Portugese computer loopt perfect yinst met bijsmaak oor Moreno Argentin Senna bewijst zijn talent Wereldbeker voor hereboer Homfeld DRIE JUDOKA'S ONTKOMEN AAN MIDDELMAAT STRUBOS EN VAN DOORN VOORAAN Amerikaanse lof voor volleybalteam IPORTTRIBUNE istante spel redt Bongers t. (WARDEN Jos Bongers is gisteren in Leeuwarden aal kampioen in de biljartvijfkamp geworden als Toetste speler in een middelmatig toernooi. Bongers' Nederlandse titel stak evenwel armoedig af bij de '®s® n aan talent, die Raymond Burgman in de slotronde on spreidde. De pas twintigjarige allrounder uit wist zich zelfs bij een overwinning van 7-3 op Bon- r-2li»g tweede. Het siert zijn instelling en capaciteiten dat Nijmeegse opponent in de finale bijna zes uur in het Ic-re hield. Bongers dankte het kampioenschap vooral veg< extra trainingsarbeid, die hij in het driebanden had Die investering betaalde zich, toen een grote ver- 51 dichtbij leek, terug. Een ereklassegemiddelde van de een was nog te veel gevraagd van Burgman. van de Ven, die theoretisch nog kans had kampioen fden, stelde de derde plaats veilig door een overtui- zege op Hans Vultink, die in het stokoude biljar- j van „De Friesche Club" alleen goed voor de dag j in het bandstoten (moyenne 11,74) en het drieban- LeidócCoura/nl MAANDAG 22 APRIL 1985 PAGINA 13 ESTORIL In stromen de regen heeft Ayrton Senna gisteren zijn eerste zege in een formule 1-race behaald. Op het circuit van Estoril schreef het 25-jarige Braziliaanse ta lent in een Lotus de Grote Prijs van Portugal, de tweede race in de strijd om het wereldkampioen schap, op zijn naam. Daar mee maakte hij een einde aan de succesvolle serie van de McLaren-renstal, die de laatste acht GP-ra- ces had gewonnen. In het klassement voert de Ita liaan Michele Alboreto het veld na twee races aan. Hij stuurde zijn Ferrari voor de tweede keer als tweede over de eindstreep. Alain Prost, de winnaar in Brazilië, haalde de eindstreep niet. Hij raakte in de 38e ronde in een slip en zet te zijn wagen in de vanghek- ken. Acht ronden later viel wereldkampioen Lauda met remproblemen uit. De voortdurende regenval heeft de wedstrijd in Estoril gedegradeerd tot een uitvalra- ce, waarin slechts negen cou reurs overeind bleven. Van het negental bezat Senna, die aan zijn tweede seizoen in de formule 1 bezig is, de meeste moed en de snelste wagen. De jonge Braziliaan, die in de laatste training de eerste posi tie veroverde, leidde in Portu gal van start tot finish. Zijn overwinning kwam nauwe lijks in gevaar. John Nielsen, met Ralt, won zaterdag in Estoril de derde wedstrijd uit de strijd om het Europese kampioenschap in de Formule 3000 gewonnen. Na zijn overwinning deelt Nielsen (Den) de eerste plaats in het klassement met de Nieuwzee- lander Mike Thackwell. AMSTERDAM Het Nederlands volleybalteam is in de reeks vriendschappelijke wedstrijden tegen olym pisch kampioen de Verenigde Staten gaandeweg beter op dreef gekomen. Nadat in de eerste twee ontmoetin gen de winst van een set het hoogst bereikbare was, dwong de ploeg van Geert Trompetter gisteren in de Amsterdamse Sporthal Zuid de Amerikaanse ploeg tot de volle vijf sets: 12-15, 15-11, 8-15, 15-10, 10-15. In diezelfde sporthal Zuid vinden eind september de wedstrijden plaats voor de A-finale van het Europees kampioenschap, waarvoor Nederland zich graag zou kwalificeren. De Amerikaanse trainer Gary Sato had woorden van lof. Trainen op de passes en veel van dit soort wedstrijden spelen was zijn