Tegemonic wankelt Maag breekt Vriend op Lendl grijpt tweede WCT-titel iieicUcSoUMMlt ICKEYERS HGC VERNEDEREN HCKZ OP EIGEN VELD MAANDAG 15 APRIL 1985 PAGINA 11 ushuis stopt eind seizoen .Q HAAG Joost Claushuis Wiet ingang van het komende seizoen af in de jacht van Zwitserland op een (eventue- de landstitel. De doelman van n dan zijn werkzaamheden iger combineren met de wed- ort. Claushuis stopt dan te- lefinitief met hockey, omdat ^wjjri zin heeft lager te gaan spe- /[{een twee hobby - golf - lonkt, ie opvolging van Claushuis n voor KZ geen problemen de doelman van de nationale Lex Bos, al te kennen heeft n graag bij KZ te komen spe- Acupunctuur voor Jan Raas FRANKFORT Jan Raas is in Frank fort in het ziekenhuis opgenomen. De Zeeuwse profrenner wordt in de West- duitse stad behandeld met acupunctuur. Hij werd tijdens alle wedstrijden van dit jaar gehinderd door een beknelde zenuw. De oud-wereldkam pioen kwam dan ook geen enkele keer voor in de uitslagen van belangrijke wed strijden. BIJ OMKOOPGERUCHTEN Voetbalbond België gelooft niet in 1 april BRUSSEL Het uitvoerend comité van de Belgische voetbalbond heeft zaterdag in een vergadering besloten een onderzoek in te stellen naar mogelijke omkoping bij de vorig weekeinde gespeelde wedstrijd Beerschot - KV Mechelen. Daar werd sterk op aange drongen door het bestuur van Sint Niklaas, met Beerschot degradatiekandidaat. Meche- lens doelman Custers werd via de telefoon benaderd om tegen een behoorlijke vergoe ding enkele ballen door te laten. Custers meldde dit bij het bestuur en de Belgische pers. Hij liet geen enkele bal door en Meche len won de wedstrijd met 2-0. Later versche nen berichten als zou de poging tot omkoping een grap zijn geweest. KNCB heeft hoofdsponsor NIEUWEGEIN De in geldnood verkerende Koninklijke Nederlandse Cricket Bond heeft een hoofdsponsor aangetrokken. Het compu terbedrijf Wang zal gedurende drie jaar een bedrag van in totaal 150.000 gulden fourneren. Op de jaarlijkse algemene vergadering werd zaterdag in Nieuwegein voorts na stemming besloten de competitiewedstrijden toch maxi maal twee keer zestig overs te laten duren. Het bestuur van de KNCB had tweemaal vijfen vijftig overs voorgesteld. Hans Vierling, jaren lang leider van het jeugdcricket, en Loek Har tong, steunpilaar van het cricket in oostelijk Nederland, werden tot leden van verdienste benoemd. De competitie start 12 mei. Het Ne derlands cricketelftal speelt slechts één inter nationale wedstrijd in eigen land. Op 3 augus tus is de Engelse County Gloucestershire de te genstander van Oranje. Motorcoureur ernstig gewond IMOLA De Italiaanse motor coureur Lorenzo Ghiselli is zater dag op het circuit van Imola le vensgevaarlijk gewond geraakt tijdens een 500 cc-race voor het Italiaanse kampioenschap. Hij werd met zware verwondingen aan het hoofd in het Bellaria-zie- kenhuis van Bologna opgenomen. Hij was buiten bewustzijn. Ghi selli, die in Imola de nationale ti tel verdedigde, viel in de zesde ronde in de Villeneuve-bocht van zijn motor. Op hetzelfde punt kwam twee jaar geleden Guido Pace om het leven. Franco Unci- ni won de race en de Italiaanse titel. HAAG HGC evenement in Frankenthai kan een aardige graadmeter voor de toekomstmogelijkhe den zijn. De druk op de geroutineerde helft van de ploeg lijkt deze weken groter dan ooit. Bijna elke nederlaag