Scheepsbouw voor nieuwe saneringsronde' Kabinet slaagt niet in beperken van wetgeving Veel vraagtekens rond; inform a lica-opleiding voor werkloze jongere Inkomen struikelblok b hereniging met partner BINNENLAND/BUITENLAND Reorganisatie bij politie Rotterdam Psychologen en artsen willen meer samenwerken STEUN AAN WERVEN WORDT AFGEBOUWD NCB: opsluiten van „illegalen" moet fatsoenlijker kunnen OeidMOowiamt DONDERDAG 11 APRIL 1985 PAGU Lijk vrouw na anderhalf jaar gevonden WISSANT In het Noordfranse dorpje Wissant is het stoffelijk overschot van mevrouw H. Hendriks-Bollen uit Maas tricht gevonden door een voorbijganger. Zij werd sinds 24 augustus 1983 vermist. De 60-jarige vrouw ging regelmatig met haar man op vakantie in Wissant. Het echtpaar bezat er een vakantiehuisje en was bij de bevolking van het dorp zeer goed bekend. Op 24 augustus 1983 zou het echtpaar weer naar huis terugkeren. Kort voor het vertrek wilde de vrouw naar de kap ster gaan in Wissant, maar daar is ze nooit aangekomen. Massale zoekacties door politie, militairen en burgers, waar bij ook helderzienden werden ingescha keld, leverden totaal niets op. ROTTERDAM Het Rotterdamse politiekorps wordt opgedeeld in zes districten, met elk aan het hoofd een eigen commissaris. De afdelingen, waar in geüniformeerde dienst en recherche nauwer gaan samenwerken, krijgen een grotere zelfstan digheid, een bredere taak en een grote mate van verantwoordelijkheid voor het gebied. Doel hier van is het politiewerk dichter bij de burger te brengen en aan die burger een betere dienstverle ning te bieden. De deconcentratie van het korps is één van de belangrijkste uitgangspunten van het gisteren gepresenteerde beleidsplan voor de ko mende vijf jaar. Naast het „gewone" politiewerk zal meer aandacht worden besteed aan drugs en de daarmee samenhangende kleine criminaliteit en overlast, fraude, minderhedenproblematiek, racis me en vandalisme. Spoorbomen open bij treinbotsing UTRECHT De halve overwegbomen bij de spoorwegovergang aan de Arnhem se Bovenweg in Driebergen, waar in okto ber 1982 drie mensen om het leven kwa men toen hun auto in botsing kwam met een trein, waren toen dat ongeluk gebeur de niet gesloten. Dat concludeert de Spoorweg-ongevallenraad na een uitge breid onderzoek naar de toedracht van het ongeluk. Het is de eerste keer dat de raad een onderzoek heeft ingesteld naar een botsing tussen een trein en een auto. Aanleiding daartoe waren de ernst van het ongeval en de onrust die erdoor ont stond bij de bevolking. Er zijn echter geen aanwijzingen voor een technisch defect aan de bomen en de machinist verklaart dat het sein voor de overweg groen was. Opvanghuis seksueel mishandelde kinderen GRONINGEN In Groningen komt het eerste opvanghuis voor seksueel mishandelde kinderen. Het gaat daarbij om kinderen die het slachtoffer van in cest geworden zijn. Staatssecretaris van justitie Korte-van Hemel zal het op vanghuis zaterdag 20 april symbolisch openen. Het adres van het huis blijft geheim omdat de initiatiefnemers wil len voorkomen dat de kinderen daar door hun ouders worden opgehaald. Een en ander werd gisteren bekend ge maakt door coördinatrice B. Mijlof van het opvanghuis. De kinderen kunnen in het huis maximaal drie maanden op vang krijgen. Binnen twee jaar wordt bekeken of ook elders in Nederland dergelijke opvanghuizen gesticht kun nen wotxlen. Weerbericht voor Zeeuwse watersport ZIERIKZEE De waterspor ters en de scheepvaart in Zee land krijgen zaterdag 13 april de beschikking over een re gionaal telefonisch weerbe richt. Het is een primeur voor Ne derland. Volgens A. Donker, hoofd