^Alleen rijken straks nog dominee Moskou weerlegt cijfers VS over aantal raketten niet Transseksuelen na ingreep altijd tevreden 3Ï erheid wil stimulatie fh vrijwilligerswerk JETMAN VERDEELT STUDIEBEURZEN ONEERUK eorganisatie in PPT-directie fclecommunicatie "Van de baan RVD ontkent tegenwerking bij boek over kroonprins Akzo: akkoord in zicht NENLAND CeidócSomont DONDERDAG 11 APRIL 1985 PAGINA HAAG Het ministerie van Welziin Volkge- |eid en Cultuur wil zijn handen uit de mouwen n om het vrijwilligerswerk in Nederland krach- stimuleren. Door betere informatie aan het pu- en het uit de weg ruimen van bestuurlijke ob- |s moet het vrijwilligerswerk goed van de grond es h. Daarbij ligt er vooral een taak voor de lokale >el£id. aaWijven minister Brinkman (WVC) en zijn m lecretaris Van der Reijden in een nota over het e lfeald werk. In de nota wordt het vrijwilligers- s rtin de gezondheidszorg, bij het maatschappelijk de maatschappelijke ontwikkeling, de sport I cultuur beschreven. Er wordt, aldus de nota, jljoen gulden extra voor vrijwilligerswerk uit- (ken. et| Generaal-majoor P.J. Graaff. Wassenaarse generaal-majoor nieuwe bevelhebber landmacht DEN HAAG Generaal-majoor P.J. Graaff uit Wassenaar zal op 31 oktober luitenant-generaal J.G. Roos opvolgen als chef landmachtstaf en be velhebber der landstrijdkrachten. Hij zal gelijktij dig worden benoemd tot luitenant-generaal. Gene raal Graaff (49) is al sinds 1 november 1984 plaats vervanger van Roos. Hij begon zijn militaire loop baan als luitenant bij de genie, nadat hij in 1955 zijn studie aan de KMA had voltooid. Totdat hij in 1968 naar de Hogere Krijgsschool ging, vervulde hij bij de genie verschillende functies. In 1975 kreeg Graaff het commando over een geniebatal jon in Seedorf. Eind 1981 werd Graaff commandant van de 11e Pantserinfanteriebrigade in Schaars ber gen. Twee jaar geleden werd hij in Den Haag ge plaatst; eerst als sous-chef plannen bij de land machtstaf. vervolgens als plaatsvervanger van ge neraal Roos. Co-assistenten kunnen langer kosteloos eten AMSTERDAM Het stopzetten van de maaltijdvergoeding voor co-assistenten in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam per 1 mei wordt uitgesteld tot 1 augustus. Dit heeft de directie giste ren besloten nadat de ongeveer 200 co-as- sistenten, onbetaalde medicijnen-studen ten die stage lopen, in dit ziekenhuis een stiptheidsactie tegen deze bezuinigings maatregel waren begonnen. De co-assis tenten zijn niet tevreden met dit uitstel. Zij willen dat de directie ook al een stand punt bekend maakt over wat er na 1 au gustus zal gebeuren. Zij zijn dan ook niet van plan hun actie te stoppen. De directie meent dat beide partijen het toch wel vrij snel met elkaar eens zullen worden. Kruitfabriek naar Friese gemeente LEEUWARDEN Muiden Che mie wil zijn derde nog op te rich ten kruitfabriek in de Friese ge meente Kollumerwaard vestigen. Een woordvoerder van de direc tie van het bedrijf heeft dat giste ren bekendgemaakt. Commissaris der Koningin in Friesland H. Wiegel toonde zich in een eerste reactie verheugd over de vesti gingsplannen. Wiegel: „De bouw van de kruitfabriek zal zelfs de natuurwaarde van het gebied verhogen door de aan te brengen beplanting rond de gebouwen". De toekomstige kruitfabriek zal werk bieden aan ruim 100 men- Weer werk voor stewardess Martinair HAARLEM De luchtvaart maatschappij Martinair moet de Amsterdamse free-lance stewar dess M. Vervoort indelen