Meubelboulevard aan de Hoge Rijndijk volgende maand open vcidóccouao/nt «r stad omgeving Advocaten beschuldigen collega van ontoelaatbare praktijken eeuwenoude Brouchovenhofje voltooid Personeelsbeleid Energie Bedrijf Rijnland gekraakt ONDERNEMERS BUNDELEN KRACHTEN ADVERTENTIE SEIZOEN SPECIALITEIT C„R*goüt de Langoustines met 1 kreeft, krab en coquilles y f ()(%dm fjjajiotmn DEN HAAG/ALPHEN De Alphense advocaten A.R. Berntsen en M.A. Goedkoop hebben giste ren tegenover de rechter verklaard, dat de maat schap met hun collega A.J. de Kort is ontbonden, omdat deze zich volgens hen ontoelaatbaar ge draagt. Mr. De Kort heeft een kort geding tegen zijn collega's aangespannen. Hij eist onbelemmerde toegang tot zijn kantoor. De maatschap van de drie ad vocaten is inmiddels beëin digd. De twee jonge juristen wilden niet langer met mr. De Kort samenwerken. „Mr. De Kort handelt in strijd met de gedragsregels voor advocaten. De kassa staat bij hem cen traal. Ten onrechte adviseerde hij cliënten, dat zij geen recht hadden op gratis rechtsbij stand. Daarnaast liet hij cliën ten declaraties betalen. Het aantal klachten was op een ge geven moment schrikbarend groot", aldus mr. H.P. Utter- mark, die gisteren pleitte voor Berntsen en Goedkoop. De raad van toezicht voor de orde van advocaten heeft mr. De Kort, zo stelden zijn voor malige collega's, een schorsing voor de duur van drie maan den opgelegd. Berntsen en Goedkoop namen maatrege len. waarmee zij zich wilden „beschermen tegen de handel wijze van De Kort". Zo plaat sten de advocaten andere slo ten in het kantoor. Voor alle zekerheid werden ook kasten voorzien van deugdelijke slo ten. De telefoon werd onder een andere naam aangenomen en het naambord van De Kort verdween van de gevel. Mr. De Kort eist, dat dit alles ongedaan gemaakt wordt. „Mijn cliënt moet normaal zijn kantoor kunnen werken. Dat wordt hem nu onmogelijk gemaakt", aldus raadsman mr. J.C de Vroom. De tegenpartij ontkent dit. „De- Kort kan op volledig normale wijze ziin praktijk uitoefenen, hij laat dit echter na. Er zijn geen maatre gelen genomen, die zijn belan gen zouden kunnen schaden. Overdag heeft hij toegang tot de kasten, 's Nachts zijn die af gesloten. Een kat in het nauw maakt rare sprongen", aldus de raadsman van Berntsen en Goedkoop. Het naambord is door Berntsen en Goedkoop van de gevel verwijderd, om dat handhaving misleidend zou zijn. „De naam De Kort is geen trekpleister", vinden zij. Binnenkort zal de arbitrage commissie zich over de slepen de kwestie uitspreken. De raadsman van mr. De Kort is van mening, dat Berntsen en Goedkoop geen maatregelen hadden mogen nemen voordat de arbiters uitspraak hebben gedSan. „Zelfs als De Kort het grootste ongelijk van de we reld heeft, dan nog had de sta tus-quo niet gewijzigd mogen worden. Men had de uitspraak van de arbiters moeten af wachten". De vice-president van de Haagse rechtbank probeerde een vonnis over het vraagstuk dat hem gisteren werd voorge legd te vermijden. Ook hier over zou de arbitragecommis sie een oordeel moeten vellen. De vice-president is van me ning, dat hij eigenlijk meer in zage in de zaak moet hebben. Beide partijen leggen de kwes tie die gisteren ter sprake kwam op zo kort mogelijke termijn voor aan deze commis sie. Als dit niet binnen zeer af zienbare tijd lukt, zal de Haag se president alsnog uitspraak doen. Schuurtje gaat in vlammen op LEIDEN De brandweer kon gistermiddag niet voorko men dat een schuurtje aan de Beekforel geheel uitbrandde. De politie vermoedt dat de brand door baldadige jeugd is aangestoken. LEIDEN Bij