van de Metereologische Dienst van het KNMI in Zie- rikzee, was het aantal verzoe ken om informatie van de zij de van de watersport en de scheepvaart dermate groot, dat een eigen weerbericht voor dit gebied gerechtvaar digd leek. Het weerbericht wordt viermaal daags geactu aliseerd. Opvang vroege schoolverlaters blijft lapmiddel DEN HAAG Opvangprojecterf? vroegtijdige schoolverlaters in het a gezet onderwijs zijn een lapmiddelje voorlopig wel noodzakelijk. Zolaipj voortgezet onderwijs er zelf niet in)/ te voorkomen dat jongeren uit| i moeten de opvangprojecten voortbfc Tot deze conclusie komt de adviep projecten eerste fase voortgezet oncJ in zijn advies aan de bewindslied* i Onderwijs. De opvangprojecten zult, derdeel moeten vormen van een pf, lijk of regionaal beleid gericht op pe tie. Volgens een schatting zijn er ja> zo'n 35.000 uitvallers. p UTRECHT Op een symposium in Utrecht is vandaag van verschillen de kanten gepleit voor meer samenwerking tus sen huisartsen en psycho logen. Dat zou de kwali teit van de zorg verbete ren en de kosten doen da len. Het symposium was georganiseerd door het Nederlands Instituut van Psychologen (NIP) en de Amsterdamse Huisartsen Vereniging. Volgens het NIP zijn de voor delen van de psycholoog in de zogenaamde eerstelijnszorg on der meer de persoonlijke her kenbaarheid en de directe be reikbaarheid. Op dit moment zijn er al ruim 200 eerstelijns psychologen die samenwerken met ruim 25 procent van de huisartsen. Onderzoek heeft volgens het NIP uitgewezen, dat in gebieden waar „opname voorkomend" wordt gewerkt, het aantal opnamen zakt naar 1,1 per 1000 inwoners bij een landelijk gemiddelde van 2,4. Het aantal keren dat een me dicus wordt geraadpleegd daalt en kleinschaligheid voor komt bureaucratisering, zodat meer tijd aan de patiënt kan worden besteed, aldus het NIP. Door overleg met andere werkers in de eerste lijn kan psychische problematiek eer der worden ontdekt en behan deld (geen wachtlijsten) en kan vaak arbeidsongeschikt heid worden voorkomen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Er staat een nieuwe forse sanering onder de Nederlandse zeescheepsbouw-werven voor de deur. De sanering is het gevolg van een be sluit van minister Van Aardenne (Economische Zaken) om de financiële steun aan de werven in de komende twee jaar af te bouwen tot nul. Werkge vers en vakbonden heb ben woedend op het be sluit gereageerd. In een brief aan de Kamer zegt de minister dat 29 vooral kleinere werven dit jaar nog 25 miljoen gulden van de overheid krijgen. In 1986 is dat bedrag 17,5 miljoen. Na 1986 stopt de steun. De minister er kent in zijn brief dat met de steun niet de totale capaciteit van de werven overeind kan blijven. Dat zou te veel kosten, zo zegt hij. Met de steun zullen de werven die de afgelopen jaren hun po sitie verbeterd hebben, ook voor de toekomst behouden blijven. „Dit impliceert echter dat een gedeelte van de .be trokken scheepsnieuwbouwca- paciteit voor Nederland verlo ren gaat", aldus Van Aarden ne. Volgens de minister is dat overigens ook een vereiste, wil de EG het geven van steun aan de werven überhaupt nog goedkeuren. De overheidssteun die nu nog beschikbaar is, wordt over de werven verdeeld op basis van de omzetten in de laatste jaren. De steun wordt niet gekoppeld aan de (geld)behoefte van de betrokken werven. Voor twee werven IHC Holland en Van der Giesen-De Noord heeft de minister een ander beleid uitgezet. IHC, ge specialiseerd in baggermate- rieel, krijgt dit jaar nog 20 mil joen gulden. In 1986 komt daar nog twaalf miljoen bij. Van der Giessen, de enige werf in