advies. Dat doet het Nederlands team volgende week met een trip naar Oost-Duitsland, waar een zeslandentoernooi plaats vindt. Bokstitel Gilbert Hallie SAINT NAZAIRE De Amsterdamse bokser Gilbert Hallie heeft zaterdag in Saint Nazaire de open Franse titelstrijd ge wonnen. De Nederlands kampioen in het zwaarweltergewicht versloeg in de finale de Amerikaan Raymond McElroy op pun ten: 4-1. Hallie, een 24-jarige pugilist van Albert Cuyp. heeft zich door zijn succes in Bretagne ongetwijfeld verzekerd van een plaats in de nationale boksploeg, die wordt afgevaardigd naar de Europese titelstrijd in Boedapest. In het lichtweltergewicht stelde Reino van der Hoek zich ook kandidaat voor het toernooi in Boedapest. De felle knokker uit Leeuwarden verloor op punten van Oleg Mensjikov, een van de beste bok sers uit de Sovjet-Unie. Van der Hoek kreeg een punt, Mensjikov vier. Slimme Belg LUIK Hoe een Belg dacht slim te zijn. Oftewel: hoe Luc Branckaerts, be wust of onbewust, de wed strijdleiding probeerde te misleiden in Luik-Baste naken-Luik. De volgers in de Waalse voorjaarsklassieker kon den hun ogen niet gelo ven, toen de beroepsren ner uit het ploegje van Florent van Vaerenbergh zich meldde bij Rudy Dhaenens en Martin Ear ly, de koplopers van dat moment. Allereerst over heerste de verwarring, maar weldra werd duide lijk, dat Branckaerts het parkoers had afgestoken. Met een vriendelijk klopje van de verantwoordelijke wedstrijdcommisaris werd hij gesommeerd de wed strijd te verlaten. Hetgeen Branckaerts prompt deed. nog blij dat er geen gewonden zijn gevallen". Bijsmaak Moreno Argentin sprintte naar zijn eerste echte grote zege, en was daar niet echt blij om. „Ik eloj '"'OTTERDAM Carlos )pes heeft zich zaterdag sr de Rotterdam Mara- 9iah|0n niet laten opjagen ior de bijna 600.000 kij- 3n' ustigen. Als een com- iter snelde hij over het ^erjrnieuwde parcours. brig jaar probeerde de S"|jan uit Lissabon op de lfde plek al een aanval en. doen op de mondiale us'^chrono, die toen nog handen was van de t1",g|nerikaan Salazar. Lo- caaifs slaagde toen door In blessure niet in die )zet (hij stapte na 28 ki- vineter er uit) en was EVhalve nu op revanche t. Dat zijn opzet dit- n,r laai wel slaagde dankt Fijj mede aan de Belgen jn<%c Waegeman en Vin- 3 'Int Rousseau, die als izen fungeerden voor er:k Portugese loopwon- 'ouer en direct vanaf de ,ouprt zorgden voor een pog tempo, waardoor bij »t vijf-kilometerpunt Bs 4.56) al een voorsprong de toptijd van Jones, gisteren in Londen Milet een tijd van 2.08.16 ;t parcoursrecord ver- terde, was gerealiseerd in 15 seconden. |f kilometer later was er al beslissend gat van ander- lalve minuut geslagen tussen iï trio en de achtervolgers i «der aanvoering van de fchot John Graham. Bij die Jreede groep behoorde op Ie Het dapperste groepje achtervolgers, met rechts Gerard Nijboer en Cor Lambregts en derde van links, met nummer 4, de Schot Graham. dat moment ook de Ensche- deer Marti ten Kate, die vriend en vijand versteld liet staan door zijn marathonde buut. Na zeven kilometer liep Ten Kate zelfs in zijn eentje tussen het op dat moment nog leidende trio en de ach tervolgende groep, maar liet zich vervolgens op bevel van bondstrainer Wim Verhoorn terugvallen naar de tweede groep, omdat Verhoorn te recht de stelling huldigt dat je in je eerste marathon niet een prestatie dient neer te zetten, maar ervaring moet opdoen. Ten Kate huldigde dat principe zelf ook, maar wenste tevens te testen hoe ver zijn