden worden. Die zondag zal de VVV ook een rondwandeling langs de mozaïeken organiseren. De VVV-commissie heeft besloten de wedstrijden een week te verschuiven om te voorkomen dat zij en het Comité van het Bloemencorso van de Bollen streek elkaar in de wielen gaan rijden. Zoals bekend is het onzeker of er voor het cor so voldoende hyacinthen in bloei zijn gekomen. Met deze handelswijze geeft de VVV dan tevens (zij het onge wild) wellicht alvast een begin aan een nieuw evenement in de streek. Voorzitter S. Bon- kenburg van het Corso-comité deed onlangs de suggestie voortaan in de week na het corso in de gehele streek een mozaïeken-weekeinde te orga niseren. Inschrijven voor dit evene ment in Lisse kan tot zaterdag 27 april en er kan gestreden worden in viif categorieën: fijnsteken; grofsteken; strooi limtelijk werken en orna menten. Bovendien is er een aparte kategorie voor de jeugd tot 12 jaar. Alle mozaïeken dienen zaterdag 4 mei om tien uur helemaal klaar te zijn. Een jury zal de werkstukken ver volgens naar klasse-indeling beoordelen en om vijf uur zal in 't Trefpunt de prijsuitrei king plaats hebben. iaa 4 MUIDEN RIJNSA- IWOUDE Veertig in overheidsdienst en ;nlijk er zomaar inge- l. Het is een carrière, irachter gemeentese- iaris C. A. Kuilboer op \\nei definitief een punt r1 ïdoor gebruik te maken l 1 de VUT-regeling. Op r/ ciële wijze geschiedt j die avond met een re latie vanaf acht uur in 't int nadat een uur eer- de beide gemeentebe en de heer Kuilboer p| fiand hebben gedrukt. jemeenteraad van Rijnsa- oude neemt vanavond al ieid van de secretaris. Op de woont de secretaris 'zijn' te raadsvergadering in Ruiden bij. Gemeentese- ris Kuilboer heeft dan net 12,5-jarige jubileum in bei gemeenten gehaald. Hij m namelijk in februari uit West-Friesland naar Gemeentesecretarie in Lei- I len. loopbaan begon als ge- adeinte-ontvanger in Lange- 'enljop 4 juni 1945. „M'n jeugd, toen voorbij", herinnert eer Kuilboer zich. Hij was pas 23 jaar oud, maar de igsjaren hebben een diepe "uk achtergelaten. Het di- Ui ia van de middelbare han- dagschool behaalde hij in Door toedoen van een 'er uit zijn woongemeente Karspel werd hij aange- I voor verplichte tewerk- ïng in een vleesfabriek in sland. ral de ervaringen uit de I in een barakkenkamp zulke slaapplaatsen als in concentratiekamp, waarbij ygiëne ver was te zoeken" liden tot zijn daden uit die „Het was passief verzet". vJ_werd vlees uit de fabriek jiokkeld voor Fransen in j krijgsgevangenkamp en priester volgden meer 1 krachten. Na het volbren- ^van een dergelijke missie innover is de heer Kuil- [evlucht. Na een korte luikperiode in het ou- huis is hij terechtgeko- op een boerderij in Scher- >rn - in oktober 1943. lit was een zware tijd, af- van de ongewone ar- waaronder turfsteken, er vele angstige uren razzia's en acties van ver- sdrfiensen. was één der eerste daden jonge gemeenteambte er één die hem niet in werd afgenomen door Hij tekende een verzoek EIDEN De stukken van de grootste toneelschrijver al- ir tijden zijn al zo vaak gespeeld, en op zoveel manieren, ■lat kan je daar nog mee? Elke Shakespeare-regisseur j^eft te maken met alle voorafgaande interpretaties. Maar li daarom al' dat moois op de plank te laten staan, is eeu- zonde. LAK-produktie 'Shake' is de tweede dit jaar in Leiden irin met Shakespeare-fragmenten een voorstelling in lar gezet wordt. De eerste was te zien op de Agnes- lolengemeenschap, rond het personage Falstaff. regisseurs Bart Vieveen en Bart in 't Veld hebben een ïpilatie gemaakt van scènes uit verschillende stukken PÖsftinen een zelf geschreven verhaal. Uitgangspunt was 'De ■FNDbrrn', dat wel beschouwd wordt als Shakespeare's testa- [ent, zijn laatste commentaar op zijn schrijverschap. Pros- ïro uit dat stuk is koning Lear geworden, die zijn kinde- op hetzelfde eiland laat aanspoelen als waar hij terecht omen is. Onder hen wil hij zijn macht verdelen, maar imlet en Ophelia verspelen hun deel door hun eerlijk- lid. De andere paren, Antonius en Cleopatra en Macbeth 1 zijn Lady, gaan met Lears nalatenschap strijken. Ze 4nnen de macht niet aan, er vallen slachtoffers, maar ■ow$or er bij de confrontatie Macbeth-Macduff (in 'Shake' t o/Kmlet) bloed vloeit, zet Lear het drama, dat hij zelf in ig gezet heeft, stop. Hij spreekt aan het einde de hoop dat de toeschouwer zich vermaakt heeft, ike' begint mooi en overrompelend: in een prachtig de- waarin steigerdelen, ladders, vuilniszakken en