in het verleden lokte een discussie rond die groep ervaren spelers uit, maar omdat telkens de landsti tel werd binnengesleept, ver stomde de kritiek abrupt. Zo als ook het opmerkelijke ver lies van gisteren - indien KZ aan het eind van het seizoen wellicht de sterkste blijft - weer snel zal worden verge ten. Hidde Kruize, de centrumspits die gisteren niet één echte kans kreeg, weet overigens een oplossing op korte termijn. „Ik wil op het middenveld spelen. Ik ben de man die dat aankan. Iedereen ziet toch dat het juist daar nu niet loopt", wees de jongste Kruize op het matige 'functioneren van de middenlinie Hugo Jonkman- Ties Kruize-Ron Steens. Jonk man bleek gisteren bepaald niet in vorm. Ties Kruize traint na een rugblessure, die vijf maanden in beslag nam, pas sinds drie weken voluit en Ron Steens was licht gebles seerd. Waardoor KZ dus voor al een stuk loopvermogen op dat middenveld miste. Dalhui- sen weigerde overigens vanaf de bank in te grijpen. „Om dat", verklaarde de coach, „een wissel waarschijnlijk toch weinig resultaat had gehad. Bovendien vond ik dat ieder een de afgang maar eens mee moest maken". Aangepakt Overigens had coach Mark Bouwman van HGC, dat doel man Simon Zijp, verdediger Bob Hofland en spelbepaler Wouter Leefers nota bene we gens blessures moest missen, reeds vooraf begrepen waar KZ moest worden aangepakt. Met een viermansmiddenlinie werd Klein Zwitserland vanaf de eerste minuut constant fel op de huid gezeten. Waardoor ook onmiddellijk de nodige kansen ontstonden. Al na acht minuten nam HGC een voor sprong toen Robert Delissen een strafcorner van Gijs Wete- rings in de „rebound" benutte. Delissen herhaalde dat succes niet veel later, nadat Borstlap overigens eerst nog had gelijk gemaakt. Na die 2-1 vielen de treffers snel achter elkaar. Balverlies van Hans Kruize gaf Mare De lissen een zee van ruimte, die hij met een pass naar Wete- rings benutte. Deze haalde vervolgens knalhard uit; Claushuis zag de bal net boven de plank in het net suizen. Even later was de Haagse doelman wederom kansloos toen Mare Delissen schitterend 4-1 intikte. gang compleet toen Robert De lissen voor 5-1 en 6-1 zorgde. De spits van HGC werd door bondscoach Wim van Heumen na afloop bij de selectie van het Nederlands team gevoegd. Of Delissen daar blij om mag zijn, valt overigens te betwijfe len, omdat de Oranje-selectie momenteel flink baalt. De hockeybond wil de sport in de provincie promoten met on derlinge oefenduels, maar de praktijk leert dat slechts een handvol toeschouwers bereid is die partijtjes met een be zoekje te vereren. „Volgende week moeten we naar Drachten", mopperde verdediger Klaas Kossen van KZ. „Iedereen baalt er eigen lijk van". Volgens Tjeerd Borstlap hebben de Oranje-ac tiviteiten ook hun weerslag op de prestaties van zijn teamge noten. „Je ziet dat het bepaal de spelers allemaal te veel wordt. Jongens die altijd pres teren, blijken nu minder waard. Er komt eelt op de hand. Ze voelen de stick nog amper". „Het enige lichtpuntje", be sloot Kossen, „is dat we nu de underdog zijn. Ik weet zeker dat Bloemendaal tegen de mindere clubs nog wat punten gaat verspelen. Die ploeg is ook niet gewend aan de druk van het koploper zijn. Vorig jaar lag Amsterdam ook voor op. Die bezweken eveneens onder de druk. Daar hebben wij nooit last van gehad". DENNIS MULKENS