mogelijkheden op dit niveau reiken. Dat bleek uit eindelijk heel ver te zijn, want hij kwam geen moment in problemen („Ik wachtte tot net moment dat ik tekort kwam te zitten, maar dat bleef uit") en nishte uitein delijk nog binnen de twee uur en dertien minuten (2.12.56 om precies te zijn). Hij werd daarmee in de eind rangschikking vierde en tweede Nederlander pal ach ter Cor Lambregts, waarmee op duidelijke wijze werd aan getoond, dat je van origine een goede baanloper dient te zijn om ver te reiken in deze uitputtingsslag, die een mara thon nu eenmaal is. Ten Kate verbeterde onderweg ook nog eens zijn toptijd op de 25 kilometer, terwijl Lambregts, die derde werd in 2.11.02, niet alleen door die prestatie een auto rijker werd, maar ook zijn persoonlijk record aanzienlijk aanscherpte. Verpulveren Alle aandacht ging terecht uit naar Lopes, die achteraf weliswaar verkondigde in de aanloop naar Rotterdam geen moment het .gevoel te hebben gehad de toptijd van Jones zo te kunnen verpulveren, maar zich desondanks wel tot veel in staat moet hebben gevoeld. Hij gaf immers de Belgische hazen opdracht de eerste vijf kilometer in een kwartier te voltooien. Daar werd dus royaal aan voldaan. Zelfs had Lopes het idee dat het nog sneller had gekund. De 37-ja- rige Portugees: „Er had een nog betere tijd ingezeten als er minder wind had gestaan en er in het tweede deel nog sprake was geweest van eni ge tegenstand. Alleen met minder wind had ik binnen de 2.07 kunnen blijven, hoe wel dit parcours redelijk be schut is' Hij durfde niet te opperen welke chrono mogelijk was geweest als de tweede groep hem tot bijvoorbeeld het 35- kilometerpunt op de hielen WEST-BERLIJN De wereldbeker voor springruiters is toch weer bij een Amerikaan terecht gekomen. Hoewel het er in West-Berlijn na twee onderdelen nog naar uitzag dat de zege naar een Europeaan (Skelton, Simon of Pyrah) zou gaan, ging de 33-jarige hereboer Conrad Homfeld gistermiddag in de met 6.000 toeschouwers vrijwel volle Deutschlandhalle met de eer strijken. De ruiter, die vorig jaar tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles het zilver veroverde achter zijn vriend Joe Fargiss, bleef met de 14-jarige, hoog in het bloed staande Trakehner schimmel Abdullah de Britse professional Nick Skelton uitein delijk een strafpunt voor. Homfeld werd tevens de eerste ruiter, die zich de World Cup voor de tweede keer toeeigende. Hij le verde die prestatie ook al in 1980 in eigen land (Baltimore). Na dat de Oostenrijker Simon in 1979 de eerste wereldbeker in Go thenburg veroverde hebben daarna louter Amerikanen de toon aangegeven. In de dramatische finale bleef Homfeld in beide manches zonder strafpunten. Skelton moest zich na een fout met een bedrag van ongeveer 20.000 gulden tevreden zijn, tegen 33.000 voor winnaar Homfeld. Voor Rob Ehrens was na zijn goede verrichting in het openings nummer (tiende in het jachtspringen) weinig succes meer weg gelegd. Met Oscat Drum kwam hij echter nog in de voorste helft van de 46 deelnemers (negentiende). KERKRADE De vooruitgang die kenners een maand geleden in het Nederlandse judo bespeurde, berust grotendeels op een il lusie. De hoge attractiewaarde van de nationale titelstrijd vond dit weekeinde geen vervolg tijdens de vijftiende editie van het toernooi om de Open Nederlandse kampioenschappen in Kerk- rade. Slechts Rob Henneveld, Martin Schonewille en Ben Spij kers ontworstelden zich aan de middelmaat die het jubileum- toernooi in de