Duisenberg: kabinet bezuinigt te weinig PRIKACTIES BU RADIO EN TV Medici jnenknaak geen daalder waard Nederland overweegt deelname aan Star-wars-onderzoek Schotten willen onschuld in duel bewijzen Afscheid van Tancredo Neves E3RBDEZK Vandaag oppagina Klok terug BON: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250 86 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excT5%BTW)f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Dinsdag 23 april 1985, 76e jaargang no. 23175 Nieuwe jeugdserie „Ravioli" op Ned. I om 19.25 uur. Om 20.28 uur laatste Play Back show en om 21.50 uur in „Brandpunt in de markt" ge sprek met Dries van Agt. Op Ned. II in „Tijdsein" om 20.20 uur problemen bij de RPF. Op Duitsland 2 om 22.05 uur „Don Juan" van Molière. Droog en zonnig. Tegen de avond van het noorden uit op komende bewolking. Van nacht rond 2 graden, met plaatselijk vorst. Morgen om streeks 12 graden. Van krach tige tot matige wind. Zon op: 06.25; onder: 20.53. Schev. hoog water: 6.14 en 18.45. Laag water: 2.03 en 14.29 uur. kening zieke vrouw geplunderd TERDAM De Rotterdamse politie heeft een Irige vrouw uit Haarlem gearresteerd, die in de lode oktober 1982 tot mei 1983 de bankrekening leen door haar verpleegde zwaar zieke tante uit Jerdam volledig heeft geplunderd. Volgens de po- Iwist de Haarlemse een machtiging los te krijgen 1 de zieke, waarmee zij geld kon opnemen van bankrekening. In totaal verdween in die perio- jen bedrag van 150.000 gulden van de rekening, iiddels is 70.000 gulden teruggegeven aan de Ir herstelde 79-jarige vrouw. Volgens een politie- j|rdvoerder is de Haarlemse aangehouden wegens- jheid in geschrifte. De aanhouding heeft volgens iolitie te maken met het feit dat de vrouw zo ziek 1 dat zij de gevolgen van het verlenen van een lhtiging niet kon overzien. De machtiging was al- I bedoeld om het verplegende familielid in staat ■ellen de normale betalingen te verrichten. (Van onze correspondent Aad Jong bloed) BONN „Je kunt niet wachten op alle antwoorden op de vragen, die het Star-Wars-project oproept, alvorens te besluiten aan het onderzoek deel te nemen". Dit zei minister Hans van den Broek gisteravond tijdens een mi nistersbijeenkomst van de Westeuro- pese Unie (WEU) in Bonn waarin hij zich duidelijker dan tot nu uitsprak voor deelname van Nederland aan het Strategische Defensie Initiatief (SDI) van president Reagan. De Westeurope- se landen beraden zich over een geza menlijk antwoord op het Amerikaans verzoek tot medewerking aan het SDI. Van den Broek meende dat, als Neder land zou besluiten aan bepaalde onder delen van het projekt een bijdrage te leveren, niet vooruitgelopen hoeft te worden op het strategisch concept. „Het gaat niet alleen om de militaire uitkomst, maar ook om het grijze ge bied tussen militaire en burgerlijke Pagina 5: Fransen promoten eigen Star-wars-onderzoek Scherpere waarschuwing op pakje sigaretten LEIDSCHENDAM De tekst „Roken be dreigt de gezondheid" op pakjes shag en si garetten wordt wel licht vervangen door een scherpere. „Ro ken schaadt de ge zondheid. Het kan longkanker of hart klachten veroorza ken" is een voorstel hiertoe van staatsse cretaris Van der Reij- den dat hij ter advies aan de commissie wa renwet heeft ge stuurd. Alexander naar Raad van State DEN HAAG Koningin Beatrix zal op woensdag 3 juli, als voorzitter van de Raad van State, haar oudste zoon Willem-Alexander in de Raad van State binnenlei den. Dit zal gebeuren in een buitengewone vergadering van de Raad in de normale vergaderruimte de zoge naamde volle raadzaal op Binnenhof 1. Prins Claus, die sinds 1967 zitting heeft in de Raad, zal eveneens aanwezig zijn. Willem-Alexander, die zaterdag 18 jaar wordt, heeft volgens art. 74 van de Grondwet vanaf die datum zitting in de raad. In verband met de verjaardag van de prins heeft Renate Rubinstein over de prins een impressie geschreven die vandaag bij de Staatsuitgeverij is gepubliceerd. Zij heeft bij het schrijven de vrije hand gekregen van de Rijksvoorlichtingsdienst. Het is het verhaal geworden van een jofigen die graag iets anders zou worden dan koning en die in alle eerlijkheid een aantal vrijmoedige uitspraken doet over zijn schooltijd, zijn toekomst en wat hem bezig houdt. Pag. 7: Kroonprins tegen wil en dank >aa! iej AMSTERDAM Alle miljardenbe- igj zuinigingen ten spijt daalt het tekort êrj van de overheid volstrekt onvol- doende. Het mag dan beter gaan ,a4 met de economie, het doel dat het ^e, kabinet zich bij zijn aantreden had n 1 gesteld, namelijk: .een terugdringing ooi van het tekort met vier procent tot ol8i7,5 procent van het