laswerkzaam- heden aan een bromfiets in een tweewielercentrum aan de Watermolen vloog de brom mer in brand. Het personeel zag kans het vuur te blussen. De schade bedraagt 300 gul den. Q m A DONDERDAG 25 APRIL 1985 PAGINA 13 "aa'üj-akers moeten uit wisselwoningen inter f )EN De krakers van drie wisselwoningen op het terrein de spoorbaan Leiden-Alphen nabij de Louis Couperus- moeten deze houten huisjes verlaten. Dit heeft de Haagse tbank besloten. tmeente Leiden had een kort geding tegen de krakers aan- annen. De gemeente had het terrein waarop de wisselwo- en staan van de Spoorwegen in bruikleen gekregen. Na het idigen van de renovaties zouden de wisselwoningen ver en het terrein weer leeg opgeleverd worden. Doordat er xs in de wissel woningen zaten, kon de gemeente haar af ten niet nakomen. Bij het kort geding vorige week waren 1 emotionele tafrelen. Eén kraker zou al verschillende ke- ijn huis zijn uitgezet en ten einde raad iets gekraakt hebben idere kraker zou z'n hele leven al in verschillende plaatsen iond hebben en nergens aanspraak op een huis kunnen ma- Ook hij had toen maar zo'n wisselwoning gekraakt. Zij wil de wisselwoningen pas verlaten als de gemeente voor ver ende woonruimte zou zorgen. Bewoners Oude Varkenmarkt woedend over sloopplannen LEIDEN Bewoners van de panden Oude Varkenmarkt 3 tot en met 7 zijn woedend over plannen van de gemeente hun woningen die tegenover het gekraakte Medisch Archief lig gen te slopen en er nieuwe huizen te bou wen. In opdracht van wethouder D. Tesselaar is de gemeente daar vorige week een onderzoek naar begonnen. Volgens de bewoners is het on derzoek van de gemeente volkomen in strijd met alle gemaakte afspraken. Die afspraken be treffen de bouw van acht nieuwe huizen aan de Sliksteeg. De Sliksteeg ligt vlak achter de Oude Varkenmarkt en loopt er evenwijdig aan. De nieuwe woningen zouden aan de achterzijde dus aan de achterkant van de bestaande huizen aan de Oude Varkenmarkt grenzen. Half april leek met alle betrokkenen overeenstemming bereikt, totdat op het Stadsbouwhuis werd ge constateerd, dat de afstand tussen de nieuwe woningen aan de Sliksteeg en de oude aan de Oude Varkenmarkt te klein zou worden. „Het is maar vier meter. Je kan elkaar vanaf het balkon een hand geven", zei Tesselaar gister avond tijdens een vergadering van de raads commissie volkshuisvesting. Sloop van de oude woningen aan de Oude Varkenmarkt en daar nieuwe bouwen, zodanig dat meer ruimte ont staat, zou de enige oplossing van het probleem zijn. Volgens de bewoners is dat juist de slecht ste oplossing. „Wij zijn tevreden. Als er gesloopt wordt, ga ik voor de machine liggen", riep één van de bewoners gisteravond geëmotioneerd. Tesselaar erkende dat tijdig overleg met de be woners op zijn plaats was geweest, „maar u dient wel te beseffen dat we alleen maar onder zoeken "wat de nadelen en de voordelen zijn. Sloop staat nog helemaal niet vast". Volgende maand wil de wethouder na over leg met de bewoners de knoop doorhakken. Lange proefrit LEIDEN Een autohande laar aan de Haagweg wacht sinds gistermiddag nog altijd op de terugkeer van een klant die een auto voor een proefritje meenam. Deze klant meldde zich, maakte een goede indruk op de han delaar en kreeg zonder dat hij zijn papieren hoefde te to nen de auto mee. De onbe kende liet wel zijn hond ach ter. Dit dier is opgehaald door de politie. Als de man de wagen terugbrengt dan mag hij zijn hond meene men. Kanovaarder al twee weken vermist ALKEMADE Een 25-jarige inwoner van Den Haag wordt, zo is nu bekend geworden, al sinds 12 april vermist op