Roda-hallen bepaalde. Bondscoach Chris de Korte registreerde niettemin een „mentaliteitsverandering die de Ne derlandse judotoekomst ten goede zal komen". Henneveld, Schonewille en Spijkers bereikten de eindstrijd van het evenement, dat in het teken stond van het toernooi om de Europese kampioenschappen (van 9 tot 12 mei in Hamar). Door in de klasse tot 78 kilogram de titel op te eisen, verzekerde Hen neveld zich niet alleen van een ticket naar Noorwegen Op lan gere termijn is het Open Nederlandse kampioenschap zelfs goed voor een reis naar het toernooi om het wereldkampioenschap (september in Seoel). Bondscoach Chris de Korte selecteerde zeven judoka's voor het toernooi om de Europese kampioenschappen. Alleen in de licht ste categorie (tot zestig kilogram) is Nederland niet vertegen woordigd. In de laatste weken zal De Korte in overleg met de clubtrainers van de gekozen judoka's een oefenprogramma op stellen In principe zal het zevental ook deelnemen aan de we reldtitelstrijd in september in Seoel. Tot 65 kilogram. Jo Geven (Rownaien), tot 71 ktloeram, Robert van der Vliit (Leiderdorp); tot 78 kilogram. Rob Henneveld (Maasaluis), tot 86 kilogram. Ben Spijken (Nijmegen); tot 95 kilogram. Theo Meijer (Amenloort), boven 95 kilogram. Wil Wilhelm Waalwijk), alle categorieën, Henny Pleiner (Amstcr- hem te machtig werd, dan was het een trieste zaak, maar Gerard moest de strijd staken door een liesblessure Hij liep die blessure op de laatste dag van het trainings kamp in Spanje op. Reden tot ongerustheid is er echter niet". Jos Hermens is het daar niet mee eens. Hermens schreef Nijboer weliswaar nog niet af. want ook Lopes heeft in zijn carrière een pe riode van terugval gekend, maar hij vindt wel dat Ge rard de zaken nu eens duide lijk op een rijtje dient te zet ten. Winnaar Carlos Lopes wordt na zijn finish ogenblikkelijk inge sloten door politiemensen en verslaggevers. had gezeten. Mogelijk dat hij in de toekomst zelfs nog eens onder de 7.07 duikt, want Jos Hermens, die het Lopes-veld in Rotterdam recruteerde, gelooft niet dat dit daadwer kelijk Lopes' laatste actieve jaar is. Hermens: „Ik ben er van overtuigd dat hij volgend jaar ook nog actief zal zijn. Niet meer in eigen land trou wens, want hij is het ver plicht stellen van deelname aan allerlei wedstrijden in ei gen land door zijn vereniging beu. Het is toch ook van de gekke dat hij sinds het WK veldlopen nu al aan vier gro te evenementen heeft moe ten deelnemen". Van zo'n overladen program ma is bij de Nederlanders geen sprake. En dat voorbe reiding bij Verhoorn en de overige trainers in goede handen is bewijzen de goede tijden van de laatste weken. Tussen Lopes en Lambregts gaat weliswaar een gat van bijna vier minuten, maar vooral in de breedte gezien is Oranje sterk. Verhoorn was zaterdagavond dan ook te recht content, hoewel het uit vallen van Gerard Nijboer, die in Rotterdam juist een einde wenste te maken aan zijn pechreeks, een tegenval ler betekende. Verhoorn ziet echter ook voor de Europees marathonkampioen nog wel degelijk toekomst. De bonds trainer. „Als hij nu was uit gevallen omdat het tempo Op het moment dat Nijboer de strijd staakte begon Lopes ook enige tekenen van ver moeidheid te tonen. Na 35 ki lometer bedroeg zijn voor sprong op de tijd die Jones vorig jaar in Chicago had neergezet nog een minuut en 24 seconden, terwijl het ver schil op de streep dus „slechts' 54 seconden be droeg. Op bijna drie minuten werd de Schot Graham twee