nationaal inko- on frnen, wordt zelfs bij benadering niet gehaald. Daardoor zal nog vele ja ren de noodzaak tot ombuigen blij ven bestaan. Dat zegt de president van de Nederlandsche Bank, dr. W. Duisenberg, in het vanmiddag ver schenen jaarverslag van de bank. Volgens Duisenberg maakt het kabinet wel mooie plannen om te bezuinigen, maar komt daar per saldo maar de helft van terecht. Zolang de staatschuld en de rentelasten torenhoog zijn en de gasop brengsten dreigen te gaan dalen, kan er volgens Duisenberg geen sprake zijn van het stimuleren van de koopkracht. De bankpresident verwacht dat het over heidstekort volgend jaar niet of nauwe lijks zal dalen en op 8,5 procent zal blijven steken. Al met al zou de Rijksoverheid dan in vier jaar ondanks al die bezuinigin gen slechts een vermindering in het te kort met 1,5 procent hebben bereikt. Dui senberg wijt dat aan het feit dat een deel van het bezuinigingsgeld is doorgegeven aan lastenverlichtingen. „Dat is duidelijk een politieke keuze geweest die maakt dat we nog jarenlang blijven zitten met de noodzaak verder om te buigen". Hij stelde hier Denemarken tegenover, waar het beleid pas „echt hard" is geweest en waar dus ook veel meer is ingeleverd, zonder de lasten te verlichten. Denemar ken kent nu groeipercentages van drie tot vier procent en die zouden ook in Neder land haalbaar zijn. Veel nadruk legt Duisenberg op het vast houden van zowel het ombuigingsbeleid de beloofde verlichting van lasten voor het bedrijfsleven. Alleen op die manier blijft het vertrouwen in de economie groeien, meent hij. Dat vertrouwen in een bestendig beleid acht Duisenberg zo essen tieel, dat hij elke aanwending van een deel van die lastenverlichting om de koopkracht van de burgers op te peppen van de hand wijst. Duisenberg waar schuwt bovendien voor de olievlekwer king die van loonsverhogingen kan uit- Dr. W. Duisenberg gaan naar sectoren die nog helemaal geen hogere lonen kunnen dragen. De enige manier om de koopkracht een impuls te geven is volgens Duisenberg het duurder maken van de Nederlandse gulden. De christelijke werkgeversorganisatie NCW heeft het jaarverslag van Duisen berg vanmiddag in een eerste reactie met instemming begroet. „De verdere sanering van overheidsuitgaven moet overkort doorgaan", zo onderstreept de NCW de woorden van de bankpresident. Wel voe gen de werkgevers er aan toe dat de ge- creeerde financiële ruimte een verdere verlaging van loon- en inkomstenbelas ting mogelijk moet maken. De FNV pleit te in een eerste reactie voor een stimule ring van de binnenlandse bestedingen. De vakbond toonde zich teleurgesteld over het feit dat in het jaarverslag van de bankpresident met geen woord gerept wordt over de noodzaak tot herverdeling van arbeid en het zoeken naar structurele oplossingen voor de werkloosheid. Pag.3: Duisenberg vindt gulden te goedkoop >ei BHHHHH Stellingen De jongerenor ganisatie WJ- CNV, afdeling Zuid-Holland, heeft gistermor gen 85 stellin gen getimmerd aan de deur van de Ridder zaal op het Bin nenhof. De stel lingen gaan over jongeren- zaken die moe ten en kunnen veranderen in 1985, Interna tionaal Jonge- renjaar. WJ- CNV koos voor de Ridderzaal omdat dat sym bool heet te staan voor ons democratisch bestel. Op de foto slaat Cori- ne de Kruyk de stellingen op de deur. EDINBURGH Twee Schotse broers, die zijn aangeklaagd wegens een aantal gewapende overval len. eisen dat hun zaak vol gens een oude Schotse wet wordt behandeld. Zij wil len een zogenaamd ..trial by combat", een tweege vecht waarbij door godde lijke tussenkomst de on- fschuld van de verdachte aan het licht moet komen. John en Paul Burnside, beiden in hechtenis, zeggen een duel te willen met „de verdediger van de Kroon Zo'n duel is in overeen stemming met het middel eeuwse geloof dat God, en niet een jury, er voor zal zorgen dat het recht zal ze gevieren. De broers hebben hun advocaten daarom op gedragen een verzoek tot een duel aanhangig te ma ken, Het rechterlijke tweege vecht, in de elfde eeuw door de Normandiërs in Groot-Brittanië geïntrodu ceerd, werd in 1819 in En geland afgeschaft, maar bleef in de Schotse statuten behouden. Sinds de zestien de eeuw is niet meer van deze wettelijke mogelijk heid gebruik gemaakt Zou het Hooggerechtshof in Edinburgh volgende week ten gunste van de twee broers beslissen, dan zal de eisende partij voor de moeilijke opdracht komen te staan iemand te vinden die bereid is te vechten. HILVERSUM De uit zendingen op radio en tel- visie zullen vandaag en morgen herhaaldelijk voor twaalf minuten wor den onderbroken. De ra dio zwijgt dan volledig en op