de Braasse- mermeer. De politie vermoedt dat de man verdronken is, want zijn kano en peddel zijn wel teruggevonden, maar van de man ontbreekt elk spoor. De Hagenaar maakte deel uit van een vriendengroep die met kano's naar een kampeerplaats bij de Westeinder zou gaan. Het slachtoffer vertrok wegens omstandigheden later en hij zou ook een andere route via de Does en de Wijde Aa nemen. De vrien dengroep werd ongerust toen hij 's avonds nog niet was gearri veerd en de rijkspolitie te water werd ingeschakeld. Deze startte direct om half twaalf een zoekactie en zette die tot drie uur 's nachts voort. Het zoekwerk werd bemoeilijkt omdat het storm achtig weer was met windkracht 8. De lege kano werd op de lage wal van de Braassemermeer gevonden. De volgende mor gen is de politie weer verder gaan zoeken en daarbij werd onder meer een helicopter ingezet. Die zoekactie leverde achter alleen de peddel van de kano op. De politie speurt nog dagelijks het water af op zoek naar het lichaam van de man. 9 wjiet het Van Brouchovenhofje er na de restauratie, die bijna twee miljoen gulden heeft LEIDEN Het Energie Bedrijf Rijnland houdt zich niet aan de afspraken die zijn gemaakt over de arbeidstijdsverkorting van het EBR-personeel. Dat zegt Leids gemeenteraadslid J. van Meij gaarden in een brief aan het col lege van beheer van het EBR. Volgens Van Meijgaarden zou een grotere herbezetting op zijn pl^ts zijn, zeker gezien een uitspraak van de algemene raad van het EBR. Het EBR is met de vakbonden overeenge komen, dat 75 procent van de door het personeel ingeleverde uren met nieuw personeel opgevuld zal wor den. Volgens Van Meijgaarden die ook lid is van de algemene raad van het EBR besteedt het EBR ten on rechte de overige 25 procent „aan bu reaus en stoelen". „De afspraak is dat 100 procent van het ingeleverde geld weer aan het personeel zou worden besteed", aldus Van Meijgaarden. Gisteren werd al vanuit de algemene raad door burgemeester Brouwer de Koning van Woubrugge vraag tekens geplaatst bij het plan van het EBR het personeel een uitkering in eens van 500 gulden te geven. Vol gens Brouwer de Koning moeten winsten van het EBR ten goede ko men aan de gebruiker. De burgemeester van Woubrugge is gisteren over zijn bezwaren gehoord aoor de leiding van het energiebe drijf. Dit gesprek heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De partij en handhaven nun standpunt. De kwestie zal nu aan de orde worden gesteld in de vergadering van het al gemeen bestuur die 22 mei wordt ge houden. De Ingang van het Van Brouchovenhofje aan de Papengracht 16. ,forijDEN De restauratie Fhet drie en een halve ,we eeuw oude Van ilichovenhofje aan de )S lengracht 16 is vol- ___jd. Morgen wordt offi- )Ml de laatste hand ge- 1 aan dit historische ito'siingcomplex en daar- komt een einde aan restauratiewerkzaam- ;n, die in januari 1984 irt gingen en zo'n miljoen gulden heb- gekost. [hofje werd in 1631 door van Brouchoven ge it en de bouw ervan in 1640 afgerond. In de [te decennia van de 17e was de macht in het Eimig groeiende Leiden lianden van een kleine ip regenten. Gekleed in pte pakken met helder- kragen hielden zij ste lle kerkelijke en politieke jctjes in handen. Eén van 5 Jacob van Broucho- Zijn vader hielp hem, te doen gebruikelijk Jn het zadel en Jacob ikte zowel het stads- als landsbestuur. Hij keerde fel tegen de Remon- Jtten en was daarbij ver- frd van de hulp van s Maurits. Jacob was één de 24 rechters die Johan Oldenbarneveldt ter veroordeelde. jde regent ook meer vre- ivende kanten had, blijkt lét feit dat hij aan de Pa- jracht een