de. Lambregts raakte in de laatste kilometers het spoor van de Schot bijster, maar vond dat minder erg dan zijn mislukte streven om onder de 2.11 te blijven. Hij was desondanks tevreden. Dat zelfde geldt ook voor Peter Rusman, die als negende zijn persoonlijk record aanmerke lijk aanscherpte. In huize Rusman werd het trouwens dubbel feest, want Peters echtgenote Wilma, kwam als zestigste in 2.35.32 als eerste dame over de nishlijn en verbeterde haar persoonlijke recordtijd met ruim vier mi nuten. HANS VAN DEN BERGHE ^hockeyteam VS blijft stunten |G De ijshockeyploeg van de Verenigde Staten blijft tij- iet toernooi om de wereldtitel in de A-groep in Praag voor 1 zorgen. Na een overwinning op Zweden versloegen de Ikanen zaterdag ook Canada met 4-3 en gisteravond laat ;)4.000 teleurgestelde toeschouwers zelfs Tsjecho-Slowakije 1-1. De opvallendste man op het ijs was de Amerikaanse [an John van Biesbrouck, die de Tsjechoslowaakse aanval- !ït wanhoop dreef met een aantal miraculeuze reddingen. zege van 10-2 op de Westduitse equipe benadrukten de i nog eens hun ambities. Canada, Tsjechoslowakije en de 'ligde Staten leden elk eenmaal verlies. 1. Sovjet-Unie 4 8; 2. Canada 4 6; 3. Tsjecho-Slowakije 4 [erenigde Staten 4 6; 5. Zweden 4 4; 6. Finland 4 2; 7. West- nd 4 0; 8. Oost-Duitsland 4 0. FAENZA/SCHWANEN- STADT Dave Strijbos en Gert-Jan van Doorn zijn giste ren in de motorcrosswedstrij den, meetellend voor het we reldkampioenschap, vooraan geëindigd. Strijbos kwam in de 125 cc-klasse in het Italiaanse Faenza tot de tweede en ze vende plaats in de beide man ches en behield de leiding in h~t klassement. Van Doorn 0er in, tijdens de WK-strijd voor de 250 cc-klas se, in Schwanenstadt (Oosten rijk) in beide manches te win nen en rukte daardoor op naar de derde plaats in de WK-rangschikking. In de eerste manche moest Strijbos alleen de Italiaan Maddii laten voorgaan. In de tweede kwam hij kort na de stirt ten val. Na een uitsteken de inhaalrace werd hij tenslot te nog zevende. Kees van der Ven eindigde in de eerste manche als achtste en in de tweede als derde. In de stand om het wereldkampioenschap leidt Strijbos, vorige week in Oss goed voor een dubbele overwinning, voor de Fin Vehkonen, die twee punten achter staat en Maddii, die ze ven punten moet toegeven. Van der Ven staat vijfde en Hensen zesde. De Amerikaan Danny Chand ler heeft zondag in de tweede wedstrijd voor de wereldtitel motorcross in de 500 cc-klasse in de Franse plaats Thouars de leider in het klassement, de Belg Andre Malherbe, afge troefd. Chandler won de eerste manche en eindigde in de tweede manche als tweede, achter de Brit David Thorpe. AOTISCH VERLOOP LUIK-BASTENAKEN-LUIK i Een wielerwed- beslist door moto- jyJVan deze ongelooflij- Ituatie was gisteren ,||eje in de laatste len- 3uvssieker Luik-Baste- dsrh-Luik. Niet dat Mo- [jjj Argentin een onte- sn: Ie winnaar was, daar- 1 Jreed de 24-jarige Ita- j" i te sterk, maar de waarop hij samen —de wederom excelle- fc Belg Claude Criqui- en Stephen Roche ontsnappen was ron- Tftchandalig. Kils de beklimming van de te, een van de acht ve is hellingen in Luik-Bas- pn-Luik, liet westrijdlei- °jJasson de motoren met "~jafen rustig vlak voor en klissen de renners rijden. !nl het Stephen Roche al rofe keren onmogelijk was "Ijkt te demarreren, leidde 'Maotische gemanoeuvreer ™le motoren tot een scala Plpartijen, waaruit alleen felion, Roche en Argen- n [geschonden tevoorschijn i Jen. De winnaar van de s ie Pijl