in het vliegrooster. Dat heeft de Haar lemse rechtbankpresident H. van den Haak beslist in een kort ge ding dat de stewardess had aan gespannen. De vrouw eiste dat Martinair haar weer opdrachten geeft, nadat zij sinds januari dit jaar zonder opgaaf van reden aan de kant is geschoven. Ach tergrond van die maatregel was. dat de stewardess ook werkt voor Caribbean Airways, dat nog een schuld heeft aan Martin air. ECHT - Wanneer de 'es,ien van minister ierpan worden doorge- Er ^treffende de tweefa- 18 hictuur, kan dat in- ge*nde consequenties en voor de kerkelijke Hingen aan de rijksu- 'rkfateiten. Hervormde ,e%ten bijvoorbeeld 32 de twee jaar duren- l kjrkelijke opleiding tot wekant zelf moeten be- estien. Alleen studen- r dhet ruime financiële 1 8%len zullen uiteinde- rs het kerkelijk ambt aanvaarden. De verhouding tot de bijzonde re hogescholen is door net be leid van Deetman scheefge trokken, omdat die wel voor de hele opleiding financiële middelen krijgen toebedeeld. Uit zorgen over deze ontwik keling zijn Kees Stam en Theo Boer. studentleden van het fa culteitsbestuur van de theolo gische faculteit in Utrecht, een handtekeningenactie begon nen. Het is de bedoeling dat de handtekeningen na 19 april worden aangeboden aan de grote fracties in het parlement. Tot nu toe wordt de kerkelijke opleiding gefinancierd door de staat. In de tweefasenstructuur krijgen de studenten echter voor maximaal zes jaar een beurs. Vier jaar beurs is be doeld om de eigenlijke studie te doorlopen, twee jaar beurs wordt aangeboden voor een uitloopperiode. Volgens de mi nister moet de twee jaar uit loopperiode gebruikt worden ter financiering van de kerke lijke studie. Voor veel studen ten zal dit onmogelijk zijn. Nu al is te vermoeden dat vele studenten uit de tweefasen structuur minstens vijf jaar nodig zullen hebben voor de 'gewone' studie, zodat hun nog slechts één jaar rest voor de kerkelijke opleiding. Minder vlotte studenten zullen het he lemaal zonder financiële mid delen moeten stellen. Apart De studenten willen vragen of er een aparte inschrijfduur voor de kerkelijke opleiding kan worden geregeld. Voor die inschrijving zou de minister speciale beurzen moeten uit trekken. Volgens Stam is dit een meer voor de hand liggen de oplossing, dan een gewone verlenging van de inschrijving aan de rijksuniversiteiten, om dat daarmee een precedent ge schapen zou kunnen worden voor andere studierichtingen. Het bestuur van de theologi sche faculteit in Utrecht, waarin studenten en docenten zijn vertegenwoordigd, staat unaniem achter de actie van de twee student-leden. Voor zitter van het faculteitsbe stuur, prof. dr. J. Reiling, steunt de actie met een brief aan het parlement. De VU te Amsterdam, de ka tholieke hogescholen en de Gereformeerde Hogeschool in Kampen zijn niet de dupe van de ministeriële maatregelen. Bij deze onderwijsinstellingen zijn de algemene en kerkelijke vakken geïntegreerd, zodat de beurzen die verstrekt worden ook afgestemd zijn op het hele studiepakket. Studenten aan deze instituten ontvangen voor achtenhalf jaar studiebeurs. Dat betekent, aldus Kees Stam. dat de ene kerk meer rechten heeft dan een andere. Dat is onrechtvaardig. Drs. K.L. van Stegeren, ambtelijk secretaris van het faculteitsbe stuur te Utrecht, spreekt over een scheef getrokken situatie tussen bijzondere en openbare opleidingen. De problemen gelden voor alle kerkelijke studenten aan de rijksuniversiteiten. De dupe zijn