scheef iubilair toch een eenheid vormen, presenteerden prach- aangeklede mensen zich in een spannende, gestileerde Naarmate de handeling vordert, vloeit jammer ge- steeds meer van die spanning weg door een combina- van factoren. In de eerste plaats door de compositie van esla*\ake'. In het moeilijk te volgen verhaal blijven de hoog- unten uit de gebruikte stukken op zichzelf staan, ze ictioneren onvoldoende als onderdeel van de handeling. scènes zelf leveren de acteurs ook problemen op, daar- hebben ze wel te maken met voorafgaande interpreta- De gecompliceerde karakters kregen tegen die achter- id weinig diepte. Een terughoudende manier van spe- zorgde voor weinig vuur. De muziek bij het stuk werk- vaker tegen dan mee; lang niet altijd werd er zuiver ge jold en gezongen, en de toch al vaak moeilijke verstaan baarheid leed er nog extra onder. De zwanezang van Cleo- itra was een van de positieve uitzonderingen. Een lange- voorbereidingstijd had een veel beter resultaat op kun- |n leveren. jammer. Met de talenten die deze spelers op allerlei ed hebben, moet het zeker mogelijk zijn een spannen- voorstelling te maken. En dat kan best met één Shake- ire-stuk, kijk maar naar de Hamlet van Can<;i Ge- Its. Met deze werkwijze, waarin veel goede ideeën on dergesneeuwd raakten omdat er teveel tegelijk moest, t een regisseur het zichzelf alleen maar moeilijker. gemeentelijke herindeling: „Men gaat uit var. cijfers, schermt met onvoldoende be stuurskracht van de kleine ge meentes, terwijl we toch dage lijks het tegendeel bewijzen." Ook daarom is het goed om te stoppen, meent de heer Kuil boer. Het werk van een ge meentesecretaris is boeiend, maar het vraagt een grote flexibiliteit omdat de secretaris de schakel is tussen het be stuur (B en W en de gemeen teraad) en het ambtelijk appa raat. „In feite is het een eenza me post, je zit tussen alle par tijen in. Bovendien is het altijd een grote wens van me ge weest dichterbij de ambtena ren te zijn. Na de verbouwing van de verouderde secretarie kwam het representatieve ge deelte op de eerste verdieping. Er is nooit „zomaar" contact. Momenteel is er weer een ver bouwing aan de gang. Zowel de burgemeesters- als de secre tariskamer komen dan op de begane grond, de heer Bello (de opvoiger van de heer Kuil boer) én de nieuwe burge meester, die hopelijk nog vóór de zomer zal worden benoemd, starten dus helemaal „nieuw". Hoogtepunten tot vrijlating' van de vroegere NSB-burgemeester. „Ach, zijn kinderen spanden zich hier voor in en je bent zelf dank baar dat je toch heelhuids thuisgekomen bent." Restauratie Het geloof, de heer Kuilboer is praktizerend rooms-katholiek, speelt een belangrijke rol in het leven van de gemeentese cretaris. Nu hij na 13 mei de beschikking krijgt over vele vrije uurtjes, zal de parochie van St. Jan de Doper hier dan ook zeker van meeprofiteren. „We zijn bezig met de restau ratie van de kerk, een project van twee-en-een half miljoen gulden, daar wil ik graag m'n krachten aan geven". Het echtpaar Kuilboer is ook zeker van plan in Leimuiden te blijven wonen. „We hebben hier een mooie tijd gehad en het verschil in mentalitiet is niet zo groot met de dorpsge meenschap Langedijk in Noord-Holland". Alleen voor de drie zonen was de overgang groot. Langendijk kende veel meer voorzieningen, een streekmuziekschool, een bi bliotheek, verwarmd zwem bad, een sporthal. „Maar het is hun studie ten goede gekomen, dat al die dingen ontbraken in Leimuiden", vertelt de trotse „We hebben een goede tijd ge had hier", mijmert de schei dende secretaris. Interessant ook, met een goede verstand houding tussen personeel en de beide colleges van B en W. Als hoogtepunten noemt de heer Kuilboer drie gebeurte-^ nissen in de gemeente Rijnsa terwoude: het slaan van de na men van burgemeester, secre taris en raadsleden in de klok ken van het carillon dat is ge goten voor de Woudse Dom; het bezoek van Prinses Beat rix en Prins Claus én het ei genhandig slaan van de eerste paal voor een complex premie woningen. Scheidend ge meentesecre taris Kuilboer: „..bezig met de restauratie van de kerk..". vader lachend die meent dat het voorzieningenpeil in Lei muiden overigens sterk is ver beterd. Als gemeentesecretaris windt hij zich alleen nog steeds op over het feit dat poli tiek Den Haag de macht heeft beslissingen te nemen, zonder de argumenten van de betrok kenen te wegen. Met name de

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15