profiteerde meteen jstjt buitenkansje en sprong joifoche en Argentin sloten n later bij hem aan, terwijl »nl de puinhopen opgekro- 3f pen favorieten Fignon, Ander son en Kelly wanhopig pro beerden het gat dicht te rijden. Tevergeefs. De drie bleven weg en op de brede boulevard in Luik, was het voor de sprinter Argentin een klein kunstje om Criquielion van zijn tweede zege binnen een week af te houden. De Ierse krachtpatser Stephen Roghe, die eerder in de kours de beste indruk maakte, werd derde. Na afloop was echter niemand tevreden over de gang van za ken. Met name Phil Anderson was des duivels. De Australiër die eerder dit seizoen twee keer naast de winst in een klassie ker greep, beschuldigde alles en iedereen van maffia-prak tijken. „Die wedstrijdleider deugt nergens voor. En die motoijongens moesten ze voor het leven schorsen. Ik ben be stolen", riep de Australiër uit de ploeg van Peter Post tegen iedereen die hij tegenkwam. Hij had gelijk, zoals ook Lau rent Fignon, Jean Kelly de rol van ernstig benadeelden kon den opdelen. Directeur Masson waste zijn handen in onschuld: „Ik heb alles geprobeerd, maar er wa ren veel te veel motoren in de koers. Vrijwel de hele wed strijd ben ik bezig geweest de mensen te waarschuwen. Luis teren deden ze nooit. Dit moest wel fout gaan. Ik ben Tijdens de beklimming van de Redoute liet westrijdleider Masson de motoren met fotografen rustig vlak voor en zelfs tussen de renners rijden. Dat chaotische gemanoeuvreer leidde tot een scala van valpartijen, waaruit alleen Criquielion, Roche en Argentin ongeschonden tevoorschijn kwamen. heb ook last gehad van dat ge donder, maar gelukkig kon ik nog net een motor ontwijken en op zoek gaan naar Criquie lion en Roche. Door die val partij, die het koersverloop wel degelijk heeft beinvloed raakten de anderen achterop. Maar we konden toch ook niet wachten tot ze er weer bij wa ren. Ik ben blij dat ik na de tweede plaats in de Waalse Pijl nu revanche op Criquielion heb genomen, maar aan deze zege zit wel een bijsmaakje. Fignon, Anderson, Kelly en Peeters reden erg goed en zou den zeker een kans gehad heb ben". Claude Criquielion was teleur gesteld omdat hij in de finale geen schijn van kans kreeg om zijn eigen Wallonië voor de tweede keer te winnen. Hij wenste nergens commentaar op te geven, maar Stephen Ro che was zeer duidelijk. „Als ik op de Redoute weg had ge kund, had niemand mij meer teruggezien. Ik was bere sterk' deelde de in Frankrijk wonende Ier mee. Zijn woorden werden gevolgd door een ware scheldkanonna de in de richting van de orga nisatie. „Levensgevaarlijk", vond Laurent Fignon de situa ties. „Ik ben niet gevallen maar ik werd opgehouden. Pas toen Anderson weer op de fiets zat, kon ik verder. Het is schandalig. Al geloof ik niet dat ik gewonnen zou hebben. Op dit moment ben ik alleen maar blij dat ik geen blessures heb opgelopen". Steven Rooks, die ook niet van de fiets afhoefde, was ziedend. „Natuurlijk deugt van deze Luik-Bastenaken-Luik niets, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik gewoon kapot was op het einde. Daar hadden die motoren niets mee te maken. Het is wel sneu voor Phil An derson. Hij heeft het hele voorseizoen in een bloedvorm gereden en dit had de bekro ning moeten worden". Even verderop stond een tierende Australische wielrenner, die even als zovelen kansloos werd door een slechte wed strijdleiding en domme motor rijders. GERHARD NIJBOER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13