de hervormde studenten aan de vier rijksuniversiteiten, verder in Utrecht oud-katho lieken, vrij-evangelischen en baptisten, in Leiden de remon stranten en in Amsterdam de luthersen en de doopsgezin den. izi 1 n Sl: (Van onze parlementaire redactie) HfAAG De directie Telecommunicatie van de IHal vooralsnog niet worden gereorganiseerd. Een om de directieposten sociale zaken en financiën flljheffen is van de baan. Dit heeft een woordvoer- an de PTT vanmorgen bekend gemaakt je reorganisatieplannen is veel tumult ontstaan. Directeur zaken Sturkenboom ging begin vorige week met ziekte- in "nadat hij had vernomen dat zijn functie zou verdwijnen. enenkelijke wilde hoofddirecteur Dek de post „sociale zaken" "gj *bij gaan doen. Sturkenboom zag dat als een aanval op zijn *[aaime de ambtenarenbond AbvaKabo reageerde met enkele °ie publicaties over het functioneren van Dek, waarna mi- uSmit-Kroes (verkeer en waterstaat) en staatssecretaris 4deenhuizen het in een hoogst ongebruikelijke verklaring stlSfen voor Dek. scalatie van het conflict is voor de PTT-directie kennelijk e r1ing geweest om voorlopig van de reorganisatie af te zien, sa u de commissie Steenbergen binnenkort met een rapport ?utr toekomstige taak en structuur van Telecommunicatie werknemers) komt. Wanneer Strukenboom weer aan het e^jaat is vooralsnog onbekend. Herdenkingstocht Gisteren werd in Deventer de bevrijdingsdag herdacht met een tocht van Canadese legervoertuigen door de stad. De rit trok veel belangstelling. DEN HAAG Terwijl de schrijfster Renate Ruben- stein vandaag de officiële biografie over prins Wil lem Alexander heeft ge presenteerd, bracht giste ren de uitgeverij Perspec tief in Den Haag een ei gen boek over de prins uit Dat boek is geschre ven door Fred Lammers, journalist van het dagblad Trouw. Hij overhandigde het eerste exemplaar aan burgemeester Vos van Utrecht. De Rijks Voorlichtingsdienst (RVD) besloot vorig jaar Rena te Rubenstein de opdracht tot het schrijven van een biogra fie te geven, om te voorkomen dat talrijke journalisten en an deren de prins ter gelegenheid van zijn 18e verjaardag (op 27 april) zouden gaan intervie wen. Berichten van uitgeverij Perspectief dat deze was te- ontkend. Een zegsman stelde dat alleen een gevraagd inter view met Willem Alexander was geweigerd. Willem Alexander krijgt op zijn verjaardag een eigen vlag. Die bestaat uit vier oranje vlakken, die door een kruis van Nassaus blauw worden ge scheiden. In het midden van dat kruis staat in een medail lon de Nederlandse leeuw. Als de broers van de kroonprins, Johan Friso en Constantijn, 18 jaar worden, krijgen zij dezelf de vlag. (Vervolg van de voorpagina) Volgens minister Van den Broek zijn er geen aanwij zingen dat Moskou alsnog gehoor zal geven aan de Ne derlandse oproep het aantal SS-20 raketten terug te brengen tot het niveau van 378, het aantal dat 1 juli vorig jaar stond opgesteld en voor Nederland als ijk- punt geldt. Voorts is het aantal van 414 SS-20 raketten, dat volgens NAVO-gegevens in de Sovjet-Unie nu staat opgesteld, niet door de Russen weersproken. De conclusie dat de plaatsing van de kruisraketten daarmee on vermijdelijk is geworden, is volgens Van den Broek echter te voorbarig. „Ik houd mij aan de datum van 1 november. Het aan tal SS-20 raketten dat op die datum op Russisch grondgebied staat opgesteld, zal bepalend zijn voor het Nederlandse besluit Het hangt van de Sovjet Unie af of plaatsing onvermijdelijk