HC Klein Zwitserland-HGC 3-7: 8. Robert Delissen 0-1, 18. Tjeerd Borst lap 1-1, 22. Robert Delissen 1-2, 30. Gijs Weterings 1-3, 33. Mare Delissen 1-4, 42. Robert Delissen 1-5, 44. Ro bert Delissen 1-6, 50. Mare Delissen 1-7, 51 Maarten van Grimbergen 2-7, 67. Tjeerd Borstlap 3-7. Scheidsrech ters: R. Lathouwers en J. Nienhaus. Toeschouwers: 1.500. KZ: Claushuis; Hans Kruize; Van Heeswijk, Kossen, Van der Meulen; Jonkman, Ties Kruize, Steens; Van Grimbergen, Hidde Kruize, Borstlap. HGC: Drijver; Plat; Verstappen, Hiel, Van Stekelenburg; Mare Delis sen, Kervezee, Weterings, Van Ass; Siderius, Robert Delissen. de hegemonie van Klein Zwitserland aan het wankelen ht. Nota bene op gen veld werd de 0-9 nde landskampioen ^{jle Wassenaarse gast- finaal afgedroogd: i de nederlaag van weken geleden bij endaal (5-1) werd andermaal met een nederlaag gecon- JJJerd. De ploeg, die aar weken geleden pimpeltjes op weg aar de negende ach- volgende landstitel, immer in de historie :ulke zware verlies- n. Sterker nog, an Joost Claushuis 'de nooit eerder in zo vaak de nfiaar het net te ma- fazgals gisteren tegen 18.f °p^eze verrassende ont- mjngen is de spanning in LLlfdklasse heren volledig 'arejkeerd. Bloemendaal lelde twee punten min- de Hagenaars, die ech- duel meer speelden en minder lucratief beschikken. Boven- Kampong, met slechts meer, ook nog op de loer. Er is - dus toch ook voor KZ - moge- ick Dalhuisen weigert voorbaat neer te leg- een mindere klasse- „Ik zie ons de wedstrijden geen ;rliezen. Het slot- bij Kampong en wens ik geen voor- te doen. Maar ik wij zeker nog niet zijn. We hebben het iet meer in eigen wenste gisteren nog te verbin- bijna complete fa- zijn eigen ploeg. „Ze- vlak na een wedstrijd, nog emotioneel is", uit. „Sommige jon- zich eens goed oren mogen krab- wacht echter liever de weken af. Kijk, als van ploegen als Tilburg gaan verlie- simpel; dan gaan we oude kern van KZ ook tien keer ach- kampioen worden, wenst die droom en handhaaft waarschijnlijk Tijdens het ko- >pa Cuptoernooi spelers als Ties Ron Steens (beiden en Tim Steens niet van de partij resultaat tijdens dat onnors moet vaststellen dat zijn rugblessure hem verder in de halve finales tegen Lendl belet. DALLAS Ivan Lendl heeft het slottoernooi van de WCT in Dallas gewon nen. In de finale zegevier de de Tsjechoslowaak gis teren in drie sets over de Amerikaan Tim Mayotte. De setstanden waren: 7-6 6-4 6-1. De nummer twee van de wereldranglijst, die met Fort Mêyers en Monte Carlo nu drie ach tereenvolgende toernooi en heeft gewonnen, incas seerde Lendl een bedrag van 100.000 dollar (onge veer 350.000 gulden). Mayotte, die begin dit jaar het toernooi van Delray Beach op zijn naam bracht, kreeg de helft. Tim Mayotte, die in derhalve eindstrijd had afgerekend met de Zweed Nyström, heeft al leen in de eerste set redelijk weerwerk kunnen bieden. De opnieuw even koel als effec tief spelende Tsjechoslowaak won zijn tweede WCT-finale, zijn eerste succes was in 1982, in iets minder dan twee en een half uur. De dikke prijs viel Lendl, der de geplaatst, gemakkelijker ten deel dan was verwacht. Doordat viervoudig winnaar en titelverdediger McEnroe „voortijdig" was uitgeschakeld door Joakim Nyström, door de rugblessure, die Connors dwong zich in de halve eind strijd terug te trekken en door de vele fouten van Mayotte