hofje stichtte, hij samen met zijn zuster bouwen. Van Broucho- zag er nauwkeurig op dat de bewoners van deze gemeenschap zich niet te pn gingen aan dronken- p of een ontuchtig leven, [bewoners dienden het- ^e geloof te hebben als de Iter en als het even kon, len familieleden de voor- r boven vreemden, e regentenkamer van het i kwamen de portretten Van Brouchoven en zijn te hangen. Het huizen- werd in de eeu- irna zorgvuldig be- ior de verschillende van regenten en een Leidse bur- deel uit van dat van monumenten. Van der Weijden: „Ik maakte zo maar een praatje met iemand van het ministerie van volkshuis vesting over hofjes. Hij wees ons erop dat binnen een paar weken een subsidieregeling van het ministerie voor res tauraties een stuk slechter zou worden. Als we binnen twee weken een plan com pleet met bestek op tafel zou den leggen, zouden we nog van de oude regeling gebruik kunnen maken. Met die oude regeling zouden de huren van de woningen na de res tauratie zo'n vierhonderd gulden worden en met de nieuwe regeling zou het zes honderd gulden per maand worden.' De Warmondse ar chitect Bob van Beek heeft toen avonden en in de week endeinden doorgewerkt, maar binnen twee weken lag er een plan. De restauratie kon beginnen". Toen die ingrijpende op knapbeurt eenmaal op weg was, bleek dat die vierhon derd gulden huur per maand nog te hoog was ingeschat. Uiteindelijk werden het hu ren van gemiddeld driehon derd vijftig gulden per maand. „We hebben alle overbodige zaken weggela ten. De kunst is het zo goed koop mogelijk en toch goed te doen", aldus Dubber. Tijdens de restauratie zijn al leen de muren van de wo ningen blijven staan. Het aantal huisjes is terugge bracht van zestien naar vijf- tien, waardoor de regenten kamer in ere kon worden hersteld. Secretaris Dubber: „De regentenkamer is maar klein en was eerst opgeno men in een woning. Nu is er een aparte ingang". In de hofjeswoningen werd centrale verwarming aange legd en om de oudere bewo ners van dienst te zijn, werd zowel op de begane grond als op de eerste verdieping een toilet gemaakt. Tevens werd elk huisje voorzien van een douche. Het dak en alle lei dingen werden vernieuwd en er werd isolatie aange bracht. Bovendien werden dakramen geconstrueerd en kleine vlieringen in de wo ningen gemaakt. Tijdens de restauratie zijn de bewoners van het hofje el ders in de stad onderge bracht. Aanvankelijk dacht men aan wisselwoningen, maar daar werd gezien de leeftijd van veel bewoners vanaf gezien. Uiteindelijk keerden maar drie van de vroegere bewoners naar het hofje aan de Papengracht te rug. De overige bewoners wilden niet, enkele van hen gaven de voorkeur aan een bejaardenwoning in De Camp. Tegelijkertijd met de restau ratie van het Van Broucho venhofje werd overigens ook een pand aan de Papen gracht, dat direct aan het hofje grenst, opgeknapt. Ook dat gebouw verkeerde in zeer slechte staat. al die aandacht van en andere no- was restauratie van aan het begin van n tachtig van deze nodig. „De huisjes niet meer van menen Chr. van en C. Dubber, voorzitter en van het woningen ook daad van de grond is ge- op een toeval- i is mede te danken feit dat Van der en Dubber op het werkzaam Zij zijn daar direct be- bij de restauraties ton te roeren" en met ge bruik van sloopmateriaal werd het Wooncentrum be taalbaar uit de grond ge stampt. Regeer is van plan zijn zaak in de toekomst uit te breiden met 3000 vierkan te meter nieuwbouw. Hier bovenop moeten zo'n zestig parkeerplaatsen worden ge schapen wat met 40 plaatsen aan de overzijde bij Colijn voorlopig voldoende moet