ons land die nog middelgrote zeeschepen maakt, zal de steun ook zien aflopen. Dit jaar krijgt de werf, voor de civiele scheepsbouw, nog 25 miljoen gulden steun, in 1986 waar schijnlijk nog 20 miljoen. De werkgevers hebben zeer teleurgesteld gereageerd op het schrijven van Economi sche Zaken. De abrupte verla ging van de steun zal volgens de werkgevers in de scheeps bouw leiden tot ernstige nega tieve gevolgen voor de betrok ken werven. Een woordvoer der sprak van „onvermijdelij ke ingrepen" bij de bedrijven, tenzij de de wereldmarkt voor de scheepsbouw onverwacht krachtig herstelt. Anders is jaarlijks minimaal 40 miljoen gulden steun nodig, zo taxeren de scheepsbouwers. De raad van commissarissen en directie bij Van der Giessen heeft al een onderzoek naar toekomsti ge saneringen aangekondigd. Vakbonds woord voerders toon den zich gisteren ernstig ver ontrust over de afbouw van de steun aan de scheepsbouw. De vakbonden pleiten er al jaren voor de steun aan de scheeps bouw te laten afhangen van de economische behoefte van de werven, en deze niet te bere kenen naar de omzetten. Minister Van Aardenne overigens ook besloten leidscommissie scheep op te heffen. Voorts z bestaande regeling va venwettelijke afvloeiïni lingen bij sanering scheepsbouw vervallep ren te-overbruggi ngsreg?' blijft wel bestaan waard werven financiële hulp* overheid krijgen bij he<_ len van renten. Er wor bekeken of de werW steun kunnen krijgen S derzoek en ontwikkelië nieuwe produkten. Paas- protest In de open lucht en voor de Russi sche ambassade in Den Haag heb ben leden van de joodse gemeen schap gisteren gedemonstreerd tegen de vrij heidsbeperkin gen van joden in Rusland. De actie stond in het te ken van het jood se paasfeest Pe sach. Op de foto midden: opper rabbijn Soeten- dorp schenkt de wijn in terwijl de tafelgasten Pe- sach-liederen zingen. DEN HAAG Het kabi- net-Lubbers is er tot nu toe nog niet in geslaagd het eigen streven gestalte te geven om de wetgeving te beperken (deregule ring). In veel gevallen blijkt het leven sterker dan de leer. Dit zei vice- president Scholten van de Raad van State gisteren naar aanleiding van de presentatie van het jaar verslag 1984 van de Raad. De Raad van State kreeg vorig jaar 811 wetsontwerpen te be handelen, waaronder 142 na turalisaties. In 1983 waren dat er respectievelijk 741 en 69. Scholten benadrukte dat de deregulering „zijn tijd moet hebben" en er niet te snel re sultaten van verwacht moeten worden. Van de andere kant stelde hij dat sommige be windslieden soms moeite heb ben met het aanpassen van hun beleid en terugvallen op oude doelstellingen. De vice-president van de Raad had ook kritische opmerkin gen over de vele wensen van bewindslieden om wetsont werpen met spoed te behande len. Hij drong er op aan dat ze die gewoonte afleren. Ook er gert Scholten zich aan het steeds meer voorkomende ver schijnsel dat bewindslieden wetsontwerpen in concept ma ken en al met de Kamer be spreken voordat de Raad van State over de tekst heeft kun nen adviseren. Vooral minister Deetman (Onderwijs) heeft daar een handje van, zo liet Schol ten weten. Om daaraan een einde te maken heeft hij premier Lubbers ingeschakeld. De Raad heeft in de eerste maanden van dit jaar overi gens te maken gehad met een enorme opleving van het aan tal zaken over weigeren van diensplicht. De Raad denkt dat dit samenhangt met de ople ving van de economie. UTRECHT Het Neder landse Centrum Buiten landers (NCB) en de werkgroep rechtsbijstand in vreemdelingenzaken vinden dat de vreemde lingenbewaring, het op sluiten van buitenlanders die illegaal in ons