de telvisie zal slechts het testbeeld of een pro- testboodschap te zien zijn. Na de staking van vorige week woensdag wil het omroeppersoneel met deze prikacties opnieuw protes teren tegen het afkeuren van de omroep-cao door minister Brinkman (WVC). Donderdagmiddag, als de Tweede Kamer vergadert over de omroep-cao, zal er een bij eenkomst worden georgani seerd op het NOS-terrein, waar de omroepbonden be langstellenden op de hoogte zullen brengen van de stand van zaken rond het conflict. NOS-voorzitter Jürgens wil er verder samen met werkge versvoorzitter H. Spaan op aandringen dat er in de Ka mer een hoorzitting wordt ge houden, waarbij alle betrokke nen de gelegenheid krijgen over het conflict hun mening te geven. Dat zou dan vóór het Kamerdebat van donderdag moeten gebeuren. Brinkman weigert de omroep- cao goed te keuren, omdat foor het budget van de den stellen dat die overschrij ding slechts 0,14 procent be draagt, oftewel tien miljoen minder. Pag. 3: FNV twijfelt niet aan 36-urige werkweek Gorbatsjov spreekt Reagan mogelijk bij bezoek VN MOSKOU/WASHINGTON De Russische partijleider Gorbatsjov is van plan in september de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bij te wonen. Dat heeft de hoofdredacteur van het partijblad Pravda giste ren verklaard. De aankondiging leidde direct tot speculaties, dat de Russische leider tijdens dat bezoek aan de VS ook een ontmoeting zal hebben met president Reagan. Zoals bekend hebben zowel de VS als de Sovjet-Unie zich ge matigd positief uitgelaten over de mogelijkhe den voor een topontmoeting. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde nog niets te weten van het bezoek van Gorbatsjov aan New York. AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad zet vraagtekens bij de door staatssecretaris Van der Reijden van WVC bere kende kostenbesparingen in 1983 door de invoering van de medicijnenknaak, de eigen bijdrage van een rijksdaalder per recept. Dit blijkt uit een ontwerp- brief aan de staatssecreta ris die donderdag nog in de raad aan de orde komt. In de eerste plaats heeft de ei gen bijdrage in 1983 geen 175 miljoen gulden opgebracht, zo als bij het opstellen van de ra mingen voor 1984 is aangeno men, maar slechts 121 miljoen. De raad is het evenmin eens met de mededeling van de staatssecretaris dat er nog eens 80 miljoen gulden is bespaard doordat minder geneesmidde len werden gebruikt Bij de berekening van dit bedrag heeft hij volgens de raad on vergelijkbare cijfers naast el kaar gebruikt. Het aantal afleveringen per verzekerde is volgens de Zie kenfondsraad niet met 8 maar met 7 procent gedaald ten op zichte van 1982. Aan de ande re kant gingen de geneesmid- delenprijzen met 1,7 procent omhoog en stegen de kosten per aflevering nog eens met 8 procent door een verschuiving naar gemiddeld duurdere me dicijnen en doordat per recept meer geneesmiddelen werden voorgeschreven. Al met al komt de Ziekenfondsraad voor 1983 op een stijging van de kosten per verzekerde (exclu sief afleveringskosten en eigen bijdrage) van 2,15 procent. W 1L Vele honderdduizenden Brazilianen hebben gisteren afscheid genomen van hun president, de afgelopen zondag op 75-jarige leeftijd overleden Tancredo Neves. Het stoffelijk overschot van de gekozen maar nimmer beëdigde presi dent werd op een open legerauto rondgereden door de hoofdstad Brasilia Morgen zal hij worden begraven in zijn geboorteplaats, Sao Joao del Rei. Op de bovenste foto de weduwe van Neves, die in Brasilia werd begeleid door de nieuwe president, Jose Sarney De identiteit van de vrouw rechts op de foto is niet bekend. ADVERTENTIES Dagschotel Donderdag 25 april „Gehakt Provenpaal" 6.75 (ADVERTENTIE) 23 tm 28 april dagelijks 10-17 uur AMSTERDAM rai Tfem-Toegang-O^etten t* NS-autxyn Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. We leven in een tijd, dat de klok nogal eens en beslist niet alleen vor de zomertijd wordt teruggezet. Maar zo bont als die twee Schotse broers het willen maken, hebben we nog niet meegemaakt. Ze willen hun onschuld bewijzen met een middeleeuws tweegevecht. Ze zitten beiden vast en hun (on)schuld moet nu maar aan het licht komen door „goddelijke tussenkomst". Wat een witte handschoen hiermee te maken heeft en water nog meer mee aan de hand is leest u vandaag weer in de Leidse Courant: de krant, die ondanks terugdraaiende klokken zijn tijd toch vooruit is! i De Leid» Courant wil ik bed 14 dagen proberen Giatu en geheel vrijblijvend In Leidse ant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. fl§"£eidóc(2ouaant

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1