zijn. Bijkomend voordeeltje van al deze uitbreidingen zijn twintig nieuwe arbeidsplaat sen op die plaats. Het enthousiasme van Re geer is inmiddels overgesla gen op de kleinere, naastge legen, winkeltjes in de le- vensmiddelensfeer. Het re sultaat overziende, hebben zij te kennen gegeven ook deel te willen nemen aan het pro ject. Regeer acht het dan ook niet uitgesloten dat dit hele deel van de Hoge Rijndijk binnen afzienbare tijd achter één klantenwervende voor gevel schuil gaat. Het succes van zijn project wijdt Vergeer aan zijn aan pak om van alle positieve mogelijkheden gebruik te maken en niet te lang stil te staan bij de negatieve aspec ten. „Kijk, die busbaan die ze hier aan het aanleggen zijn, daar ben ik niet kapot van maar schiet ik er mee op om daar op te blijven kanke ren"? Het is het gedrag dat de ondernemers in de bin nenstad naar zijn idee teveel vertonen: blijven zeuren over negatieve zaken zonder de positieve dingen aan te grij pen. „Wanneer een fles half gevuld is, zeggen de meeste ondernemers: die fles is half leeg. Ik houd het er liever op dat die fles half vol is". GERT VISSER LEIDEN Leiderdorp mag dan binnenkort vol gend jaar zijn eigen meu belboulevard hebben, het eerste meubelcen trum gaat volgende maand reeds in Leiden open. Aan de Hoge Rijn dijk, waar een aantal on dernemers ééndrachtig de handen in elkaar heb ben geslagen en een wooncentrum van meer Idan 10.000 vierkante me ters hebben geschapen. Met de uitbreiding die nog op stapel staat, zal het totale complex bijna 15.000 vierkante meters omvatten met eigen par- keerfaciliteiteii voor 100 auto's. Ter vergelijking, de omvang van de Lei- derdorpse meubelboule vard zal een ruime 20.000 vierkante meters bedra gen. Voormalig wethouder C. Waal van ruimtelijke orde ning heeft ,er niet ver naast gezeten toen hij enkele jaren geleden in een onbewust ogenblik de mogelijkheden tot de creatie van een groot- schalige meubelconcentratie aan de Hoge Rijndijk aan kondigde. De verwezenlij king ervan moet echter op V het conto geschreven worden van meubelhandelaar Wim i Regeer al zegt hij zelf voor zijn plannen „alle medewer- p king van de gemeente te i. hebben gekregen". Precies twee jaar geleden vatte hij het plan op om enkele reeds aanwezige winkels te ver bouwen en via een „boule vard" met elkaar te verbin den. Drie jaar eerder dan verwacht werd het project, dat de naam „Wooncentrum" heeft meegekregen, voltooid. Vooruitlopend op de opening van het totale complex over een maand door staats secretaris P. van Zeil (econo mische zaken) opende wethouder J. Fase (ook eco nomische zaken) gistermid dag de nieuwe winkel van Vergeer. Smoel Enkele jaren geleden bevon den zich aan de Hoge Rijn dijk nog slechts wat losse winkels met de schamele overeenkomst dat ze allemaal iets te maken hadden met de meubelbranche: Regeer Meu belen, Tapijtwereld en een winkel in babyartikelen. Aan de overkant zetelde Colijn meubelen. Regeer bracht de handelaren bij elkaar (waar onder ook de aan de Hoge Rijndijk gevestigde Chrispijn meubelen) en maakte ze en thousiast voor zijn plan: alle winkels achter één voorgevel zodat het geheel „smoel zou krijgen". Voor het project werden wat achtergelegen gebouwtjes aangekocht en vond een interne verhuizing plaats. Tegelijkertijd ontwik kelde Colijn meubelen aan de overzijde een groot nieuw- bouwplan dat hetzelfde uiter lijk gaat krijgen. Met veel zelfwerkzaamheid „de man die nu achter de kassa staat, stond gisteren nog in het be- Wethouder Fase opent de nieuwe winkel van Regeer.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13