land verblijven, fatsoenlijker moet worden geregeld. Het komt volgens de bei de instanties nog veel te vaak voor dat buitenlan ders gedurende enkele weken „kwijtraken" in politiecellen, omdat er geen rechtshulp wordt ge boden. In een rapport over de prak tijk van de vreemdelingenbe waring, dat gisteren in Utrecht door het NCB en de werk groep werd gepresenteerd, wordt erop gewezen dat Justi tie kennelijk aan het vasthou den van illegale vreemdelin gen een hoge prioriteit geeft, terwijl men zich verder niet bijzonder bekommert over hun lot. In lang niet alle ge vallen, aldus het rapport wordt de vreemdeling vol doende gewezen op zijn recht op rechtshulp. Volgens het NCB zijn er ook nog steeds ge vallen van jeugdigen onder de 16 jaar, die in bewaring wor den gesteld op het politiebu reau. Gepleit wordt voor het uitzonderen van vreemdelin gen onder de 18 jaar van ins luiting en een soepeler behan deling tijdens de detentie. Het rapport zal worden aangebo den aan de Tweede Kamer en de minister van Jusititie. Is STAPHORST/DEN BOSCH De heer K. Brink van de Compu- terij in Staphorst klinkt wat bezorgd als hij praat over de komende basisop leiding Informatica voor jonge werklozen en schoolverlaters. Zijn be drijf heeft de opdracht ge kregen nog dit jaar voor Zwolle en wijde omgeving één of twee van dergelijke projecten op poten te zet ten en te begeleiden. Zwolle is een van de ne gen plaatsen in ons land waar de zo'n tien maan den durende cursus gege ven gaat worden. Vijf maanden theorie en nog eens vijf maanden prak tijk in een bedrijf. Elk jaar komen hiervoor, over het hele land verspreid, 5000 jongeren voor in aanmer king. Op bepaalde onderdelen van de Informatica heeft Neder land een achterstand ten op zichte van het buitenland en door deze opleidingen hoopt het ministerie van Onderwijs dat versneld in te halen. „Een prachtig verhaal", zegt Brink. „Maar het nieuws is door het ministerie van On derwijs veel en veel te vroeg naar buiten gebracht. Ge woonweg voorbarig; hadden ze nooit moeten doen. We be schikken hier slechts over wat eerste summiere informatie, maar hoe het precies opgezet gaat worden. ik weet het niet. De eerste gesprekken met het bedrijfsleven en onder wijsinstellingen moeten nog gehouden worden. Dat begint volgende week donderdag. Pas dan kunnen we inventariseren hoe groot in deze regio de be hoefte bij het bedrijfsleven is aan jonge Informatica-deskun- digen; dan ook kunnen we na gaan of er voldoende stage plaatsen zijn en mentoren om de leerlingen te begeleiden. Allerlei vragen zijn nog onbe antwoord. En dat terwijl de tijd toch behoorlijk begint te dringen. Want over een paar weken zijn de eindexamens en staat er weer een groot aantal schoolverlaters op de stoep". Laat Wie met de heer Brink spreekt over de aangekondig de Informatica-opleiding voor jongeren, kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de Rijksoverheid in een (te) laat stadium dit project overal in den lande op gang probeert te brengen. Die conclusie wordt nog eens onderstreept door een telefoontje met het Peda gogisch Centrum voor Be roepsonderwijs Bedrijfsleven (PCBB) in Den Bosch. Hier heeft men de landelijke coör dinatie onder zijn hoede. „Hoe het allemaal zal worden opgezet, weet men nog niet precies. Althans, het is mij niet bekend", zegt Ans van der Hek van het PCBB. Volgens het ministerie van Onderwijs in Zoetermeer wordt zij geacht er „alles" vanaf te weten. „En of er in het bedrijfsleven ge noeg plaatsingsmogelijkheden zijn voor in totaal 5000 jonge ren, die elk jaar zo'n opleiding volgen. Ik denk het wel, anders zou het ministerie