in de finale. De 24-jarige Amerikaan, accu raat in zijn services en volleys tegen Nyström in zijn voor laatste partij en eerder win naar tegen Gomez en Wilan- der, miste die scherpte tegen Lendl. Won Mayotte, de sterk ste in het toernooi van Delray Beach, van hoger ingeschatte tegenstanders door zekerheid, gepaard aan kracht en durf, tegen Lendl lukte het hem niet. De opslag „zat" niet goed na de eerste set, desondanks bleef Mayotte de weg naar het net zoeken. Lendl zette hem van de achterlijn keer op keer op zijn nummer. Het werd hem gemakkelijk gemaakt doordat de Amerikaan, vijf tiende op de wereldranglijst, aan het net weinig effectief speelde. De eerste en de twee de set vergden nog vrij veel tijd omdat Lendl zijn deel bij droeg aan het foutenfestival. Pas in de derde set was ten minste een van de twee spe lers klaar wakker in het och tend-duel dat de organisatoren vroeg, half tien in de ochtend, hadden geprogrammeerd in verband met de wensen van de TV-maatschappij CBS, die de rechten had gekocht. Die ene was Ivan Lendl. Met 6-1 werd zijn derde achtereenvol gende toernooi-overwinning een feit. Lendl had eerder op de rand van een nederlaag gebalan ceerd tegen de Zweed Stefan Edberg. De Tsjechoslowaak verloor de eerste en de derde set en won dé tweede pas na een tiebreak. In de laatste twee sets was de jonge Zweed niet meer opgewassen tegen zijn opponent: 3-6 7-6 (10-8) 3-6 6-1 6-2 Voor Connors was het de eer ste keer in zijn dertienjarige carriere, dat hij een partij niet uitspeelde. De rugproblemen dienden zich vrij plotseling aan. Vrijdagavond nog had hij in drie sets (7-5,6-2,6-3) gewon nen van Krickstein. Bij een hoge overhead kraakte er iets in zijn rug en was het voor ie dereen duidelijk dat hij niet verder kon. Dat besef drong het laatst door tot Ivan Lendl. De Tsjech, die in 1982 het toer nooi op zijn naam bracht, ver telde dat hij pas wat van de problemen van zijn tegenstan der merkte, toen de scheids rechter en de trainer het veld opkwamen. Volgens de toer- nooi-erts Phil Berry zal Con nors een week of twee rust moeten nemen. MAASSLUIS De 26-ja- rige Engelsman John Boyes heeft zaterdag de 16e editie van de West- landmarathon, met start en finish in Maassluis ge wonnen. Hij maakte een tijd van 2 uur, 13 minuten en 20 seconden, een per soonlijk record. Tweede werd de Pool Ryszard Mi- siewicz (2.13,56) en derde diens landgenoot Pawel Lorens (2.14,25). De Ne derlander Cor Vriend, die de laatste vier keer de Westlandmarathon op zijn naam bracht, eindigde dit keer als vijfde in 2.14,50. Na tien kilometer voelde Cor Vriend dat het zeer moeilijk zou worden zijn vijfde achter eenvolgende overwinning in dit evenement tussen de kas sen van de glazen stad te beha len. Bijna traditiegetrouw be gon de maag van Nederlands meest actieve top-marathonlo- per op te spelen. Hij liep toen al achteraan in een nog acht tien man sterke kopgroep, die werd gegeseld door harde wind en regen. Ruim twaalf kilometer verderop schoot de 35-jarige Eindhovenaar naar de kant van de weg om zijn maag te ontlasten. „Op dat moment wist ik dat het gedaan was. De problemen met mijn maag waren nog niet voorbij en bovendien was ik te ver achterop geraakt". Vriend be kende later toen, geheel tegen zijn gewoonte in, te hebben ge dacht aan opgeven. Opgeven deed Vriend echter niet in de wedstrijd, die