wordt of niet". Ook gaat de minister ervan uit dat de onderhan delingen in Genève over wederzijdse wapenvermindering mo gelijk nieuw licht op deze zaak kunnen werpen. Radio Moskou deed gisteren uitgebreid verslag van het gesprek tussen Van den Broek en zijn Russische ambtgenoot Gromyko. De negatieve reactie van Nederland op het Russische voorstel tot wederzijdse bevriezing van het huidige aantal middellange afstandswapens wordt door de Russen uitgelegd als de onwil van het Westen om mee te werken aan het terugdringen van de wa penwedloop. Volgens Van den Broek is die benadering onjuist. „Het bezwaar tegen een bevriezing is het feit dat er sprake is van een oneven wichtige situatie in de bewapening: ongeveer tien in de Sovjet Unie tegen één in West-Europa". Een niet meewerken aan de bestendiging van dat „drastisch onevenwicht" kan volgens de minister niet uitgelegd worden als onwil van de zijde van West- Europa. ARNHEM Akzo (22.000 werknemers) ziet na de overeenstem ming over de cao bij Philips een akkoord over de nieuwe Akzo- -cao deze week nog binnen bereik. „Het zou ireeël en onverant woord zijn als de Industriebonden van FNV en CNV gezien de recente cao-ontwikkelingen geen mogelijkheden zien om met ons tot overeenstemming te komen", zo liet woordvoerder M. Overdiep van Akzo gisteren desgevraagd weten. Akzo heeft zich evenals Philips positief uitgesproken over het nut van verdere arbeidstijdverkorting na 1985 en het concern wil samen met de bonden daartoe eerst een studie verrichten over de mogelijkhe den van verdere atv. Akzo is bereid om nog deze week weer met de bonden te praten, maar de bonden gaan eerst nog de ach terban raadplegen. Meer eenmalige uitkeringen DEN HAAG Het aantal eenmalige uitkeringen aan werknemers en uitkerings- trekkenden was vorig jaar ze ventien procent hoger dan in 1983. In 1984 ontvingen circa 663000 huishoudens de een malige uitkering, tegenover 567.000 in 1983. In 1981 en '82 waren deze aantallen respec tievelijk 313.000 en 467.000. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gehouden bij alle gemeenten. (ADVERTENTIE) z'MELS UTRECHT Transsek suelen zijn vrijwel altijd tevreden als ze door hor moonbehandelingen en operaties van geslacht zijn veranderd. Zij blijken na de behandeling zelden of nooit twijfels te hebben over hun geslachtsidenti teit en ervaren het als een bevrijding dat hun licha melijke toestand na de be handeling overeenkomt met hun innerlijke over tuiging. Dat blijkt uit een uitgebreid onderzoek on der 143 transseksuelen, dat tussen mei 1981 en juni 1984 aan de Utrechtse universiteit is gehouden. „Er is geen reden te twijfelen aan het therapeutische resul taat van de geslachtsaanpas- sende behandeling", zo schrij ven de onderzoekers. De vaak geuite kritiek dat de behande ling zinloos zou zijn,'is blijkens de onderzoeksresultaten dan ook niet terecht Twee van de drie transseksuelen geeft aan gelukkig of zeer gelukkig te zijn, hetgeen vaak samenhangt met de innerlijke rust die zij voelen sinds de ingreep Van alle 143 ondervraagden twij felt slechts één vrouw (die vroeger man was) geregeld aan de juistheid van haar be slissing Mannelijke suelen blijken over het geheel genomen na de behandeling iets beter te functioneren dan vrouwen. Zij hebben «en beter contact met hun omgeving en worden meer geaccepteerd Vrouwen ondervinden vaker discriminatie, afwijzing en on- begrip

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3