er niet aan zijn begonnen, lijkt mij", zegt Ans van der Hek met enige twijfel in haar stem. Onduidelijk Onduidelijkheid en vraagte kens te over. In feite is in con crete slechts bekend welke vooropleiding toekomstige cursisten moeten hebben en wat in grote lijnen de Infor- matica-opleidingen gaan in houden. „Er komen twee types cursussen", vertelt Ans van der Hek met enigszins ge veinsd enthousiasme: „Eén h voor applicatieprogra13 en één voor assistent0 computer. Voor de eerP' je HAVO of VWO m kunde nodig; voor de is LBO-C, MAVO-D,r' zonder wiskunde of M'a eist". Tijdens de opleiding v>e plicatieprogrammeur li onder meer het ontrj schrijven en testen vai fieke computerprogn die een onderdeel zijn \e groter computerprog] Daarnaast krijgen de cl? onderricht in het on<K van dergelijke progranr De opleiding tot assist(ö crocomputer is vooral :e op een toekomstige van manusje van alles_ bedrijfsleven. Zo'n fur het bedrijf ingezet worden. Hij moet kunn steren bij het installé gebruiken van micro, ters, hij moet kleine sti kunnen opsporen en pen, zal moeten kunne seren over een doelmi* bruik van microcomptf| eventueel voorlichtinil die apparaten kunnen r De cursisten krijgen ei durende vijf maandQ theorie-opleiding, gere de dagelijkse praktijk bedrijfsleven. Daarna ze een stageplaats toegi De cursist behoudt e<?' die tijd de status van 1° Hij krijgt dus geen loor uit een geringe stage* ding. Maar ook dat af1 nog niet geregeld. Moie cursist een uitkering gls dan blijft die behoud^1 zelfde geldt voor de ki[c slag die de ouders ontMe En als je de Informatie ding met goed gevdj doorlopen „Dan krijg je een diplo- dus Ans van der Hek het geeft geen enkelqii heid dat je ook bij hein waar je stage hebt gelojii de slag kunt". c HENDRI BElf SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES Ei,ei Glunderend toont commissaris van de koningin in Friesland Hans Wiegel twee kie vitseieren die hij opspoorde bij een tocht door het weiland. Wie gel werd daarbij vergezeld door de heer De Groot (I) van de bond van Friese vogel- beschermings- wachten. Wiegel beloofde vorig jaar op een bij eenkomst met de bond aan een zoektocht mee te doen. ONDERZOEK TWEEDE GENERATIE BUITENLANDERS: DEN HAAG Jonge bui tenlanders kunnen in de praktijk vrijwel nooit vol doen aan een eis van het ministerie van justitie om een levenspartner uit het moederland over te laten komen. Uit een onderzoek van de werkgroep „Stop de 1445,- maatregel" blijkt dat slechts acht pro cent van de kinderen van migranten in ons land voldoet aan de eis die ge steld wordt aan het inko men. Dit bleek vanmor gen in Den Haag bij een presentatie van de resulta ten van het onderzoek. Kinderen van migranten, de zogenoemde „tweede genera tie" moeten kunnen aantonen per maand 1445 gulden te ver dienen om een levenspartner te kunnen laten overkomen en daarmee in ons land te trou wen of te gaan samenwonen. Een onmogelijke eis, aldus de werkgroep, want dat bedrag staat gelijk met het minimum loon, dat pas op 23-jarige leef tijd verdiend wordt. Veel van de kinderen van de migranten in ons land zitten zonder werk of verdienen niet m£ het minimum-jeugdloi gens de werkgroep inkomenseis in feite jre leeftijdsgrens. Staatssecretaris Korte mei voerde de eis aanid komen in voor alle km van migranten op 1 Is 1983. Daarvoor gold di; leen voor die migrantejt ren die niet beschikt^" een vestigingsverguni\|| maatregel ontlokte v|s tiek en onder druk jc Tweede Kamer zejd staatssecretaris een oiiöi toe naar de uitwerkinge maatregel. Dat ondeï evenwel nog niet afgeP)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4