hij viermaal won en waarin hij tweemaal als tweede finishte. Rond de 25e kilometer pro beerde Vriend toch weer aan sluiting te krijgen met de kop groep, die inmiddels was uit gedund omdat de tempoma kers John Vermeule en de Belg Ronnie Agten na gedaan werk de uitvallerswagen had den opgezocht. Na 25 kilome ter, die zaterdag werden afge legd in 1.18.41, begint de mara thon pas echt en het was dui delijk, dat de winnaar gezocht moest worden in de groep van acht, die bestond uit de Polen Miciewicz, Dubiel en Lorens, de Belgen Van Leirsberghe en Pauwelijn, de Nederlander Max van Wersch en Richard Vollenbroek en de Engelsman Boyes. Meer macht Vriend, die inmiddels weer meer macht had gekregen, trachtte via de afvallers van de kopgroep, onder wie Jac ques Valentin, die uiteindelijk na ruim 30 kilometer de strijd zou staken, weer aansluiting te krijgen. De Brabander leek te slagen maar had de pech. dat op weg naar het 30 kilometer- punt en de luwte onderaan de dijk, die naar Maassluis terug voert, John Boyes het tempo verhoogde. De 26-jarige post bode uit Bournemouth kwam los maar kreeg gezelschap van Pauwelijn en Miciewicz. „Dat die drie weggingen, was mijn pech", aldus Vriend, die wel aansluiting had gekregen met de overige vijf. „Het feit dat ik toch nog eerste Nederlander kon worden, gaf mij moed". Pauwelijn moest als eerste van de drie koplopers afhaken. Boyes en Misiewicz gingen met de wind in de rug sterk door en het tweetal nam een voorsprong van zeker 200 me ter. Kort voor de passage van 35 kilometer, die voor Boyes in 1.50.15 werd genoteerd, moest Misiewicz loslaten. Vriend, die opnieuw proble men met zijn maag had gekre gen (een micro clisma en een stopmiddel hadden in de och tend hun uitwerking gemist) had zeven kilometer voor de finish van de Nederlanders al leen nog de verrassend sterke 27-jarige Vollenbroek voor zich. „Die verwachtte ik op mijn routine in de laatste kilo meters te kunnen pakken", al dus Vriend. Onbedreigd Boyes liep inmiddels onbe dreigd aan de kop. De Brit voelde dat in zijn achtste ma rathon een verbetering van zijn persoonlijk record (2.14.54) er dik inzat. Hij nam met zijn lange pas steeds verder af stand van Misiewiwcz, die zich er uitsluitend toe bepaalde zijn tweede plaats vast te houden. In de laatste twee kilometer slaagde Cor Vriend er toch in zijn wens dan maar eerste Ne derlander in het Westland te worden, te verwezenlijken. Hij passeerde Vollenbroek, die aantoonde mogelijkheden te hebben zich nog aanmerkelijk te kunnen verbeteren en fi nishte als vijfde en laatste lo per binnen de twee uur en vijftien minuten (2.14.50). Vol lenbroek werd zesde in een persoonlijke recordtijd van 2.15.04 en Max van Wersch eindigde als derde Nederlan der als achtste achter de in de slotfase sterk teruggevallen Pauwelijn in 2.15.49, waarmee ook hij zijn beste prestatie, met bijna een minuut, verbeterde Annie van Stiphout, die als 80e van de 600 deelnemers over de eindstreep kwam, won in 2.41.10 bij de dames voor de nationaal kampioene van 1983, Eefje van Wissen, die één mi nuut en zeven seconden ach terstand had. De derde plaats bij de dames ging naar de Noorse Oddrun Hovsengen. John Boyes steekt met een „rechtse directe" door het denk beeldige fi- nish-vlak zijn vreugde niet onder stoe len of ban ken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11